MY.UAНовини
Вопрос на 300 млрд: как должны действовать Украина и ЕС с замороженными активами РФ
Вопрос на 300 млрд: как должны действовать Украина и ЕС с замороженными активами РФ

Вопрос на 300 млрд: как должны действовать Украина и ЕС с замороженными активами РФ

Європейські країни припинили дискусію щодо конфіскації знерухомлених російських активів.

Про це пише DW, проте це нібито підтверджується і з офіційних джерел.

Зокрема, у комюніке за підсумками саміту ЄС 20 березня йдеться, що "російські активи повинні залишатися знерухомленими доти, доки Росія не припинить агресію проти України і не компенсує їй збитки, завдані цією війною".

Чи справді лідери ЄС остаточно відкинули конфіскацію активів Центрального банку РФ? Чи зможе ЄС втримати знерухомлення активів та чи буде агресор взагалі платити компенсацію?.

Коротка відповідь така: мова комюніке незмінна від жовтня 2024 року і не відображає останньої динаміки.

Тобто це не означає, що питання конфіскації справді зняте з порядку денного ЄС.

Але і не означає, що знерухомлення активів гарантовано до моменту виплати Росією компенсації.

Більше того, багато залежить від твердості позиції України.

В перемовинах Росія тисне на США, аби уникнути правосуддя.

Про готовність США йти назустріч Росії може свідчити текст резолюції Радбезу ООН, який не називає Росію країною-агресором, та вихід із Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України.

Компенсація збитків – це частина відновлення справедливості.

Так само, як і спеціальний трибунал щодо російської агресії та притягнення російських воєнних злочинців до відповідальності.

Україна і Європа не можуть дозволити цим пожертвувати, адже це основа тривалого миру.

Важливо, що під час саміту ЄС президент України Володимир Зеленський наголосив на необхідності збереження санкційного тиску на Росію до моменту, поки вона повністю не компенсує всі збитки, спричинені війною, та підкреслив, що санкції мають діяти доти, доки російські війська не залишать українську територію.

Потрібно окремо підкреслити захист активів, а європейським партнерам саме час нагадати: якщо вони хочуть сидіти за столом переговорів, а не бути, як кажуть росіяни, "в меню", конфіскація активів для України суттєво посилить їхню позицію та суб’єктність.

План мінімум: захистити активи від повернення до Росії.

У Європі зосереджена найбільша частина із $300 млрд знерухомлених російських активів – понад 200 млрд євро, з яких 183 млрд євро – у бельгійському депозитарії цінних паперів Euroclear.

Фактично майбутнє цих активів зараз перебуває на роздоріжжі.

Європейські партнери можуть зробити рішучий крок і використати ці кошти для підтримки України та власної оборони, або ж зволікати, втратити інструмент змусити Росію заплатити, фактично ще й інвестуючи в російську воєнну машину.

Прем’єр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що його країна не підтримуватиме продовження санкцій, якщо це заважатиме процесу мирного врегулювання.

Подібні заяви раніше звучали й від угорського лідера Віктора Орбана.

Важливо, що усі санкційні рішення Ради ЄС підлягають регулярному перегляду та одностайному продовженню щопівроку.

При цьому наступний перегляд санкцій відбудеться у липні.

За повідомленнями медіа, під час переговорів з американською стороною в Ер-Ріяді в лютому росіяни уже порушували питання повернення близько $6 млрд активів російського Центробанку.

Також у США обговорюють ідею розділити $300 млрд між Україною та Росією, а Москва начебто навіть обіцяє використати ці кошти на "відбудову" окупованих територій.

Якщо президент США Дональд Трамп погодиться використати активи Центробанку Росії як інструмент торгу, Орбан і Фіцо можуть зняти санкції ЄС вже в липні цього року.

Розуміючи цю загрозу, європейські дипломати активно шукають способи захисту.

Однак якщо українська сторона під тиском погодиться на послаблення санкцій та повернення Росії частини чи всіх активів, ці кошти – так само, як і шанс на справедливе відшкодування завданих збитків – будуть втрачені безповоротно.

Наслідки повернення Росії знерухомлених активів будуть катастрофічними як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі – і не лише для України.

Кожен повернутий долар чи євро стане ресурсом для виробництва ракет і снарядів, які Росія використає для розширення своєї агресії.

Понад те, наприкінці минулого року країни "Групи семи" прийняли рішення про видачу Україні кредитів у рамках програми ERA Loan на суму $50 млрд.

З цієї суми США та ЄС надали майже по $20 млрд кожен, а решту $10 млрд розподілили між собою Велика Британія, Канада та Японія.

Ці позики мають гасити майбутніми прибутками на знерухомлені активи.

Якщо активи повернуться Росії, ці кредити не буде погашено ніколи.

А тому завданням мінімум на сьогодні є захист заморожених активів від повернення їх Росії.

Три "проблемні" країни.

В Європі основні зусилля потрібно фокусувати на Франції, Німеччині та Бельгії.

Питання конфіскації активів не може бути остаточно зняте з порядку денного, оскільки нова коаліція у Німеччині ще формується, а у французькому суспільстві тільки зараз почалася дискусія про те, хто має оплачувати рахунок за мир.

Позиція переможця німецьких виборів ХДС щодо конфіскації ще не сформована.

Водночас Ларс Клінгбайль, новий лідер Соціал-демократичної партії в Бундестазі, яка увійде молодшим партнером у наступну коаліцію, раніше уже висловлювався на підтримку конфіскації, заявивши: "Заморожені російські активи також мають бути використані для закупівлі зброї для України".

Щоправда, канцлер Олаф Шольц був категорично проти такого кроку, але його голос більше не є вирішальним у партії.

В той же час Франція опинилася в умовах значного бюджетного дефіциту і активно шукає додаткові кошти для фінансування власної оборони.

Колишній прем’єр та близький соратник президента Емманюеля Макрона Габріель Атталь підтримав використання російських активів на підтримку України, адже це дозволить зменшити фінансовий тиск на європейських платників податків і водночас послабити фінансування Росії.

"Я думаю, нам потрібно переглянути позицію Франції щодо знерухомлених російських активів.

Я розумію занепокоєння деяких людей, але ситуація змінилася.

Загроза вийшла на новий рівень", – наголосив Атталь.

А 12 березня Національна асамблея Франції прийняла резолюцію із закликом використати знерухомлені активи для України.

Великою перепоною залишається позиція Бельгії.

Нещодавно їхній прем'єр вивів нагнітання страху на новий рівень, заявивши, що конфіскація може стати "актом війни".

Це неправда, ми раніше досліджували глибоко різні ризики конфіскації і спростовували страхи, такі як "це незаконно", "це зруйнує фінансову систему", "міжнародні суди все скасують" або "Росія відплатить конфіскацією приватних активів".

Конфісковані активи російського Центробанку буде зараховано до компенсації збитків Україні, сума яких за три роки повномасштабного вторгнення вже перевищує $500 млрд.

Власне, в сьогоднішніх умовах це чи не єдиний шанс українців на компенсацію та відновлення справедливості.

Зараз Бельгія заробляє на знерухомлених активах.

Тоді як інші країни допомагають Україні власними ресурсами, у 2024 році фонд Бельгії для України на суму 1,7 млрд євро на 100% наповнювався податками, які країна отримала від Euroclear на надзвичайні прибутки на російські активи.

У 2022-2023 роках більше половини з таких надходжень Бельгія взагалі залишила собі.

Використати росактиви ще ефективніше.

У депозитарії цінних паперів Euroclear знерухомлено російські активи на суму 183 млрд євро.

У 2024 році ЄС ухвалив рішення спрямовувати надзвичайні прибутки від цих активів на потреби України.

Втім, під тиском Бельгії ЄС погодився залишити у Euroclear 3,85 млрд євро, зароблених у 2022-2023 рр., для покриття ризиків, пов’язаних із санкціями.

Але і цього для Euroclear виявилося недостатньо, тому ЄС дозволив їм продовжувати залишати собі для захисту від ризиків ще до 10% прибутків щорічно.

Надзвичайні прибутки за 2024 році у розмірі 3,55 млрд євро було спрямовано на закупівлю зброї для України, а починаючи з нинішнього року вони погашатимуть ERA Loan.

Ба більше, Euroclear не має ні мандата, ні волі активно управляти цими коштами для максимізації прибутків.

Після того як більшість цінних паперів, у яких у 2022 році були знерухомлені російські активи в Euroclear, були погашені та конвертовані в готівку, ці активи переважно зберігаються на депозитах, генеруючи мінімальний дохід.

Насправді навіть зараз є можливість отримувати більше доходів через реінвестування у більш ризикові та дохідні активи.

Раніше британський інвестбанкір Тімоті Еш писав, що портфель активів на ринках, що розвиваються, може забезпечити прибутковість у розмірі 10%.

Однак Euroclear цього не робитиме, тож Європа фактично втрачає ресурс через нереалізований потенціал.

Ми запропонували модель управління російськими активами для України у новому банку розвитку за моделлю німецького KfW після Другої світової війни.

Російські активи уже працюють на безпеку країни і Європи, але можуть робити це значно ефективніше.

Наприклад, із прибутків за 2024 рік уряд Франції отримав два транші на 300 та 195 млн євро на закупівлю для України зброї у своїх виробників: гаубиць CAESAR, 155-мм артилерійських снарядів, бомб для Mirage 2000 та інше.

Французькі виробники зброї, як і німецькі чи британські, повинні розуміти, що вони прямо виграють як від активного управління активами російського Центробанку, так і від їх повної конфіскації, адже отримають значно більше довгострокових замовлень для України.

Українська позиція щодо майбутнього знерухомлених активів ЦБ РФ повинна бути чіткою та безапеляційною: повернення цих активів Росії означало б не лише фінансування подальших війн агресії, але й підрив довіри до ЄС – як до геополітичного гравця, рішення за якого приймають інші.

Натомість максимізація прибутків вже зараз та конфіскація цих коштів – це не лише справедливість для України, а й інвестиція в європейську безпеку.

Час ілюзій минув: або ці гроші працюватимуть на тривалий мир в Європі, або вони фінансуватимуть російську агресію.

Хіба вибір такий складний?.

Авторка: Олена Галушка,.

членкиня правління ЦПК, співзасновниця Міжнародного центру української перемоги.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Залучати до служби за контрактом молодь до 25 років тепер зможуть також Нацгвардія та ДПСУ
УкраинФорм
2025-04-01T12:45:18Z
Грошова допомога для українців у квітні 2025: хто може розраховувати на виплати та як їх отримати
Факти ICTV
2025-04-01T12:34:00Z
Проєкт "Контракт 18 – 24" поширився на Нацгвардію і Держприкордонслужбу
24tv
2025-04-01T12:33:34Z
Чи мобілізують людей з інвалідністю ІІІ групи — відповідь експерта
Факти ICTV
2025-04-01T12:28:37Z
Усе може закінчитися бідою: що не можна робити 2 квітня, прикмети
GlavRed
2025-04-01T12:27:44Z
Меган Маркл пригадали відео річної давності: що з ним не так
Фокус
2025-04-01T12:27:03Z
У Нідерландах наблизилися до рішення про заборону феєрверків
Европейская правда
2025-04-01T12:22:52Z
Шлюб для українців в Польщі: процес реєстрації та необхідні документи
24tv
2025-04-01T12:18:32Z
В Іспанії обіцяють досягти 2% оборонних витрат "задовго до" 2029 року
Европейская правда
2025-04-01T12:13:50Z
У Києві невідомі обстріляли об’єкт енергетики
УкраинФорм
2025-04-01T12:45:00Z
У Львові через спалах ротавірусу госпіталізували 11 дітей
УкраинФорм
2025-04-01T12:40:29Z
Розкрадання грошей на соцдопомогу в Києві: підприємця відправили під арешт, застава - 39 мільйонів
УкраинФорм
2025-04-01T12:34:15Z
Невеликі дощі завтра пройдуть в окремих областях, вдень від 6° до 19° тепла
УкраинФорм
2025-04-01T12:27:44Z
«Експрем’єру ЛНР» повідомили про підозру у колаборантстві
УкраинФорм
2025-04-01T12:27:36Z
В Одесі після переливання крові в жінки виникло гостре пошкодження нирок — прокуратура
Факти ICTV
2025-04-01T12:18:42Z
ЗСУ завдали РФ рекордних втрат у техніці в березні 2025 року
Факти ICTV
2025-04-01T12:15:40Z
Можуть мобілізувати батька 3 дітей: ТЦК пояснили причини
Знай
2025-04-01T12:12:42Z
Звільнення села на Луганщині та бої на території РФ: що відбувається на фронті
TSN
2025-04-01T12:12:40Z
У Польщі висунули звинувачення 43 росіянам у справі Смоленської трагедії
Европейская правда
2025-04-01T12:48:18Z
"Останній штурм Росії": політолог припустив, до яких дій вдався Кремль на тлі переговорів
24tv
2025-04-01T12:45:42Z
Трамп заявив, що департамент ефективності DOGE Ілона Маска «в певний момент» припинить своє існування
AIN
2025-04-01T12:43:45Z
Оруеллівський сценарій: як Путін планує відродити СРСР на пострадянському просторі
Хвиля
2025-04-01T12:42:49Z
Духовний радник Трампа зустрівся із захисниками «Азовсталі»
УкраинФорм
2025-04-01T12:36:26Z
Трамп висловив обережну погрозу щодо санкцій до РФ
360ua.news
2025-04-01T12:33:20Z
У Польщі затримали українця за підозрою в роботі на спецслужби РФ
Европейская правда
2025-04-01T12:28:48Z
США можуть купувати газ в Росії і перепродавати Європі - Іноземцев
GlavRed
2025-04-01T12:27:47Z
Парламент Грузії ухвалив новий закон про «іноагентів» і повернув статтю про зраду Батьківщини
УкраинФорм
2025-04-01T12:27:26Z
НОК України назвав найкращих спортсменів і тренерів березня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T12:39:42Z
Соле потрапив у сферу інтересів Вест Гема
Football.ua
2025-04-01T12:28:53Z
«Буковина» - перший півфіналіст Кубка України з футболу
УкраинФорм
2025-04-01T12:27:09Z
Збірна України визначилася зі складом на ЧЄ-2025 зі спортивної боротьби
УкраинФорм
2025-04-01T12:19:34Z
Буковина завдяки двом голам після кутових обіграла Вікторію у Кубку України
Football.ua
2025-04-01T12:04:54Z
«Проблема не в мені». Тілоохоронцю Мессі заборонили з'являтися на полі в США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T11:57:37Z
"На перших секундах відлетить у нокаут": експерт висловився про потенційний дебют Усика в MMA
24tv
2025-04-01T11:57:06Z
Сіла батарейка: Мбаппе під час футбольного матчу на руках виніс з поля електромобіль Volkswagen
AutoGeek
2025-04-01T11:51:00Z
Реал Мадрид – Реал Сосьєдад: прогноз на матч-відповідь півфіналу Кубка Іспанії
Факти ICTV
2025-04-01T11:45:43Z
Акції Tesla рекордно впали - найбільше з 2022 року
УкраинФорм
2025-04-01T12:48:07Z
МВФ може знизити прогноз світового економічного зростання через мита Трампа
24tv
2025-04-01T12:45:56Z
Єврокомісія перерахувала Україні €3,5 мільярда у межах Ukraine Facility
УкраинФорм
2025-04-01T12:42:36Z
Отвєтка за "Укрзалізницю"? Хакери атакували російську залізницю, купити квитки онлайн неможливо
Telegraf
2025-04-01T12:39:12Z
Україна стала світовим лідером з експорту замороженої малини, обігнавши Польщу та Сербію
Antikor
2025-04-01T12:36:29Z
Поліція прийшла з обшуками на об’єкти «Київводоканалу»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T12:36:14Z
Підвищення тарифів на воду у Харківській області з 1 квітня: кому доведеться платити набагато більше
Политека
2025-04-01T12:30:52Z
У Китаї видали перші ліцензії для літаючих таксі
Antikor
2025-04-01T12:18:16Z
Білл Гейтс заявив, що ШІ знищить робочі місця у всіх сферах крім трьох
InternetUA
2025-04-01T12:16:21Z
Качани не зав'яжуться: що не можна садити поруч із капустою
GlavRed
2025-04-01T12:45:23Z
Пінка для гоління здатна здивувати: дивовижні хитрощі використання в побуті
24tv
2025-04-01T12:45:18Z
Для всього є свій час: коли не можна мити підлогу і чому
24tv
2025-04-01T12:15:01Z
Навіщо в холодильнику горить лампочка та чому в морозилці її немає: проста відповідь
24tv
2025-04-01T11:33:26Z
Майонез в домашніх умовах: перевірений рецепт на 10 хвилин
24tv
2025-04-01T11:21:03Z
Як ефективно здобувати білок для набору м'язової маси без добавок і коктейлів
24tv
2025-04-01T11:09:18Z
За скільки можна купити квартиру в Туреччині: актуальні ціни в популярних містах
24tv
2025-04-01T10:39:34Z
Якою плиткою найкраще замінити шпалери: новий тренд у 2025 році
24tv
2025-04-01T10:30:10Z
Експерти закликали не викидати фрукти та овочі у смітник: яка причина
GlavRed
2025-04-01T10:27:24Z
За гроші працевлаштовували заради «броні» – на Хмельниччині викрито двох спільників
Украина Криминальная
2025-04-01T12:46:44Z
За добу в Україні чадним газом отруїлися 10 людей, серед них четверо дітей
1News
2025-04-01T12:33:42Z
Суд відмовив у позові чоловіка до "Укрпошти" щодо невиплати пенсії
Antikor
2025-04-01T12:30:49Z
В Ісландії прокинувся вулкан на півострові Рейк'янес
УкраинФорм
2025-04-01T12:30:15Z
У Рівному суд відпустив чоловіка, винного в чотирьох зґвалтуваннях
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T12:21:29Z
Кіберполіція Харківщини викрила шахрайське угруповання псевдоцілителів
Украина Криминальная
2025-04-01T12:21:29Z
На Рівненщині суд випустив з-під варти обвинуваченого у серії зґвалтувань
УкраинФорм
2025-04-01T12:13:51Z
Українець у Польщі підпалив свого шефа: що відомо
TSN
2025-04-01T12:12:46Z
СБУ викрила на Київщині підпільне PR-агентство, яке працювало на спецслужби РФ
Antikor
2025-04-01T12:12:01Z
Велика катастрофа: нова теорія пояснює незвичайне походження планети Меркурій
Фокус
2025-04-01T12:36:53Z
Найдавніша серед усіх: що відомо про фігурку птаха з Холе-Фельс
Фокус
2025-04-01T12:36:03Z
У нових Android-смартфонах знайшли вірус, який викрадає акаунти Telegram і краде криптовалюту
InternetUA
2025-04-01T12:34:55Z
GMKtec представила міні-ПК з AMD Ryzen AI MAX+ 395 та 128 ГБ оперативної пам’яті за $2000
ITC
2025-04-01T12:25:10Z
Орбітальна обсерваторія Gaia припинила роботу — що вона знайшла
ITC
2025-04-01T12:10:39Z
У США знайшли мертвим ексменеджера Bloomberg, — медіа
Детектор М
2025-04-01T12:07:44Z
Нова нейромережа від Runway кидає виклик Sora від OpenAI у створенні відеороликів
Antikor
2025-04-01T12:06:59Z
SpaceX вперше показала відео полярного регіону Землі з корабля Dragon
24tv
2025-04-01T12:03:31Z
Samsung Galaxy Tab S10 FE та FE+ з’явилися на ринку
360ua.news
2025-04-01T12:03:08Z
Повторна ВЛК: які документи потрібно зібрати "обмежено придатним"
Telegraf
2025-04-01T12:36:35Z
Медики Києва вилікували дитину з рідкісною патологією уретри та сечового міхура
Факти ICTV
2025-04-01T12:25:14Z
Яка найцінніша група крові та хто універсальний донор
Факти ICTV
2025-04-01T12:16:11Z
VR-технологія і лікування раку: знайдено дієвий метод для онкохворих
Факти ICTV
2025-04-01T11:55:53Z
В Індії просувають вакцину проти ВПЛ з метою викорінення раку шийки матки
Факти ICTV
2025-04-01T11:55:41Z
Волосся буде рости довгим та здоровим: золоті правила миття голови
24tv
2025-04-01T11:21:58Z
Вчені з’ясували, що впливає на апетит – і це не просто звичка
24tv
2025-04-01T10:19:32Z
Це — не першоквітневий жарт: ліки дешевшають, а сигарети дорожчають
Telegraf
2025-04-01T09:33:58Z
Проти облисіння: розроблено молекулу, що відновлює волосся
Факти ICTV
2025-04-01T09:16:46Z
Бельгійський кінофестиваль скасував показ фільму «Росіяни на війні» на прохання України
Комсомольская правда
2025-04-01T12:46:19Z
Помер австралійський актор та майстер бойових мистецтв Річард Нортон
ZN UA
2025-04-01T12:40:06Z
В Одесі в День гумору виступили актори театру «Маски»
УкраинФорм
2025-04-01T12:30:57Z
«Квартал 95» отримав дозвіл держави використовувати у своєму фільмі російську мову
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T12:30:33Z
Сергій Притула вперше за довгий час показав підрослих доньок
Gazeta UA
2025-04-01T12:27:33Z
Помер Річард Нортон – зірка бойовиків 90-х та напарник Джекі Чана
Факти ICTV
2025-04-01T12:27:31Z
Молодий російський актор зібрався воювати проти України
GlavRed
2025-04-01T12:27:07Z
У нас в країні такого немає, – чому кожен українець має побачити мюзикл "Ти в кіно"
24tv
2025-04-01T12:18:47Z
Riot Games знімає серіал по League of Legends з живими акторами
24tv
2025-04-01T12:15:12Z
Від $79 300: електричний пікап GMC Sierra EV отримав позашляхову версію
AutoGeek
2025-04-01T12:45:52Z
Новий Hyundai Insteroid: дизайн у стилі Metro 6R4 для 2020 року
Топ Жир
2025-04-01T12:45:07Z
Електроскутер для дорослих: як вибрати, які моделі популярні та чи варто купувати?
AutoCentre
2025-04-01T12:37:18Z
Тест-драйв Lexus RZ: яка ціна та реальний запас ходу першого електрокара бренду
Факти ICTV
2025-04-01T12:21:27Z
Hyundai представив концептуальний спорткар Insteroid
AutoCentre
2025-04-01T12:07:33Z
Презентація нового покоління Toyota Land Cruiser FJ відкладена на 2026 рік
Топ Жир
2025-04-01T12:00:25Z
У старому гаражі виявили знаменитий гоночний позашляховик 90-х
Фокус
2025-04-01T11:12:46Z
Porsche тестує дві версії електричного Cayenne
AutoCentre
2025-04-01T11:06:06Z
Розробники Sikorsky представили новітній бойовий гелікоптер S-97 Raider
InternetUA
2025-04-01T11:01:56Z