MY.UAНовини
«Профтех 2.0»: чи буде перезавантаження?
«Профтех 2.0»: чи буде перезавантаження?

«Профтех 2.0»: чи буде перезавантаження?

«Профтех 2.0»: чи буде перезавантаження?

Що пропонують законопроєкти про професійно-технічну освіту.

Без кваліфікованих працівників — будівельників, зварювальників, електромонтерів, механіків, операторів верстатів — не буде відновлення країни. Не спрацює жодна інфраструктурна реформа, жоден інвестиційний проєкт, тому що просто не буде рук, які зможуть його реалізувати. І такі руки готує система професійно-технічної освіти (ПТО). У той час як у вищій і середній освіті давно ухвалені рамкові закони, що допомагають рухати та розвивати ці сфери, закону про професійно-технічну освіту й досі немає. Хоча робота над ним триває давно, — я як представник роботодавців аж 15 років брала участь у всіх робочих групах і вже втратила віру в те, що це колись стане можливим. Адже новий закон має не просто внести нове, а й зламати стереотипи та залишки совкових підходів, коли в ПТУ бачать таку собі школу для тих, хто не може вчитися.

Наразі у Верховній Раді розглядають три альтернативні законопроєкти про професійну освіту: урядовий №13107-02, а також депутатські ініціативи — №13107 від Ольги Коваль (та ще дуже багатьох народних депутатів) і №13107-01 від Ірини Констанкевич. Усі три документи мають спільну мету — модернізувати систему профосвіти. Проте підходи до її оновлення різні: від традиційної централізованої моделі до гнучкого партнерства з бізнесом.

Невідомо, який із законопроєктів буде взято за основу, однак я переконана, що цього разу закон буде проголосовано. Адже його ухвалення є одним з індикаторів програми Ukraine Facility Plane, виконання якої Україною є необхідною умовою для отримання фінансової підтримки від Євросоюзу.

Які ж ключові ідеї закладено в законопроєкти та як це може вплинути на систему професійної освіти?

Наглядові ради: хто матиме вплив на навчальні заклади

Майбутнє професійної освіти не в останню чергу залежить від того, хто впливатиме на діяльність навчальних закладів. І одна з ключових ідей кожного із законів — формування наглядових рад. Їхня роль — не просто спостерігати, а брати активну участь у стратегічному розвитку закладів освіти. Та у кожному законопроєкті модель цих рад різна, і саме від обраного варіанта залежатиме баланс впливу держави, бізнесу і громад на наглядову раду, а значить, і на навчальний заклад.

У всіх законопроєктах наглядова рада стає каналом впливу роботодавців на зміст і якість професійної освіти. У депутатських проєктах передбачено, що роботодавці становитимуть щонайменше 50% її складу, в урядовому — 67%. Бізнес інвестуватиме у розвиток закладу, забезпечуватиме практику, підтримає дуальну освіту.

Однак депутатські законопроєкти дають більше свободи наглядовій раді, тоді як урядовий законопроєкт акцентує на контролі. Автори урядового законопроєкту хочуть, щоб роботу наглядової ради регламентувало жорстке типове положення, якого не може змінити навчальний заклад, отже, воно передбачає менше автономії. При цьому депутатські законопроєкти пропонують примірне положення, яке дає більше свободи, бо є лише орієнтиром, а не обов’язковою формою. Примірне положення дає можливість адаптувати модель наглядової ради до місцевого контексту, що надзвичайно важливо для розвитку закладу.

Призначення директорів: конкурс чи рішення засновника?

Ще одна з ключових норм у законопроєктах про професійну освіту — механізм призначення керівника закладу. Усі три законопроєкти пропонують конкурсний відбір, але механізми його реалізації суттєво різняться. Йдеться не лише про прозорість процедур, а й про те, хто матиме вирішальне слово: наглядова рада, незалежна конкурсна комісія чи засновник.

У проєкті №13107 директорів обирає наглядова рада, а засновник лише затверджує переможця. Втім, вибори відбуваються за правилами, затвердженими Міністерством освіти і науки, що, з одного боку, запроваджує єдині підходи, з іншого боку — централізований підхід. Урядовий проєкт теж пропонує, щоб керівника навчального закладу обирала наглядова рада, і навіть дає їй ще більше свободи в ухваленні рішень. При цьому порядок проведення конкурсу має визначати сам засновник, а це є ризиком непрозорості таких конкурсів. У проєкті №13107-01 конкурс на обрання керівника проводить незалежна конкурсна комісія, сформована на паритетних засадах, до якої входять представники місцевої влади, Державної служби якості освіти, роботодавців, трудового колективу, громадських організацій. На нашу думку, така процедура орієнтована на максимальну відкритість і участь різних стейкхолдерів. Але положення про конкурс затверджує засновник, що хоч і залишає йому можливості для впливу, але мінімальні, бо є незалежна конкурсна комісія.

Фінансова модель: від бюджетних установ до некомерційних товариств

Законопроєкти пропонують три різні підходи до статусу та фінансування державних і комунальних профтехів: від збереження бюджетної установи до створення некомерційних товариств.

Законопроєкт №13107 (Ольга Коваль) дозволяє створювати профтехи як некомерційні товариства з усіма їхніми атрибутами, включно із самостійним фінпланом і формуванням штату, під контролем наглядової ради. Така модель поєднує господарську гнучкість із публічним контролем. На противагу цим ідеям проєкт Констанкевич не передбачає створення некомерційних товариств, натомість заклади освіти залишаються у формі бюджетних установ з усіма обмеженнями, які вона передбачає: із централізованим фінансуванням, суворим контролем витрат, затвердженням штатів згори. Цей варіант забезпечує фінансову прозорість, але суттєво обмежує гнучкість закладів у розпорядженні коштами та кадровій політиці. Урядовий законопроєкт пропонує офіційно дозволити профтехам функціонувати як некомерційні товариства, але цей дозвіл стосується лише комунальних закладів. Це означає, що заклад освіти матиме самостійний баланс і рахунки (включно з валютними); автономно формуватиме штат, визначатиме учнів, структуру закладу тощо. Це найгнучкіший варіант фінансової моделі, який дасть більше можливостей для розвитку, але, на жаль, він буде передбачений не для всіх закладів.

Фінансування профосвіти: як три законопроєкти змінюють правила гри для закладів

Законопроєкт №4298. Чи зможуть центральна та місцева влади подолати розкол заради держави?

У фокусі трьох альтернативних законопроєктів про професійну освіту — кардинально різні підходи до фінансування. Проєкт Ольги Коваль впроваджує формулу розподілу фінансування із чіткими коефіцієнтами: кількість учнів, працевлаштування, пріоритетність професій тощо. Це стимулює у закладів освіти результативність і зв'язок із ринком праці. Проєкт Ірини Констанкевич передбачає державне фінансування через державні субвенції та регіональне замовлення. Цей законопроєкт найбільш деталізований і соціально орієнтований, але передбачає жорстке централізоване управління коштами з боку держави. Кабмін пропонує фінансувати заклади освіти через регіональне замовлення, тобто фактично збереження нині існуючої моделі фінансування. Це означає, що заклади освіти матимуть мінімальні, але чіткі гарантії фінансування з держбюджету та місцевих бюджетів, а також з інших джерел.

Фінансова модель, яку обере парламент, вплине не лише на обсяг підтримки, а й на стратегію розвитку закладів. Законопроєкт Ольги Коваль стимулює їх бути гнучкими та результативними, проєкт Ірини Констанкевич гарантує сталість і підтримку. Урядовий варіант пропонує мінімальні гарантії та простір для подальшого доопрацювання моделі, оскільки виписаний у дуже загальних рисах.

Як навчатимуть у профтехах: державний стандарт чи вільна освітня програма?

Один із ключових концептуальних блоків у трьох альтернативних законопроєктах про професійну освіту — це структура освітнього процесу, документи, які визначають зміст навчання, і те, на основі чого присвоюється професійна кваліфікація. Йдеться про різне розуміння ролі державного стандарту, професійного стандарту та освітньої програми.

Проєкт народної депутатки Ольги Коваль пропонує відмовитися від державного стандарту професійної освіти. Його, як і навчальні програми, має розробляти навчальний заклад із залученням роботодавців. У проєкті Ірини Констанкевич стандарт професійної освіти є обов’язковим. Він розробляється на основі професійного стандарту, який затверджує МОН за погодженням із роботодавцями. Це врівноважена модель: держава задає рамку (через стандарт), але дозволяє закладам освіти діяти в межах попиту та інновацій.

Законопроєкт КМУ пропонує чітку вертикаль: державний стандарт професійної освіти розробляє МОН, а затверджує Кабмін. Це — найбільш централізована модель, тому вона обмежує швидкість адаптації до змін на ринку праці.

Ліцензування: спрощення чи бюрократія?

Ліцензування освітньої діяльності — це фактично дозвіл навчальному закладу навчати студентів. Питання ліцензування — це про баланс між доступом до ринку та гарантією якості, і саме тут криється одне з ключових протиріч між законопроєктами.

Законопроєкт Ольги Коваль найбільш ліберальний, із мінімальною бюрократією: ліцензія навчальному закладу надається автоматично за заявою, але через два роки запроваджується перевірка діяльності. У законопроєкті Ірини Констанкевич передбачено традиційний адміністративний підхід до ліцензування: протягом десяти днів після подання заяви ДСЯО та її територіальні органи приймають рішення про надання ліцензії. У законопроєкті КМУ представлена найбільш юридично деталізована та бюрократизована модель, пов’язана з адміністративною процедурою, — органом ліцензування тут виступає МОН за визначеною Кабміном процедурою.

Висновки

Аналіз трьох альтернативних законопроєктів показує, що всі вони закладають зміни системи профтехосвіти, але лише один із них більш комплексно враховує сучасні виклики та потреби професійної освіти — це законопроєкт №13107 авторства Ольги Коваль та інших.

Він не просто оновлює окремі елементи системи, а закладає нову філософію: від системи витрат до системи інвестицій у людський капітал і роботи на результат. Саме цей підхід здатен трансформувати профосвіту. Це не компроміс, а спроба врятувати систему й адаптувати її до нових реалій. Це добре структурований документ, який формує відповідальну, результативну й сучасну систему професійної освіти. Він враховує інтереси держави, роботодавців, закладів освіти та самих здобувачів, і саме тому, на нашу думку, заслуговує на підтримку та бути взятим за основу. А ми і надалі працюватимемо для прийняття дійсно прогресивного законопроєкту, бо як роботодавці краще за інших розуміємо цінність цієї ланки освіти.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Робота, необумовлена трудовим договором: чи можуть тимчасово перевести працівника
ZN UA
2025-04-01T22:22:35Z
Зеленський відзначив «Хрестом бойових заслуг» нового комбрига, який воює на Донеччині
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T22:15:55Z
2 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T21:06:50Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-04-01T20:51:01Z
Мер Венеції оприлюднив нові подробиці щодо майбутнього весілля Безоса і Санчес
InternetUA
2025-04-01T20:49:55Z
В армію Росії заберуть рекордну кількість осіб: військовий оглядач зауважив важливий нюанс
24tv
2025-04-01T20:45:12Z
Декрет хочуть суттєво скоротити: у МОН запропонували ідею
Telegraf
2025-04-01T20:36:46Z
"Власна справа": майже 300 ветеранських родин отримають бізнес-гранти
Хвиля
2025-04-01T20:36:11Z
Турецькі розробники представили бойові корвети нового покоління класу Hisar
InternetUA
2025-04-01T20:28:19Z
Смоленська катастрофа: Польща оголосить у міжнародний розшук 41 російського судмедексперта
ZN UA
2025-04-01T23:09:56Z
«Швидкий мир» Трампа затягується. Білий дім готує нові важелі тиску на Київ та Москву
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T23:06:32Z
"Введено режим надзвичайного стану": дрони атакували російський Таганрог, — росЗМІ
Фокус
2025-04-01T22:30:22Z
НАБУ викрило схему незаконного доступу до закритих судових рішень: повідомлено про підозру
Antikor
2025-04-01T22:03:37Z
Війна, день 1133. Трамп незадоволений заявами України й рф щодо припинення війни
Football.ua
2025-04-01T22:01:20Z
Міноборони звільнило Олексія Петрова з «Спецтехноекспорту»
Antikor
2025-04-01T22:00:14Z
У Європарламенті обговорюють майбутнє Радіо Свобода
InternetUA
2025-04-01T21:58:55Z
Ексчиновник ДПС Одещини Балануца не задекларував 3 мільйони гривень та низку активів: НАЗК виявило порушення
Antikor
2025-04-01T21:54:46Z
​Сербія та Угорщина підписали безпекову угоду
iPress
2025-04-01T21:51:05Z
Російські війська просунулися на Донеччині: Deep State оновили карту фронту
24tv
2025-04-01T23:30:50Z
"Шахеди" масовано вдарили по одному району Харкова: у місті є поранені та значні руйнування
ZN UA
2025-04-01T23:09:16Z
У Києві викрили трьох адвокатів, які втручалися у Єдиний держреєстр судових рішень
Украина Криминальная
2025-04-01T22:45:33Z
За день ЗСУ знищили 122 ворожі артсистеми, у Британії їх всього 200 – Forbes
Факти ICTV
2025-04-01T22:06:06Z
Начальник ТСЦ у Стрию задекларував Mercedes, готівку та кредит: що відомо про статки Корейби
Antikor
2025-04-01T21:48:32Z
Комп’ютерний майстер обдурив чоловіка на 20 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-01T21:40:48Z
Кличка звинуватили в системному ігноруванні інформації про порушення на закупівлях
Antikor
2025-04-01T21:21:38Z
Похотливий ексначальник Рівненського ТЦК потрапив у новий скандал
Украина Криминальная
2025-04-01T21:09:44Z
На війні загинув військовослужбовець Артем Бабич із Броварів
Antikor
2025-04-01T21:03:29Z
За продаж насіння кукурудзи на ₴1,2 млн. дешевше ринкової вартості судитимуть експосадовця ДП «Укрліктрави»
Украина Криминальная
2025-04-01T23:33:02Z
Що буде з цінами на бензин в квітні: водіям дали прогноз
GlavRed
2025-04-01T21:27:34Z
Всі ФОПи повинні обов’язково сплатити 5280 гривень ЄСВ
Antikor
2025-04-01T21:24:13Z
Росіяни вдарили по Запоріжжю: загинула людина
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T21:03:36Z
Топовий майданчик для торгівлі NFT X2Y2 вимушений закритись після 3 років роботи
ITC
2025-04-01T20:18:48Z
Компанія Маска просить уряд США звільнити її від мит Трампа
InternetUA
2025-04-01T19:49:29Z
Шмигаль: Європейська комісія перерахувала Україні додаткові 3,5 мільярда євро
Antikor
2025-04-01T19:48:15Z
Квітневі новації для пенсіонерів: кому вдасться отримати підвищення виплат
Хвиля
2025-04-01T19:45:48Z
Кількість мільярдерів у Росії встановила новий рекорд, попри санкції
Telegraf
2025-04-01T19:27:44Z
"Як підшофе": Кошмал після других пологів розповіла про проблеми зі здоров'ям
GlavRed
2025-04-01T23:33:57Z
"На тебе лише кричать": Ксенія Мішина посварилася з іноземними поліцейськими
GlavRed
2025-04-01T23:27:58Z
Той самий Адріано: який вигляд Челентано має зараз
GlavRed
2025-04-01T23:27:21Z
Нагієв зробив шокуюче зізнання про позашлюбного сина
GlavRed
2025-04-01T21:27:52Z
Довгоочікувані новинки місяця: 10 найцікавіших серіалів квітня
24tv
2025-04-01T20:48:44Z
Не впізнати: путініст Філіп Кіркоров спантеличив своїм виглядом після смерті батька
GlavRed
2025-04-01T20:27:33Z
"Бородавка неприємна": Сумська зізналася, куди зникла її фірмова родимка
GlavRed
2025-04-01T20:27:09Z
"Намагалася зберегти": мовчунка Стоцька приголомшила схожою на Кіркорова донькою
GlavRed
2025-04-01T19:27:31Z
"Відлуння складних часів": Наталія Могилевська показала обличчя без макіяжу
GlavRed
2025-04-01T19:27:25Z
Реал у драматичному матчі вирвав нічию у Реала Сосьєдада
24tv
2025-04-01T22:21:38Z
Реал Мадрид із Луніним вирвав квиток до фіналу Кубка Іспанії у Реала Сосьєдад в овертаймі
Football.ua
2025-04-01T22:13:14Z
Атлетіко — Барселона: прогноз букмекерів на матч Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-01T21:31:19Z
Дубль і асист Усмана Дембеле врятував ПСЖ від ганебної поразки Дюнкерку на шляху до фіналу Кубка Франції
Football.ua
2025-04-01T21:21:30Z
Називала його «героєм»: Донька окупанта візьме участь у чемпіонаті Європи з боротьби
Antikor
2025-04-01T21:12:12Z
Емполі у дебютному старті Коваленка зазнав нищівної поразки від Болоньї в першому акті 1/2 фіналу Кубка Італії
Football.ua
2025-04-01T21:10:11Z
МЮ мінімально поступився Ноттінгем Форест
Football.ua
2025-04-01T21:04:19Z
Баєр Леверкузен сенсаційно вилетів від клубу третього дивізіону за крок до фіналу Кубка Німеччини
Football.ua
2025-04-01T20:58:07Z
АПЛ: Сака відзначив повернення переможним для Арсеналу голом проти Фулгема, Вулвз сильніші за Вест Гем
Football.ua
2025-04-01T20:42:06Z
Легковажні, вперті та холодні: 10 жіночих імен, з якими не варто дружити
Telegraf
2025-04-01T23:36:16Z
П'ять головних ознак здорових стосунків
Gazeta UA
2025-04-01T23:27:15Z
Шість фраз, які ніколи не скаже емоційно зріла людина: перевірте себе
Gazeta UA
2025-04-01T22:57:02Z
Що посадити поруч з огірками, щоб захистити від спеки: найкращі рослини-сусіди
Gazeta UA
2025-04-01T21:09:08Z
Це смачніше за популярні газовані напої: рецепт березового соку з цукерками
24tv
2025-04-01T21:00:03Z
Нізащо не робіть цього з кухонним столом: привернете в дім бідність
24tv
2025-04-01T19:54:58Z
Ваша паска буде найгарніша: готуємо глазур без яєць з переможницею "МастерШеф"
24tv
2025-04-01T19:36:43Z
Це сусідство загубить урожай: які овочі не можна садити поряд із картоплею
Telegraf
2025-04-01T19:15:45Z
Класична шведська страва на кожен день: ці соковиті кульки замінять вам всі відбивні та котлети
Telegraf
2025-04-01T19:09:11Z
На Закарпатті затримали прикордонника за підозрою у отриманні 5 тисяч доларів хабаря
Antikor
2025-04-01T21:15:08Z
У Таганрозі пролунали вибухи, через роботу ППО є наслідки
24tv
2025-04-01T21:00:25Z
У російському Таганрозі прогриміли вибухи: оголошено режим надзвичайної ситуації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T20:57:22Z
В Кропивницькому від атаки російського дрона помер Володимир Дзюба
Antikor
2025-04-01T20:06:34Z
Удар по Сумах 24 березня: у лікарні помер поранений
1News
2025-04-01T19:39:09Z
Проводили інформдиверсії проти України. СБУ викрила агентів РФ в Київській області
InternetUA
2025-04-01T18:37:00Z
У чоловіка "з Донеччини", який скоїв напад в Амстердамі, підозрюють терористичний мотив
Европейская правда
2025-04-01T18:33:36Z
Прилетіло у двір, – оперний співак шокував, як постраждала його квартира після атаки дронами
24tv
2025-04-01T18:27:57Z
В Ужгороді п'ятикласник приніс до школи підозрілий предмет: усіх евакуювали
24tv
2025-04-01T18:12:35Z
Ідеальні зачіски для жінок старше 50 років із сивим волоссям
GlavRed
2025-04-01T23:33:57Z
Зникнуть болі в шиї та колінах: які пози для сну найкращі
Gazeta UA
2025-04-01T21:39:47Z
Прорив у медицині: США створили ліки, які врятують мільйони життів
Gazeta UA
2025-04-01T20:03:50Z
Жувальна гумка може містити тисячі мікропластикових частинок – дослідження
24tv
2025-04-01T17:15:51Z
МОЗ України здешевлює ліки
360ua.news
2025-04-01T17:12:20Z
Ці 5 горіхів найкорисніші для вашого здоров'я: варто додати їх на тарілку
24tv
2025-04-01T16:21:19Z
Харчові добавки, які не працюють: на що не варто витрачати гроші
24tv
2025-04-01T16:06:48Z
Суперкомп’ютери допомагають розкрити секрети відновлення ДНК
Portaltele
2025-04-01T15:55:54Z
Інвестиції в медицину: Україна та Франція підписали сім угод на €51 мільйон
УкраинФорм
2025-04-01T15:07:12Z
Підлітки з України розробили ШІ-сервіс проти хейту та дезінформації в інтернеті
InternetUA
2025-04-01T23:01:21Z
Новий супер'якісний генератор картинок ChatGPT тепер доступний усім користувачам
InternetUA
2025-04-01T21:28:24Z
Перша у світі сенсорна чашка з прогнозом погоди, іграми та ШІ скоро вийде у продаж: ціна не кусається
Знай
2025-04-01T19:51:54Z
У Польщі з'явиться підігрів на покриттях автобанів: як це зменшить кількість ДПТ
24tv
2025-04-01T19:36:32Z
Ядерні міні-реактори в кожну домівку: вчені розповіли, коли ми ними скористаємося
InternetUA
2025-04-01T19:01:00Z
Android-смартфони «шпигують» за власниками: як припинити стеження
InternetUA
2025-04-01T18:28:25Z
Asus та Xbox натякнули на спільний випуск портативної консолі
24tv
2025-04-01T18:18:09Z
Вітряк, що звучить як музика: вітрові турбіни відходять у минуле
24tv
2025-04-01T18:15:41Z
Три типи додатків, що найбільше шкодять смартфону
InternetUA
2025-04-01T17:58:19Z
Volkswagen та Stellantis зазнали поразки у скандалі ЄС на $495 млн після того, як Mercedes викрила їх
Топ Жир
2025-04-01T23:30:01Z
Продажі Chevrolet Corvette впали на 21% у першому кварталі, тим часом Chevrolet Colorado стрімко зростає на 73%
Топ Жир
2025-04-01T23:00:55Z
Рекордні продажі Subaru: Solterra зростає на 159%
Топ Жир
2025-04-01T22:15:37Z
Лише 495 вироблено цих автомобілів від Ford, а цей має трохи більше 2 тисяч миль на одометрі
Топ Жир
2025-04-01T21:15:58Z
У першому кварталі седан став другим за популярістю моделлю Hyundai
Топ Жир
2025-04-01T20:45:04Z
"Мене веселить, коли люди дивуються": Білл Гейтс назвав своє улюблене авто
24tv
2025-04-01T20:33:13Z
Непристебнутий ремінь в авто - чим загрожує водіям та пасажирам у 2025 році
GlavRed
2025-04-01T20:27:59Z
Електромобіль вартістю $41K від Xiaomi: поєднання Tesla Roadster із Lancia
Топ Жир
2025-04-01T20:00:56Z
Ford створює патент на імітацію механічної коробки передач для надання електромобілям почуття «живості»
Топ Жир
2025-04-01T19:30:39Z