MY.UAНовини
Перекричати й дезорієнтувати: інформаційний шум як інструмент впливу
Перекричати й дезорієнтувати: інформаційний шум як інструмент впливу

Перекричати й дезорієнтувати: інформаційний шум як інструмент впливу

Перенасичення суперечливою інформацією робить нас нездатними до її адекватного сприйняття та тверезих оцінок.

У добу постправди інформаційний ландшафт стає дедалі складнішим. Багато повідомлень циркулюють у медіапросторі не для того, щоб інформувати, пояснити складні речі, започаткувати суспільну дискусію або переконати в чомусь аудиторію. Часто ціль — це інформаційний шум, який дезорієнтує, перевантажує сприйняття та послаблює як окремих людей, так і цілі інституції. Сучасна інформаційна війна — це не лише боротьба за свідомість людей через пропаганду. Це також тактика створення хаосу, де надлишок суперечливих чи безглуздих повідомлень перетворюється на зброю масового когнітивного ураження. Мета цього прийому — не стільки змінити думку, скільки зробити будь-яку раціональну оцінку ситуації неможливою.

Пояснюємо, хто й для чого використовує такий засіб впливу і як його розпізнати.

Звідки пішло поняття «інформаційний шум»

Термін «інформаційний шум» походить із теорії інформації та комунікації. Його вперше почали використовувати в середині XX століття завдяки роботам американського математика й інженера Клода Шеннона. У 1948 році він опублікував фундаментальну працю «Математична теорія зв’язку», де ввів поняття шуму як будь-якого стороннього сигналу, який спотворює або ускладнює передачу інформації.

Згодом цей термін почали застосовувати не лише в технічному контексті, а й у соціології, журналістиці, маркетингу та психології. Сьогодні інформаційним шумом називають надлишок непотрібної, спотвореної або нав’язливої інформації, яка ускладнює сприйняття справді важливих повідомлень.

У епоху цифрових технологій, коли потік новин, реклами та контенту настільки великий, що може викликати когнітивне перевантаження, цей термін набув особливого значення.

Як це працює

Фактично змінилася сама тактика інформаційного впливу — тепер часто замість пропаганди та насадження конкретних тез використовують беззмістовний шум, покликаний дезорієнтувати. Якщо раніше головною метою було нав’язування певної інтерпретації реальності, то нині стратегія зводиться до підриву здатності аудиторії сприймати будь-які сенси. Відтак інформаційний вплив еволюціонує: від маніпуляції змістами до створення когнітивного перевантаження.

У 1975 році британський філософ і лінгвіст Пол Грайс запропонував теорію кооперативного принципу комунікації, яка фактично пояснює цей підхід. Традиційна пропаганда, навіть якщо її повідомлення були дезінформаційними, все ж намагалася формувати певну логіку викладу. Натомість методика інформаційного шуму цілеспрямовано порушує всі базові принципи ефективної комунікації: замість зрозумілої та послідовної наративної структури створюється хаотичний потік повідомлень, які не дозволяють зробити жодних висновків.

Розвиток інформаційних технологій лише посилює цей тренд. Якщо раніше авторитарні режими прагнули контролювати інформаційні потоки, тепер контроль може досягатися шляхом навмисного створення хаосу. Це ставить нові виклики перед демократичними суспільствами, які покладаються на здатність людей критично мислити й аналізувати інформацію. У новій реальності інформаційних війн сам факт перевантаження мозку може стати не менш небезпечним за класичну пропаганду. І це — виклик, до якого ще потрібно знайти ефективну відповідь.

У сучасній історії є приклади того, як політики беруть інформаційний шум собі на озброєння.

«Шумове бомбардування» Північною Кореєю Південної Кореї (2024)

Класичним, хоча і надто буквальним, прикладом використання інформаційного шуму для впливу стали дії Північної Кореї на кордоні з Південною. У 2024 році жителі прикордонних південнокорейських селищ зіткнулися з новою формою психологічного тиску: гучномовці КНДР, які раніше транслювали ідеологічні гасла, припинили це робити, натомість вони почали генерувати хаотичний шум. The New York Times описує його як «гулкий, наче удар гонгу, металевий скрегіт або зловісні крики».

«Це бомбардування без снарядів», — сказала виданню пані Ан Мі Хі. Коли вона говорила зі своєї вітальні, з вулиці долинали віддалені звуки, схожі на гонг, і здавалося, що з настанням темряви вони стають дедалі гучнішими. «Найгірше те, що ми не знаємо, коли це закінчиться, і чи закінчиться взагалі», — додала жінка.

«Я б волів слухати їхні старі пропагандистські пісні, — каже 67-річний житель села Дансан Ан Сон Хо журналістам NYT. — Принаймні, це були людські голоси, які можна було витримати».

Корейський приклад демонструє буквальну реалізацію концепції «інформаційного шуму» як інструменту психологічного впливу. Він також показує, що навіть ідеологічно ворожий, але структурований дискурс може сприйматися легше, ніж безладний потік сенсорно агресивної інформації. Це свідчить про новий рівень інформаційної війни, де ключовою зброєю стає не пропаганда, а системне знищення когнітивної стабільності.

Австралійське видання ABC News пише, що «шумове бомбардування» Північна Корея розпочала у відповідь на мовлення Південної Кореї, у якому та на конкретних прикладах намагається переконати північних корейців, що вони живуть у пропагандистській спотвореній реальності. У відповідь північнокорейській владі навіть не довелося створювати свої протилежні. Вони просто встановили цю шумову завісу. Й ось як це спрацювало.

«Ми хочемо простого — припинити мовлення на Північну Корею. Це все, — сказав голова одного з південнокорейських сіл Ан Хьо Чол. — Вони мовлять у відповідь на наше мовлення, тож якщо ми припинимо, вони теж можуть припинити».

Це як суперечка двох людей, у якій перемагає не той, хто наводить логічні аргументи, а той, хто просто гучніше кричить, хай навіть і без особливого змісту.

Протести в Білорусі й «заляпування» інформаційного простору (2020)

Після президентських «виборів» у Білорусі в серпні 2020 року, де Олександр Лукашенко оголосив свою перемогу з великим відсотком голосів, у країні почалися протести. Пересічні білоруси й міжнародні організації висловили сумніви щодо чесності виборів, а опозиція заявила про масові фальсифікації. Протести супроводжувалися протидією силових структур, які застосовували силу, затримували активістів і незалежних журналістів.

Але крім силових розгонів мітингувальників, влада також вдалася до «заляпування» інформаційного простору, тобто умисно створювала інформаційний шум, хаос і плутанину, щоб ускладнити доступ до правдивої інформації.

Пропагандистські медіа лякали Білорусь «майданом» ще до виборів. Цим зокрема займалися кремлівські пропагандисти, які прямо погрожували Білорусі «майданом за українським сценарієм». «“У Совфеді заявили про спробу влаштувати “Майдан-2” в Білорусі», «Опубліковані інструкції з організації “майдану” після виборів в Білорусі», «Чи переможе “майдан” в Білорусі», «Лукашенка чекає “майдан”, який його погубить», — писали російські ресурси 7—9 серпня. З часом цей наратив набрав обертів і просочився в українські проросійські медіа у вигляді аксіоми.

Під час самих протестів білоруська влада взялася за створення надмірного інформаційного потоку, поширювала фейки та дезінформацію. З метою «заглушення» достовірних джерел одночасно публікували непотрібні або другорядні новин. Паралельно прорежимні медіа й анонімні телеграм-канали продукували неправдиву або перекручену інформацію. Наприклад, учасників протестів називали «провокаторами», «терористами» або «іноземними агентами», щоб дискредитувати їх в очах людей.

Білоруська влада вдалася до «інформаційної зачистки», атакуючи незалежні медіа й активістів. Найбільш популярний портал Tut.by позбавили статусу ЗМІ, а протестувальників почали називати «Nexta-югенд», які без свого улюбленого телеграм-каналу Nexta нібито губляться. Влада, щоб ускладнити доступ до інформації, сповільнювала інтернет. Паралельно поширювалися фейкові повідомлення про сутички, фальшиві заклики до насильства або недостовірна інформація про жертв, які намагалися посіяти страх і паніку серед людей.

Соціальні мережі стали не лише місцем комунікації протестувальників, а й полем для маніпуляцій влади, яка використовувала армії ботів і тролів для поширення пропагандистських наративів і відволікання уваги від ключових подій.

Дональд Трамп — майстер інформаційного шуму

Американський президент Дональд Трамп є справжнім майстром ексцентричних заяв, покликаних шокувати та дезорієнтувати. Він дуже впевнено продукує якісь свої вигадки й так само впевнено називає фейками будь-яку незручну для нього інформацію.

Насправді він цим займався і під час свого першого президентського терміну. Наприклад, коли з’являлися викриття, як-от розслідування про втручання Росії у вибори, Трамп засипав соцмережі великим потоком інших заяв — від політичних до особистих звинувачень. Це створювало інформаційний хаос, і громадськість часто не могла розібратися, де правда. Водночас реальна інформація губилася у потоці другорядних повідомлень.

Інформаційний хаос Трамп продукує зараз, під час свого другого президентського терміну, щодо України та російсько-української війни. Він дуже впевнено говорить, що США витратили на допомогу Україні 350 млрд доларів — і це попри те, що навіть Пентагон, не кажучи про безліч американських аналітиків, спростували це. Він назвав Володимира Зеленського «диктатором без виборів» і мовчки кивав, коли його віцепрезидент Джей Ді Венс прямо при ньому звинуватив Зеленського в «організації пропаганда-турів» (коли іноземним політикам під час відвідин України показували наслідки російських воєнних злочинів). Його слова навіть породили меми про те, що «треба лягти спати раніше, ніж прокинувся Трамп».

Жарт українського стенапера Василя Байдака на цю тему

Нині люди втомлені, дезорієнтовані й більше не можуть пропускати через себе цей словесний потік. Тепер усе менша частина суспільства стежить за тим, як Трамп виконує свою передвиборчу обіцянку зупинити війну «за 24 години», і його команді все легше домовлятися про «мир» за відсутності пильної уваги з боку електорату (а тепер ще й медіа, частина яких припинила роботу або їх ігнорують). Технічно всі кроки для миру здійснюються, але все менше людей вдається в деталі того, які саме ці кроки та які наслідки вони матимуть.

  • Читайте також: Тіні кремлівських наративів: як і чому члени команди Трампа вторять російській пропаганді

Інформаційний шум — це вал емоційних, неприємних чи просто незрозумілих повідомлень замість їхньої повної відсутності, тобто інформаційного вакууму. Ці поняття повністю протилежні, однак їхні наслідки дуже близькі. Бо в умовах інформаційного вакууму люди та суспільства не можуть приймати тверезих та обдуманих рішень, а в умовах інформаційного шуму вони буквально самі відмовляються від цього. Багато політиків це зрозуміли й використовують цю технологію для досягнення своїх цілей. Принцип простий: не можеш переконати — дезорієнтуй.

Фото:

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Чи зустрінеться Путін з Трампом і Сі Цзіньпіном: Кремль дав відповідь
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:57:13Z
Атака на Одесу, вибухи в Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:24:47Z
Ізраїль і Сирія домовилися про припинення вогню за посередництва США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T01:30:11Z
Трамп висуває нові вимоги до ЄС: тарифи можуть зрости до 20%
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:09:01Z
В США закривають вечірнє шоу з популярним ведучим через критику та жарти про Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:30:03Z
Трамп підписав масштабний закон про криптовалюти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T22:57:25Z
Павленко: Буданов дав старт кампанії з підриву ВПК РФ
УкраинФорм
2025-07-18T20:00:23Z
Радник Орбана заявив, що Україну "не просили воювати" з Росією від імені Угорщини
Европейская правда
2025-07-18T19:57:27Z
WhatsApp можуть заборонити в Росії: в чому причина
InternetUA
2025-07-18T19:57:24Z
Світовий ринок пшениці: в яких умовах доведеться торгувати Україні
AgroPortal
2025-07-19T05:00:34Z
Reuters: Грецькі танкери продовжують постачати російську нафту попри санкції ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:36:23Z
Трамп підписав визначальний для ринку криптовалюти закон про стейблкоїни
УкраинФорм
2025-07-18T19:48:44Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
Що робити, коли запізнилися на потяг: провідниця пояснила
TSN
2025-07-18T19:21:17Z
Трамп наполягає на мінімальному тарифі для всіх товарів з ЄС
ZN UA
2025-07-18T19:19:43Z
Ветерани ДТЕК зустрілися з Борисом Джонсоном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:06:08Z
Сербська компанія, повʼязана з "Газпромом", укотре просить відстрочки від санкцій США
Европейская правда
2025-07-18T18:49:39Z
В Україні оренда квартир зросла до 47 тис. грн: скільки платять у великих містах
Фокус
2025-07-18T18:33:56Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Втрати ворога станом на 19 липня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:54:37Z
Продовольчі ярмарки у Києві 19-20 липня: де можна придбати фермерські продукти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:24:37Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 19 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:33:45Z
Царьов поскаржився на занепад Донецька: місто троянд перетворилося на «місто пакетів в унітазі»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:33:16Z
Лінія фронту станом на 18 липня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:45:40Z
Грошова допомога у Миколаївській області: як отримати 1000 доларів США
Политека
2025-07-18T20:00:37Z
У Києві чутно вибухи: на столицю летять "табуни" Шахедів
GlavRed
2025-07-18T19:48:45Z
Нова система оплати проїзду в Рівному: про які зміни повідомили жителям
Политека
2025-07-18T19:30:34Z
Найближчим часом буде масований обстріл: біля Києва вже працює ППО
GlavRed
2025-07-18T19:27:35Z
19 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:21:32Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:48:40Z
В Україні дозволять брати на роботу без документів ТЦК: що відомо про новий закон
Хвиля
2025-07-18T19:42:27Z
Без шансів на бронювання: ТЦК масово "забуває" зняти з розшуку
Знай
2025-07-18T19:36:59Z
Поки "Боривітер" у Лондоні: українців просять допомогти врятувати останню мозаїку Алли Горської
24tv
2025-07-18T19:30:35Z
Чи можна відправляти панахиду раніше чи пізніше: священник назвав "правильний" час
GlavRed
2025-07-18T19:27:01Z
Мадяр: Ми не бачимо закінчення війни – ні завтра, ні, ймовірно, цього року
Лига
2025-07-18T19:06:38Z
Чи можна зрізати дерево на власному подвір'ї без дозволу
24tv
2025-07-18T19:06:10Z
Греція готується до аномальної спеки: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:03:00Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Ніжні, соковиті та з хрусткою скоринкою: як приготувати зрази з кабачків
Telegraf
2025-07-18T17:54:40Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
«Дипломатичний» виїзд за $18 тис: у Львові викрили ексвикладача вишу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:06:03Z
Залишив напис і підпалив храм: на Закарпатті затримано підозрюваного
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:45:30Z
Людей виводили з палаючих квартир після атаки БпЛА: ДСНС показала фото з Одеси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:54Z
Рф вдарила по будинку у Одесі, є загибла та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:45:15Z
У Росії пролунали вибухи: деякі регіони опинилися під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:54:33Z
У Києві на дах будинку впала частина БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:12:15Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T19:54:50Z
На Прикарпатті померла постраждала внаслідок удару РФ, скоєного 29 червня
УкраинФорм
2025-07-18T19:33:36Z
Солдат ТЦК і його командир вбили мобілізованого у Києві: у ДБР розповіли подробиці
24tv
2025-07-18T19:24:27Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
Арсенал та Челсі стежать за ситуацією навколо майбутнього Хаві Сімонса — Романо
Football.ua
2025-07-18T19:00:54Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Золото, бурштин і тисячі артефактів: археологи знайшли у Чехії масштабне поселення кельтів
24tv
2025-07-18T18:03:49Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z