MY.UAНовини
Путін йде слідами Петра Першого: як Росія викрутилася із програшної війни ціною України
Путін йде слідами Петра Першого: як Росія викрутилася із програшної війни ціною України

Путін йде слідами Петра Першого: як Росія викрутилася із програшної війни ціною України

Росія неодноразово перемагала у війнах, не здобуваючи перемог безпосередньо на полі бою, а інколи навіть програючи битви. На жаль, серед таких історій успіху російської дипломатії знайшовся випадок, який безпосередньо стосується України. Фокус досліджував один з переломних моментів історії України та Росії, який відбувся у ході Прутської кампанії 1711 року.

Цей епiзод цiкаво i корисно пригадати саме зараз, коли увесь світ прикипів до переговорів між делегаціями США та РФ. Важко прогнозувати — чим та коли усе це закінчиться, але станом на зараз виглядає, що Кремль прагне витиснути максимум із цієї можливості. I можна зробити певні прогнози, опираючись на здобутий досвід.

Москва пробивається до моря

Широко відомою є історія про Полтавську битву. Радянська історична думка подавала її як блискучу перемогу російської зброї. Існує навіть пропагандистська приказка на цю тему: "Розбити як шведа під Полтавою". Проте для української державності вона мала катастрофічні наслідки. Все могло б статися по-іншому, якби козакам вдалося взяти реванш два роки по тому — і це майже вдалося, проте завадила мінлива доля та нечесна рука урядника однієї із наймогутніших держав тогочасного світу.

Важливо Тортури, страти, розруха, війна. Навіщо Путін копіює Петра Першого

Росія — тоді ще Московське царство (імперія зародилася якраз внаслідок описуваних подій) — під орудою молодого та енергійного царя Петра намагалася пробитися до моря. Цією ідеєю юний цар запалився після свого "стажування" у Нідерландах. Досягти цієї амбітної цілі у Кремлі мали намір коштом своїх сусідів – Османської імперії та Шведського королівства. У Швеції монарх (король Карл XII) був ще більш юним, ніж у Москві. Такий сплав молодості, пасіонарності та войовничості просто був приреченим на війну, пік якої припав саме на битву під Полтавою.

У цій битвi війська останнього гетьмана, що намагався відродити повноцінний суверенітет Української козацької держави (Гетьманщини), підтримали шведів. А після розгрому Іван Мазепа із залишками вірних йому козаків був змушений емігрувати до Османської імперії — яка, своєю чергою, теж прагнула зупинити просування московитів до моря. В даному випадку мова йшла про Азовське море, куди Московське царство вело експансію, за допомогою українських козаків наприкінці XVII століття.

Гетьман Іван Мазепа із залишками вірних йому козаків був змушений емігрувати до Османської імперії
Гетьман Пилип Орлик розгорнув масштабну дипломатичну роботу

Старий гетьман Мазепа не витримав гіркоти поразки й помер через кілька місяців після полтавської катастрофи. Натомість його наступник Пилип Орлик не опустив рук. Він розгорнув масштабну дипломатичну роботу, яка увінчалася успіхом – восени 1710 року було сформовано антимосковську коаліцію із практично усіх її європейських сусідів – Швеція, Османська імперія, Кримське ханство, запорожці, вірні Орлику українські козаки та Військо Донське, а також прихильні шведам поляки (країна тоді була розділена на прошведський та промосковський табори).

Москву вирішила підтримати православна Молдова — ось і вплив "м’якої сили". 20 листопада 1710 року Османська імперія оголосила Московському царству війну.

Усі проти Москви

За планом козаки на чолі з Пилипом Орликом й татари на чолі з сином Кримського хана Девлета II Гiрея (Ґерая) разом з допоміжними частинами шведських та польських військ мали відбити козацькі землі у маріонетки Москви гетьмана Івана Скоропадського. Гетьман Пилип Орлик ніс на українські землі конституцію (один із перших у світі актів такого типу) й стежив, щоб татари не займалися безчинствами на визволених землях – таким чином було враховано помилки попередників.

Проте така ідилія протривала до першої перешкоди у вигляді непоступливої Білоцерківської фортеці, облога якої взимку 1711 року стала непідйомним завданням для такого строкатого війська.

Біла Церква, Замкова гора. Тут розташовувався Верхній замок Білоцерківської фортеці
Фото: Википедия

Відтак весною розпочався контрнаступ московського війська, яке очолив сам цар Петро I. Турки дозволили московитам з’єднатися із молдавськими силами на річці Прут (річка відділяла Молдову від земель Гетьманщини) і тоді вийшли на генеральну битву разом з усіма своїми союзниками. Війська коаліції виявилися у 4-5 разів більшими за московсько-молдавські сили, а також вони мали удвічі більше гармат (єдине важке озброєння на той час). Тож цар Петро зі своїм військом потрапив в оточення.

Мапа походу 1711 року
Фото: Википедия

Кремлівський хабар. Чого зажадав цар Петро

Здавалося, ідеальний час для усіх — якщо не повністю знищити Московію, то принаймні загнати її у кордони початку XVII століття. Проте тут на авансцену вийшла московська майстерність гри у підкилимні ігри. Агентам царя Петра вдалося підкупити Великого візира Османської імперії (глава уряду та командувач турецькими військами у цій кампанії) Мехмеда пашу і врешті домогтися від нього цілком прийнятних умов мирного договору.

Тож цар Петро I разом зі своїм військом у повному складі, при усій зброї та обозі зміг вийти із повного оточення без надії та успіх у битві, пообіцявши турецькому уряднику:

  • Знести кілька фортець на річках, що впадають у Чорне та Азовське море (було виконано значно пізніше й частково)
  • Відійти із захоплених територій у кінці XVII століття (вихід до берегів Азовського моря не мав надто важливого стратегічного значення, адже вихід з нього (Керченська протока все одно контролювалася турками)
  • Не вмішуватися у внутрішні справи Речі Посполитої (нівельовано подальшими успіхами Москви у баталіях Північної війни)
  • Відійти із козацьких територій.

Розпливчасті умови миру

На останньому пункті зосередимося детальніше, адже він має безпосереднє відношення до України. Тодішні козацькі державні утворення не мали повноцінного суверенітету та міжнародного визнання. Фактично існували кілька полків на правобережжі Дніпра (західний берег), які фактично контролювали території, що входили до Речі Посполитої та спірні території. Також існували кілька полків, які контролювали території, що відносилися до Московського царства (Слобідська Україна), а також найбільш структуровані формації Гетьманщини та Війська Запорізького.

Тож Пилип Орлик, хан Девлет Гiрей (Ґерай) та шведський король Карл XII останній пункт розуміли саме як території Гетьманщини та Запоріжжя. В такому разі це б означало повний перегляд результатів Полтавської битви саме на користь україно-шведської сторони. Хоча в такому стані, в якому опинилася московська армія, звичайно, можна було вимагати значно більшого.

Опинившись у безпеці, цар Петро одразу відмовився від виконання взятих на себе зобов"язань

Татари, шведи та козаки виступили категорично проти того, щоб дати можливість відійти московитам зі зброєю та обозом. Адже це суперечило здоровому глузду. Вони навіть були готові самостійно вступити у бій з царськими військами. Проте Великий візир заявив, що у такому разі турецькі війська таки забезпечать виконання договору (іншими словами — допоможуть московським військам). Тож, зціпивши зуби, козаки й татари дивилися як московські солдати виходять з оточення, яке мало б стати для них вірною смертю, а разом з ними зникали за горизонтом й надії на перемогу.

Очікувано, опинившись у безпеці, цар Петро одразу відмовився від виконання взятих на себе зобов’язань. У частині, що стосувалася України у Москві заявили, що мова йшла про правобережні козацькі землі та запорожців, які фізично (після відступу з-під Полтави) знаходилися на території Кримського ханства. А про жодну Лівобережну Гетьманщину чи території, які до Полтавської битви контролювали запорожці, мови йти не може.

Ця угода, укладена за вкрай незрозумілим конспірологічним сценарієм, закінчилася трагічно для всіх її учасників — окрім, звичайно, Москви, яка через десять років проголосила себе Російською імперією і лише розпочала свою історію домінування у Європі та згодом й в усьому світі.

Замість епілогу: уроки для сьогодення

Великого візира за таку угоду стратили одразу як він повернувся до Стамбула.

Українська козацька держава де-факто припинила своє існування як політичний суб’єкт. Остаточно була ліквідована вже де-юре через 70 років — у 1781-му.

Кримське ханство лише на два роки пережило Гетьманщину – було анексоване Росією у 1783 році. Цьому передували численні поразки у російсько-турецьких війнах, які послідували у наступні десятиліття.

Важливо 5 спроб здобути українську державу: Чому не вийшло в Iвана Гонти, Пилипа Орлика та Павла Скоропадського

Окрім ліквідації Кримського ханства результатом цих воєн стало витіснення Османської імперії із Північного Причорномор’я до кінця століття (а воно разом з Азовським було її внутрішніми морями). Османська імперія перетворилася із європейського (й, відповідно, світового) гегемона на "хвору людину Європи" — наступні два століття вона постійно програвала Російській імперії у численних війнах аж до Першої світової, яка зрештою зруйнувала цю державу (але це вже зовсім інша історія).

Зараз ми маємо змогу оцінити ці події з точки зору історичної ретроспективи. Ми бачимо, як недовершена справа врешті ламає життя усім її учасникам. Турецький візир навіть не встиг скористатися здобутими із російських рук багатствами, натомість його безмежна захланність коштувала його власній державі та її союзникам по цій війні занадто дорого.

Загнаного в кут хижака неодмінно слід добивати — інакше, вийшовши звідти, він ніколи не простить свого відчаю ворогам. Зараз ситуація в Російської Федерації не настільки катастрофічна, як була триста років тому. Тим паче з таким дипломатичним досвідом Кремль намагатиметься видавити максимум. Проте для усіх учасників сьогоднішніх подій ця історична ремарка є прекрасним посібником: що буває з тими хто власноруч відкриває дверцята клітки із гієною.

Важливо Петро I та Володимир. Чим небезпечні фантазії Путіна про сучасного царя
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Полезный трофей: ВСУ показали, как используют зенитную пушку времен войны во Вьетнаме
Фокус
2025-04-02T15:12:52Z
Первый этап реформы ВЛК завершен - Умеров сообщил, что изменится для военнообязанных
Gazeta UA
2025-04-02T15:07:08Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
В Литве нашли тело еще одного американского военного
Comments UA
2025-04-02T05:54:26Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
США ввели новые санкции против России: кто попал в черный список
Апостроф
2025-04-02T15:39:39Z
За рассветом всегда идет закат: почему Маск покинет Белый дом
Корреспондент
2025-04-02T15:36:40Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Раскрылись детали нового соглашения Украины и США о полезных ископаемых
Известия Киев
2025-04-02T06:36:11Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
Жителей Киевщины предупредили о дождях: какой погоды ждать в середине недели
Хвиля
2025-04-02T15:42:00Z
Прогноз погоды в Днепре на 3 апреля: синоптики предостерегают о неприятных «сюрпризах»
Политека
2025-04-02T15:30:16Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
2025-04-01T15:18:20Z
В Киеве заметили авто с "божественным" номером
Апостроф
2025-04-01T10:48:34Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Трамп объявит самые жесткие пошлины за 100 лет: глобальная торговля рискует потерять $33 трлн
Фокус
2025-04-02T15:31:52Z
Ryanair установил рекорд в Европе по количеству перевезенных пассажиров
Корреспондент
2025-04-02T15:30:26Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Летняя резина и диски в Украине подорожали: подержанные колеса теперь стоят дороже новых
Знай
2025-04-02T15:21:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
"Как же это трогательно": Надя Дорофеева выступила для раненых военных/Певица посетила Superhumans Center
Апостроф
2025-04-02T15:24:42Z
Долгожданное продолжение "Домика на счастье": где и когда смотреть 6 сезон
Фокус
2025-04-02T14:51:15Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Эти сериалы очаровывают с первого кадра и держат в напряжении в финале
Comments UA
2025-04-02T14:51:02Z
Анна Неплях показала длинные ноги в ярком мини с розами
Gazeta UA
2025-04-02T14:03:33Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Итальянский топ-клуб определился с новым спортивным директором
Корреспондент
2025-04-02T14:54:07Z
Юный украинский футболист при загадочных обстоятельствах погиб в Германии
Telegraf
2025-04-02T14:25:39Z
Рух – Динамо: онлайн-трансляция матча 1/4 Кубка Украины
Факти ICTV
2025-04-02T11:51:57Z
Фьюри поделился новой порцией ярких фото из семейного отдыха
Gazeta UA
2025-04-02T10:48:47Z
Боец-путинист Емельяненко оказался в инвалидном кресле
Telegraf
2025-04-02T10:27:39Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Гороскоп на 3 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-02T15:33:22Z
Праздничный стол к Пасхе: стильные идеи, которые создадут уютную семейную атмосферу
Gazeta UA
2025-04-02T15:09:31Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Вместо салона "воскресный душ": что это такое и чем он полезен
Знай
2025-04-02T14:51:53Z
Как не сойти с ума в браке: 5 важных советов от семейной терапевтки
Comments UA
2025-04-02T14:42:47Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Россия ударила по предприятию в Кривом Роге: погибли три человека, есть раненые
Лига
2025-04-02T15:33:49Z
Восьмое по счету: землетрясение магнитудой 6,2 балла произошло у берегов Японии
Фокус
2025-04-02T15:30:21Z
Россия уничтожила свою же плотину в Белгородской области
Апостроф
2025-04-02T15:27:50Z
Пробыл 5 дней под завалами: в Мьянме из-под руин отеля после землетрясения спасли мужчину
Фокус
2025-04-02T14:51:17Z
Стали известны подробности резонансного убийства на Днепропетровщине
Корреспондент
2025-04-02T14:07:47Z
Российский дрон попал в 16-этажный дом в Харькове: есть раненые
ZN UA
2025-04-02T13:40:51Z
Реформа ВВК: второй этап продлится до осени
Корреспондент
2025-04-02T14:45:45Z
Назван возраст, в котором резко ухудшается память
Comments UA
2025-04-02T13:48:39Z
Ежедневные прогулки на открытом воздухе очень полезны: советы экспертов
Comments UA
2025-04-02T13:00:02Z
Эти растения притягивают клещей, как магнит: их лучше избегать
Comments UA
2025-04-02T12:51:12Z
Что добавить в кофе, чтобы он был не только вкусным, но и очень полезным
UAToday
2025-04-02T12:03:45Z
Как время пробуждения влияет на психику: главные отличия "сов" и "жаворонков"
Comments UA
2025-04-02T11:51:36Z
Врачи убеждали женщину, что у нее стресс после развода, а оказалась смертельная болезнь
Comments UA
2025-04-02T11:42:28Z
Как предотвратить натирание пяток: легкий трюк для вашего комфорта
Comments UA
2025-04-02T11:00:14Z
Что произойдет с организмом, если регулярно есть семена чиа: диетологи дали ответ
UAToday
2025-04-02T09:00:28Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Анонсирована The Duskbloods от создателя Bloodborne Хидэтаки Миядзаки — эксклюзив Nintendo Switch 2 выйдет в 2026 году
GameMag
2025-04-02T15:34:45Z
У Сербії заморозок знищив до 95% абрикосів
AgroNews
2025-04-02T15:18:51Z
Nintendo Switch 2 стартует 5 июня по цене от $449 — в Японии консоль будет заблокирована регионально
GameMag
2025-04-02T15:09:55Z
Разработка дорожает: Nintendo поднимает цены на игры для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T15:09:18Z
FromSoftware анонсировала Elden Ring: Tarnished Edition для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T14:51:00Z
Могут питать БПЛА: передовые "рулонные" солнечные панели сворачиваются без потери КПД
Фокус
2025-04-02T14:30:38Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Названы самые ликвидные и наименее ликвидные кроссоверы современности
Фокус
2025-04-02T07:30:15Z
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
2025-04-01T18:36:24Z
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:21:44Z
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
2025-04-01T15:51:37Z
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
2025-04-01T14:39:59Z
Штраф за красные указатели поворота 2025: размер и когда накладывается
Факти ICTV
2025-04-01T11:33:42Z
Сколько стоит самая дешевая страховка на авто в Украине в 2025 году и почему выросли цены
Факти ICTV
2025-04-01T10:42:48Z
Муж Маркаровой открыл очередную фирму в США, а посол купила TOYOTA SEQUOIA
Апостроф
2025-04-01T10:33:08Z