MY.UAНовини
Відкрита наука — крок у майбутнє. Та чи готові ми до її викликів?
Відкрита наука — крок у майбутнє. Та чи готові ми до її викликів?

Відкрита наука — крок у майбутнє. Та чи готові ми до її викликів?

Відкрита наука — крок у майбутнє. Та чи готові ми до її викликів?

Відкрита наука стала однією з найамбітніших ідей сучасної Європи. Вільний доступ до знань, відкриті публікації, глобальна співпраця без кордонів — усе це є не просто політикою, а символом того, як наука може служити суспільству. Європа стала лідером у цій трансформації, показуючи приклад усьому світу.

Україна активно долучилася до цього руху. 2022 року Кабінет міністрів затвердив Національний план відкритої науки, про що писали навіть у Nature. 2024 року показники відкритості були включені до Методики державної атестації наукових установ і університетів. Наразі в Україні реалізовується міжнародний проєкт Open4UA, мета якого — сприяти розвитку економіки України, орієнтованої на знання, для повоєнного відновлення шляхом реформування системи вищої освіти. Зараз Міністерство освіти і науки України винесло на громадське обговорення проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації принципів відкритої науки». Усе це свідчить про відкритість України до найкращих європейських практик і готовність упроваджувати сучасні стандарти. Такі зміни справді надихають.

Але що як відкритість науки має свої межі й у певних випадках може нести й ризики та навіть небезпеку?

Відкритість даних vs конкурентоспроможність

В основі європейської відкритої науки лежать принципи FAIR — наукові дані мають бути доступними, сумісними й такими, що дозволяють їх легальне багаторазове використання. Ідея проста: якщо дослідження фінансуються державою, то вони мають приносити користь усьому суспільству.

Однак для Європейського Союзу одним із головних пріоритетів є інновації й технологічна перевага, про що чітко сигналізують Звіт Маріо Драґі, оприлюднений у вересні 2024 року, та «Компас конкурентоспроможності для ЄС», презентований у січні 2025-го. А що як абсолютна відкритість даних може зашкодити технологічній конкурентоспроможності? І якщо так, які це матиме наслідки для глобальної наукової спільноти? Саме це питання поставила Федерика Гарбугліа в тривожній статті «Чи витримає відкрита наука програму конкурентоспроможності ЄС?».

У звіті Маріо Драґі відкриту науку названо європейською цінністю. Проте одразу ж додається застереження: у сучасному геополітичному контексті надмірна відкритість може призвести до втрати технологічних переваг. Європа вкладає значні ресурси в розвиток штучного інтелекту, біотехнологій, нових матеріалів і не хоче, щоб ці результати першими використали інші країни чи корпорації.

Отже, як відкритість може зашкодити технологічній конкурентоспроможності Європи?

  1. Ризик витоку передових технологій. Повна відкритість результатів досліджень може спричинити ситуацію, коли їх швидко комерціалізують ті, хто має більші ресурси та кращі можливості для реалізації, наприклад, великі американські корпорації або державні структури Китаю.
  2. Відтік європейських стартапів. Через складне регулювання та слабку підтримку інноваційного підприємництва молоді європейські компанії часто переїжджають до США, де легше залучати інвестиції. В результаті відкриті європейські дані стають фундаментом для створення мільярдних бізнесів поза межами Європи.
  3. Відсутність балансу між відкритістю та безпекою. Деякі дослідження мають стратегічне значення — наприклад, у сфері штучного інтелекту, квантових технологій або біоінженерії.

Саме тому зараз по-новому звучить формула відкритої науки As open as possible, as closed as necessary («настільки відкрито, наскільки можливо; настільки закрито, наскільки необхідно»).

Тож чи справді відкритість і конкурентоспроможність несумісні? Чи можливо побудувати систему відкритої науки, яка буде не лише двигуном інновацій, а й захистом економічних і технологічних інтересів Європи?

Ці дискусії є особливо актуальними для України сьогодні, коли триває громадське обговорення проєкту закону щодо реалізації принципів відкритої науки, згаданого вище. Це важливий і потрібний крок для інтеграції України в європейський науковий простір. Проте зараз надзвичайно важливо не захопитися «відкритістю за будь-яку ціну».

У проєкті закону передбачено можливість тимчасового ембарго для результатів досліджень, які мають патентний потенціал або ж суперечать інтересам національної безпеки. Проте з огляду на умови війни та високий рівень технологічної конкуренції є необхідність розширити цю норму. Важливо надати науковцям та установам ширшу автономію у визначенні, які саме дослідницькі дані можна відкривати без ризиків, а які потребують додаткових обмежень. Саме така гнучкість стане справжнім проявом відповідальної відкритості, що визнає: відкритість повинна мати межі, а безпечне майбутнє науки залежить від можливості вчасно поставити «паузу».

Вразливість даних під час війни

В умовах війни відкритість даних може нести серйозні ризики, особливо якщо йдеться про особисті дані людей.

Наприклад, відкриті реєстри викладачів і студентів можуть бути використані проти них у ситуаціях, коли особиста інформація стає доступною для ворожих сил. І особливо небезпечно це для тих, хто залишився на тимчасово окупованих територіях або є ВПО.

Ще одна загроза — доксинг учених, коли персональні дані дослідників навмисно поширюються для залякування та погроз. Як зазначено в статті Nature, дослідники, які працюють із гостроактуальними темами — від змін клімату до конфліктних ситуацій, — нерідко стають мішенню для нападів через свою діяльність, а їхні особисті дані можуть використовуватися для тиску та переслідувань. Такі випадки стають дедалі частішими в епоху цифрових технологій, коли будь-яка інформація може бути знайдена, викрадена чи викривлена.

Також важливо врахувати так звані ненавмисні ризики, пов’язані з повною відкритістю наукових даних. У військовий час дані про переміщення населення, критичну інфраструктуру або навіть результати наукових досліджень із певних питань можуть використовуватися не тільки на благо, а й на шкоду.

Отже, відкритість має завжди супроводжуватися відповідальністю, особливо якщо йдеться про вразливі групи населення. Добрим прикладом того, як захищати ці дані, є принципи CARE (Колективна вигода, Повноваження контролювати, Відповідальність та Етика), які дають змогу громадам самим контролювати, як їхні дані збираються та використовуються, забезпечуючи справедливість і повагу до їхніх прав. Ці принципи були розроблені свого часу для захисту корінних народів, чиї культурні, генетичні та соціальні дані протягом тривалого часу збиралися та використовувалися без їхньої згоди чи врахування їхніх інтересів.

У нинішніх умовах важливо, щоб принципи CARE були поширені для захисту даних вразливих груп населення, серед яких і студенти, й дослідники, й викладачі. Варто зауважити, що ЮНЕСКО в Рекомендації щодо відкритої науки вже прямо згадує принципи CARE, визнаючи необхідність поєднання відкритості й відповідального ставлення до даних.

Отже, сьогодні відкритість у науці потребує не лише технічних, а й глибоких етичних рішень. Це є особливо актуальним для України, яка в умовах війни не може дозволити собі необдуману відкритість даних. Наприклад, у Бердянському державному педагогічному університеті принципи CARE враховано в Політиці відкритої науки. Англомовна версія нашої стратегії здобула підтримку міжнародних ініціатив — Барселонської декларації щодо відкритої дослідницької інформації та Будапештської ініціативи відкритого доступу. Для практичного забезпечення цих принципів в університеті функціонує Комітет із етики досліджень, який оцінює кожен проєкт на предмет чутливості й етичних ризиків.

Баланс відкритості та відповідальності: що варто зробити вже сьогодні

В умовах війни, геополітичної нестабільності та гострої технологічної конкуренції відкрита наука не може дозволити собі бути наївною. Сьогодні ми зобов’язані не лише захищати її цінності, а й адаптувати їх до нових реалій, де кожна таблиця, файл або архів можуть мати серйозні наслідки для реальних людей та цілих спільнот.

Що саме потрібно зробити вже зараз, аби зберегти баланс між відкритістю та безпекою?

  1. Законодавчо врахувати ризики. Передбачити в законодавстві щодо відкритої науки можливість тимчасового ембарго на публікацію результатів досліджень. Це не обмежує свободи науки, а навпаки — захищає її, даючи змогу авторам гарантувати безпеку людей та зберегти право на інтелектуальний внесок.
  2. Переосмислити критерії «відкритості». Відсутність відкритих даних у чутливих або ризикових дослідженнях не повинна автоматично знижувати оцінку наукової діяльності, якщо це обґрунтовано прозорою етичною політикою установи.
  3. Запровадити системну етичну освіту для дослідників. Не всі науковці володіють навичками анонімізації даних, захисту конфіденційності або оцінки потенційних ризиків. Етичні протоколи та підходи мають стати стандартною практикою, особливо в роботі з постраждалими громадами або в контексті війни. Для цього в університетах мають діяти ефективні та реально функціонуючі Комітети з етики досліджень.
  4. Створити національну стратегію відповідальної відкритої науки. Україна має шанс не просто адаптувати європейські стандарти, а й стати першопрохідцем у розробленні нових, відповідальних та етичних практик роботи з дослідницькими даними. Це можливість створювати власні стандарти, що враховують унікальний досвід країни у військовий час.

Сьогодні відкритість — це не лише питання доступу до інформації, а й питання довіри, безпеки, людської гідності та етичної відповідальності. Тому принцип As open as possible, as closed as necessary має стати не компромісом, а новою нормою відповідальної науки. Україна, яка продовжує творити науку попри війну, має унікальний шанс запропонувати глобальній науковій спільноті приклад відповідальної відкритості.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Розкриті технічні характеристики секретної китайської бойової ракети SC-19
InternetUA
2025-04-03T06:10:03Z
Вимкніть месенджер Телеграм – він робить з українських дітей російських терористів
Украина Криминальная
2025-04-03T06:09:57Z
Кадри ОЗУ "Монако" при владі: Які статки приховує начальник акцизу ДПС Сумської області Микола Оленич, якого затримали на хабарі
Antikor
2025-04-03T06:06:26Z
Пам’яті сержанта Вадима Горшкова
УкраинФорм
2025-04-03T06:03:16Z
Сповнений оптимізму: Міша Крупін розповів про службу в ЗСУ
Факти ICTV
2025-04-03T05:48:33Z
Наводив жах на танки РФ: що відомо про NLAW, який став справжнім порятунком для України
InternetUA
2025-04-03T05:43:20Z
Культурний план. Чого очікувати від нової стратегії розвитку культури до 2030 року?
Детектор М
2025-04-03T05:39:57Z
В Україні заборонили рекламу азартних ігор
Детектор М
2025-04-03T05:39:16Z
"За такої невизначеності у світі ми маємо перебувати у спокої та рівновазі"
Gazeta UA
2025-04-03T05:36:43Z
Чому Росія не попала під санкції Трампа?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T06:09:53Z
Трамп розпочав глобальну торгівельну війну, – CNN про нові мита США на імпорт
24tv
2025-04-03T06:09:04Z
Глава Пентагону проігнорує "Рамштайн" – Defense News
Лига
2025-04-03T06:06:50Z
Китай у відповідь на мита Трампа заявив про «контрзаходи для захисту своїх інтересів»
Комсомольская правда
2025-04-03T06:06:28Z
Україні потрібно бути святішою за Папу Римського: Іванна Климпуш-Цинцадзе - про шлях вступу до ЄС
GlavRed
2025-04-03T06:06:19Z
Акції Apple падають, оскільки тарифи Трампа націлені на ланцюг постачання
Portaltele
2025-04-03T06:04:49Z
Військовий експерт Олег Жданов: У нас є шанси стримати новий масштабний наступ росіян
Комсомольская правда
2025-04-03T06:04:22Z
США ввели мита проти... безлюдних островів. Росії нові тарифи не торкнулись
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T06:03:29Z
Євросоюз готує контрзаходи на мита США, якщо переговори зазнають невдачі - фон дер Ляєн
УкраинФорм
2025-04-03T06:00:49Z
ППО збила 28 із 39 дронів: в Повітряних Силах розповіли про перебіг нічної атаки та постраждалі регіони
ZN UA
2025-04-03T06:09:00Z
Підвищення тарифів на газ у Києві: скільки доведеться платити за кубометр по-новому
Политека
2025-04-03T06:03:01Z
Брав участь у звільненні Київщини. Згадаймо Героя України Анатолія Лоюка
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T06:00:51Z
На Тернопільщині службова недбалість посадовця спричинила екологічних збитків на суму понад ₴1,7 млн
Украина Криминальная
2025-04-03T05:57:38Z
Мінус ще 1390 окупантів: втрати ворога на 3 квітня
24tv
2025-04-03T05:48:11Z
Карта бойових дій в Україні станом на 3 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T05:45:37Z
За крадіжки тактичного спорядження з підприємства судитимуть мешканця Львова
Украина Криминальная
2025-04-03T05:42:54Z
Вп'яте за тиждень росіяни обстріляли Харків: наслідки нічної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T05:39:19Z
У Києві закриють шість станцій метро: у чому причина
Хвиля
2025-04-03T05:36:59Z
9 найкращих серіалів про моду, які надихнуть на власний стиль
Вива
2025-04-03T06:00:53Z
"Хороша публіцистика завжди апелює до тонких моментів, зрозумілих людям конкретно в цей історичний момент"
Gazeta UA
2025-04-03T05:36:58Z
"Іконопис дарує внутрішній спокій і допомагає знайти сили"
Gazeta UA
2025-04-03T05:36:33Z
Найцікавіші нові серіали квітня 2025 року
ITC
2025-04-03T05:07:19Z
Пропутінська співачка Нетребко повертається на сцену Лондонської Королівської опери
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T04:12:12Z
Букмекери прогнозують Сербії на Eurovision Song Contest зараз поки що 32-й щабель. Princ — сербський співак.
FM-TV
2025-04-03T02:30:54Z
Санті Дімопулос ставлять уколи в живіт - що сталося
GlavRed
2025-04-02T23:27:40Z
Vlad Darwin & Denys Hryshchuk – "Три спроби" – 7 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-02T23:16:43Z
Третя дружина Сергія Тігіпка публічно зізналася в нескінченному коханні
GlavRed
2025-04-02T22:27:45Z
Нові тарифи Трампа: для українських експортерів відкриваються нові можливості
ZN UA
2025-04-03T06:07:51Z
Експорт українського насіння зріс у шість разів
Agravery
2025-04-03T06:07:38Z
Торговельна війна США: повний список нових мит для країн
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T06:06:37Z
В останню хвилину Amazon подав заявку на придбання TikTok
InternetUA
2025-04-03T06:01:26Z
Обсяг споживання білкових продуктів у свинарстві суттєво зменшився
AgroPortal
2025-04-03T06:00:21Z
Фондовий ринок США втратив понад 2 трильйона доларів , - FT
Antikor
2025-04-03T05:42:03Z
Трамп спровокував стрімкий обвал цін на нафту
24tv
2025-04-03T05:36:59Z
Державні облігації програють валюті в боротьбі за заощадження. Що з цим робити
ZN UA
2025-04-03T05:34:00Z
«Агротрейд» розпочав посівну кампанію з гірчиці
Agravery
2025-04-03T05:21:10Z
Хіменес: Атлетіко треба було розпочати перший тайм так, як ми розпочали другий
Football.ua
2025-04-03T06:10:15Z
Після 8 голів у першому матчі: Барселона мінімально здолала Атлетіко у півфіналі Кубка Короля
24tv
2025-04-03T06:06:15Z
УПЛ. Матчі 23-го туру футбольної Прем'єр-ліги пройдуть 4-7 квітня
УкраинФорм
2025-04-03T05:57:09Z
Сімеоне: Може статись так, що великий суперник перевершує вас
Football.ua
2025-04-03T05:45:39Z
Дмитро Підручний врятував біатлонну федерацію
Gazeta UA
2025-04-03T05:36:58Z
Зубков забив приголомшливий переможний гол і "підірвав" оваціями стадіон у Туреччині
Antikor
2025-04-03T05:33:56Z
Флік: Требл? Мріяти — це добре
Football.ua
2025-04-03T05:27:14Z
Наставника "Реала" судитимуть за шахрайство: Карло Анчелотті дав покази в суді
Antikor
2025-04-03T05:12:04Z
Атлетіко Мадрид — Барселона 0:1 Відео гола та огляд матчу Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-03T05:01:38Z
Період важливих змін: що відбудеться у 2025 році за датою народження
GlavRed
2025-04-03T05:33:35Z
Урожай здивує: як і чим підживити полуницю
Gazeta UA
2025-04-03T05:00:19Z
Куртка пахне, як після марафону? П'ять хитрих способів повернути їй свіжість без прання
Знай
2025-04-03T04:51:31Z
Чим відрізняються 2 дівчини: лише геній головоломок вгадає за 19 секунд
GlavRed
2025-04-03T04:27:25Z
Пісні голубці: цікавий рецепт з Одеської області
Фокус
2025-04-03T04:06:00Z
То правда чи міф: чи потрібно знімати піну з бульйону під час варіння
24tv
2025-04-03T03:09:53Z
Цим чотирьом знакам вдасться усе і навіть більше - астрологиня зробила приголомшливий прогноз
Gazeta UA
2025-04-03T03:09:07Z
Невибаглива, але прибуткова: чи є місце для цесарок в українському птахівництві
AgroPortal
2025-04-03T03:00:25Z
Дівам треба налагодити особисте життя: гороскоп на 3 квітня
24tv
2025-04-03T02:03:24Z
На Харківщині за добу внаслідок ворожих ударів постраждали семеро людей
УкраинФорм
2025-04-03T06:03:11Z
Удар балістикою по Кривому Рогу: кількість постраждалих зросла до 17, четверо людей загинули
УкраинФорм
2025-04-03T05:51:35Z
Для нього спорудили спеціальний склеп: як виглядає могила київського авторитета "Прища" та як його вбили
Telegraf
2025-04-03T05:21:03Z
Раніше судимий росіянин повернувся з війни та зґвалтував 13-річну дівчинку, – ЗМІ
24tv
2025-04-03T05:18:12Z
Кількість постраждалих у Кривому Розі зросла до 17, серед них є діти
Комсомольская правда
2025-04-03T05:16:13Z
В Ірландії вилучили канабісу на €2,2 мільйона
УкраинФорм
2025-04-03T04:54:44Z
На Херсонщині за добу четверо цивільних дістали поранення внаслідок російських ударів
УкраинФорм
2025-04-03T04:54:02Z
Щоб не мобілізували працівників – плати 500 доларів: В Одесі поліцейські наживалися на хабарах від представників малого бізнесу
Antikor
2025-04-03T04:24:51Z
Шахраї, обіцяючи «допомогу» від ООН та UNICEF, ошукали двох жінок на 95 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-03T04:21:06Z
Угорщина розгортає війська: що сталося
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T05:42:28Z
Виробники ліків так і не знизили ціни, хоч і перестали сплачувати за маркетинг, – депутат "СН"
24tv
2025-04-03T05:36:47Z
Виявили фактор, який майже вдвічі підвищує ризик депресії
24tv
2025-04-03T05:03:24Z
Без розводів і втрати кольору: як почистити тканинний диван
Gazeta UA
2025-04-03T04:10:16Z
Наука каже, що існує ідеальний час для фізичних вправ, якщо ви хочете прожити довше
24tv
2025-04-03T03:45:38Z
З гіпертонією на бойові завдання? Чи мобілізуватимуть чоловіка з такою хворобою
Telegraf
2025-04-02T22:24:10Z
Секрет врожаю чи зайва робота: експерт розповів, чи потрібно пасинкувати томати
GlavRed
2025-04-02T20:27:36Z
Чехія інвестує €100 млн на оновлення українських лікарень
iPress
2025-04-02T19:58:59Z
Ви робите це неправильно: як потрібно зберігати розрізаний лимон
24tv
2025-04-02T19:12:29Z
Астероїд, що налякав усіх, не такий, як усі: отримано його найчіткіше зображення
Фокус
2025-04-03T05:51:52Z
Топ-6 нестандартних способів використання USB-накопичувача
InternetUA
2025-04-03T05:01:00Z
Магнітна буря 3 квітня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-04-03T04:36:17Z
У Німеччині 3D-принтер допоміг утилізувати майже 2 мільйони тонн сміття
InternetUA
2025-04-03T04:34:38Z
Tinder запропонував пофліртувати зі штучним інтелектом, щоб позбутися страху перед побаченнями
InternetUA
2025-04-03T04:01:40Z
У Німеччині ШІ буде з'ясовувати, хто з містян не сортує сміття і блокуватиме їм доступ до контейнера
InternetUA
2025-04-03T03:33:36Z
Україну атакувала майже 7-бальна буря: «трусити» буде майже 2 тижні
GlavRed
2025-04-03T03:27:12Z
Має здібності 6-річної дитини: в Китаї створили людиноподібного робота зі штучним інтелектом
Фокус
2025-04-03T02:06:19Z
Інсайдер повідомив про затримку виходу Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-04-03T01:01:10Z
Назвали лідера світового ринку нових авто
Gazeta UA
2025-04-03T05:57:45Z
Італія посилить охорону дилерських центрів Tesla після знищення 17 машин
InternetUA
2025-04-03T05:16:50Z
Genesis представляє вражаючий X Gran Coupe та кабріолет на базі G90
Топ Жир
2025-04-03T04:30:04Z
Вп'ятеро більший шанс вижити на дорозі: поліція розкрила простий секрет безпеки
Хвиля
2025-04-03T04:24:22Z
Перше місце у світі: експерти назвали найпродаваніший автомобіль 2025 року
GlavRed
2025-04-03T03:27:20Z
Hyundai представляє новий Ioniq 6 та натякає на довгоочікуваний 6 N
Топ Жир
2025-04-03T01:45:56Z
Новий кросовер Hyundai Nexo FCEV на водневих паливах: підвищений комфорт і сенс
Топ Жир
2025-04-03T01:30:42Z
Що символізує велике решітчасте бачення мінівена Faraday X Super One?
Топ Жир
2025-04-03T01:00:24Z
Оновлений інтер’єр Polestar 2 на 2026 рік залишається незмінним ззовні, але має значні вдосконалення всередині
Топ Жир
2025-04-03T00:30:14Z