MY.UAНовини
Перекричати й дезорієнтувати: інформаційний шум як інструмент впливу
Перекричати й дезорієнтувати: інформаційний шум як інструмент впливу

Перекричати й дезорієнтувати: інформаційний шум як інструмент впливу

Перенасичення суперечливою інформацією робить нас нездатними до її адекватного сприйняття та тверезих оцінок.

У добу постправди інформаційний ландшафт стає дедалі складнішим. Багато повідомлень циркулюють у медіапросторі не для того, щоб інформувати, пояснити складні речі, започаткувати суспільну дискусію або переконати в чомусь аудиторію. Часто ціль — це інформаційний шум, який дезорієнтує, перевантажує сприйняття та послаблює як окремих людей, так і цілі інституції. Сучасна інформаційна війна — це не лише боротьба за свідомість людей через пропаганду. Це також тактика створення хаосу, де надлишок суперечливих чи безглуздих повідомлень перетворюється на зброю масового когнітивного ураження. Мета цього прийому — не стільки змінити думку, скільки зробити будь-яку раціональну оцінку ситуації неможливою.

Пояснюємо, хто й для чого використовує такий засіб впливу і як його розпізнати.

Звідки пішло поняття «інформаційний шум»

Термін «інформаційний шум» походить із теорії інформації та комунікації. Його вперше почали використовувати в середині XX століття завдяки роботам американського математика й інженера Клода Шеннона. У 1948 році він опублікував фундаментальну працю «Математична теорія зв’язку», де ввів поняття шуму як будь-якого стороннього сигналу, який спотворює або ускладнює передачу інформації.

Згодом цей термін почали застосовувати не лише в технічному контексті, а й у соціології, журналістиці, маркетингу та психології. Сьогодні інформаційним шумом називають надлишок непотрібної, спотвореної або нав’язливої інформації, яка ускладнює сприйняття справді важливих повідомлень.

У епоху цифрових технологій, коли потік новин, реклами та контенту настільки великий, що може викликати когнітивне перевантаження, цей термін набув особливого значення.

Як це працює

Фактично змінилася сама тактика інформаційного впливу — тепер часто замість пропаганди та насадження конкретних тез використовують беззмістовний шум, покликаний дезорієнтувати. Якщо раніше головною метою було нав’язування певної інтерпретації реальності, то нині стратегія зводиться до підриву здатності аудиторії сприймати будь-які сенси. Відтак інформаційний вплив еволюціонує: від маніпуляції змістами до створення когнітивного перевантаження.

У 1975 році британський філософ і лінгвіст Пол Грайс запропонував теорію кооперативного принципу комунікації, яка фактично пояснює цей підхід. Традиційна пропаганда, навіть якщо її повідомлення були дезінформаційними, все ж намагалася формувати певну логіку викладу. Натомість методика інформаційного шуму цілеспрямовано порушує всі базові принципи ефективної комунікації: замість зрозумілої та послідовної наративної структури створюється хаотичний потік повідомлень, які не дозволяють зробити жодних висновків.

Розвиток інформаційних технологій лише посилює цей тренд. Якщо раніше авторитарні режими прагнули контролювати інформаційні потоки, тепер контроль може досягатися шляхом навмисного створення хаосу. Це ставить нові виклики перед демократичними суспільствами, які покладаються на здатність людей критично мислити й аналізувати інформацію. У новій реальності інформаційних війн сам факт перевантаження мозку може стати не менш небезпечним за класичну пропаганду. І це — виклик, до якого ще потрібно знайти ефективну відповідь.

У сучасній історії є приклади того, як політики беруть інформаційний шум собі на озброєння.

«Шумове бомбардування» Північною Кореєю Південної Кореї (2024)

Класичним, хоча і надто буквальним, прикладом використання інформаційного шуму для впливу стали дії Північної Кореї на кордоні з Південною. У 2024 році жителі прикордонних південнокорейських селищ зіткнулися з новою формою психологічного тиску: гучномовці КНДР, які раніше транслювали ідеологічні гасла, припинили це робити, натомість вони почали генерувати хаотичний шум. The New York Times описує його як «гулкий, наче удар гонгу, металевий скрегіт або зловісні крики».

«Це бомбардування без снарядів», — сказала виданню пані Ан Мі Хі. Коли вона говорила зі своєї вітальні, з вулиці долинали віддалені звуки, схожі на гонг, і здавалося, що з настанням темряви вони стають дедалі гучнішими. «Найгірше те, що ми не знаємо, коли це закінчиться, і чи закінчиться взагалі», — додала жінка.

«Я б волів слухати їхні старі пропагандистські пісні, — каже 67-річний житель села Дансан Ан Сон Хо журналістам NYT. — Принаймні, це були людські голоси, які можна було витримати».

Корейський приклад демонструє буквальну реалізацію концепції «інформаційного шуму» як інструменту психологічного впливу. Він також показує, що навіть ідеологічно ворожий, але структурований дискурс може сприйматися легше, ніж безладний потік сенсорно агресивної інформації. Це свідчить про новий рівень інформаційної війни, де ключовою зброєю стає не пропаганда, а системне знищення когнітивної стабільності.

Австралійське видання ABC News пише, що «шумове бомбардування» Північна Корея розпочала у відповідь на мовлення Південної Кореї, у якому та на конкретних прикладах намагається переконати північних корейців, що вони живуть у пропагандистській спотвореній реальності. У відповідь північнокорейській владі навіть не довелося створювати свої протилежні. Вони просто встановили цю шумову завісу. Й ось як це спрацювало.

«Ми хочемо простого — припинити мовлення на Північну Корею. Це все, — сказав голова одного з південнокорейських сіл Ан Хьо Чол. — Вони мовлять у відповідь на наше мовлення, тож якщо ми припинимо, вони теж можуть припинити».

Це як суперечка двох людей, у якій перемагає не той, хто наводить логічні аргументи, а той, хто просто гучніше кричить, хай навіть і без особливого змісту.

Протести в Білорусі й «заляпування» інформаційного простору (2020)

Після президентських «виборів» у Білорусі в серпні 2020 року, де Олександр Лукашенко оголосив свою перемогу з великим відсотком голосів, у країні почалися протести. Пересічні білоруси й міжнародні організації висловили сумніви щодо чесності виборів, а опозиція заявила про масові фальсифікації. Протести супроводжувалися протидією силових структур, які застосовували силу, затримували активістів і незалежних журналістів.

Але крім силових розгонів мітингувальників, влада також вдалася до «заляпування» інформаційного простору, тобто умисно створювала інформаційний шум, хаос і плутанину, щоб ускладнити доступ до правдивої інформації.

Пропагандистські медіа лякали Білорусь «майданом» ще до виборів. Цим зокрема займалися кремлівські пропагандисти, які прямо погрожували Білорусі «майданом за українським сценарієм». «“У Совфеді заявили про спробу влаштувати “Майдан-2” в Білорусі», «Опубліковані інструкції з організації “майдану” після виборів в Білорусі», «Чи переможе “майдан” в Білорусі», «Лукашенка чекає “майдан”, який його погубить», — писали російські ресурси 7—9 серпня. З часом цей наратив набрав обертів і просочився в українські проросійські медіа у вигляді аксіоми.

Під час самих протестів білоруська влада взялася за створення надмірного інформаційного потоку, поширювала фейки та дезінформацію. З метою «заглушення» достовірних джерел одночасно публікували непотрібні або другорядні новин. Паралельно прорежимні медіа й анонімні телеграм-канали продукували неправдиву або перекручену інформацію. Наприклад, учасників протестів називали «провокаторами», «терористами» або «іноземними агентами», щоб дискредитувати їх в очах людей.

Білоруська влада вдалася до «інформаційної зачистки», атакуючи незалежні медіа й активістів. Найбільш популярний портал Tut.by позбавили статусу ЗМІ, а протестувальників почали називати «Nexta-югенд», які без свого улюбленого телеграм-каналу Nexta нібито губляться. Влада, щоб ускладнити доступ до інформації, сповільнювала інтернет. Паралельно поширювалися фейкові повідомлення про сутички, фальшиві заклики до насильства або недостовірна інформація про жертв, які намагалися посіяти страх і паніку серед людей.

Соціальні мережі стали не лише місцем комунікації протестувальників, а й полем для маніпуляцій влади, яка використовувала армії ботів і тролів для поширення пропагандистських наративів і відволікання уваги від ключових подій.

Дональд Трамп — майстер інформаційного шуму

Американський президент Дональд Трамп є справжнім майстром ексцентричних заяв, покликаних шокувати та дезорієнтувати. Він дуже впевнено продукує якісь свої вигадки й так само впевнено називає фейками будь-яку незручну для нього інформацію.

Насправді він цим займався і під час свого першого президентського терміну. Наприклад, коли з’являлися викриття, як-от розслідування про втручання Росії у вибори, Трамп засипав соцмережі великим потоком інших заяв — від політичних до особистих звинувачень. Це створювало інформаційний хаос, і громадськість часто не могла розібратися, де правда. Водночас реальна інформація губилася у потоці другорядних повідомлень.

Інформаційний хаос Трамп продукує зараз, під час свого другого президентського терміну, щодо України та російсько-української війни. Він дуже впевнено говорить, що США витратили на допомогу Україні 350 млрд доларів — і це попри те, що навіть Пентагон, не кажучи про безліч американських аналітиків, спростували це. Він назвав Володимира Зеленського «диктатором без виборів» і мовчки кивав, коли його віцепрезидент Джей Ді Венс прямо при ньому звинуватив Зеленського в «організації пропаганда-турів» (коли іноземним політикам під час відвідин України показували наслідки російських воєнних злочинів). Його слова навіть породили меми про те, що «треба лягти спати раніше, ніж прокинувся Трамп».

Жарт українського стенапера Василя Байдака на цю тему

Нині люди втомлені, дезорієнтовані й більше не можуть пропускати через себе цей словесний потік. Тепер усе менша частина суспільства стежить за тим, як Трамп виконує свою передвиборчу обіцянку зупинити війну «за 24 години», і його команді все легше домовлятися про «мир» за відсутності пильної уваги з боку електорату (а тепер ще й медіа, частина яких припинила роботу або їх ігнорують). Технічно всі кроки для миру здійснюються, але все менше людей вдається в деталі того, які саме ці кроки та які наслідки вони матимуть.

  • Читайте також: Тіні кремлівських наративів: як і чому члени команди Трампа вторять російській пропаганді

Інформаційний шум — це вал емоційних, неприємних чи просто незрозумілих повідомлень замість їхньої повної відсутності, тобто інформаційного вакууму. Ці поняття повністю протилежні, однак їхні наслідки дуже близькі. Бо в умовах інформаційного вакууму люди та суспільства не можуть приймати тверезих та обдуманих рішень, а в умовах інформаційного шуму вони буквально самі відмовляються від цього. Багато політиків це зрозуміли й використовують цю технологію для досягнення своїх цілей. Принцип простий: не можеш переконати — дезорієнтуй.

Фото:

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Експерт пояснив мету зайняття ЗСУ частини Білгородщини
Gazeta UA
2025-04-02T05:45:50Z
У ТЦК ходитимете, як на роботу: контроль над чоловіками посилять ще більше
Знай
2025-04-02T05:36:47Z
В Україні випробовують оптоволоконні FPV дрони радіусом дії 20 км
InternetUA
2025-04-02T05:22:43Z
Нові виплати у Польщі для пенсіонерів: хто з українців може отримати
Знай
2025-04-02T05:21:56Z
У Німеччині можуть скоротити соціальні виплати: що загрожує українським біженцям
Хвиля
2025-04-02T05:06:20Z
Скандал у ліцеї в Київській області: в туалеті без кабінок встановили камеру, директор назвав це жартом
Antikor
2025-04-02T04:51:31Z
Яке церковне свято у середу, 2 квітня: чому сьогодні не можна дивитися в дзеркало ввечері
24tv
2025-04-02T04:03:26Z
"Маю захистити наш дім, нашу землю!": на фронті загинув захисник із Вінниці Андрій Гунько
24tv
2025-04-02T03:48:18Z
Страховий стаж: чи зарахують українцям, які перебували у полоні
ZN UA
2025-04-02T03:42:39Z
Зеленський надіється домовитися з новим канцлером ФРН щодо ракет Taurus
1News
2025-04-02T05:45:48Z
У Сенаті США підготували законопроєкт про посилення санкцій проти РФ
ZN UA
2025-04-02T05:39:27Z
Демократ встановив рекорд з найдовшою промовою у Сенаті, виступаючи проти Трампа
Европейская правда
2025-04-02T05:37:48Z
Як розшукуваний балканський сепаратист Додік "виринув" у Москві і про що домовляється
Европейская правда
2025-04-02T05:36:21Z
Працював на дві спецслужби. Україні вперше видали агента РФ: всі деталі
InternetUA
2025-04-02T05:28:54Z
"Більше, ніж надія": Зеленський не відкинув імовірність поставок Taurus Україні
GlavRed
2025-04-02T05:27:25Z
Дивний новий світ і Україна
GlavRed
2025-04-02T05:27:21Z
Російські «консерви» в Європі зіпсувалися
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T05:27:05Z
Невдача для Трампа та Маска: на виборах до Верховного суду Вісконсину перемогла ліберальна кандидатка
ZN UA
2025-04-02T05:24:38Z
У березні РФ майже щодня била по електромережах
Gazeta UA
2025-04-02T05:42:18Z
Оновлення дорожньої інфраструктури Києва. Що в процесі, що заплановано
ZN UA
2025-04-02T05:34:19Z
Втрати ворога на 2 квітня: знищено ще 1410 окупантів та 24 артсистеми
Факти ICTV
2025-04-02T05:33:51Z
Генштаб повідомив про ситуацію на фронті: свіжі карти бойових дій
Gazeta UA
2025-04-02T05:30:43Z
Подорожчання продуктів у Києві: за що доведеться платити найбільше
Политека
2025-04-02T05:30:24Z
У боях на Донеччині загинув 27-річний працівник видавництва Юрій "Руссо" Ясінський
Antikor
2025-04-02T05:24:09Z
Сирський нагородив штурмовика зі Львівщини Андрія Соколюка
Antikor
2025-04-02T05:21:23Z
Росіяни атакували прифронтову громаду на Запоріжжі: є жертви
Хвиля
2025-04-02T05:18:31Z
В Україні відчутно похолодає: коли знизиться температура й у яких областях буде мокрий сніг
24tv
2025-04-02T05:03:30Z
Ринок чекає на важливе рішення Трампа: як змінилися ціна нафти Brent та WTI
24tv
2025-04-02T05:45:07Z
Додатковий потяг "Укрзалізниці" у популярному напрямку курсуватиме в квітні
ZN UA
2025-04-02T05:42:15Z
Що буде з курсом долара США в найближчі місяці
24tv
2025-04-02T05:39:44Z
Бюджетні надходження за березень перевищили 313 млрд грн - Мінфін
Хвиля
2025-04-02T05:36:24Z
«Контінентал» вже засаджує понад 2 тисячі гектарів картоплі: ставка — на чипси та якість
Agravery
2025-04-02T05:22:33Z
Чи можна забрати на дрова гілки, спиляні комунальниками
24tv
2025-04-02T05:03:20Z
Зростання тарифів на газ у Харкові: суми у платіжках можуть незабаром зрости, озвучено цифри
Политека
2025-04-02T05:01:59Z
Мінагрополітики створить робочу групу для розв'язання логістичних проблем фермерів
AgroPortal
2025-04-02T05:00:38Z
Укрзалізниця додасть для двох поїздів додаткову зупинку
Gazeta UA
2025-04-02T04:54:34Z
Помер Вел Кілмер – зірка фільмів « Бетмен назавжди» та «Кращий стрілець»
Комсомольская правда
2025-04-02T05:42:21Z
Алхім та Валеулін: дружина бізнесмена відреагувала на слова його коханки
Фокус
2025-04-02T05:42:14Z
"Спасибі долі": путіністка Кудрявцева зізналася в почуттях до Лазарєва
GlavRed
2025-04-02T05:27:45Z
Співачка Бужинська заявила, що йде в президенти
Antikor
2025-04-02T05:00:03Z
Журналісти виявили, що балетна трупа росіян виступає у Швеції, маскуючись під українців
Украина Криминальная
2025-04-02T02:06:37Z
Цій будівлі майже 120 років: як виглядав Старий цирк у Харкові та чим він унікальний
Telegraf
2025-04-02T02:03:54Z
"Як підшофе": Кошмал після других пологів розповіла про проблеми зі здоров'ям
GlavRed
2025-04-02T00:27:30Z
"На тебе лише кричать": Ксенія Мішина посварилася з іноземними поліцейськими
GlavRed
2025-04-01T23:27:58Z
Той самий Адріано: який вигляд Челентано має зараз
GlavRed
2025-04-01T23:27:21Z
У Росії помер екстренер жіночої збірної України з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T05:42:58Z
Чуамені — автор 10000 гола в історії Реала
Football.ua
2025-04-02T05:42:41Z
Манчестер Сіті — Лестер. Напередодні
Football.ua
2025-04-02T05:22:20Z
Реал — Реал Сосьєдад 4:4 Відео гола та огляд матчу Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-02T05:09:08Z
Мілан — Інтер. Напередодні
Football.ua
2025-04-02T05:01:24Z
Олександрія — Шахтар. Напередодні
Football.ua
2025-04-02T04:57:16Z
Реал у драматичному матчі вирвав нічию у Реала Сосьєдада
24tv
2025-04-01T22:21:38Z
Реал Мадрид із Луніним вирвав квиток до фіналу Кубка Іспанії у Реала Сосьєдад в овертаймі
Football.ua
2025-04-01T22:13:14Z
Атлетіко — Барселона: прогноз букмекерів на матч Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-01T21:31:19Z
Кращий за всі магазинні намазки: готуємо домашній плавлений сир з Ектором
24tv
2025-04-02T05:33:01Z
Де 88 серед 89: треба мати гострий зір, як у орла, щоб знайти заховане число
GlavRed
2025-04-02T04:27:27Z
Скільки знадобиться часу, щоб забути колишню: вчені вирахували конкретну цифру
24tv
2025-04-02T03:36:39Z
Оптична ілюзія: знайдіть сову, що сховалася в лісі, за 5 секунд
GlavRed
2025-04-02T03:27:37Z
Гороскоп на завтра 3 квітня: Близнюкам - несподіваний подарунок, Терезам - успіх
GlavRed
2025-04-02T03:27:16Z
Що таке окраєць і скиба: вчителька пояснила правильне значення, яке знає не кожен
GlavRed
2025-04-02T03:27:10Z
Садівників закликають розставити апельсинові кірки в саду: чим вони корисні
GlavRed
2025-04-02T03:27:05Z
Іще один варіант великодньої випічки: краффін з маковою начинкою ви приготуєте за 30 хвилин
Telegraf
2025-04-02T03:15:19Z
Найкращі, які ви коли-небудь їли: рецепт заварних млинців на молоці
24tv
2025-04-02T03:12:31Z
Уночі Курськ атакували безпілотники
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T05:45:16Z
Вибухи у Запорізькій області: дрон влучив в авто, загинув чоловік, є поранені
Факти ICTV
2025-04-02T04:51:21Z
У Запорізькій області дрон вдарив по автівках: є загиблий
24tv
2025-04-02T04:06:59Z
Масована атака дронами по Харкову: Росія вдарила по підприємствах, є постраждалі
24tv
2025-04-02T03:51:43Z
Курськ, Таганрог і Ростов опинилися під атакою дронів: людей евакуюють із будинків ‒ росЗМІ
ZN UA
2025-04-02T01:30:15Z
Масована атака дронів по Харкову: прокуратура повідомила наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T00:51:34Z
На Закарпатті затримали прикордонника за підозрою у отриманні 5 тисяч доларів хабаря
Antikor
2025-04-01T21:15:08Z
У Таганрозі пролунали вибухи, через роботу ППО є наслідки
24tv
2025-04-01T21:00:25Z
У російському Таганрозі прогриміли вибухи: оголошено режим надзвичайної ситуації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-01T20:57:22Z
Чи справді рослинні олії наскільки шкідливі: розбір найпоширеніших звинувачень
24tv
2025-04-02T05:03:13Z
4 квітня почнуть діяти нові правила оплати лікарняних: що зміниться
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T01:39:10Z
Щоденне прибирання: 9 правил збереження чистоти в оселі
Gazeta UA
2025-04-02T00:33:19Z
Ідеальні зачіски для жінок старше 50 років із сивим волоссям
GlavRed
2025-04-02T00:27:26Z
Зникнуть болі в шиї та колінах: які пози для сну найкращі
Gazeta UA
2025-04-01T21:39:47Z
Прорив у медицині: США створили ліки, які врятують мільйони життів
Gazeta UA
2025-04-01T20:03:50Z
Жувальна гумка може містити тисячі мікропластикових частинок – дослідження
24tv
2025-04-01T17:15:51Z
МОЗ України здешевлює ліки
360ua.news
2025-04-01T17:12:20Z
Ці 5 горіхів найкорисніші для вашого здоров'я: варто додати їх на тарілку
24tv
2025-04-01T16:21:19Z
Опубліковано перше фото робочого iPhone 17 Pro
InternetUA
2025-04-02T05:42:09Z
Пес прикинувся мертвим, щоб не йти гуляти, і став зіркою в TikTok
Фокус
2025-04-02T05:30:10Z
iPhone 16e: "міцний горішок" у сучасному дизайні
Gazeta UA
2025-04-02T05:12:48Z
Використання ChatGPT б'є рекорди після оновлення останньої моделі
InternetUA
2025-04-02T05:01:55Z
ChatGPT набрав мільйон користувачів за час завдяки генерації зображень
Antikor
2025-04-02T04:45:26Z
Генератор зображень у ChatGPT може створювати фейкові чеки
Antikor
2025-04-02T04:39:51Z
Інфлюенсерам у Новій Зеландії загрожують штрафи за азартну рекламу
InternetUA
2025-04-02T04:31:35Z
Швидкий заробіток чи пастка: жінка втратила 38 000 гривень через шахраїв
InternetUA
2025-04-02T04:16:43Z
Сказати «привіт» і «допоможи» очима: як працює застосунок EYA для тих, хто не може розмовляти
Комсомольская правда
2025-04-02T04:04:05Z
Tesla втрачає ринок – французи та шведи відвертаються від бренду
24tv
2025-04-02T05:03:38Z
11 років мовчання: що сталося з Міхаелем Шумахером після катастрофи і як він почувається зараз
Знай
2025-04-02T03:51:13Z
Чи знищать мита недорогі Mercedes в Америці?
Топ Жир
2025-04-02T01:30:24Z
Вірджинія прагне стати першою державою, що вимагає встановлення технології обмеження швидкості для безрозсудних водіїв
Топ Жир
2025-04-02T00:45:51Z
Продаж Toyota Tacoma перевищив продаж Toyota Corolla після вибухового зростання в продажах на 178% за перше квартал
Топ Жир
2025-04-02T00:15:16Z
Volkswagen та Stellantis зазнали поразки у скандалі ЄС на $495 млн після того, як Mercedes викрила їх
Топ Жир
2025-04-01T23:30:01Z
Продажі Chevrolet Corvette впали на 21% у першому кварталі, тим часом Chevrolet Colorado стрімко зростає на 73%
Топ Жир
2025-04-01T23:00:55Z
Рекордні продажі Subaru: Solterra зростає на 159%
Топ Жир
2025-04-01T22:15:37Z
Лише 495 вироблено цих автомобілів від Ford, а цей має трохи більше 2 тисяч миль на одометрі
Топ Жир
2025-04-01T21:15:58Z