MY.UAНовини
"Інституційні гени" пропаганди
"Інституційні гени" пропаганди

"Інституційні гени" пропаганди

Будь-яке суспільство за час свого існування виробляє певні правила співіснування його членів.

Будь-яке суспільство за час свого існування виробляє певні правила співіснування його членів. Від рівня сім'ї до рівня країни працюють певні дозвільні та заборонні правила, що в результаті різко зменшує кількість внутрішніх конфліктів. Ми маємо правила поведінки для будь-якого з рівнів людської ієрархії. І на рівні масової свідомості такі правила транслює пропаганда. Під різними назвами вона існує в будь-яких суспільствах і будь-яких соціальних системах, навіть в тих, хто цю пропаганду заперечує. Пропагандою є навіть фраза, що у нас немає пропаганди...

Пропаганда не дарма улюблена владою, оскільки дозволяє відокремлювати "хороших" громадян від "поганих". Перші говорять "правильно", другі - ні. "Відфільтрувавши" не тих промовців, інформаційний простір стає вдвічі правильним. Це справжня економія ресурсів. У п'єсі Є. Шварца начальник поліції виходив слухати, про що говорять громадяни на площі, в чоботях зі шпорами. Він пояснював це тим, що в іншому випадку такого наслухаєшся, що потім всю ніч не спиш...

Пропаганда вдає, що пам'ятає всіх нас і піклується про нас, оберігаючи від непотрібних, а часто й небезпечних думок. Думки повинні бути тотожними суспільству, небезпечно бути позаду нього, небезпечно бути й попереду. Пропаганда - це як таблиця розумового множення для конкретного суспільства. Вона допомагає людині "калькулювати" правила своєї поведінки на основі того, що спускається зверху. Пропаганда ніби навчає масову свідомість безпечній поведінці. У радянські часи дорослі боялися, що діти в школі скажуть те, що не можна казати, а вдома вони таке могли почути.

Пропаганда - це завжди серйозна вимога приєднання меншості до більшості. І це увійшло в плоть і кров кожного, оскільки бути в більшості завжди безпечніше ще з далеких печерних часів, оскільки тоді ти невідрізнений від інших. Той чи інший варіант поведінки передається масовій свідомості на всіх рівнях: фізичному, інформаційному, віртуальному. Така масова передача дозволяє закріплювати його в пам'яті.

Віртуальні правила задаються в романі-повісті, в кіно, в телесеріалі... навіть у пісні... Там породжуються всі існуючі правильні шляхи, в результаті ведучі іноді навіть через смерть, що веде до визнання загиблого героєм. А герой у сприйнятті масової людини невіддільний від пам'ятника герою. А пам'ятники живуть довго... Влада і пам'ятники невіддільні один від одного. Тільки влада може ставити пам'ятники, як і прибирати їх. До революції 1917 в Києві було, наприклад, три пам'ятники різним російським царям.

Інформаційне повідомлення в газеті не таке довговічне, як віртуальне повідомлення. Воно живе один день, а віртуальне - роки. З цієї причини держава і опікує, і цензурує літературу і мистецтво. Наприклад, під час війни 41-45 рр. Сталін відклав гранки нарису Б. Польового про льотчика без ніг для "Комсомольської правди" - про Маресьєва, запропонувавши автору замість цього написати повість. Так і вийшло. Тобто віртуальне діє і сильніше, і живе довше. Воно вибудовано в рамках опори на емоції, а не тільки на сухий фактаж.

Будь-яке емоційне повідомлення має більше шансів повторитися в масовій свідомості, ніж суха раціональність. Емоція має більш давні корені в нашій свідомості, ніж розум. Вся література або мистецтво базуються на емоціях, таблиця множення - ні. Але ніхто не заплаче над таблицею множення і не зрадіє тому чи іншому її рядку... Не так відбувається у випадку, наприклад, літератури... З цієї причини і вплив, і зберігання в пам'яті у емоційного впливу вище.

Пропаганда відводить нас від неправильних вчинків. Зміни політичних режимів змінюють список правильних і неправильних вчинків і слів. Дисиденти до 1991 р. були "поганцями", а після 1991 стали раптом глашатаями правди. І це при тому, що до і після країною керували секретарі ЦК. Єльцин або Кравчук, які ніби автоматично або чарівним чином пересіли в нові крісла.

Ось естонський погляд на роспропаганду: "Тепер російська пропаганда знайшла свою нішу саме там, де ми її не бачимо і не відчуваємо безпосередньо. Через відсутність належної обізнаності багато жителів Естонії самі мимоволі сприяють її поширенню. Багато людей не усвідомлюють, що мета інформаційної війни — сприяти роз'єднанню в суспільстві, щоб при необхідності було б простіше змінити владу. Наприклад, перед військовим вторгненням в Південну Осетію в 2008 році Росія вела інтенсивну інформаційну кампанію, звинувачуючи Грузію в «геноциді» та ініціюванні заворушень. Пропагандистські російські ЗМІ поширювали неправдиву інформацію, щоб виправдати вторгнення і вплинути на міжнародну громадську думку. В результаті реакція Заходу була повільною і розпливчастою, що дало Росії більше простору для маневрів. Також важливу роль відіграє розвиток штучного інтелекту, який дозволяє перекладати пропагандистські тексти на досить високому рівні, а зображення робити максимально реалістичними. Однак, по суті, для обману людей навіть не потрібен ідеальний текст або картинка. Значущу роль відіграють інші аспекти: наприклад, естонське на вигляд ім'я власника фейкового акаунту, використання естонського прапора в профілі, велика кількість друзів та інші ознаки, що створюють відчуття достовірності" [1]. Цікаво, що даний "інтерв'юйований" залишився в цій публікації анонімним навіть в Естонії.

Правила завжди сильніші за будь-кого, оскільки порушників правил держава карає, а виконавців їх нагороджує. "У житті завжди є місце подвигу", - проголошувала мудрість пропаганди радянського часу. І це "інструкція" для масової поведінки. Такі моделі поведінки транслює віртуальний простір - література, кіно, театр... Їх вивчають у школах і університетах... Ми - це те, що записано в нашій голові. Ми завжди живемо ніби в неправильному світі, який потрібно весь час підправляти, що і робить пропаганда.

Російська "гола вечірка", про яку М. Михалков розповів В. Путіну, хоча сам Михалков заперечує цей свій вчинок, призвела до покарання її учасників: "Вечірка з відвертим дрес-кодом викликала широкий резонанс у російському суспільстві. Багато з «турбопатріотичних» блогерів обурилися проведенням заходу на тлі того, що російські військові гинуть під час вторгнення в Україну. Присутні на вечірці зіткнулися з публічним осудом, їх асоціювали з зрадниками. Депутати, патріотичні організації і «військкори» зажадали перевірити вечірку на пропаганду ЛГБТ, наркотиків і екстремізму, а також закликали до бойкоту персон, присутніх на заході" [2]. Так і сталося - їх позбавили концертів і появи на телебаченні.

Віртуальність - це головне дзеркало для влади. Підкреслимо ще раз - не реальність, а віртуальність, яка міститься в інформаційних потоках. Все може змінюватися, але віртуальність прагне зайняти місце у вічності. Звідси увага, наприклад, радянської влади до письменників, композиторів, як і інших творців віртуальної реальності. Побутувала навіть така приказка: написане пером, не вирубаєш топором... До того ж, умовно кажучи, міфи живуть довше газетних статей. Завтра стаття буде забута, а міф втілиться у віршах і романах. У Білорусі запущена навіть ціла програма "Кіновиховання" [3].

Ми живемо в непростий час, яскравим виразником якого став Трамп. У цей період стали змінюватися кордони правильного і неправильного, списки друзів і ворогів. Сильні можуть стати слабкими, а слабкі - сильними. Відповідно, різко зростає роль нефізичної реальності - інформаційної і віртуальної, оскільки вона краще керована, ніж реальність чисто фізична.

Росія, як і в радянський час, намагається керувати "виробництвом" віртуальної продукції. З кіно це сталося давно, але там це більш зрозуміло, оскільки потрібне велике фінансування, яке є тільки у держави. Ось вірші і романи теж прирівняли до верстата...

І начальника над письменниками знайшли правильного - Мединського, що і було оформлено відповідним протоколом, тобто зборами письменників. Є. Добренко зауважує: "Всі "зірки" сидять у першому ряду - ні разу не письменники Микита Михалков, Костянтин Богомолов, Дмитро Бак та інші бенефіціари при будь-якій владі, і обирають іншого ні разу не письменника Мединського своїм головою. Можливо, втім, письменник - і вірне визначення професії цього автора пропагандистських фантазій, які він видає за історію. Як на мене, письменник з нього такий же, як і історик" [4].

Ми живемо складний час, а складний час влада хоче максимально спрощувати, щоб легше було боротися з умовними ворогами. По суті йде повтор елементів далекого сталінського часу. Тільки назви інші: вороги народу стали, наприклад, іноагентами... Це робиться, щоб і тих, і інших позбавити права розмовляти з населенням.

На наших очах "прорвалися" такі інституційні гени, що прийшли від товариша Сталіна. До речі, сьогодні навіть офіційний термін є такий - інституційні гени, тобто певні передавані через століття організаційні елементи.

Інституційні гени були запропоновані на базі аналізу китайської історії. Це базові інституційні елементи, що служать основою для інших інституційних елементів, які часто повторюються в історії. Це як вищенаведений приклад "ворогів народу" і "іноагентів". І в Китаї, і в Росії конституційні революції не посилювали конституційні принципи, а сприяли зростанню тоталітарних систем, які їм суперечили [5].

І ще: "Тоталітарні режими характеризуються повним знищенням приватної власності і тотальним контролем над суспільством за допомогою екстремального насильства" (там само).

Харарі на своєму сайті стверджує, що всі розвинені соціальні інститути є уявними конструкціями: "Homo sapiens правлять світом, оскільки це єдина тварина, яка може вірити в речі, що існують виключно в її уяві типу богів, держав, грошей і прав людини".

Більш того, у своїй останній книзі він взагалі схиляється до парадоксальної думки про те, що інформація не відображає реальність взагалі, а є ніби соціальним конструктом. Він наводить приклад Біблії, кажучи, що ніхто не може заперечувати ту величезну роль, яку Біблія зіграла в історії: "Якщо головним завданням інформації є точне відображення реальності, тоді важко пояснити, чому Біблія стала одним з найбільш значущих текстів в історії" [6, р. 15].

Можливо, все це пов'язано з тим, що всіх нас частіше цікавить інформація про соціальні процеси, а в них дійсно присутня точка зору. Умовний приклад: війна з точки зору Чапаєва або білогвардійців. Це будуть дві різних історії... Або сьогоднішній погляд на те, що відбувається з боку України і з боку Росії.

На підтвердження можна привести і таку думку: "Росія — країна, де минуле важливіше майбутнього. Країна історичних реконструкцій, нескінченних самоповторів і переписаних підручників. З одержимістю геймера, який перед кожним раундом гри зберігається, щоб не починати з самого початку, Росія раз за разом переграє події свого минулого — на шкоду теперішньому і майбутньому, але в сліпій надії, що цього разу витрати будуть мінімізовані, у фіналі всі вціліють і нас чекає заслужений тріумф. Нескінченне відтворення одних і тих же патернів створює ілюзію стабільності і ніби повертає почуття контролю: якщо повторити знайомі дії безліч разів, набити руку, можна уникнути фатальних помилок" [7].

У критичні моменти історії своя пропаганда посилює, а чужа послаблює. Відразу на арену виходять як сучасні герої, так і герої з минулого. "Гени" з минулого створюють нову дійсність. І це загрожує серйозною неадекватністю.

О. Полегкий характеризує російські інформаційні дії так: "Російські дезінформація і пропаганда мають такі відмінні риси. Російська пропаганда виробляється в неймовірно великих обсягах і передається по величезній кількості каналів. Як підкреслюють деякі дослідники, вона швидка, безперервна, повторювана, з відсутністю прихильності до послідовності. Російська дезінформаційна дія також чутлива до суспільних і політичних подій. Через відсутність прив'язки до об'єктивної реальності російські пропагандисти не потребують того, щоб дочекатися перевірки фактів, вони відразу поширюють інтерпретацію подій, що з'являються, яка краще відповідає їх тематиці і цілям" [8].

У такій моделі самі події не так важливі, як їх інтерпретації. Мала кількість людей наочно бачать події, зате велика кількість читає про них або чує з екрана телевізора. Опорою будь-якої влади завжди є телевізор, головний транслятор пропаганди. У періоди зміни влади він теж працює. Згадаймо перебудову, коли ніхто не відходив від телевізора. Масова свідомість отримувала чіткі сигнали одночасно, що вже важко було спростувати. Вся історія соціальних трансформацій - це одночасно історія комунікацій. У таких точках стара пропаганда поступається місцем новій. Але без участі пропаганди змінити масову свідомість не вдавалося нікому. Минула пропаганда вмирала, а нова народжувалася... На зміну колишнім політичним коментаторам приходили нові, так само полум'яно промовляючі.

У світі завжди буде не тільки місце подвигу, але й комунікаціям. І невідомо, що важливіше для соціальних трансформацій і для соціальної стабільності...

Література:

  1. Почему растёт количество прокремлёвских фейковых аккаунтов в Facebook? https://www.propastop.org/ru/2025/03/18/%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%b5%d0%bc%d1%83-%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d1%91%d1%82-%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%b8%d1%87%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%bb%d1%91%d0%b2/

  2. Голая вечеринка Насти Ивлеевой https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%8F_%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0_%D0%9D%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8_%D0%98%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%B9

  3. В Белоруссии стартовала просветительская программа "Киновоспитание" https://by.tsargrad.tv/articles/v-belorussii-startovala-prosvetitelskaja-programma-kinovospitanie_1052737

  4. Других писателей нет. Евгений Добренко – о культурной ничтожности https://www.svoboda.org/a/drugih-pisateley-net-evgeniy-dobrenko-o-kuljturnoy-nichtozhnosti/33343098.html

  5. Chenggang Xu Institutional genes https://www.hoover.org/sites/default/files/2025-02/Institutional%20Genes%20The%20Origins%20of%20China%E2%80%99s%20Institutions%20and%20Totalitarianism.pdf

  6. Harari Y.N. Nexus. A brief history of information networks from the stone age to AI. - New York, 2024

  7. Ерженков С. Страна реконструкторов https://www.wilsoncenter.org/blog-post/strana-rekonstruktorov

  8. Polegkyi O. Russian disinformation and propaganda before and after the invasion of Ukraine https://www.academia.edu/112920588/Russian_disinformation_and_propaganda_before_and_after_the_invasion_of_Ukraine

Фото: Freepik

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Продав машину. Заодно побачив, яка дичина відбувається в сервісних центрах МВС
Украина Криминальная
2025-04-02T15:06:29Z
Беруть із 18 років і платять понад 100 тисяч: молодим українцям пропонують вигідні умови праці
Telegraf
2025-04-02T15:03:34Z
Чи можна пити каву з «горнятка»? Мовознавиця пояснила, в яких випадках потрібно вживати це слово
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T15:00:58Z
Військова омбудсменка назвала дві ключові проблеми, на які скаржаться в ЗСУ
УкраинФорм
2025-04-02T14:57:41Z
У КМВА відповіли, чи будуть скорочувати комендантську годину на Великдень
24tv
2025-04-02T14:54:21Z
З Фінляндії передали в Україну 9 "швидких" та гуманітарний вантаж
Европейская правда
2025-04-02T14:54:15Z
Інформаційний сервіс для науковців та інноваторів InfoScienceBot перейшов у вотсап
Детектор М
2025-04-02T14:43:49Z
Мінʼюст повідомив, скільки засуджених долучилися до ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T14:36:27Z
Уже більше 8 тисяч колишніх засуджених поповнили лави ЗСУ - Мін’юст
УкраинФорм
2025-04-02T14:28:01Z
Довірений перемовник Путіна летить у США: він може передати Трампу "привабливу" пропозицію
24tv
2025-04-02T15:12:10Z
Сумщина може стати одним із головних пріоритетів наступу РФ - Братчук
УкраинФорм
2025-04-02T15:09:45Z
Фіцо не виключає ще однієї зустрічі урядів України і Словаччини
Европейская правда
2025-04-02T15:07:55Z
США викрили мережу, яка постачала хуситам зброю і крадене зерно з України
Европейская правда
2025-04-02T15:07:11Z
АРМА розшукало в Іспанії активи депутата Одеської міськради на понад ₴40 мільйонів
УкраинФорм
2025-04-02T15:06:08Z
Ми виконуємо консультативну роль: Рютте про НАТО в Коаліції охочих
Факти ICTV
2025-04-02T15:03:50Z
Трамп позбавляє українців надії на повернення додому – FT
iPress
2025-04-02T15:03:19Z
"Путін – красунчик", романи з одруженими чоловіками та інше: найгучніші скандали з Анною Алхім
24tv
2025-04-02T15:03:03Z
Жан-Клода Ван Дамма звинуватили у зв’язках із мережею торгівлі людьми
Antikor
2025-04-02T15:01:16Z
З чотирьох громад Донеччини за тиждень евакуйовано 66 дітей з родинами
1News
2025-04-02T15:09:30Z
Киян схвилювала ситуація на Трухановому острові: комунальники відповіли, що відбувається
Telegraf
2025-04-02T15:03:58Z
Рух Набережно-Рибальською вулицею 3 квітня буде обмежено
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T14:57:27Z
Графіки відключення світла у Дніпрі та області на 3 квітня: де не буде електропостачання
Политека
2025-04-02T14:48:59Z
Ремонт Дарницького шляхопроводу: як об'їхати закриті станції метро цими вихідними
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T14:45:59Z
Графіки відключення води в Харкові 3 квітня: перелік адрес, де тимчасово перекриють труби
Политека
2025-04-02T14:31:55Z
Отримав вирок агент РФ, який намагався зашкодити поставкам зброї ЗСУ
1News
2025-04-02T14:27:24Z
Мешканці одного з міст шоковані: з квітня вода – майже по 100 грн за куб
Telegraf
2025-04-02T14:27:19Z
На фронті від початку доби - 133 зіткнення, бої точаться на п'яти напрямках
УкраинФорм
2025-04-02T14:24:53Z
"Укрзалізниця" та Австрія хочуть запустити потяг із сидячими місцями до Ужгорода
Европейская правда
2025-04-02T15:10:39Z
ЄБРР у 2025 році надасть Україні 1 млрд євро на відновлення енергетики
Европейская правда
2025-04-02T15:10:04Z
Щоб накрити святковий стіл, доведеться брати позику: що найбільше подорожчає перед Великоднем
Знай
2025-04-02T15:06:49Z
Експерти розповіли, яким буде курс долара у квітні після недавніх коливань
Хвиля
2025-04-02T15:00:50Z
Відновив роботу пором з України до Болгарії та Грузії
AgroPortal
2025-04-02T15:00:03Z
Євро впало на понад 20 копійок: НБУ встановив курс
24tv
2025-04-02T14:57:36Z
Енергетики Сумщини отримали 15 тонн обладнання від міжнародних партнерів
УкраинФорм
2025-04-02T14:54:03Z
Судитимуть чотирьох колишніх директорів заводу «Зоря - Машпроект»
УкраинФорм
2025-04-02T14:51:06Z
АРМА розірвало договір з управителем «Моршинської» й шукатиме нового
УкраинФорм
2025-04-02T14:45:45Z
«Повертайся»: Зоряний Янгол презентувала пісню-надію для тих, хто чекає
Storyboom
2025-04-02T15:09:03Z
Гілляка тобі в сраку! Ми подивилися новий кварталівський фільм «раша гудбай» — і нам відібрало мову
Детектор М
2025-04-02T15:01:11Z
Сховають недоліки і підкреслять переваги - ідеальні сукні для жінок plus-size
GlavRed
2025-04-02T14:54:49Z
Російська співачка Нетребко вперше за шість років виступить у Лондонській Королівській опері
Комсомольская правда
2025-04-02T14:45:53Z
"Янісу буде не так соромно": Сєдокова відповіла на цькування після смерті чоловіка
GlavRed
2025-04-02T14:39:30Z
Сараєвський кінофестиваль оголосив про прийом заявок
УкраинФорм
2025-04-02T14:30:59Z
Куди зник Девід Аксельрод, який був зіркою "Х-Фактора", і чому він змінив своє справжнє ім'я
24tv
2025-04-02T14:21:58Z
АТП Перевізники потрапили у десятку найпопулярніших серіалів тижня на Netflix
Факти ICTV
2025-04-02T14:21:25Z
Нова книга журналістки Наталії Данькової «Засуджений на страту» вийшла у видавництві «Віхола»
Детектор М
2025-04-02T14:15:45Z
Ексгравець НБА розповів про перебування у Бахмуті під час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T15:09:02Z
Челсі — Тоттенгем: цікаві варіанти ставок на поєдинок АПЛ
Football.ua
2025-04-02T15:03:39Z
Президент клубу УПЛ отримав нагороду "За оборону України"
24tv
2025-04-02T15:00:17Z
Гросмейстерський показник: Мілвокі Бакс встановив рекорд XXI століття в НБА
24tv
2025-04-02T14:39:27Z
Мотоцикли, земельні ділянки та $603 тис. готівкою: що відомо про статки Шовковського
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T14:33:30Z
«Київ Кепіталз» втретє виграв у «Кременчука» у фінальній серії чемпіонату України з хокею
УкраинФорм
2025-04-02T14:21:27Z
Зубков і Сікан – у старті Трабзонспора на чвертьфінальний матч Кубка Туреччини
Football.ua
2025-04-02T14:15:07Z
"Шахтар" завдяки суперголу бразильця пройшов "Олександрію" у Кубку України
Telegraf
2025-04-02T14:10:10Z
Батіста повернувся на вістря атаки Полісся на кубкове "вовче дербі" проти Вереса
Football.ua
2025-04-02T14:04:54Z
Скільки кольорів має бути в кімнаті, щоб вона була дорогою та вишуканою на вигляд
24tv
2025-04-02T15:12:14Z
Елементарний засіб "розбудить" орхідею: вона зацвіте за лічені тижні
24tv
2025-04-02T15:12:00Z
Роблять дім ще бруднішим: від яких звичок під час прибирання варто відмовитися
24tv
2025-04-02T14:39:35Z
Не такий, як всі: готуємо незвичайний салат із пекінської капусти, який приємно вразить кожного
24tv
2025-04-02T14:30:51Z
Крафтова броварня розпродала партію лохинового пива за три дні
AgroPortal
2025-04-02T14:30:42Z
Як обрати ідеальну піцу для вечірки: гід від експерта
Факти ICTV
2025-04-02T14:28:24Z
Кому варто прислухатися до знаків долі, щоб не опустити важливого
24tv
2025-04-02T14:21:09Z
Зійде на очах: чим відмити жир на кухонних шафах
24tv
2025-04-02T14:09:59Z
З якого віку можна користуватися косметикою
Детектор М
2025-04-02T13:49:50Z
Росія вдарила дроном "Молнія" по багатоповерхівці в Харкові. Є постраждалі
Лига
2025-04-02T15:03:26Z
У Миколаєві поліцейські затримали жінку, підозрювану в убивстві співмешканця
Украина Криминальная
2025-04-02T14:57:30Z
Мрія ювелірів: київські митники запобігли незаконному вивезенню унікального бурштину
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T14:54:53Z
У Києві за шахрайство судитимуть організовану групу «агробізнесменів», які ошукали банки на ₴29 млн
Украина Криминальная
2025-04-02T14:42:59Z
Водія маршрутки побили в Києві посеред жвавого проспекту: подивіться відео
Telegraf
2025-04-02T14:42:49Z
Дівчина ошукала свою бабусю на понад 60 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-02T14:37:14Z
Литовське слідство не знайшло ознак диверсії в аварії вантажного літака над Вільнюсом
Европейская правда
2025-04-02T14:34:07Z
У Кривому Розі чутно вибухи: місто атаковано балістикою
Факти ICTV
2025-04-02T14:25:32Z
Знайдена в Дубаї з численними травмами українка Ковальчук прийшла до тями, - ЗМІ
Комсомольская правда
2025-04-02T14:15:19Z
7 дієвих способів позбутися п'яткової шпори
24tv
2025-04-02T14:48:03Z
Зеленський підписав закон, який забороняє маскувати ліки під дієтичні добавки
Комсомольская правда
2025-04-02T14:37:50Z
Ігнорувати не можна: 5 видів болю, при яких слід негайно звернутися до лікаря
GlavRed
2025-04-02T14:27:57Z
₴6,3 млн. збитків під час закупівлі медобладнання – судитимуть співробітницю Інституту отоларингології та підрядників
Украина Криминальная
2025-04-02T14:12:16Z
У США звільнили провідних медичних співробітників та науковців
24tv
2025-04-02T14:06:57Z
Як безплатно пройти алергопроби в Україні: види аналізів та куди звертатися
Факти ICTV
2025-04-02T14:03:16Z
Чому митися щодня – шкідливо: неочікувана відповідь
24tv
2025-04-02T13:51:17Z
Через недбалість лікаря пацієнтці перелили кров іншої групи, що призвело до тяжких наслідків
Украина Криминальная
2025-04-02T13:12:27Z
€100 млн на оновлення лікарень: Чехія інвестує медицину України
Факти ICTV
2025-04-02T12:28:09Z
Як забрати посилку з поштомата НП без додатка та чи можливо це зробити
Факти ICTV
2025-04-02T15:07:55Z
72% українців отримують новини через Telegram, YouTube і Facebook
Комсомольская правда
2025-04-02T15:07:53Z
OpenAI запускає безплатні курси, які навчать вас правильно користуватися ШІ
24tv
2025-04-02T15:06:35Z
Ігровий процесор AMD Ryzen вибухнув у комп'ютері користувача під час гри
InternetUA
2025-04-02T15:01:07Z
Nintendo представила Switch 2: характеристики та можливості нової консолі
24tv
2025-04-02T14:48:49Z
Nintendo анонсувало Switch 2: коли вийде консоль
Gazeta UA
2025-04-02T14:45:08Z
Intel готується повернути лідерство на ринку завдяки чипам Panther Lake нового покоління
InternetUA
2025-04-02T14:43:50Z
Якість виправдовує ціну: чи може 4К-проектор UST замінити телевізор
Фокус
2025-04-02T14:30:20Z
Гігабітний інтернет від "Київстар" безкоштовно: як потрапити у список щасливчиків
Telegraf
2025-04-02T14:27:17Z
Hongqi презентував новий електричний кросовер Tiangong 06
AutoCentre
2025-04-02T15:07:35Z
Доставки Tesla в першому кварталі впали сильніше, ніж очікувало Волл-стріт
Топ Жир
2025-04-02T14:45:00Z
Новий Mazda CX-6e відкриває свої двері: схожий на Tesla Model Y, який нас цікавить
Топ Жир
2025-04-02T14:15:13Z
На оборонній виставці LAAD у Ріо-де-Жанейро показали цікаві машини Tatra
AutoCentre
2025-04-02T14:07:51Z
Під час купівлі чи ДТП: як перевірити авто за номерами
Gazeta UA
2025-04-02T14:00:38Z
ДТЗ оновив модельний ряд мотоблоків: покращена КПП та додаткові функції
AgroPortal
2025-04-02T14:00:08Z
Завдяки електромобілю: Subaru встановила рекорд продажів
AutoGeek
2025-04-02T13:57:19Z
Honda продаватиме по запчастинах уславлені гоночні авто
Фокус
2025-04-02T13:51:40Z
Італія посилить охорону дилерських центрів Tesla після знищення 17 машин
Европейская правда
2025-04-02T13:37:02Z