Зростання цін: які продукти найбільше подорожчали
Зростання цін: які продукти найбільше подорожчали
У березні в Україні продовжилося підвищення цін на продукти. Це пов'язане з сезонними факторами. Лідером росту цін стали майже всі овочі. Експерти «Українського клубу аграрного бізнесу» (УКАБ) розповіли виданню «РБК-Україна», на які продукти ціни зросли, а які подешевшали у березні.
Що з продуктів найбільше зросло в ціни
За словами експертів, лідером подорожчання стали томати (+39% за місяць). Вони додали, що очікувати зниження цін на овочі не варто до травня. Зростання цін на помідори пов’язано з низькими обсягами власного виробництва та переважним імпортом із Туреччини, який останнім часом трохи скоротився.
«Також суттєво подорожчала морква, яка додала 30% у роздрібній ціні за місяць. Її вартість зросла через високий рівень імпортної залежності та сезонний дефіцит вітчизняної продукції. До товарів, що помітно подорожчали у березні, варто віднести курятину. Куряча тушка додала 10%, філе – 7%, стегно – 5%. Таке здорожчання викликане стабільно високими витратами на корми, вартість яких поступово має стабілізуватись. Водночас свинина демонструє помірне зростання (1-2%), а яловичина додала 4%», – йдеться у повідомленні.
Експерти зауважили, що оптова вартість огірків зросла за місяць на 20%, а роздрібна – лише на 3%. Якщо в лютому кілограм продукту в середньому коштував 123 грн, то в березні вже 135 грн.
Також зростає ціна на яйця – вони подорожчали на 10% за місяць, досягнувши середньої ціни 73,1 грн за десяток, майже зрівнявшись із ціною 2023 року за аналогічний період. Експерти пояснили, що основні фактори, що впливають на ціну цього продукту – це вартість кормів і погодні умови.
Сповільнилося подорожчання молочних продуктів.
«Найбільше підвищились ціни на: молоко +11%, сир голландський +7%, вершки +5%. Основними причинами зростання цін були: сезонний фактор, який підкріплювався коливанням температурних і кліматичних умов», – йдеться у повідомленні.
Відносно стабільними залишаються ціни на бакалію, за винятком олії. Вартість соняшника зростала у зв’язку з активним попитом на переробних підприємствах та обмежену пропозицію через менший врожай 2024 року. Відповідно ціна соняшникової олії на полицях магазину в середньому зросла на 4% за останній місяць.
Водночас вартість гречки (+4%) та цукру (+2%) може змінитися в наступному місяці через зменшення внутрішніх запасів. Але коливання цін не буде значним.
Які продукти подешевшали у березні
У перший місяць весни, єдиним продуктом, що помітно подешевшав, стало пшеничне борошно – воно втратило 16% у вартості за місяць, і тепер у середньому коштує 25,8 грн/кг.
«При цьому ціна пшениці (сировини) за останній місяць не знизилась. Це можна пояснити передсвятковими акціями в супермаркетах і маркетинговими стратегіями мереж для збільшення обсягів продажів напередодні Великодніх свят», – йдеться у повідомленні.
За даними експертів УКАБ, закупівельні ціни молока-сировини вже знизились на 5-6%, порівнюючи з аналогічним періодом минулого місяця, що відображає позитивні тенденції у галузі. Але при цьому ціни на сметану вже знизилася на 2% за місяць, або на 40 копійок, до 53 грн за літр. А ціни на кефір та вершкове масло хоч і зросли, але всього на 2% у місячному вимірі. Хоча за рік вершкове масло додало аж 64%, а кефір зріс в ціні на 28%.
«Протягом наступних тижнів вартість на молочні продукти повинна залишитися сталою. Збільшення надоїв молока (пропозиції - ред.) повинно змінити цінову ситуацію на ринку, проте це слід очікувати з настанням тепла (кінець квітня - ред.). Також подальші ціни на молочні продукти будуть залежати від купівельної спроможності населення», – пояснили експерти з УКАБ.
Серед м'ясних продуктів знизилась ціна лише на варену лікарську ковбасу – вона за місяць втратила 5% (+19% за рік), опустившись в ціні з 405 грн за кілограм до 394 грн.
У березні майже не змінилася вартість свинячого ошийка, який в лютому в середньому коштував 270 грн/кг, а в березні – 271 грн/кг. А сало хоч і зросло за місяць на 2%, або на 3 грн – до 239 грн/кг, але в річному вимірі впало в ціні на 3%.
Також знизилася ціна на картоплю та капусту – на 2% та 1% відповідно. Аналітики додали, що в українських торгівельних мережах ці продукти представлені в основному як імпорт з країн, таких як Польща, Литва, Єгипет, Нідерланди та інших держав ЄС.
Незмінними у середині березня залишаються ціни на батон і бородинський хліб. Вартість сировини на внутрішньому ринку також стабільна. Очікується, що до кінця місяця ціни на хліб не зміняться.
Раніше ми писали, що в Україні подорожчало вершкове масло та гречка.