MY.UAНовини
Перші міські театри Києва: один розібрали на дрова арештанти, другий - згорів вщент
Перші міські театри Києва: один розібрали на дрова арештанти, другий - згорів вщент

Перші міські театри Києва: один розібрали на дрова арештанти, другий - згорів вщент

Театральний бум, який переживає сьогодні столиця України, явище аж ніяк не унікальне. У Києві історично ставилися до сцени з повагою та душевним трепетом. Особливо яскраво це виявлялося якраз у важкі часи, раніше революційні, зараз - воєнні.

У зв'язку з нещодавним міжнародним днем ​​театру (27 березня) ми згадували, з чого все починалося. Де у Києві театральні «місця сили» - читайте у матеріалі Коротко про.

Гості Контрактових ярмарків хотіли розважатися

Порівняно з більшістю європейських столиць, Київ отримав свій перший стаціонарний театр відносно пізно. Наприклад, паризький «Комеді Франсез» було засновано 1680 року, а міланська «Ла Скала» - 1778 року. У нас же двері Першого Міського театру відчинилися лише 1806 року. З іншого боку, не так уже й погано для невеликого провінційного містечка (з населенням трохи більше 20 тисяч осіб). Для заспокоєння тих, хто надає датам особливого значення, зазначимо, що у США перший театр запрацював лише 1809 року, та й то на базі цирку.

Хоча власне театральне життя до цього часу і без окремої будівлі жило і розвивалося. Здебільшого у стінах Києво-Могилянської академії. Спеціалізувались там на драматичних постановках, коли у ролі режисерів виступали професори, акторами були студенти, а глядачами - місцева та заїжджа знать. Водночас міщанство і простий люд обмежувались вуличними балаганами і вертепами.

Все змінилося з перенесенням у місто 1797 року Контрактових ярмарків. Уявіть: за місяць (ще й під час різдвяних свят) на них бувало близько 30 000 гостей. Ще й багатих, які ще й бажають з'явитися на публіці у вихідних вбраннях, ще й спраглих до розваг, ще й налаштованих витратити на це пристойну суму грошей. Поява місця, де все це можна було зробити - стаціонарного театру, стала неминучою.

На Контрактову ярмарку до Києва з'їжджалися тисячі гостей. Фото: kyiv-trend.in.u

Вулиця Театральна – зараз Хрещатик

Місце для майбутнього театру обрали за пів години ходьби (трохи менше двох кілометрів) від Контрактової площі до Кінної площі (зараз Європейська). У ті роки тут був дуже популярний ринок із продажу не лише коней, а й усілякої домашньої живності - від корів до свиней. Не найприємніше сусідство для богемного центру, чи не так? Тому після будівництва театру ринок звідси прибрали, а площа отримала назву Театральна. Так само, як і вулиця, що починалася тут і йшла на південь. Тепер це Хрещатик, у ті роки він тільки починав забудовуватися.

Ще один цікавий епізод пов'язаний безпосередньо з місцем, яке було відведено під будівництво. Ця земля належала «колежській асесорші Меленській» (за свідченням плану забудови, що зберігся), чоловік якої, Андрій Меленський, був у ті роки головним архітектором Києва. Земельні схеми кілька століть тому працювали приблизно так само, як і зараз. Подружжя передає ділянку в муніципальну власність, як компенсацію - отримують наділ на завжди престижному Печерську. Окрім цього, архітектор Меленський виторгував право на проєктування та будівництво будівлі, а за всією його родиною у вже відкритому театрі закріплюється іменна ложа.

25 мішків картоплі за квиток у «партері»

Паралелі із сучасністю напрошуються в цій історії неодноразово. Взяти, наприклад, бюджет, виділений для будівництва. Грошей у влади традиційно не вистачало, спонсори в даному випадку не знаходилися, і будматеріали вирішили використати вже вживані. По сусідству, все на тому ж Печерську, що активно забудовувався, розбирали старі будівлі - так не викидати ж цілком якісні колоди? Чому б із них не відбудувати театр? Так і вчинили.

Будівлю звели швидко, лише за два роки. 1806 року Перший Міський театр Києва відчинив свої двері. Це була масивна двоповерхова дерев'яна будівля. Побудована вона була у стилі ампір, мала прямокутну форму, фасадом виходила на нинішній Майдан, а бічною частиною - на Подільський узвіз.

Зал театру вміщував 740 глядачів, а ось місць для сидіння було всього 50. Афіші того часу пропонували квитки в ложах (кожна розрахована на чотирьох осіб) трьох типів: «на першому поверсі», «на другому поверсі» та «галерейній ложі». Також пропонувалися квитки на «крісла», «партер» та «галерею». Умови були спартанські. «Крісла» - це дерев'яні лавки з перегородками, оббиті червоним сукном. «Партер» - стоячі місця за «кріслами», а «галерея» - у сучасному розумінні гальорка, де глядачам також треба було дивитися постановки стоячи.

"Зайвий квиток", як і сьогодні, дістати було нереально складно, вони розкуповувалися на два-три місяці вперед. Хоч ціна й кусалася. Вартість квитків стартувала від 60 копійок у «галереї» і до 25 рублів у «кріслах» (щоправда, сюди включався благодійний внесок). Для розуміння, мішок картоплі в ті роки коштував 1 карбованець, а за 60 копійок можна було купити живу курку.

Ходили дивитися не лише вистави

Репертуар у Першому Міському театрі був багатий: драми, комедії, опери, балети, пантоміми, проводилися концерти, лялькові вистави. Все робилося, щоб задовольнити найрізноманітніші смаки. До того ж театр не мав своєї постійної трупи, що додавало різноманітності. Нестачі у приїжджих артистах Київ не відчував. На гастролі сюди на місяць-другий заглядали, окрім українських, польські, французькі, італійські і, «слів із пісні не викинеш» - російські трупи. Постанови давалися цілий рік, виняток робився лише у дні Великого посту.

При цьому слід віддати належне владі. Заохочувалась благодійність, і у святкові дні вхід на стоячі місця був безкоштовним. Крім того, з 1840 року антрепренер був зобов'язаний один раз на місяць давати вистави без оплати для незаможних верств населення. У ці дні будівля театру набивалася під зав'язку. Найчастіше люди йшли дивитися швидше не постановку, а переважно заради відчуття антуражу закладу. У театрі особливу увагу приділяли декораціям, оформленню та різноманітним спецефектам. У святкові дні обов'язковою була ілюмінація.

Такий вигляд мав Другий Міський театр, на місці якого зараз красується київська Опера. Фото: wikipedia.org

Балет на прощання

1850 року стало зрозуміло: із будівлею театру треба щось робити. По-перше, сама конструкція швидко руйнувалася. По-друге, Київ стрімко розвивався (чисельність населення, порівняно з початком століття, зросла вдвічі) - і Перший Міський театр був уже відверто тісний. Вирішили зносити, ось тільки підрядника, який бажав би розібрати будинок на колоди, не знайшлося. І губернатор Іван Фундуклей використав арештантів, що стало для тих часів ноу-хау.

30 липня 1851 року трупа Рікановського, закриваючи сезон, поставила комедію «Життєва школа» та одноактний балет, а вже 10 серпня розпочалися роботи зі знесення споруди. На місці, що звільнилося, пізніше побудували готель «Європейський», а зараз тут розташований Український дім – один із символів Києва.

Бенефіси українських метрів та фатальний «Онєгін»

Проєкт Другого Міського театру Києва було схвалено ще до знесення Першого у 1850 році. Концептуально нічого не змінювалося. Створювався майданчик для гастролей приїжджих артистів, поки що без власної трупи. Місце знову обрали на «перспективу» - на перетині вулиць Володимирської та Кадетської (нині Богдана Хмельницького), неподалік недавно відкритого 1843 року Червоного корпусу університету.

Район бурхливо забудовувався, з'являлися нові квартали та мікрорайони, то де, як не тут, будувати новий театр? Ось тільки через брак коштів знову було обрано дерев'яний варіант будівництва.

Відкрився театр 14 жовтня 1856 року. Його місткість була на рівень вище за попередника - до 970 глядачів, 4 яруси лож. Згодом у театрі, окрім гастролерів, все частіше стали відзначатись постановками вітчизняні метри.

Микола Лисенко у 1874 представляє свою «Різдвяну ніч». 1882 року з аншлагами та захопленням публіки відпрацювала трупа Марка Кропивницького, тоді ж пройшов бенефіс Миколи Садовського. З 1867 року Міський театр стає першим в Україні оперним театром, проте драматичні колективи в ньому й надалі продовжували виступати.

Справи у театрі йшли вгору, але все закінчилося 5 лютого 1896 року. Любителі мистецтва пережили тоді справжній шок. Під час ранкового показу «Євгенія Онєгіна» сталася пожежа. За однією з версій, її причиною стала іскра від бутафорського пострілу дуелянтів «Ленського» та «Онєгіна». Протипожежна безпека була на такому низькому рівні, що запобігти розповсюдженню вогню не вдалося. Пожежа тривала три дні, театр вигорів ущент, і лише 1901 року на його місці з'явилася київська Опера, яка і сьогодні є ще одним символом міста.

Зображення пожежі Другого міського театру. З журналу "Всесвітня ілюстрація". Фото: bigkyiv.com.ua

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У НАТО заявили про підготовку до передачі додаткових F-16 Україні
24tv
2025-04-03T21:06:44Z
"Невеликий контрнаступ": головнокомандувач НАТО підтвердив операцію ЗСУ в Бєлгородській області
Фокус
2025-04-03T21:06:00Z
Ми все ще опрацьовуємо це питання, – Паліса про контракти для вже мобілізованих
24tv
2025-04-03T21:00:45Z
"Стосується і чоловіків, і жінок": в ОП заявили, що Україна потребує змін в мобілізації
Фокус
2025-04-03T21:00:04Z
Чоловік Заворотнюк привіз доньку на могилу матері: який вона має вигляд
GlavRed
2025-04-03T20:45:32Z
Число українських біженок у Польщі, які хочуть повернутися в Україну, значно зменшилося — опитування
Antikor
2025-04-03T20:36:24Z
"Як риба у воді": генерал НАТО назвав удари ЗСУ по РФ "екстремально ефективними"
GlavRed
2025-04-03T20:27:52Z
Коли пролунає останній дзвоник та буде випускний у школах Рівного
24tv
2025-04-03T20:27:30Z
Україна подолала нестачу солдатів на фронті – генерал НАТО
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T19:57:12Z
Вибухи в Дніпрі та Броварах: у Києві працює ППО
Antikor
2025-04-03T21:06:12Z
Росія атакує Харків "шахедами": є влучання в будинки, виникла пожежа
Лига
2025-04-03T21:00:30Z
Київ та область атакують ворожі дрони, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T20:48:46Z
Тривога в Києві та кількох областях через загрозу "шахедів"
Antikor
2025-04-03T20:48:43Z
В Україні на вихідних очікується різке похолодання та сніг
ZN UA
2025-04-03T20:40:47Z
На Донеччині залишаються близько 284 тисяч цивільних: евакуація триває
Хвиля
2025-04-03T20:36:07Z
Робота в Києві: де пенсіонерам обіцяють зарплату від 23 тисяч
Политека
2025-04-03T20:00:46Z
Лінія фронту станом на 3 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T19:54:05Z
Погода в Україні 4 квітня: у більшості областей до +19 градусів, але у вихідні очікується дощ зі снігом
Комсомольская правда
2025-04-03T19:31:16Z
Хронологія війни — день 1136: Росія атакувала дронами Харків і Київ
Telegraf
2025-04-03T21:01:04Z
Спецпосланець Путіна заявив, що Росія і США впевнено «крокують вперед»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T21:00:16Z
Росія і США досягли прогресу в переговорах про припинення вогню, - Дмитрієв
Antikor
2025-04-03T20:54:55Z
Сибіга запевнив Рубіо, що Україна хоче угоди про надра зі США
Европейская правда
2025-04-03T20:51:42Z
Канада відповідає США 25%-ми тарифами на автомобілі
Европейская правда
2025-04-03T20:51:24Z
Стріляють собі в обидві ноги: які ризики для самих США від мит Трампа
24tv
2025-04-03T20:48:32Z
Іран погрожує знищити американські бази після нових ударів США
iPress
2025-04-03T20:33:03Z
Держдеп США випустив попередження для громадян про ризики подорожей в Україну та Росію
Antikor
2025-04-03T20:18:57Z
СБУ затримала російську агентурну пару, яка готувала подвійний теракт біля ТЦК у Тернополі
InternetUA
2025-04-03T20:16:39Z
Нестандартний набір дорослої дівчинки: що в сумці у Каті Осадчої
GlavRed
2025-04-03T21:06:28Z
Особлива естетика та атмосфера: 4 високорейтингові серіали про офісних працівників
24tv
2025-04-03T20:30:50Z
"Не хочу з вами працювати": розкрито грандіозну таємницю Софії Ротару
GlavRed
2025-04-03T20:27:18Z
"Зайчик" Сердючки відреагував на чутки про роман з Данилком: "Хтось з кимось спав"
GlavRed
2025-04-03T19:27:40Z
Таємниці дружини голови КРАІЛ: Як Катерина Руда стала об’єктом публічної уваги
Antikor
2025-04-03T19:15:25Z
Захоплює чи розчаровує: що варто знати про напружений трилер "Голланд" з Ніколь Кідман
24tv
2025-04-03T18:57:54Z
"Кожна хвилина важлива": Позитив відверто заговорив про доньку і випустив трек, на який чекали 6 років
GlavRed
2025-04-03T18:27:48Z
Трендова стрижка, яку можна носити зовсім без укладки
24tv
2025-04-03T18:27:15Z
5 найкращих комедійних фільмів 90-х, від яких ви сміятиметесь до сліз
24tv
2025-04-03T18:12:03Z
Пу-холуйство: президенту ФІФА нейметься повернути російського агресора в міжнародний футбол
Украина Криминальная
2025-04-03T21:09:05Z
Талант Ювентуса зацікавив деякі клуби АПЛ і Бундесліги
Football.ua
2025-04-03T21:06:57Z
Президент ФІФА видав ганебну заяву щодо повернення Росії
24tv
2025-04-03T20:48:00Z
Палмер відзначився асистом за Челсі вперше за понад чотири місяці
Football.ua
2025-04-03T20:40:53Z
Калулу хоче залишитися в Ювентусі – Скіра
Football.ua
2025-04-03T20:18:36Z
ЮКСА підписала сина Ромаріо
Football.ua
2025-04-03T20:15:34Z
УЄФА не планує повертати російські команди до міжнародних змагань
Football.ua
2025-04-03T20:03:42Z
Титулований клуб з УПЛ хоче підписати українського легіонера
24tv
2025-04-03T19:57:21Z
Кевін: Шахтар не може залишити порожньою графу здобутих протягом сезону трофеїв
Football.ua
2025-04-03T19:34:01Z
Ціни на нафту падають через збільшення видобутку країнами ОПЕК+ та американські мита
ZN UA
2025-04-03T21:04:03Z
Крипторезерв США не змінить ринок миттєво, але створює умови для зростання
InternetUA
2025-04-03T20:52:34Z
Криптовалюти стрімко дешевшають через дії США – WSJ
iPress
2025-04-03T20:33:46Z
Українська кукурудза може замінити американську через нові мита Трампа
iPress
2025-04-03T20:33:00Z
США допускають скасування мит, Україна готова скористатися можливістю – Качка
Факти ICTV
2025-04-03T20:18:59Z
Apple iPhone за 2300 доларів: тарифи Трампа підвищують ціни на культові смартфони
Фокус
2025-04-03T20:16:01Z
Канада введе 25% тариф на автомобілі з США, які не відповідають угоді про Зону вільної торгівлі
Antikor
2025-04-03T20:15:23Z
Мінімальна пенсія – 2300, кілограм черешні – 2400: у Києві знайшли рекордний цінник на ягоди
Знай
2025-04-03T20:12:54Z
"Буде бум": Трамп марить процвітанням після введення мит, але що насправді відбувається на ринку
Telegraf
2025-04-03T19:51:29Z
На будь-який смак та вподобання: 3 легкі рецепти глазурі на паску
24tv
2025-04-03T21:00:14Z
Як допомогти коту, який не може поїсти без вашої присутності: пояснення ветеринарки
Знай
2025-04-03T19:51:54Z
Навіть старе насіння "пробудиться" і дасть небачений урожай: замочіть його у копійчаному засобі
24tv
2025-04-03T19:51:03Z
Суп, який обожнюють усі: рецепт неймовірно смачної солянки
24tv
2025-04-03T19:39:57Z
Як зробити свій будинок екологічним: прості кроки до зеленого житла
24tv
2025-04-03T18:57:13Z
Різниця у віці, кажуть експерти, не завада для щасливого кохання – але є важлива умова
24tv
2025-04-03T18:51:14Z
Чому не можна сідати на чуже ліжко: цих деталей ви точно не знали
24tv
2025-04-03T18:12:13Z
Хитрість кулінара: як засолити лосось і не зіпсувати смак
Gazeta UA
2025-04-03T17:18:14Z
Зберігайте і насолоджуйтесь: 3 найпростіші салати з пекінської капусти, які зроблять свято
24tv
2025-04-03T17:09:20Z
У Вінниці суд обрав запобіжний захід жінці, підозрюваній у викраденні предметів з могили загиблого бійця Азову "Грєнки"
Antikor
2025-04-03T20:42:08Z
Вибухи у Запорізькій області: працює ППО
Antikor
2025-04-03T20:03:09Z
На США обрушилася серія торнадо: вже є загиблі
Фокус
2025-04-03T20:00:11Z
У Португалії масштабні обшуки через корупцію в IT-контрактах на 17 млн євро
InternetUA
2025-04-03T19:51:48Z
Харків знову під атакою "шахедів": влучання по двоповерховому будинку, є постраждалі
Antikor
2025-04-03T19:33:59Z
Росіяни вдарили по Харкову «шахедами», виникла пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T19:12:23Z
Співробітницю ТЦК на Закарпатті Лівик підозрюють у схемі продажу «білих квитків»
Antikor
2025-04-03T18:45:03Z
У центрі Берліна озброєні нападники з мачете пограбували інкасаторів
Antikor
2025-04-03T18:36:28Z
Бавилися з вогнем: троє підлітків причетні до підпалу заводу в Рівному
24tv
2025-04-03T18:00:36Z
Як 2 хвилини стрибань допомагають позбутися токсинів та зміцнюють імунітет
Знай
2025-04-03T20:51:16Z
Колд брю та еспресо: у чому різниця між напоями та який краще обрати
24tv
2025-04-03T19:45:52Z
Чи можна їсти яйця щодня
24tv
2025-04-03T19:06:08Z
Чи допоможуть 10 тис кроків на день скинути вагу: експерти дали відповідь
GlavRed
2025-04-03T18:27:46Z
Навіщо насправді в дитячому садку тиха година - справжню причину знають не всі
GlavRed
2025-04-03T18:27:29Z
Чому головний біль посилюється при яскравому світлі
Знай
2025-04-03T17:51:50Z
Цвіль, вологість або шум з вулиці: на якому поверсі найкраще купувати квартиру
24tv
2025-04-03T17:09:48Z
Як батьківство впливає на ризик депресії
24tv
2025-04-03T17:03:28Z
Як доглядати за малиною навесні: кущі будуть родити десятки років
24tv
2025-04-03T16:27:35Z
Штучний інтелект повернув жінці втрачений 18 років тому голос
InternetUA
2025-04-03T20:31:23Z
Справжній шедевр зі звичайних яєць - рецепт сніданку за 15 хвилин
GlavRed
2025-04-03T19:27:42Z
Кого замінять роботи: список професій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T19:18:43Z
Альтернатива Starlink на підході: що відомо про запуск нових інтернет-супутників
Фокус
2025-04-03T18:51:11Z
Попри холодний вітер та кригу: українські вчені проводять в Антарктиці важливе дослідження
24tv
2025-04-03T18:45:39Z
Не неї всі задивлятимуться: як зробити волохату паску, яка розірвала інтернет
24tv
2025-04-03T18:27:20Z
Шахраї відкрили полювання на українців у Telegram та Signal: три схеми обману
InternetUA
2025-04-03T18:22:21Z
Merz Gambit: Germany starts historic rearmament
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T18:00:27Z
Тіктоку загрожує понад €500 млн штрафу за передачу даних європейських користувачів до Китаю, — Bloomberg
Детектор М
2025-04-03T17:48:41Z
Ексклюзивні моделі Mercedes-AMG CLE 53 Manufaktur поєднують в собі характер і високу продуктивність
Топ Жир
2025-04-03T20:30:20Z
Ford анонсує ще 4 відкликань через проблеми з якістю
Топ Жир
2025-04-03T19:45:04Z
Чи подорожчають авто зі США через нові мита
24tv
2025-04-03T18:36:13Z
VW представляє нову пікап в Південній, але не Північній Америці
Топ Жир
2025-04-03T17:45:23Z
Kia готується до боротьби на Тазманії і не виключає конкуренцію Ford Ranger Raptor
Топ Жир
2025-04-03T17:15:39Z
Шлях одного поршня через шість кордонів, перш ніж він працює у вашому американському вантажівці
Топ Жир
2025-04-03T15:45:41Z
Новий футуристичний електрокросовер Honda 0 вперше показали на публіці
Фокус
2025-04-03T15:36:30Z
Електрифікований Ford Bronco Restomod від Icon 4×4 embrace забирає електромобільну енергію
Топ Жир
2025-04-03T15:15:56Z
Новий Renault Austral: впевнений дизайн, вищий рівень комфорту та гібридна ефективність
AutoCentre
2025-04-03T14:59:52Z