MY.UAНовини
"Я не знаю всіх столиць світу": вчитель географії розвіяв найпоширеніші міфи про свою професію
"Я не знаю всіх столиць світу": вчитель географії розвіяв найпоширеніші міфи про свою професію

"Я не знаю всіх столиць світу": вчитель географії розвіяв найпоширеніші міфи про свою професію

У рубриці "Ви соромились – ми спитали" 24 Канал спілкується з представниками різних професій. Ми ставимо їм ті запитання, які б хотіли ви, але не могли наважитись. Напередодні Дня географа, який цьогоріч відзначають 29 березня, ми мали цікаву розмову з Владом Моргацьким, вчителем географії, який також займається різними громадськими ініціативами, які прив'язують географію ближче до спільнот, а також роблять її ще більш практичною для нас. Він розповів як про свою професію, так і про те, як це – бути молодим вчителем сьогодні.

Влад допоміг нам зруйнувати найпоширеніші міфи про географів. Також він чимало розповів про те, як і де використовується географія, хоч ми цього не помічаємо. А також поділився хитрощами, як можна закохувати у свій предмет учнів, робити його популярним і цікавим як для малих, так і дорослих.

Географія – не про заповнення контурних карт

Чому саме географія? Що вас спонукало стати географом?

Мабуть, як то кажуть, – це данина традиції. Адже в сім'ї дуже багато географів було. Дідусь, бабуся, двоюрідний брат, рідна тітка – плеяда. Єдине, що ця вся плеяда була в Києві на географічному, а я єдиний пішов до Львова. І насправді безліч розмов, які були по життю, я вже собі це проаналізував, вони так чи інакше стосувалися географії. Тому що все, що є у просторі, щойно ми ставимо питання "Де?", – це вже зразу географія.

А якби не географія – то що тоді?

Історія. Є така фраза французького антропогеографа Елізе Реклю: "Історія є географією в часі, а географія – історією в просторі". Тому ти ніколи не будеш класним географом, якщо ти не знаєш історії. Тому що дуже багато часових і просторових моментів ти переплітаєш в одне. І тоді ти бачиш логіку.


Влад разом зі своїм вчителем географії / Фото, надане Владом Моргацьким

Який стереотип про вашу професію дратує найбільше?

Так... Географія – це заповнення контурних карт. Це найбільший тригер для будь-якого географа, який себе поважає.

Навіть коли я працюю зі своїми учнями і ученицями, то я підходжу до контурної карти не як до розміщення об'єкта. А з іншої позиції: чому певні шрифти можна використати, чому – певні інтервали. До цього можна підходити як до арту. Наприклад, я згадував Стіва Джобса або просто шрифти, які є в Word'i. Тому що роль заповнення контурної карти не в тому, щоб знати, де розташований об'єкт.

І є ще один – ти географ, то назви мені столицю Мадагаскару. Все, я вже червоний, я вже просто злий. Перше і основне: я географ, але я не знаю всіх столиць світу. І я не вважаю, що мені потрібно знати всі столиці світу і що це мене робить географом.

Це вже якась географія 19 століття, коли все зводилося до розміщення об'єктів і якогось там називництва. Це не робить мене географом. Мені хай скажуть назвати столицю Чаду чи якоїсь африканської країни. Гаразд, я можу зразу не пригадати. Але я, наприклад, можу сказати чому там між різними державами йде конкуренція за природні ресурси цієї країни, і як це вплине на глобальну політику, на глобальну економіку. Або просто, чим ця країна символізується.

Тобто можеш столицю призабути, але ти знаєш культурні елементи, діячів або цікаві факти, наприклад, про корисні копалини чи певні символи цієї країни. Хай навіть прапор чи герб. Це прикольніше, ніж просто сказати: "Назви мені цю столицю". Не знаю я тієї столиці, ну і що? Я від того не є меншим географом.

Географи працюють усюди

Ще є такий, чи не найпоширеніший, стереотип про географію. Коли ти закінчуєш географічний факультет – все, ти або науковець-географ, або вчитель географії. Люди дуже мало чомусь задумуються, що насправді географи – це по суті універсальні люди в хорошому сенсі цього слова. Якщо глянути, то географи працюють всюди: від міжнародних відносин, державного управління до освіти та науки.

При цьому чимало людей-географів є в проєктному менеджменті, безліч людей, які працюють в різних аналітичних компаніях. Є багато людей, які пов'язані з картографією, зокрема з військовою картографією, військовою справою. І звичайно, що безліч людей у сфері послуг, які додають певний креатив, пов'язаний з географією, у свою роботу.

Також у мене є безліч знайомих, які працюють у молодіжній політиці, вони географи. Чому? Тому що часто це про розуміння єдності природи, суспільства і вміння дивитися на те, як розвиваються спільноти в середовищі. Це дозволяє їм бачити все цілісно з точки зору економіки, соціології, екології.

Крім того, географи це про дуже сильну ком'юніті. Існує безліч громадських ініціатив. Різні проєкти. Наприклад, географи брали участь у формуванні адмінтерустрою України, сучасного районування, класифікації різних громад. Вони беруть участь в соціальних проєктах, збереженні культурних ландшафтів, спільнот.

Ну і звичайно освітньо-наукова діяльність. Тобто дослідження територій, дослідження громад, дослідження країни. Проблеми впливу війни на довкілля, на спільноти, на зміну соціальної структури. Є багато чого, що роблять географи. Просто цей пласт не до кінця помітний суспільству. І це нормально. Чому? Тому що для більшості – географія закінчилася в школі суто предметом, і ти далі пішов в життя.

Хочу звернути увагу, що такі держави, як Франція, Велика Британія, Росія, Китай дуже добре фінансують географію і географічні знання. Тому що це фундаментальна державна річ. Знання своїх територій, середовищ, їх дослідження. Імперії взагалі, коли тільки заходили на нову територію, то одразу ж робили дослідження ресурсів і спільнот, які там є. Що можна з цього використати, як це збагатить їхню економіку. А геологами коли різко зацікавилися? Коли угода про рідкісноземельні копалини набула розголосу. Був навіть мем на цю тему: "Ну що, допозначали корисні копалини на картах контурних? Тепер вони знають, що в нас там є ресурси".

Чи є якийсь куточок на планеті Земля, який би ви хотіли відвідати, і чому?

Як би це смішно не звучало, особливо зараз, але... Коли мене запитують: "Куди ти хочеш поїхати?", то я відповідаю: "Хочу в село, просто поїхати в село". Яке трошки більш ізольоване, яке зберігає свою традицію, культуру, в якому менш змінена природа, в якому ще люди намагаються дотримуватись певних практик, які були раніше.

Тобто дивитися на це, як на культурний ландшафт. Я від цього більше кайфую. У мене нема чогось такого, щоб я аж рвався в якийсь куточок світу. Можливо, тому що я ще для себе ще не відкрив те, що я бачу навколо, наприклад, в Україні або навіть в Європі, те, що б я хотів побачити.


Влад без роздумів обирає відпочинок у селі / Фото, надане Владом Моргацьким

Водночас є ще один трішки правдивий стереотип, що багато географів все-таки хочуть побачити Антарктиду. Але якби б мене поставили перед вибором: в село до бабусі або, не знаю, в Париж, Берлін і Лондон, – я ні на секунду не задумуюсь, я їду в село і мені добре.

До слова, можливо, ви брали участь у якійсь експедиції?

Так, у мене друг працював над дисертацією по меандрах Дністра. А я з ними поїхав. То все, я їду, дивлюсь у вікно, на кожне село, чому яка хатина де побудована, як мережа вулиць йде, чому та де які магазини. Я просто слідкую за людьми, куди вони тягнуться в просторі, які їх маршрути.

Я можу просто, часом так буває, сісти й пів години слідкувати за містом або за середовищем, яке є навколо. Так я відчуваю простір і розумію, наприклад, практики людей. І так я уявляю собі образ цього села або міста.

Що таке меандри

Це плавні, колоподібні вигини річища річки, які іноді завертають на 180 градусів. Довжина найбільших закрутів Дністра може сягати 28 кілометрів, а от їх перешийок – не переважати 2 – 3 кілометрів.

Мене іноді кличуть, до прикладу, в якесь село навколо Львова. Я, наприклад, в Зубрі не був. Кажу: "Їдемо в Зубру". А це сьома вечора. Що ми там будемо робити? Я їду в центр села, і мені є що робити. Я дивлюся, як школа побудована, який рельєф, як дороги тягнуться одна до одної, який є зв'язок там, між річкою і іншим, як комунікації, навіть загальні, йдуть.

Тобто я візуально сприймаю просторово цей образ, і це для мене географія.


Влад у кожному куточку України знайде, що робити / Фото, надане Владом Моргацьким

Якщо друзі в мене запитують: "Влад, ти б не хотів з нами кудись поїхати?" Я кажу: "Ви мене ніколи не питайте, чи хотів би я поїхати. Ви мене питайте, чи можу, тобто чи в мене є на це час". Я поїхати готовий будь-куди, куди завгодно.

У нас буває так рандомно: ми їдемо в Дубляни, поїхали в Самбір, поїхали в Буськ. "Ти був у Буську? Я не був в Буську. Все, я хочу в Буськ". Нема такого, що поїхали в якийсь замок, чи поїхали подивимося на якийсь там унікальний краєвид. Ні, я можу поїхати просто в випадкове село Львівської громади і просто походити по ньому, і мені буде цікаво.

Вчитель – не лише носій знань, а й цінностей

Яким є сучасний вчитель і чим він відрізняється від тих, які викладали у вас?

Я вважаю, що базові речі все одно лишаються: це компетентність вчителя, це його і тверді, і м'які навички. І насправді – любов. Любов. Ти маєш любити і свій предмет, і ти маєш любити дітей. Коли в тебе є ці речі, все решта можна підтягнути.

Ну і звичайно, диджиталізацію ніхто не скасовував. Ти маєш нормально працювати з різними інформаційними технологіями. Комп'ютери, планшетки, якісь інші гаджети. Це обов'язково має бути. Це зараз дуже актуально, адже вчитель – це і наставник одночасно. Тобто він – носій цінностей, носій культури, зокрема сучасної культури. І для мене значимо те, що я розумію загальні їхні тренди, якісь їхні приколи, якісь їхні штуки. І я не відділяю себе від цього.

Це нормально, щоб учні та учениці розуміли, що ти знаєш ті тіктоки, знаєш, наприклад, ту музику, знаєш якісь там тренди, які є. Ну, і навіть якщо ти не знаєш їх конкретно, бо ти не слідкуєш за цим трендом, ти можеш розуміти, з чого він пішов і що в цьому прикольного. Буває, я питаюся, а звідки цей тренд пішов, а чого ви зараз це підтримуєте. Інколи кажу свою думку, тому що, наприклад, щось реально дуже прикольне, бо я розумію, звідки той, наприклад, блогер щось бере... А інколи я бачу, що хтось робить щось суто заради хайпу або немає якоїсь концепції, а ролик просто якось так залетів.

Часто ви стаєте героєм тіктоків своїх учнів?

Ні, але в мене такий характер, що я постійно ходжу і щось наспівую, щось всяке. Мені навіть деякі учениці казали, що як чують десь пісню Дуа Ліпи, – а вони знають, що я Дуа Ліпу люблю слухати, – вони згадують пана Влада. Бувало, що вони просили пару раз тікток зняти, коли "APT" (пісня ROSÉ & Bruno Mars – Освіта 24) вийшла, чи ще щось таке.


А отаким Влада бачать його учні / Фото, надане Владом Моргацьким

Мене часто молодші запитують за K-Pop. Наприклад, дівчата там більше до того. А хлопці такі: "Ні, ні". А я намагаюсь пояснювати їм з житейської позиції, що, якщо цих виконавців слухають мільйони людей, але тобі це не подобається, – це ок. Але уяви собі, що мільйони людей на цій планеті цю музику слухають. І ти ігнорувати це як явище не можеш. І вони до цього теж ставляться вже дещо інакше.

Ми у школі часто могли почути фрази типу: "Нащо мені це знати?" А скажіть, будь ласка, яке зі шкільних знань з географії точно знадобилось вам у дорослому житті?

З таких, що я вважаю програмних, – це загальне розуміння світу. Ліпше, ніж географія, їх не дає жоден предмет. Тому що це єдина інтегрована наука, яка поєднує природу і суспільство. Це єдина наука-місток в цьому плані. Тому від цього не відійдеш. І, по-друге, те, що мене навчив і мій вчитель географії, що я беру із загальної програми, – читати простори навколо. І зараз я цей досвід переношу своїм учням-ученицям. Для мене це дуже значимо.

А я дуже тішуся, що в мене школа на Кортумовій Горі у Львові. Це одна з найвищих точок. І в мене клас на третьому поверсі. І в мене є панорама Львова: починаючи від пагорбів Розточчя, Високий замок, ось – долина річки Полтви, яка є низовиною. І ти можеш просто показати з точки зору розташування об'єктів, як міста будувалися.


Панорама Львова з вікна класу Влада / Фото, надане Владом Моргацьким

От, до прикладу, я запитую, чому побудували коворкінги в якихось частинах Львова. І ти починаєш аналізувати. Я кажу, от, наприклад, на Шевченка будинків нових набудували. Хто собі міг соціально-економічно дозволити там жити? Так, там багато айтішників. Звичайно, що вони не хочуть просто сидіти на фрілансі, наприклад, у себе тільки вдома. Тому тут є коворкінг, він зайшов, бо тут було місце, яке можна ревіталізувати, перетворити його в якийсь класний публічний простір, де ти можеш комфортно відпочити, попрацювати.

Якщо це більше про урбаністику, про місто, то я говорю про це як про просторову економіку. Чому деякий бізнес заходить, для чого потрібні знання. Ба більше, ми говорили, для чого знання з географії потрібні власниці салону краси. І ми починали з вивчення району, кількості людей, які там живуть, на які сегменти орієнтується. Або, наприклад, чим краще побудувати біля головної вулиці, а чим – десь у мікрорайоні. Там теж свої плюси та мінуси. Там оренда дешевша, там – дорожча. Десь на такі штуки ми теж звертаємо увагу. І це теж про географію. Так, економічну географію, але теж географію.

Чим більше житейських прикладів є про географію, логіку географічну, тим більше йде. Звичайно, десь хтось каже, що це про економіку. Так, гаразд, це і про економіку. Але якщо ти розумієш простір, то ти економіку до нього підв'язуєш.

Як зацікавити учнів до свого предмета

До слова. А як зацікавити учнів? Як зробити географію для них цікавою, щоб вони не хотіли пропускати жоден урок?

Це складніший шлях, але важливо трошки знати їхні вподобання, їхні захоплення і пробувати це географізувати. Так. Звичайно, що класно десь інтерактивом заходити, класно цікавими штуками, але це по-різному завжди може працювати. В один момент працює щось одне, в інший момент, наприклад, – інший метод. Але мені здається, коли ти знаєш середовище своїх учнів і учениць, коли ти знаєш, чим вони цікавляться і як вони сприймають світ, варто пробувати десь під свій предмет це підлаштувати. Це дуже складно. Для географа, мабуть, це простіше, тому що все одно все в просторі, і до чогось ти це адаптуєш. Навіть той K-Pop можна адаптувати.

Я розказував про Південну Корею. І коли я говорив про якісь природничі моменти, то все одно згадував контексти з дорам. Наприклад, погода Сеула у фільмах, чого вона така. Або ми говоримо про Голлівуд. Так. І говоримо про пустельні та скелясті ландшафти, сухі повітряні маси, і що павільйони так зручніше було будувати, бо менше опадів. Адже який резон будувати павільйони там, де буде більше опадів або несприятлива погода. Правильно? Це ж теж логіка бізнесу і індустрії. І це все теж – географія.

Виявляється, можна отримати дуже багато знань про географію, але навіть не підозрювати про це?

Та, це нормально. Часто є така штука як неусвідомлена компетентність. Ти її не зразу бачиш. Інколи, коли ти доходиш до якогось знання або до якогось пояснення явища чи процесу, воно не просто так спало тобі на думку. Або ти раптово згадав щось. Це часто те, що ти проаналізував раніше, або звів усе це в голові, і просто твій мозок тобі то пригадав. І тому неусвідомлена компетентність часто якраз проявляється. Я сам іноді можу якусь логіку за собою, наприклад, спостерігати і не знаю, звідки вона. Але, швидше за все, десь були моменти, або під час навчання, або якихось своїх спостережень, коли я зводив все воєдино, і десь воно звідти береться.

Повернімось до підходу до викладання. Ви ж можете, наприклад, пояснювати тему крізь призму, наприклад, музики. Умовно, розповідати про Британію з точки зору співаків?

Так, але розумієш, щоб це не було натягнуте. Не можна, щоб воно було натягнуте. Наприклад, я розповідаю на уроках про хоробрі міста України. У мене інколи є завдання, коли ми виділяємо географічні образи. Євген Філатов знімав УкрЮтубПроєкт по звуках міст. І, наприклад, я їм вмикаю відео зі звуками Львова і Чернігова. І вони слухали повністю, дивилися відео, слухали звуки, записували їх, а потім ми порівнювали таким чином, чим Чернігів відрізняється від Львова, по звуку, наприклад.


Влад також досліджував деокуповані території / Фото, надане Владом Моргацьким

Далі. Якщо у нас була от тема про... або регіони Сходу, або, наприклад, Кримські Гори. Восьмий клас. Я їм ввімкнув Лілу45, "Потяг на Сімферополь". Тому що там просто трек, який символізує, і місто, і взагалі Крим. Просто образи. І ти таким чином їм пояснюєш і природні ландшафти, і культурні особливості, і економічні. Тобто у відео, самому фрагменті, і у звуках, і в тексті пісні. Наше завдання – не просто знати щось про місто, а формувати оцей географічний образ. І от я це так можу використовувати, завдяки образам.

А ще дуже прикольно було, коли ми вчили Австралію і Океанію, я їм включив гаку – танець новозеландських маорі. І їхнє завдання було, щоб вони станцювали гаку. Показати те, як він виглядає. Це такий танець, який з боку європейців може здаватися якоюсь дикістю. Але насправді це серйозний культурний пласт. Чому вони так викликали один одного, як вони показували свою силу? Таким чином ти руйнуєш і стереотипи, а також показуєш образ.

Для дітей важливо формувати образне мислення. Цілісний географічний образ. А чим це робити? Це і якимось науковими штуками, і відосиками, і танцями, і піснями. Прикладів безліч. Мемчики теж можна, їх чимало. Або ж взяти героїв з мультфільмів. Того ж лінивця з "Льодовикового періоду".


Навчання у школі – це також про милі меми / Фото, надане Владом Моргацьким

Вчитель працює 24 на 7

Де на це все діставати енергію?

Я жалів, що мені не вистачає більше моментів, щоб знову цих мультиків надивитися, ще щось. Адже можна більше героїв використовувати. Або десь щось почерпуєш, або щось там згадуєш, що таке є. Вчитель – це нон-стоп. Вчитель працює 24 на 7. І якщо мені хтось каже, що інакше, – ні. Якщо ти вже працюєш, то ти маєш і те розуміти, і те знати. То все – робота.

А які найкумедніші питання про географію ви чули від учнів, і що відповідали на них?

Наприклад, ми якось обговорювали "Пінгвінів Мадагаскару". А там же ж просто... географія материків-океанів зійшла з розуму. Ми десь про то жартуємо. Найтиповіше – ми любимо говорити, чому білий ведмідь ніколи не зустрінеться з пінгвіном? Бо то Арктика, а то – Антарктида. Чи найулюбленіше оце вверх – вниз, вліво – вправо. І вони знають оцю фразу, що в географії немає низу, верху, адже є тільки Північ, Південь, Захід, Схід.

Ми брали картографічні проєкції інших держав Південної півкулі. Якщо взяти Чилі, Австралію й інші, то можна побачити, що материки перевернуті з нашої точки зору, з Північної півкулі. І це для них нормально. Або, наприклад, різні держави по-іншому ставлять проєкцію. Китай – у центрі, а Західна півкуля розділена і йде по боках. Або Чилі – то взагалі просто суцільно витягнута ділянка. Або Австралія, яка є в центрі, більш написана. Чи Південна Африка. І потім вже всі країни від неї йдуть. Тому через те, що мешканці Північної півкулі домінують у світі, то десь під них і робиться уявлення про карти.

А є відчуття, що є багато допитливості в учнів зараз?

Звичайно, є. Просто воно, може, виглядає зараз дещо інакше. Але якщо це ранній підлітковий вік, та й взагалі підлітковий вік, це завжди якась допитливість, цікавість. Причому часто ця цікавість є не тільки до того знання, яке ти можеш пояснити, а й до тебе, як ти його проводиш через себе. Тобто цікавить, умовно, думка вчителя чи вчительки щодо певного там факту. От як хтось до когось ставиться. І це дуже прикольно.

Учитель вже давним-давно перестав бути суто носієм інформації. Це так не працює. Вчитель це носій цінностей, носій певних поглядів. І напевно десь частково – носій якихось власних інтерпретацій. Особливо, якщо це стосується суспільних наук: географії, історії, громадянської освіти. Тобто є якісь цінності, якісь штуки, на які ти спираєшся фундаментально. Але є момент, в якому ти пояснюєш, як ці фундаментальні речі працюють і чому – ні.

І часто можуть бути питання, на які ти сам не знаєш відповіді. Мене питали про, наприклад, природні процеси або висоти якихось гір. Я відразу так не міг згадати. Тобто я пам'ятаю приблизно, але не точно. Я просто кажу: "Ось Google, беремо, гуглимо". Сам заходжу паралельно, в тач-панелі собі передивився. От ми дослідили з вами це разом. Тому що я – не Google, але я можу сказати більше, ніж Google, якщо ти вийдеш на вулицю і це собі проаналізуєш. В цьому якраз і є суть того знання.


Учні вдячні Владові за його уроки / Фото, надане Владом Моргацьким

Це круто, бо ви демонструєте учням, що нормально щось не знати. І нормально – це пошукати. І не нормально – не шукати.

Так, це однозначно. Тобто нормально припуститись помилки або чогось не знати. До прикладу, ті самі визначення. Я намагаюся навчити учнів формувати визначення, уже починати це робити. Опиратися на ключові слова і решту. Тому що часто ми зараз зводимося до суспільства, яке думає, що воно все знає, може пояснити будь-які явища. Тобто: "Це легко, я це знаю". А коли доходить, скажімо, до визначення, що таке сніг, то починаються труднощі. Важливо, щоб учні, коли подорослішають, вміли базово пояснювати якісь природні явища, суспільні явища.

Залишайтесь з нами. У рубриці "Ви соромились – ми спитали" на вас очікує ще чимало цікавих співрозмовників, які проведуть вас за лаштунки своєї професії!

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Вільям найняв адвокатів із розлучення: принц ухвалив шокуюче рішення для палацу
GlavRed
2025-04-04T09:27:48Z
На фронті поліг військовослужбовець з Київщини Вадим Борисенко
Antikor
2025-04-04T09:27:14Z
В Україну вчасно не повернулися до 17% хлопців, які виїхали за програмою обміну студентів
УкраинФорм
2025-04-04T09:16:24Z
На озброєнні ЗС РФ помічена гаубиця 40-х років минулого століття М-30
Фокус
2025-04-04T09:15:22Z
Голова Сервісного центру МВС у Калуші Руслан Губа: будинки, електромобіль сина, та безліч готівки
Antikor
2025-04-04T09:15:09Z
Ана Море пішла з посади виконавчої продюсерки «Громадського радіо»
Детектор М
2025-04-04T09:06:35Z
НМТ-2025: скільки осіб вже зареєстрували на тестування, який предмет найпопулярніший
24tv
2025-04-04T09:00:12Z
Скільки запитань на НМТ у кожному з предметів у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-04T08:52:51Z
У складі Сил безпілотних систем сформовано жіночу частину
Antikor
2025-04-04T08:45:15Z
Налетять хуртовини і вдарять заморозки: які області накриє зимова погода
GlavRed
2025-04-04T09:27:40Z
Окупанти готуються до відбиття можливих атак ЗСУ у Криму, але є нюанс - ЗМІ
GlavRed
2025-04-04T09:27:21Z
У Львові жінка вдарила собаку ногою в живіт. В мережі розгорілася суперечка
Telegraf
2025-04-04T09:27:09Z
В Мелітополі знищено броньовик з «кадировцями»
Украина Криминальная
2025-04-04T09:24:28Z
Маршрут столичного автобусу №52 буде змінено з 5 квітня: схема руху
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T09:15:42Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Харківській області: скільки доведеться платити
Политека
2025-04-04T09:00:56Z
Російська армія просунулася на кількох напрямках: Запоріжжя, Сумщина та Торецьк
Antikor
2025-04-04T09:00:38Z
В Одесі безкоштовно віддають цуценят популярної породи, проте є нюанс
Telegraf
2025-04-04T08:57:51Z
100 тис. грн за метр. Стало відомо, скільки коштуватиме ремонт дороги, розбитої окупантами в Бородянці
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:45:40Z
Сибіга на засіданні Ради Україна-НАТО закликав посилити тиск на РФ, щоб змусити її до миру
Европейская правда
2025-04-04T09:27:41Z
Не обов’язково про Україну, – ексрозвідник КДБ пояснив, про що міг говорити Дмітрієв у США
24tv
2025-04-04T09:27:32Z
Під Москвою гриміли вибухи: у ЦПД повідомили про удар дронів по РФ
GlavRed
2025-04-04T09:27:12Z
Кримський ковбой Дмитро Табачник. Нова бізнес-імперія та… результати аналізів ексміністра освіти
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T09:27:08Z
У США звільнили директора Агентства національної безпеки
Gazeta UA
2025-04-04T09:24:50Z
Угода про корисні копалини між США та Україною: у "глухий кут" завели подвійні стандарти команди Зеленського
ZN UA
2025-04-04T09:24:22Z
Сибіга: Україна не прийме вимогу Росії про невступ нашої держави до НАТО
Европейская правда
2025-04-04T09:21:53Z
Американські перемовники програють росіянам на переговорах щодо України — WP
ZN UA
2025-04-04T09:16:30Z
NYT: ЄС готує на літо серйозне покарання для Х Маска
Европейская правда
2025-04-04T09:16:20Z
Падала в непритомність: колега Заворотнюк розповів про жорстокість на зйомках "Няні Віки"
GlavRed
2025-04-04T09:27:13Z
Суперенергійний пес: Джеймс Ганн показав довший та новіший трейлер "Супермена"-2025
Фокус
2025-04-04T09:12:43Z
"Максимум півроку": Віктор Павлік розповів про стан здоров'я після операції
GlavRed
2025-04-04T09:06:24Z
За крок до бажаного тріумфу: які країни жодного разу не виграли на Євробаченні
24tv
2025-04-04T08:54:55Z
5 високорейтингових пригодницьких фільмів, які варто подивитись всією сім'єю
24tv
2025-04-04T08:48:31Z
Джордж Клуні дебютував на публіці з перефарбованим волоссям
Фокус
2025-04-04T08:36:45Z
Інсайдер повідомив про ворожнечу синів Бекхемів: що відбувається
GlavRed
2025-04-04T08:27:42Z
Син Анастасії Заворотнюк перестав виходити на зв'язок - росЗМІ
GlavRed
2025-04-04T08:27:11Z
Донька Моніки Беллуччі знялася в стильній фотосесії для Tatler
Фокус
2025-04-04T08:21:41Z
Стали відомі претенденти на звання найкращого гравця УПЛ у лютому та березні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T09:24:09Z
Забарний претендує на нагороду гравця місяця в Борнмуті: як проголосувати
24tv
2025-04-04T09:18:52Z
Манчестер Сіті націлився на молодого таланта ПСЖ
Football.ua
2025-04-04T09:13:11Z
На Кубок України з футболу чекають революційні нововведення, – джерело
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T09:12:27Z
Призетко поповнив тренерський штаб Кучера в Чорноморці
Football.ua
2025-04-04T08:55:20Z
Світоліна розповіла, як Монфіс полюбив борщ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:54:52Z
Жіноча Ліга націй: де дивитися гру збірних України та Чехії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:46:36Z
Жозе Моуріньо може очолити зіркову збірну, яка перебуває в кризі напередодні ЧС-2026
24tv
2025-04-04T08:36:55Z
Ван Дейк – Оуену: Ви хочете сказати, що сезон не буде особливим після вильоту з Ліги чемпіонів?
Football.ua
2025-04-04T08:22:46Z
Борги українців по мікрокредитах зросли майже вдвічі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T09:21:16Z
Якщо пенсія менше 10 000 грн: українці можуть отримати доплату до виплат
Фокус
2025-04-04T09:21:07Z
Ноутбуки, одяг та іграшки: на що відбудеться ріст цін для американців через мита Трампа
24tv
2025-04-04T09:18:36Z
ГУР оприлюднило нові дані про одинадцять капітанів російського тіньового флоту
ZN UA
2025-04-04T09:18:33Z
Перший тираж «шагів» може бути вже цього року, - голова НБУ
Комсомольская правда
2025-04-04T09:15:22Z
Нові мита Трампа можуть збільшити вартість iPhone на 43%: аналітики прогнозують ціну $1142 за базову модель
InternetUA
2025-04-04T09:06:39Z
В Україні стартувала сівба соняшнику
AgroPortal
2025-04-04T09:00:27Z
Проїзд в одній з областей подорожчав через мобілізацію
Telegraf
2025-04-04T08:51:05Z
Найбільші фармкомпанії України отримали понад 42 млрд грн доходу у 2024 році на тлі стрімкого зростання цін
Telegraf
2025-04-04T08:48:21Z
Молоко зберігатиметься набагато довше: що потрібно додати у пляшку
GlavRed
2025-04-04T09:27:00Z
Коли обрізати абрикосу навесні: усі городники мають знати
24tv
2025-04-04T09:09:44Z
Бюджетно та автентично: 5 секретних островів Італії, де немає натовпів і ціни не "космос"
24tv
2025-04-04T09:06:26Z
Забудьте ці популярні слова, бо вони є російськими
Telegraf
2025-04-04T09:03:30Z
Китайський гороскоп на завтра 5 квітня: Коням - приниження, Тиграм - випробування
GlavRed
2025-04-04T08:27:09Z
Як розвинути силу волі: поради провідного психолога
24tv
2025-04-04T08:27:07Z
Ідеї домашнього офісу з фото: як зручно та естетично облаштувати робочий простір
24tv
2025-04-04T08:21:53Z
Про це знають не всі: чому не можна носити золото і срібло разом
24tv
2025-04-04T08:06:20Z
Ситне задоовлення для всієї сім'ї: рецепт улюблених чанахів з квасолею та м'ясом
24tv
2025-04-04T07:54:46Z
Повідомлено про підозру виховательці приватного дитсадка, через яку 2-річний хлопчик отримав тяжкі травми
Украина Криминальная
2025-04-04T09:27:12Z
Пенсіонерку випадково закрили в супермаркеті на ніч: вона там часу не гаяла
Фокус
2025-04-04T09:18:59Z
Кіт серед доларів: фото ДБР сколихнуло мережу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T09:18:42Z
"Я досі не знаю, що з моїм сином": жителька Харкова розповіла про атаку росіян
24tv
2025-04-04T09:15:51Z
СБУ затримала агентку рашистів, яку куратори планували підірвати разом з вибухівкою в людному місці Дніпропетровщини
Украина Криминальная
2025-04-04T09:15:28Z
Підрив автомобіля у Дніпрі: постраждалий чиновник перебуває в реанімації
Antikor
2025-04-04T09:06:26Z
Зруйновано під'їзд будинку, люди горіли живцем: все про атаку по Харкову 3 квітня
24tv
2025-04-04T09:00:17Z
Вибух авто посадовця на Дніпропетровщині: що відомо про стан Юрія Федька
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:57:06Z
На Закарпатті затримали іноземця, який перебував у міжнародному розшуку
Украина Криминальная
2025-04-04T08:54:43Z
У Польщі жінку, яка планувала аборт через важкий діагноз у плода, примусово госпіталізували до психіатрії
Antikor
2025-04-04T09:27:34Z
Якісний сон – запорука краси та здоров'я: ось чому важливо добре спати
24tv
2025-04-04T09:21:35Z
В Украине обновили правила оплаты больничных
1News
2025-04-04T09:03:33Z
Жінка не могла два роки їсти через рідкісний синдром після Covid-19
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:21:02Z
Контролює цукор в крові і захищає серце та судини: яку пряність додати до кави
Gazeta UA
2025-04-04T08:15:12Z
Силові вправи захищають мозок від деменції та Альцгеймера, — дослідження
ITC
2025-04-04T08:10:48Z
Імунітет скаже дякую: назвали фрукт, корисніший за банан та цитрусові
24tv
2025-04-04T08:09:31Z
Зниження цін на ліки суттєво заощадило кошти українців, запевняє гендиректор "Інтерхіму"
Gazeta UA
2025-04-04T08:00:10Z
Як кишкові бактерії можуть впливати на ліки – дослідження
Факти ICTV
2025-04-04T07:54:29Z
Легендарний український тренер залишив команду з Counter-Strike 2
24tv
2025-04-04T09:21:28Z
USAGM відключило трансляцію «Настоящего времени» на супутниках
Детектор М
2025-04-04T09:12:07Z
Українців попередили про новий спосіб обману в Telegram
360ua.news
2025-04-04T09:12:02Z
GTA 5 вперше з’явиться на ПК Game Pass у розширеній версії Enhanced
ITC
2025-04-04T09:07:12Z
Північна Америка «стікає» в мантію Землі, — геологи
ITC
2025-04-04T09:07:06Z
Дослідники виявили невідому популяцію людей у Сахарі: вони були ізольовані 7000 років
Фокус
2025-04-04T09:06:21Z
В iPhone 17 Pro може з’явитися оновлена камера: що відомо
InternetUA
2025-04-04T09:01:34Z
На Землі є вид, здатний процвітати в суворих умовах, як на Марсі: вчені назвали його
Фокус
2025-04-04T08:51:15Z
Microsoft почала продаж "хмарного" комп'ютера
InternetUA
2025-04-04T08:46:38Z
Лідером світового ринку став ненажерливий пікап. Tesla провалилася на 5 місць
ЗаРулем
2025-04-04T09:24:48Z
Toyota анонсувала нову заряджену версію Corolla
AutoCentre
2025-04-04T09:09:09Z
З ралійною назвою: електромобіль Skoda Elroq отримав найшвидшу версію
AutoGeek
2025-04-04T09:03:51Z
Серія NASCAR – другий етап завершився
AutoCentre
2025-04-04T08:37:00Z
Ford створив екстремальний пікап для найсуворіших умов
Фокус
2025-04-04T08:16:56Z
Гроза суперкарів: дебютував 500-сильний заряджений хетчбек Audi
Фокус
2025-04-04T08:12:35Z
Українці у березні придбали понад 5000 електромобілів: названі регіони-лідери
AutoGeek
2025-04-04T08:12:16Z
В Україні різко знизився попит на вживані авто з-за кордону: які моделі купували
AutoCentre
2025-04-04T07:21:31Z
Honda показала новий електрокросовер із футуристичним дизайном
AutoCentre
2025-04-04T07:12:29Z