MY.UAНовини
У кого вчились дискримінації рашисти: спалювання за родимки, арешт за інвалідність та інші абсурдні та жорстокі випадки
У кого вчились дискримінації рашисти: спалювання за родимки, арешт за інвалідність та інші абсурдні та жорстокі випадки

У кого вчились дискримінації рашисти: спалювання за родимки, арешт за інвалідність та інші абсурдні та жорстокі випадки

Коли особу обмежують у правах, переслідують або навіть карають за те, ким вона є, за стать, колір шкіри або волосся, національність, орієнтацію тощо — це дискримінація. Ми спостерігаємо це прямо зараз, коли українців на тимчасово окупованих РФ територіях дискримінують просто за те, що вони українці.
Журналісти видання Platfor.ma разом з Центром громадянських свобод розібралася, які ще безглузді, абсурдні та жорстокі випадки дискримінації ставалися протягом людської історії — і які, на жаль, все ще є реаліями цивілізованого світу.

Вбивства за окуляри

За безглуздими та жорстокими прикладами далеко вертатися, на жаль, не треба. У 1975 році в Камбоджі в ході громадянської війни владу захопив місцевий прем’єр-міністр і революціонер Пол Пот. Його прибічники — радикальний комуністичний рух Червоних кхмерів, — за чотири роки вбили, за різними оцінками, від 1,5 до 3 млн людей. Вони винищували інтелігенцію, забороняли іноземні мови й гроші, масово переселяли містян у села, де змушували працювати по 20 годин у нелюдських умовах. Червоні кхмери прагнули створити аграрне суспільство, а всіх прибічників урбанізації, інтелектуалів, представників меншин, колишніх урядовців і просто тих, хто не сподобався, вбивали.

Жертв розстрілювали або, щоб зберегти патрони, забивали палицями на так званих «полях смерті». Не цуралися вбивати навіть дітей, до чого також залучали неповнолітніх. У в’язниці Туоль Сленг Червоні кхмери катували та страчували полонених, з 17 тис. вижило тільки кілька осіб.

У країні не було шкіл, дітей відправляли вчитись до фермерів. Червоні кхмери казали, що «навчання не має значення. Важлива робота та революція»
На фотографії Чан Кім Срун, ув’язнена в таборі S-21. Вона тримає на руках свого п’ятимісячного сина перед стратою обох. Фото: Історія Демократичної Кампучії, 1975-1979.

Крім того, було наказано знищити всіх, хто носив окуляри. Такі люди вважалися надто освіченими, начитаними та розумними. Режим сприймав їх як загрозу, ніби вони особливо схильні до критичного мислення та, як наслідок, спротиву. Тому Червоні кхмери дискримінували тисячі осіб в окулярах і вбивали їх тільки за поганий зір.

Закінчилося кровопролиття у 1979 році, коли до Камбоджі увійшли війська В’єтнаму і скинули диктаторський режим. Пола Пота так і не судили, він втік і помер у 1998 році. І тільки у 2018 році цей тоталітарний режим офіційно визнали геноцидом.

Спалювання за родимки

Середні віки були в усіх сенсах непростим часом, особливо якщо сусіди запідозрили вас в чаклунстві та доповіли про це святій інквізиції. Хоч полювання на відьом відоме з давніх часів, особливого розмаху набуло у XV-XVII столітті в Західній Європі та Америці. За одну лише підозру у зв’язках з дияволом, заклику потойбічних сил, використанні магії для шкоди іншим тощо могли притягнути до відповідальності. Покарання за подібні порушення, залежно від тяжкості, варіювалися від штрафу до смертної кари — найчастіше спалювання на вогнищі. Деяких засуджених спочатку задушували й вже потім спалювали, адже вважалося, що це гуманний спосіб.

При цьому свята інквізиція персонально не стратила жодної людини — її задача полягала лише у розслідуванні та супутніх висновках, а вирок вже виконувала світська влада. Щобільше, остання часто не чекала на вердикт і займалася самосудом. Причини для підозр у відьмівстві зазвичай були поведінковими (інтриги, агресія, конфлікти, відлюдькуватість, порушення забобонів, дивні дії тощо).

Крім того, люди вірили, що диявол залишає мітки на тілі своїх слуг, тож наявність родимок, бородавок або шрамів могла легко вказати на зв’язок з нечистим. Не надто розповсюджений колір волосся або очей міг також викликати запитання, звідти й образ зеленоокої рудоволосої відьми в культурі. Але це все ж не було головною ознакою. Зате одразу свідчила про чаклунство наявність видимих фізичних дефектів, як-то гетерохромія, деформації кінцівок, задовгі пальці або надмірна горбатість. Навіть лівші були під небезпекою. Якщо до того всього така людина має чорного кота за хатнього улюбленця — одразу на вогнище.

Історики вважають, що за період XV-XVII століть сталося від 40 тис. до 60 тис. страт.

У 1570 році іспанська інквізиція відкриває трибунал у Лімі, Перу. До 1700 року трибунал у Лімі розслідував 1176 справ і засудив 46 до страти. Зображено засудженого в санбеніто, одязі для покаяння, який використовувався в часи іспанської інквізиції перед стратою. Акварель Панчо Фієрро, XIX ст.

Арешт за інвалідність

Ugly Law — так назвали низку найжорстокіших законів Америки XIX-XX століття. Тоді в великі міста стали масово з’їжджатися люди, щільність населення зросла, як і суспільна напруга. Тож міська влада спочатку в Сан-Франциско, а потім і в інших містах США, впровадила закон, який забороняв «непривабливим» людям з’являтися у публічних місцях — для естетики та підтримки порядку. До цієї «непривабливості» відносилися будь-які деформації тіла, інвалідність, каліцтва, навіть просто кульгання. Особливо нові норми стосувалися жебраків і безхатьків, але постраждати могли навіть ветерани війни. За порушення «огидних законів» штрафували або навіть заарештували.

Як тільки не намагалися виправдати цю дискримінацію. Наприклад, гуляв стереотип, що інвалідністю можна заразитися. Або версія, що жебраки на вулицях міста стимулюють злочинність та шахрайство. Проте реалістичнішим видається, що багаті люди просто не хотіли бачити бідних. В тексті закону 1867 року буквально йшлося: «людині хворій, покаліченій, понівеченій або будь-яким чином деформованій, що вона стала непривабливою чи огидною, заборонено виставляти себе на загальний огляд».

Таким чином люди з інвалідністю втратили роботу та були ізольовані від суспільства. Замість того, щоб допомогти громадянам своєї країни, влада принижувала їх та обмежувала їхні права. І хоч не всі мери та містяни підтримували ці ганебні закони, останній арешт у зв’язку з ними відбувся аж у 1974 році у Чикаго. Завдяки боротьбі активістів та розвитку руху за права людей, Ugly law були скасовані, але досі продовжують бути жахливою частиною історії США.

Фотографія вигнанця з вулиць Клівленда за жебрацький та непривабливий вигляд, 1916 р. Фото: The Ugly Laws: Disability in Public, Сюзан Швайк, University of Wisconsin.
«Будь-яка хвора, покалічена, понівечена або будь-яким чином деформована особа, яка є непривабливою, огидною для загалу або неналежною для появи в громадських місцях в цьому окрузі, не повинна виставляти себе там на загальний огляд». Оголошення в газеті The San Francisco call від 9 березня, 1895 року. Фото: Бібліотека Конгресу

Примус до високих підборів

Хто хоча б колись взував високі підбори й ходив на них протягом навіть години, розуміє, наскільки боляче і травматично це може бути. А що, якби вам довелося проводити так більшу частину свого життя? В Японії досі часто зберігається сувора традиція дрес-коду на робочому місці, яка диктує жінкам обов’язково вдягати високі підбори. Хоч ця вимога не підкріплена законодавчо, на ній наполягають безліч корпорацій.

У 2019 році акторка і за сумісництвом працівниця похоронного бюро Юмі Ісікава, яка також піддавалася цій дискримінації, запустила флешмоб у соцмережах з хештегом #KuToo — від слів «kutsu» (взуття) та «Kutsuu» (біль). Він переріс у глобальний рух, учасниці якого наголошують, що постійне носіння високих підборів не тільки спричиняє дискомфорт, а й може призвести до травм. Крім того, вони вимагають принципів гендерної рівності та права обирати, що носити. За ініціативи Ісікави понад 20 тис. японок підписали петицію, якою вимагала ухвалити закон про скасування обов’язкового носіння підборів на роботі. На що тодішній міністр охорони здоров’я Такумі Немото відреагував скептично та заявив, що такі вимоги дрес-коду є «необхідними та доцільними».

Рух #KuToo привернув увагу до актуальної проблеми гендерної дискримінації в Японії та необхідності переглянути застарілі норми. А в соцмережах і зараз з’являються дописи на цю тему.

Вбивство близнюків

В деяких регіонах Нігерії здавна вірили у зв’язок близнюків з потойбічними силами. Адже як таке можливо — дві абсолютно однакові людини? Вони вважалися проклятими, передвісниками великого лиха та небезпеки. Забобони наголошували, що одне з новонароджених немовлят — від диявола. І оскільки батьки не знали, яке саме, то покидали обох або навіть вбивали їх.

«Немовлята-близнюки, згідно з нашим переконанням, не є людьми. Вони розглядаються як небезпека для існування всієї громади, про їхні дивні здібності свідчили наші предки. Ми сприймаємо їх як богів серед людей. Тож при народженні близнюків все село знає — в громаді з’явилася загроза і, можливо, зло», — для The Guardian зазначав житель громади Басса Комо.

Така практика поширена в племінних громадах і зараз. Місцева організація Vine Heritage Home Foundation зокрема опікується цією проблемою і рятує новонароджених близнюків від моторошних традицій. Раніше, з кінця XIX століття, цим займалася шотландська місіонерка Мері Слессор. Вона врятувала сотні залишених на смерть близнюків, надала їм притулок і допомогу. Займалася просвітою, щоб розповідати про права дітей і небезпеку забобонів, а також боролася за права жінок і поширювала християнство серед місцевих жителів.

Мері Слессор і група місцевих дітей, її вихованців. Окойонг, регіон Калабар, Нігерія, кінець XIX ст.
10 фунтів стерлінгів, Шотландія. Зображена Мері Слессор, дівчина з текстильної фабрики шотландського міста Данді, згодом місіонерка в Нігерії. Фото: CGB Numismatics Paris

Насильство за альбінізм

Ця особливість організму пояснюється просто — у шкірі, волосах і очах таких людей немає пігменту меланіну. Натомість деякі африканські спільноти схильні вважати альбіносів людьми від диявола, проклятими, наділеними надприродними силами, а отже небезпечними, або покараними за гріхи минулих життів і предків. Такі люди стикаються з жорстокою дискримінацією та булінгом, їх відсторонюють від державних послух, як-то освіта або медицина, не кажучи вже про конкурентні професійні можливості та звичайне місце в соціумі.  Їх не розуміють і бояться.

Інший бік цієї проблеми — віра в те, що частини тіла альбіносів приносять удачу, багатство та навіть лікують від хвороб, що призводить до страшних наслідків. В деяких країнах Африки людей з альбінізмом переслідують і вбивають, відрізаючи кінцівки, які потів використовують в ритуалах. Торгівля частинами тіл альбіносів є прибутковою справою на чорному ринку. Настільки, що могили альбіносів ексгумують, тому місця їхнього поховання часто заливають бетоном.

Найбільше подібних злочинів через віру у магічні властивості тіл альбіносів реєструють у Танзанії. З 2007 року там зафіксували 209 повідомлень про напади, але по факту їх значно більше. Останній приголомшливий випадок — це вбивство дворічної дівчинки-альбіноски, яку викрали та понівечили, забравши частини тіла.

В цьому місяці Африканський суд з прав людини та народів постановив, що Танзанія недостатньо захищає своїх громадян-альбіносів, зокрема дітей, і виніс рішення. Протягом двох наступних років уряду країни треба провести інформаційні кампанії проти забобонів, криміналізувати напади на людей з альбінізмом, забезпечити їхнє право на охорону здоров’я, зробити добробут таких дітей в закладах освіти пріоритетом і створити фонд, який компенсує шкоду жертвам насильницьких нападів.

Продаж жінок на аукціонах

До 1753 року подружжя в Англії спокійно собі жило, ростило дітей та займалося господарством у цивільному співіснуванні, аж потім трапився закон про шлюби. Відтоді жінка ставала цілковитою власністю чоловіка. Дружина не могла володіти майном або ухвалювати самостійні рішення, щобільше, такі правила вважалися захистом жінки. Проте чоловікові теж було рано радіти. Через якийсь час після ухвалення закону отримати розлучення стало вкрай складно — для цього потрібно було безліч часу, грошей і навіть рішення парламенту.

Тому підприємливі чоловіки вигадали ефективніший спосіб позбутися дружини — виставити її на аукціон, щоб передати іншому. Жінку приводили на площу або ринок на повідці та виставляли на огляд. Чоловік оголошував стартову ціну, а потенційні «покупці» торгувалися в форматі «хто більше». Найзаможніший щасливець забирав собі нову дружину, часто з підтверджувальними документами. При тому бажано, щоб в публічному місці угоди було багацько людей — щоб засвідчити розірвання стосунків між подружжям.

Листівка, опублікована В. Боугом: «Продаж дружини: повний і конкретний опис продажу жінки на ім’я Мері Макінтош, який відбувся в середу ввечері, 16 липня 1828 року, на ринку Грасс в Единбурзі, яку її чоловік звинуватив у тому, що вона була відомою п’яницею»
Останній «продаж дружини» в Британії відбувся 1844 року у Хоршемі за 30 шилінгів. Ілюстрація: «Продаж дружини», Т. Роулендсон

Практика була неофіційною, а влада закривала на неї очі, хоча деякі суди проводилися та закінчувалися штрафами для чоловіків. Вищі соціальні кола вважали такі дії ганебними, а от нижчі — ставилися спокійно. Щобільше, іноді самі жінки хотіли піти на аукціон, щоб змінити чоловіка. Але, звісно, бували й випадки, коли дружина нічого не підозрювала, а на наступний день вже їхала до іншого. І тільки у середині XIX століття, коли розлучення стали простішим і доступнішим процесом, практика аукціонів зникла.

Україна сьогодні

Може здатися, що дискримінація — це про відносно далекі часи або країни на іншому кінці світу. Однак насправді прямо зараз в нашій країні теж дискримінують людей. Росія примушує українців приймати своє громадянство під загрозою депортації або втрати майна. Освітні програми у школах спотворюються, а діти піддаються насильницькій русифікації: їх примусово вивозять до РФ, змінюють громадянство та передають на усиновлення російським сім’ям — саме за це Владіміра Путіна подали в міжнародний розшук. Окрім цього, повідомляється про систематичні порушення прав людини, такі як свавільні затримання, тортури та сексуальне насильство.

Упередження, забобони, хибні соціальні норми та сліпа ненависть мають глибокий вплив на суспільство. Проте будь-який з цих проявів вкотре нагадує про важливість захисту прав людини, боротьби з упередженнями та застарілими нормами, необхідність створення безпечного та справедливого світу. Де кожен може бути собою, мати такі ж можливості, як і інші, та не переживати за своє життя.

Авторка:  Тетяна Капустинська

Джерело: Platfor.ma


Більше про дискримінацію та боротьбу з нею, громадянську участь, права людини та хто їх захищає читайте у Human Rights Guide — першому україно-англомовному ресурсі для самоосвіти з прав людини. Він розроблений Центром громадянських свобод у партнерстві з Baltic Human Rights Society та за підтримки МЗС Латвії.

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У НАТО заявили про підготовку до передачі додаткових F-16 Україні
24tv
2025-04-03T21:06:44Z
"Невеликий контрнаступ": головнокомандувач НАТО підтвердив операцію ЗСУ в Бєлгородській області
Фокус
2025-04-03T21:06:00Z
Ми все ще опрацьовуємо це питання, – Паліса про контракти для вже мобілізованих
24tv
2025-04-03T21:00:45Z
"Стосується і чоловіків, і жінок": в ОП заявили, що Україна потребує змін в мобілізації
Фокус
2025-04-03T21:00:04Z
Чоловік Заворотнюк привіз доньку на могилу матері: який вона має вигляд
GlavRed
2025-04-03T20:45:32Z
Число українських біженок у Польщі, які хочуть повернутися в Україну, значно зменшилося — опитування
Antikor
2025-04-03T20:36:24Z
"Як риба у воді": генерал НАТО назвав удари ЗСУ по РФ "екстремально ефективними"
GlavRed
2025-04-03T20:27:52Z
Коли пролунає останній дзвоник та буде випускний у школах Рівного
24tv
2025-04-03T20:27:30Z
Україна подолала нестачу солдатів на фронті – генерал НАТО
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T19:57:12Z
На Покровському напрямку ЗСУ знешкодили більше 400 окупантів - Генштаб
Gazeta UA
2025-04-03T21:18:59Z
Вибухи в Дніпрі та Броварах: у Києві працює ППО
Antikor
2025-04-03T21:06:12Z
Росія атакує Харків "шахедами": є влучання в будинки, виникла пожежа
Лига
2025-04-03T21:00:30Z
Київ та область атакують ворожі дрони, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T20:48:46Z
Тривога в Києві та кількох областях через загрозу "шахедів"
Antikor
2025-04-03T20:48:43Z
В Україні на вихідних очікується різке похолодання та сніг
ZN UA
2025-04-03T20:40:47Z
На Донеччині залишаються близько 284 тисяч цивільних: евакуація триває
Хвиля
2025-04-03T20:36:07Z
Робота в Києві: де пенсіонерам обіцяють зарплату від 23 тисяч
Политека
2025-04-03T20:00:46Z
Лінія фронту станом на 3 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T19:54:05Z
Армія Росії підпорядковується спецслужбам: Путін не довіряє своїм генералам, – The Economist
Antikor
2025-04-03T21:21:18Z
Сибіга запевнив Рубіо, що Україна хоче угоди про надра зі США
Европейская правда
2025-04-03T21:18:58Z
Рейтинг схвалення Дональда Трампа впав до 43% — найнижчий показник з моменту повернення у Білий дім
Antikor
2025-04-03T21:18:39Z
Генерал НАТО: ЗСУ не зможуть перейти в "великий наступ" найближчим часом
Antikor
2025-04-03T21:15:26Z
Зеленський готовий до компромісу щодо повернення окупованих територій, але наголошує, що вони ніколи не будуть визнані російськими
Antikor
2025-04-03T21:12:23Z
Хронологія війни — день 1136: Росія атакувала дронами Харків і Київ
Telegraf
2025-04-03T21:01:04Z
Спецпосланець Путіна заявив, що Росія і США впевнено «крокують вперед»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T21:00:16Z
Росія і США досягли прогресу в переговорах про припинення вогню, - Дмитрієв
Antikor
2025-04-03T20:54:55Z
Канада відповідає США 25%-ми тарифами на автомобілі
Европейская правда
2025-04-03T20:51:24Z
Нестандартний набір дорослої дівчинки: що в сумці у Каті Осадчої
GlavRed
2025-04-03T21:06:28Z
Особлива естетика та атмосфера: 4 високорейтингові серіали про офісних працівників
24tv
2025-04-03T20:30:50Z
"Не хочу з вами працювати": розкрито грандіозну таємницю Софії Ротару
GlavRed
2025-04-03T20:27:18Z
"Зайчик" Сердючки відреагував на чутки про роман з Данилком: "Хтось з кимось спав"
GlavRed
2025-04-03T19:27:40Z
Таємниці дружини голови КРАІЛ: Як Катерина Руда стала об’єктом публічної уваги
Antikor
2025-04-03T19:15:25Z
Захоплює чи розчаровує: що варто знати про напружений трилер "Голланд" з Ніколь Кідман
24tv
2025-04-03T18:57:54Z
"Кожна хвилина важлива": Позитив відверто заговорив про доньку і випустив трек, на який чекали 6 років
GlavRed
2025-04-03T18:27:48Z
Трендова стрижка, яку можна носити зовсім без укладки
24tv
2025-04-03T18:27:15Z
5 найкращих комедійних фільмів 90-х, від яких ви сміятиметесь до сліз
24tv
2025-04-03T18:12:03Z
Пу-холуйство: президенту ФІФА нейметься повернути російського агресора в міжнародний футбол
Украина Криминальная
2025-04-03T21:09:05Z
Талант Ювентуса зацікавив деякі клуби АПЛ і Бундесліги
Football.ua
2025-04-03T21:06:57Z
Президент ФІФА видав ганебну заяву щодо повернення Росії
24tv
2025-04-03T20:48:00Z
Палмер відзначився асистом за Челсі вперше за понад чотири місяці
Football.ua
2025-04-03T20:40:53Z
Калулу хоче залишитися в Ювентусі – Скіра
Football.ua
2025-04-03T20:18:36Z
ЮКСА підписала сина Ромаріо
Football.ua
2025-04-03T20:15:34Z
УЄФА не планує повертати російські команди до міжнародних змагань
Football.ua
2025-04-03T20:03:42Z
Титулований клуб з УПЛ хоче підписати українського легіонера
24tv
2025-04-03T19:57:21Z
Кевін: Шахтар не може залишити порожньою графу здобутих протягом сезону трофеїв
Football.ua
2025-04-03T19:34:01Z
Фондовий ринок США зазнав найбільшого обвалу з 2020 року
Факти ICTV
2025-04-03T21:21:13Z
Ціни на нафту падають через збільшення видобутку країнами ОПЕК+ та американські мита
ZN UA
2025-04-03T21:04:03Z
Крипторезерв США не змінить ринок миттєво, але створює умови для зростання
InternetUA
2025-04-03T20:52:34Z
Криптовалюти стрімко дешевшають через дії США – WSJ
iPress
2025-04-03T20:33:46Z
Українська кукурудза може замінити американську через нові мита Трампа
iPress
2025-04-03T20:33:00Z
США допускають скасування мит, Україна готова скористатися можливістю – Качка
Факти ICTV
2025-04-03T20:18:59Z
Apple iPhone за 2300 доларів: тарифи Трампа підвищують ціни на культові смартфони
Фокус
2025-04-03T20:16:01Z
Канада введе 25% тариф на автомобілі з США, які не відповідають угоді про Зону вільної торгівлі
Antikor
2025-04-03T20:15:23Z
Мінімальна пенсія – 2300, кілограм черешні – 2400: у Києві знайшли рекордний цінник на ягоди
Знай
2025-04-03T20:12:54Z
На будь-який смак та вподобання: 3 легкі рецепти глазурі на паску
24tv
2025-04-03T21:00:14Z
Як допомогти коту, який не може поїсти без вашої присутності: пояснення ветеринарки
Знай
2025-04-03T19:51:54Z
Навіть старе насіння "пробудиться" і дасть небачений урожай: замочіть його у копійчаному засобі
24tv
2025-04-03T19:51:03Z
Суп, який обожнюють усі: рецепт неймовірно смачної солянки
24tv
2025-04-03T19:39:57Z
Як зробити свій будинок екологічним: прості кроки до зеленого житла
24tv
2025-04-03T18:57:13Z
Різниця у віці, кажуть експерти, не завада для щасливого кохання – але є важлива умова
24tv
2025-04-03T18:51:14Z
Чому не можна сідати на чуже ліжко: цих деталей ви точно не знали
24tv
2025-04-03T18:12:13Z
Хитрість кулінара: як засолити лосось і не зіпсувати смак
Gazeta UA
2025-04-03T17:18:14Z
Зберігайте і насолоджуйтесь: 3 найпростіші салати з пекінської капусти, які зроблять свято
24tv
2025-04-03T17:09:20Z
У Вінниці суд обрав запобіжний захід жінці, підозрюваній у викраденні предметів з могили загиблого бійця Азову "Грєнки"
Antikor
2025-04-03T20:42:08Z
Вибухи у Запорізькій області: працює ППО
Antikor
2025-04-03T20:03:09Z
На США обрушилася серія торнадо: вже є загиблі
Фокус
2025-04-03T20:00:11Z
У Португалії масштабні обшуки через корупцію в IT-контрактах на 17 млн євро
InternetUA
2025-04-03T19:51:48Z
Харків знову під атакою "шахедів": влучання по двоповерховому будинку, є постраждалі
Antikor
2025-04-03T19:33:59Z
Росіяни вдарили по Харкову «шахедами», виникла пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T19:12:23Z
Співробітницю ТЦК на Закарпатті Лівик підозрюють у схемі продажу «білих квитків»
Antikor
2025-04-03T18:45:03Z
У центрі Берліна озброєні нападники з мачете пограбували інкасаторів
Antikor
2025-04-03T18:36:28Z
Бавилися з вогнем: троє підлітків причетні до підпалу заводу в Рівному
24tv
2025-04-03T18:00:36Z
Як 2 хвилини стрибань допомагають позбутися токсинів та зміцнюють імунітет
Знай
2025-04-03T20:51:16Z
Колд брю та еспресо: у чому різниця між напоями та який краще обрати
24tv
2025-04-03T19:45:52Z
Чи можна їсти яйця щодня
24tv
2025-04-03T19:06:08Z
Чи допоможуть 10 тис кроків на день скинути вагу: експерти дали відповідь
GlavRed
2025-04-03T18:27:46Z
Навіщо насправді в дитячому садку тиха година - справжню причину знають не всі
GlavRed
2025-04-03T18:27:29Z
Чому головний біль посилюється при яскравому світлі
Знай
2025-04-03T17:51:50Z
Цвіль, вологість або шум з вулиці: на якому поверсі найкраще купувати квартиру
24tv
2025-04-03T17:09:48Z
Як батьківство впливає на ризик депресії
24tv
2025-04-03T17:03:28Z
Як доглядати за малиною навесні: кущі будуть родити десятки років
24tv
2025-04-03T16:27:35Z
Штучний інтелект повернув жінці втрачений 18 років тому голос
InternetUA
2025-04-03T20:31:23Z
Справжній шедевр зі звичайних яєць - рецепт сніданку за 15 хвилин
GlavRed
2025-04-03T19:27:42Z
Кого замінять роботи: список професій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T19:18:43Z
Альтернатива Starlink на підході: що відомо про запуск нових інтернет-супутників
Фокус
2025-04-03T18:51:11Z
Попри холодний вітер та кригу: українські вчені проводять в Антарктиці важливе дослідження
24tv
2025-04-03T18:45:39Z
Не неї всі задивлятимуться: як зробити волохату паску, яка розірвала інтернет
24tv
2025-04-03T18:27:20Z
Шахраї відкрили полювання на українців у Telegram та Signal: три схеми обману
InternetUA
2025-04-03T18:22:21Z
Merz Gambit: Germany starts historic rearmament
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T18:00:27Z
Тіктоку загрожує понад €500 млн штрафу за передачу даних європейських користувачів до Китаю, — Bloomberg
Детектор М
2025-04-03T17:48:41Z
У Японії Subaru вдягнула новий Forester у дизайн, натхнений самураївською бронею
Топ Жир
2025-04-03T21:15:41Z
Ексклюзивні моделі Mercedes-AMG CLE 53 Manufaktur поєднують в собі характер і високу продуктивність
Топ Жир
2025-04-03T20:30:20Z
Ford анонсує ще 4 відкликань через проблеми з якістю
Топ Жир
2025-04-03T19:45:04Z
Чи подорожчають авто зі США через нові мита
24tv
2025-04-03T18:36:13Z
VW представляє нову пікап в Південній, але не Північній Америці
Топ Жир
2025-04-03T17:45:23Z
Kia готується до боротьби на Тазманії і не виключає конкуренцію Ford Ranger Raptor
Топ Жир
2025-04-03T17:15:39Z
Шлях одного поршня через шість кордонів, перш ніж він працює у вашому американському вантажівці
Топ Жир
2025-04-03T15:45:41Z
Новий футуристичний електрокросовер Honda 0 вперше показали на публіці
Фокус
2025-04-03T15:36:30Z
Електрифікований Ford Bronco Restomod від Icon 4×4 embrace забирає електромобільну енергію
Топ Жир
2025-04-03T15:15:56Z