MY.UAНовини
Жанр, що спокушає думкою: як есе вчиняє бешкет і дезорієнтує читача
Жанр, що спокушає думкою: як есе вчиняє бешкет і дезорієнтує читача

Жанр, що спокушає думкою: як есе вчиняє бешкет і дезорієнтує читача

Жанр, що спокушає думкою: як есе вчиняє бешкет і дезорієнтує читача

Яка практична мета у художньої прози? Глобально? Допомагати людям спілкуватися на теми, які їх хвилюють у повсякденні, знаходити порозуміння зі співрозмовником, себто вона уніфікує життєвий досвід. Що має на меті документальна проза? Зґрубша? Подати кожен індивідуальний досвід, кожну індивідуально пережиту подію як особливу, відчуту автономним біологічним тілом, і у такий спосіб показати інакшість навколо нас. Є тексти, котрі відразу не зіставиш ні з художнім письмом, ні з документальною прозою, з якими неясно, чи ідеться про типізацію або ж про радикальну екзотизацію досвідів, тексти, які, отже, дуже плутають читача, але вони і мають на меті саме таку провокацію. Це есе. Читати їх правильно складно, бо есе треба спеціально учитися читати саме як есе.

Будь-яке есе ґрунтується на парадоксі: на початку заявляються дві тези, які протирічать одна одній, але до кінця тексту одна з тез має стати обґрунтуванням для другої тези. Протилежності мають об’єднатися.

Без парадоксів не обійшлася й сама історія жанру, варто сказати, що таки іронічно.

Есе зазвучало в літературі в XVІ столітті, батьком жанру призначили Мішеля де Монтеня, його есеїстика — зразок стилю і понині (три томи монтенівських «Проб» є українською в блискучому перекладі Анатоля Перепаді). Письменник-мораліст, дуже освічений, дуже релігійний (але церква його твори заборонила), десятиліттями писав короткі тексти, в яких вихоплював шматок живого життя і осмислював те, що зараз побачив. Зрештою, він писав книжку про самого себе і того не приховував. Що я бачу просто зараз? Що я знаю про побачене? Що воно значить саме для мене? це і є структура та завдання класичного монтенівського есе. У кожному запитанні повторюється Я, і то не випадково, есе завжди про Я, яке вивчає світ. В есе ми бачимо світ очима автора, рухаємося за його думкою, він люблячий авторитет, котрому ми підкорюємося чи опираємося, така вже природа жанру.

Скажімо, «Чистої насолоди, щоб до неї чогось не домішувалося, немає» — одне з найвідоміших есе Монтеня, і його зміст добре відбивається уже в назві, яскравій і провокативній. Блаженство виснажує людину, сповнений радощами і щастям чоловік шукає страждань. Тут буде посилання на Платона і Тацита, автор перечитає вірші Катула, вимарить собі якогось абсолютно щасливого чоловіка, згадає про знайомого талалая, а потім розкаже про свої страждання і закриє все анекдотом про Синоміда. Він описує свій досвід, звіряє його з описаними до нього й уявними і робить висновок: треба страждати, щоби насолоджуватися. Ну дуже інтимний текст, чесно: людина всіма своїми інтелектуальними силами намагається не бути щасливою.

Європоцентричність зіграла з есе злий жарт, бо насправді есе старші за Монтеня десь так на п’ятнадцять століть, а їхня «еталонна» палітра ширша й інтимніша за ту, якою користувався Монтень. Перша книжка есе з’явилася в Японії, і написала її жінка (два фактори, щоби та книжка зникла з великого канону, як і не було) — придворна дама Сей Шьонаґон та її «Записки в узголів’ї» (ця книжка також є українською, в перекладі Наталії Бортнік). То дуже буквальна назва, так кажуть: авторка саме поблизу подушки, на краю узголів’я тримала свої нотатки. Японською цей жанр називається дзуйхіцу. У цьому жанрі фіксують поточний момент чи актуальну думку, не надто турбуючись про естетичну вишуканість і образність. Окрема скарбничка «Записок» — переліки. Серед переліків «Записок» є кількадесят суто списків-класифікаторів — гори, водоспади, мости, ліси, ставки, трави й таке інше. Всі назви явно щось значать для авторки, але що саме, нам уже невідомо. Вона упорядковує реальність навколо, але ми уже не знаємо, за яким принципом. «Речі, які роблять мене щасливою», «речі, які змушують мене сумувати», «те, що змушує серце калатати», «ті речі, які дорогі як пам'ять», абощо. До речі, «річ» і «людина» в японській звучать однаково.

З есе суцільні проблеми. Два дні народження жанру — найменша з них. Найбільша полягає в тому, що напевно таки не жанр, метажанр може бути, але не жанр у строгому значенні поняття. Є теорії в літературознавстві, які твердять, що родів літератури має бути більш як три. Є епос, де дія передує психологічному аналізу. Є лірика, де все визначає рух емоції. Є драма, де зміст підпорядковується активній взаємодії між героями. Ясно, що в чистому вигляді нині родів годі шукати, здебільшого маємо справу з перехідними і гібридними формами. Але есе не підпадає під ознаки жодного з родів, воно не те щоб убирає в себе елементи лірики, епосу і драми, есе щось абсолютно інакше. В есе зміст і сенс визначають рух думки, а ця думка може бути подією, емоцією чи взаємодією. Тому й говорять, що есе окремий рід літератури. Щось типу царства грибів у природі — воно схоже на рослину, але не рослина, та чомусь хтось обов’язково назве рослиною.

Людина, яка говорить до нас із есе, говорить завжди від Я, заявляє свою претензію на істину, але говорить вона в цей момент про неверифікований досвід. Доцільно оформлений життєвий досвід. Є уявлення про досвід, як про щось, що нарощується і має мету. Кожен етап нашого життя чогось нас навчає. Все, що з нами стається, стаються для чогось. Ми не живемо ні з того, ні з сього, а щодня робимо корисні висновки. (Це хибне, либонь, уявлення, але саме воно реалізується в есе.) Есе має на меті в чомусь переконати читача, провести його через лабіринт до правильної відповіді про сенс буття. (А ми ж знаємо, що в лабіринті є лише один безальтернативний вихід, так?) Досвід, який стає есе, — доцільний. Досвід, який стає есе, — культурно зумовлений. Комусь страждати з Монтенем, комусь складати перелік щасливих миттєвостей із Шьонаґон.

Давайте на прикладі? «Планета Полин» Оксани Забужко — еталонний зразок сучасної української есеїстики. Романів такої потужності про Чорнобиль у нас просто нема. Есе написане нібито про кіно. Авторка аналізує три способи розказати про кінець цивілізаційного світу: за версіями Довженка, фон Трієра і Тарковського, вона аналізує їхнє кіно як свідчення про світи, що вмирають. А починається есе з приватного досвіду. Жінка 26.04.86 виходить із тролейбусу на Шулявці і бачить сяйливе небо і сніг, що нагадував, радше, попіл, але якось дуже швидко танув просто у повітрі. Вона розповість про знелюднений Київ 1986-го і про те, як тієї весни зміцніли її стосунки з коханим, який згодом стане її чоловіком. І раптом буде випадкова сценка: порожніми вулицями якась молодиця котить візок із немовлям, нечасті перехожі нажахані її недбалістю… І це есе не про Трієра. Воно про те немовля. Воно про те, що катастрофа штибу Чорнобиля невидима, як та радіація, вона не залишає видимих культурі слідів, бо «базується» на втратах, які не можна засвідчити, а значить, не можна оплакати. От що сталося з тим київським немовлям 1986 року народження? Воно вижило? Живе? А скільки таких не народилося 1986-го, бо матері змушені були зробити аборт? І раптом стає зрозумілим, чому нема великого роману: він мусив би засвідчити невидиме і невтілене.

Людина, яка пише есе, свідомо робить зі свого досвіду, усвідомлюючи його обмеження, універсалію. От як в есе Забужко мимовільне спостереження юної жінки одного весняного дня перетворилося на спогад уцілілої в катастрофі, що став знаком, на якому базується спосіб говорити про те, що залишається непроговореним, про травму. Це складно звучить, бо то до біса складні процеси. А есе при цьому не виглядають надто складними текстами: це на позір простий, майже в розмовному стилі зроблений опис вражень, пов’язаних із конкретним біографічним випадком. У цьому теж їхня парадоксальність: проста форма і дуже серйозна місія.

В Україні є дві премії, які за протоколом відзначають суто есеїстику (не публіцистику, не документалістику, а саме есе). Так зветься одна з номінацій Книги року BBC, на подібні книжки орієнтована Премія імені Юрія Шевельова. В коротких списках обох премій час від часу опиняються книжки, котрі есеїстикою не є в принципі.

Так, свого часу премію ВВС з есеїстики отримала збірка художніх оповідань «Церебро» Андрія Бондаря. Хоча сцена з собакою, котрий вириває серце головного героя, чи сцена, де його арештовує двійка герильяс і веде на розстріл у джунглі, мали б наштовхнути на думку, що перед нами — художня проза. Комічний випадок, без шкідливих наслідків: автор, який пише есеїстику, вперше написав збірку новел і нарешті отримав премію як есеїст.

А от другий кейс, в якому заплуталися з жанром переможця, а точніше, проігнорували специфіку саме есе, важливіший і більш значущий. Премію Шевельова отримала книжка «Бахмут» Мирослава Лаюка. Ця книжка представлена як художній репортаж: репортер приїздить на три дні в Бахмут, який тоді був на лінії фронту, спостерігати, як військові святкують Різдво, їхня команда допомагає з евакуацією пораненої місцевої жінки, котра до того допомагала їм пересуватися Бахмутом. Така собі історія про Еврідіку і всяких Данте, що шастають пеклом. Лаюк і міркує, наскільки реальну війну легше трактувати кліше і топосами з літератури, аніж сприймати як подію в позахудожній реальності.

Репортаж — це звіт про достовірні події, свідком і учасником яких був автор, що занурює читача в той досвід, який сам пережив (через звуки, запахи, через особливий сторітелінг). Есе може не бути достовірним, есе презентує досвід, котрий верифікується через інші досвіди, фактчекінг в есе не проводять. У репортажі безкінечно важить точність фактів. В есе ми віримо автору, в репортажі — факту і задокументованому свідченню… Розумієте, в чому проблема, коли премією за есе відзначається художній репортаж про фронт?

Розмивання жанрових (чи родових) меж есе матиме наслідком розмивання кордонів між «досвідом» і «правдою». А не все істинне ми переживаємо безпосередньо, так само, як не все нами пережите є істинним.

Есе фрагментарне. Есе свідомо викликає сильну емоційну реакцію. Есе апелює до життєвого досвіду і переконань біографічного автора. Есе афористичні і парадоксальні, мусять неодмінно такими бути, вони скандалізують і дивують. Есе принципово суб’єктивні. Есе доцільні, але недоказові. І при цьому вони не є художньою прозою, і від опонентів не відмахнешся запросто шматою з надписом «художня умовність і вигадка». Есе передбачає граничну відповідальність автора за сказане… Виходячи з таких родових ознак, я, наприклад, не знаю метажанру, котрий більше придавався би до того, щоби маніпулювати суспільною думкою. Есе стають шалено популярними в часи соціальних зламів. У нашій актуальній історії було три потужні сплески есеїстики: на початку 1990-х, після 2014-го і після 2022-го. Природно ж, правда?

Окей. І що з цим усім робити читачу? Не зачаровуватися, не вірити на слово. Есе по природі своїй потребує читача-скептика, котрий щомиті чинить спротив авторській думці (навіть якщо поділяє її). Читати есе — це огризатися чисто з принципу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Чоловікові наснилася перемога в лотереї і незабаром він став мільйонером
Фокус
2025-04-03T07:36:40Z
Дрони Switchblade вразили в глибокому тилу російські системи "Бук" і "Тор"
Фокус
2025-04-03T07:30:54Z
Допомога для ВПО в Дніпрі: як отримати необхідну підтримку
Политека
2025-04-03T07:30:37Z
Італія посилила вимоги для отримання громадянства: що варто знати
24tv
2025-04-03T07:30:08Z
«Роздягайся і до справи». Дружина міністра Сметаніна пише еротичні романи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:27:50Z
Жінка знайшла статуетку за $3, а потім перевернула її й не повірила своїм очам
Фокус
2025-04-03T07:27:30Z
Віддана волонтерка, колишня вихователька. Історії жінок, які загинули внаслідок обстрілу Кривого Рогу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:27:08Z
Зможе вмістити до 90 одиниць техніки: Росія будує в Керчі найбільший корабель "Іван Рогов"
24tv
2025-04-03T07:27:02Z
Розробники Lockheed Martin представили високоточну ракету Precision Strike, що перевершує ATACMS
InternetUA
2025-04-03T07:25:39Z
Острови з пінгвінами, але без людей потрапили під мита Трампа
Лига
2025-04-03T07:37:06Z
США вводять жорсткі мита проти всього світу
360ua.news
2025-04-03T07:36:18Z
Прем'єр Британії про тарифи Трампа: треба зберігати спокій та холоднокровність
Европейская правда
2025-04-03T07:34:05Z
Каллас: ЄС уже забезпечують понад 50% потреб України в боєприпасах
Antikor
2025-04-03T07:30:44Z
"День визволення" американської економіки: що говорять у світі про введені Трампом мита
ZN UA
2025-04-03T07:30:30Z
Україна може стати новим лідером НАТО: з'явився несподіваний прогноз
GlavRed
2025-04-03T07:27:46Z
Стефанчук пояснив, чому Порошенка не випустили до США. Реакція опозиції
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:27:06Z
Штурмові групи РФ не полишають спроб заходу на Сумщину – ДПСУ
Факти ICTV
2025-04-03T07:24:34Z
МЗС України вітає санкції США проти мережі, що допомагала Ірану виробляти безпілотники
УкраинФорм
2025-04-03T07:24:11Z
На війні загинув захисник із Київщини Олександр Осьмак
Antikor
2025-04-03T07:36:59Z
Росія атакувала Україну 39 безпілотниками, є наслідки в трьох областях – фото
Лига
2025-04-03T07:36:29Z
ППО збила 28 із 39 дронів: в Повітряних Силах розповіли про перебіг нічної атаки та постраждалі регіони
ZN UA
2025-04-03T07:36:24Z
Ворог продовжує спроби перекидати війська на західний берег річки Оскіл - Сили оборони
УкраинФорм
2025-04-03T07:27:55Z
Росіяни намагаються розширити зону бойових дій у напрямку Новенького і Журавки - Демченко
УкраинФорм
2025-04-03T07:27:51Z
Заморозки на початку квітня можуть підкоригувати агровиробничі плани - Укргідрометеоцентр
Agravery
2025-04-03T07:27:07Z
На цьому напрямку російські дрони змусили бійців ЗСУ заритися в нори: що діється на одній з найважчих ділянок фронту
ZN UA
2025-04-03T07:22:54Z
Росія завдала масованих ударів по Донецькій області: є загибла та семеро поранених
ZN UA
2025-04-03T07:22:09Z
Полив клумб під час дощу: «Київзеленбуд» пояснив, що насправді робили працівники
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:15:51Z
Стосунки з жертвами торгівлі людьми: Ван-Дамму висунули серйозні звинувачення
GlavRed
2025-04-03T07:36:30Z
У Лондоні з’явився новий ресторан української кухні
УкраинФорм
2025-04-03T07:36:01Z
Жана-Клода Ван Дамма підозрюють у секс-торгівлі дітьми: проти актора відкрили кримінальну справу
Gazeta UA
2025-04-03T07:27:20Z
Популярний український співак після мобілізації зізнався, чим займається
GlavRed
2025-04-03T07:27:11Z
На міжнародному кінофестивалі в Бразилії покажуть український фільм «Редакція»
Детектор М
2025-04-03T07:12:32Z
У Греції відкриють нові «Українські книжкові полички»
УкраинФорм
2025-04-03T07:12:31Z
Екранізація Minecraft стартувала з 52% на Rotten Tomatoes: «Дурний фільм для дітей або дуже завзятих геймерів»
ITC
2025-04-03T07:08:40Z
"Я дуже сильно радію": Dorofeeva готує масштабний концерт у Палаці Спорту
GlavRed
2025-04-03T06:57:11Z
39-річна Шишпор чесно зізналася, як робота прими-балерини вплинула на її здоров’я
TSN
2025-04-03T06:39:07Z
Нафта дешевшає після оголошених президентом США нових мит
УкраинФорм
2025-04-03T07:37:44Z
Техніка Apple і не тільки. Що може здорожчати в Україні через мита Трампа
Telegraf
2025-04-03T07:30:55Z
Виробник мініморкви за три роки планує збільшити площі під овочами до 1 тис. га
AgroPortal
2025-04-03T07:30:35Z
Нові тарифи Трампа: для українських експортерів відкриваються нові можливості
ZN UA
2025-04-03T07:27:22Z
Вартість iPhone й іншої техніки Apple різко зросте: у чому причина
GlavRed
2025-04-03T07:27:06Z
Падіння світових ринків через нові мита США: інвестори скуповують золото
Факти ICTV
2025-04-03T07:24:42Z
Трамп затвердив 25% мита на автомобілі: коли вони наберуть чинності
24tv
2025-04-03T07:21:36Z
Торгова війна з всім світом: як фондовий ринок США відреагував на мита Трампа
24tv
2025-04-03T07:18:55Z
Світова торгова війна: нові мита Трампа спричинили паніку на ринках і жорстку критику
Antikor
2025-04-03T07:15:59Z
Нацвідбір у Люксембурзі відбувся завдяки українській команді. Laura Thorn отримала право представляти свою країну у Базелі на Eurovision 2025.
FM-TV
2025-04-03T07:37:26Z
ЗСУ ліквідували молодого перспективного російського спортсмена
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:36:19Z
Тенісисти з топ-20 вимагають збільшити призові на турнірах Grand Slam - ЗМІ
УкраинФорм
2025-04-03T07:27:16Z
Агент Ваната: Умови щодо трансферу повинні відповідати трансферним вимогам Динамо Київ
Football.ua
2025-04-03T07:16:05Z
Ярмоленко у Львові провів виховну розмову з юним вболівальником
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:12:05Z
"У мене є все": нігерійський боксер хоче битись з Усиком або Дюбуа
24tv
2025-04-03T07:09:50Z
Гвардіола влітку може очолити Мілан — GdS
Football.ua
2025-04-03T07:07:56Z
Михайлюк зіграв за «Юту» 15 хвилин у матчі НБА проти «Г'юстона»
УкраинФорм
2025-04-03T07:03:29Z
Жіноча збірна України з гандболу залишилася без головного тренера
УкраинФорм
2025-04-03T06:40:06Z
Секрет у поливі: як зробити, щоб редиска не гірчила
GlavRed
2025-04-03T07:36:30Z
До кави та смаколиків: легкий рецепт домашнього згущеного молока – купувати більше не захочете
24tv
2025-04-03T07:12:22Z
Парфуми з ароматом кави, які точно не залишать нікого байдужим
24tv
2025-04-03T07:00:48Z
Така паска випікається всього 30 хвилин: рецепт для лінивих господинь
Telegraf
2025-04-03T07:00:06Z
Як оновити квартиру до весни без витрат: 5 дієвих порад
24tv
2025-04-03T06:30:13Z
Період важливих змін: що відбудеться у 2025 році за датою народження
GlavRed
2025-04-03T06:25:08Z
Виходять ажурними та не рвуться: рецепт ідеальних тонких млинців
Telegraf
2025-04-03T06:12:50Z
Урожай здивує: як і чим підживити полуницю
Gazeta UA
2025-04-03T05:00:19Z
Куртка пахне, як після марафону? П'ять хитрих способів повернути їй свіжість без прання
Знай
2025-04-03T04:51:31Z
За підпал автомобіля військового в Житомирі судитимуть 18-річного студента
Украина Криминальная
2025-04-03T07:27:34Z
Удар балістикою по Кривому Рогу: кількість постраждалих зросла до 17, четверо людей загинули
УкраинФорм
2025-04-03T07:24:38Z
Кількість жертв землетрусу у М'янмі перевищила 3000
УкраинФорм
2025-04-03T07:21:51Z
Внаслідок обстрілів Харківщини постраждали щонайменше 7 осіб, у тому числі 10-річна дитина
Мій Харків
2025-04-03T07:19:28Z
Російські війська зранку атакували Краснопілля на Сумщині, виникли пожежі
УкраинФорм
2025-04-03T07:18:09Z
Затримано жителя Одещини, який погрожував підірвати гранату в будинку, в якому мешкав з родиною
Украина Криминальная
2025-04-03T07:15:10Z
Чоловіки, які в комендантську годину напідпитку влаштували бійку з поліцією, отримали тюремні строки
Украина Криминальная
2025-04-03T07:06:18Z
Контрабандист і власник підпільних казино Артур Гранц, який має бізнес в країні-агресорці, спокійно скуповує активи в Латвії
Antikor
2025-04-03T06:51:52Z
На Київщині фура, яка перевозила зерно, загубила вантаж
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T06:48:51Z
Назвали 4 напої, які найбільше школять вашому серцю
24tv
2025-04-03T07:36:39Z
Не лише колір: які головні відмінності між чорними та зеленими оливками
24tv
2025-04-03T07:21:13Z
Neuralink тепер шукає людей із квадриплегією по всьому світу для дослідження свого мозкового імпланта
AIN
2025-04-03T07:15:59Z
Наслідки Covid-19: у 27-річної британки розвинулася сильна алергія на холод
Факти ICTV
2025-04-03T06:52:37Z
Виробники ліків так і не знизили ціни, хоч і перестали сплачувати за маркетинг, – депутат "СН"
24tv
2025-04-03T06:39:36Z
Угорщина розгортає війська: що сталося
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T05:42:28Z
Виявили фактор, який майже вдвічі підвищує ризик депресії
24tv
2025-04-03T05:03:24Z
Без розводів і втрати кольору: як почистити тканинний диван
Gazeta UA
2025-04-03T04:10:16Z
Наука каже, що існує ідеальний час для фізичних вправ, якщо ви хочете прожити довше
24tv
2025-04-03T03:45:38Z
Екіпаж Fram2 вперше в історії побачив обидва полюси Землі з орбіти
24tv
2025-04-03T07:30:46Z
Ключові виклики штучного інтелекту: що обговорювали на AI Day 2025 Forbes Ukraine за участі FAVBET Tech
Политека
2025-04-03T07:27:30Z
Секретне місто під пірамідами Гізи: автори скандального відкриття показали докази
Фокус
2025-04-03T07:15:03Z
Гравці Roblox почнуть отримувати гроші за перегляд реклами
InternetUA
2025-04-03T07:01:15Z
AMD відреагувала на збої Ryzen 7 9800X3D та інших процесорів з 3D V-Cache
ITC
2025-04-03T07:01:13Z
Астронавти SpaceX показали перші кадри польоту над Антарктидою
1News
2025-04-03T06:54:17Z
У надрах планети знайдено червоточину: вчені виявили, що в одній точці земна кора протікає
Фокус
2025-04-03T06:51:18Z
Adobe запускає генеративний відеорозширювач AI від Premiere Pro
InternetUA
2025-04-03T06:46:47Z
Можуть живити БПЛА: передові "рулонні" сонячні панелі згортаються без втрати ККД
InternetUA
2025-04-03T06:40:30Z
Спортивний седан та кросовер із ГБО: представлено оригінальні електрокари Hyundai
Фокус
2025-04-03T07:21:30Z
Hyundai оновив електричний Ioniq 6 та анонсував заряджену версію N Line
AutoCentre
2025-04-03T07:16:54Z
Автопілот розбив Xiaomi SU7 через несподівану зміну смуги на високій швидкості
ITC
2025-04-03T07:16:22Z
Peugeot-Citroen запустив перший кросовер під новим брендом: відома ціна
ЗаРулем
2025-04-03T07:03:07Z
Сучасна електроніка та батареї: електромобіль Polestar 2 оновили
AutoGeek
2025-04-03T06:48:29Z
Готуємо авто до літнього сезону: як заощадити час та гроші
AutoCentre
2025-04-03T06:36:11Z
Mazda вивела на тести конкурента Tesla Model Y
AutoCentre
2025-04-03T06:19:32Z
Назвали лідера світового ринку нових авто
Gazeta UA
2025-04-03T05:57:45Z
Італія посилить охорону дилерських центрів Tesla після знищення 17 машин
InternetUA
2025-04-03T05:16:50Z