MY.UAНовини
Як бізнес може розвивати університети: американський і азійський досвід для України
Як бізнес може розвивати університети: американський і азійський досвід для України

Як бізнес може розвивати університети: американський і азійський досвід для України

Як бізнес може розвивати університети: американський і азійський досвід для України

Перша сотня українських багатіїв зі списку Forbes може системно виділяти кошти на розбудову університетів і наукових кампусів. Алев Україні це практикують одиниці. Тоді як 15–20% із перших 500 бізнесменів зі списку американського Forbes регулярно роблять внески на сотні мільйонів або навіть один-два мільярди доларів (як фонд Білла та Мелінди Гейтс чи дружина засновника Amazon Джеффа Безоса) на будівництво кампусів, інноваційних лабораторій, бібліотек, аудиторій, бізнес-шкіл в американських університетах.

У мою рідну Могилянку благодійні внески на такі суми (1–3 млн дол. і більше) не заходили вже дуже давно, ще відтоді, як американська та канадійська спільнота української діаспори системно допомагали розбудовувати інноваційну Києво-Могилянську академію.

Чого не вистачає нашим підприємцям, аби вкладати кошти в розвиток освіти, освітньої інфраструктури, та чого ми можемо повчитися в американців, в’єтнамців і сінгапурців?

Наведу свої роздуми після відвідання найкращих університетів світу та спілкування з топменеджментом Каліфорнійського університету в Берклі (UC Berkeley), Stanford University, Carlson Business School (UMN, Minnesota), очільниками багатьох бізнес-шкіл у Європі, США та Сінгапурі, а також із азійськими підприємцями, які будують університети у В’єтнамі.

Скільки вкладають у Berkeley та Stanford

За кілька тижнів моєї ділової поїздки до США вдалося не тільки познайомитися з підприємцями, відвідати індустріальні парки, а ще й подивитись ізсередини, як працюють університети світового рівня — Стенфордський та Каліфорнійський у Берклі. В останньому я пройшов навчання в межах акселератора для фуд-бізнесів від Berkeley Haas Business School, однієї з найкращих бізнес-шкіл світу.

Почнімо з Каліфорнійського університету в Берклі (він є державним), кампусами якого я блукав три години. Буквально кожну будівлю на території кампусу — лабораторію, бібліотеку, навіть аудиторію — ремонтували чи будували коштом якоїсь приватної компанії чи родини. 95% будівель підписано прізвищами родин або компаній, які дали гроші на їх створення.

Фото надане Олександром Бондаренко

Для розуміння, побудувати інноваційну лабораторію для проведення наукових досліджень чи цілий корпус університету — це приблизно від 5–7 до 50 млн дол. Сума пожертв залежить від того, що саме хочуть побудувати меценати — інноваційну лабораторію, культурний простір, стадіон (так!), басейн чи цілий корпус або бібліотеку. Є в Берклі й невеликі меценатські внески від благодійників, наприклад, на будівництво аудиторії. Це в середньому від 0,5 до 2 млн дол.

7,5 млрд дол. — endowment-фонд університету Берклі, який накопичився за понад 100 років його існування. Це фонд, який формується саме завдяки пожертвам меценатів і не витрачається, а накопичується. А на відсотки від управління ним існує й розвивається університет і його наукові програми.

Фото надане Олександром Бондаренко

А ось приклад одного з найпрестижніших приватних вишів світу — Стенфордського університету, який теж розбудовується на гроші благодійників. І відразу сумна історія заснування — залізничний магнат Ліленд Стенфорд і його дружина Джейн вирішили заснувати університет на згадку про свого сина, який помер. Родина вклала більшість статків у цей навчальний заклад біля міста Пало Альто. І, по суті, цей університет став справжнім магнітом для інноваційних підприємств на століття вперед. За 10 хвилин їзди від Стенфордського університету розташована Кремнієва долина з купою інноваційних бізнесів, головним офісом Google, Meta тощо. Тобто в цьому випадку вже бізнес концентрувався навколо престижного інноваційного університету, розуміючи, що може залучати талановиту молодь і технології з наукового центру Стенфорда.

37,5 млрд дол. — endowment-фонд Стенфорда, який формується коштом приватних меценатів (бізнесу, заможних родин, інвестиційних фондів). А річний операційний бюджет університету — 4,5 млрд дол.! Це фантастична сума, яка щорічно витрачається на оновлення обладнання, зарплати та соціальні програми для професорів і викладачів, стипендії молодим талантам з усіх країн світу та R&D й інновації. Факт, який вражає: 87 нобелівських лауреатів навчалися в Стенфордському університеті.

Мені розповідали, що серед меценатів Berkeley University та Stanford University є навіть таке змагання — хто задонатить більше грошей і побудує кращий корпус, лабораторію чи бібліотеку. Чи можемо ми взагалі уявити, щоб українські підприємці чи заможні родини змагалися, хто краще щось побудує в якомусь із університетів, тобто просто віддасть свої гроші на освітні проєкти?!

Це моя мрія.

Чому американці віддають мільйони університетам: є лише три причини

По-перше, саме законодавча система допомагає залучати мільйони від бізнесу американським університетам і навчальним центрам. У США є податкові стимули займатися благодійністю в освітніх та гуманітарних проєктах. Витрати компаній на благодійні та донорські проєкти враховуються (до певної межі — 10% від суми прибутку до оподаткування) в загальних витратах бізнесу, тобто значно зменшують податок на прибуток для великого та середнього бізнесу.

Отже, компанія щороку виділяє близько 8–10% від свого чистого прибутку на «добрі справи». І ці кошти не оподатковуються й водночас адресно витрачаються на корисні проєкти, в які вірять власники підприємств. Це стосується й фінансування університетів.

В Україні традиційно благодійні пожертви не додаються до валових витрат, тобто обкладаються ще податком на прибуток — 18%. У кращих випадках застосовувалася норма 4% від прибутку, і то не завжди податкова визнавала ці витрати. Але певні кроки для поліпшення ситуації у сфері благодійництва зроблено: парламент підтримав законопроєкт №12328-д щодо стимулювання благодійної допомоги. Після набрання чинності законом бізнес зможе донатити й робити благодійні внески без оподаткування до 8% від суми оподатковуваного прибутку (зараз тільки 4% прибутку, що йде на благодійність, не оподатковуються). Але це тільки на період воєнного стану, який, сподіваюся, закінчиться 2025 року. Що далі? Знову суперечки з податковою й відсутність фіскальних стимулів робити меценатські проєкти.

По-друге, в американських університетах є система корпоративного управління: це коли, крім ректора, є не номінальні (!) наглядова та опікунська ради, а ще й Advisory Board і щоквартальні звіти. Наприклад у Стенфордському університеті в наглядовій раді є нащадки родини засновників, а до опікунської запрошені представники бізнесу, який віддає частину прибутків на розбудову університету. Тобто є прозора система керування з чіткими правилами та політиками використання благодійних грошей від підприємств і заможних родин. Отже, керівництво університету працює з уже наявними меценатами й залучає нових. Для цього працюють цілі відділи фандрейзингу з бонусною системою заробітних плат і менеджерами з розвитку бізнесу.

В українських реаліях менеджмент університетів найчастіше просто не спроможний працювати з представниками бізнесу, готовими вкладати кошти. Кілька разів був присутній на зустрічах у деяких відомих українських університетах, де власник бізнесу був готовий виділити 1–2 млн дол. на модернізацію корпусів і створення інноваційних просторів. Одразу починаються нескінченні дискусії на пів року: як заводити ці кошти на рахунок університету, куди можемо витрачати, як формувати кошторис, хто буде менеджером цього великого проєкту тощо. Так, з одного боку, університети державні й чіткої законодавчої процедури для використання грошей від меценатів немає. Але проблема не тільки в цьому. Здебільшого в наших вишах дуже неефективний топменеджмент, не здатний ухвалювати ефективні рішення й організовувати проєктну роботу для співпраці з представниками бізнесу, показуючи продуктивність, транспарентність і регулярне звітування. На мою думку, є лише кілька університетів в Україні, здатних це робити, і більшість із них є приватними.

І ще не менш важливий момент: тільки в Америці я бачив ось таку потужну мотивацію у підприємців — вкладати гроші в розвиток своїх університетів. У них на ментальному рівні є потреба зробити щось корисне для розвитку своєї країни, повернути частину своїх статків суспільству, в якому вони, їхні нащадки живуть і навчаються. Це принцип GIVE BACK TO SOCIETY. Тут варто зауважити, що сприяє формуванню такої культури саме довіра до влади та віра в державу загалом. Американці вірять у свою країну та її довгостроковий розвиток. У тих-таки університетах коштом бізнесменів побудовано цілі корпуси, в яких навчаються майбутні американські політики. Наприклад, Інститут Гувера у Стенфордському університеті виховує майбутніх політиків і чиновників. У цього інституту є власний «невеличкий» endowment-фонд — 850 млн дол. Тобто приватні благодійники вкладають власні кошти в розвиток політичної освіти та формування політичної еліти. По суті, ці меценати платять за виховання політиків для своєї країни.

Вважаю, що наразі американський сценарій співпраці бізнесу та університетів у нас неможливий. В Україні підприємці не планують своїх інвестицій на 20–30 років наперед — максимум на п’ять. Адже рівень невизначеності є досить великим — незрозуміло, що буде з бізнесом за п’ять років, чи існуватиме компанія взагалі. І головне — немає віри в свою країну та її стратегію, це відчувається. От коли наш бізнес почне планувати свою діяльність хоча б на 15–20 років наперед, а університети впровадять систему корпоративного управління, почнуть винаймати ефективних топменеджерів (ректорів і проректорів, керівників напрямів тощо), тоді буде більше освітніх проєктів, які фінансуватимуться підприємцями.

Навіщо в’єтнамський бізнес будує приватний університет?

В’єтнам. 30 років війни аж до 1986-го, суцільна бідність і відсутність інфраструктури! Але цій країні вдалося не просто відновити економіку, а й збільшити ВВП в 12 разів із 2004 до 2024 року — сьогодні це майже 4800 дол. на душу населення. Історично бідна й нерозвинена країна, яка здійснила економічний прорив і потрапила до клубу так званих азійських тигрів — так називають держави, які здійснили економічний прорив і зростають щорічно зі швидкістю 6–7% упродовж останніх 10–15 років. Причому в них було набагато менше ресурсів, ніж в України. Але я зараз не про економіку, а про те, як і скільки бізнес вкладає в освіту.

Отже, велика в’єтнамська IT-компанія FPT Software, успішний аутсорсер із клієнтами в США та Європі. До речі, оборот і прибутковість у неї менші, ніж у деяких великих IT-компаній України, проте компанія може собі дозволити витрачати десятки мільйонів доларів на будівництво мережі університетів по всій країні — наразі це шість кампусів у В’єтнамі із загальною кількістю студентів 14 тисяч (це майже половина КПІ!). Тоді як максимальний внесок українських компаній в освіту профільних університетів — це сотні тисяч доларів на ремонт певних аудиторій чи купівлю обладнання (лептопів, смарт-дошок, промислових зразків для ПТЗ тощо). У найкращому разі це — декілька мільйонів доларів за останні 10 років в УКУ або KSE (обидва є приватними університетами з багатьма іноземними донорами).

Навіщо це в’єтнамському IT-бізнесу? Звісно, серед 14 тисяч студентів, які навчаються в їхньому університеті, частина піде працювати в цю компанію. Але треба зазначити, що в університеті є не тільки IT-спеціальності, а й гуманітарні та загальні технічні.

З іншого боку, університет є приватним, тобто за навчання студенти платять. Причому цю оплату зробили трохи нижчою за ринкову (субсидія від FPT Software). Під час розмови керівники IT-компанії зізналися мені, що наразі університет як окремий бізнес-юніт не приносить прибутку. Відразу зауважу як людина, котра знається на роботі освітніх установ і фінансах вишів, що у бізнес-модель університету завжди закладають від 15 до 25% (іноді більше) певних грантових або донорських коштів на його утримання. Майже ніде у світі виші самі себе не окупають.

Є у в’єтнамських підприємців іще й глобальна мотивація розвивати освіту для своєї країни: для них важливо, щоб рівень освіченості в’єтнамців зростав. Тобто їм не однаково, що буде з їхньою країною та людьми в перспективі 10–20 років. В’єтнамці, хоч як це дивно, планують успіх країни наперед.

Сінгапурська бізнес-школа з української деревини

Маленький Сінгапур із населенням у 5 мільйонів людей. Тут університети здебільшого є державними, як і у В’єтнамі. Але уряд Сінгапуру щорічно виділяє чималі кошти на розвиток освітньої інфраструктури, інвестиції в університетську освіту становлять 1–2 млрд дол. на рік. Мотивація проста — залучати до країни найкращих викладачів, наукову спільноту та зробити Сінгапур міжнародним освітнім хабом для талановитих іноземних студентів.

Фото надане Олександром Бондаренко

2022 року в Сінгапурі за 110 млн дол. побудували новий екологічний корпус бізнес-школи при Nanyang Technological University. До речі, частково й з української деревини. Коли я почав розпитувати в головного архітектора, хто ж є постачальником деревини, він із задоволенням відповідав, що це австрійська компанія. А вона, зі свого боку, купує сировину в Україні.

Такі величезні інвестиції робить цей найкращий технічний університет Сінгапуру разом із урядом, аби залучати через освітню інфраструктуру провідних науковців і талановитих іноземців до своєї країни, стати науковим магнітом, що, своєю чергою, призведе до збільшення прямих іноземних інвестицій.

Фото надане Олександром Бондаренко

Азійський сценарій в Україні

У нашій країні теж є приклади, коли підприємці вкладають у бізнес-освіту власні статки. Так, співвласник мультимаркетів «Аврора» Лев Жиденко анонсував, що розпочинає проєкт відбудови одного з кампусів Києво-Могилянської бізнес-школи, яку він сам свого часу закінчив.

Чи підійде Україні американський шлях залучення коштів до університетів і закладів освіти від бізнесу, або азійський — від бізнесу та уряду? Цілком. Можемо працювати за обома сценаріями. Тим більше, що початкові приклади є. Просто відсоток підприємців, які справді хочуть розвиватися в країні й навчати тут своїх дітей, наразі критично малий. А от гроші на власний університет, принаймні у топових IT-компаній України, точно є.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
2025-05-11T16:58:17Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Итоги 12.05. Встреча Украина-РФ и дело MH17
Корреспондент
2025-05-13T04:00:22Z
Чиновники РФ отговаривают Путина от переговоров - ISW
Корреспондент
2025-05-13T03:45:23Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Россиян начинает бесить 9 мая - что изменилось и в чем причина
GlavRed
2025-05-11T11:28:13Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Евровидение 2025: даты эфиров, где их смотреть и кто будет комментировать
UAToday
2025-05-13T02:06:09Z
День Украины пройдет на Каннском кинофестивале
Корреспондент
2025-05-12T15:54:01Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Названо количество пользователей искусственного интеллекта среди украинцев
Корреспондент
2025-05-12T18:51:37Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
13 мая: церковный праздник сегодня, три запрета этого дня
UAToday
2025-05-13T04:00:36Z
Польские перевозчики заблокировали ПП "Ягодин - Дорогуск": что известно
UAToday
2025-05-13T02:06:36Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
В ЕС уменьшилось количество украинцев с временной защитой
Европейская правда
2025-05-12T18:18:59Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
В Львове, чтобы спасти пациента, хирурги остановили работу всех органов на 1 час 20 минут
Факти ICTV
2025-05-12T09:43:21Z
Чем опасен Wi-Fi роутер и почему его стоит отключать перед сном?
UAToday
2025-05-12T09:00:21Z
Праздники 12 мая 2025 года: что нельзя делать в этот день
Корреспондент
2025-05-12T08:00:47Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Венгрия из-за рекордного дефицита заморозила часть бюджетных расходов
Корреспондент
2025-05-13T02:48:58Z
Мошенники обокрали украинцев на миллиард: НБУ предупредил о распространенных схемах
UAToday
2025-05-13T02:06:34Z
Венгрия замораживает часть бюджетных расходов из-за рекордного дефицита
Европейская правда
2025-05-12T18:16:20Z
Китай увеличил импорт нефти "про запас" - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T17:48:48Z
Всемирный банк выделил Молдове 90 миллионов долларов
Корреспондент
2025-05-12T12:51:59Z
Торговая сделка между США и Китаем стимулировала рост рынка
Корреспондент
2025-05-12T12:40:43Z
Автопроизводитель Nissan уволит 19 тысяч сотрудников - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T12:36:00Z
Украинцы получили рекордную сумму "Нацкешбека" за месяц: детали
Comments UA
2025-05-12T12:12:29Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Россияне атаковали гражданский автомобиль на Запорожье, есть раненый
Корреспондент
2025-05-13T05:30:26Z
На Буковине задержали правоохранителя за организацию схемы для уклонистов
UAToday
2025-05-13T02:06:35Z
Трое бельгийских военных получили ранения на учениях в Шотландии
Европейская правда
2025-05-12T18:55:02Z
Лондонская полиция расследует пожар в доме премьера Великобритании
Европейская правда
2025-05-12T18:06:39Z
В Харьковской области раскрыли схему присвоения недвижимости умерших
Корреспондент
2025-05-12T17:22:23Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
В Запорожской ОВА рассказали об обстрелах региона
Корреспондент
2025-05-13T04:30:12Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Враг продвинулся на Донетчине — DeepState
TSN
2025-05-13T03:33:35Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Раки должны довериться тишине, а Скорпионам пора остановиться: астрологический прогноз на рунах на 13 мая 2025 года
TSN
2025-05-13T02:34:59Z
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
2025-05-12T18:03:48Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Руины и тишина: туристов привлекает село-музей под открытым небом, в котором остановилось время
Gazeta UA
2025-05-12T12:51:20Z
Кальциевая бомба: как обычная яичная вода превращается в суперподкормку для растений
Знай
2025-05-12T10:51:49Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
В плей-офф НХЛ Вашингтон потерпел очередное поражение, Эдмонтон лидирует
Корреспондент
2025-05-13T05:03:52Z
Названа сумма, которую будет получать Анчелотти в сборной Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T04:03:42Z
Это было тяжело: Свитолина прокомментировала успешное выступление в Риме
Корреспондент
2025-05-13T03:48:07Z
ПСЖ подал в суд на Мбаппе, требуя от игрока Реала денежную компенсацию
Корреспондент
2025-05-12T20:48:39Z
Ямаль рассказал, что помогло Барселоне одержать победу над Реалом
Корреспондент
2025-05-12T19:30:51Z
Усик выразил согласие на проведение третьего поединка с Фьюри
Корреспондент
2025-05-12T18:54:25Z
Мбаппе обратился к болельщикам Реала после поражения от Барселоны
Корреспондент
2025-05-12T18:33:31Z
Техника против физики: тренер оценил поединки Усика с Фьюри и Джошуа
Корреспондент
2025-05-12T18:12:13Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Google обновляет свой логотип "G" впервые за 10 лет
Корреспондент
2025-05-12T16:36:14Z
Украинский турнирный оператор объявил о проведении Budapest Major 2025
Корреспондент
2025-05-12T16:24:23Z
Можно не заряжать 2 месяца: вышел "неубиваемый" смартфон Doogee V Max S
Фокус
2025-05-12T13:58:19Z
Сегодня над Украиной взойдет Цветочное полнолуние - чем особенна эта ночь?
Новости Украины
2025-05-12T13:57:48Z
Вебінар: Гранти для фермерів. Хто отримає, хто — ні
AgroNews
2025-05-12T13:45:16Z
Надежно и безопасно: как сохранить фотографии, но обойтись без Google Photos
Фокус
2025-05-12T13:31:44Z
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered установила рекорд по модам: 123 в день
Знай
2025-05-12T12:51:00Z
iPhone подорожает. Эксперты называют скрытые причины
ZN UA
2025-05-12T12:48:12Z