MY.UAНовини
Український журналіст 4 роки таємно працював у Криму після окупації: “Прикриття було, що я блогер, копірайтер у рекламному агентстві”
Український журналіст 4 роки таємно працював у Криму після окупації: “Прикриття було, що я блогер, копірайтер у рекламному агентстві”

Український журналіст 4 роки таємно працював у Криму після окупації: “Прикриття було, що я блогер, копірайтер у рекламному агентстві”

Український журналіст Артем Лисак – уродженець Волині, колишній спортивний кореспондент. Також він робив репортажі з Майдану в Києві під час “Революції гідності” і знімав українських військових на Донбасі незабаром після початку гібридного конфлікту з Росією.

Чотири роки після окупації Криму Росією, з 2016-го до 2020 року, Лисак таємно працював на півострові, який перейшов під контроль Росії, знімаючи репортажі для проєкту “Радіо Свобода Крим.Реалії” під псевдонімом Назар Ситник. Лисак жив під постійною загрозою стеження й арешту, пережив допити ФСБ і весь цей час документував порушення прав людини російською владою.

Про те, як він працював в анексованому Криму, Лисак розповів проекту Радіо Свобода Крим.Реалії :

Росія анексувала Крим у березні 2014 року: Москви висадила на півострові військових без відзнак, захопила військові об’єкти та адміністративні будівлі, а потім провела в регіоні “референдум” про вихід зі складу України та приєднання до Росії, який проходив у присутності людей зі зброєю. Міжнародні організації визнали анексію незаконною і засудили дії Росії, країни Заходу ввели проти неї економічні санкції. Кремль заперечує анексію півострова і говорить про “возз’єднання Криму з Росією” і “відновлення історичної справедливості”.

З моменту анексії російська влада витісняла з Криму громадян України, зобов’язуючи місцевих жителів отримувати російські паспорти. Також посилилися переслідування кримських татар і всіх, хто висловлювався проти анексії.

Робота українських і незалежних журналістів на півострові після анексії була, по суті, заборонена. Уже до березня 2015 року їм дозволялося працювати в регіоні тільки з акредитацією від МЗС РФ, яку українцям видавали вкрай рідко, якщо взагалі видавали. Багато місцевих журналістів, які жили в Криму, зіткнулися із залякуванням і насильством з боку спецслужб. На кількох, зокрема на журналіста Радіо Свобода Владислава Єсипенка, були заведені кримінальні справи. Єсипенка засудили до 5 років колонії, звинувативши в шпигунстві.

Артем Лисак розповідає, що з цієї причини працював у Криму під легендою – він видавав себе за блогера і копірайтера рекламного агентства.

“У мене була базова підготовка, – розповідає Лисак. – Це означало, зокрема, чистку моїх соціальних мереж – видалення з них усіх фотографій з Євромайдану [протестів], усього, що пов’язано з українськими прапорами або українськими солдатами. Я також видалив із телефону всі чати. Це був перший крок. Я стер багато номерів телефонів, а контакти наших редакторів зберіг під зовсім іншими іменами. Тож якби хтось вліз до моєї телефонної книги, телефон був би повністю чистий”.

Його робота передбачала зйомки на відео, тому, щоб не викликати підозр у спецслужб і місцевих жителів, він придумав собі легенду, що він блогер, який любить і пропагує Крим.

“Моя легенда була, що я блогер, маркетинговий копірайтер, який працює в рекламному агентстві, але я люблю Крим – повітря, природу, блогінг. Я говорив, що подорожую туди і можу час від часу працювати віддалено. Це було прикриття, і я дотримувався його”, – каже Лисак.

“Я навіть створив канал на YouTube і виклав кілька різних відео. Деякі я просто скачав з інтернету і перезалив – наче мені цікаві історичні пам’ятки. Деякі відео були насправді моїми. Це було частиною мого прикриття, – розповідає Артем. – Я навіть намагався трохи розкрутити канал, щоб набрати перегляди”.

Ані сім’я Лисака, ані його близькі друзі, ані його колеги (за рідкісним винятком) не знали, чим він насправді займається.

“Наприклад, моя мама думала, що я їздив до Польщі на роботу. У мене навіть було пояснення, чому я не можу їй зателефонувати – я їй казав: “Я в Польщі, звідси важко дзвонити”, – каже Артем. – Тривалий час більшість моїх колег теж не мали про мою роботу ані найменшого уявлення. Знали про неї тільки мій найкращий друг і, можливо, ще кілька людей. І це було психологічно складно… По-перше, ти не можеш поділитися з кимось тим, чим ти насправді займаєшся. Щоразу, коли мене запитували, чим я займаюся, я просто відповідав: “У мене творча відпустка”.

Артем розповідає, що перед тим, як він поїхав до Криму, він перестав з’являтися в редакції. Зустрічі з редакторами він проводив подалі від очей, мало не в підвальних приміщеннях, а теми на цих зустрічах обговорювалися пошепки. Конспірація виявилася успішною: Лисак кілька років знімав ексклюзивні репортажі з Криму, розповідаючи про росіян, які приїжджають на анексований півострів, про тиск на Українську православну церкву, переслідування кримських татар, незаконне будівництво траси “Таврида” та Керченського мосту, утиски ЛГБТ.

Рідна мова у Лисака українська, але в Криму він говорив російською. За його словами, робив він це з акцентом, але тоді це на півострові нікому не здавалося дивним.

Журналіст розповідає, що розробив власні протоколи безпеки для роботи в Криму. Іноді, коли в Криму відбувалися диверсії, він по кілька днів не виходив на вулицю, побоюючись перевірок силовиків.

“Я ніколи не залишаюся в одному місті більше трьох днів. Я ношу великий рюкзак і постійно переміщаюся, – розповідає Артем. – Іноді в мене виникає відчуття, можливо, параноя, що за мною хтось стежить. І тоді я просто вирішую, що мені потрібно переїхати. Я сідаю в автобус увечері і вирушаю в інше місце, просто тому, що в мене виникло таке відчуття”.

“Ви бачите якусь людину в автобусі, а потім пізніше, того самого вечора, помічаєте ту саму людину на набережній в іншому місті. І ви починаєте задаватися питанням: це мені здається? Це збіг? Чи хтось дійсно стежить за мною?” – каже Лисак.

Журналіст розповідає, що одного разу, під час зйомок неподалік Керчі, його попросили залишити свій номер телефону місцевому активісту: той сказав, що хоче поділитися з журналістом чимось важливим. Пізніше активіст зателефонував Лисаку і запропонував йому зустрітися на автовокзалі, але на місці так і не з’явився. Замість нього до Артема підійшли співробітники ФСБ.

“Я стою там і вже бачу їх – двох типових феесбешників. І я відразу все розумію. Вони кажуть мені: “Добрий вечір, ФСБ. Хто ви? Що ви тут робите?” – розповідає Артем. – Я їм показую свій український паспорт. Один із них каже: “Будь ласка, сідайте в нашу машину”. А я відповідаю: “Я пройду з вами, але в машину не сяду”.

“Вони йдуть трохи попереду мене, а я намагаюся триматися трохи позаду. Я розблокую телефон у кишені, дивлюся на екран і швидко пишу своєму редактору: “Мене затримали, не пишіть мені”. Це все, що я встиг відправити, перш ніж видалити чат”, – згадує він.

Лисака привели в офіс ФСБ. Він каже, що його допитували росіяни – їх видавали як акцент, так і повне незнання географії Криму.

“Одна людина допитувала мене. Потім прийшов інший і поставив ті самі запитання. Потім третій зробив те саме. До цього моменту вони вже забрали мій телефон, – згадує він. – У якийсь момент заходить один з агентів ФСБ і запитує: “Артеме, у тебе є брат?” Я подумав, що, хоча я і стер свої контакти, і брата в телефоні точно не було, немає сенсу брехати – якщо вони захочуть дізнатися, то дізнаються. Тому я сказав: “Так, у мене є брат”. Потім він запитав: “А як щодо сестри?” Я сказав: “Ні, у мене немає сестри”.

“А він каже: “Ну, хтось, хто представився твоєю сестрою, щойно написав тобі повідомлення”. Виявилося, що один із наших редакторів, з яким мені вдалося зв’язатися, написав, видаючи себе за мою сестру, і запитав: “Як справи?”

Лисак каже, що в цей момент вирішив розповісти правду.

“Десь на третій годині, коли спливла перша брехня, я дістав свій бейдж Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода, сказав: “Хлопці, я знімаю для української служби RFE/RL як позаштатний співробітник. Подорожую, то та се”. Вони просто сказали: “Ясно”, – розповідає журналіст.

(На той момент “Радіо Свобода” ще не було визнано в Росії ні “іноагентом” (цей статус організація отримала в грудні 2017 року ), ні “небажаною” організацією, співробітництво з якою може загрожувати тюремним строком: цей статус у Росії радіо отримало в лютому 2024 року).

В орендованій квартирі Лисака, де він жив у Криму, провели обшук, ноутбук та іншу техніку журналіста було вилучено, але нічого протизаконного спецслужби так і не виявили. Артем каже, що його врятувало те, що його затримали 23 лютого, у День захисника Вітчизни, державне свято в Росії, яке особливо відзначають усі співробітники військових і силових структур.

“Я чув, як вони ходять коридорами, скаржачись, що я зруйнував їхні плани на похід у сауну – з повіями, дівчатами тощо, – згадує Лисак. – Вони зателефонували своєму начальнику. З’являється начальник, і він теж не знає, що робити. Ніхто з них не знає. Усі вони були приїжджими, і вони розуміли, що моє затримання означатиме купу звітів і додаткової роботи”.

У підсумку співробітники ФСБ запропонували Лисаку записати відеозізнання: на відео він заявив, що приїхав до Криму тільки для того, щоб заробити грошей. Після того як Артем записав відео, його відпустили. О 5 ранку він сів на автобус і виїхав на материкову частину України.

Після цього Артем Лисак на деякий час призупинив свою роботу в “полі” і провів півроку, працюючи в офісі української служби RFE/RL у Києві. Після цього він відновив поїздки до Криму. Близько року він подорожував туди і назад, знімаючи і продюсуючи сюжети для Крим.Реалії – поки його знову не викликали на допит у ФСБ, цього разу пригрозили судом. Зокрема, його звинуватили в тому, що він працював журналістом нелегально і, відповідно до російського законодавства, не повідомив про те, що їде до Криму на роботу.

Після другого затримання Артем вирішив не чекати суду і знову перетнув кордон: після цього він до Криму більше не повертався.

Джерело: Крим Реалії / RFE/RL

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
2 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T21:06:50Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-04-01T20:51:01Z
Мер Венеції оприлюднив нові подробиці щодо майбутнього весілля Безоса і Санчес
InternetUA
2025-04-01T20:49:55Z
В армію Росії заберуть рекордну кількість осіб: військовий оглядач зауважив важливий нюанс
24tv
2025-04-01T20:45:12Z
Декрет хочуть суттєво скоротити: у МОН запропонували ідею
Telegraf
2025-04-01T20:36:46Z
"Власна справа": майже 300 ветеранських родин отримають бізнес-гранти
Хвиля
2025-04-01T20:36:11Z
Турецькі розробники представили бойові корвети нового покоління класу Hisar
InternetUA
2025-04-01T20:28:19Z
"Контракт 18-24": Уряд розширив виплату 1 мільйона гривень у межах проєкту для Нацгвардії та ДПСУ
Antikor
2025-04-01T20:27:47Z
Ядро ​​бази даних: в автоінспекціях України стався витік сотень тисяч особистих документів
Фокус
2025-04-01T20:03:24Z
Війна, день 1133. Трамп незадоволений заявами України й рф щодо припинення війни
Football.ua
2025-04-01T22:01:20Z
Міноборони звільнило Олексія Петрова з «Спецтехноекспорту»
Antikor
2025-04-01T22:00:14Z
У Європарламенті обговорюють майбутнє Радіо Свобода
InternetUA
2025-04-01T21:58:55Z
Ексчиновник ДПС Одещини Балануца не задекларував 3 мільйони гривень та низку активів: НАЗК виявило порушення
Antikor
2025-04-01T21:54:46Z
​Сербія та Угорщина підписали безпекову угоду
iPress
2025-04-01T21:51:05Z
Переїхав у новенький будинок, що може коштувати 14,5 мільйонів гривень: НАЗК не виявило невідповідності доходів та способу життя у ДБРівця
Antikor
2025-04-01T21:45:31Z
Путін випробовує терпіння Трампа на переговорах щодо припинення вогню, — The Hill
Хвиля
2025-04-01T21:33:56Z
Лавров анонсував нові переговори Росії та США
Antikor
2025-04-01T21:30:55Z
Росія передала США перелік «порушень» часткового перемирʼя з боку України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T21:24:47Z
Начальник ТСЦ у Стрию задекларував Mercedes, готівку та кредит: що відомо про статки Корейби
Antikor
2025-04-01T21:48:32Z
Комп’ютерний майстер обдурив чоловіка на 20 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-01T21:40:48Z
Кличка звинуватили в системному ігноруванні інформації про порушення на закупівлях
Antikor
2025-04-01T21:21:38Z
Похотливий ексначальник Рівненського ТЦК потрапив у новий скандал
Украина Криминальная
2025-04-01T21:09:44Z
На війні загинув військовослужбовець Артем Бабич із Броварів
Antikor
2025-04-01T21:03:29Z
Карта бойових дій в Україні станом на 1 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T21:03:27Z
DeepState: ЗС РФ просунулися в Донецькій і Харківській областях
Antikor
2025-04-01T20:54:45Z
Загарбники анонсували будівництво житла в окупованому Сєвєродонецьку
Antikor
2025-04-01T20:39:20Z
ЗСУ змогли відбити позиції на ключовому для Путіна напрямку
Antikor
2025-04-01T20:15:01Z
Що буде з цінами на бензин в квітні: водіям дали прогноз
GlavRed
2025-04-01T21:27:34Z
Всі ФОПи повинні обов’язково сплатити 5280 гривень ЄСВ
Antikor
2025-04-01T21:24:13Z
Росіяни вдарили по Запоріжжю: загинула людина
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T21:03:36Z
Топовий майданчик для торгівлі NFT X2Y2 вимушений закритись після 3 років роботи
ITC
2025-04-01T20:18:48Z
Компанія Маска просить уряд США звільнити її від мит Трампа
InternetUA
2025-04-01T19:49:29Z
Шмигаль: Європейська комісія перерахувала Україні додаткові 3,5 мільярда євро
Antikor
2025-04-01T19:48:15Z
Квітневі новації для пенсіонерів: кому вдасться отримати підвищення виплат
Хвиля
2025-04-01T19:45:48Z
Кількість мільярдерів у Росії встановила новий рекорд, попри санкції
Telegraf
2025-04-01T19:27:44Z
Пенсіонери отримають надбавку у 2025 році: кому та на скільки підвищать виплати
GlavRed
2025-04-01T19:27:32Z
Нагієв зробив шокуюче зізнання про позашлюбного сина
GlavRed
2025-04-01T21:27:52Z
Довгоочікувані новинки місяця: 10 найцікавіших серіалів квітня
24tv
2025-04-01T20:48:44Z
Не впізнати: путініст Філіп Кіркоров спантеличив своїм виглядом після смерті батька
GlavRed
2025-04-01T20:27:33Z
"Бородавка неприємна": Сумська зізналася, куди зникла її фірмова родимка
GlavRed
2025-04-01T20:27:09Z
"Намагалася зберегти": мовчунка Стоцька приголомшила схожою на Кіркорова донькою
GlavRed
2025-04-01T19:27:31Z
"Відлуння складних часів": Наталія Могилевська показала обличчя без макіяжу
GlavRed
2025-04-01T19:27:25Z
"Я боюся": Кошовий розповів, як скинув вісім кілограмів
GlavRed
2025-04-01T19:27:18Z
Що дивитися на Netflix у березні: 6 захопливих фільмів та серіалів, які не можна пропустити
24tv
2025-04-01T19:21:17Z
Як виглядати молодше в 50+ років: стиліст розповів, як не перетворитись на "бабусю"
GlavRed
2025-04-01T18:27:43Z
Атлетіко — Барселона: прогноз букмекерів на матч Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-01T21:31:19Z
Дубль і асист Усмана Дембеле врятував ПСЖ від ганебної поразки Дюнкерку на шляху до фіналу Кубка Франції
Football.ua
2025-04-01T21:21:30Z
Називала його «героєм»: Донька окупанта візьме участь у чемпіонаті Європи з боротьби
Antikor
2025-04-01T21:12:12Z
Емполі у дебютному старті Коваленка зазнав нищівної поразки від Болоньї в першому акті 1/2 фіналу Кубка Італії
Football.ua
2025-04-01T21:10:11Z
МЮ мінімально поступився Ноттінгем Форест
Football.ua
2025-04-01T21:04:19Z
Баєр Леверкузен сенсаційно вилетів від клубу третього дивізіону за крок до фіналу Кубка Німеччини
Football.ua
2025-04-01T20:58:07Z
АПЛ: Сака відзначив повернення переможним для Арсеналу голом проти Фулгема, Вулвз сильніші за Вест Гем
Football.ua
2025-04-01T20:42:06Z
Якби це могло привести до миру, – Усик відверто зізнався, чи заслуговує Трамп його пояс
24tv
2025-04-01T20:33:37Z
"Гравенберх у порядку, Аліссон тренувався": Слот розповів про кадрову ситуацію перед дербі з Евертоном
Football.ua
2025-04-01T20:25:49Z
Що посадити поруч з огірками, щоб захистити від спеки: найкращі рослини-сусіди
Gazeta UA
2025-04-01T21:09:08Z
Це смачніше за популярні газовані напої: рецепт березового соку з цукерками
24tv
2025-04-01T21:00:03Z
Нізащо не робіть цього з кухонним столом: привернете в дім бідність
24tv
2025-04-01T19:54:58Z
Ваша паска буде найгарніша: готуємо глазур без яєць з переможницею "МастерШеф"
24tv
2025-04-01T19:36:43Z
Це сусідство загубить урожай: які овочі не можна садити поряд із картоплею
Telegraf
2025-04-01T19:15:45Z
Класична шведська страва на кожен день: ці соковиті кульки замінять вам всі відбивні та котлети
Telegraf
2025-04-01T19:09:11Z
Як почистити аератор змішувача: покрокова інструкція
24tv
2025-04-01T19:06:15Z
Коли краще приймати душ – вранці чи ввечері: експерти дають відповідь, і вона таки дивує
24tv
2025-04-01T19:00:31Z
Вишукані парфуми, які пахнуть ваніллю: цей аромат неможливо забути
24tv
2025-04-01T18:39:35Z
На Закарпатті затримали прикордонника за підозрою у отриманні 5 тисяч доларів хабаря
Antikor
2025-04-01T21:15:08Z
У Таганрозі пролунали вибухи, через роботу ППО є наслідки
24tv
2025-04-01T21:00:25Z
У російському Таганрозі прогриміли вибухи: оголошено режим надзвичайної ситуації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T20:57:22Z
В Кропивницькому від атаки російського дрона помер Володимир Дзюба
Antikor
2025-04-01T20:06:34Z
Удар по Сумах 24 березня: у лікарні помер поранений
1News
2025-04-01T19:39:09Z
Проводили інформдиверсії проти України. СБУ викрила агентів РФ в Київській області
InternetUA
2025-04-01T18:37:00Z
У чоловіка "з Донеччини", який скоїв напад в Амстердамі, підозрюють терористичний мотив
Европейская правда
2025-04-01T18:33:36Z
Прилетіло у двір, – оперний співак шокував, як постраждала його квартира після атаки дронами
24tv
2025-04-01T18:27:57Z
В Ужгороді п'ятикласник приніс до школи підозрілий предмет: усіх евакуювали
24tv
2025-04-01T18:12:35Z
Новий супер'якісний генератор картинок ChatGPT тепер доступний усім користувачам
InternetUA
2025-04-01T21:28:24Z
Перша у світі сенсорна чашка з прогнозом погоди, іграми та ШІ скоро вийде у продаж: ціна не кусається
Знай
2025-04-01T19:51:54Z
У Польщі з'явиться підігрів на покриттях автобанів: як це зменшить кількість ДПТ
24tv
2025-04-01T19:36:32Z
Ядерні міні-реактори в кожну домівку: вчені розповіли, коли ми ними скористаємося
InternetUA
2025-04-01T19:01:00Z
Android-смартфони «шпигують» за власниками: як припинити стеження
InternetUA
2025-04-01T18:28:25Z
Asus та Xbox натякнули на спільний випуск портативної консолі
24tv
2025-04-01T18:18:09Z
Вітряк, що звучить як музика: вітрові турбіни відходять у минуле
24tv
2025-04-01T18:15:41Z
Три типи додатків, що найбільше шкодять смартфону
InternetUA
2025-04-01T17:58:19Z
Проблема досі є: власники OLED-телевізорів розповіли, як вони псуються
InternetUA
2025-04-01T17:27:17Z
Зникнуть болі в шиї та колінах: які пози для сну найкращі
Gazeta UA
2025-04-01T21:39:47Z
Прорив у медицині: США створили ліки, які врятують мільйони життів
Gazeta UA
2025-04-01T20:03:50Z
Жувальна гумка може містити тисячі мікропластикових частинок – дослідження
24tv
2025-04-01T17:15:51Z
МОЗ України здешевлює ліки
360ua.news
2025-04-01T17:12:20Z
Ці 5 горіхів найкорисніші для вашого здоров'я: варто додати їх на тарілку
24tv
2025-04-01T16:21:19Z
Харчові добавки, які не працюють: на що не варто витрачати гроші
24tv
2025-04-01T16:06:48Z
Суперкомп’ютери допомагають розкрити секрети відновлення ДНК
Portaltele
2025-04-01T15:55:54Z
Інвестиції в медицину: Україна та Франція підписали сім угод на €51 мільйон
УкраинФорм
2025-04-01T15:07:12Z
Жінка раптом заговорила після 18 років мовчання: яка технологія допомогла
Фокус
2025-04-01T14:30:15Z
Лише 495 вироблено цих автомобілів від Ford, а цей має трохи більше 2 тисяч миль на одометрі
Топ Жир
2025-04-01T21:15:58Z
У першому кварталі седан став другим за популярістю моделлю Hyundai
Топ Жир
2025-04-01T20:45:04Z
"Мене веселить, коли люди дивуються": Білл Гейтс назвав своє улюблене авто
24tv
2025-04-01T20:33:13Z
Непристебнутий ремінь в авто - чим загрожує водіям та пасажирам у 2025 році
GlavRed
2025-04-01T20:27:59Z
Електромобіль вартістю $41K від Xiaomi: поєднання Tesla Roadster із Lancia
Топ Жир
2025-04-01T20:00:56Z
Ford створює патент на імітацію механічної коробки передач для надання електромобілям почуття «живості»
Топ Жир
2025-04-01T19:30:39Z
Як з’явився найпопулярніший автомобіль-амфібія
AutoCentre
2025-04-01T19:03:00Z
Скільки вартує Rimac Nevera на відкритому ринку: скоро дізнаємося
Топ Жир
2025-04-01T18:45:33Z
Peralta S: Італійські дизайнери представили суперкар майбутнього
Gazeta UA
2025-04-01T18:09:36Z