MY.UAНовини
Жанр, що спокушає думкою: як есе вчиняє бешкет і дезорієнтує читача
Жанр, що спокушає думкою: як есе вчиняє бешкет і дезорієнтує читача

Жанр, що спокушає думкою: як есе вчиняє бешкет і дезорієнтує читача

Жанр, що спокушає думкою: як есе вчиняє бешкет і дезорієнтує читача

Яка практична мета у художньої прози? Глобально? Допомагати людям спілкуватися на теми, які їх хвилюють у повсякденні, знаходити порозуміння зі співрозмовником, себто вона уніфікує життєвий досвід. Що має на меті документальна проза? Зґрубша? Подати кожен індивідуальний досвід, кожну індивідуально пережиту подію як особливу, відчуту автономним біологічним тілом, і у такий спосіб показати інакшість навколо нас. Є тексти, котрі відразу не зіставиш ні з художнім письмом, ні з документальною прозою, з якими неясно, чи ідеться про типізацію або ж про радикальну екзотизацію досвідів, тексти, які, отже, дуже плутають читача, але вони і мають на меті саме таку провокацію. Це есе. Читати їх правильно складно, бо есе треба спеціально учитися читати саме як есе.

Будь-яке есе ґрунтується на парадоксі: на початку заявляються дві тези, які протирічать одна одній, але до кінця тексту одна з тез має стати обґрунтуванням для другої тези. Протилежності мають об’єднатися.

Без парадоксів не обійшлася й сама історія жанру, варто сказати, що таки іронічно.

Есе зазвучало в літературі в XVІ столітті, батьком жанру призначили Мішеля де Монтеня, його есеїстика — зразок стилю і понині (три томи монтенівських «Проб» є українською в блискучому перекладі Анатоля Перепаді). Письменник-мораліст, дуже освічений, дуже релігійний (але церква його твори заборонила), десятиліттями писав короткі тексти, в яких вихоплював шматок живого життя і осмислював те, що зараз побачив. Зрештою, він писав книжку про самого себе і того не приховував. Що я бачу просто зараз? Що я знаю про побачене? Що воно значить саме для мене? це і є структура та завдання класичного монтенівського есе. У кожному запитанні повторюється Я, і то не випадково, есе завжди про Я, яке вивчає світ. В есе ми бачимо світ очима автора, рухаємося за його думкою, він люблячий авторитет, котрому ми підкорюємося чи опираємося, така вже природа жанру.

Скажімо, «Чистої насолоди, щоб до неї чогось не домішувалося, немає» — одне з найвідоміших есе Монтеня, і його зміст добре відбивається уже в назві, яскравій і провокативній. Блаженство виснажує людину, сповнений радощами і щастям чоловік шукає страждань. Тут буде посилання на Платона і Тацита, автор перечитає вірші Катула, вимарить собі якогось абсолютно щасливого чоловіка, згадає про знайомого талалая, а потім розкаже про свої страждання і закриє все анекдотом про Синоміда. Він описує свій досвід, звіряє його з описаними до нього й уявними і робить висновок: треба страждати, щоби насолоджуватися. Ну дуже інтимний текст, чесно: людина всіма своїми інтелектуальними силами намагається не бути щасливою.

Європоцентричність зіграла з есе злий жарт, бо насправді есе старші за Монтеня десь так на п’ятнадцять століть, а їхня «еталонна» палітра ширша й інтимніша за ту, якою користувався Монтень. Перша книжка есе з’явилася в Японії, і написала її жінка (два фактори, щоби та книжка зникла з великого канону, як і не було) — придворна дама Сей Шьонаґон та її «Записки в узголів’ї» (ця книжка також є українською, в перекладі Наталії Бортнік). То дуже буквальна назва, так кажуть: авторка саме поблизу подушки, на краю узголів’я тримала свої нотатки. Японською цей жанр називається дзуйхіцу. У цьому жанрі фіксують поточний момент чи актуальну думку, не надто турбуючись про естетичну вишуканість і образність. Окрема скарбничка «Записок» — переліки. Серед переліків «Записок» є кількадесят суто списків-класифікаторів — гори, водоспади, мости, ліси, ставки, трави й таке інше. Всі назви явно щось значать для авторки, але що саме, нам уже невідомо. Вона упорядковує реальність навколо, але ми уже не знаємо, за яким принципом. «Речі, які роблять мене щасливою», «речі, які змушують мене сумувати», «те, що змушує серце калатати», «ті речі, які дорогі як пам'ять», абощо. До речі, «річ» і «людина» в японській звучать однаково.

З есе суцільні проблеми. Два дні народження жанру — найменша з них. Найбільша полягає в тому, що напевно таки не жанр, метажанр може бути, але не жанр у строгому значенні поняття. Є теорії в літературознавстві, які твердять, що родів літератури має бути більш як три. Є епос, де дія передує психологічному аналізу. Є лірика, де все визначає рух емоції. Є драма, де зміст підпорядковується активній взаємодії між героями. Ясно, що в чистому вигляді нині родів годі шукати, здебільшого маємо справу з перехідними і гібридними формами. Але есе не підпадає під ознаки жодного з родів, воно не те щоб убирає в себе елементи лірики, епосу і драми, есе щось абсолютно інакше. В есе зміст і сенс визначають рух думки, а ця думка може бути подією, емоцією чи взаємодією. Тому й говорять, що есе окремий рід літератури. Щось типу царства грибів у природі — воно схоже на рослину, але не рослина, та чомусь хтось обов’язково назве рослиною.

Людина, яка говорить до нас із есе, говорить завжди від Я, заявляє свою претензію на істину, але говорить вона в цей момент про неверифікований досвід. Доцільно оформлений життєвий досвід. Є уявлення про досвід, як про щось, що нарощується і має мету. Кожен етап нашого життя чогось нас навчає. Все, що з нами стається, стаються для чогось. Ми не живемо ні з того, ні з сього, а щодня робимо корисні висновки. (Це хибне, либонь, уявлення, але саме воно реалізується в есе.) Есе має на меті в чомусь переконати читача, провести його через лабіринт до правильної відповіді про сенс буття. (А ми ж знаємо, що в лабіринті є лише один безальтернативний вихід, так?) Досвід, який стає есе, — доцільний. Досвід, який стає есе, — культурно зумовлений. Комусь страждати з Монтенем, комусь складати перелік щасливих миттєвостей із Шьонаґон.

Давайте на прикладі? «Планета Полин» Оксани Забужко — еталонний зразок сучасної української есеїстики. Романів такої потужності про Чорнобиль у нас просто нема. Есе написане нібито про кіно. Авторка аналізує три способи розказати про кінець цивілізаційного світу: за версіями Довженка, фон Трієра і Тарковського, вона аналізує їхнє кіно як свідчення про світи, що вмирають. А починається есе з приватного досвіду. Жінка 26.04.86 виходить із тролейбусу на Шулявці і бачить сяйливе небо і сніг, що нагадував, радше, попіл, але якось дуже швидко танув просто у повітрі. Вона розповість про знелюднений Київ 1986-го і про те, як тієї весни зміцніли її стосунки з коханим, який згодом стане її чоловіком. І раптом буде випадкова сценка: порожніми вулицями якась молодиця котить візок із немовлям, нечасті перехожі нажахані її недбалістю… І це есе не про Трієра. Воно про те немовля. Воно про те, що катастрофа штибу Чорнобиля невидима, як та радіація, вона не залишає видимих культурі слідів, бо «базується» на втратах, які не можна засвідчити, а значить, не можна оплакати. От що сталося з тим київським немовлям 1986 року народження? Воно вижило? Живе? А скільки таких не народилося 1986-го, бо матері змушені були зробити аборт? І раптом стає зрозумілим, чому нема великого роману: він мусив би засвідчити невидиме і невтілене.

Людина, яка пише есе, свідомо робить зі свого досвіду, усвідомлюючи його обмеження, універсалію. От як в есе Забужко мимовільне спостереження юної жінки одного весняного дня перетворилося на спогад уцілілої в катастрофі, що став знаком, на якому базується спосіб говорити про те, що залишається непроговореним, про травму. Це складно звучить, бо то до біса складні процеси. А есе при цьому не виглядають надто складними текстами: це на позір простий, майже в розмовному стилі зроблений опис вражень, пов’язаних із конкретним біографічним випадком. У цьому теж їхня парадоксальність: проста форма і дуже серйозна місія.

В Україні є дві премії, які за протоколом відзначають суто есеїстику (не публіцистику, не документалістику, а саме есе). Так зветься одна з номінацій Книги року BBC, на подібні книжки орієнтована Премія імені Юрія Шевельова. В коротких списках обох премій час від часу опиняються книжки, котрі есеїстикою не є в принципі.

Так, свого часу премію ВВС з есеїстики отримала збірка художніх оповідань «Церебро» Андрія Бондаря. Хоча сцена з собакою, котрий вириває серце головного героя, чи сцена, де його арештовує двійка герильяс і веде на розстріл у джунглі, мали б наштовхнути на думку, що перед нами — художня проза. Комічний випадок, без шкідливих наслідків: автор, який пише есеїстику, вперше написав збірку новел і нарешті отримав премію як есеїст.

А от другий кейс, в якому заплуталися з жанром переможця, а точніше, проігнорували специфіку саме есе, важливіший і більш значущий. Премію Шевельова отримала книжка «Бахмут» Мирослава Лаюка. Ця книжка представлена як художній репортаж: репортер приїздить на три дні в Бахмут, який тоді був на лінії фронту, спостерігати, як військові святкують Різдво, їхня команда допомагає з евакуацією пораненої місцевої жінки, котра до того допомагала їм пересуватися Бахмутом. Така собі історія про Еврідіку і всяких Данте, що шастають пеклом. Лаюк і міркує, наскільки реальну війну легше трактувати кліше і топосами з літератури, аніж сприймати як подію в позахудожній реальності.

Репортаж — це звіт про достовірні події, свідком і учасником яких був автор, що занурює читача в той досвід, який сам пережив (через звуки, запахи, через особливий сторітелінг). Есе може не бути достовірним, есе презентує досвід, котрий верифікується через інші досвіди, фактчекінг в есе не проводять. У репортажі безкінечно важить точність фактів. В есе ми віримо автору, в репортажі — факту і задокументованому свідченню… Розумієте, в чому проблема, коли премією за есе відзначається художній репортаж про фронт?

Розмивання жанрових (чи родових) меж есе матиме наслідком розмивання кордонів між «досвідом» і «правдою». А не все істинне ми переживаємо безпосередньо, так само, як не все нами пережите є істинним.

Есе фрагментарне. Есе свідомо викликає сильну емоційну реакцію. Есе апелює до життєвого досвіду і переконань біографічного автора. Есе афористичні і парадоксальні, мусять неодмінно такими бути, вони скандалізують і дивують. Есе принципово суб’єктивні. Есе доцільні, але недоказові. І при цьому вони не є художньою прозою, і від опонентів не відмахнешся запросто шматою з надписом «художня умовність і вигадка». Есе передбачає граничну відповідальність автора за сказане… Виходячи з таких родових ознак, я, наприклад, не знаю метажанру, котрий більше придавався би до того, щоби маніпулювати суспільною думкою. Есе стають шалено популярними в часи соціальних зламів. У нашій актуальній історії було три потужні сплески есеїстики: на початку 1990-х, після 2014-го і після 2022-го. Природно ж, правда?

Окей. І що з цим усім робити читачу? Не зачаровуватися, не вірити на слово. Есе по природі своїй потребує читача-скептика, котрий щомиті чинить спротив авторській думці (навіть якщо поділяє її). Читати есе — це огризатися чисто з принципу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Сбежать не получится: для дезертиров и их семей готовят жесткие ограничения
Знай
2025-04-03T09:12:41Z
Эстония планирует закупить системы ПВО против баллистических ракет
Европейская правда
2025-04-03T09:10:34Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
В Литве нашли тело еще одного американского военного
Comments UA
2025-04-02T05:54:26Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Стармер сказал, как Британия ответит на новые пошлины Трампа
Корреспондент
2025-04-03T09:12:25Z
Ждали 20 апреля, как дать прекращение российско-украинской войны: теперь Трамп все переиграл
Comments UA
2025-04-03T09:12:01Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Раскрылись детали нового соглашения Украины и США о полезных ископаемых
Известия Киев
2025-04-02T06:36:11Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Грохот в небе: вражеские дроны атаковали Украину сразу с трех направлений
Новости Украины
2025-04-03T09:09:14Z
Бригада "Кара-Даг" останавливает врага на Купянском направлении. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-03T08:39:21Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
2025-04-01T15:18:20Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Эти знаки Зодиака в апреле воплотят в жизнь свою главную мечту
Comments UA
2025-04-03T09:03:28Z
Продюсер опубликовал неожиданное фото Андрея Данилко/Никитин запустил первое в мире официальное сообщество фанатов Сердючки
Апостроф
2025-04-03T08:45:16Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Анна Ризадинова устроила фотосессию в облегающем кожаном платье
Gazeta UA
2025-04-03T08:42:28Z
Южный Парк возвращается с 27-м сезоном
Корреспондент
2025-04-03T08:33:28Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Доллар стабилен в обменниках, евро - дорожает
Корреспондент
2025-04-03T09:12:59Z
Этим украинцам свет за долги не отключат: список
Telegraf
2025-04-03T07:54:52Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
"Есть шансы договориться о других условиях": в Минэкономики объяснили, что означают для Украины новые пошлины от США
VGorode
2025-04-03T07:33:44Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Кубок Украины: онлайн-трансляция жеребьевки полуфиналов
Telegraf
2025-04-03T09:06:23Z
Барселона победила Атлетико во втором матче полуфинала Кубка Италии
Корреспондент
2025-04-03T04:45:46Z
Интер и Милан не определили победителя в матче полуфинала Кубка Италии
Корреспондент
2025-04-03T04:39:08Z
Борнмут сенсационно уступил Ипсвичу, Брентфорд проиграл Ньюкаслу
Корреспондент
2025-04-03T03:39:19Z
Братья Кличко официально появились в боксерской игре Undisputed
Комсомольская правда
2025-04-02T18:45:53Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Какие системы подачи корма используются на крупных фермах?
Украина Криминальная
2025-04-03T09:01:48Z
Чем отличается cold brew от эспрессо: главные достоинства каждого напитка
Gazeta UA
2025-04-03T08:42:03Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Как выбрать идеальное время для посева гороха, чтобы получить обильный урожай
Gazeta UA
2025-04-03T07:39:12Z
Писанка или крашанка? Как правильно называть пасхальные яйца и в чем разница
Telegraf
2025-04-03T06:54:23Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
В Петрозаводске горит судостроительный завод
Корреспондент
2025-04-03T09:15:25Z
Задержан один из наиболее влиятельных представителей русскоязычной организованной преступности
Апостроф
2025-04-03T09:12:14Z
Украинский прокурор попался на взятке
Апостроф
2025-04-03T08:57:42Z
Под Киевом будут раздаваться взрывы: что известно
TSN
2025-04-03T08:39:56Z
Россияне обстреляли Краснополье, возникли пожары
Корреспондент
2025-04-03T08:10:43Z
Удар по многоэтажке в Харькове: последствия атаки. ФОТО
Новости Украины
2025-04-03T07:21:20Z
Какая польза от кефира для организма: ученые обнаружили неожиданное свойство продукта
UAToday
2025-04-03T09:00:11Z
Великий пост 2024: меню с рецептами на пятую неделю поста с 15 по 21 апреля
Факти ICTV
2025-04-03T07:58:10Z
Польза витамина Е для собак и как его добавить в рацион
Знай
2025-04-03T07:51:47Z
В оккупации бушует опасный вирус: что известно
Comments UA
2025-04-03T07:45:04Z
В апреле в Украине подешевеют еще 100 лекарственных средств - обнародован полный список
Известия Киев
2025-04-03T07:27:16Z
Клубника будет большой и сладкой: что нужно сделать во время цветения
Comments UA
2025-04-03T07:18:52Z
Безвозвратный грант: Украина получит $16 млн для укрепления сферы здравоохранения
Факти ICTV
2025-04-03T05:57:38Z
Готовь тело к лету: как вода поможет сбросить вес быстрее и почувствовать себя лучше
Знай
2025-04-03T05:51:43Z
Острая реакция на стресс: пострадавшего просим выдохнуть и не даем пить
Комсомольская правда
2025-04-03T04:01:53Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Стало відомо, як приватизувати землю в кооперативі чи садівничому товаристві
AgroNews
2025-04-03T09:12:28Z
"Со всеми подряд": муж настраивал жене телефон и нашел интересную историю переписки
Фокус
2025-04-03T09:12:18Z
Ученые нашли форму жизни, которая может выжить в экстремальных условиях Марса
Фокус
2025-04-03T09:06:18Z
Ретроградная Венера 2025: 10 психологических аффирмаций
TSN
2025-04-03T08:39:01Z
Рождение Иисуса могло состояться весной: названы вероятный месяц и год
Comments UA
2025-04-03T08:33:34Z
Их разбросали великаны: откуда появились эрратические валуны на севере Польши
Фокус
2025-04-03T08:27:50Z
Продажи автомобилей Tesla упали до трехлетнего минимума
Корреспондент
2025-04-03T08:18:31Z
Всего одно действие может стоить водителям почти 4 тысячи гривен: о чем следует знать
Знай
2025-04-03T02:51:43Z
Японские автопроизводители начали производство биоэтанолового топлива
Корреспондент
2025-04-02T16:39:46Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Названы самые ликвидные и наименее ликвидные кроссоверы современности
Фокус
2025-04-02T07:30:15Z
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
2025-04-01T18:36:24Z
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:21:44Z
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
2025-04-01T15:51:37Z
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
2025-04-01T14:39:59Z