MY.UAНовини
"Гуси" замість "шахедів" і любов всупереч війні. Як Одеса живе під регулярними атаками Росії
"Гуси" замість "шахедів" і любов всупереч війні. Як Одеса живе під регулярними атаками Росії

"Гуси" замість "шахедів" і любов всупереч війні. Як Одеса живе під регулярними атаками Росії

Кореспондентка "Телеграфу" про життя в Одесі під час постійних ударів Росії

Одеса, що регулярно страждає від атак російських дронів та обстрілів балістики, давно змирилася із подібними "сюрпризами" від східного сусіда. На жаль, лютий і березень 2025 року стали особливо насиченими на атаки окупантів. Численні пожежі, пошкоджені будинки та магазини, регулярні удари по припортовій інфраструктурі, загиблі та поранені… Це лише частина буденності, з якою регулярно стикаються жителі регіону.

Та попри все, як і в інших регіонах, Одеса продовжує жити. Жити, любити, сміятися і святкувати. Саме про це місто "Телеграф" і розповість сьогодні: як можливо адаптуватися до існування в умовах регулярних атак, що говорять місцеві про Росію та чи справді одесити "забули про війну".

"У вас "гуси", готуйтеся"

"Одесо, до вас "шахеди"", "Таїрове, обережно!", "Поскот, буде гучно", "Розвідка у морі, може навести ракету" — чи не щодня-щоночі такими повідомленнями рясніють одеські Telegram-канали. Цей месенджер, на жаль, й досі лишається одним із найнадійніших способів дізнатися про прийдешню небезпеку, аби мати можливість оперативно піти у безпечне місце.

Завдяки таким каналам сповіщень в Одесі вже є навіть власний мінісловничок, пов’язаний із війною. Набридливі повітряні тривоги тут часто називають "трєвожними воздухами", російські "шахеди" — "гусьми", а балістичні ракети — "балумбами" або "б*єдінами". До того ж, справжньою зіркою "тривожних тусовок" є збірний образ військового — такий собі "Коля", що відповідає за ввімкнення та вимкнення сирен. Його завжди найбільше чекають, коли вже всі моніторинги повідомляють, що після атаки у регіоні "чисто".

Загалом одесити — доволі спокійні люди. Вони можуть зловити легку паніку під час самих обстрілів, коли гупає так, що трясуться вікна й підлога. Але якщо десь поруч "приліт", то за кілька хвилин там вже буде натовп із небайдужих, які допомагатимуть витягувати поранених і розбирати завали — попри небезпеку повторних ударів.

Притаманна одеситам і злагодженість: наслідки ударів тут прибирають за лічені дні, а то й години. Якось і мені довелося стикнутися із фактом "прильоту" на районі. Уламки "шахеда" впали поміж житловими багатоповерхівками, зруйнувавши бруківку та пошкодивши будинки й авто. Вже за кілька діб, гуляючи поблизу місця удару, я не могла зорієнтуватися: а де ж саме була та кількаметрова вирва, котру залишив по собі російський дрон. Про саму ж атаку нагадували лише забиті ДСП вікна та дрібні залишки скла на клумбах обабіч дороги.

Насправді в Одесі, мабуть, не має вже жодного району, куди б за час повномасштабного вторгнення не вдарили росіяни. І там, і тут на прихід весни обгорілими віконницями дивляться багатоквартирні і приватні будинки, храми, супермаркети та інша цивільна інфраструктура. Росіяни б’ють часто без будь-якої мети — аби лише залякувати і вбивати мирних жителів. Для них немає різниці, який день тижня чи час доби; якщо є можливість атакувати, вони це зроблять.

Одна із березневих атак на Одесу

"Обстріли Одеси завжди були регулярними. Або хоча б починаючи з новорічної ночі 2024 року. Тому нічого нового насправді", — каже у коментарі "Телеграфу" одеситка Алла, коментуючи останні атаки Росії. Водночас, стверджує вона, зараз це почало сприйматися важче.

"Через Трампа, — пояснює дівчина. — Знаєте, завжди було відчуття, що "ця ніч може закінчитись для мене погано", але тепер втратилась віра, що в такому випадку я не буду просто ще однією цифрою статистики. На фоні усіх його заяв і дій для "перемир'я" виникає відчуття несправжності того, що чуєш та бачиш майже щоночі. У відповідь хочеться жити максимально показово, вільно, яскраво та голосно. Це ніби заява "ми ще тут, ми живі, нас це не зламає".

Укриття є. А чи треба вони?

Коли доводиться майже щодня стикатися із загрозою повітряних ударів, рано чи пізно приходиш до висновку, що варто підшукувати більш безпечне місце. Чимало одеситів, серед яких є і мої знайомі, розв'язали проблему радикально — переїхали у західні регіони України або ж і зовсім за кордон. Проте Одеса лишається містом-мільйонником, якому логічно дбати про безпеку своїх жителів.

По всьому місту є значна кількість укриттів — їх можна знайти завдяки спеціальній мапі. Не так давно Одеса приєдналася до інноваційної технології Misto, яка дозволяє мати певні муніципальні сервіси під рукою, просто у своєму телефоні. У однойменному додатку, доступному як для Android, так і для iOS, можна знайти також і мапу з укриттями.

Мапа укриттів Одеси

Звісно, нерідко жителі просто ховаються у підвалах будинків, котрі не завжди обладнані додатковим виходом на випадок завалів. Але маємо що маємо: у критичних ситуаціях сидіти "на поверсі" — не є кращим варіантом.

Моя співрозмовниця Алла зізнається, що ходить до укриття не завжди: лише, якщо "шахедів" багато або вони дуже близько до її району.

"Не ходжу, якщо вони просто безкінечно водять хороводи в морі і не можуть визначитися куди летіти. Бо так можна й годин шість в укритті просидіти, а котикам там не подобається", — додає вона.

По пичках одеських котиків зрозуміло все їхнє ставлення до росіян і їхніх атак

Натомість переселенки із Херсону, котрі живуть в Одесі уже третій рік, негативно ставляться до ідеї виходити із квартири під час тривоги.

"Ходжу в коридор у разі потреби, — говорить 24-річна Настя. — Вже звикла бути вдома, тим більше, знаю, що ніхто з сім'ї більше не піде вниз, а я не хочу залишати їх самих".

Її мама Марина додає, що для неї походи в укриття викликають більший стрес, аніж перебування у коридорі, навіть якщо Одесу "криють дай Боже".

Саме перебування в укритті під час ударів по Одесі — досить цікавий досвід, якщо знати місцевий колорит. Чули фразу: "Вокзал бачив більше щирих поцілунків, аніж весілля. А стіни лікарні чули більше щирих молитов, ніж церква"? Перефразовуючи це під Одещину, можна сказати, що місцеві укриття чули більше прокльонів на адресу Росії та Путіна, аніж стіни лікарень — щирих прохань про спасіння. Одна зі співрозмовниць "Телеграфу" з усією серйозністю заявила, що молиться щодня, аби "всі росіяни пошвидше виздихали". На ремарку стосовно того, що у країні-агресорі проживає близько 140 млн жителів, вона додала, що буде молитися інтенсивніше.

А що з менталочкою?

Війна забирає чимало сил і нервів, через що українці масово починають скаржитися на проблеми як із фізичним, так і з психічним здоров’ям. І якщо перші "пофіксити" трохи легше, то з ментальними не все так просто. Дозволити собі похід до спеціаліста, аби "поправити зозуленьку" хтось не може фінансово, а хтось — морально, адже просто не готовий ходити до "мозгоправа".

У такому випадку доводиться шукати інші можливості відволіктися від воєнних буднів.

"Психіку по кілька разів на день кидає то в сторону "час йти пішки на кладовище, нас вже нічого не врятує", то "а дулю вам, ніц не буде, я вас ще всіх переживу", — підтверджує одеситка Алла. — І єдине, що її рятує в цей час це різні види ескапізму: книги, серіали, ігри. Вигадані світи доволі добре допомагають адаптуватися до несправедливості реального".

Банер на вході до Міського саду в Одесі

Говорить, що останні місяці стало більш тривожно, і херсонка Настя. Зокрема, каже, що на вулиці стало знаходитися під час тривог ще небезпечніше, аніж було раніше. Їй допомагають розвіятися прогулянки, спілкування з друзями, робота та хобі.

"А ще донати на військо, — додає вона. — Бо закинув бодай кілька гривень на збір, і вже спокійніше на душі від того, що росіянам колись прилетить за твої страждання".

Інша моя співрозмовниця із Херсону, Марина, зізнається, що її психіка на частіші обстріли почала реагувати погіршенням сну та загалом фізичного стану.

"Аби відволіктися, спілкуюся з рідними та друзями, слухаю улюблену музику та в’яжу. А ще використовую медпрепарати, нікуди правди діти", — каже жінка.

Заборонено собакам. А одеським котам закон не писаний...

Не зупиняється і громадське життя Одеси. В місті справно працює більшість закладів, відкрито чимало кафе і ресторанів, можна сходити у кіно чи театр. Приїздять сюди регулярно і різні зірки з концертами — часто із метою провести збори на ЗСУ. Одесити не пропускають можливості відпочити, навіть якщо минулої ночі довелося не спати через чергову атаку росіян, і щиро чекають на теплішу погоду (хоча як такої зими цьогоріч, до речі, Одеса і не побачила).

Гуляючи містом, можна всього за пів години помітити неймовірне різнобарв’я життя. Ось тут тобі на Потьомкінських сходах хтось влаштував концерт, трохи далі — люди гуляють із ручним тхориком, а ось у Міському саду, одному із центральних скверів, проходить фестиваль грецької культури.

Фестиваль грецької культури в Одесі, березень 2025

…Коли в мережі натикаюся на твердження, що Одеса продовжує бути "оплотом руського міра", хочеться починати сварку. Бо коли ти бачиш зміни міста зсередини, то розумієш, наскільки вони колосальні. Особливо для одеситів, відомих своєю неспішністю та вельми спокійним ставленням до життя.

Чи є тут ті, хто просто чекає миру "будь-якою ціною", любить Росію та сподівається, що після завершення війни все буде "як раніше"? Звичайно. Як і в будь-якому іншому регіоні України. Чи багато тут російської мови? Авжеж, але і української стало куди більше, аніж іще п’ять років тому. Тепер почути солов’їну на вулиці не є чимось рідкісним для вуха, обслуговування надається нею (так, не без ексцесів), діти щебечуть нею аж бігом…

Війна приносить багато горя, суму та моментів, коли "лежати пичкою в підлогу" видається кращим варіантом. Але стаються і злети — бо хочеться любити, сміятися, ненавидіти ворога, радіти у безліч разів сильніше, аніж раніше. І саме це і робить Одеса. Одеса, у якій ти насолоджуєшся під ласкавим сонечком вдень, просторікуєш про те, як ви не ходите в укриття, із сусідом у ліфті ввечері, а вночі зустрічаєшся із ним же таки у підвалі. І на черговому вибуху, через який ляскають неповністю причинені двері, ти ловиш на собі чужі погляди, і розумієш: молитви про "аби вже пошвидше виздихали" тут подумки линуть далеко не від когось одного. І нічого додати, окрім амінь.

Теги за темою
войнаОдесса
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ziferblat показали вбрання для "Євробачення": яким буде номер України на конкурсі
Комсомольская правда
2025-05-04T05:34:26Z
Насті Каменських – 38: де зараз живе співачка і чим вона займається
24tv
2025-05-04T04:00:23Z
Хто покинув МастерШеф 15 у 10-му випуску: репетиція фіналу та кулінарний крокодил
Факти ICTV
2025-05-03T20:40:02Z
DISCOMAN - "Фантастична" – 2 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-03T20:31:25Z
Олена Кравець зізналася, як ставиться до скандального Винника та його позиції: "Емоційні тортури"
TSN
2025-05-03T20:14:08Z
Відома блогерка Анна Алхім зганьбилася ставленням до української мови: "Головне — набита вишиванка"
TSN
2025-05-03T20:13:45Z
39-річна вдова Г'ю Гефнера виходить заміж удруге: хто став її новим нареченим і як він освідчився
ТСН
2025-05-03T20:13:37Z
Онуфрійчук показала підрослого сина та який конфуз трапився на його першому дні народженні
TSN
2025-05-03T20:13:33Z
Дружина Решетніка виїхала з України без чоловіка та дітей і назвала причину
TSN
2025-05-03T20:12:54Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Президентські вибори у Румунії: тест для демократії та наслідки для України
Факти ICTV
2025-05-04T05:43:55Z
Росіяни активізували інформаційно-пропагандистську кампанію в Латинській Америці
InternetUA
2025-05-04T05:36:42Z
Росія готується до наступних воєн і заради цього навіть пішла на приниження
ZN UA
2025-05-04T05:34:23Z
Це була наркомафія. У Франції перед судом постали два десятки підозрюваних у нападах на в’язниці
Украина Криминальная
2025-05-04T05:33:47Z
Ізраїль розпочав мобілізацію резервістів для розширення операції у секторі Газа, - ЗМІ
Комсомольская правда
2025-05-04T05:07:02Z
Президентські вибори в Румунії: хто має шанс на перемогу та як це вплине на Україну
24tv
2025-05-04T05:06:41Z
Перший український націоналіст: трагедія Миколи Міхновського, який виявився "не на часі"
Telegraf
2025-05-04T05:01:46Z
Росіяни прибрали частину носіїв "Калібрів"
Gazeta UA
2025-05-04T05:01:29Z
Зброя під відсотки: як працює програма пільгових кредитів для ОПК
24tv
2025-05-04T05:18:35Z
Яку мінімальну зарплату платять у Німеччині в 2025 році
24tv
2025-05-04T05:12:16Z
Що буде з цінами на нафту, якщо США та Китай припинять торгову війну
24tv
2025-05-04T05:12:05Z
Українські яйця тепер експортуватимуться і в Канаду
Agravery
2025-05-04T05:07:58Z
Світовий банк прогнозує зниження цін на агропродукцію
AgroPortal
2025-05-04T05:00:45Z
Курс долара: чи буде він надалі падати та які наслідки це принесе Європі та США
24tv
2025-05-04T04:48:40Z
Українці можуть отримати 650 гривень від держави: коли виплатять кошти
24tv
2025-05-04T04:27:52Z
Огірки в Україні різко подешевшали: виробники пояснили причини обвалу цін
Хвиля
2025-05-04T04:00:51Z
Глава NVIDIA вперше за 10 років отримав надбавку до зарплати
InternetUA
2025-05-04T03:04:56Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Генштаб підтвердив знищення двох літаків Росії
1News
2025-05-04T05:12:08Z
5 травня — яке церковне свято, чому вагітним жінкам цього дня забороняється стригти волосся і нігті
TSN
2025-05-04T05:09:58Z
Росія вивела у Чорне море ракетоносій з "Калібрами": який можливий залп
ТСН
2025-05-04T05:07:20Z
Яка наразі вартість присвоєння кадастрового номера на землю
24tv
2025-05-04T05:06:14Z
Найдешевші квартири у Запоріжжі: де знайти житло для оренди за вигідною ціною
Политека
2025-05-04T05:01:50Z
Скільки парафій Московської церкви перейшли до ПЦУ? Черкаська ОВА відзвітувала за 2024-2025 роки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T05:00:01Z
Пенсія в Одесі: чоловіку не хотіли віддавати 172 тисячі, рішення суду
Политека
2025-05-04T04:30:40Z
Результати ВЛК не внесли в "Оберіг": як розібратися без візиту до ТЦК
Знай
2025-05-04T04:12:39Z
"Вибух був дуже потужний": кияни розповіли про пережиту нічну атаку
TSN
2025-05-04T05:45:52Z
Рятувальники показали наслідки нічної атаки РФ на Черкаси: постраждала одна людина
Gazeta UA
2025-05-04T05:45:15Z
Атака дронів по Києву: які райони постраждали та які наслідки
ТСН
2025-05-04T05:36:22Z
В Україні судитимуть жінку, яка таємно перераховувала гроші подруги на свій рахунок
InternetUA
2025-05-04T05:28:42Z
Київ після атаки дронів: є постраждалі, серед них діти
GlavRed
2025-05-04T05:27:56Z
Киянка розповіла, що відбувалося під час нічної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T05:24:33Z
Атака по Черкасах: лунали вибухи, горіли квартири
TSN
2025-05-04T05:09:19Z
Росіяни атакували вночі дронами Київ та Черкаси, серед поранених – двоє дітей
Комсомольская правда
2025-05-04T04:34:36Z
Горіли квартири, є постраждалий: які наслідки атаки "Шахедами" на Черкаси
24tv
2025-05-04T04:30:44Z
Потепління клімату сприятиме поширенню грибків-убивць — дослідження
ZN UA
2025-05-03T23:49:04Z
Що краще для здоров’я — гірчиця чи кетчуп: лікарка дала остаточну відповідь
TSN
2025-05-03T20:12:36Z
Як позбутися плісняви на стінах: ефективні поради
TSN
2025-05-03T20:10:07Z
Зробіть це негайно: як підготувати шкіру до літнього сезону
24tv
2025-05-03T18:03:29Z
Учені знайшли причину ожиріння десятків мільйонів людей: нею виявилися певні препарати
Фокус
2025-05-03T16:42:45Z
Який найкращий час для народження дитини
24tv
2025-05-03T15:15:09Z
Гарні новини: вчені знайшли спосіб рятувати важкохворих немовлят завдяки свинячим серцям
Фокус
2025-05-03T15:06:08Z
Гриби проти хвороби Паркінсона: вчені заявили, що псилоцибін може боротися із захворюванням
Фокус
2025-05-03T14:36:54Z
Зниження цін на ліки: Держпродспоживслужба відзвітувала про результати перевірок аптек
ZN UA
2025-05-03T12:37:36Z
Квіткові та з перчиком: ось топ парфумів для чоловіків на весну 2025 року
24tv
2025-05-04T04:03:16Z
У Раків з'явиться любовне захоплення: гороскоп на 4 травня
24tv
2025-05-04T02:03:05Z
Як зріст дитини впливає на її успішність у школі
Gazeta UA
2025-05-04T00:00:37Z
Як почистити фільтр у пральній машині: вона одразу почне працювати краще
ТСН
2025-05-03T21:21:59Z
Ця ягода повинна бути всюди: рецепт оригінального салату з полуницею від переможниці "МастерШеф"
24tv
2025-05-03T20:36:37Z
На Дів чекає оновлення, а Левам слід надихати: гороскоп за картами Таро на 3 травня 2025 року
ТСН
2025-05-03T20:15:21Z
Домашні засоби, які очистять шампури і сітку гриль за дві секунди: відмиєте навіть застарілий жир
ТСН
2025-05-03T20:13:04Z
Чи можна їсти шоколад з білим нальотом: про що він говорить
ТСН
2025-05-03T20:12:41Z
Як правильно висадити троянду навесні
TSN
2025-05-03T20:11:36Z
Генеральний штаб ЗСУ інформує про втрати ворога на 04.05.25
Украина Криминальная
2025-05-04T05:46:57Z
На Львівщині знову заборонили продаж алкоголю в комендантську годину
24tv
2025-05-04T05:42:45Z
Карта бойових дій в Україні станом на 4 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T05:39:45Z
Росіяни перетворюють Костянтинівку на "руїну", але спроб прориву немає ‒ DeepState
ZN UA
2025-05-04T05:25:44Z
Похолодання в Україні: чи можуть у червні вдарити заморозки
24tv
2025-05-04T05:06:46Z
Втрати ворога станом на 4 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T05:00:25Z
Київ: зранку з'явились перші кадри руйнувань
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T04:42:07Z
Військові показали на відео знищений Торецьк
Gazeta UA
2025-05-04T04:39:43Z
Прогноз погоди: де сьогодні можливі дощі
Gazeta UA
2025-05-04T04:18:23Z
Вальядолід — Барселона 1:2 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-05-04T05:46:04Z
Рома — Фіорентина. Напередодні
Football.ua
2025-05-04T05:21:41Z
Арсенал — Борнмут 1:2 Відео гола та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-05-04T05:19:48Z
Імад Ашур: На Полісся є тиск через високі очікування, але важливо не втрачати зв’язок із реальністю
Football.ua
2025-05-04T05:16:16Z
Кобін: Динамо Київ — без п'яти хвилин чемпіон
Football.ua
2025-05-04T05:07:03Z
Епіцентр вперше вийшов в УПЛ: що відомо про амбітний клуб з Кам'янця-Подільського
24tv
2025-05-04T05:06:21Z
Челсі — Ліверпуль. Напередодні
Football.ua
2025-05-04T05:01:57Z
Реал Мадрид — Сельта. Напередодні
Football.ua
2025-05-04T04:46:51Z
Тер Штеген дав коментар після першого матчу з вересня
Football.ua
2025-05-03T21:34:34Z
Не Жигулями єдиними. Які іномарки можна купити за 2000 доларів на Львівщині
Telegraf
2025-05-04T05:33:03Z
База SpaceX Ілона Маска стала новим містом в Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T03:45:56Z
Відважна мати переслідує безвідповідального водія вантажівки
Топ Жир
2025-05-04T01:30:32Z
Ця Toyota вважає себе Bugatti, Ford та Nissan
Топ Жир
2025-05-03T23:45:48Z
Цей Hummer EV втратив 45 тисяч доларів вартості, так і не виїхавши з автосалону
Топ Жир
2025-05-03T22:15:42Z
Хтось витратив 3 тисячі доларів на підроблений Bentley з електроприводом, який заправляють бензином
Топ Жир
2025-05-03T21:45:00Z
Чи настав час, щоб автовиробники повернулися до випуску простих автомобілів без зайвих функцій?
Топ Жир
2025-05-03T19:15:38Z
Формула-1: особистий залік пілотів та команд у 2025 році
Факти ICTV
2025-05-03T18:42:40Z
Genesis GV90 кидає виклик BMW та Cadillac завдяки потужності електромобіля
Топ Жир
2025-05-03T16:48:26Z
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети — вони перешкоджають
InternetUA
2025-05-04T05:31:03Z
Учені створили Зевса зі світу дронів: він може керувати ударами блискавки
InternetUA
2025-05-04T05:01:39Z
Що має ноги, але не ходить: таку загадку зможуть розгадати лише одиниці
GlavRed
2025-05-04T04:27:56Z
Apple відкладає запуск нових можливостей Siri: точні строки невідомі
InternetUA
2025-05-04T04:01:30Z
Прогноз магнітних бур на 4-6 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T03:48:20Z
Роботизація сільського господарства: коли інновації випереджають ринок
AgroPortal
2025-05-04T03:30:51Z
Біовідходи помело використовують для виробництва електрики та сенсорів
InternetUA
2025-05-04T02:01:52Z
Українець показав, як гусак щоранку атакує його дорогою на роботу. Відео таке смішне, що стало вірусним
Telegraf
2025-05-04T01:30:24Z
Samsung Galaxy S25 FE з застарілим процесором з’явиться восени
InternetUA
2025-05-04T01:01:48Z