MY.UAНовини
«Профтех 2.0»: чи буде перезавантаження?
«Профтех 2.0»: чи буде перезавантаження?

«Профтех 2.0»: чи буде перезавантаження?

«Профтех 2.0»: чи буде перезавантаження?

Що пропонують законопроєкти про професійно-технічну освіту.

Без кваліфікованих працівників — будівельників, зварювальників, електромонтерів, механіків, операторів верстатів — не буде відновлення країни. Не спрацює жодна інфраструктурна реформа, жоден інвестиційний проєкт, тому що просто не буде рук, які зможуть його реалізувати. І такі руки готує система професійно-технічної освіти (ПТО). У той час як у вищій і середній освіті давно ухвалені рамкові закони, що допомагають рухати та розвивати ці сфери, закону про професійно-технічну освіту й досі немає. Хоча робота над ним триває давно, — я як представник роботодавців аж 15 років брала участь у всіх робочих групах і вже втратила віру в те, що це колись стане можливим. Адже новий закон має не просто внести нове, а й зламати стереотипи та залишки совкових підходів, коли в ПТУ бачать таку собі школу для тих, хто не може вчитися.

Наразі у Верховній Раді розглядають три альтернативні законопроєкти про професійну освіту: урядовий №13107-02, а також депутатські ініціативи — №13107 від Ольги Коваль (та ще дуже багатьох народних депутатів) і №13107-01 від Ірини Констанкевич. Усі три документи мають спільну мету — модернізувати систему профосвіти. Проте підходи до її оновлення різні: від традиційної централізованої моделі до гнучкого партнерства з бізнесом.

Невідомо, який із законопроєктів буде взято за основу, однак я переконана, що цього разу закон буде проголосовано. Адже його ухвалення є одним з індикаторів програми Ukraine Facility Plane, виконання якої Україною є необхідною умовою для отримання фінансової підтримки від Євросоюзу.

Які ж ключові ідеї закладено в законопроєкти та як це може вплинути на систему професійної освіти?

Наглядові ради: хто матиме вплив на навчальні заклади

Майбутнє професійної освіти не в останню чергу залежить від того, хто впливатиме на діяльність навчальних закладів. І одна з ключових ідей кожного із законів — формування наглядових рад. Їхня роль — не просто спостерігати, а брати активну участь у стратегічному розвитку закладів освіти. Та у кожному законопроєкті модель цих рад різна, і саме від обраного варіанта залежатиме баланс впливу держави, бізнесу і громад на наглядову раду, а значить, і на навчальний заклад.

У всіх законопроєктах наглядова рада стає каналом впливу роботодавців на зміст і якість професійної освіти. У депутатських проєктах передбачено, що роботодавці становитимуть щонайменше 50% її складу, в урядовому — 67%. Бізнес інвестуватиме у розвиток закладу, забезпечуватиме практику, підтримає дуальну освіту.

Однак депутатські законопроєкти дають більше свободи наглядовій раді, тоді як урядовий законопроєкт акцентує на контролі. Автори урядового законопроєкту хочуть, щоб роботу наглядової ради регламентувало жорстке типове положення, якого не може змінити навчальний заклад, отже, воно передбачає менше автономії. При цьому депутатські законопроєкти пропонують примірне положення, яке дає більше свободи, бо є лише орієнтиром, а не обов’язковою формою. Примірне положення дає можливість адаптувати модель наглядової ради до місцевого контексту, що надзвичайно важливо для розвитку закладу.

Призначення директорів: конкурс чи рішення засновника?

Ще одна з ключових норм у законопроєктах про професійну освіту — механізм призначення керівника закладу. Усі три законопроєкти пропонують конкурсний відбір, але механізми його реалізації суттєво різняться. Йдеться не лише про прозорість процедур, а й про те, хто матиме вирішальне слово: наглядова рада, незалежна конкурсна комісія чи засновник.

У проєкті №13107 директорів обирає наглядова рада, а засновник лише затверджує переможця. Втім, вибори відбуваються за правилами, затвердженими Міністерством освіти і науки, що, з одного боку, запроваджує єдині підходи, з іншого боку — централізований підхід. Урядовий проєкт теж пропонує, щоб керівника навчального закладу обирала наглядова рада, і навіть дає їй ще більше свободи в ухваленні рішень. При цьому порядок проведення конкурсу має визначати сам засновник, а це є ризиком непрозорості таких конкурсів. У проєкті №13107-01 конкурс на обрання керівника проводить незалежна конкурсна комісія, сформована на паритетних засадах, до якої входять представники місцевої влади, Державної служби якості освіти, роботодавців, трудового колективу, громадських організацій. На нашу думку, така процедура орієнтована на максимальну відкритість і участь різних стейкхолдерів. Але положення про конкурс затверджує засновник, що хоч і залишає йому можливості для впливу, але мінімальні, бо є незалежна конкурсна комісія.

Фінансова модель: від бюджетних установ до некомерційних товариств

Законопроєкти пропонують три різні підходи до статусу та фінансування державних і комунальних профтехів: від збереження бюджетної установи до створення некомерційних товариств.

Законопроєкт №13107 (Ольга Коваль) дозволяє створювати профтехи як некомерційні товариства з усіма їхніми атрибутами, включно із самостійним фінпланом і формуванням штату, під контролем наглядової ради. Така модель поєднує господарську гнучкість із публічним контролем. На противагу цим ідеям проєкт Констанкевич не передбачає створення некомерційних товариств, натомість заклади освіти залишаються у формі бюджетних установ з усіма обмеженнями, які вона передбачає: із централізованим фінансуванням, суворим контролем витрат, затвердженням штатів згори. Цей варіант забезпечує фінансову прозорість, але суттєво обмежує гнучкість закладів у розпорядженні коштами та кадровій політиці. Урядовий законопроєкт пропонує офіційно дозволити профтехам функціонувати як некомерційні товариства, але цей дозвіл стосується лише комунальних закладів. Це означає, що заклад освіти матиме самостійний баланс і рахунки (включно з валютними); автономно формуватиме штат, визначатиме учнів, структуру закладу тощо. Це найгнучкіший варіант фінансової моделі, який дасть більше можливостей для розвитку, але, на жаль, він буде передбачений не для всіх закладів.

Фінансування профосвіти: як три законопроєкти змінюють правила гри для закладів

Законопроєкт №4298. Чи зможуть центральна та місцева влади подолати розкол заради держави?

У фокусі трьох альтернативних законопроєктів про професійну освіту — кардинально різні підходи до фінансування. Проєкт Ольги Коваль впроваджує формулу розподілу фінансування із чіткими коефіцієнтами: кількість учнів, працевлаштування, пріоритетність професій тощо. Це стимулює у закладів освіти результативність і зв'язок із ринком праці. Проєкт Ірини Констанкевич передбачає державне фінансування через державні субвенції та регіональне замовлення. Цей законопроєкт найбільш деталізований і соціально орієнтований, але передбачає жорстке централізоване управління коштами з боку держави. Кабмін пропонує фінансувати заклади освіти через регіональне замовлення, тобто фактично збереження нині існуючої моделі фінансування. Це означає, що заклади освіти матимуть мінімальні, але чіткі гарантії фінансування з держбюджету та місцевих бюджетів, а також з інших джерел.

Фінансова модель, яку обере парламент, вплине не лише на обсяг підтримки, а й на стратегію розвитку закладів. Законопроєкт Ольги Коваль стимулює їх бути гнучкими та результативними, проєкт Ірини Констанкевич гарантує сталість і підтримку. Урядовий варіант пропонує мінімальні гарантії та простір для подальшого доопрацювання моделі, оскільки виписаний у дуже загальних рисах.

Як навчатимуть у профтехах: державний стандарт чи вільна освітня програма?

Один із ключових концептуальних блоків у трьох альтернативних законопроєктах про професійну освіту — це структура освітнього процесу, документи, які визначають зміст навчання, і те, на основі чого присвоюється професійна кваліфікація. Йдеться про різне розуміння ролі державного стандарту, професійного стандарту та освітньої програми.

Проєкт народної депутатки Ольги Коваль пропонує відмовитися від державного стандарту професійної освіти. Його, як і навчальні програми, має розробляти навчальний заклад із залученням роботодавців. У проєкті Ірини Констанкевич стандарт професійної освіти є обов’язковим. Він розробляється на основі професійного стандарту, який затверджує МОН за погодженням із роботодавцями. Це врівноважена модель: держава задає рамку (через стандарт), але дозволяє закладам освіти діяти в межах попиту та інновацій.

Законопроєкт КМУ пропонує чітку вертикаль: державний стандарт професійної освіти розробляє МОН, а затверджує Кабмін. Це — найбільш централізована модель, тому вона обмежує швидкість адаптації до змін на ринку праці.

Ліцензування: спрощення чи бюрократія?

Ліцензування освітньої діяльності — це фактично дозвіл навчальному закладу навчати студентів. Питання ліцензування — це про баланс між доступом до ринку та гарантією якості, і саме тут криється одне з ключових протиріч між законопроєктами.

Законопроєкт Ольги Коваль найбільш ліберальний, із мінімальною бюрократією: ліцензія навчальному закладу надається автоматично за заявою, але через два роки запроваджується перевірка діяльності. У законопроєкті Ірини Констанкевич передбачено традиційний адміністративний підхід до ліцензування: протягом десяти днів після подання заяви ДСЯО та її територіальні органи приймають рішення про надання ліцензії. У законопроєкті КМУ представлена найбільш юридично деталізована та бюрократизована модель, пов’язана з адміністративною процедурою, — органом ліцензування тут виступає МОН за визначеною Кабміном процедурою.

Висновки

Аналіз трьох альтернативних законопроєктів показує, що всі вони закладають зміни системи профтехосвіти, але лише один із них більш комплексно враховує сучасні виклики та потреби професійної освіти — це законопроєкт №13107 авторства Ольги Коваль та інших.

Він не просто оновлює окремі елементи системи, а закладає нову філософію: від системи витрат до системи інвестицій у людський капітал і роботи на результат. Саме цей підхід здатен трансформувати профосвіту. Це не компроміс, а спроба врятувати систему й адаптувати її до нових реалій. Це добре структурований документ, який формує відповідальну, результативну й сучасну систему професійної освіти. Він враховує інтереси держави, роботодавців, закладів освіти та самих здобувачів, і саме тому, на нашу думку, заслуговує на підтримку та бути взятим за основу. А ми і надалі працюватимемо для прийняття дійсно прогресивного законопроєкту, бо як роботодавці краще за інших розуміємо цінність цієї ланки освіти.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
У Німеччині знайшли мертвою письменницю, яка починала кар'єру в Україні
Детектор М
2025-04-28T12:58:43Z
В Міноборони Польщі пообіцяли "адекватну" відповідь на спільні навчання РФ та Білорусі
Лига
2025-04-28T12:55:26Z
Привітання з днем народження для тата: гарні картинки й зворушливі привітання у віршах та прозі
24tv
2025-04-28T12:54:36Z
Підготовка майбутніх лідерів: мережа «Аврора» запускає літню школу «AURORA STUDENTS»
TSN
2025-04-28T12:53:15Z
Німеччина лідирує в питанні переозброєння Європи — SIPRI
ZN UA
2025-04-28T12:52:48Z
Повітряні сили ЗСУ втратили Су-27 під час вильоту, пілот врятувався
Лига
2025-04-28T12:52:05Z
Військові витрати у світі знову побили рекорд – SIPRI
iPress
2025-04-28T12:49:02Z
"Знищення Риму близько": що відомо про пророцтво Малахія і чому його так бояться
24tv
2025-04-28T12:42:24Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Уряд Іспанії спрямовує "усі ресурси" на вирішення проблем з електроенергією
Европейская правда
2025-04-28T12:57:15Z
У Британії побоюються, що Росія звинуватить миротворців в Україні у порушенні прав людини
Лига
2025-04-28T12:54:45Z
Кремль чекає від України сигнал про відновлення прямих перемовин
ZN UA
2025-04-28T12:53:52Z
Янукович отримав другий вирок в Україні: 15 років тюрми
Лига
2025-04-28T12:53:43Z
Нові заяви Лаврова свідчать про небажання Росії шукати компроміси, – ISW
24tv
2025-04-28T12:53:22Z
Подача позову без предмету спору: Порошенкам закидають використання суду з ознаками шахрайства
GlavRed
2025-04-28T12:52:29Z
Забувають припинити вогонь – у РНБО та ОП відреагували на заяви Пєскова про мир
24tv
2025-04-28T12:52:25Z
Капітулювати Україна могла б і без допомоги Трампа - Пісторіус
ZN UA
2025-04-28T12:52:08Z
Аграрії взяли 26 млрд грн кредитів з портфельними держгарантіями
AgroPortal
2025-04-28T13:00:23Z
Блекаут у Європі: ЗМІ дізналися, чи є загроза для енергосистеми України
24tv
2025-04-28T12:57:54Z
"Інтерпайп" Пінчука сплатив 1,2 млрд грн податків та зборів у I кварталі 2025 року
Telegraf
2025-04-28T12:33:42Z
Греція встановить системи дистанційного управління потягами після аварії у 2023-му
Европейская правда
2025-04-28T12:31:54Z
Трамп спровокував новий рекорд однієї із найстабільніших валют у світі
24tv
2025-04-28T12:18:29Z
НБУ оцінив вплив торгових війн на економіку та валютний ринок України
Факти ICTV
2025-04-28T12:10:02Z
Будьте уважні: чи скасували плату за доставку газу з 1 травня
24tv
2025-04-28T12:06:26Z
Завод із переробки картоплі під Києвом відновив роботу
AgroPortal
2025-04-28T12:00:28Z
Найбільші запаси нафти у світі: чи можна назвати Росію лідером
24tv
2025-04-28T11:27:32Z
Куди сходити у Києві протягом 28 квітня – 4 травня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T13:00:15Z
Лідер гурту "Скай" зізнався, в яких стосунках залишився з колишньою після скандального розлучення
TSN
2025-04-28T12:51:44Z
Тіна Кароль: «Я стала вдовою в 28, а у 40 готова зазирнути в очі іншого чоловіка»
Вива
2025-04-28T12:48:59Z
Третя «Книжкова країна» зібрала понад 72 500 відвідувачів і побила рекорд за кількістю проданих книг
Детектор М
2025-04-28T12:30:45Z
Українці купують більше, ніж торік – результати книжкового фестивалю
Факти ICTV
2025-04-28T12:28:51Z
Це за межею людяності, – сестра Івасюка емоційно звернулась до зрадниць Повалій та Лорак
24tv
2025-04-28T12:27:30Z
Вже у трендах YouTube: проєкт LEGENI дебютує з оновленою версію хіта «Двоє» від «Фантом 2»
Storyboom
2025-04-28T12:01:10Z
Що покаже Національна опера України у квітні 2025 року - репертуар, афіша, замовлення квитків
Известия Киев
2025-04-28T11:40:02Z
Прем'єра нової української детективної комедії, яка закохає у себе глядачів: що це за стрічка
24tv
2025-04-28T11:36:12Z
У Києві нетверезу водійку електросамоката оштрафували на 17 тисяч гривень
Комсомольская правда
2025-04-28T12:55:29Z
Брянськ атакували БпЛА: могло прилетіти по заводу "Кремній-Ел"
24tv
2025-04-28T12:54:46Z
В Європі стався блекаут: не працює транспорт, мільйони людей залишились без світла
TSN
2025-04-28T12:51:56Z
Атака на Київ 24 квітня: кількість жертв зросла до 13
Факти ICTV
2025-04-28T12:51:54Z
Масштабний блекаут в Європі - не працюють транспорт, світлофори та платіжні системи
Комсомольская правда
2025-04-28T12:49:27Z
В Іспанії почали відновлювати електропостачання після масштабних відключень
Европейская правда
2025-04-28T12:31:32Z
Жінка втратила майже 12 тисяч гривень через шахрайську схему з онлайн-підробітком
InternetUA
2025-04-28T12:28:27Z
На Ізюмщині двоє чоловіків загинули через детонацію снаряда
Мій Харків
2025-04-28T12:19:18Z
Масові відключення світла на півдні Європи: у мережі з'явилися відео транспортного колапсу
24tv
2025-04-28T12:03:28Z
Чи дійсно вживання сала сповільнює старіння: відповідь фахівця
TSN
2025-04-28T12:51:43Z
Смертоносна їжа: вчені показали продукти, які вкорочують життя
Факти ICTV
2025-04-28T12:36:22Z
Ашвагандха — природна альтернатива лікам чи черговий ризик здоров’ю?
360ua.news
2025-04-28T12:00:09Z
Як позбутися другого підборіддя: найефективніші способи
24tv
2025-04-28T11:21:52Z
Жири і цукор атакують мозок швидше, ніж ви наберете зайву вагу
360ua.news
2025-04-28T11:03:51Z
Кого можуть мобілізувати з 3 групою інвалідності у 2025 році: пояснення
Лига
2025-04-28T09:24:51Z
Швидко, дешево і смертельно небезпечно: вчені розповіли про небезпеку ультрапереробленої їжі
Фокус
2025-04-28T08:57:36Z
Як втрата емпатії може свідчити про лобово-скроневу деменцію
24tv
2025-04-28T08:18:42Z
Встановлення інвалідності: що змінилося для пацієнтів
Украина Криминальная
2025-04-28T08:12:09Z
З окупованої Херсонщини повернули чотирьох дітей
1News
2025-04-28T13:00:36Z
У Черкасах через атаку "Шахедів" пошкоджена інфраструктура: містян закликають вимкнути газ
24tv
2025-04-28T12:55:38Z
Великдень, підрив арсеналу в Кіржачі та ліквідація генерала Москалика покращують настрої після серії терористичних атак по цивільних. Зведення з інформаційної війни, 19–25 квітня 2025 року
Детектор М
2025-04-28T12:55:03Z
Унікальна операція. Оператори БпЛА звільнили українських бійців з полону
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T12:53:42Z
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T12:53:16Z
Експерт повідомив, коли РФ може атакувати Україну
TSN
2025-04-28T12:51:56Z
"Сміливо блукають місцевістю": на Лиманщині ЗСУ полюють на росіян в диво-плащах
Фокус
2025-04-28T12:51:53Z
Росія пішла у масований штурм: військові розповіли, на якому напрямку
TSN
2025-04-28T12:51:25Z
Відключення газу в Київській області 29 квітня: мешканців попередили про нові обмеження
Политека
2025-04-28T12:49:21Z
Скорпіонам варто зануритися у почуття, а Рибам час проявити вогонь: гороскоп за картами Таро на 28 квітня 2025 року
TSN
2025-04-28T12:51:52Z
Експерти відповіли, чи шкідливий маргарин для здоров’я і з чого його виготовляють
TSN
2025-04-28T12:51:07Z
Гель чи порошок: майстер розповів, що краще для пральної машини
GlavRed
2025-04-28T12:42:35Z
Коли варто змінювати насадку для швабри – і чому це важливо
24tv
2025-04-28T12:33:47Z
Отримаєте набагато кращий урожай: чим підживити смородину у травні
24tv
2025-04-28T12:18:13Z
Білосніжні пляжі та кришталева вода: куди поїхати, щоб побачити найчистіше море у світі
24tv
2025-04-28T12:12:35Z
Омлет у булочці з копченою грудинкою: рецепт ідеального перекусу
Фокус
2025-04-28T11:51:52Z
Бананові кекси за 30 хвилин
24tv
2025-04-28T11:45:42Z
Невеличка, але стильна: Дмитро Кулеба показав свою кухню
24tv
2025-04-28T11:30:04Z
Чоловіча юнацька збірна України з волейболу сенсаційно здобула путівку на Євро-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T13:00:34Z
Тенісний турнір у Мадриді зупинили внаслідок знеструмлення
24tv
2025-04-28T12:57:46Z
Анчелотті може очолити збірну Бразилії на початку червня
Football.ua
2025-04-28T12:55:05Z
Пристрасті вирують: Дюбуа ледь не влаштував бійку на битві поглядів з Усиком – ганебне відео
24tv
2025-04-28T12:33:41Z
Бартулович – про 2:1 з Лівим Берегом: Потрібно було спокійніше доводити матч до кінця
Football.ua
2025-04-28T12:31:59Z
Асист Таловєрова, гол Яремчука. Як пройшов вікенд для легіонерів збірної України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T12:30:08Z
Чемпіонату світу з хокею: Україна здобула першу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T12:28:59Z
У Києві відбулися змагання Студентських ігор Києва з гирьового спорту
Khreschatyk
2025-04-28T12:21:29Z
Лудогорець на чолі з Йовічевичем 14-й раз поспіль став чемпіоном Болгарії
Football.ua
2025-04-28T12:04:32Z
Чоловік купує назад власний викрадений Civic Type-R, не усвідомлюючи, що це його власний автомобіль
Топ Жир
2025-04-28T13:00:25Z
Справа не лише у зарплатах. Чому власний автомобіль у СРСР був розкішшю
Telegraf
2025-04-28T12:57:16Z
Huawei показав салон преміального електричного седана Maextro S800
AutoGeek
2025-04-28T12:55:07Z
Nissan планує відродити модель Xterra з ДВС
AutoCentre
2025-04-28T12:16:44Z
Створить інноваційні гібриди: Buick оприлюднив стратегію розвитку бренду
AutoGeek
2025-04-28T12:04:21Z
Єдиний у своєму роді Porsche 959 Speedster: легендарний суперкар
Топ Жир
2025-04-28T12:00:57Z
Nissan планує відновити Xterra як гібридний автомобіль
Топ Жир
2025-04-28T11:30:37Z
Hyundai Tiburon перетворили на Ford Mustang
AutoCentre
2025-04-28T11:10:49Z
У польському місті залишають "острівець" на будівництві для покинутого BMW
Европейская правда
2025-04-28T11:07:16Z
Як працює 4G відеокамера з SIM-картою: все, що треба знати
Фокус
2025-04-28T13:00:41Z
Збій в Епіцентрі 28 квітня: як ситуацію пояснили в компанії
Факти ICTV
2025-04-28T12:53:10Z
Оптична ілюзія з числами спричинила гарячу суперечку в Мережі
TSN
2025-04-28T12:51:15Z
Смартфони і планшети Samsung почали отримувати Android 15: шукайте свій у списку
InternetUA
2025-04-28T12:49:58Z
Найбільший вир у світі мчить зі швидкістю 16 км/год і є домом відьми: про що йдеться
Фокус
2025-04-28T12:36:20Z
Як Білл Гейтс в інтерв'ю BBC 1993 року передбачив майбутнє
InternetUA
2025-04-28T12:31:21Z
Зовсім не як в фільмах: як насправді одягалися ніндзя
Фокус
2025-04-28T12:30:42Z
Doom: The Dark Ages отримає найбільшу кампанію у серії з 22 рівнями і проходженням на 20 годин
ITC
2025-04-28T12:07:34Z
Xiaomi представила доступні геймерські телевізори Redmi TV X 2025 — 4K і 288 Гц за ціною від $308
ITC
2025-04-28T12:07:23Z