MY.UAНовини
«Профтех 2.0»: чи буде перезавантаження?
«Профтех 2.0»: чи буде перезавантаження?

«Профтех 2.0»: чи буде перезавантаження?

«Профтех 2.0»: чи буде перезавантаження?

Що пропонують законопроєкти про професійно-технічну освіту.

Без кваліфікованих працівників — будівельників, зварювальників, електромонтерів, механіків, операторів верстатів — не буде відновлення країни. Не спрацює жодна інфраструктурна реформа, жоден інвестиційний проєкт, тому що просто не буде рук, які зможуть його реалізувати. І такі руки готує система професійно-технічної освіти (ПТО). У той час як у вищій і середній освіті давно ухвалені рамкові закони, що допомагають рухати та розвивати ці сфери, закону про професійно-технічну освіту й досі немає. Хоча робота над ним триває давно, — я як представник роботодавців аж 15 років брала участь у всіх робочих групах і вже втратила віру в те, що це колись стане можливим. Адже новий закон має не просто внести нове, а й зламати стереотипи та залишки совкових підходів, коли в ПТУ бачать таку собі школу для тих, хто не може вчитися.

Наразі у Верховній Раді розглядають три альтернативні законопроєкти про професійну освіту: урядовий №13107-02, а також депутатські ініціативи — №13107 від Ольги Коваль (та ще дуже багатьох народних депутатів) і №13107-01 від Ірини Констанкевич. Усі три документи мають спільну мету — модернізувати систему профосвіти. Проте підходи до її оновлення різні: від традиційної централізованої моделі до гнучкого партнерства з бізнесом.

Невідомо, який із законопроєктів буде взято за основу, однак я переконана, що цього разу закон буде проголосовано. Адже його ухвалення є одним з індикаторів програми Ukraine Facility Plane, виконання якої Україною є необхідною умовою для отримання фінансової підтримки від Євросоюзу.

Які ж ключові ідеї закладено в законопроєкти та як це може вплинути на систему професійної освіти?

Наглядові ради: хто матиме вплив на навчальні заклади

Майбутнє професійної освіти не в останню чергу залежить від того, хто впливатиме на діяльність навчальних закладів. І одна з ключових ідей кожного із законів — формування наглядових рад. Їхня роль — не просто спостерігати, а брати активну участь у стратегічному розвитку закладів освіти. Та у кожному законопроєкті модель цих рад різна, і саме від обраного варіанта залежатиме баланс впливу держави, бізнесу і громад на наглядову раду, а значить, і на навчальний заклад.

У всіх законопроєктах наглядова рада стає каналом впливу роботодавців на зміст і якість професійної освіти. У депутатських проєктах передбачено, що роботодавці становитимуть щонайменше 50% її складу, в урядовому — 67%. Бізнес інвестуватиме у розвиток закладу, забезпечуватиме практику, підтримає дуальну освіту.

Однак депутатські законопроєкти дають більше свободи наглядовій раді, тоді як урядовий законопроєкт акцентує на контролі. Автори урядового законопроєкту хочуть, щоб роботу наглядової ради регламентувало жорстке типове положення, якого не може змінити навчальний заклад, отже, воно передбачає менше автономії. При цьому депутатські законопроєкти пропонують примірне положення, яке дає більше свободи, бо є лише орієнтиром, а не обов’язковою формою. Примірне положення дає можливість адаптувати модель наглядової ради до місцевого контексту, що надзвичайно важливо для розвитку закладу.

Призначення директорів: конкурс чи рішення засновника?

Ще одна з ключових норм у законопроєктах про професійну освіту — механізм призначення керівника закладу. Усі три законопроєкти пропонують конкурсний відбір, але механізми його реалізації суттєво різняться. Йдеться не лише про прозорість процедур, а й про те, хто матиме вирішальне слово: наглядова рада, незалежна конкурсна комісія чи засновник.

У проєкті №13107 директорів обирає наглядова рада, а засновник лише затверджує переможця. Втім, вибори відбуваються за правилами, затвердженими Міністерством освіти і науки, що, з одного боку, запроваджує єдині підходи, з іншого боку — централізований підхід. Урядовий проєкт теж пропонує, щоб керівника навчального закладу обирала наглядова рада, і навіть дає їй ще більше свободи в ухваленні рішень. При цьому порядок проведення конкурсу має визначати сам засновник, а це є ризиком непрозорості таких конкурсів. У проєкті №13107-01 конкурс на обрання керівника проводить незалежна конкурсна комісія, сформована на паритетних засадах, до якої входять представники місцевої влади, Державної служби якості освіти, роботодавців, трудового колективу, громадських організацій. На нашу думку, така процедура орієнтована на максимальну відкритість і участь різних стейкхолдерів. Але положення про конкурс затверджує засновник, що хоч і залишає йому можливості для впливу, але мінімальні, бо є незалежна конкурсна комісія.

Фінансова модель: від бюджетних установ до некомерційних товариств

Законопроєкти пропонують три різні підходи до статусу та фінансування державних і комунальних профтехів: від збереження бюджетної установи до створення некомерційних товариств.

Законопроєкт №13107 (Ольга Коваль) дозволяє створювати профтехи як некомерційні товариства з усіма їхніми атрибутами, включно із самостійним фінпланом і формуванням штату, під контролем наглядової ради. Така модель поєднує господарську гнучкість із публічним контролем. На противагу цим ідеям проєкт Констанкевич не передбачає створення некомерційних товариств, натомість заклади освіти залишаються у формі бюджетних установ з усіма обмеженнями, які вона передбачає: із централізованим фінансуванням, суворим контролем витрат, затвердженням штатів згори. Цей варіант забезпечує фінансову прозорість, але суттєво обмежує гнучкість закладів у розпорядженні коштами та кадровій політиці. Урядовий законопроєкт пропонує офіційно дозволити профтехам функціонувати як некомерційні товариства, але цей дозвіл стосується лише комунальних закладів. Це означає, що заклад освіти матиме самостійний баланс і рахунки (включно з валютними); автономно формуватиме штат, визначатиме учнів, структуру закладу тощо. Це найгнучкіший варіант фінансової моделі, який дасть більше можливостей для розвитку, але, на жаль, він буде передбачений не для всіх закладів.

Фінансування профосвіти: як три законопроєкти змінюють правила гри для закладів

Законопроєкт №4298. Чи зможуть центральна та місцева влади подолати розкол заради держави?

У фокусі трьох альтернативних законопроєктів про професійну освіту — кардинально різні підходи до фінансування. Проєкт Ольги Коваль впроваджує формулу розподілу фінансування із чіткими коефіцієнтами: кількість учнів, працевлаштування, пріоритетність професій тощо. Це стимулює у закладів освіти результативність і зв'язок із ринком праці. Проєкт Ірини Констанкевич передбачає державне фінансування через державні субвенції та регіональне замовлення. Цей законопроєкт найбільш деталізований і соціально орієнтований, але передбачає жорстке централізоване управління коштами з боку держави. Кабмін пропонує фінансувати заклади освіти через регіональне замовлення, тобто фактично збереження нині існуючої моделі фінансування. Це означає, що заклади освіти матимуть мінімальні, але чіткі гарантії фінансування з держбюджету та місцевих бюджетів, а також з інших джерел.

Фінансова модель, яку обере парламент, вплине не лише на обсяг підтримки, а й на стратегію розвитку закладів. Законопроєкт Ольги Коваль стимулює їх бути гнучкими та результативними, проєкт Ірини Констанкевич гарантує сталість і підтримку. Урядовий варіант пропонує мінімальні гарантії та простір для подальшого доопрацювання моделі, оскільки виписаний у дуже загальних рисах.

Як навчатимуть у профтехах: державний стандарт чи вільна освітня програма?

Один із ключових концептуальних блоків у трьох альтернативних законопроєктах про професійну освіту — це структура освітнього процесу, документи, які визначають зміст навчання, і те, на основі чого присвоюється професійна кваліфікація. Йдеться про різне розуміння ролі державного стандарту, професійного стандарту та освітньої програми.

Проєкт народної депутатки Ольги Коваль пропонує відмовитися від державного стандарту професійної освіти. Його, як і навчальні програми, має розробляти навчальний заклад із залученням роботодавців. У проєкті Ірини Констанкевич стандарт професійної освіти є обов’язковим. Він розробляється на основі професійного стандарту, який затверджує МОН за погодженням із роботодавцями. Це врівноважена модель: держава задає рамку (через стандарт), але дозволяє закладам освіти діяти в межах попиту та інновацій.

Законопроєкт КМУ пропонує чітку вертикаль: державний стандарт професійної освіти розробляє МОН, а затверджує Кабмін. Це — найбільш централізована модель, тому вона обмежує швидкість адаптації до змін на ринку праці.

Ліцензування: спрощення чи бюрократія?

Ліцензування освітньої діяльності — це фактично дозвіл навчальному закладу навчати студентів. Питання ліцензування — це про баланс між доступом до ринку та гарантією якості, і саме тут криється одне з ключових протиріч між законопроєктами.

Законопроєкт Ольги Коваль найбільш ліберальний, із мінімальною бюрократією: ліцензія навчальному закладу надається автоматично за заявою, але через два роки запроваджується перевірка діяльності. У законопроєкті Ірини Констанкевич передбачено традиційний адміністративний підхід до ліцензування: протягом десяти днів після подання заяви ДСЯО та її територіальні органи приймають рішення про надання ліцензії. У законопроєкті КМУ представлена найбільш юридично деталізована та бюрократизована модель, пов’язана з адміністративною процедурою, — органом ліцензування тут виступає МОН за визначеною Кабміном процедурою.

Висновки

Аналіз трьох альтернативних законопроєктів показує, що всі вони закладають зміни системи профтехосвіти, але лише один із них більш комплексно враховує сучасні виклики та потреби професійної освіти — це законопроєкт №13107 авторства Ольги Коваль та інших.

Він не просто оновлює окремі елементи системи, а закладає нову філософію: від системи витрат до системи інвестицій у людський капітал і роботи на результат. Саме цей підхід здатен трансформувати профосвіту. Це не компроміс, а спроба врятувати систему й адаптувати її до нових реалій. Це добре структурований документ, який формує відповідальну, результативну й сучасну систему професійної освіти. Він враховує інтереси держави, роботодавців, закладів освіти та самих здобувачів, і саме тому, на нашу думку, заслуговує на підтримку та бути взятим за основу. А ми і надалі працюватимемо для прийняття дійсно прогресивного законопроєкту, бо як роботодавці краще за інших розуміємо цінність цієї ланки освіти.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Світовий банк дає Україні 30 мільйонів доларів на реформи у дошкіллі
24tv
2025-07-12T20:21:53Z
Чи можна в Україні садити сади на землях сільгосппризначення
24tv
2025-07-12T19:03:09Z
Ціни на сталь та сонячні панелі в Китаї досягли рекордних мінімумів
InternetUA
2025-07-12T18:31:24Z
Податкова закрила ключову інформацію для бізнесу, – Опендатабот
24tv
2025-07-12T18:30:16Z
ЄС готує конкурента Starlink: Eutelsat отримає €1,5 млрд
InternetUA
2025-07-12T18:06:29Z
Російська вугільна галузь на межі краху: Китай скоротив закупівлі, шахти закриваються
360ua.news
2025-07-12T17:00:39Z
Подорожчання продуктів у Сумській області: що помітно змінилося в ціні
Политека
2025-07-12T17:00:17Z
Чи продає Україна нафту за кордон та в які країни
24tv
2025-07-12T16:30:46Z
Дефіцит продуктів у Київській області: який товар зникає з магазинів
Политека
2025-07-12T15:30:30Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Лікарка розказала, які кавуни в жодному разі не можна купувати
Фокус
2025-07-12T19:30:29Z
Цією намазкою з тунця ви нагодуєте всю родину: готується за лічені хвилини, а смак — неперевершений
Telegraf
2025-07-12T19:18:39Z
У Житомирі медики успішно прооперували 100-річного пацієнта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T18:45:10Z
Безсоння та кошмари: які продукти порушують ваш сон
24tv
2025-07-12T17:12:16Z
Дослідники виявили неочікувану користь кавуна для здоров’я
Portaltele
2025-07-12T16:48:15Z
Для чого потрібні дві голки в одному шприці: розкрито неочевидне призначення
GlavRed
2025-07-12T16:27:51Z
Як забезпечити гігієну сну та навіщо вона потрібна: пояснення сомнолога
ZN UA
2025-07-12T14:28:25Z
Слабке місце Росії, – політтехнолог пояснив, у чому важливість атаки на російський газопровід
24tv
2025-07-12T20:27:52Z
Компанія Трампа хоче збудувати у Бухаресті багатоквартирну висотку
УкраинФорм
2025-07-12T20:24:53Z
Зеленський та Умєров обговорили зміни в державних інституціях
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T20:21:49Z
У Росії три сотні балістичних "Іскандерів" і північнокорейських аналогів – ГУР
Лига
2025-07-12T20:06:59Z
Має проросійські погляди: хто такий Мунео Сузукі та чи має шанс прийти до влади в Японії
24tv
2025-07-12T20:06:12Z
Війна – єдиний порятунок Путіна від розпаду Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T20:03:48Z
Путін хоче зустрітися з Зеленським, але тільки після капітуляції України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T20:03:24Z
Імітує голос Рубіо: Держдепартамент США попередив про шахрая, який користується ШІ
InternetUA
2025-07-12T20:00:51Z
Зеленський анонсував зміни в Міноборони та ухвалення закону про множинне громадянство
ZN UA
2025-07-12T19:51:40Z
У Харкові – апокаліпсис: місто накрила негода, подекуди зникло світло, є жертва і постраждалі
24tv
2025-07-12T20:27:49Z
Ворог атакує КАБами прифронтові громади Запорізької області
УкраинФорм
2025-07-12T20:03:48Z
На фронті 151 зіткнення, майже третина з них - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-12T19:54:56Z
Луцьк вкотре атакували ворожі БПЛА та ракети, постраждали житлові будинки - міськрада
УкраинФорм
2025-07-12T19:39:50Z
Лінія фронту станом на 12 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T19:33:50Z
Подорожчання проїзду в Київській області: що відбувається з цінами
Политека
2025-07-12T19:30:10Z
У Харкові лютує сильна буря: що відомо
TSN
2025-07-12T19:06:55Z
"Поки просто може": яка мета путінських обстрілів України
24tv
2025-07-12T18:48:45Z
Війська РФ обстріляли з артилерії Новоданилівку на Запоріжжі, поранений чоловік
УкраинФорм
2025-07-12T18:39:01Z
Німеччина потенційно зможе надсилати Україні ракети до Patriot власного виробництва
24tv
2025-07-12T20:27:14Z
Пільги на комуналку за новими правилами: що врахують у дохід й кому відмовлять у допомозі
Знай
2025-07-12T20:21:57Z
Умови, як у чотирьохзірковому готелі: як студентів готуватимуть до війни
Знай
2025-07-12T20:06:45Z
Виплати ВПО скасовують: натомість пропонують новий вид допомоги до 24 тисяч
Хвиля
2025-07-12T20:00:57Z
Гроші на догляд за пенсіонером в Запоріжжі: відомо, хто та скільки може отримати
Политека
2025-07-12T20:00:05Z
Альтернатива вступу у виш є: що робити, якщо не склав НМТ
24tv
2025-07-12T19:57:47Z
Американські розробники представили наземних роботів Coyote для захисту винищувачів
InternetUA
2025-07-12T19:39:32Z
У ФРН зробили гучну заяву про постачання ракет до Patriot ЗСУ: що відомо
GlavRed
2025-07-12T19:27:39Z
Пенсія на 300 гривень більше: хто має право на надбавку та як подати заяву
Хвиля
2025-07-12T19:15:27Z
Захід грає у політичне шоу, поки Україна веде реальну війну – Ландсбергіс
ZN UA
2025-07-12T20:21:40Z
Служить у ЗСУ, але сумує за професією: де зараз український актор Дмитро Сова
24tv
2025-07-12T19:45:40Z
Без перуки: Ніколь Кідман показала своє природне волосся на відпочинку
24tv
2025-07-12T19:39:59Z
Зваблива дівчина зірки Шахтаря засвітила груди на відпочинку біля басейну
24tv
2025-07-12T18:48:58Z
Лірика від Тіни Кароль та возз'єднання Дорофєєвої й Позитива: 8 музичних прем'єр тижня
24tv
2025-07-12T17:03:20Z
Камалія показала своїх доньок від колишнього чоловіка Захура: тепер їх не впізнати
Фокус
2025-07-12T16:30:13Z
Цей колір одягу сильно старить: що не можна носити після 50 років
24tv
2025-07-12T16:27:32Z
Як дебютний альбом Каті Chilly змінив українську музику та де його можна зараз почути
24tv
2025-07-12T16:21:13Z
Куди сходити у Києві 14-20 липня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T16:06:09Z
Трагедія в аквапарку на Полтавщині: 6-річний хлопчик упав у басейн і загинув
24tv
2025-07-12T20:21:09Z
Сумщина зазнала атаки БПЛА, є влучання по цивільній інфраструктурі
УкраинФорм
2025-07-12T20:09:44Z
У Запоріжжі спалахнув багатоповерховий будинок: серед постраждалих діти
TSN
2025-07-12T19:33:29Z
У Куп'янську рятувальники під обстрілами вивели з палаючої багатоповерхівки жінку
УкраинФорм
2025-07-12T19:18:08Z
На Харківщині вирує негода: внаслідок падіння дерева загинула жінка, постраждала 7-річна дівчинка
УкраинФорм
2025-07-12T19:03:11Z
У Харкові під час страшної негоди дерево впало на 7-річну дівчинку: її госпіталізували
24tv
2025-07-12T19:03:02Z
У центрі Брюсселя сталася стрілянина: що відомо
TSN
2025-07-12T18:30:13Z
Авіакатастрофа в Індії: у кабіні пілотів виникла плутанина через вимкнення подачі палива
24tv
2025-07-12T18:03:20Z
Перевіряли документи з ТЦК: на Прикарпатті чоловік погрожував поліцейському сокирою
24tv
2025-07-12T17:33:39Z
Насолода сезону: 3 прості рецепти цвітної капусти – не захочете нічого додавати
24tv
2025-07-12T19:36:50Z
Які риси характеру має справді крутий хлопець: було б добре мати бодай 3 із цих 6
24tv
2025-07-12T19:30:54Z
Коли викопувати моркву та як її зберігати: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-12T19:27:43Z
Вбережіть помідори від тріщин: золоті правила городників
24tv
2025-07-12T18:36:28Z
Ростуть у тіні та в поганому ґрунті: 4 найбільш невибагливі квітки
24tv
2025-07-12T18:00:44Z
Картопля виросте великою: що потрібно внести в ґрунт
24tv
2025-07-12T17:39:07Z
Ціни не змінюються 10 років: турист назвав місто у Європі, яке застигло у часі
24tv
2025-07-12T17:18:32Z
Один продукт з кухні — томати плодоноситимуть до вересня: допомагає від фітофтори, а плоди виростають по 600 г кожен
TSN
2025-07-12T15:36:59Z
Як зробити, щоб кухонна техніка довше служила та краще працювала
24tv
2025-07-12T15:36:04Z
ASUS показала найдорожчу відеокарту в історії
InternetUA
2025-07-12T20:27:20Z
Ось які дані про вас збирає Windows
Portaltele
2025-07-12T18:48:06Z
Блогерка з TikTok описала етапи життя з арабським мільйонером і викликала шквал критики
360ua.news
2025-07-12T18:09:48Z
Оптична загадка для найуважніших: спробуйте знайти кролика за шість секунд
Gazeta UA
2025-07-12T17:54:18Z
Чому варто тримати Wi-Fi роутер подалі від дзеркал
InternetUA
2025-07-12T17:18:54Z
Microsoft повернула класичний звук запуску з Windows Vista
Portaltele
2025-07-12T16:48:19Z
Смартфон із батареєю на 25 500 мА·год і нічним баченням здивував мережу
360ua.news
2025-07-12T16:24:48Z
Є доступ до Wi-Fi, але сайти не відкриваються: як виправити цю прикру помилку на смартфоні
Фокус
2025-07-12T16:00:35Z
Rockstar могли випадково виказати свої плани на GTA 4
24tv
2025-07-12T16:00:06Z
Юристи отримали 57 мільйонів, а власники GM залишилися майже ні з чим у справі про двигуни V8
Топ Жир
2025-07-12T20:03:55Z
У Данії вперше електричний літак здійснив тестовий політ
УкраинФорм
2025-07-12T18:33:12Z
Хтось відмовився від прибутку у 435 тисяч доларів за цей Porsche
Топ Жир
2025-07-12T18:18:22Z
Цей штат може запровадити плату за кожен кілометр вашої поїздки
Топ Жир
2025-07-12T16:33:50Z
П’ять років тюрми за BMW для Путіна: у Німеччині покарали порушника санкцій
360ua.news
2025-07-12T15:21:37Z
Ми перевірили китайського конкурента Toyota Land Cruiser, і він нас приємно здивував
Топ Жир
2025-07-12T14:48:44Z
Apple подала заявку на придбання прав у США на показ перегонів «Формули-1» - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-12T14:48:13Z
Розсекречено салон нового суперкара Lexus
AutoCentre
2025-07-12T13:34:55Z
Флорида додала до патрулювання Mustang, але він більше завойовує симпатії, ніж штрафи
Топ Жир
2025-07-12T13:33:13Z
Ліверпуль може поборотися за Родріго в разі відходу Діаса
Football.ua
2025-07-12T20:24:12Z
Бігала по корту та кричала: реакція Швьонтек на тріумф на Вімблдоні-2025
24tv
2025-07-12T20:18:24Z
Все залежить від Сашка, – Берінчик зробив прогноз на реванш між Усиком та Дюбуа
24tv
2025-07-12T20:12:04Z
Аталанта зацікавилася Мікаутадзе на тлі продажу Ретегі
Football.ua
2025-07-12T19:54:21Z
Лунін змінив рішення щодо майбутнього в Реалі: футболіст звернувся до свого агента
24tv
2025-07-12T19:51:33Z
Фенербахче придбав захисника Гента, який ледь не перебрався до Мілана
Football.ua
2025-07-12T19:30:19Z
Найдорожчого футболіста Манчестер Сіті засікли п'яним на концерті Oasis: відео інциденту
24tv
2025-07-12T19:24:10Z
Реал Ов'єдо продовжив контракт із 40-річним Касорлою після повернення до Ла Ліги
Football.ua
2025-07-12T18:54:27Z
Гімнаст Ковтун не зможе виступати ще рік через зміну українського громадянства
ZN UA
2025-07-12T18:51:48Z