MY.UAНовини
«Розморозка» конфлікту. Що відбувається в Боснії і Герцоговині та чому це важливо для України
«Розморозка» конфлікту. Що відбувається в Боснії і Герцоговині та чому це важливо для України

«Розморозка» конфлікту. Що відбувається в Боснії і Герцоговині та чому це важливо для України

У Боснії і Герцеговині посилюється протистояння між її різними частинами. Заморожена війна у 90-х, способи її припинення та наслідки є для України прикладом того, що може статися, а також чого не можна допускати.

Балканський регіон історично був «пороховою бочкою» Європи через його динамічний політичний клімат і багатонаціональне населення. У цьому контексті особливої ​​уваги заслуговує Боснія і Герцеговина як країна, яка пережила війну 1990-х років і досі стикається з проблемами після неї. Держава складається з декількох суб’єктів — Федерації Боснії та Герцеговини, де мешкають босняки та хорвати, й автономну Республіку Сербську. А також округу Брчко, що виник унаслідок міжнародного арбітражу щодо лінії розмежування між ворожими сторонами. Нині на території країни перебувають миротворчі сили Європейського Союзу, EUFOR Althea. Їхня місія полягає в забезпеченні дотримання Дейтонської мирної угоди 1995 року.

Сербська частина Боснії протягом останніх років ухвалила низку сепаратистських законів та змін до своєї конституції, цим створюючи суперечність конституції Федерації Боснії та Герцеговини. У відповідь  наприкінці лютого 2025 року суд БіГ  засудив очільника республіки Сербської Милорада Додика до року ув’язнення (хоч і не взяв під варту) за сепаратистські дії, зупинив зміни в Конституції та оголосив Додика в розшук. Додик відмовився підкорятися рішенням суду.  Пояснюємо, чому заморожений конфлікт у Боснії і Герцеговині «розморозився» та які уроки може засвоїти Україна.

Як БіГ стала пороховою бочкою Європи

Історія Боснії та Герцеговини як держави сягає корінням до середньовічного Боснійського Банату, утворення на Балканах у Середньовіччі за таких правителів як Стефан Твртко I Котроманич. Рання державність регіону та його південнослов’янське населення заклали основу його різноманітної етнічної та релігійної ідентичності, ця різноманітність суттєво посилювалася протягом століть.

З 1463 по 1878 рік БіГ перебувала під владою Османської імперії — і це був період, який вплинув на її демографію та культуру. Більшість південних слов’ян, які спочатку були християнами, у той час прийняли іслам. Дослідник Мітя Великоня описує цей процес як здебільшого ненасильницький і добровільний. Ісламізація призвела до появи боснійської етнічної групи — мусульман-сунітів, відмінних від християнських сербів і хорватів. Ця релігійна й етнічна диверсифікація, хоч і культурно збагачувала суспільство, була водночас джерелом напруженості, яка час від часу даватиметься взнаки, оскільки іслам став визначальним фактором ідентичності БіГ, відрізняючи боснійців від їхніх християнських сусідів.

У 1878 році Берлінський повоєнний конгрес, скликаний великими європейськими державами після Російсько-турецької війни 1877–1878 років (війни імперій), передав Боснію і Герцеговину (БіГ) під контроль Австро-Угорщини. Цей крок позиціонувався як тимчасовий захід для стабілізації регіону, який перебував у стані нестабільності через послаблення Османської імперії, що не могла придушити повстання місцевих християнських громад і врегулювати міжетнічні конфлікти. Однак адміністрація Відня тривала три десятиліття, а 1908 року Австро-Угорщина анексувала БіГ, офіційно включивши її до складу своєї імперії. Як вважає дослідниця Окей Робін, цей крок значно посилив міжнародну напруженість, особливо на Балканах, зміцнивши репутацію нестабільного регіону. Анексія загострила наявні етнічні та релігійні суперечності, оскільки політика Австро-Угорщини сприяла католикам, змінивши баланс сил від раніше панівної мусульманської громади під османським пануванням.

Після закінчення Першої світової війни на Балканах було утворено Королівство сербів, хорватів і словенців, яке у 1929 році було перейменоване на Югославію зі столицею в Белграді. Боснія і Герцеговина увійшла до складу цієї держави без будь-яких автономних прав, що означало її інтеграцію в унітарну систему під сербським пануванням.

За часів Османської імперії мусульмани зайняли провідне становище, а іслам став офіційною державною релігією. За правління Австро-Угорщини цей статус було втрачено, а католики отримали неофіційні привілеї під Габсбургами. З утворенням же Королівства Югославія панівне становище перейшло до православної громади. Накопичене невдоволення політичною та соціальною нерівністю між релігійними групами поступово загострювало розкол у суспільстві. Ці суперечності стануть одним із ключових факторів, що призвів до міжетнічної війни наприкінці 20 століття.

Стабільність і напруга в Югославії

З 1945 по 1980 рік БіГ була частиною Соціалістичної Федеративної Республіки Югославія під керівництвом Йосипа Броза Тіто. Попри соціалізм і політику секуляризації, етнічна напруженість зберігалася, але задля стабільності її насильно пригнічували. Ідеологія «братерства та єдності» Тіто мала на меті створити єдину югославську ідентичність, зменшити етнічні та релігійні відмінності через публічну заборону етнічних конфліктів, сприяння рівності й інтеграцію етнічних представників до управління. Конституція Югославії 1974 року визнавала БіГ республікою, надаючи рівний статус боснякам, сербам і хорватам, зберігаючи при цьому федеральну автономію для послаблення напруженості.

Однак ця стабільність була крихкою, адже досягалася авторитарними заходами, а не демократичним консенсусом. Роль релігії хоч офіційно й применшувалася, але залишалася культурним маркером, що підкреслював глибинні розбіжності.

Після смерті Тіто в 1980 році Югославія зіткнулася з економічним занепадом, зростанням націоналізму й етнічною напруженістю, що призвело до її розпаду та балканської кризи. Станом на 1991 рік населення Боснії та Герцеговини становило 4,4 мільйона осіб, без етнічної більшості: босняки (43%), серби (31%) і хорвати (17%). Різноманітний етнічний склад країни створив крихкий баланс зі змішаними поселеннями.

Боснійська війна

Референдум про незалежність 1992 року, бойкотований сербами, призвів до того, що 99,7% виборців, котрі взяли в ньому участь, підтримали незалежність, що призвело до ескалації насильства. Боснійська війна (1992—1995) ознаменувалася етнічними чистками, масовими вбивствами та воєнними злочинами. Перший масовий акт агресії стався в місті Біє́ліна на сході країни в Республіці Сербській, де сербські сили вбили мирних босняків. Попри міжнародне посередництво, включаючи миротворчі зусилля ООН і європейські дипломатичні ініціативи, війна посилилася.

У 1992 році британські та португальські дипломати запропонували план децентралізації, поділивши Боснію на мусульманські, сербські та хорватські округи. Однак розбіжності між сторонами спричинили його провал. Серби та їхня Республіка Сербська прагнули контролювати дві третини Боснії, тоді як боснійський лідер Алія Ізетбегович наполягав на унітарній державі. У червні 1992 року миротворці ООН взяли під контроль аеропорт Сараєво для надання гуманітарної допомоги, але порушення режиму припинення вогню тривали.

Із загостренням конфлікту НАТО у 1995 році розпочала Операцію «Навмисна сила», щоб послабити військовий потенціал Сербії. Понад 3500 авіаударів було завдано по сербських позиціях, що змусило їх почати переговори. Це призвело до Дейтонської угоди у листопаді 1995, офіційно підписаної в Парижі в грудні. Угода вимагала, щоб Сербія припинила підтримку боснійських сербів, а Хорватія — відмовилася від територіальних амбіцій.

Боснія і Герцеговина постала як розділена держава зі складною політичною системою. Вона була розділена на два автономні утворення: Федерацію Боснії та Герцеговини (мусульмансько-хорватське утворення) та Республіку Сербську (сербське утворення). Управління містило тристороннє президентство з представниками босняків, сербів і хорватів, і двопалатний парламент. Округ Брчко, стратегічний район, через територіальні суперечки залишився під міжнародним наглядом.

Мапа Боснії та Герцеговини: синим та голубим - Федерація Боснії та Герцеговини, червоним - Республіка Сербська, жовтим - округ Брчко

Боснійська війна залишила тривалі етнічні розбіжності, попри зусилля з примирення. Боснія, як і Україна сьогодні, шукала міжнародної підтримки, але зіткнулася з затримками та політичними складнощами у забезпеченні тривалого миру.

Опитування Міжнародного республіканського інституту (дані були зібрані в період з 16 листопада по 28 листопада 2018 року шляхом face-to-face інтерв'ю, опитано 1019 жителів БіГ з усіх регіонів, похибка не перевищує 3,22%) 2018 року показало це розмаїття БіГ: 50% опитаних ідентифікували себе як мусульмани (босняки), 35% — як православні (серби) і 13% — як католики (хорвати), з різною релігійністю (13% дуже релігійні, 49% певною мірою релігійні, 31% не дуже релігійні, 5% нерелігійні). Ця релігійна мозаїка, яка має коріння в історії, підкреслює багатоконфесійний характер БіГ, де релігія залишається центральною для культурної ідентичності, навіть якщо вона розпалює потенційний конфлікт.

Чи закінчився крихкий мир у 2025 році

Сучасна Боснія і Герцеговина страждає не лише від етнічного розколу між босняками-мусульманами, православними сербами та хорватами-католиками, але й від політичних і функціональних негараздів. До підживлення ліній розлому дослідниця Еанна Маккі називає причетним боснійського сербського проросійського політика, Президента Республіки Сербської Милорада Додика. Він є симпатиком російського диктатора, неодноразово відвідував Москву після повномасштабного вторгнення, а Путін свого часу нагородив Додика орденом Олександра Невського за «зміцнення партнерства» між Росією і Республікою Сербською. Сепаратистською риторикою Додик накликав на себе численні санкції з боку США. У 2018 році Москва допомагала Додику з підготовкою сепаратистських воєнізованих формувань.

Республіка Сербська у березні 2025 року прийняла статті нової конституції республіки, які порушують конституцію Боснії. Положення спрямовані на розширення автономії для Республіки Сербської, створення окремих інституцій, включаючи армію та судову систему, і містять положення про самовизначення та право утворювати конфедерації з іншими країнами. Проєкт був представлений Милорадом Додиком. Боснійська державна прокуратура звинуватила Додика та його помічників у спробі підірвати конституцію Боснії та видала наказ про їхній арешт.

Наприкінці лютого 2025 року боснійський суд засудив Додика до одного року за ґратами та заборонив йому займатися політикою на шість років за сепаратизм і порушення рішень міжнародного високого представника, який контролює Дейтонські угоди. Цей договір 1995 року зупинив етнічну війну, яка тривала понад три роки й забрала життя сотні тисяч людей. Складна структура управління, встановлена ​​Дейтонським рішенням і розроблена для запобігання подальшому конфлікту, стала ґрунтом для розростання розбіжностей.

Додик усі звинувачення з боку Федерації Боснії відкинув та заявив, що проситиме Росію накласти у Радбезі ООН вето на продовження присутності миротворчих сил Європейського Союзу EUFOR в Боснії і Герцеговині. Сам Додик, хоч і засуджений, але вільно пересувається, нещодавно відвідав Сербію та Ізраїль. У відповідь на його візити представництво Інтерполу в боснійській столиці Сараєві 27 березня видало ордер на арешт та оголосило його в міжнародний розшук.

Як припускають автори «Європейської правди» Володимир Цибульник та Юрій Панченко, Додик розраховує, що зможе скористатися «вікном можливостей», яке виникло для Республіки Сербської, задля виходу зі складу БіГ та її подальшого приєднання до Сербії. «Втім, придушення сепаратистського заколоту може стати для БіГ початком шляху до перетворення на повноцінну державу, в якій окремі національні меншини більше не можуть блокувати її зовнішній курс», — йдеться у статті.

Створення нестабільності в цьому регіоні — частина стратегії Росії, яка користується історичною прихильністю сербів і Республіки Сербської та намагається роздмухувати конфлікт на Балканах. Логіка Москви, як пояснює Максим Саморуков, науковий співробітник Берлінського центру Карнегі по вивченню Росії та Євразії, така: поки інтеграція держав Західних Балкан до євроатлантичних інституцій залишається незавершеною, Захід не бажатиме йти далі та пропонувати членство в НАТО та ЄС Грузії, Молдові й Україні. Тому Москві зручно гальмувати врегулювання конфліктів у регіоні, сприяючи міжнаціональній ворожнечі й інструменталізуючи антизахідні та проросійські настрої, які традиційно сильні в регіоні.

Виклики реінтеграції та уроки для України

Попри закінчення війни та підписання Дейтонських угод, ситуація в регіоні не принесла стабільності. Досвід БіГ має щонайменше три важливі уроки для України:

  • По-перше, поступки БіГ сепаратистським силам, такі як визнання суб’єктності Республіки Сербської, демонструють, що тимчасові мирні угоди не є гарантією сталого миру і можуть підживлювати довгостроковий конфлікт. Україна ризикує потрапити у пастку, ведучи переговори з Росією, доки її території не будуть повністю звільнені. Оскільки роль Росії, як і Сербії в БіГ, ризикує увічнити агресію, а не забезпечити тривалий мир.
  • По-друге, включення противників воєнного часу в БіГ до своєї політичної структури завадило довготривалому миру, оскільки ці суб’єкти продовжують підривати цілісність держави. Якщо Україна впроваджуватиме люстрацію — заборонить колаборантам і прихильникам окупації займати державні посади — це зможе запобігти відродженню проросійських сил, які загрожують суверенітету України, забезпечуючи мирний процес, зосереджений на національній єдності, а не на розколах.
  • По-третє, міжнародне посередництво у ситуації в БіГ хоч і вкрай важливе, але має свої обмеження у розв’язанні динаміки локальної війни. Дейтонські угоди віддали пріоритет припиненню насильства над довгостроковою стабільністю, роблячи БіГ вразливою до відновлення ескалації. Україна має визначити свої власні мирні пріоритети, остерігаючись зовнішніх рішень, які можуть віддавати перевагу короткостроковим припиненням вогню над територіальною цілісністю та національною єдністю. Міжнародна підтримка є життєво важливою, але Україна повинна очолити свої мирні зусилля, щоб уникнути нестабільності, з якою стикається БіГ через десятиліття після закінчення війни.
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Россияне ударили по Харькову дронами: среди пострадавших есть дети
Корреспондент
2025-04-03T19:57:48Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
В Днепре "шахеды" повередили здание областного совета – фото последствий
Лига
2025-04-04T10:12:23Z
Россияне перебрасывают в Крым САУ Северной Кореи - СМИ
Корреспондент
2025-04-04T10:04:00Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
В ближайшее время есть шансы заставить Россию прекратить огонь – Зеленский
Comments UA
2025-04-03T15:24:35Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Новейшая "Богдана-Б" до конца года будет модернизирована: что поменяют в гаубице
Фокус
2025-04-04T09:46:12Z
Девочки, с 8 Марта! Жизнерадостные открытки и картинки с поздравлениями для женщин
Telegraf
2025-04-04T09:37:58Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
В Киеве проходит встреча относительно размещения военного контингента в Украине – Суспільне
ZN UA
2025-04-04T10:25:12Z
Трампа предостерегают от звонка Путину - СМИ
Корреспондент
2025-04-04T10:24:51Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Постоянно разные женщины: Ефросинина рассказала, как ее муж реагирует на сплетни об изменах
Факти ICTV
2025-04-04T10:27:46Z
Екатерина Осадчая рассказала, какую пластическую операцию ей навязывали в юности
Gazeta UA
2025-04-04T09:39:24Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Disney приостановил производство римейка "Рапунцель" после провала "Белоснежки"
Фокус
2025-04-04T09:30:44Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Дисквалификация: фехтовальщица отказалась сразиться с трансгендером
Корреспондент
2025-04-04T10:06:27Z
Хргович дал своему сопернику неожиданное прозвище
Корреспондент
2025-04-04T10:03:27Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Дончич отметился антидостижением в игре против Голден Стейт
Корреспондент
2025-04-04T09:21:51Z
Экс-игрок Реала сравнил футболистов Месси и Ямаля
Корреспондент
2025-04-04T08:54:23Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:24:55Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Новые тарифы Трампа: что будет с курсом доллара в Украине
ZN UA
2025-04-04T10:27:11Z
Когда поднимут минимальную зарплату и стоит ли ожидать повышения в 2025 году
Факти ICTV
2025-04-04T09:28:59Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
С годиком малыша: красивые пожелания для ребенка и родителей
Telegraf
2025-04-04T09:37:47Z
Поздравления для подруг с 8 марта: самые красивые пожелания своими словами
Telegraf
2025-04-04T09:37:46Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Как поздравить с 70-летием женщину: трогательные пожелания и открытки
Telegraf
2025-04-04T09:37:46Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Чиновник из Днепра Юрий Федько, взорвавшийся в своей машине, умер в больнице – СМИ
ZN UA
2025-04-04T10:25:41Z
В больнице скончался депутат Федько, чья машина взорвалась в Днепропетровской области
Лига
2025-04-04T10:18:57Z
Раненый во время взрыва глава Левобережной администрации Днепра скончался в реанимации, - СМИ
Комсомольская правда
2025-04-04T10:13:43Z
Уклонист применил против полицейского перечный газ и получил приговор суда
Апостроф
2025-04-04T10:06:17Z
Взорванный в авто чиновник скончался. Дело расследуют как теракт
Gazeta UA
2025-04-04T10:03:00Z
Восьмилетний мальчик загрыз своего 10-летнего друга: подробности жуткой трагедии
Comments UA
2025-04-04T09:57:21Z
Больше не вспомните о запорах: какой фрукт очень полезен для вашего кишечника
Comments UA
2025-04-04T10:12:24Z
Стимуляция мозга с помощью ИИ заметно облегчает симптомы Паркинсона — ученые
Факти ICTV
2025-04-04T10:00:22Z
Вспышка кори в США: более 500 подтвержденных случаев в пяти штатах
Факти ICTV
2025-04-04T09:51:42Z
Сексуальная активность: сколько времени тратят на секс в разном возрасте
Comments UA
2025-04-04T09:48:44Z
ТОП-5 малоэффективных витаминов, которые часто употребляют
Comments UA
2025-04-04T09:12:01Z
Ученые выявили масштабные уровни нецелевого назначения антибиотиков
Факти ICTV
2025-04-04T08:52:25Z
Второй шанс: в Киеве спасли пациента с пороком сердца через 15 лет после шунтирования
Факти ICTV
2025-04-04T08:37:33Z
Диета на три дня в неделю: найден способ похудения, эффективнее подсчета калорий
Фокус
2025-04-04T08:30:57Z
Почему старшие люди постоянно мерзнут: названы главные причины
Comments UA
2025-04-04T08:12:50Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Окаменелость морского чудовища из Чили удивила ученых: что исследователи обнаружили внутри
Фокус
2025-04-04T10:00:06Z
Прорыв в области редкоземельных металлов: обнаруженные свойства прометия изменят технологии
Фокус
2025-04-04T09:45:43Z
Украина вскоре получит новые бомбы GLSDB: чем они особенные
Telegraf
2025-04-04T09:37:46Z
Вспомнить собственное появление на свет: ученые говорят, что младенцы все запоминают
Фокус
2025-04-04T09:36:35Z
"Это служебный кот?" Животное на криминальном фото ДБР стало звездой/Сеть повеселило фото кота-"взяточника"
Апостроф
2025-04-04T09:21:36Z
Зареєстровано перший у світі сорт картоплі зі «шкірним трансплантатом»
AgroNews
2025-04-04T09:13:01Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-04T09:55:54Z
Семейный люкс: тест-драйв нового кроссовера Volvo XC90
Фокус
2025-04-04T09:00:41Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z
Hyundai представила обновленный водородный электромобиль
Корреспондент
2025-04-03T17:45:37Z
Вийшло важливе оновлення для серії Galaxy S20
Portaltele
2025-04-03T12:07:39Z
Как новые пошлины Трампа повлияют на рынок авто из США в Украине
Фокус
2025-04-03T10:36:05Z