MY.UAНовини
Жанр, що спокушає думкою: як есе вчиняє бешкет і дезорієнтує читача
Жанр, що спокушає думкою: як есе вчиняє бешкет і дезорієнтує читача

Жанр, що спокушає думкою: як есе вчиняє бешкет і дезорієнтує читача

Жанр, що спокушає думкою: як есе вчиняє бешкет і дезорієнтує читача

Яка практична мета у художньої прози? Глобально? Допомагати людям спілкуватися на теми, які їх хвилюють у повсякденні, знаходити порозуміння зі співрозмовником, себто вона уніфікує життєвий досвід. Що має на меті документальна проза? Зґрубша? Подати кожен індивідуальний досвід, кожну індивідуально пережиту подію як особливу, відчуту автономним біологічним тілом, і у такий спосіб показати інакшість навколо нас. Є тексти, котрі відразу не зіставиш ні з художнім письмом, ні з документальною прозою, з якими неясно, чи ідеться про типізацію або ж про радикальну екзотизацію досвідів, тексти, які, отже, дуже плутають читача, але вони і мають на меті саме таку провокацію. Це есе. Читати їх правильно складно, бо есе треба спеціально учитися читати саме як есе.

Будь-яке есе ґрунтується на парадоксі: на початку заявляються дві тези, які протирічать одна одній, але до кінця тексту одна з тез має стати обґрунтуванням для другої тези. Протилежності мають об’єднатися.

Без парадоксів не обійшлася й сама історія жанру, варто сказати, що таки іронічно.

Есе зазвучало в літературі в XVІ столітті, батьком жанру призначили Мішеля де Монтеня, його есеїстика — зразок стилю і понині (три томи монтенівських «Проб» є українською в блискучому перекладі Анатоля Перепаді). Письменник-мораліст, дуже освічений, дуже релігійний (але церква його твори заборонила), десятиліттями писав короткі тексти, в яких вихоплював шматок живого життя і осмислював те, що зараз побачив. Зрештою, він писав книжку про самого себе і того не приховував. Що я бачу просто зараз? Що я знаю про побачене? Що воно значить саме для мене? це і є структура та завдання класичного монтенівського есе. У кожному запитанні повторюється Я, і то не випадково, есе завжди про Я, яке вивчає світ. В есе ми бачимо світ очима автора, рухаємося за його думкою, він люблячий авторитет, котрому ми підкорюємося чи опираємося, така вже природа жанру.

Скажімо, «Чистої насолоди, щоб до неї чогось не домішувалося, немає» — одне з найвідоміших есе Монтеня, і його зміст добре відбивається уже в назві, яскравій і провокативній. Блаженство виснажує людину, сповнений радощами і щастям чоловік шукає страждань. Тут буде посилання на Платона і Тацита, автор перечитає вірші Катула, вимарить собі якогось абсолютно щасливого чоловіка, згадає про знайомого талалая, а потім розкаже про свої страждання і закриє все анекдотом про Синоміда. Він описує свій досвід, звіряє його з описаними до нього й уявними і робить висновок: треба страждати, щоби насолоджуватися. Ну дуже інтимний текст, чесно: людина всіма своїми інтелектуальними силами намагається не бути щасливою.

Європоцентричність зіграла з есе злий жарт, бо насправді есе старші за Монтеня десь так на п’ятнадцять століть, а їхня «еталонна» палітра ширша й інтимніша за ту, якою користувався Монтень. Перша книжка есе з’явилася в Японії, і написала її жінка (два фактори, щоби та книжка зникла з великого канону, як і не було) — придворна дама Сей Шьонаґон та її «Записки в узголів’ї» (ця книжка також є українською, в перекладі Наталії Бортнік). То дуже буквальна назва, так кажуть: авторка саме поблизу подушки, на краю узголів’я тримала свої нотатки. Японською цей жанр називається дзуйхіцу. У цьому жанрі фіксують поточний момент чи актуальну думку, не надто турбуючись про естетичну вишуканість і образність. Окрема скарбничка «Записок» — переліки. Серед переліків «Записок» є кількадесят суто списків-класифікаторів — гори, водоспади, мости, ліси, ставки, трави й таке інше. Всі назви явно щось значать для авторки, але що саме, нам уже невідомо. Вона упорядковує реальність навколо, але ми уже не знаємо, за яким принципом. «Речі, які роблять мене щасливою», «речі, які змушують мене сумувати», «те, що змушує серце калатати», «ті речі, які дорогі як пам'ять», абощо. До речі, «річ» і «людина» в японській звучать однаково.

З есе суцільні проблеми. Два дні народження жанру — найменша з них. Найбільша полягає в тому, що напевно таки не жанр, метажанр може бути, але не жанр у строгому значенні поняття. Є теорії в літературознавстві, які твердять, що родів літератури має бути більш як три. Є епос, де дія передує психологічному аналізу. Є лірика, де все визначає рух емоції. Є драма, де зміст підпорядковується активній взаємодії між героями. Ясно, що в чистому вигляді нині родів годі шукати, здебільшого маємо справу з перехідними і гібридними формами. Але есе не підпадає під ознаки жодного з родів, воно не те щоб убирає в себе елементи лірики, епосу і драми, есе щось абсолютно інакше. В есе зміст і сенс визначають рух думки, а ця думка може бути подією, емоцією чи взаємодією. Тому й говорять, що есе окремий рід літератури. Щось типу царства грибів у природі — воно схоже на рослину, але не рослина, та чомусь хтось обов’язково назве рослиною.

Людина, яка говорить до нас із есе, говорить завжди від Я, заявляє свою претензію на істину, але говорить вона в цей момент про неверифікований досвід. Доцільно оформлений життєвий досвід. Є уявлення про досвід, як про щось, що нарощується і має мету. Кожен етап нашого життя чогось нас навчає. Все, що з нами стається, стаються для чогось. Ми не живемо ні з того, ні з сього, а щодня робимо корисні висновки. (Це хибне, либонь, уявлення, але саме воно реалізується в есе.) Есе має на меті в чомусь переконати читача, провести його через лабіринт до правильної відповіді про сенс буття. (А ми ж знаємо, що в лабіринті є лише один безальтернативний вихід, так?) Досвід, який стає есе, — доцільний. Досвід, який стає есе, — культурно зумовлений. Комусь страждати з Монтенем, комусь складати перелік щасливих миттєвостей із Шьонаґон.

Давайте на прикладі? «Планета Полин» Оксани Забужко — еталонний зразок сучасної української есеїстики. Романів такої потужності про Чорнобиль у нас просто нема. Есе написане нібито про кіно. Авторка аналізує три способи розказати про кінець цивілізаційного світу: за версіями Довженка, фон Трієра і Тарковського, вона аналізує їхнє кіно як свідчення про світи, що вмирають. А починається есе з приватного досвіду. Жінка 26.04.86 виходить із тролейбусу на Шулявці і бачить сяйливе небо і сніг, що нагадував, радше, попіл, але якось дуже швидко танув просто у повітрі. Вона розповість про знелюднений Київ 1986-го і про те, як тієї весни зміцніли її стосунки з коханим, який згодом стане її чоловіком. І раптом буде випадкова сценка: порожніми вулицями якась молодиця котить візок із немовлям, нечасті перехожі нажахані її недбалістю… І це есе не про Трієра. Воно про те немовля. Воно про те, що катастрофа штибу Чорнобиля невидима, як та радіація, вона не залишає видимих культурі слідів, бо «базується» на втратах, які не можна засвідчити, а значить, не можна оплакати. От що сталося з тим київським немовлям 1986 року народження? Воно вижило? Живе? А скільки таких не народилося 1986-го, бо матері змушені були зробити аборт? І раптом стає зрозумілим, чому нема великого роману: він мусив би засвідчити невидиме і невтілене.

Людина, яка пише есе, свідомо робить зі свого досвіду, усвідомлюючи його обмеження, універсалію. От як в есе Забужко мимовільне спостереження юної жінки одного весняного дня перетворилося на спогад уцілілої в катастрофі, що став знаком, на якому базується спосіб говорити про те, що залишається непроговореним, про травму. Це складно звучить, бо то до біса складні процеси. А есе при цьому не виглядають надто складними текстами: це на позір простий, майже в розмовному стилі зроблений опис вражень, пов’язаних із конкретним біографічним випадком. У цьому теж їхня парадоксальність: проста форма і дуже серйозна місія.

В Україні є дві премії, які за протоколом відзначають суто есеїстику (не публіцистику, не документалістику, а саме есе). Так зветься одна з номінацій Книги року BBC, на подібні книжки орієнтована Премія імені Юрія Шевельова. В коротких списках обох премій час від часу опиняються книжки, котрі есеїстикою не є в принципі.

Так, свого часу премію ВВС з есеїстики отримала збірка художніх оповідань «Церебро» Андрія Бондаря. Хоча сцена з собакою, котрий вириває серце головного героя, чи сцена, де його арештовує двійка герильяс і веде на розстріл у джунглі, мали б наштовхнути на думку, що перед нами — художня проза. Комічний випадок, без шкідливих наслідків: автор, який пише есеїстику, вперше написав збірку новел і нарешті отримав премію як есеїст.

А от другий кейс, в якому заплуталися з жанром переможця, а точніше, проігнорували специфіку саме есе, важливіший і більш значущий. Премію Шевельова отримала книжка «Бахмут» Мирослава Лаюка. Ця книжка представлена як художній репортаж: репортер приїздить на три дні в Бахмут, який тоді був на лінії фронту, спостерігати, як військові святкують Різдво, їхня команда допомагає з евакуацією пораненої місцевої жінки, котра до того допомагала їм пересуватися Бахмутом. Така собі історія про Еврідіку і всяких Данте, що шастають пеклом. Лаюк і міркує, наскільки реальну війну легше трактувати кліше і топосами з літератури, аніж сприймати як подію в позахудожній реальності.

Репортаж — це звіт про достовірні події, свідком і учасником яких був автор, що занурює читача в той досвід, який сам пережив (через звуки, запахи, через особливий сторітелінг). Есе може не бути достовірним, есе презентує досвід, котрий верифікується через інші досвіди, фактчекінг в есе не проводять. У репортажі безкінечно важить точність фактів. В есе ми віримо автору, в репортажі — факту і задокументованому свідченню… Розумієте, в чому проблема, коли премією за есе відзначається художній репортаж про фронт?

Розмивання жанрових (чи родових) меж есе матиме наслідком розмивання кордонів між «досвідом» і «правдою». А не все істинне ми переживаємо безпосередньо, так само, як не все нами пережите є істинним.

Есе фрагментарне. Есе свідомо викликає сильну емоційну реакцію. Есе апелює до життєвого досвіду і переконань біографічного автора. Есе афористичні і парадоксальні, мусять неодмінно такими бути, вони скандалізують і дивують. Есе принципово суб’єктивні. Есе доцільні, але недоказові. І при цьому вони не є художньою прозою, і від опонентів не відмахнешся запросто шматою з надписом «художня умовність і вигадка». Есе передбачає граничну відповідальність автора за сказане… Виходячи з таких родових ознак, я, наприклад, не знаю метажанру, котрий більше придавався би до того, щоби маніпулювати суспільною думкою. Есе стають шалено популярними в часи соціальних зламів. У нашій актуальній історії було три потужні сплески есеїстики: на початку 1990-х, після 2014-го і після 2022-го. Природно ж, правда?

Окей. І що з цим усім робити читачу? Не зачаровуватися, не вірити на слово. Есе по природі своїй потребує читача-скептика, котрий щомиті чинить спротив авторській думці (навіть якщо поділяє її). Читати есе — це огризатися чисто з принципу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Німеччина збирає зустріч щодо миротворців і закликає посилити місії ООН
УкраинФорм
2025-05-12T09:01:25Z
Дипломат США Карпентер: Будь-що, що менше за п'яту статтю НАТО, не є надійною гарантією
Лига
2025-05-12T09:00:56Z
Меми чи пам'ятники? Росія встановила сотні пам'ятників, присвячені окупації України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T09:00:42Z
Глава МЗС Польщі оголосив про намір закрити консульство РФ в Кракові
Европейская правда
2025-05-12T09:00:27Z
Китай підтримує запропоноване Україною, Європою і США 30-денне припинення вогню
УкраинФорм
2025-05-12T08:57:10Z
The Guardian опублікувала карикатуру про відповідь Путіна щодо пропозиції Європи про припинення вогню в Україні
Детектор М
2025-05-12T08:54:17Z
Кремль найближчим часом активізує зусилля для дискредитації переговорного процесу - ЦПД
УкраинФорм
2025-05-12T08:54:03Z
Чи згодна Україна на переговори без перемир'я: Єрмак розкрив позицію Києва
GlavRed
2025-05-12T08:48:27Z
ДСЗ — нова зброя Путіна в гібридній війні проти Заходу
360ua.news
2025-05-12T08:42:14Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Радянська цензура, еміграція і визнання за кордоном. Де зараз хужожник Іван Марчук і що відомо про нього
Telegraf
2025-05-12T08:51:34Z
У Музеї апартеїду в ПАР запрацював український аудіогід
УкраинФорм
2025-05-12T08:33:53Z
Продюсерка й режисерка Олена Кривенко: Я хотіла знімати щось авторське, а на Суспільному для цього є всі можливості
Детектор М
2025-05-12T08:28:54Z
Історія кохання Ольги Сумської і Віталія Борисюка та їх весільні фото
Gazeta UA
2025-05-12T08:06:48Z
Актор Андрій Ісаєнко, в будинок якого потрапив російський дрон, розповів про наслідки прильоту
Комсомольская правда
2025-05-12T08:04:33Z
Танець на пілонах під пісню "Катюша": на справу взялась "королева доносів"
FaceNews
2025-05-12T07:46:59Z
Дженніфер Лопес влаштувала ніжну зйомку в бікіні на березі океану
Gazeta UA
2025-05-12T07:42:29Z
Покажуть правду про війну: організатори Каннського кінофестивалю підтримають Україну
24tv
2025-05-12T07:42:06Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Запорізькій області: як отримати необхідну підтримку
Политека
2025-05-12T09:01:22Z
У Monobank пояснили, як працюють "безкоштовні кредити військовим"
24tv
2025-05-12T08:57:41Z
Вступники в аспірантуру складатимуть ЗНО
24tv
2025-05-12T08:57:40Z
Скільки людей проживає в Україні і скільки залишиться після війни: дані демографа
Факти ICTV
2025-05-12T08:46:26Z
Як підтвердити український диплом в Словаччині: що важливо знати
24tv
2025-05-12T08:45:49Z
Запідозрив у зраді: хлопець розійшовся з дівчиною через підключення її телефону до Wi-Fi
Фокус
2025-05-12T08:42:24Z
"Вже з Богом спілкується?" Єрмак заінтригував українців новим "шифром"
Telegraf
2025-05-12T08:39:59Z
Папа Римський Лев XIV обрав ім'я завдяки штучному інтелекту, а точніше загрозам, які той несе
24tv
2025-05-12T08:36:03Z
Україна вшанувала пам’ять закатованих у концтаборі «Маутгаузен» в Австрії
УкраинФорм
2025-05-12T08:34:55Z
У «Феофанії» виконали унікальну операцію військовому, який дістав складне поранення обличчя
УкраинФорм
2025-05-12T08:46:23Z
Синдром "оземпічних ніг": помітили новий тривожний побічний ефект від ліків для схуднення
24tv
2025-05-12T08:45:02Z
Міжнародний день медсестри 2025: дата і привітання
Комсомольская правда
2025-05-12T07:31:54Z
Знайшли поєднання факторів, які втричі підвищують ризик раку грудей
24tv
2025-05-12T07:24:23Z
Депресія, апатія, ПТСР: від початку війни українці почали вдвічі частіше звертатися до лікарів
Факти ICTV
2025-05-12T07:13:45Z
Легкий спосіб схуднути: прийом їжі в певний час призводить до значного зниження ваги
Фокус
2025-05-12T06:36:29Z
Науковці довели негативний вплив на дітей навіть короткої реклами шкідливої їжі
Факти ICTV
2025-05-12T06:16:52Z
Скільки грамів м'яса можна споживати без шкоди для здоров'я та планети
24tv
2025-05-12T05:03:18Z
З Міжнародним днем медсестри 2025: найтепліші привітання у картинках і словах
24tv
2025-05-12T03:52:07Z
У селі на Запоріжжі ворожий дрон атакував припарковану автівку
УкраинФорм
2025-05-12T09:01:51Z
Обікрав майже два десятки поховань: викрито 20-річного жителя Одещини
Украина Криминальная
2025-05-12T09:00:25Z
У Вінниці судитимуть двох підприємців, причетних до шахрайства на понад пів мільйона гривень
Украина Криминальная
2025-05-12T08:57:12Z
У Харкові під колесами автівки загинула 84-річна жінка
Мій Харків
2025-05-12T08:55:47Z
Поліція встановила "блогерів", які напідпитку в мережі хизувались зброєю
Khreschatyk
2025-05-12T08:51:20Z
Ціллю були енергетики: РФ вдарила по передмістю Сум
Telegraf
2025-05-12T08:42:09Z
У Києві судитимуть двох молодиків, які попросились до знайомих на ночівлю та пограбували їх
Украина Криминальная
2025-05-12T08:42:02Z
Затримано російських агентів, які намагалися підірвати наряд поліції біля Рівного
Украина Криминальная
2025-05-12T08:39:39Z
У Сумах дрон РФ вдарив по службовому авто енергетиків: загинула людина, троє поранених
УкраинФорм
2025-05-12T08:30:18Z
Скільки можна перевозити грошей через кордон України готівкою та на картці: усі нюанси
GlavRed
2025-05-12T08:57:24Z
Нафтовий гігант Aramco звітує про зниження прибутку через падіння цін на нафту
Хвиля
2025-05-12T08:57:02Z
Українці вже отримали майже ₴2 мільярди «Національного кешбеку»
УкраинФорм
2025-05-12T08:54:57Z
З липня переходимо на «євронапругу» в 230 В: як це позначиться на побутовій техніці
Комсомольская правда
2025-05-12T08:49:53Z
Українським морським коридором експортували вже 120 мільйонів тонн вантажів
УкраинФорм
2025-05-12T08:43:27Z
Деякі пенсіонери можуть отримувати надбавку 3,75 тис. грн: кому доступно
Фокус
2025-05-12T08:42:14Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Харківській області: зроблено важливу заяву
Политека
2025-05-12T08:31:52Z
Експорт зерна через порти Одещини більший, ніж до війни
AgroPortal
2025-05-12T08:30:49Z
Головний центр тіньової торгівлі нафтою: у розвідці розповіли, як Росія обходить санкції Заходу
24tv
2025-05-12T08:30:19Z
Заступником начальника КМВА став Ігор Рева
УкраинФорм
2025-05-12T09:00:42Z
Російський дрон влучив в автомобіль енергетиків на околиці Сум: є загиблий та троє поранених
ZN UA
2025-05-12T08:54:48Z
Воїни ССО під час розвідки знищили в тилу групу російських штурмовиків
УкраинФорм
2025-05-12T08:54:07Z
Мешканець Київщини заволодів земельною ділянкою, на якій розташований корпус дитячої лікарні
Украина Криминальная
2025-05-12T08:48:10Z
Нічні заморозки та холодні дощі: синоптик попередив про нестійку погоду
ZN UA
2025-05-12T08:22:44Z
"Було дуже смішно": росіяни зганьбилися святкуванням 9 травня в Маріуполі
24tv
2025-05-12T08:21:54Z
На Харківщині минулої доби внаслідок обстрілів КАБами та дронами постраждали п’ятеро людей
УкраинФорм
2025-05-12T08:19:02Z
Столичного адвоката підозрюють у шахрайському заволодінні трьома квартирами та приміщенням померлого іноземця
Украина Криминальная
2025-05-12T08:18:10Z
У Криму хакери атакували кремлівські новинні платформи
УкраинФорм
2025-05-12T08:15:47Z
Заради економії: Audi плану продати легендарне ательє Italdesign
AutoGeek
2025-05-12T08:45:25Z
В Україні з'явився новітній японський позашляховик преміумкласу за $110 000
Фокус
2025-05-12T08:36:30Z
Класичний Dodge Charger повернули на дороги після 30-річного простою
AutoCentre
2025-05-12T08:06:45Z
Топ-10 міфів про Jeep Grand Cherokee: що з цього правда?
ITC
2025-05-12T08:01:45Z
Продажі авто з Китаю в Україні різко зросли: найпопулярніші моделі
Фокус
2025-05-12T07:57:13Z
Tesla призупинить виробництво Cybertruck та Model Y у США
24tv
2025-05-12T07:27:56Z
Кардинально змінився: новий Jeep Cherokee 2026 вперше потрапив на фото
Фокус
2025-05-12T07:10:50Z
Renault вивів на тести новий кросовер, більший за Duster
AutoCentre
2025-05-12T07:07:52Z
Знову DS, але електричний: Емманюель Макрон отримав незвичайний президентський лімузин
ЗаРулем
2025-05-12T07:03:19Z
Які маринади для шашлику можуть зіпсувати не лише відпочинок, а й здоров'я
Знай
2025-05-12T08:51:38Z
Мають негативну енергію: 5 жіночих імен, які приносять нещастя
24tv
2025-05-12T08:42:53Z
Кожна заслуговує на цей парфум: 5 квіткових ароматів, які люблять жінки
24tv
2025-05-12T08:30:59Z
Китайський гороскоп на завтра 13 травня: Зміям - нещасний випадок, Коням - сварка
GlavRed
2025-05-12T08:27:38Z
Високоякісне прибирання: як очистити автосервіс від пилу, стружки й мастил
AutoGeek
2025-05-12T08:18:31Z
Обережніше в Повню. Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 12 травня 2025 року
Фокус
2025-05-12T08:00:18Z
Печінка може бути вишуканою: готуємо неймовірний паштет з ягідним конфітюром
24tv
2025-05-12T07:48:35Z
Нізащо не садіть ці 5 квітів біля дому: тільки створите собі проблеми
24tv
2025-05-12T07:36:05Z
Квітковий Місяць: 4 знаки зодіаку, чий світ стрясає травнева повня
GlavRed
2025-05-12T07:28:23Z
Apple планує масштабне оновлення своїх продуктів — коли
InternetUA
2025-05-12T08:46:43Z
20 років: ювілейний Apple iPhone 2027 року буде схожий на перший та отримає суцільний екран
ITC
2025-05-12T08:43:49Z
Apple може випустити вигнутий iPhone без вирізів в екрані: що про нього відомо
Фокус
2025-05-12T08:42:10Z
Який бамбук не можна садити у дворі: знищить сад і спотворить ландшафт
Gazeta UA
2025-05-12T08:36:36Z
В iOS 19 з'явиться одна невелика, але важлива функція для Wi-Fi
InternetUA
2025-05-12T08:31:41Z
Мексика подає позов на Google через зміну назви Мексиканської затоки
Факти ICTV
2025-05-12T08:30:41Z
Батарея для флагмана: 7 причин, чому розмір має значення
Фокус
2025-05-12T08:16:37Z
Затримка GTA 6 змушує інші студії змінювати плани релізів — серед них Battlefield
ITC
2025-05-12T08:01:45Z
Фізики відтворили оптичну ілюзію, передбачену Ейнштейном
ITC
2025-05-12T08:01:24Z
Путіністи у спортивних костюмах. Список фанатів війни, які прориваються на Олімпіаду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T09:00:34Z
Лях: Цілком заслужена перемога над Вересом – ми задоволені результатом
Football.ua
2025-05-12T08:55:45Z
Українці тріумфували на Євро з пауерліфтингу у Чехії
УкраинФорм
2025-05-12T08:54:10Z
Ашура звільнено з Полісся
Football.ua
2025-05-12T08:48:35Z
Боксер Василь Ломаченко став багатодітним батьком
Gazeta UA
2025-05-12T08:36:33Z
Манчестер Сіті перехоплює Вірца в Баварії
Football.ua
2025-05-12T08:31:54Z
Полісся звільнило ще двох працівників та проводить внутрішнє розслідування
Football.ua
2025-05-12T08:28:28Z
У Салоніках відкрили першу в Греції українську спортивну організацію з греблі
УкраинФорм
2025-05-12T08:19:28Z
Та: Ухвалю рішення щодо наступного клубу найближчим часом
Football.ua
2025-05-12T08:07:07Z