MY.UAНовини
"Інституційні гени" пропаганди
"Інституційні гени" пропаганди

"Інституційні гени" пропаганди

Будь-яке суспільство за час свого існування виробляє певні правила співіснування його членів. Від рівня сім'ї до рівня країни працюють певні дозвільні та заборонні правила, що в результаті різко зменшує кількість внутрішніх конфліктів. Ми маємо правила поведінки для будь-якого з рівнів людської ієрархії. І на рівні масової свідомості такі правила транслює пропаганда. Під різними назвами вона існує в будь-яких суспільствах і будь-яких соціальних системах, навіть в тих, хто цю пропаганду заперечує. Пропагандою є навіть фраза, що у нас немає пропаганди...

Пропаганда не дарма улюблена владою, оскільки дозволяє відокремлювати "хороших" громадян від "поганих". Перші говорять "правильно", другі - ні. "Відфільтрувавши" не тих промовців, інформаційний простір стає вдвічі правильним. Це справжня економія ресурсів. У п'єсі Є. Шварца начальник поліції виходив слухати, про що говорять громадяни на площі, в чоботях зі шпорами. Він пояснював це тим, що в іншому випадку такого наслухаєшся, що потім всю ніч не спиш...

Пропаганда вдає, що пам'ятає всіх нас і піклується про нас, оберігаючи від непотрібних, а часто й небезпечних думок. Думки повинні бути тотожними суспільству, небезпечно бути позаду нього, небезпечно бути й попереду. Пропаганда - це як таблиця розумового множення для конкретного суспільства. Вона допомагає людині "калькулювати" правила своєї поведінки на основі того, що спускається зверху. Пропаганда ніби навчає масову свідомість безпечній поведінці. У радянські часи дорослі боялися, що діти в школі скажуть те, що не можна казати, а вдома вони таке могли почути.

Пропаганда - це завжди серйозна вимога приєднання меншості до більшості. І це увійшло в плоть і кров кожного, оскільки бути в більшості завжди безпечніше ще з далеких печерних часів, оскільки тоді ти невідрізнений від інших. Той чи інший варіант поведінки передається масовій свідомості на всіх рівнях: фізичному, інформаційному, віртуальному. Така масова передача дозволяє закріплювати його в пам'яті.

Віртуальні правила задаються в романі-повісті, в кіно, в телесеріалі... навіть у пісні... Там породжуються всі існуючі правильні шляхи, в результаті ведучі іноді навіть через смерть, що веде до визнання загиблого героєм. А герой у сприйнятті масової людини невіддільний від пам'ятника герою. А пам'ятники живуть довго... Влада і пам'ятники невіддільні один від одного. Тільки влада може ставити пам'ятники, як і прибирати їх. До революції 1917 в Києві було, наприклад, три пам'ятники різним російським царям.

Інформаційне повідомлення в газеті не таке довговічне, як віртуальне повідомлення. Воно живе один день, а віртуальне - роки. З цієї причини держава і опікує, і цензурує літературу і мистецтво. Наприклад, під час війни 41-45 рр. Сталін відклав гранки нарису Б. Польового про льотчика без ніг для "Комсомольської правди" - про Маресьєва, запропонувавши автору замість цього написати повість. Так і вийшло. Тобто віртуальне діє і сильніше, і живе довше. Воно вибудовано в рамках опори на емоції, а не тільки на сухий фактаж.

Будь-яке емоційне повідомлення має більше шансів повторитися в масовій свідомості, ніж суха раціональність. Емоція має більш давні корені в нашій свідомості, ніж розум. Вся література або мистецтво базуються на емоціях, таблиця множення - ні. Але ніхто не заплаче над таблицею множення і не зрадіє тому чи іншому її рядку... Не так відбувається у випадку, наприклад, літератури... З цієї причини і вплив, і зберігання в пам'яті у емоційного впливу вище.

Пропаганда відводить нас від неправильних вчинків. Зміни політичних режимів змінюють список правильних і неправильних вчинків і слів. Дисиденти до 1991 р. були "поганцями", а після 1991 стали раптом глашатаями правди. І це при тому, що до і після країною керували секретарі ЦК. Єльцин або Кравчук, які ніби автоматично або чарівним чином пересіли в нові крісла.

Ось естонський погляд на роспропаганду: "Тепер російська пропаганда знайшла свою нішу саме там, де ми її не бачимо і не відчуваємо безпосередньо. Через відсутність належної обізнаності багато жителів Естонії самі мимоволі сприяють її поширенню. Багато людей не усвідомлюють, що мета інформаційної війни — сприяти роз'єднанню в суспільстві, щоб при необхідності було б простіше змінити владу. Наприклад, перед військовим вторгненням в Південну Осетію в 2008 році Росія вела інтенсивну інформаційну кампанію, звинувачуючи Грузію в «геноциді» та ініціюванні заворушень. Пропагандистські російські ЗМІ поширювали неправдиву інформацію, щоб виправдати вторгнення і вплинути на міжнародну громадську думку. В результаті реакція Заходу була повільною і розпливчастою, що дало Росії більше простору для маневрів. Також важливу роль відіграє розвиток штучного інтелекту, який дозволяє перекладати пропагандистські тексти на досить високому рівні, а зображення робити максимально реалістичними. Однак, по суті, для обману людей навіть не потрібен ідеальний текст або картинка. Значущу роль відіграють інші аспекти: наприклад, естонське на вигляд ім'я власника фейкового акаунту, використання естонського прапора в профілі, велика кількість друзів та інші ознаки, що створюють відчуття достовірності" [1]. Цікаво, що даний "інтерв'юйований" залишився в цій публікації анонімним навіть в Естонії.

Правила завжди сильніші за будь-кого, оскільки порушників правил держава карає, а виконавців їх нагороджує. "У житті завжди є місце подвигу", - проголошувала мудрість пропаганди радянського часу. І це "інструкція" для масової поведінки. Такі моделі поведінки транслює віртуальний простір - література, кіно, театр... Їх вивчають у школах і університетах... Ми - це те, що записано в нашій голові. Ми завжди живемо ніби в неправильному світі, який потрібно весь час підправляти, що і робить пропаганда.

Російська "гола вечірка", про яку М. Михалков розповів В. Путіну, хоча сам Михалков заперечує цей свій вчинок, призвела до покарання її учасників: "Вечірка з відвертим дрес-кодом викликала широкий резонанс у російському суспільстві. Багато з «турбопатріотичних» блогерів обурилися проведенням заходу на тлі того, що російські військові гинуть під час вторгнення в Україну. Присутні на вечірці зіткнулися з публічним осудом, їх асоціювали з зрадниками. Депутати, патріотичні організації і «військкори» зажадали перевірити вечірку на пропаганду ЛГБТ, наркотиків і екстремізму, а також закликали до бойкоту персон, присутніх на заході" [2]. Так і сталося - їх позбавили концертів і появи на телебаченні.

Віртуальність - це головне дзеркало для влади. Підкреслимо ще раз - не реальність, а віртуальність, яка міститься в інформаційних потоках. Все може змінюватися, але віртуальність прагне зайняти місце у вічності. Звідси увага, наприклад, радянської влади до письменників, композиторів, як і інших творців віртуальної реальності. Побутувала навіть така приказка: написане пером, не вирубаєш топором... До того ж, умовно кажучи, міфи живуть довше газетних статей. Завтра стаття буде забута, а міф втілиться у віршах і романах. У Білорусі запущена навіть ціла програма "Кіновиховання" [3].

Ми живемо в непростий час, яскравим виразником якого став Трамп. У цей період стали змінюватися кордони правильного і неправильного, списки друзів і ворогів. Сильні можуть стати слабкими, а слабкі - сильними. Відповідно, різко зростає роль нефізичної реальності - інформаційної і віртуальної, оскільки вона краще керована, ніж реальність чисто фізична.

Росія, як і в радянський час, намагається керувати "виробництвом" віртуальної продукції. З кіно це сталося давно, але там це більш зрозуміло, оскільки потрібне велике фінансування, яке є тільки у держави. Ось вірші і романи теж прирівняли до верстата...

І начальника над письменниками знайшли правильного - Мединського, що і було оформлено відповідним протоколом, тобто зборами письменників. Є. Добренко зауважує: "Всі "зірки" сидять у першому ряду - ні разу не письменники Микита Михалков, Костянтин Богомолов, Дмитро Бак та інші бенефіціари при будь-якій владі, і обирають іншого ні разу не письменника Мединського своїм головою. Можливо, втім, письменник - і вірне визначення професії цього автора пропагандистських фантазій, які він видає за історію. Як на мене, письменник з нього такий же, як і історик" [4].

Ми живемо складний час, а складний час влада хоче максимально спрощувати, щоб легше було боротися з умовними ворогами. По суті йде повтор елементів далекого сталінського часу. Тільки назви інші: вороги народу стали, наприклад, іноагентами... Це робиться, щоб і тих, і інших позбавити права розмовляти з населенням.

На наших очах "прорвалися" такі інституційні гени, що прийшли від товариша Сталіна. До речі, сьогодні навіть офіційний термін є такий - інституційні гени, тобто певні передавані через століття організаційні елементи.

Інституційні гени були запропоновані на базі аналізу китайської історії. Це базові інституційні елементи, що служать основою для інших інституційних елементів, які часто повторюються в історії. Це як вищенаведений приклад "ворогів народу" і "іноагентів". І в Китаї, і в Росії конституційні революції не посилювали конституційні принципи, а сприяли зростанню тоталітарних систем, які їм суперечили [5].

І ще: "Тоталітарні режими характеризуються повним знищенням приватної власності і тотальним контролем над суспільством за допомогою екстремального насильства" (там само).

Харарі на своєму сайті стверджує, що всі розвинені соціальні інститути є уявними конструкціями: "Homo sapiens правлять світом, оскільки це єдина тварина, яка може вірити в речі, що існують виключно в її уяві типу богів, держав, грошей і прав людини".

Більш того, у своїй останній книзі він взагалі схиляється до парадоксальної думки про те, що інформація не відображає реальність взагалі, а є ніби соціальним конструктом. Він наводить приклад Біблії, кажучи, що ніхто не може заперечувати ту величезну роль, яку Біблія зіграла в історії: "Якщо головним завданням інформації є точне відображення реальності, тоді важко пояснити, чому Біблія стала одним з найбільш значущих текстів в історії" [6, р. 15].

Можливо, все це пов'язано з тим, що всіх нас частіше цікавить інформація про соціальні процеси, а в них дійсно присутня точка зору. Умовний приклад: війна з точки зору Чапаєва або білогвардійців. Це будуть дві різних історії... Або сьогоднішній погляд на те, що відбувається з боку України і з боку Росії.

На підтвердження можна привести і таку думку: "Росія — країна, де минуле важливіше майбутнього. Країна історичних реконструкцій, нескінченних самоповторів і переписаних підручників. З одержимістю геймера, який перед кожним раундом гри зберігається, щоб не починати з самого початку, Росія раз за разом переграє події свого минулого — на шкоду теперішньому і майбутньому, але в сліпій надії, що цього разу витрати будуть мінімізовані, у фіналі всі вціліють і нас чекає заслужений тріумф. Нескінченне відтворення одних і тих же патернів створює ілюзію стабільності і ніби повертає почуття контролю: якщо повторити знайомі дії безліч разів, набити руку, можна уникнути фатальних помилок" [7].

У критичні моменти історії своя пропаганда посилює, а чужа послаблює. Відразу на арену виходять як сучасні герої, так і герої з минулого. "Гени" з минулого створюють нову дійсність. І це загрожує серйозною неадекватністю.

О. Полегкий характеризує російські інформаційні дії так: "Російські дезінформація і пропаганда мають такі відмінні риси. Російська пропаганда виробляється в неймовірно великих обсягах і передається по величезній кількості каналів. Як підкреслюють деякі дослідники, вона швидка, безперервна, повторювана, з відсутністю прихильності до послідовності. Російська дезінформаційна дія також чутлива до суспільних і політичних подій. Через відсутність прив'язки до об'єктивної реальності російські пропагандисти не потребують того, щоб дочекатися перевірки фактів, вони відразу поширюють інтерпретацію подій, що з'являються, яка краще відповідає їх тематиці і цілям" [8].

У такій моделі самі події не так важливі, як їх інтерпретації. Мала кількість людей наочно бачать події, зате велика кількість читає про них або чує з екрана телевізора. Опорою будь-якої влади завжди є телевізор, головний транслятор пропаганди. У періоди зміни влади він теж працює. Згадаймо перебудову, коли ніхто не відходив від телевізора. Масова свідомість отримувала чіткі сигнали одночасно, що вже важко було спростувати. Вся історія соціальних трансформацій - це одночасно історія комунікацій. У таких точках стара пропаганда поступається місцем новій. Але без участі пропаганди змінити масову свідомість не вдавалося нікому. Минула пропаганда вмирала, а нова народжувалася... На зміну колишнім політичним коментаторам приходили нові, так само полум'яно промовляючі.

У світі завжди буде не тільки місце подвигу, але й комунікаціям. І невідомо, що важливіше для соціальних трансформацій і для соціальної стабільності...

Література

  1. Почему растёт количество прокремлёвских фейковых аккаунтов в Facebook? https://www.propastop.org/ru/2025/03/18/%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%b5%d0%bc%d1%83-%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d1%91%d1%82-%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%b8%d1%87%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%bb%d1%91%d0%b2/
  2. Голая вечеринка Насти Ивлеевой https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%8F_%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0_%D0%9D%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8_%D0%98%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%B9
  3. В Белоруссии стартовала просветительская программа "Киновоспитание" https://by.tsargrad.tv/articles/v-belorussii-startovala-prosvetitelskaja-programma-kinovospitanie_1052737
  4. Других писателей нет. Евгений Добренко – о культурной ничтожности https://www.svoboda.org/a/drugih-pisateley-net-evgeniy-dobrenko-o-kuljturnoy-nichtozhnosti/33343098.html
  5. Chenggang Xu Institutional genes https://www.hoover.org/sites/default/files/2025-02/Institutional%20Genes%20The%20Origins%20of%20China%E2%80%99s%20Institutions%20and%20Totalitarianism.pdf
  6. Harari Y.N. Nexus. A brief history of information networks from the stone age to AI. - New York, 2024
  7. Ерженков С. Страна реконструкторов https://www.wilsoncenter.org/blog-post/strana-rekonstruktorov
  8. Polegkyi O. Russian disinformation and propaganda before and after the invasion of Ukraine https://www.academia.edu/112920588/Russian_disinformation_and_propaganda_before_and_after_the_invasion_of_Ukraine
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
В Совете Европы начали процесс создания Спецтрибунала по преступлению агрессии РФ
Европейская правда
2025-05-14T12:07:57Z
Трамп допустил свой визит в Стамбул
Корреспондент
2025-05-14T11:57:20Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
Составить резюме, пройти профориентацию, найти новые возможности: гид "Фестивалем карьеры"
VGorode
2025-05-14T10:18:30Z
Роберт Де Ниро получил Золотую пальмовую ветвь и раскритиковал Трампа
Корреспондент
2025-05-14T08:57:55Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Папа Лев XIV призвал к миру и переговорам
Корреспондент
2025-05-14T11:39:24Z
Германия отказала в убежище 90% россиян
Корреспондент
2025-05-14T10:48:31Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Названо количество пользователей искусственного интеллекта среди украинцев
Корреспондент
2025-05-12T18:51:37Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Какие продукты нужно есть для укрепления костей
UAToday
2025-05-13T12:03:26Z
Болезнь Лайма: мифы, факты и как уберечься
VGorode
2025-05-13T11:57:11Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Кремль созывает срочное совещание из-за дефицита топлива - разведка
Корреспондент
2025-05-14T12:15:13Z
Шмыгаль назвал задачи для нового руководителя Нафтогаза
Корреспондент
2025-05-14T11:30:20Z
В России провалился проект замены самолёта Ан-2
Корреспондент
2025-05-14T11:09:54Z
Компания Microsoft увольняет около 7000 сотрудников
Корреспондент
2025-05-14T11:00:50Z
Укренерго предупредило о бережном потреблении электроэнергии
Корреспондент
2025-05-14T09:33:20Z
Цены на фрукты в Украине вырастут: весенние заморозки уничтожили урожай
VGorode
2025-05-14T08:42:36Z
Доллар и евро выросли в обменных пунктах
Корреспондент
2025-05-14T08:42:12Z
Курс валют в Украине 14 мая 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-05-14T08:18:53Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
На Украину надвигается ненастье: в каких регионах будут дожди, снег и шквалы
TSN
2025-05-14T12:06:30Z
Агент ГРУ корректировал удары по военным госпиталям в Полтавской области
Корреспондент
2025-05-14T10:54:52Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Винницкой области учительница географии организовала схему для уклонистов
Корреспондент
2025-05-14T11:51:22Z
В Дагестане обвал скалы "отрезал" от мира более 50 сел
Корреспондент
2025-05-14T11:24:22Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Киевлянка убила пенсионера скалкой за "извращенные сексуальные фантазии"
Корреспондент
2025-05-14T10:12:31Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
BMW представила специальную версию внедорожника X7 для Японии
Корреспондент
2025-05-13T16:48:42Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T15:24:59Z
США недополучат $12,5 млрд от туризма в 2025 году
Корреспондент
2025-05-13T10:21:37Z
Британец завершил 8-месячный триатлон на Эвересте
Корреспондент
2025-05-13T07:00:22Z
Раки должны довериться тишине, а Скорпионам пора остановиться: астрологический прогноз на рунах на 13 мая 2025 года
TSN
2025-05-13T02:34:59Z
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
2025-05-12T18:03:48Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Тренер Атлетико прокомментировал решение Анчелотти уйти из Реала
Корреспондент
2025-05-14T12:15:05Z
Реал намерен приобрести перспективного защитника Бенфики
Корреспондент
2025-05-14T11:27:34Z
Тренер Джошуа верит в победу Усика в реванше из Дюбуа
Корреспондент
2025-05-14T11:24:29Z
Лунина внезапно убрали из списка игроков на предстоящий матч Реала
Корреспондент
2025-05-14T10:33:54Z
Не хочу быть обузой: Сидорчук о возможном возвращении в Динамо
Корреспондент
2025-05-14T10:27:20Z
Сидорчук поделился мнением о работе Луческу в Динамо
Корреспондент
2025-05-14T10:03:44Z
Нет ветряка: Уайлдер озвучил причину своих поражений в последних боях
Корреспондент
2025-05-14T09:51:44Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Земля разорвалась в прямом эфире: впервые зафиксирован разлом в реальном времени
TSN
2025-05-14T12:06:58Z
Китайская ракета вывела на орбиту аппараты для космических вычислений
Корреспондент
2025-05-14T08:39:12Z
Телескоп Джеймса Уэбба зафиксировал мощные полярные сияния на Юпитере
Корреспондент
2025-05-14T08:09:32Z
Samsung официально представила сверхтонкий Galaxy S25 Edge
Корреспондент
2025-05-13T19:30:54Z
В Германии обнаружены бронзовые урны возрастом более 3 тысяч лет
Корреспондент
2025-05-13T17:18:54Z
Украинский геймер продлил контракт со шведской командой
Корреспондент
2025-05-13T17:09:35Z
Samsung выпустила первый в мире OLED-монитор с частотой обновления 500 Гц
Корреспондент
2025-05-13T17:03:45Z
На Марсе обнаружили структуры, похожие на вафли и соты: ученые предполагают следы старой жизни
UAToday
2025-05-13T15:24:51Z