MY.UAНовини
"Інституційні гени" пропаганди
"Інституційні гени" пропаганди

"Інституційні гени" пропаганди

Будь-яке суспільство за час свого існування виробляє певні правила співіснування його членів.

Будь-яке суспільство за час свого існування виробляє певні правила співіснування його членів. Від рівня сім'ї до рівня країни працюють певні дозвільні та заборонні правила, що в результаті різко зменшує кількість внутрішніх конфліктів. Ми маємо правила поведінки для будь-якого з рівнів людської ієрархії. І на рівні масової свідомості такі правила транслює пропаганда. Під різними назвами вона існує в будь-яких суспільствах і будь-яких соціальних системах, навіть в тих, хто цю пропаганду заперечує. Пропагандою є навіть фраза, що у нас немає пропаганди...

Пропаганда не дарма улюблена владою, оскільки дозволяє відокремлювати "хороших" громадян від "поганих". Перші говорять "правильно", другі - ні. "Відфільтрувавши" не тих промовців, інформаційний простір стає вдвічі правильним. Це справжня економія ресурсів. У п'єсі Є. Шварца начальник поліції виходив слухати, про що говорять громадяни на площі, в чоботях зі шпорами. Він пояснював це тим, що в іншому випадку такого наслухаєшся, що потім всю ніч не спиш...

Пропаганда вдає, що пам'ятає всіх нас і піклується про нас, оберігаючи від непотрібних, а часто й небезпечних думок. Думки повинні бути тотожними суспільству, небезпечно бути позаду нього, небезпечно бути й попереду. Пропаганда - це як таблиця розумового множення для конкретного суспільства. Вона допомагає людині "калькулювати" правила своєї поведінки на основі того, що спускається зверху. Пропаганда ніби навчає масову свідомість безпечній поведінці. У радянські часи дорослі боялися, що діти в школі скажуть те, що не можна казати, а вдома вони таке могли почути.

Пропаганда - це завжди серйозна вимога приєднання меншості до більшості. І це увійшло в плоть і кров кожного, оскільки бути в більшості завжди безпечніше ще з далеких печерних часів, оскільки тоді ти невідрізнений від інших. Той чи інший варіант поведінки передається масовій свідомості на всіх рівнях: фізичному, інформаційному, віртуальному. Така масова передача дозволяє закріплювати його в пам'яті.

Віртуальні правила задаються в романі-повісті, в кіно, в телесеріалі... навіть у пісні... Там породжуються всі існуючі правильні шляхи, в результаті ведучі іноді навіть через смерть, що веде до визнання загиблого героєм. А герой у сприйнятті масової людини невіддільний від пам'ятника герою. А пам'ятники живуть довго... Влада і пам'ятники невіддільні один від одного. Тільки влада може ставити пам'ятники, як і прибирати їх. До революції 1917 в Києві було, наприклад, три пам'ятники різним російським царям.

Інформаційне повідомлення в газеті не таке довговічне, як віртуальне повідомлення. Воно живе один день, а віртуальне - роки. З цієї причини держава і опікує, і цензурує літературу і мистецтво. Наприклад, під час війни 41-45 рр. Сталін відклав гранки нарису Б. Польового про льотчика без ніг для "Комсомольської правди" - про Маресьєва, запропонувавши автору замість цього написати повість. Так і вийшло. Тобто віртуальне діє і сильніше, і живе довше. Воно вибудовано в рамках опори на емоції, а не тільки на сухий фактаж.

Будь-яке емоційне повідомлення має більше шансів повторитися в масовій свідомості, ніж суха раціональність. Емоція має більш давні корені в нашій свідомості, ніж розум. Вся література або мистецтво базуються на емоціях, таблиця множення - ні. Але ніхто не заплаче над таблицею множення і не зрадіє тому чи іншому її рядку... Не так відбувається у випадку, наприклад, літератури... З цієї причини і вплив, і зберігання в пам'яті у емоційного впливу вище.

Пропаганда відводить нас від неправильних вчинків. Зміни політичних режимів змінюють список правильних і неправильних вчинків і слів. Дисиденти до 1991 р. були "поганцями", а після 1991 стали раптом глашатаями правди. І це при тому, що до і після країною керували секретарі ЦК. Єльцин або Кравчук, які ніби автоматично або чарівним чином пересіли в нові крісла.

Ось естонський погляд на роспропаганду: "Тепер російська пропаганда знайшла свою нішу саме там, де ми її не бачимо і не відчуваємо безпосередньо. Через відсутність належної обізнаності багато жителів Естонії самі мимоволі сприяють її поширенню. Багато людей не усвідомлюють, що мета інформаційної війни — сприяти роз'єднанню в суспільстві, щоб при необхідності було б простіше змінити владу. Наприклад, перед військовим вторгненням в Південну Осетію в 2008 році Росія вела інтенсивну інформаційну кампанію, звинувачуючи Грузію в «геноциді» та ініціюванні заворушень. Пропагандистські російські ЗМІ поширювали неправдиву інформацію, щоб виправдати вторгнення і вплинути на міжнародну громадську думку. В результаті реакція Заходу була повільною і розпливчастою, що дало Росії більше простору для маневрів. Також важливу роль відіграє розвиток штучного інтелекту, який дозволяє перекладати пропагандистські тексти на досить високому рівні, а зображення робити максимально реалістичними. Однак, по суті, для обману людей навіть не потрібен ідеальний текст або картинка. Значущу роль відіграють інші аспекти: наприклад, естонське на вигляд ім'я власника фейкового акаунту, використання естонського прапора в профілі, велика кількість друзів та інші ознаки, що створюють відчуття достовірності" [1]. Цікаво, що даний "інтерв'юйований" залишився в цій публікації анонімним навіть в Естонії.

Правила завжди сильніші за будь-кого, оскільки порушників правил держава карає, а виконавців їх нагороджує. "У житті завжди є місце подвигу", - проголошувала мудрість пропаганди радянського часу. І це "інструкція" для масової поведінки. Такі моделі поведінки транслює віртуальний простір - література, кіно, театр... Їх вивчають у школах і університетах... Ми - це те, що записано в нашій голові. Ми завжди живемо ніби в неправильному світі, який потрібно весь час підправляти, що і робить пропаганда.

Російська "гола вечірка", про яку М. Михалков розповів В. Путіну, хоча сам Михалков заперечує цей свій вчинок, призвела до покарання її учасників: "Вечірка з відвертим дрес-кодом викликала широкий резонанс у російському суспільстві. Багато з «турбопатріотичних» блогерів обурилися проведенням заходу на тлі того, що російські військові гинуть під час вторгнення в Україну. Присутні на вечірці зіткнулися з публічним осудом, їх асоціювали з зрадниками. Депутати, патріотичні організації і «військкори» зажадали перевірити вечірку на пропаганду ЛГБТ, наркотиків і екстремізму, а також закликали до бойкоту персон, присутніх на заході" [2]. Так і сталося - їх позбавили концертів і появи на телебаченні.

Віртуальність - це головне дзеркало для влади. Підкреслимо ще раз - не реальність, а віртуальність, яка міститься в інформаційних потоках. Все може змінюватися, але віртуальність прагне зайняти місце у вічності. Звідси увага, наприклад, радянської влади до письменників, композиторів, як і інших творців віртуальної реальності. Побутувала навіть така приказка: написане пером, не вирубаєш топором... До того ж, умовно кажучи, міфи живуть довше газетних статей. Завтра стаття буде забута, а міф втілиться у віршах і романах. У Білорусі запущена навіть ціла програма "Кіновиховання" [3].

Ми живемо в непростий час, яскравим виразником якого став Трамп. У цей період стали змінюватися кордони правильного і неправильного, списки друзів і ворогів. Сильні можуть стати слабкими, а слабкі - сильними. Відповідно, різко зростає роль нефізичної реальності - інформаційної і віртуальної, оскільки вона краще керована, ніж реальність чисто фізична.

Росія, як і в радянський час, намагається керувати "виробництвом" віртуальної продукції. З кіно це сталося давно, але там це більш зрозуміло, оскільки потрібне велике фінансування, яке є тільки у держави. Ось вірші і романи теж прирівняли до верстата...

І начальника над письменниками знайшли правильного - Мединського, що і було оформлено відповідним протоколом, тобто зборами письменників. Є. Добренко зауважує: "Всі "зірки" сидять у першому ряду - ні разу не письменники Микита Михалков, Костянтин Богомолов, Дмитро Бак та інші бенефіціари при будь-якій владі, і обирають іншого ні разу не письменника Мединського своїм головою. Можливо, втім, письменник - і вірне визначення професії цього автора пропагандистських фантазій, які він видає за історію. Як на мене, письменник з нього такий же, як і історик" [4].

Ми живемо складний час, а складний час влада хоче максимально спрощувати, щоб легше було боротися з умовними ворогами. По суті йде повтор елементів далекого сталінського часу. Тільки назви інші: вороги народу стали, наприклад, іноагентами... Це робиться, щоб і тих, і інших позбавити права розмовляти з населенням.

На наших очах "прорвалися" такі інституційні гени, що прийшли від товариша Сталіна. До речі, сьогодні навіть офіційний термін є такий - інституційні гени, тобто певні передавані через століття організаційні елементи.

Інституційні гени були запропоновані на базі аналізу китайської історії. Це базові інституційні елементи, що служать основою для інших інституційних елементів, які часто повторюються в історії. Це як вищенаведений приклад "ворогів народу" і "іноагентів". І в Китаї, і в Росії конституційні революції не посилювали конституційні принципи, а сприяли зростанню тоталітарних систем, які їм суперечили [5].

І ще: "Тоталітарні режими характеризуються повним знищенням приватної власності і тотальним контролем над суспільством за допомогою екстремального насильства" (там само).

Харарі на своєму сайті стверджує, що всі розвинені соціальні інститути є уявними конструкціями: "Homo sapiens правлять світом, оскільки це єдина тварина, яка може вірити в речі, що існують виключно в її уяві типу богів, держав, грошей і прав людини".

Більш того, у своїй останній книзі він взагалі схиляється до парадоксальної думки про те, що інформація не відображає реальність взагалі, а є ніби соціальним конструктом. Він наводить приклад Біблії, кажучи, що ніхто не може заперечувати ту величезну роль, яку Біблія зіграла в історії: "Якщо головним завданням інформації є точне відображення реальності, тоді важко пояснити, чому Біблія стала одним з найбільш значущих текстів в історії" [6, р. 15].

Можливо, все це пов'язано з тим, що всіх нас частіше цікавить інформація про соціальні процеси, а в них дійсно присутня точка зору. Умовний приклад: війна з точки зору Чапаєва або білогвардійців. Це будуть дві різних історії... Або сьогоднішній погляд на те, що відбувається з боку України і з боку Росії.

На підтвердження можна привести і таку думку: "Росія — країна, де минуле важливіше майбутнього. Країна історичних реконструкцій, нескінченних самоповторів і переписаних підручників. З одержимістю геймера, який перед кожним раундом гри зберігається, щоб не починати з самого початку, Росія раз за разом переграє події свого минулого — на шкоду теперішньому і майбутньому, але в сліпій надії, що цього разу витрати будуть мінімізовані, у фіналі всі вціліють і нас чекає заслужений тріумф. Нескінченне відтворення одних і тих же патернів створює ілюзію стабільності і ніби повертає почуття контролю: якщо повторити знайомі дії безліч разів, набити руку, можна уникнути фатальних помилок" [7].

У критичні моменти історії своя пропаганда посилює, а чужа послаблює. Відразу на арену виходять як сучасні герої, так і герої з минулого. "Гени" з минулого створюють нову дійсність. І це загрожує серйозною неадекватністю.

О. Полегкий характеризує російські інформаційні дії так: "Російські дезінформація і пропаганда мають такі відмінні риси. Російська пропаганда виробляється в неймовірно великих обсягах і передається по величезній кількості каналів. Як підкреслюють деякі дослідники, вона швидка, безперервна, повторювана, з відсутністю прихильності до послідовності. Російська дезінформаційна дія також чутлива до суспільних і політичних подій. Через відсутність прив'язки до об'єктивної реальності російські пропагандисти не потребують того, щоб дочекатися перевірки фактів, вони відразу поширюють інтерпретацію подій, що з'являються, яка краще відповідає їх тематиці і цілям" [8].

У такій моделі самі події не так важливі, як їх інтерпретації. Мала кількість людей наочно бачать події, зате велика кількість читає про них або чує з екрана телевізора. Опорою будь-якої влади завжди є телевізор, головний транслятор пропаганди. У періоди зміни влади він теж працює. Згадаймо перебудову, коли ніхто не відходив від телевізора. Масова свідомість отримувала чіткі сигнали одночасно, що вже важко було спростувати. Вся історія соціальних трансформацій - це одночасно історія комунікацій. У таких точках стара пропаганда поступається місцем новій. Але без участі пропаганди змінити масову свідомість не вдавалося нікому. Минула пропаганда вмирала, а нова народжувалася... На зміну колишнім політичним коментаторам приходили нові, так само полум'яно промовляючі.

У світі завжди буде не тільки місце подвигу, але й комунікаціям. І невідомо, що важливіше для соціальних трансформацій і для соціальної стабільності...

Література:

  1. Почему растёт количество прокремлёвских фейковых аккаунтов в Facebook? https://www.propastop.org/ru/2025/03/18/%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%b5%d0%bc%d1%83-%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d1%91%d1%82-%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%b8%d1%87%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%bb%d1%91%d0%b2/

  2. Голая вечеринка Насти Ивлеевой https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%8F_%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0_%D0%9D%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8_%D0%98%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%B9

  3. В Белоруссии стартовала просветительская программа "Киновоспитание" https://by.tsargrad.tv/articles/v-belorussii-startovala-prosvetitelskaja-programma-kinovospitanie_1052737

  4. Других писателей нет. Евгений Добренко – о культурной ничтожности https://www.svoboda.org/a/drugih-pisateley-net-evgeniy-dobrenko-o-kuljturnoy-nichtozhnosti/33343098.html

  5. Chenggang Xu Institutional genes https://www.hoover.org/sites/default/files/2025-02/Institutional%20Genes%20The%20Origins%20of%20China%E2%80%99s%20Institutions%20and%20Totalitarianism.pdf

  6. Harari Y.N. Nexus. A brief history of information networks from the stone age to AI. - New York, 2024

  7. Ерженков С. Страна реконструкторов https://www.wilsoncenter.org/blog-post/strana-rekonstruktorov

  8. Polegkyi O. Russian disinformation and propaganda before and after the invasion of Ukraine https://www.academia.edu/112920588/Russian_disinformation_and_propaganda_before_and_after_the_invasion_of_Ukraine

Фото: Freepik

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мита Трампа спрацювали: Канада прикриває ринок для дешевої сталі
24tv
2025-07-17T08:57:51Z
В Україні знижується споживання електроенергії
УкраинФорм
2025-07-17T08:48:21Z
«Антонов» пояснив, який цивільний літак пролетів кілька днів тому над Києвом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T08:37:33Z
Голова податкового комітету ВРУ Данило Гетманцев назвав реальний розмір середньої пенсії в Україні
Известия Киев
2025-07-17T08:34:29Z
Дефіцит продуктів у Сумській області: важливий товар на межі зникнення
Политека
2025-07-17T08:31:45Z
Низька вода на Дунаї ускладнює постачання зерна до Констанци
AgroPortal
2025-07-17T08:30:46Z
Плюс 59,2% за рік: ціни на яйця в Україні "летять у космос"
GlavRed
2025-07-17T08:27:45Z
Подорожчання продуктів в Україні сповільниться вже скоро: став відомий точний місяць
GlavRed
2025-07-17T08:27:43Z
В уряді 5 міністерств можуть об'єднати у 2: про які відомства йдеться
24tv
2025-07-17T08:21:43Z
Юлію Свириденко призначили прем'єр-міністеркою України
24tv
2025-07-17T09:00:42Z
Чому уряд новий, але його обличчя старі?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T09:00:27Z
Трамп заявив, що встановить мита для понад 150 країн "одним махом"
Европейская правда
2025-07-17T08:58:00Z
ДБР скасувало допити Шабуніна, він сьогодні має повернутися до військової частини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T08:57:40Z
ЄС проводить переговори з партнерами щодо фінансової підтримки України - єврокомісарка Кос
УкраинФорм
2025-07-17T08:57:03Z
Польща викликала представника посольства РФ через удар по польській фабриці у Вінниці
Европейская правда
2025-07-17T08:54:01Z
У Німеччині назвали неприйнятною бюджетну пропозицію ЄС зі 100 млрд євро для України
Европейская правда
2025-07-17T08:49:58Z
Мобілізація засуджених. Влада спрогнозувала резерви для фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T08:49:33Z
За кошт вашої бабусі. Чому прокурори отримують по 200 тисяч гривень пенсії
Украина Криминальная
2025-07-17T08:49:09Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Небезпечний обід у спеку: як не перетворити літню насолоду на "пекельні" страждання
Gazeta UA
2025-07-17T08:36:57Z
Насолоджуватися улюбленим смаколиком потрібно на повну: як вибрати якісне згущене молоко
24tv
2025-07-17T08:36:12Z
Хлопець пережив дві пересадки серця за 3 доби: перше відмовило за годину
24tv
2025-07-17T08:06:58Z
Від чого залежить ціна КТ в клініці: пояснюємо прозоро
Gazeta UA
2025-07-17T08:03:56Z
Незалежний фармрегулятор: як Україна інтегрує стандарти ЄС у власну реформу
Лига
2025-07-17T08:03:18Z
Не акули й не ведмеді: ось яка істота реально загрожує життю мільйонів
TSN
2025-07-17T08:00:58Z
Фізична активність проти безсоння: що працює краще – ліки, терапія чи спорт
24tv
2025-07-17T07:51:02Z
Як пити, щоб не набирати вагу: у яких алкогольних напоях найменше калорій
Знай
2025-07-17T06:51:06Z
На Харківщині поні осліп через вибух російського дрона
Комсомольская правда
2025-07-17T09:01:57Z
Більшої спеки вже не буде: коли в Україну знову прийде похолодання
24tv
2025-07-17T08:54:48Z
$1500 за дозвіл на роздрібну торгівлю біля моря: на хабарництві викрили посадовця РДА Одеської міськради
Украина Криминальная
2025-07-17T08:49:56Z
Фіктивне бронювання та розкрадання бюджету в КП Одеси: двох посадовців затримано, тривають обшуки
Украина Криминальная
2025-07-17T08:49:42Z
До 11 років ув’язнення заочно засуджено мешканця Луганщини, який під час застілля вбив знайомого
Украина Криминальная
2025-07-17T08:49:16Z
"Це безглуздо". Як йде наступ Росії на фронті і що зараз там відбувається
Telegraf
2025-07-17T08:48:45Z
У Солом'янському районі майже тиждень тривав демонтаж МАФа: у чому особливість кіоска
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T08:42:13Z
Хор «Київ» безпідставно сплатив за оренду землі на Печерську 1,8 мільйона - директор отримав підозру
УкраинФорм
2025-07-17T08:33:25Z
Російські військові, повернувшись із полону, живуть менше року: названо причину
Фокус
2025-07-17T08:15:51Z
Конкурент "Шахеда": у США показали дешевий ударний безпілотник LUCAS
Фокус
2025-07-17T09:00:13Z
Німецькі інвестиції допоможуть масштабувати виробництво українських дронів
Хвиля
2025-07-17T08:57:42Z
Нацрада оштрафувала два запорізькі канали через відсутність мовлення
Детектор М
2025-07-17T08:57:08Z
Міністерство освіти скасує дистанційне навчання у школах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T08:54:55Z
Нова пастка від аферистів – «Пакунок школяра»
Украина Криминальная
2025-07-17T08:49:58Z
"Підпільний стендап", телеканали та видавництва: які ще компанії отримали бронь від мобілізації
Фокус
2025-07-17T08:49:56Z
Розробники Sikorsky представили новітній десантний гелікоптер CH-53K
InternetUA
2025-07-17T08:46:31Z
Громадянка Німеччини передала вісім історичних книг бібліотекам України
УкраинФорм
2025-07-17T08:37:56Z
Школярів заженуть у класи чи дозволяь вчитися онлайн? Що змінить скасування закону "про дистанційку"
Telegraf
2025-07-17T08:36:58Z
Об'єдналися заради важливої мети: українські зірки знялися у пародії на Гаррі Поттера
24tv
2025-07-17T08:48:13Z
Український комітет почав приймати заявки на участь у 98-ій премії «Оскар»
Детектор М
2025-07-17T08:34:32Z
Легендарний український композитор передбачив свою смерть
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T08:21:03Z
Україна розпочала відбір фільмів на Оскар-2026: які вимоги для участі
24tv
2025-07-17T08:13:53Z
У Литві відбувся Міжнародний фестиваль литовсько-татарської культури
УкраинФорм
2025-07-17T08:13:29Z
Стала зіркою турецького кіно, але мріє про Москву: що відомо про Мірай Акай, яка народилась в Лисичанську
Telegraf
2025-07-17T08:09:58Z
У Миколаєві презентували виставку художніх виробів «Теплий липень»
УкраинФорм
2025-07-17T07:57:54Z
Помер народний художник України Володимир Микита. Оголошено дату і місце прощання
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T07:45:57Z
Десятки років просто збирала пил: сім'я стала мільйонерами, продавши унікальну скульптуру
24tv
2025-07-17T07:45:14Z
У навчальному центрі на Чернігівщині курсант розстріляв двох інструкторів, його затримали
УкраинФорм
2025-07-17T08:57:40Z
Сомельє з Києва програв в казино 1,7 млн гривень, на які мав купити алкоголь
Фокус
2025-07-17T08:49:33Z
Зросла кількість людей, які отруїлися у ресторані Міші Кацуріна
24tv
2025-07-17T08:49:31Z
В Одесі вбивця «зі стажем» зарізала співмешканця
Украина Криминальная
2025-07-17T08:49:10Z
Готувала удар по Харківській мерії. СБУ затримала російську агентку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T08:49:09Z
В Білій Церкві водій збив дитину на переході
Украина Криминальная
2025-07-17T08:49:05Z
В Іраку внаслідок пожежі у гіпермаркеті загинули щонайменше 60 людей
УкраинФорм
2025-07-17T08:48:57Z
Пожежа знищила головну сцену Tomorrowland за два дні до відкриття фестивалю: фото, відео
ZN UA
2025-07-17T08:43:29Z
У Південній Кореї через зливи загинули двоє людей, близько 1000 - евакуювали
УкраинФорм
2025-07-17T08:39:26Z
Як врятуватися від спеки та заощадити гроші, не навантажуючи кондиціонер: топ простих способів
Фокус
2025-07-17T08:57:09Z
Обережно, прикмети! Які знаки долі не можна ігнорувати
GlavRed
2025-07-17T08:45:41Z
Не для слабкодухих: яке культове місце в Італії лякає до нестями
24tv
2025-07-17T08:36:52Z
Китайський гороскоп на завтра 18 липня: Зміям - загрози, Собакам - жертви
GlavRed
2025-07-17T08:27:55Z
Столове наряддя буде блищати від чистоти: потрібен тільки шматочок фольги
24tv
2025-07-17T07:33:50Z
Як легко зняти рулонні штори – покрокова інструкція для самостійного демонтажу
24tv
2025-07-17T07:30:33Z
Гороскоп Таро до кінця року: Ракам - достаток і нагороди, Рибам - пастка
GlavRed
2025-07-17T07:27:53Z
Кельтський гороскоп дерев на 17 липня 2025 року: Ракам — гармонія в’яза, Левам — ясність рішень, а Рибам — інтуїція верби
TSN
2025-07-17T07:00:27Z
Омлет буде просто танути у роті: який інгредієнт до нього додати
Telegraf
2025-07-17T07:00:00Z
Олег Шандрук: Хотів би пройти стажування у Луїса Енріке та Унаї Емері
Football.ua
2025-07-17T09:01:27Z
Нападник Монако готовий остаточно залишити клуб
Football.ua
2025-07-17T08:52:20Z
За БК «Харківські Соколи» гратиме найкращій асистент Суперліги
УкраинФорм
2025-07-17T08:51:01Z
447 фехтувальників підписали відкритого листа з закликом відновити перевірки росіян
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T08:45:14Z
Онлайн пресконференції Усика та Дюбуа перед реваншем у Лондоні
24tv
2025-07-17T08:45:00Z
УЄФА виключила словацький ДАК з Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-17T08:40:39Z
14-річна Поліна Скляр уперше виграла на турнірі ITF в одиночній сітці
УкраинФорм
2025-07-17T08:37:37Z
Чехія – Україна: де дивитися трансляцію гри чемпіонату Європи з баскетболу U-20
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T08:33:58Z
Більше ніж форма — Динамо Київ презентує нові комплекти: онлайн-трансляція
Football.ua
2025-07-17T08:18:33Z
Mitsubishi представила новий повнорозмірний SUV з трьома рядами сидінь, але це не Pajero
Топ Жир
2025-07-17T08:48:08Z
Електромобіль Tesla Model Y отримає подовжену версію з дивним салоном
AutoGeek
2025-07-17T08:21:42Z
Проїде 800 тис. км: механік із 50-річним стажем назвав найнадійніший кросовер сучасності
Фокус
2025-07-17T08:21:01Z
Конкурент Toyota RAV4: абсолютно новий Nissan X-Trail готується до дебюту
ЗаРулем
2025-07-17T08:13:26Z
Toyota готує Land Cruiser серед мінівенів
AutoCentre
2025-07-17T08:13:18Z
Tesla анонсувала Model YL — більший кросовер з трьома рядами сидінь
ITC
2025-07-17T07:49:32Z
Кросовер Skoda перетворився на фургон: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-07-17T06:36:11Z
Ford показав 271-сильну ексклюзивну версію Bronco
AutoCentre
2025-07-17T06:09:28Z
Влетів в евакуатор і майже рік пробув у комі: як найстрашніша загибель пілота змінила Формулу-1
24tv
2025-07-17T04:15:19Z
Штучний інтелект замінить менеджерів, які його ж створили: деталі
InternetUA
2025-07-17T09:01:51Z
Зміна клімату вплинула навіть на тулуб людей: що в ньому змінилося
Фокус
2025-07-17T08:51:40Z
Новий вірус для Android навчився ховатися від антивірусів
InternetUA
2025-07-17T08:31:47Z
Це не те що ми думали: міжзоряний об'єкт, що наближається до Землі, виявився чимось загадковим
24tv
2025-07-17T08:30:21Z
Всесвіт мав давно зникнути: вчені стали ближчими до відкриття нової фізики
Фокус
2025-07-17T08:12:12Z
Іноземні розробники зможуть тестувати свої оборонні технології в Україні
УкраинФорм
2025-07-17T08:04:58Z
"Боротьба у космосі". Репортаж ВВС з бази Космічних сил США, де відстежують запуски ракет по всьому світу
InternetUA
2025-07-17T07:58:09Z
Стало відомо як вигадали систему інтелекту NPC для Skyrim – Тодд Говард намалював її на серветці
24tv
2025-07-17T07:54:30Z
EA опублікувала трейлер нової EA SPORTS FC 26: названо дату виходу гри
Фокус
2025-07-17T07:51:15Z