MY.UAНовини
"Інституційні гени" пропаганди
"Інституційні гени" пропаганди

"Інституційні гени" пропаганди

Будь-яке суспільство за час свого існування виробляє певні правила співіснування його членів.

Будь-яке суспільство за час свого існування виробляє певні правила співіснування його членів. Від рівня сім'ї до рівня країни працюють певні дозвільні та заборонні правила, що в результаті різко зменшує кількість внутрішніх конфліктів. Ми маємо правила поведінки для будь-якого з рівнів людської ієрархії. І на рівні масової свідомості такі правила транслює пропаганда. Під різними назвами вона існує в будь-яких суспільствах і будь-яких соціальних системах, навіть в тих, хто цю пропаганду заперечує. Пропагандою є навіть фраза, що у нас немає пропаганди...

Пропаганда не дарма улюблена владою, оскільки дозволяє відокремлювати "хороших" громадян від "поганих". Перші говорять "правильно", другі - ні. "Відфільтрувавши" не тих промовців, інформаційний простір стає вдвічі правильним. Це справжня економія ресурсів. У п'єсі Є. Шварца начальник поліції виходив слухати, про що говорять громадяни на площі, в чоботях зі шпорами. Він пояснював це тим, що в іншому випадку такого наслухаєшся, що потім всю ніч не спиш...

Пропаганда вдає, що пам'ятає всіх нас і піклується про нас, оберігаючи від непотрібних, а часто й небезпечних думок. Думки повинні бути тотожними суспільству, небезпечно бути позаду нього, небезпечно бути й попереду. Пропаганда - це як таблиця розумового множення для конкретного суспільства. Вона допомагає людині "калькулювати" правила своєї поведінки на основі того, що спускається зверху. Пропаганда ніби навчає масову свідомість безпечній поведінці. У радянські часи дорослі боялися, що діти в школі скажуть те, що не можна казати, а вдома вони таке могли почути.

Пропаганда - це завжди серйозна вимога приєднання меншості до більшості. І це увійшло в плоть і кров кожного, оскільки бути в більшості завжди безпечніше ще з далеких печерних часів, оскільки тоді ти невідрізнений від інших. Той чи інший варіант поведінки передається масовій свідомості на всіх рівнях: фізичному, інформаційному, віртуальному. Така масова передача дозволяє закріплювати його в пам'яті.

Віртуальні правила задаються в романі-повісті, в кіно, в телесеріалі... навіть у пісні... Там породжуються всі існуючі правильні шляхи, в результаті ведучі іноді навіть через смерть, що веде до визнання загиблого героєм. А герой у сприйнятті масової людини невіддільний від пам'ятника герою. А пам'ятники живуть довго... Влада і пам'ятники невіддільні один від одного. Тільки влада може ставити пам'ятники, як і прибирати їх. До революції 1917 в Києві було, наприклад, три пам'ятники різним російським царям.

Інформаційне повідомлення в газеті не таке довговічне, як віртуальне повідомлення. Воно живе один день, а віртуальне - роки. З цієї причини держава і опікує, і цензурує літературу і мистецтво. Наприклад, під час війни 41-45 рр. Сталін відклав гранки нарису Б. Польового про льотчика без ніг для "Комсомольської правди" - про Маресьєва, запропонувавши автору замість цього написати повість. Так і вийшло. Тобто віртуальне діє і сильніше, і живе довше. Воно вибудовано в рамках опори на емоції, а не тільки на сухий фактаж.

Будь-яке емоційне повідомлення має більше шансів повторитися в масовій свідомості, ніж суха раціональність. Емоція має більш давні корені в нашій свідомості, ніж розум. Вся література або мистецтво базуються на емоціях, таблиця множення - ні. Але ніхто не заплаче над таблицею множення і не зрадіє тому чи іншому її рядку... Не так відбувається у випадку, наприклад, літератури... З цієї причини і вплив, і зберігання в пам'яті у емоційного впливу вище.

Пропаганда відводить нас від неправильних вчинків. Зміни політичних режимів змінюють список правильних і неправильних вчинків і слів. Дисиденти до 1991 р. були "поганцями", а після 1991 стали раптом глашатаями правди. І це при тому, що до і після країною керували секретарі ЦК. Єльцин або Кравчук, які ніби автоматично або чарівним чином пересіли в нові крісла.

Ось естонський погляд на роспропаганду: "Тепер російська пропаганда знайшла свою нішу саме там, де ми її не бачимо і не відчуваємо безпосередньо. Через відсутність належної обізнаності багато жителів Естонії самі мимоволі сприяють її поширенню. Багато людей не усвідомлюють, що мета інформаційної війни — сприяти роз'єднанню в суспільстві, щоб при необхідності було б простіше змінити владу. Наприклад, перед військовим вторгненням в Південну Осетію в 2008 році Росія вела інтенсивну інформаційну кампанію, звинувачуючи Грузію в «геноциді» та ініціюванні заворушень. Пропагандистські російські ЗМІ поширювали неправдиву інформацію, щоб виправдати вторгнення і вплинути на міжнародну громадську думку. В результаті реакція Заходу була повільною і розпливчастою, що дало Росії більше простору для маневрів. Також важливу роль відіграє розвиток штучного інтелекту, який дозволяє перекладати пропагандистські тексти на досить високому рівні, а зображення робити максимально реалістичними. Однак, по суті, для обману людей навіть не потрібен ідеальний текст або картинка. Значущу роль відіграють інші аспекти: наприклад, естонське на вигляд ім'я власника фейкового акаунту, використання естонського прапора в профілі, велика кількість друзів та інші ознаки, що створюють відчуття достовірності" [1]. Цікаво, що даний "інтерв'юйований" залишився в цій публікації анонімним навіть в Естонії.

Правила завжди сильніші за будь-кого, оскільки порушників правил держава карає, а виконавців їх нагороджує. "У житті завжди є місце подвигу", - проголошувала мудрість пропаганди радянського часу. І це "інструкція" для масової поведінки. Такі моделі поведінки транслює віртуальний простір - література, кіно, театр... Їх вивчають у школах і університетах... Ми - це те, що записано в нашій голові. Ми завжди живемо ніби в неправильному світі, який потрібно весь час підправляти, що і робить пропаганда.

Російська "гола вечірка", про яку М. Михалков розповів В. Путіну, хоча сам Михалков заперечує цей свій вчинок, призвела до покарання її учасників: "Вечірка з відвертим дрес-кодом викликала широкий резонанс у російському суспільстві. Багато з «турбопатріотичних» блогерів обурилися проведенням заходу на тлі того, що російські військові гинуть під час вторгнення в Україну. Присутні на вечірці зіткнулися з публічним осудом, їх асоціювали з зрадниками. Депутати, патріотичні організації і «військкори» зажадали перевірити вечірку на пропаганду ЛГБТ, наркотиків і екстремізму, а також закликали до бойкоту персон, присутніх на заході" [2]. Так і сталося - їх позбавили концертів і появи на телебаченні.

Віртуальність - це головне дзеркало для влади. Підкреслимо ще раз - не реальність, а віртуальність, яка міститься в інформаційних потоках. Все може змінюватися, але віртуальність прагне зайняти місце у вічності. Звідси увага, наприклад, радянської влади до письменників, композиторів, як і інших творців віртуальної реальності. Побутувала навіть така приказка: написане пером, не вирубаєш топором... До того ж, умовно кажучи, міфи живуть довше газетних статей. Завтра стаття буде забута, а міф втілиться у віршах і романах. У Білорусі запущена навіть ціла програма "Кіновиховання" [3].

Ми живемо в непростий час, яскравим виразником якого став Трамп. У цей період стали змінюватися кордони правильного і неправильного, списки друзів і ворогів. Сильні можуть стати слабкими, а слабкі - сильними. Відповідно, різко зростає роль нефізичної реальності - інформаційної і віртуальної, оскільки вона краще керована, ніж реальність чисто фізична.

Росія, як і в радянський час, намагається керувати "виробництвом" віртуальної продукції. З кіно це сталося давно, але там це більш зрозуміло, оскільки потрібне велике фінансування, яке є тільки у держави. Ось вірші і романи теж прирівняли до верстата...

І начальника над письменниками знайшли правильного - Мединського, що і було оформлено відповідним протоколом, тобто зборами письменників. Є. Добренко зауважує: "Всі "зірки" сидять у першому ряду - ні разу не письменники Микита Михалков, Костянтин Богомолов, Дмитро Бак та інші бенефіціари при будь-якій владі, і обирають іншого ні разу не письменника Мединського своїм головою. Можливо, втім, письменник - і вірне визначення професії цього автора пропагандистських фантазій, які він видає за історію. Як на мене, письменник з нього такий же, як і історик" [4].

Ми живемо складний час, а складний час влада хоче максимально спрощувати, щоб легше було боротися з умовними ворогами. По суті йде повтор елементів далекого сталінського часу. Тільки назви інші: вороги народу стали, наприклад, іноагентами... Це робиться, щоб і тих, і інших позбавити права розмовляти з населенням.

На наших очах "прорвалися" такі інституційні гени, що прийшли від товариша Сталіна. До речі, сьогодні навіть офіційний термін є такий - інституційні гени, тобто певні передавані через століття організаційні елементи.

Інституційні гени були запропоновані на базі аналізу китайської історії. Це базові інституційні елементи, що служать основою для інших інституційних елементів, які часто повторюються в історії. Це як вищенаведений приклад "ворогів народу" і "іноагентів". І в Китаї, і в Росії конституційні революції не посилювали конституційні принципи, а сприяли зростанню тоталітарних систем, які їм суперечили [5].

І ще: "Тоталітарні режими характеризуються повним знищенням приватної власності і тотальним контролем над суспільством за допомогою екстремального насильства" (там само).

Харарі на своєму сайті стверджує, що всі розвинені соціальні інститути є уявними конструкціями: "Homo sapiens правлять світом, оскільки це єдина тварина, яка може вірити в речі, що існують виключно в її уяві типу богів, держав, грошей і прав людини".

Більш того, у своїй останній книзі він взагалі схиляється до парадоксальної думки про те, що інформація не відображає реальність взагалі, а є ніби соціальним конструктом. Він наводить приклад Біблії, кажучи, що ніхто не може заперечувати ту величезну роль, яку Біблія зіграла в історії: "Якщо головним завданням інформації є точне відображення реальності, тоді важко пояснити, чому Біблія стала одним з найбільш значущих текстів в історії" [6, р. 15].

Можливо, все це пов'язано з тим, що всіх нас частіше цікавить інформація про соціальні процеси, а в них дійсно присутня точка зору. Умовний приклад: війна з точки зору Чапаєва або білогвардійців. Це будуть дві різних історії... Або сьогоднішній погляд на те, що відбувається з боку України і з боку Росії.

На підтвердження можна привести і таку думку: "Росія — країна, де минуле важливіше майбутнього. Країна історичних реконструкцій, нескінченних самоповторів і переписаних підручників. З одержимістю геймера, який перед кожним раундом гри зберігається, щоб не починати з самого початку, Росія раз за разом переграє події свого минулого — на шкоду теперішньому і майбутньому, але в сліпій надії, що цього разу витрати будуть мінімізовані, у фіналі всі вціліють і нас чекає заслужений тріумф. Нескінченне відтворення одних і тих же патернів створює ілюзію стабільності і ніби повертає почуття контролю: якщо повторити знайомі дії безліч разів, набити руку, можна уникнути фатальних помилок" [7].

У критичні моменти історії своя пропаганда посилює, а чужа послаблює. Відразу на арену виходять як сучасні герої, так і герої з минулого. "Гени" з минулого створюють нову дійсність. І це загрожує серйозною неадекватністю.

О. Полегкий характеризує російські інформаційні дії так: "Російські дезінформація і пропаганда мають такі відмінні риси. Російська пропаганда виробляється в неймовірно великих обсягах і передається по величезній кількості каналів. Як підкреслюють деякі дослідники, вона швидка, безперервна, повторювана, з відсутністю прихильності до послідовності. Російська дезінформаційна дія також чутлива до суспільних і політичних подій. Через відсутність прив'язки до об'єктивної реальності російські пропагандисти не потребують того, щоб дочекатися перевірки фактів, вони відразу поширюють інтерпретацію подій, що з'являються, яка краще відповідає їх тематиці і цілям" [8].

У такій моделі самі події не так важливі, як їх інтерпретації. Мала кількість людей наочно бачать події, зате велика кількість читає про них або чує з екрана телевізора. Опорою будь-якої влади завжди є телевізор, головний транслятор пропаганди. У періоди зміни влади він теж працює. Згадаймо перебудову, коли ніхто не відходив від телевізора. Масова свідомість отримувала чіткі сигнали одночасно, що вже важко було спростувати. Вся історія соціальних трансформацій - це одночасно історія комунікацій. У таких точках стара пропаганда поступається місцем новій. Але без участі пропаганди змінити масову свідомість не вдавалося нікому. Минула пропаганда вмирала, а нова народжувалася... На зміну колишнім політичним коментаторам приходили нові, так само полум'яно промовляючі.

У світі завжди буде не тільки місце подвигу, але й комунікаціям. І невідомо, що важливіше для соціальних трансформацій і для соціальної стабільності...

Література:

  1. Почему растёт количество прокремлёвских фейковых аккаунтов в Facebook? https://www.propastop.org/ru/2025/03/18/%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%b5%d0%bc%d1%83-%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d1%91%d1%82-%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%b8%d1%87%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%bb%d1%91%d0%b2/

  2. Голая вечеринка Насти Ивлеевой https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%8F_%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0_%D0%9D%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8_%D0%98%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%B9

  3. В Белоруссии стартовала просветительская программа "Киновоспитание" https://by.tsargrad.tv/articles/v-belorussii-startovala-prosvetitelskaja-programma-kinovospitanie_1052737

  4. Других писателей нет. Евгений Добренко – о культурной ничтожности https://www.svoboda.org/a/drugih-pisateley-net-evgeniy-dobrenko-o-kuljturnoy-nichtozhnosti/33343098.html

  5. Chenggang Xu Institutional genes https://www.hoover.org/sites/default/files/2025-02/Institutional%20Genes%20The%20Origins%20of%20China%E2%80%99s%20Institutions%20and%20Totalitarianism.pdf

  6. Harari Y.N. Nexus. A brief history of information networks from the stone age to AI. - New York, 2024

  7. Ерженков С. Страна реконструкторов https://www.wilsoncenter.org/blog-post/strana-rekonstruktorov

  8. Polegkyi O. Russian disinformation and propaganda before and after the invasion of Ukraine https://www.academia.edu/112920588/Russian_disinformation_and_propaganda_before_and_after_the_invasion_of_Ukraine

Фото: Freepik

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Очільник АОЗ розповів про рівень зрілості агенції: Для ДОТ це пройдений етап, а для нас — сьогодення
ZN UA
2025-04-24T12:04:06Z
Розкішний приватний літак засікли радари над Карпатами. Чи можливо це
Telegraf
2025-04-24T12:00:29Z
Лише 1 фунт: ділянка з планом забудови шукає нового власника
Фокус
2025-04-24T11:57:25Z
Важко уявити, що було б, якби всі балістичні ракети влучили, – Ігнат про російську атаку Києва
24tv
2025-04-24T11:55:13Z
Ексдружина Остапчука розсекретила, як вони поділили спільний будинок та що з ним станеться
TSN
2025-04-24T11:54:43Z
Українці можуть здобути вищу освіту за кошт ваучерів від служби зайнятості. Як це працює?
TSN
2025-04-24T11:54:33Z
Дрони атакують Єлабугу, де виробляють "Шахеди"
TSN
2025-04-24T11:54:24Z
Чи можливо врятувати українські села від вимирання: демограф пояснив
TSN
2025-04-24T11:54:23Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
У Кремлі задоволені заявами Трампа щодо Криму
24tv
2025-04-24T12:06:19Z
"Мирного плану" США не існує. Ми обговорюємо те, чого немає
Лига
2025-04-24T12:04:53Z
Зеленський про перемовини у Лондоні: Росія розраховувала на скандал
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:04:49Z
Після перемовин у Лондоні зʼявився новий документ, зараз він у Трампа — Зеленський
ZN UA
2025-04-24T12:04:32Z
Зеленський передав Рамафосі список з 400 викрадених Росією дітей, сподівається на допомогу
Лига
2025-04-24T12:03:34Z
У Нідерландах позбавили захисту деяких біженців з України: кого саме
24tv
2025-04-24T12:03:22Z
Комітет Верховної Ради підтримав законопроєкт про регулювання й оподаткування віртуальних активів
AIN
2025-04-24T11:58:03Z
Ілон Маск і глава Мінфіну США Бессент накричали один на одного у Білому домі - Axios
Подробности
2025-04-24T11:57:43Z
Догляд за обличчям: базові поради з підбору доглядової косметики враховуючи ваш вік – OneFace Cosmetics
Детектор М
2025-04-24T11:58:52Z
Запаморочення може бути тривожним сигналом організму: які хвороби воно може приховувати
TSN
2025-04-24T11:54:11Z
Що робити, якщо болить правий бік: тривожні сигнали та перші кроки
TSN
2025-04-24T11:53:38Z
Чи доживете ви до глибокої старості: ці 12 ознак покажуть, перевірте себе просто зараз
TSN
2025-04-24T11:53:17Z
Фахівці розповіли, в якому посуді шкідливо готувати: їжа перетвориться на справжню отруту
TSN
2025-04-24T11:51:14Z
Магнітна буря 24 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-24T11:49:20Z
Спадний Місяць від 14 до 27 квітня 2025 року: що категорично заборонено робити
TSN
2025-04-24T11:47:08Z
Які хвороби можна визначити за станом нігтів
TSN
2025-04-24T11:46:53Z
Сезон кліщів почався: як уникнути зараження хворобою Лайма
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T11:30:16Z
"Я молодець, крута мама" - Олена Кравець сказала, як змогла відпустити 15-річну доньку жити окремо
Gazeta UA
2025-04-24T12:00:49Z
7 легендарних пісень Володимира Івасюка, який зник 46 років тому
24tv
2025-04-24T11:57:59Z
У Кишиневі українські організації вшанували пам’ять Володимира Івасюка
УкраинФорм
2025-04-24T11:55:03Z
Співачка Юлія Думанська вагітна третьою дитиною від старшого на 20 років чоловіка
TSN
2025-04-24T11:54:27Z
Олена Кравець відповіла, чи повернеться в "Квартал 95" і в яких стосунках залишилася з ексколегами
TSN
2025-04-24T11:52:59Z
Співзасновник МУР розсекретив заробітки гурту після успішного мюзиклу "Ти "
TSN
2025-04-24T11:52:55Z
"Не гідний": український співак висловився про переможців Нацвідбору
GlavRed
2025-04-24T11:51:52Z
Тарас Цимбалюк відреагував на чутки, що СолоХа вагітна від нього
TSN
2025-04-24T11:51:38Z
Зірка "Гри престолів" Тор Бйорнссон зганьбився приїздом до Росії
TSN
2025-04-24T11:51:14Z
Поліція Лос-Анджелеса повернула викрадені пристрої для майнінгу вартістю $2,7 млн
InternetUA
2025-04-24T11:58:44Z
Під завалами шукають людей: у поліції Києва розповіли про роботи на місці атаки РФ
УкраинФорм
2025-04-24T11:55:27Z
На Рівненщині двоє підлітків постраждали внаслідок вибуху батарейки та петарди: одному — відірвало пальці
TSN
2025-04-24T11:54:30Z
Несправність сонячної електроустановки призвеля до загибелі 13-річного хлопчика
Украина Криминальная
2025-04-24T11:54:06Z
В Харкові помер чоловік, який потрапив під масштабну атаку БпЛА
TSN
2025-04-24T11:53:47Z
У Стамбулі сталася серія землетрусів
TSN
2025-04-24T11:53:46Z
$50 000 за виїзд: у Києві поліція викрила схему втечі ухилянтів за кордон
TSN
2025-04-24T11:53:01Z
На Чернігівщині жорстоко побили військового: що відомо про інцидент
TSN
2025-04-24T11:52:55Z
Загинуло 26 людей: Індія оголосила полювання на бойовиків після кривавого теракту в Кашмірі
TSN
2025-04-24T11:52:53Z
Україна на межі дефолту: переговори щодо реструктуризації $2,6 млрд боргу провалилися
Vlasti
2025-04-24T12:03:33Z
Ще покаже де раки зимують: BTC готується до прориву і вже обійшов Google та Amazon
ITC
2025-04-24T12:01:40Z
Держпідтримку аграріїв в Україні адаптують до європейської CAP
AgroPortal
2025-04-24T12:00:36Z
Британський уряд заборонив експорт геймпадів до росії. Їх можуть використовувати для керування дронами
AIN
2025-04-24T12:00:12Z
Депозити у травні: привабливі гривневі ставки та зміна пріоритетів вкладників
24tv
2025-04-24T11:57:17Z
Україна запросила шведський бізнес долучитися до проєктів відбудови
УкраинФорм
2025-04-24T11:55:01Z
Коли садити картоплю після Великодня у квітні, травні: найсприятливіші дні 2025 року
TSN
2025-04-24T11:53:46Z
В Україні зафіксовано зростання цін на головний овоч з борщового набору
TSN
2025-04-24T11:52:41Z
Курс валют на 24 квітня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-04-24T11:49:23Z
У Херсоні через активність російських дронів тимчасово вимкнули світлофори
УкраинФорм
2025-04-24T12:03:27Z
Бійці ССО на Курщині в ближньому бою знищили взвод КНДРівців та показали відео з місця
ZN UA
2025-04-24T12:00:25Z
У Маріуполі окупанти встановлюють на 17-метрову стелу герб РФ - міськрада
УкраинФорм
2025-04-24T12:00:23Z
У Києві аварійних відключень унаслідок обстрілу немає - КМВА
УкраинФорм
2025-04-24T11:55:54Z
Україна – найгарячіша точка Європи: синоптикиня розкрила температурний сюрприз
TSN
2025-04-24T11:54:29Z
Фонд Андрія Матюхи підтримав символічну інсталяцію ORIGAMI for UKRAINE у центрі Києва
TSN
2025-04-24T11:54:22Z
Серйозна загроза балістики: у Києві та низці областей знову повітряна тривога
TSN
2025-04-24T11:53:53Z
Росіяни змінюють тактику на Донеччині для нового прориву: експерт окреслив небезпеку
TSN
2025-04-24T11:53:13Z
Чи буде наступ РФ на півдні: Маломуж про загрозу форсування Дніпра
TSN
2025-04-24T11:52:25Z
Його властивості чудодійні: в Україні є унікальне гліцеринове озеро, як туди доїхати та відпочити
Telegraf
2025-04-24T11:57:52Z
Як прибрати слайм, який прилип до меблів: один засіб — і пляма зникне на очах
TSN
2025-04-24T11:53:13Z
Ефективний засіб від попелиці без хімії: знадобиться лише цей бур’ян
TSN
2025-04-24T11:52:49Z
Місячний посівний календар на травень 2025 року: сприятливі та несприятливі дні
TSN
2025-04-24T11:52:39Z
Як виростити великий урожай редиски: чим і як підживити
TSN
2025-04-24T11:51:49Z
Що додають до фаршу для біляшів, щоб вони вийшли надзвичайно смачними: рецепт тіста й начинки
TSN
2025-04-24T11:51:03Z
День ангела 24 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-24T11:48:02Z
Названо єдиний знак зодіаку, який завжди досягає своїх цілей і рано чи пізно стає успішним
TSN
2025-04-24T11:48:00Z
Додайте це в каструлю під час варіння — і пельмені стануть справжнім кулінарним шедевром
TSN
2025-04-24T11:47:12Z
Роналдо продає Вальядолід – AS
Football.ua
2025-04-24T11:58:19Z
Українські військові ліквідували на фронті російського боксера Артема Подковіна
TSN
2025-04-24T11:52:07Z
Тренер Роми планує зробити новий тактичний хід, який пов'язаний з Довбиком
24tv
2025-04-24T11:39:11Z
Аль-Хіляль хоче підписати Осімгена — Goal
Football.ua
2025-04-24T11:33:11Z
Ліга чемпіонів по-новому: у головному футбольному турнірі очікуються великі зміни
Telegraf
2025-04-24T11:24:26Z
"Смерть для всіх": екстенісист Стаховський закликав світ покарати РФ після чергового обстрілу Києва
ZN UA
2025-04-24T11:21:59Z
Іньєста: Барселона Фліка — це жива команда
Football.ua
2025-04-24T11:01:46Z
Екссуперник Джошуа та Вайлдера закінчив боксерську кар'єру
24tv
2025-04-24T10:51:30Z
Камавінга вибув до кінця сезону через травму
Football.ua
2025-04-24T10:51:15Z
3 дні в офісі або звільнення: Google запровадила нові вимоги для віддалених працівників
ITC
2025-04-24T12:01:40Z
Motorola Razr 60 показали на якісних зображеннях перед анонсом
InternetUA
2025-04-24T12:01:26Z
11 bit studios анонсувала Frostpunk 1886 — рімейк оригіналу на UE5 з новою механікою і підтримкою модів
ITC
2025-04-24T12:01:10Z
Китай відправ ще трьох астронавтів на власну космічну станцію
УкраинФорм
2025-04-24T11:55:06Z
Людство готується до "зустрічі" з міжзоряними мандрівниками з інших планетних систем
TSN
2025-04-24T11:54:48Z
Штучний інтелект в Instagram перевірятиме вік користувачів: подробиці
TSN
2025-04-24T11:54:45Z
NASA показало унікальні знімки астероїда-арахіса
TSN
2025-04-24T11:53:28Z
Як Марс став пустелею: NASA знайшло ключ до кліматичної катастрофи
TSN
2025-04-24T11:52:49Z
Біля Антарктиди знайшли рибу зі "свинячими хвостами"
TSN
2025-04-24T11:51:41Z
У стилі 70-х: Porsche 911 отримав нову гібридну версію
AutoGeek
2025-04-24T11:49:27Z
Nissan відміняє плани щодо випуску електричних седанів Altima та Maxima, фокусуючись на SUV
Топ Жир
2025-04-24T11:30:21Z
Novitec зробив Ferrari SF90 XX гучнішим та потужнішим
AutoCentre
2025-04-24T11:10:33Z
Супергібрид: BYD вивів у море найбільше судно для перевезення авто
AutoGeek
2025-04-24T10:57:04Z
Нова серія від Chery показує конкурента Toyota Hilux, і ще багато пікапів буде представлено
Топ Жир
2025-04-24T10:15:42Z
Nissan представив перший плагін-гібрид бренду
AutoGeek
2025-04-24T10:04:45Z
Кошту цієї імітації автомобіля Формули-1, ймовірно, перевищує вартість вашого власного транспортного засобу
Топ Жир
2025-04-24T09:30:37Z
18-річний Антонеллі підкорює Формулу-1 в Mercedes у захваті
360ua.news
2025-04-24T09:12:53Z
Volkswagen представив одразу три електромобілі для Китаю
AutoGeek
2025-04-24T09:12:37Z