MY.UAНовини
Ірина Ключковська: Українці в Росії – це велика трагічна сторінка винищення
Ірина Ключковська: Українці в Росії – це велика трагічна сторінка винищення

Ірина Ключковська: Українці в Росії – це велика трагічна сторінка винищення

Українським дітям за кордоном бракує психологічної підтримки, а українським школам – психологів, які б допомогли впоратися їм з травмами війни та адаптацією до нового середовища в іншій країні. Це результати дослідження, яке провів у суботніх і недільних школах Міжнародний інститут освіти, культури та зв'язків з діаспорою (МІОК) при Національному університеті «Львівська політехніка». Його директорка Ірина Ключковська розповідає, що крім цього вчителі переймаються тим, як «подружити» україномовних та російськомовних дітей біженців і вберегти їх від російського впливу.

Наразі Україна має створити стратегію збереження української ідентичності і тримати зв’язок з українцями, які вимушено виїхали за кордон через повномасштабне вторгнення, – вважає Ірина Ключковська.

Зокрема, ухвалити закон про множинне громадянство, аби вже воєнні мігранти не відмовлялися від українського паспорта при отриманні іноземного. Очолюваний Ключковською інститут понад 30 років вивчає діаспору, міграцію і зв’язків України з українцями у світі.

Чи «піднімуть голову» українці в Росії? Чому похибка прогнозів повернення може складати мільйони? – на ці та інші питання Ірина Ключковська відповідає у проєкті громадської ініціативи «Голка» – «Мости України».

«Главком» виступає інформаційним партнером проєкту.

Українським дітям за кордоном бракує психологічної допомоги

Ви презентували дослідження, де опитали представників суботніх і недільних шкіл. Які проблеми навчання українських дітей за кордоном воно виявило?

Дослідження показало сталість проблем організаційних, фінансових, відсутність стажу вчителів у суботніх та недільних школах за кордоном. Це все було і є. А тепер вибухнули дуже сильні психологічні проблеми у дітей. Це страшні випадки, коли діти розказували про сидіння в підвалах, переляк від голосних звуків.

Вони кажуть, що не можна в час війни слухати веселі пісні. Вони травмовані війною, але й це адаптація до чужого середовища. Дитина не знає мови, нічого не знає. Школам бракує психологів.

Ректорка Українського вільного університету Лариса Дідковська радила нашим учителям звертатися до психологічних служб в країнах проживання і залучати психологів.

В усіх школах проявилася проблема взаємодії україномовних і російськомовних дітей.

Також, як уберегти українські осередки від «русского міра», який мімікрує під український, придумуючи всякі освітні хаби, бозна-що під назвою «Слов'янська школа», затягуючи туди наших дітей. 

Так само – ми маємо провести верифікацію шкільних програм в новостворених школах. Тому що дуже багато випадків із попередніх хвиль про те, як вилучалися з програм питання національно-визвольних українських воїн, питання Голодомору. Це всі проблеми були, але вони і далі є. 

Зараз питань більше, ніж відповідей на них. Але коли ми випрацюємо покрокову стратегію, з усім дамо собі раду. У цьому процесі дуже добра воля і вона ніби зараз є. І Міністерство освіти звернуло увагу на цю проблематику.

Ірина Ключковська, директорка Міжнародного інституту освіти, культури та зв'язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка»
фото: holka.org.ua

А що зараз для цього вже варто зробити?

Україна може допомогти суботнім і недільним школам. У них працюють волонтери, які не отримують зарплату. Їм не зараховується педагогічний стаж. Часто ці школи, інколи просто гуртки, де перебувають люди різновікової категорії, від старих до малих, з різним рівнем володіння мовою. Це вимагає учителя-віртуоза, який би міг з такими середовищами працювати. Ми можемо їм допомогти їм інформаційними матеріалами для різних рівнів і вікових категорій, щоб учитель міг вибрати.

Вже розпочався у парламенті процес, щоб суботні й недільні школи ввести в законодавче поле. А також потрібна увага з боку держави до тих людей і мотивація. 

Був період, коли ми просили, наприклад, надіслати школі у Польщі на 75-ліття з дня заснування грамоту від Міністерства освіти. Ми отримували відповідь, що не маємо права нагороджувати школи, які розташовані за кордоном.

«Якщо раніше акцент ставили на повернення, то нарешті почало звучати питання збереження ідентичності»

Зараз у Міністерстві національної єдності почали говорити про необхідність збереження зв’язку з українцями за кордоном? Як цього досягнути?

Дуже важливо, що потроху міняється риторика. Якщо раніше акцент ставили на повернення, то нарешті почало звучати питання збереження ідентичності, зв'язків з Україною і те, що ви називаєте «мости України».

Питання повернення – дуже складне. Ми проводили різні дослідження тих, хто виїхав за кордон. Ті дослідження показують, і тепер, навіть в оцінках воєнної міграції, що можуть бути розходження в кілька мільйонів людей.

Для мене показовим є приклад з середини 90-х років, коли почався масовий виїзд трудових мігрантів. Тоді соціологи теж робили опитування: 80% мігрантів декларували тверді наміри повернутися в Україну. Через кілька років, у 2008-му, почалася економічна криза. Ми говорили, що в Україну вони не повернуться, радше будуть мігрувати всередині ЄС. Так і сталося. Лише невелика частина з них повернулася.

Так само стосувалося це і українських шкіл, які відкрили трудові мігранти. Були великі очікування, що з українськими атестатами діти повернуться і будуть поступати в українські університети. Але приїхали одиниці. Більшість поступила в університети країн Європи і світу. Бо люди адаптувалися, знайшли роботу, а діти отримали кращі можливості там вчитися і отримувати дипломи європейського зразка. 

Тому важливо тримати зв’язок і зберігати ідентичність. Українці різних хвиль імміграції закладали церкви, школи, громади, інститути. Ми мусимо подбати про те, щоб такі інституції існували. Міністерство має спиратися на них і наукові дослідження. Українські громади мають свою специфіку, треба вивчити їхні спроможності і тоді з ними працювати. 

Але дуже важлива довіра і чесна розмова. Прийти і сказати: ми вас підтримуємо, цінуємо, нагородимо, про вас будемо писати і говорити, але зараз ми не можемо вам допомогти фінансово, тому що Україна у війні, і це ви зараз нас підтримуєте гуманітарною, військовою допомогою, ви є нашими амбасадорами і носіями знань про Україну. 

Для мене Україна і українці за кордоном як дві сполучені посудини. Так воно було і є, на жаль, впродовж нашої історії.

Ірина Ключковська та і співзасновниця «Голки» Маргарита Ситник
фото: holka.org.ua

Українці в Росії можуть підняти голову після її розвалу 

Які проблеми вирішить ухвалення закону про множинне громадянство для діаспори? Чи його відсутність вже є проблемою для воєнних мігрантів, які будуть отримувати паспорти країн перебування? 

Завжди важливо, що б все робилося вчасно. Діаспора попередніх хвиль дуже хотіла мати подвійне громадянство. Тепер я не знаю, чи їм аж так це потрібно. 

Але це потрібний дуже закон для воєнних мігрантів, щоб вони не втрачали українське громадянство. Інше питання, чи заїдуть і виїдуть чоловіки, але є жінки, діти. 

Треба це робити, але мусить бути виставлено дуже багато запобіжників у законі. Бо є Росія, де багато людей з українськими прізвищами, маємо людей вихідців звідси. Хто з них хто тепер? 

Українці Росії довгий період часу були пріоритетом нашого вивчення. Ми займалися четвертою хвилею міграції активно тоді, коли в суспільстві не було взагалі сприйняття людей, які виїхали в час незалежності. І навіть на рівні найвищого керівництва ми чули не дуже приємні речі. У пресі писали, хто покинув країну, жінки якої поведінки. А ми зустрічалися з тими людьми, бачили їх і розуміли, що це не так. 

Ми проводили успішні проєкти для українців в Росії: виступили з ініціативою прямих шефських зв’язків між українськими школами у Росії та Львові. Там були прекрасні люди, але зараз припинили з ними спілкуватися. Бо я не можу гарантувати, що ФСБ не зламало навіть тих, кому ми довіряли. Там постійні обшуки, там були вбивства активістів. Це велика трагічна сторінка винищення українців. 

У вас є надія на відновлення їхньої ідентичності?

Останнє, що ми зробили перед повномасштабною війною в грудні 2021 року – ініціювали спільну робочу групу, в якій брали участь і депутати Верховної Ради, представники СБУ, розвідки. Наш інститут представляв ключову доповідь про українців Росії – як їх не втратити? Тепер мені навіть страшно подумати, що там. 

Скажіть, чи було багато серед нас тих, хто піднімав голови за часів СРСР? На пальцях можна було перелічити. А там зараз ще гірше. 

Я хочу думати, що вони залягли на дно. І, коли може прийде той час, коли Росія буде знову маленькою, коли будуть там якісь демократичні процеси, вони піднімуть голову

Ви сказали, що перші хвилі міграції збудували громади, хвиля політичної еміграції після Другої світової, яка тікала від совєтів, розбудувала інституції. Що можуть зробити для України і збудувати біженці? Чи ми вже тепер їм маємо допомагати?

Це має бути взаємний процес. Що вони можуть робити? Та вони роблять багато.

Три роки здавалося, що це багато, але люди мусять якось устаткувати своє життя. 

Коли є купа побутових проблем, коли ти маєш статус тимчасового захисту, давайте чесно скажемо: ти можеш впливати на уряди? Ні. Але ти можеш бути амбасадором, на рівні суспільства працювати і говорити про Україну з іноземцями. Крім того, ти завжди маєш можливість прийти або створити свою громаду, українські доми.

Новоприбулі почали групуватися, реєструвати свої громади, де кожен займає свою нішу. Вони займаються культурними проєктами, або соціальними, або йдуть в школи, або підтримують демонстрації.

Прийде час, коли вони там освояться, і тоді дуже важливо, що вони не відсторонилися від України. Тоді важливий цей зв'язок. Італійська славістка і україністка Джованна Броджі говорила про наших жінок, які прибирали і доглядали літніх в італійських родинах, що вони були носіями знань про Україну. А тепер погляньте, лише тепер оці громади Португалії, Іспанії, Греції зміцніли, набрали сили і вже увійшли і в політичні партії, і деякі представники в органи місцевої влади. У Португалії вони фактично пролобіювали питання визнання Голодомору геноцидом. Тобто, це все потребує часу. Тепер, може, цей процес піде швидше, бо світ взагалі швидше крутиться. 

Інтерв’ю проєкту «Мости України» виходять у рамках партнерського проєкту «Голки» та «Главкома».

«Мости України» – проєкт, покликаний збудувати мости між українцями, які залишаються в Україні і тими громадянами нашої держави, які з різних причин виїхали і можуть допомогти державі під час війни і у повоєнній відбудові. Мільйони українців за кордоном можуть зробити значно більше, ніж один посол, і бути амбасадорами інтересів України: адвокатувати потреби нашої держави на місцевому та національному рівнях у тих країнах, де вони зараз перебувають, промотувати українську культуру та мову у світі, а також протидіяти ворожій дезінформації в інформаційному полі.

Маргарита Ситник
Комунікаційниця, співзасновниця громадської ініціативи «Голка»
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Через "Дію" ветерани можуть отримати 1 500 гривень на заняття спортом
Antikor
2025-04-01T18:39:04Z
До проєкту "Контракт 18 – 24" внесли зміни: про що йдеться
24tv
2025-04-01T18:36:50Z
У США сформували перший підрозділ операторів FPV-дронів
Antikor
2025-04-01T18:36:14Z
У Каліфорнії ініціювали законопроєкт, що регулюватиме взаємодію ШІ-компаньйонів з підлітками
Детектор М
2025-04-01T18:33:01Z
Безкоштовне житло для ВПО в Одесі: як знайти тимчасовий будинок
Политека
2025-04-01T18:30:36Z
Україна отримає від Латвії ще 1500 дронів
Европейская правда
2025-04-01T18:27:58Z
Журналіст з Ірану не вступав до Інтернаціонального легіону: заява військових
24tv
2025-04-01T18:27:46Z
Армія РФ накопичує сили на півдні: у ЗСУ назвали цілі окупантів
GlavRed
2025-04-01T18:27:11Z
Вадим Крищенко – 90. Неосяжний берег любові до української пісні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T18:18:55Z
У Білому домі повідомили, що нові мита набудуть чинності відразу після оголошення
Antikor
2025-04-01T18:54:20Z
Найбільше загострення: Китай наблизив війну з Тайванем
24tv
2025-04-01T18:54:01Z
Бербок: Угода про надра між Україною та США повинна відповідати законам ЄС
Antikor
2025-04-01T18:51:01Z
У Білому домі підтвердили візит Трампа в Саудівську Аравію: це відбудеться у травні
24tv
2025-04-01T18:45:39Z
Зеленський анонсував переговори про іноземний військовий контингент
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T18:45:18Z
Ле Пен отримала шанс балотуватись у президенти Франції попри вирок
Европейская правда
2025-04-01T18:42:20Z
Зеленський та Путін розчаровують Трампа: в Білому домі розповіли про подальші плани США
Telegraf
2025-04-01T18:33:50Z
Росія передала США перелік «порушень» часткового перемирʼя з боку України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T18:33:29Z
Німеччина планує змінити політику щодо українських біженців
iPress
2025-04-01T18:31:58Z
В рейтингу найбагатших мільярдерів світу змінився лідер
24tv
2025-04-01T18:49:57Z
Розвиток без Коломойського: найбільша нафтова компанія повідомила про мільярдні прибутки
24tv
2025-04-01T18:36:32Z
Фон дер Ляйєн збирається досягнути зменшення мит під час переговорів зі США
iPress
2025-04-01T18:31:36Z
Єврокомісія перерахувала Україні €3,5 мільярда у межах Ukraine Facility
УкраинФорм
2025-04-01T18:31:25Z
Пенсіонери отримають надбавку у 2025 році: кому та на скільки підвищать виплати
GlavRed
2025-04-01T18:27:56Z
Швейцарія заморозила 8,38 мільярди доларів російських активів
Antikor
2025-04-01T18:15:19Z
Скільки поколінь гривні існує в Україні: історія національної валюти
Факти ICTV
2025-04-01T18:07:31Z
SpaceX хоче уникнути мит на китайське обладнання для Starlink
360ua.news
2025-04-01T17:54:36Z
Нацбанк скасовує обмеження на грошові перекази
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T17:51:27Z
Загарбники анонсували будівництво житла в окупованому Сєвєродонецьку
Antikor
2025-04-01T18:39:27Z
У Криму розвідка уразила російські катери
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T18:21:34Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на 2 квітня: синоптики попередили про негоду
Политека
2025-04-01T18:01:58Z
Російський полонений визнав свої злочини: після обміну хоче знову воювати проти України
Antikor
2025-04-01T18:00:29Z
Таємнича операція в РФ та плани ворога: полковник ЗСУ розповів про успіхи на війні
TSN
2025-04-01T17:54:33Z
Забудовнику ЖК Еврика в Києві загрожує банкрутство
Antikor
2025-04-01T17:51:34Z
Після перерви в один день: попередньо, окупанти запустили "Шахеди"
24tv
2025-04-01T17:48:14Z
Ситуація на фронті: Ворог не припиняє спроб просуватися углиб території України
Antikor
2025-04-01T17:36:16Z
0 градусів, зливи та штормовий вітер: коли в Україні посилиться похолодання
GlavRed
2025-04-01T17:27:19Z
Вишукані парфуми, які пахнуть ваніллю: цей аромат неможливо забути
24tv
2025-04-01T18:39:35Z
Гороскоп на квітень для всіх знаків зодіаку: у житті починається нова ера
GlavRed
2025-04-01T18:27:28Z
Як легко відрізнити вино від порошкової підробки: простий спосіб, який радять сомельє
24tv
2025-04-01T18:18:43Z
Для кого зі знаків зодіаку квітень стане успішним місяцем
24tv
2025-04-01T18:18:08Z
Чому не можна залишати ніж вночі на столі: це треба знати
24tv
2025-04-01T18:06:42Z
Вікна більше не плакатимуть: як проста звичка врятує від конденсату
Знай
2025-04-01T17:51:38Z
5 речей, які ніколи не можна робити на порозі: дізнайтеся їх, щоб не потрапити в пастку
24tv
2025-04-01T17:24:41Z
Потрібен всього один предмет і це не вантуз: чим очистити злив всього за хвилину
GlavRed
2025-04-01T16:27:26Z
Коли садити картоплю у квітні за місячним календарем: точні дати на 2025 рік
24tv
2025-04-01T16:03:01Z
"Намагалася зберегти": мовчунка Стоцька приголомшила схожою на Кіркорова донькою
GlavRed
2025-04-01T18:45:22Z
"Я боюся": Кошовий розповів, як скинув вісім кілограмів
GlavRed
2025-04-01T18:42:37Z
"Відлуння складних часів": Наталія Могилевська показала обличчя без макіяжу
GlavRed
2025-04-01T18:33:50Z
Як виглядати молодше в 50+ років: стиліст розповів, як не перетворитись на "бабусю"
GlavRed
2025-04-01T18:27:43Z
Роман Сасанчин зворушив кадрами, як зустрів 23-річчя з донькою після довгої розлуки
TSN
2025-04-01T17:54:06Z
Як зірка серіалу "Секс і місто" використала трендовий колір 2025 року на своїй кухні
24tv
2025-04-01T17:39:39Z
Треба вчити мову, – Сопонару здивувала, я її чоловік-іноземець вивчив українську за два місяці
24tv
2025-04-01T16:33:17Z
Сергій Притула вперше за довгий час показав підрослих доньок
Gazeta UA
2025-04-01T16:27:43Z
Warner Bros. зніме серіал про справу Лайвлі проти Бальдоні
1News
2025-04-01T16:18:09Z
Кейн: Я щасливий у Баварії, чутки про трансфер — безпідставні
Football.ua
2025-04-01T18:55:22Z
Коваленко вийде з перших хвилин першого півфіналу Кубка Італії
Football.ua
2025-04-01T18:52:43Z
"Золотий хлопець": захисник Роми поділився думкою про Довбика
24tv
2025-04-01T18:24:08Z
Експерт відмовляє Усика від бою в октагоні, назвавши орієнтовний гонорар українця
24tv
2025-04-01T18:15:48Z
Лунін зіграє з перших хвилин кубкового матчу-відповіді проти Реала Сосьєдад
Football.ua
2025-04-01T18:13:11Z
Гласнер – серед головних кандидатів очолити РБ Лейпциг
Football.ua
2025-04-01T17:55:27Z
Боксер, який під час війни виступав у Росії, несподівано помер після поєдинку
ZN UA
2025-04-01T17:52:56Z
Тренер Буковини — про вихід до півфіналу Кубка України: Це була історична гра
Football.ua
2025-04-01T17:34:25Z
Голкіперу видалили перфорацію в тонкій кишці після зіткнення у грі чемпіонату Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T17:12:12Z
Проводили інформдиверсії проти України. СБУ викрила агентів РФ в Київській області
InternetUA
2025-04-01T18:37:00Z
У чоловіка "з Донеччини", який скоїв напад в Амстердамі, підозрюють терористичний мотив
Европейская правда
2025-04-01T18:33:36Z
Прилетіло у двір, – оперний співак шокував, як постраждала його квартира після атаки дронами
24tv
2025-04-01T18:27:57Z
В Ужгороді п'ятикласник приніс до школи підозрілий предмет: усіх евакуювали
24tv
2025-04-01T18:12:35Z
В Україні судитимуть шахрая, який ошукав 24 людей, продаючи неіснуючий товар
InternetUA
2025-04-01T17:37:11Z
Дуейн "Скеля" Джонсон розповів, що ледь не загинув в авіакатастрофі
Фокус
2025-04-01T17:36:45Z
Розкрадання 60 мільйонів гривень, призначених на допомогу тяжкохворим: суд заарештував ще одного фігуранта справи КМДА
Antikor
2025-04-01T17:27:59Z
У Рівному суд відпустив чоловіка, винного в чотирьох зґвалтуваннях
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T16:54:03Z
Литовські митники виявили потужний дрон у поїзді, що прямував з Калінінградської області
InternetUA
2025-04-01T16:49:40Z
Android-смартфони «шпигують» за власниками: як припинити стеження
InternetUA
2025-04-01T18:28:25Z
Asus та Xbox натякнули на спільний випуск портативної консолі
24tv
2025-04-01T18:18:09Z
Вітряк, що звучить як музика: вітрові турбіни відходять у минуле
24tv
2025-04-01T18:15:41Z
Три типи додатків, що найбільше шкодять смартфону
InternetUA
2025-04-01T17:58:19Z
Проблема досі є: власники OLED-телевізорів розповіли, як вони псуються
InternetUA
2025-04-01T17:27:17Z
Чого не зможе навчитись штучний інтелект: які людські якості йому недоступні
24tv
2025-04-01T17:24:20Z
Vodafone запустив технологію xPON для підготовки до 5G: які міста будуть першими
Хвиля
2025-04-01T17:24:19Z
iPhone 5c: як провальний смартфон став важливою віхою в історії Apple
Portaltele
2025-04-01T16:55:37Z
Новий генератор зображень ChatGPT створює неймовірно реалістичні підроблені чеки
ITC
2025-04-01T16:52:02Z
Жувальна гумка може містити тисячі мікропластикових частинок – дослідження
24tv
2025-04-01T17:15:51Z
МОЗ України здешевлює ліки
360ua.news
2025-04-01T17:12:20Z
Ці 5 горіхів найкорисніші для вашого здоров'я: варто додати їх на тарілку
24tv
2025-04-01T16:21:19Z
Харчові добавки, які не працюють: на що не варто витрачати гроші
24tv
2025-04-01T16:06:48Z
Суперкомп’ютери допомагають розкрити секрети відновлення ДНК
Portaltele
2025-04-01T15:55:54Z
Інвестиції в медицину: Україна та Франція підписали сім угод на €51 мільйон
УкраинФорм
2025-04-01T15:07:12Z
Жінка раптом заговорила після 18 років мовчання: яка технологія допомогла
Фокус
2025-04-01T14:30:15Z
Що таке меланома: види, симптоми, діагностика та лікування
24tv
2025-04-01T14:24:02Z
Вчені США створили протизаплідні таблетки для чоловіків з майже стовідсотковою ефективністю
Gazeta UA
2025-04-01T13:12:29Z
Скільки вартує Rimac Nevera на відкритому ринку: скоро дізнаємося
Топ Жир
2025-04-01T18:45:33Z
Peralta S: Італійські дизайнери представили суперкар майбутнього
Gazeta UA
2025-04-01T18:09:36Z
Першому суперкару Aston Martin з двигуном у середині на половину дешевше, ніж McLaren W1
Топ Жир
2025-04-01T18:00:50Z
Porsche Випустила Незручний Седан На Два Сидіння Просто Для Того, Щоб Обігнати Tesla Швидше, Ніж Ви Прочитаєте Це
Топ Жир
2025-04-01T17:30:16Z
Tesla та BYD, посуньтесь: ZEEKR анонсувала зарядну станцію для авто на 1,2 МВт
ITC
2025-04-01T17:28:01Z
З’явився цікавий аксесуар для економії пального на вантажівці
AutoCentre
2025-04-01T17:15:42Z
Продажі бензинових Mustang скоротилися на 32% у першому кварталі, але Mach-E та Bronco шалено розвиваються
Топ Жир
2025-04-01T16:45:43Z
Putzmeister покаже автобетонозмішувач iONTRON другого покоління
AutoCentre
2025-04-01T16:01:44Z
У Польщі стартувало виробництво Jeep Avenger 4xe
AutoCentre
2025-04-01T15:39:16Z