MY.UAНовини
Чи й справді «Росія гнобила Україну 350 років»?
Чи й справді «Росія гнобила Україну 350 років»?

Чи й справді «Росія гнобила Україну 350 років»?

Нерідко у дуже патріотичних дописах можна зустріти фрази на кшталт: «Росія гнобила Україну 350 років», «Москва завжди пригнічувала українців», «Російська окупація України тривала кілька століть» тощо.

На перший погляд, ці твердження видаються правдивими. Проте під оглядом історичної науки вони аж ніяк не відповідають фактам, а під оглядом політичної науки часом бувають просто-таки небезпечними. Тож почнімо з самого початку.

Найперше, на що слід дати відповідь, це на питання про те, а звідки, власне, вести відлік існування Росії. Відразу слід відкинути твердження на кшталт заяв одного патріотичного автора, що Росія, мовляв, «розташована на голодних болотах в одвічній мерзлоті, на березі Північного Льодовитого океану.

Щоб елементарно вижити, щоб було що жерти – вона періодично, протягом своєї нікчемної тисячорічної історії, лізе завойовувати родючі українські чорноземи біля теплого моря». Пробі, яка «тисячорічна історія»? І які «береги Північного океану»?

Тими берегами володів «Господін Великий Новгород», а не московіти, а після знищення останніми Новгородської республіки там жили і живуть нині їхні нащадки помори – особливий етнос, який чудово «вписався» у непрості природні умови.

Реальними ж наразі є два варіанти. Перший полягає в ототожненні Московського царства (не князівства, а саме царства) з Росією, тобто відлік має вестися з середини XVI століття, з правління Івана Грозного (або ж Лютого). Для цього є серйозні підстави – саме у ті часи сформувалася агресивна та деспотична євразійська держава, яка оголосила Москву Третім Римом, а своїх правителів – спадкоємцями цезарів.

Саме у ті часи Церква у цій державі перетворилася на служницю деспотичної влади і «компетентних органів» (які у ті часи звалися опричниками). Потім, щоправда, був провал і розвал, повстання козаків і селян, «смутні часи», «семибоярщина», кілька Лжедмитріїв тощо, але на середину XVIІ століття Московське царство вповні відновилося й рушило – з перемінним успіхом – на Європу.

Другий, не менш обґрунтований варіант відповіді, – Росія як така існує з 1721 року, з моменту офіційного перетворення Московського царства на Російську імперію, ліквідації патріархату РПЦ, що перетворювало її на державну інституцію пропагандистсько-поліцейського ґатунку, і проголошення царя імператором, «отцом отечества».

Мені особисто ближчий другий варіант, хоча б тому, що до 1720-х років грошова одиниця держави звалася «московський рубль», а не «русский» чи «российский», і це багато що означає, але прийнятним є і перший, з поправкою на те, що на початку XVII століття Московія була типовою Failed State, ні на що нездатною.

За першим варіантом найдовше у складі Московії, потім Російської імперії перебувала Слобідська Україна – якраз трохи понад 350 років. Що цікаво: у ті краї, до того незаселені, козаки з родинами переселялися у пошуках свободи. тікаючи від репресій з боку влади Речі Посполитої та польської магнатерії.

Згодом, у 1650-ті роки, тут були створені самоврядні козацькі полки, чия територія поширювалися за межі нинішньої Української держави, на Курську, Білгородську та Воронізьку області. Козацька самоврядність не була наслідком доброти Московщини, вона диктувалася військово-політичними потребами.

Після утворення імперії самоврядування Петербург постійно обмежував й остаточно скасував 1765 року, тоді ж козаки втратили свій соціальний статус, стали прирівняними до державних селян, а на території їхніх полків була створена Слобідсько-Українська губернія, у свою чергу, ліквідована у 1835 році.

А от Гетьманщина (та її частина, що належала до Лівобережної України) перебувала у складі Московщини/Росії/СССР неповних 320 років (якщо відняти часи, коли ця частина України входила до складу різних модифікацій незалежної Української держави і була окупована Німеччиною).

При цьому понад століття Гетьманщина перебувала у складі Московії та Росії на правах самоврядної автономії з власним військом, політичним устроєм і фінансовою системою. Територія Запорозької Січі жила під Москвою й Петербургом понад 300 років, з них близько ста – автономно.

І Лівобережжя, і Запоріжжя не раз воювали з Московщиною й Росією (у т.ч. «білою» та «червоною»; не забуваймо про Революційну повстанську армію України Нестора Махна). Правобережна Україна (до Збруча) – сумарно під Росією/СССР близько 190 років. Причорномор’я – від Дністра до Дону – також близько 190 років.

Волинь – сумарно менше, ніж 170 років, Південна Бессарабія – трохи понад 150 років, Галичина – неповні півстоліття, якщо брати до уваги перебування в СССР плюс три роки у складі Російської імперії (1914-17), за винятком частини Тернопільщини, яка побула ще два десятиліття у складі Російської імперії наприкінці XVIII століття, поки та не віддала її імперії Габсбургів. Буковина – трохи більше, ніж 47 років, плюс рік під час Першої світової війни; Закарпаття – 46 років.

Ну, і де тут «кілька століть», де «понад 350 років»? Вивести таку цифру аж ніяк не можливо, як не крути; більша частина української території і українського етносу перебували під владою Московії/Росії/СССР та в умовах безпосереднього гноблення відчутно менші проміжки часу, і це слід враховувати, бо йдеться про висліди колоніальних часів і специфіку ментальності населення.

І, до речі, не можна всі гріхи валити на Москву. Остання була столицею до початку XVIIІ століття, а потім – аж до 1918 року – столицею Росії (з перервою на кілька років) став Санкт-Петербург, затим Петроград.

Сказане зовсім не означає, що в Московщині/Росії/СССР українці мали всі блага. Зовсім ні. Колоніальний визиск мав різну інтенсивність, іноді меншу, проте частіше більшу, проте ніколи не щезав. Унезалежнення теж не знімало тиску та визиску, наразі неоколоніального.

Оксана Грабович у статтях «Колоніялізм і його спадщина в Україні» (1994) та «Колоніяльна спадщина в сьогоднішній Україні» (2013) писала про викривлення психології українців, які стали наслідками перебування у колоніальному стані: «Безініціативність, нерішучість, страх приймати індивідуальні рішення, ірраціональний страх та розмаїті фобії, недовірливість, пасивність і байдужість до всього, колективна депресія, зневіра у майбутньому». Але і вона не втрималася від посилання на «300-річну тривалість» цього стану.

Принципово невірною є у цьому контексті настанова на те, що Україна весь час була окупована Росією.

  • По-перше, окупація не може тривати сотні років, це доволі короткочасний період, який переростає у щось інше.
  • По-друге, жителі окупованих територій не можуть мати таких само прав та обов’язків, як і жителі держави-окупанта, аж до можливості очолювати вищі органи влади та силові структури (армію, держбезпеку тощо). А лояльні до метрополії вихідці з України, у тому числі й етнічні українці, такі права мали і досить широко ними користувались.
  • По-третє, режим окупації не передбачає автономних структур на окупованій території (т.зв. «Локотська республіка» за Другої світової війни – єдиний такого ґатунку виняток на території СССР, який виник усупереч директивам Гітлера з ініціативи генерала Гудеріана). До населення окупованої території ставлення особливе. А от у колоніальній імперії діють інші правила.

Наразі у науковому дискурсі залишається дискусійним питання, чи взагалі там існує колаборація; як на мене, у колоніях працюють інші категорії та поняття і все набагато складніше. На загал, колонія – річ значно вигідніша для метрополії, ніж окупована країна. Тим більше, якщо йдеться про відсутність расових і, по можливості, релігійних відмінностей.

Саме тому «прагматичний цинік» Лаврентій Берія невдовзі після смерті Сталіна ініціював трансформацію окупаційного режиму у країнах Балтії та у Західній Україні на колоніальний, при цьому безжально знищивши УГКЦ і заблокувавши контакти литовських католиків із Ватиканом.

Окупація ґрунтується на жорсткому протистоянні з завойованою країною й основною масою її населення, натомість колонізація дає змогу розшарувати це населення, виокремити групи, готові на інтеграцію в загальноімперське суспільство ціною більшої чи меншої відмови від своєї етнонаціональної приналежності.

Проте і расова різниця могла не грати вирішальну роль. Так, у Франції ще у другій половині XVIII століття був ухвалений «Кодекс Кольбера» або «Чорний кодекс», який регулював статус чорношкірих рабів у колоніях і процедуру їхнього звільнення, після чого вони набували громадянські права.

Одним із наслідків цього стала поява у Нью-Орлеані, проданому США на початку ХІХ століття, вагомого прошарку – уявіть собі – чорношкірих рабовласників. А в ХХ столітті чимало вихідців із французьких колоній навчалися у найкращих вишах Франції, щоб згодом очолити місцеві адміністрації та нові незалежні держави.

Яскравий приклад цього – Леопольд Седар Сенгор, випускник Сорбонни, офіцер французької армії під час Другої світової війни, віцепрезидент Національних зборів Франції по війні, перший президент Сенегалу та член Французької академії. І більшість лідерів режиму «червоних кхмерів», який організував геноцид камбоджійців, теж навчалася у Франції, де стала переконаними марксистами у «східному варіанті»…

Нарешті, обов’язково слід брати до уваги різні варіанти колоніальної залежності. «Енциклопедія сучасної України» дає такі градації класичного колоніалізму: збройний – підкорення силою, шляхом колоніальних воєн; договірний – примусове нав’язування нерівноправних угод про визнання васальної залежності, встановлення протекторату.

Особливою формою є переселенський колоніалізм – переселення окремих верств населення метрополій до колоній. Ці форми у різні часи та різною мірою стосувалися України.

Проте не лише з боку Московії/Росії/СССР, а й із боку першої та другої Речі Посполитої. Ева Томпсон, дослідниця зі США польського походження, писала: «Польща була й у певному сенсі залишалася країною-колонізатором (мова про Україну, Литву та Білорусь), яка сама була колонізована». Такий от абсурд, при цьому звільнення від московського колоніалізму тягнуло за собою заохочення польського, і навпаки.

Про колоніальний статус України в Московії, як на мене, можна вести мову з часів після Руїни; але це до 1708 року був статус протекторату, після смерті Петра І відновлений і скасований лише Єкатериною ІІ у відповідь на спробу створення гетьманом Розумовським постійно діючого парламенту за європейським зразком.

Остання третина XVIII століття ознаменована й запровадженням на землях Гетьманщини кріпацтва за російським зразком. Одночасно більшість запорозьких козаків і значна частина реєстрових Лівобережжя з розформованих полків була виведена на Кубань. З цього часу і до 1917 року статус підросійської України як колонії – з посиленнями та послабленнями гноблення, але з його постійною наявністю – безперечний.

Українська революція та Визвольні змагання змінили ситуацію. Москва прагнула окупувати Україну, створити на її частині відверто колоніальну Донецько-Криворізьку республіку, але не випадково Володимир Затонський, більшовицький діяч, писав Леніну: «Тричі ми завойовували Україну і тричі український народ давав нам копняка під зад».

Більшовики змушені були визнати формальну незалежність України, розпочати політику українізації та надати бунтівній колонії права на рівні десь так поміж протекторатом і домініоном – зі своєю системою нагород, з українізованими територіальними військами, власною Академією наук (Харків став одним зі світових центрів ядерної фізики, авіабудування та психології) і навіть – до 1925 року – аж із трьома комуністичними партіями.

Саме тоді відбулася добудова модерної української нації (читайте у спогадах генерала Петра Григоренка, як він і його односельці усвідомили себе українцями). Відтак Радянська Україна стала небезпечна для Москви (Сталін не випадково писав Кагановичу, що Україна, мовляв, «наша найслабша ланка») – і накотилися хвилі Голодомору та Великого Терору. Та Розстріляне Відродження виявилося недостріляним – і 1960-ті роки стали часом «шелестівського автономізму».

Тоді УРСР повернула собі статус протекторату (коли, за визначенням тлумачника, «одна держава визначає і здійснює зовнішні відносини іншої держави, бере на себе захист її території і фактично ставить під свій контроль її внутрішні справи»). Ставить під контроль – але далеко не все вирішує.

Колоніальний статус на повну силу був відновлений у 1972 році та виявив себе не тільки у гуманітарній сфері, а і в економіці й екології, апофеозом чого став Чорнобиль – але це особлива тема, як і форми та методи російського неоколоніалізму.

Та за всіх обставин «350 років» – це фікція, яка аж ніяк не пояснює українську ситуацію. З іншого боку, он Харків близько 330 років був у складі Московії-Росії-СССР, але закономірно став символом спротиву російській агресії…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Литве нашли тело еще одного американского военного
Comments UA
2025-04-02T05:54:26Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
Кабмин обновил порядок бронирования военнообязанных
Корреспондент
2025-04-02T08:57:49Z
"Встретили ожесточенное сопротивление": главком ВСУ поделился деталями обороны Киева
Фокус
2025-04-02T08:57:31Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Раскрылись детали нового соглашения Украины и США о полезных ископаемых
Известия Киев
2025-04-02T06:36:11Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Не Залужный и точно не Зеленский: назван настоящий кандидат РФ на выборах в Украине
Comments UA
2025-04-02T08:57:54Z
Как избежать последствий расследования о фейковых инвалидностях: история одного из прокуроров Хмельницкой области
Новости Украины
2025-04-02T08:57:30Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Советник Путина поедет в США на встречу с Виткоффом - СМИ
Корреспондент
2025-04-02T07:51:49Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
Генштаб: по состоянию на 2 апреля общие потери вражеской армии в личном составе составили 918 180 солдат
UAToday
2025-04-02T08:39:55Z
Украинские бойцы поразили два российских танка и УАЗ. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T08:21:58Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
2025-04-01T15:18:20Z
В Киеве заметили авто с "божественным" номером
Апостроф
2025-04-01T10:48:34Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T08:51:46Z
ФОПы затянут пояса потуже: когда нужно подать декларацию и уплатить новый налог
Telegraf
2025-04-02T08:51:30Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
9 миллиардов евро для водной безопасности и восстановления Чернобыля: Светлана Гринчук сообщила о партнерстве с ЕБРР
Знай
2025-04-02T08:42:26Z
Доллар в обменниках упал до минимума с октября
Корреспондент
2025-04-02T08:21:14Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Анна Кошмал призналась о проблемах со здоровьем после родов
Корреспондент
2025-04-02T08:57:23Z
"На меня кричали, непонятно почему": Ксения Мишина пожаловалась на полицейских в Чехии/Актриса рассказала о неприятном инциденте за границей
Апостроф
2025-04-02T08:49:28Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Маколей Калкин высказался о разрыве с отцом
Корреспондент
2025-04-02T08:48:17Z
Дэвид Финчер снимет сиквел «Однажды в Голливуде» по сценарию Тарантино — Брэд Питт в главной роли
ITC
2025-04-02T08:33:17Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Эдди Хирн дал свой прогноз на бой чемпиона IBF Даниэля Дюбуа и Дерека Чисоры
Известия Киев
2025-04-02T08:31:13Z
ВСУ на фронте ликвидировали бойца MMA из Таджикистана
ZN UA
2025-04-02T08:19:20Z
Атлетико – Барселона: где смотреть ответный матч полуфинала Кубка Испании
Факти ICTV
2025-04-02T08:13:49Z
Йокич обновил личный рекорд, установив новый рекорд НБА
Корреспондент
2025-04-02T08:06:43Z
Российский голкипер опозорился за ПСЖ в матче Кубка Франции
ZN UA
2025-04-02T08:00:00Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Как приготовить идеальную глазурь для паски без яиц: рецепт, с которым она не покрошится и быстро застынет
Знай
2025-04-02T04:51:21Z
Гороскоп на сегодня 2 апреля: каким знакам Зодиака лучше не рисковать в среду
Знай
2025-04-02T01:33:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Почему кошки обожают ночью спать рядом с хозяевами: восемь причин
Gazeta UA
2025-04-01T20:54:59Z
Красный, черный или фиолетовый: какой цвет штор в спальне вызывает бессонницу
Знай
2025-04-01T20:51:54Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
ТЦК прокомментировал инцидент во Львове, где прохожие "отбили" мужчину у военнослужащих
Комсомольская правда
2025-04-02T08:57:51Z
Стали известны подробности резонансного убийства на Днепропетровщине
Корреспондент
2025-04-02T08:49:59Z
Ночной обстрел Харькова: в ГСЧС показали, как продолжается ликвидация последствий атаки
UAToday
2025-04-02T08:39:45Z
Количество погибших в результате землетрясения в Мьянме продолжает расти
Корреспондент
2025-04-02T08:30:38Z
Во Львове госпитализировали пятерых детей с кишечными инфекциями
Корреспондент
2025-04-02T08:06:19Z
«Просто проветривание»: украинского блогера повеселили взрывы и чрезвычайная ситуация в Таганроге
Апостроф
2025-04-02T07:51:56Z
Врачи предупреждают: каждый день нужно мыть только эти три части тела
Comments UA
2025-04-02T08:42:12Z
Аллергия становится массовой: в каком возрасте следует быть особенно осторожным
Comments UA
2025-04-02T07:33:58Z
Женщина списала свое плохое состояние на перебор с кофеином и получила кровоизлияние в мозг
Comments UA
2025-04-02T07:06:13Z
В Днепропетровской области умирают люди от коронавируса
Comments UA
2025-04-02T06:51:28Z
Как тыква помогает сохранить зрение: природный эликсир для ваших глаз
Знай
2025-04-02T05:51:38Z
Сонник: к чему снятся роды
Comments UA
2025-04-02T04:36:27Z
Эти продукты помогают предотвратить образование камней в почках
Comments UA
2025-04-02T03:54:13Z
Конвейер для ТЦК: Попенко рассказал, что грозит школам, больницам и медцентрам в Украине
Хвиля
2025-04-02T03:21:18Z
Детокс день: диета, которая быстро разгрузит организм
Gazeta UA
2025-04-02T00:15:29Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Вебінар для фермерів: Грант на теплицю
AgroNews
2025-04-02T08:46:54Z
CD Projekt RED обещает максимально правдоподобный мир в "Ведьмаке 4"
GameMag
2025-04-02T08:46:11Z
Солнечные рога: как выглядит редкий "двойной восход" Солнца во время солнечного затмения
Фокус
2025-04-02T08:45:25Z
Из озера достали 50-летнюю камеру, охотившуюся за Лохнесским чудовищем: что было на пленке
Фокус
2025-04-02T08:42:05Z
На это часто не обращают внимания: какие знаки указывают, что человек с вами не соглашается
Comments UA
2025-04-02T08:21:57Z
Joy-Con как мышь: Nintendo снова намекнула на инновации в Switch 2
GameMag
2025-04-02T08:04:50Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Названы самые ликвидные и наименее ликвидные кроссоверы современности
Фокус
2025-04-02T07:30:15Z
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
2025-04-01T18:36:24Z
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:21:44Z
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
2025-04-01T15:51:37Z
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
2025-04-01T14:39:59Z
Штраф за красные указатели поворота 2025: размер и когда накладывается
Факти ICTV
2025-04-01T11:33:42Z
Сколько стоит самая дешевая страховка на авто в Украине в 2025 году и почему выросли цены
Факти ICTV
2025-04-01T10:42:48Z
Муж Маркаровой открыл очередную фирму в США, а посол купила TOYOTA SEQUOIA
Апостроф
2025-04-01T10:33:08Z