MY.UAНовини
Путін йде слідами Петра Першого: як Росія викрутилася із програшної війни ціною України
Путін йде слідами Петра Першого: як Росія викрутилася із програшної війни ціною України

Путін йде слідами Петра Першого: як Росія викрутилася із програшної війни ціною України

Росія неодноразово перемагала у війнах, не здобуваючи перемог безпосередньо на полі бою, а інколи навіть програючи битви. На жаль, серед таких історій успіху російської дипломатії знайшовся випадок, який безпосередньо стосується України. Фокус досліджував один з переломних моментів історії України та Росії, який відбувся у ході Прутської кампанії 1711 року.

Цей епiзод цiкаво i корисно пригадати саме зараз, коли увесь світ прикипів до переговорів між делегаціями США та РФ. Важко прогнозувати — чим та коли усе це закінчиться, але станом на зараз виглядає, що Кремль прагне витиснути максимум із цієї можливості. I можна зробити певні прогнози, опираючись на здобутий досвід.

Москва пробивається до моря

Широко відомою є історія про Полтавську битву. Радянська історична думка подавала її як блискучу перемогу російської зброї. Існує навіть пропагандистська приказка на цю тему: "Розбити як шведа під Полтавою". Проте для української державності вона мала катастрофічні наслідки. Все могло б статися по-іншому, якби козакам вдалося взяти реванш два роки по тому — і це майже вдалося, проте завадила мінлива доля та нечесна рука урядника однієї із наймогутніших держав тогочасного світу.

Важливо Тортури, страти, розруха, війна. Навіщо Путін копіює Петра Першого

Росія — тоді ще Московське царство (імперія зародилася якраз внаслідок описуваних подій) — під орудою молодого та енергійного царя Петра намагалася пробитися до моря. Цією ідеєю юний цар запалився після свого "стажування" у Нідерландах. Досягти цієї амбітної цілі у Кремлі мали намір коштом своїх сусідів – Османської імперії та Шведського королівства. У Швеції монарх (король Карл XII) був ще більш юним, ніж у Москві. Такий сплав молодості, пасіонарності та войовничості просто був приреченим на війну, пік якої припав саме на битву під Полтавою.

У цій битвi війська останнього гетьмана, що намагався відродити повноцінний суверенітет Української козацької держави (Гетьманщини), підтримали шведів. А після розгрому Іван Мазепа із залишками вірних йому козаків був змушений емігрувати до Османської імперії — яка, своєю чергою, теж прагнула зупинити просування московитів до моря. В даному випадку мова йшла про Азовське море, куди Московське царство вело експансію, за допомогою українських козаків наприкінці XVII століття.

Гетьман Іван Мазепа із залишками вірних йому козаків був змушений емігрувати до Османської імперії
Гетьман Пилип Орлик розгорнув масштабну дипломатичну роботу

Старий гетьман Мазепа не витримав гіркоти поразки й помер через кілька місяців після полтавської катастрофи. Натомість його наступник Пилип Орлик не опустив рук. Він розгорнув масштабну дипломатичну роботу, яка увінчалася успіхом – восени 1710 року було сформовано антимосковську коаліцію із практично усіх її європейських сусідів – Швеція, Османська імперія, Кримське ханство, запорожці, вірні Орлику українські козаки та Військо Донське, а також прихильні шведам поляки (країна тоді була розділена на прошведський та промосковський табори).

Москву вирішила підтримати православна Молдова — ось і вплив "м’якої сили". 20 листопада 1710 року Османська імперія оголосила Московському царству війну.

Усі проти Москви

За планом козаки на чолі з Пилипом Орликом й татари на чолі з сином Кримського хана Девлета II Гiрея (Ґерая) разом з допоміжними частинами шведських та польських військ мали відбити козацькі землі у маріонетки Москви гетьмана Івана Скоропадського. Гетьман Пилип Орлик ніс на українські землі конституцію (один із перших у світі актів такого типу) й стежив, щоб татари не займалися безчинствами на визволених землях – таким чином було враховано помилки попередників.

Проте така ідилія протривала до першої перешкоди у вигляді непоступливої Білоцерківської фортеці, облога якої взимку 1711 року стала непідйомним завданням для такого строкатого війська.

Біла Церква, Замкова гора. Тут розташовувався Верхній замок Білоцерківської фортеці
Фото: Википедия

Відтак весною розпочався контрнаступ московського війська, яке очолив сам цар Петро I. Турки дозволили московитам з’єднатися із молдавськими силами на річці Прут (річка відділяла Молдову від земель Гетьманщини) і тоді вийшли на генеральну битву разом з усіма своїми союзниками. Війська коаліції виявилися у 4-5 разів більшими за московсько-молдавські сили, а також вони мали удвічі більше гармат (єдине важке озброєння на той час). Тож цар Петро зі своїм військом потрапив в оточення.

Мапа походу 1711 року
Фото: Википедия

Кремлівський хабар. Чого зажадав цар Петро

Здавалося, ідеальний час для усіх — якщо не повністю знищити Московію, то принаймні загнати її у кордони початку XVII століття. Проте тут на авансцену вийшла московська майстерність гри у підкилимні ігри. Агентам царя Петра вдалося підкупити Великого візира Османської імперії (глава уряду та командувач турецькими військами у цій кампанії) Мехмеда пашу і врешті домогтися від нього цілком прийнятних умов мирного договору.

Тож цар Петро I разом зі своїм військом у повному складі, при усій зброї та обозі зміг вийти із повного оточення без надії та успіх у битві, пообіцявши турецькому уряднику:

  • Знести кілька фортець на річках, що впадають у Чорне та Азовське море (було виконано значно пізніше й частково)
  • Відійти із захоплених територій у кінці XVII століття (вихід до берегів Азовського моря не мав надто важливого стратегічного значення, адже вихід з нього (Керченська протока все одно контролювалася турками)
  • Не вмішуватися у внутрішні справи Речі Посполитої (нівельовано подальшими успіхами Москви у баталіях Північної війни)
  • Відійти із козацьких територій.

Розпливчасті умови миру

На останньому пункті зосередимося детальніше, адже він має безпосереднє відношення до України. Тодішні козацькі державні утворення не мали повноцінного суверенітету та міжнародного визнання. Фактично існували кілька полків на правобережжі Дніпра (західний берег), які фактично контролювали території, що входили до Речі Посполитої та спірні території. Також існували кілька полків, які контролювали території, що відносилися до Московського царства (Слобідська Україна), а також найбільш структуровані формації Гетьманщини та Війська Запорізького.

Тож Пилип Орлик, хан Девлет Гiрей (Ґерай) та шведський король Карл XII останній пункт розуміли саме як території Гетьманщини та Запоріжжя. В такому разі це б означало повний перегляд результатів Полтавської битви саме на користь україно-шведської сторони. Хоча в такому стані, в якому опинилася московська армія, звичайно, можна було вимагати значно більшого.

Опинившись у безпеці, цар Петро одразу відмовився від виконання взятих на себе зобов"язань

Татари, шведи та козаки виступили категорично проти того, щоб дати можливість відійти московитам зі зброєю та обозом. Адже це суперечило здоровому глузду. Вони навіть були готові самостійно вступити у бій з царськими військами. Проте Великий візир заявив, що у такому разі турецькі війська таки забезпечать виконання договору (іншими словами — допоможуть московським військам). Тож, зціпивши зуби, козаки й татари дивилися як московські солдати виходять з оточення, яке мало б стати для них вірною смертю, а разом з ними зникали за горизонтом й надії на перемогу.

Очікувано, опинившись у безпеці, цар Петро одразу відмовився від виконання взятих на себе зобов’язань. У частині, що стосувалася України у Москві заявили, що мова йшла про правобережні козацькі землі та запорожців, які фізично (після відступу з-під Полтави) знаходилися на території Кримського ханства. А про жодну Лівобережну Гетьманщину чи території, які до Полтавської битви контролювали запорожці, мови йти не може.

Ця угода, укладена за вкрай незрозумілим конспірологічним сценарієм, закінчилася трагічно для всіх її учасників — окрім, звичайно, Москви, яка через десять років проголосила себе Російською імперією і лише розпочала свою історію домінування у Європі та згодом й в усьому світі.

Замість епілогу: уроки для сьогодення

Великого візира за таку угоду стратили одразу як він повернувся до Стамбула.

Українська козацька держава де-факто припинила своє існування як політичний суб’єкт. Остаточно була ліквідована вже де-юре через 70 років — у 1781-му.

Кримське ханство лише на два роки пережило Гетьманщину – було анексоване Росією у 1783 році. Цьому передували численні поразки у російсько-турецьких війнах, які послідували у наступні десятиліття.

Важливо 5 спроб здобути українську державу: Чому не вийшло в Iвана Гонти, Пилипа Орлика та Павла Скоропадського

Окрім ліквідації Кримського ханства результатом цих воєн стало витіснення Османської імперії із Північного Причорномор’я до кінця століття (а воно разом з Азовським було її внутрішніми морями). Османська імперія перетворилася із європейського (й, відповідно, світового) гегемона на "хвору людину Європи" — наступні два століття вона постійно програвала Російській імперії у численних війнах аж до Першої світової, яка зрештою зруйнувала цю державу (але це вже зовсім інша історія).

Зараз ми маємо змогу оцінити ці події з точки зору історичної ретроспективи. Ми бачимо, як недовершена справа врешті ламає життя усім її учасникам. Турецький візир навіть не встиг скористатися здобутими із російських рук багатствами, натомість його безмежна захланність коштувала його власній державі та її союзникам по цій війні занадто дорого.

Загнаного в кут хижака неодмінно слід добивати — інакше, вийшовши звідти, він ніколи не простить свого відчаю ворогам. Зараз ситуація в Російської Федерації не настільки катастрофічна, як була триста років тому. Тим паче з таким дипломатичним досвідом Кремль намагатиметься видавити максимум. Проте для усіх учасників сьогоднішніх подій ця історична ремарка є прекрасним посібником: що буває з тими хто власноруч відкриває дверцята клітки із гієною.

Важливо Петро I та Володимир. Чим небезпечні фантазії Путіна про сучасного царя
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Штраф за керування електросамокатом у стані спʼяніння — 17000 грн
Украина Криминальная
2025-04-27T21:57:07Z
"Ця істота привертає до себе увагу": відома дитяча письменниця принизила хлопчика з аутизмом на "Книжковій країні"
Telegraf
2025-04-27T21:51:28Z
Раніше там були китайці: військові Філіппін розгорнули свій прапор на спірному рифі
Фокус
2025-04-27T21:40:42Z
28 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T21:03:56Z
Без суржика: як сказати українською «нержавіюча сталь»
ZN UA
2025-04-27T21:03:50Z
Литовські школярі навчатимуться збирати та керувати дронами — Delfi
InternetUA
2025-04-27T20:46:58Z
36-річний ведучий Соломка зізнався, чому його звільнили від мобілізації
GlavRed
2025-04-27T20:27:20Z
KAMALIYA: "До повноліття доньок я заміж не збираюсь". Віч-на-віч з Тетяною Крижановською.
FM-TV
2025-04-27T19:52:44Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Волц розповів, коли буде підписана угода про рідкісноземельні копалини між Україною і США
Gazeta UA
2025-04-27T21:36:19Z
Україна запропонувала механізм економічного тиску на РФ – Шмигаль
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T21:36:08Z
Трампа розкритикували за синій костюм на церемонії у Ватикані – ЗМІ
ZN UA
2025-04-27T21:33:15Z
Жодного "боргу" за допомогу: Україна погодила з США нові умови угоди про копалини
24tv
2025-04-27T21:27:19Z
Віткофф не має жодного досвіду в політиці чи дипломатії, – CNN
24tv
2025-04-27T21:21:53Z
Адміністрація Трампа вивчає можливості для відновлення діалогу з КНДР – ЗМІ
Факти ICTV
2025-04-27T21:15:14Z
Росія запустила "Шахеди": для яких областей є небезпека
24tv
2025-04-27T21:09:05Z
Хронологія війни – день 1160: росіяни запускають шахеди та намагаються вибити ЗСУ з Курщини
Telegraf
2025-04-27T21:00:59Z
Доллар подорожчав: який курс після вихідних
Gazeta UA
2025-04-27T22:00:26Z
Економічні репарації: Україна пропонує запровадити спецмито на імпорт товарів РФ
Факти ICTV
2025-04-27T21:54:34Z
У скільки оцінили в 2025 році золотий запас України
24tv
2025-04-27T19:48:41Z
Що буде, якщо не приватизувати землю під будинком
24tv
2025-04-27T19:03:56Z
The Times: для відновлення України знадобиться фантастична сума – на що підуть гроші
Хвиля
2025-04-27T19:00:00Z
Подорожчання овочів в Запоріжжі: зростання цін неминуче, оновлено цінники на томати та огірки
Политека
2025-04-27T17:31:12Z
У травні частина українців платитиме менше за електроенергію
24tv
2025-04-27T17:27:34Z
Рубль не зможе зміцнитися - СЗР
Gazeta UA
2025-04-27T17:18:26Z
Ціни впадуть на 25%: в Україні різко знижується вартість популярного продукту
GlavRed
2025-04-27T17:03:04Z
Ти ставиш диски, заграє ренебе, – пісня Вови зі Львова та Дорна, якій 13 років, розриває тікток
24tv
2025-04-27T20:48:37Z
Новий світовий рекорд: жінка зібрала величезну колекцію з персонажами відомої франшизи
Фокус
2025-04-27T19:51:12Z
"У мене немає бажання": Злата Огнєвіч зізналася, чому відмовилася від материнства
GlavRed
2025-04-27T17:27:58Z
Дехто досі разом: українські зірки, які мали та мають стосунки з росіянами
24tv
2025-04-27T17:03:04Z
До уваги випускниць: яку сукню варто обрати на випускний 2025
24tv
2025-04-27T16:24:23Z
Вперше в історії. Столичний театр здійснив постановку за романом Майка Йогансена, розстріляного НКВС: фото з прем’єри
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T16:24:12Z
Наймодніший тренд 2025: що одягнути з джинсами жінці
GlavRed
2025-04-27T15:25:14Z
Держкіно уклало угоду на виробництво шпигунської комедії з компанією дружини депутата Київради
Детектор М
2025-04-27T15:13:08Z
Дантес зізнався, що у стосунках із Кацуріною робить його щасливим
GlavRed
2025-04-27T14:28:21Z
Зеленський відреагував на трагедію у Ванкувері
24tv
2025-04-27T22:00:07Z
В Україні активізувалися шахраї під виглядом податківців
InternetUA
2025-04-27T21:28:07Z
Вибух в іранському порту: вже понад 40 загиблих і 1200 поранених
Украина Криминальная
2025-04-27T21:09:41Z
Вибух в іранському порту: що там відбувається
Gazeta UA
2025-04-27T16:24:33Z
Стрілянина в Миколаєві: нетверезий чоловік відкрив вогонь після зауваження на його адресу
Факти ICTV
2025-04-27T15:39:28Z
Tesla згоріла на станції техобслуговування в Одесі: рятувальники ліквідували пожежу
InternetUA
2025-04-27T14:46:12Z
Росіяни скинули на Херсон дві авіабомби: у багатоповерхівці зруйновані верхні поверхи
Подробности
2025-04-27T14:42:56Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівок постраждало двоє людей
Мій Харків
2025-04-27T14:10:01Z
Потужний вибух у порту Ірану: десятки загиблих і сотні постраждалих
360ua.news
2025-04-27T14:00:14Z
Кардіолог розвіяв поширений міф про користь ранкового напою. Про який йдеться
Gazeta UA
2025-04-27T21:39:29Z
Як правильно обирати антивікові засоби для догляду за шкірою
Знай
2025-04-27T20:51:37Z
Жахливого похмілля не уникнути, якщо змішувати ці алкогольні напої
24tv
2025-04-27T20:33:05Z
Порятунок від деменції в тарілці: вчені заявили, що вибір їжі впливає на наш мозок
Фокус
2025-04-27T20:00:51Z
Науковець назвав українські суперфуди, які продовжують життя
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T19:21:00Z
Чому болить коліно і як не допустити ускладнень
360ua.news
2025-04-27T19:12:15Z
Горіх, який допоможе знизити холестерин та покращить роботу серця
24tv
2025-04-27T18:21:03Z
Як боротися з дивними посмикуваннями під час сну
360ua.news
2025-04-27T18:02:50Z
Спогади в обмін на бургер: учені виявили нову небезпеку шкідливої їжі
Фокус
2025-04-27T17:00:50Z
Заступник Кличка у День жалоби влаштував корпоратив для чиновників КМДА, — розслідування
Фокус
2025-04-27T21:57:12Z
Окупанти вдарили дроном по Дніпропетровщині – є загиблий
Лига
2025-04-27T21:06:39Z
Мешканка Бердянська показала, як зараз виглядає курорт в окупації - видовище не з легких
Telegraf
2025-04-27T20:54:19Z
"Азов" показав допит трьох російський окупантів, що штурмували їх позиції на самокатах
24tv
2025-04-27T20:33:36Z
Крим перетворюється на відеоконцтабір: камери будуть на кожному кроці
ZN UA
2025-04-27T20:24:09Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 27.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-27T20:09:38Z
Як ВПО отримати картку киянина: основні переваги та скільки потрібно заплатити
Политека
2025-04-27T20:01:24Z
РФ окупувала село в Донецькій області: ворог хоче прорватися до важливого міста
GlavRed
2025-04-27T19:27:01Z
DeepState назвали надскладні ділянки на Покровському напрямку
1News
2025-04-27T19:06:55Z
Зараз його готують усі: як приготувати салат з печінки тріски – рецепт з оригінальною подачею
24tv
2025-04-27T20:54:21Z
Де береться біле золото і чи є воно дорогоцінним металом
24tv
2025-04-27T20:24:26Z
Настав час садити город: ось коли це робити у травні за місячним календарем
24tv
2025-04-27T19:27:09Z
Як наносити парфуми, щоб вони трималися якнайдовше: експерти дали точні відповіді
24tv
2025-04-27T18:57:49Z
Як відкрити бізнес у гаражі: з чого почати і що варто врахувати
24tv
2025-04-27T18:42:27Z
"Чудо-рослина" чи черговий небезпечний тренд: учені розповіли, що таке ашвагандха
Фокус
2025-04-27T18:30:56Z
Вас не обмануть, навіть якщо дуже старатимуться: як відрізнити ікру від підробки
24tv
2025-04-27T18:30:33Z
Які дивовижні автобуси працювали донедавна на Мальті
AutoCentre
2025-04-27T18:04:42Z
Посівний календар на травень 2025: що посадити до літа
GlavRed
2025-04-27T16:28:34Z
Аталанта та Лечче зіграли внічию
Football.ua
2025-04-27T21:37:07Z
Усик та Дюбуа відразу після офіційного оголошення бою дали перші коментарі
ZN UA
2025-04-27T21:33:34Z
"Буде складніше": спортсмен-депутат Жан Беленюк розкрив деталі особистого життя
GlavRed
2025-04-27T21:27:31Z
Ван Дейк оцінив роботу Слота в Ліверпулі
Football.ua
2025-04-27T21:24:38Z
Світоліна запалила у Мадриді: українка ефектно здолала тенісистку родом з Росії
24tv
2025-04-27T21:12:06Z
Наполі обіграв Торіно і очолив турнірну таблицю Серії А
Football.ua
2025-04-27T21:10:59Z
Ліверпуль повторив рекорд МЮ за кількістю чемпіонських титулів в Англії
Football.ua
2025-04-27T21:01:10Z
Ліверпуль – чемпіон Англії 2024-2025: команда повторила рекорд Манчестер Юнайтед за трофеями
24tv
2025-04-27T20:57:22Z
Пушич назвав причину, чому Шахтар втратив перемогу над Динамо
Football.ua
2025-04-27T20:19:43Z
Цей забутий Alfa Romeo — найчарівніший спосіб розбити своє серце
Топ Жир
2025-04-27T20:45:34Z
Водіїв закликали періодично міняти місцями шини на авто: яка причина
GlavRed
2025-04-27T19:27:26Z
Яке електромобіль стане дуже популярним антикваріатом через 20 років?
Топ Жир
2025-04-27T19:15:09Z
Кібервантажівка випереджає Fisker Ocean як найбільший збиток Едмундсу, проданий лише за $8K
Топ Жир
2025-04-27T16:30:19Z
Новий Ranger Wildtrak 2025: не лише звичайний пікап
Топ Жир
2025-04-27T14:45:42Z
Знову на вершині: найпопулярніші авто в Європі за березень
24tv
2025-04-27T12:06:10Z
На вулицях Києва помітили справжню автолегенду BMW M6 з тюнінгом Hamann
360ua.news
2025-04-27T12:00:54Z
Цей автомобіль Mustang насправді є від Hyundai
Топ Жир
2025-04-27T10:15:03Z
Як виявити биту машину за допомогою магніта
360ua.news
2025-04-27T09:39:08Z
iPhone 17 Air забезпечить енергоефективність для тривалої роботи на одному заряді
InternetUA
2025-04-27T21:10:36Z
Розкрито дизайн та характеристики смартфона Meizu Note 16
InternetUA
2025-04-27T19:58:10Z
Таємнича "шапка" Єллоустоуна: вчені дізналися, що не дає вулкану почати вивергатися
Фокус
2025-04-27T19:12:59Z
З'явилися подробиці про новий дрон DJI Mini 5
InternetUA
2025-04-27T19:04:37Z
"Новий тип технологій": створено рідку батарею, схожу на зубну пасту
InternetUA
2025-04-27T18:12:01Z
Венера, Сатурн та Нептун утворять планетарний трикутник на небі
360ua.news
2025-04-27T17:31:22Z
Земні океани можуть змінити колір: вчені кажуть, що вони не завжди були блакитними
Telegraf
2025-04-27T17:18:45Z
Як налаштувати новий роутер, куди його поставити та як розібратися в меню
InternetUA
2025-04-27T16:31:16Z
"Загроза є справжньою": ШІ посилює контроль над мисленням людини швидше очікуваного, – експерти
Фокус
2025-04-27T16:00:27Z