MY.UAНовини
За 100 років до зазіхань на Гренландію: як США купили у Данії острови
За 100 років до зазіхань на Гренландію: як США купили у Данії острови

За 100 років до зазіхань на Гренландію: як США купили у Данії острови

Історичні приклади експансії США з використанням м’якої та жорсткої сили

Імперіалізм – державна політика, практика і пропаганда розширення і панування держави шляхом прямого захоплення території або внаслідок отримання політичного та економічного контролю. Це усталене поняття, проте воно не повною мірою розкриває сутність імперіалістичної політики.

"Трампа не турбує, що кричать європейці"

Світові імперії включали до свого складу території інших держав (наприклад, такі імперії, як Римська, Візантійська, Османська) чи здебільшого сусідні території (як-от євроазійська Російська, що її продовженням був СРСР, і "демократична", а потім і путінська Росія), або ж колоніальні володіння на інших континентах – як Британська, Французька, Іспанська, Португальська, Німецька, Японська, Італійська…

У Радянському Союзі поняття "імперіалізм" завжди напряму пов’язували з капіталізмом, хоча всю політику Країни Рад і до Другої світової війни,і після її завершення, особливо в епоху холодної війни можна сміливо назвати імперіалістичною стосовно держав-сателітів з Варшавського блоку і багатьох країн третього світу.

Є ще таке поняття як "експансіонізм", завдяки якому і відбувається розширення влади держави-суб'єкта з імперськими амбіціями над державами-об’єктами. І часто ця реальна чи прикрита демагогією, історичними байками (як у випадку з Кремлем) агресія провадиться із використанням "м’якої сили" (дипломатичних зусиль, культурного варіанту імперіалізму) або "жорсткої сили" (військової та економічної потуги). Сучасна Росія використовує останні 17 років, починаючи з агресії проти Грузії, в першу чергу останній варіант агресії.

Процитуємо Джей Ді Венса, віцепрезидента США, держави, яка з часу початку вже широкомасштабної війни Росії проти України була нашим вірним, хоч і не зовсім послідовним союзником. Венс зовсім недавно, 23 березня, сказав: "Данія, яка контролює Гренландію, не виконує свою роботу, вона не є добрим союзником. Якщо це означає, що нам потрібно зайняти більше територіальних інтересів у Гренландії, то президент Трамп так і вчинить. Його не турбує, що кричать європейці, його хвилюють американці".

Як бачимо, у зовнішній політиці найбільшої світової потуги відбулися серйозні зміни. Демократична держава буквально в останні місяці, після перемоги на президентських виборах кандидата від Республіканської партії Дональда Трампа, стала непередбачуваним гравцем на світовій шахівниці, виставляючи агресивнітериторіальні претензії Канаді, Данії (Гренландія) та Панамі (повернення контролю над Панамським каналом). У політиці Білого дому стали яскраво проявлятися імперіалістичні нотки. Фактично на наших очах іде руйнація єдності демократичного Заходу.

Купівля Аляски, анексія Техасу і не лише

В історії цієї потужної держави є цікаві та повчальні приклади такої поведінки в не так вже й далекому минулому, з використанням і "жорсткої сили", і "м’якої сили"…

Коли завершувалася Громадянська війна в США (1861—1865), президент країни Авраам Лінкольн звернув увагу на найближчі острови в Карибському морі, які б могли виконувати роль військово-морської бази і станції для заправки пароплавів, які працювали на вугіллі. Три найбільші острови Навітряних островів в архіпелазі Малих Антильських островів, які належали Данії (вони мали назву Данська Вест-Індія) — Сент-Томас, Сент-Джон і Санта-Крус, — були привабливою ціллю. У Вашингтоні відзначали наявність широкої природної гавані біля міста Шарлотта-Амалія на острові Сент-Томас, добре захищеної від штормів і можливих нападів. Це був важливий транзитний порт на морських шляхах між Північною та Південною Америкою, де за часів панування данців процвітала работоргівля і виробництво цукру.

Гавань у місті Шарлотта-Амалія на острові Сент-Томас. Фото 1893 року

Отже, в 1867 році (вже за президентства Ендрю Джонсона) відбулися секретні переговори за участі державного секретаря США Вільяма Генрі Сьюарда та данського дипломата Вальдемара Рудольфа Растлоффа. Обговорювався на них продаж Копенгагеном поки що двох з трьох островів (Сент-Томас та Сент-Джон) архіпелагу. Острів Санта-Крус опинився за межею перемовин через те, що уряд Данії повинен був обговорювати це питання з колишніми господарями – французами.

Все йшло до ратифікації майбутньої угоди: 24 жовтня того ж року уряд Данії і король Крістіан VIII схвалили її цілому. Ціна питання виявилася чималою: 7,5 млн доларів золотом. Проте, вже коли були навіть підписані документи, острови постраждали від потужного урагану. Дату їхньої передачі постійно відкладали, а на початку 1870 року, за каденції нового президента — генерала Улісса Гранта — питання й зовсім поклали під сукно…

До речі, на той час це був не перший приклад імперіалістичної по суті поведінки новонародженої нації: спроба "яструбів" з Капітолія захопити Канаду під час англо-американської війни 1812—1815 років, фактично анексія Техасу, що знаходився під суверенітетом Мексики в 1845 році, нарешті кровопролитна американо-мексиканська війна 1846—1848 років, внаслідок якої Мексика втратила понад половину території на півночі.

Трохи забігаючи наперед, скажемо і про мирне вирішення неминучого конфлікту на Алясці (1518,8 кв. км, для порівняння: суверенна територія України 603,7 кв. км), яку за 7,2 млн доларів золотом американський уряд викупив у Російської імперії в травні 1867 року. Династія Романових після болючої та ганебної поразки в Кримській війні намагалася уникнути військового зіткнення з Великою Британією та, можливо, і з США (але ця дуже цікава історія з політико-економічним присмаком варта окремої розмови). Це придбання виявилося насправді "золотим" для американців…

Данське королівство на той час уже розпочало позбавлятися своїх колоній в різних частинах світу – в Індії, Африці та Північній Америці – через складнощі з їхнім утриманням. У 1850 році данська колонія "Золотий Берег" (сучасна Гана) в Західній Африці була продана Великій Британії за суто символічні 10 тисяч фунтів стерлінгів. Саме на цих землях, попри заборону на работоргівлю, місцеві племена продовжували її нелегально. Як і понад два століття до цього раби потрапляли через Атлантику якраз до Данської Вест-Індії, де рабство було заборонено лише 3 липня 1848 року. Там чорношкірі африканці – перша партія рабів прибула на острів Сент-Томас ще 1673 року – працювали в жахливих умовах на плантаціях цукрової тростини. Проте вже в середині XIX століття утримання островів остаточно стало економічно нерентабельним.

Робітники на цукровій плантації в Данській Вест-Індії, орієнтовно після 1910 року

Як британський шпигун ініціював продаж островів

Найпершу спробу позбутися колонії у Вест-Індії уряд Данії здійснив 1864 року під час мирних переговорів після програної Німецькому Союзу війни за Шлезвіг і Гольштейн. Проте прусські та австрійські дипломати відхилили цю пропозицію.

До питання продажу островів архіпелагу знову повернулися в 1896 році. Ініціатором був данський морський офіцер, дипломат, шпигун британської спецслужби MI6 (як виявилося згодом) та аферист і відомий дитячий (!) письменник Волтер Крістмас-Діркінк-Холмфельд. Його дід, данський адмірал Джон Крістмас в 1871—1873 роках обіймав посаду губернатора цієї колонії. Отже, онук був в курсі проблем Данської Вест-Індії.

Волтер Крістмас з дружиною Рагнхільд Юттою Вебер і донькою Аєю, який він присвячував свої дитячі оповідання. Різдво, близько 1890 року

Довгі переговори зі США на якийсь час перервалися, онук адмірала навіть звертався з аналогічною пропозицією в 1899 році до уряду Німецької імперії, проте без успіху. Волтер спробував діяти вже напролом, вийшовши на прямий контакт з президентом США Вільямом Мак-Кінлі, відомим своїм бажанням "зробити Америку сильною" (збільшив армію до 100 тисяч, вводив високі протекціоністські мита).

Передвиборчий плакат Вільяма Мак-Кінлі після першої каденції. Президент проводить кампанію на золотій монеті (золотий стандарт) за підтримки солдатів, бізнесменів, фермерів та чиновників, заявляючи про неминуче процвітання США у внутрішній політиці та перемогу у зовнішній, 1900 рік

Значну роль у зміні зовнішньополітичній стратегії США відіграла нашуміла книга майбутнього контрадмірала флоту Альфреда Таєра Мегена "Вплив морської сили на історію. 1660—1783", яка вийшла друком у 1890 році. Держава на деякий час відійшла від ізоляціонізму і стала активно діяти в першу чергу на морських комунікаціях. У 1898 році саме американці під час іспано-американської війни остаточно "добили" іспанську колоніальну імперію, розгорнувши бойові дії на Кубі і Філіппінах.

Отже, спритний данець бажав отримати 10% відступних з суми в п’ять мільйонів доларів. Це астрономічна як на ті часи сума. Проте розгорівся грандіозний скандал: його звинувачували у спробі підкупу членів уряду США; у Конгресі опозиціонери-демократи зажадали розслідування в рамках спеціальній комісії. Яке завершилося нічим – ювелірна робота професійного шпигуна, якого виправдали за всіма пунктами звинувачення, далася взнаки.

Вже у 1900 році продовжилися консультації, які ініціював новий державний секретар США Джон Хей. І знову було озвучено ціну в п’ять мільйонів доларів, але договір після майже двох років перемовин не ратифікував парламент у Копенгагені через низку нерозв'язаних питань: гарантії населенню колонії у проведенні референдуму, їхній правовий статус і безмитний експорт цукру до США. В Данії піднялася хвиля із захисту заокеанських територій, було проведено низку реформ у Вест-Індії…

Плантація Френчменс Бай на острові Сен-Томас, XIX століття

Трагічним і неоднозначним фактом, який, можливо, напряму пов’язаний із зовнішньополітичною діяльністю Білого дому наприкінці XIX століття, є те, що за кілька місяців, 6 вересня 1901 року, під час Панамериканської виставки у Баффало Леон Чолгош, анархіст польського походження, двічі стріляв у президента США, який помер від сепсису 14 вересня…

Ситуація кардинально змінилася з початком Першої світової війнив серпні 1914 році. США знову звернулися до уряду Данії, бо після відкриття 15 серпня судноплавства на контрольованому Вашингтоном Панамському каналі стратегічне значення трьох островів Данської Вест-Індії зросло. Кайзерівська Німеччина розпочала військові дії не тільки на континенті, але й на морі і в Атлантиці. Цього разу уряд європейської держави через наявність кордону з Німецькою імперією і свій нейтральний статус вже у 1915 році став домовлятися зі США про передачу островів на Карибах.

Процес продажу був утаємничений. І знову виник скандал, який вимусив правлячу коаліцію з соціал-демократів і партії "Венстре" оголосити референдум, на якому 64,2% голосів проголосували за продаж. До речі, це був перший референдум в королівстві, де брали участь жінки. Дуже важливо у світлі сьогоднішніх новин: США визнали право Данського королівства на Гренландію, а також не визнали претензії Норвезького королівства на незаселену частину Східної Гренландії. Своєю чергою Копенгаген не проводив референдум на островах (неофіційний пройшов, і на ньому абсолютна більшість проголосувала "за" продаж) і не оговорював тарифів і експорту цукру.

Останній парад данських моряків з оркестром на острові Санта-Крус (Сент-Круа), 16:00 31 березня 1917 року. Прапор Данії (Данеброг) за кілька хвилин буде замінений на прапор США

Президент США Вудро Вільсон і державний секретар Роберт Лансінг підписали договір 16 січня 1917 року. Ціна питання виявилася високою – 25 мільйонів доларів золотом. 31 березня того ж року о 16:00 Данеброг (національний прапор Данії) опустили на всіх трьох островах архіпелагу. Віргінські острови стали неінкорпорованою (залежною) територією, яка й сьогодні знаходиться під управлінням уряду США…

Теги за темою
Дональд Трамп
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Британські розробники представили інноваційний важкий бойовий дрон Hydra 400
InternetUA
2025-05-02T05:01:52Z
Скільки метрів між будинком і парканом має бути в Україні
24tv
2025-05-02T05:00:45Z
34 ракети напоготові: ворог тримає у Чорному морі 5 носіїв "Калібрів"
24tv
2025-05-02T04:57:51Z
Втрати росіян в Україні перетнули нову психологічну позначку
Gazeta UA
2025-05-02T04:54:18Z
Сапери розміновують поля на Київщині за допомогою інноваційної техніки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T04:39:57Z
Яке церковне свято у п'ятницю, 2 травня: чому сьогодні не можна витрачати багато грошей
24tv
2025-05-02T04:06:56Z
Замість пенсії – у ЗСУ. Де в армії знадобляться бійці 60+
Комсомольская правда
2025-05-02T04:04:02Z
Канадські військові показали, як проводжають українських захисників після навчання
УкраинФорм
2025-05-02T04:04:01Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Венс заперечує, що Волца карають переведенням на нову посаду за скандал із Signal
Европейская правда
2025-05-02T05:00:50Z
Найближчі цілі Путіна щодо війни в Україні могли змінитися: CNN розкрило, на чому зосередився
24tv
2025-05-02T05:00:17Z
Відносини з Трампом. «Розмінування» відбулося без жертв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T05:00:12Z
Україна отримає більше зброї завдяки спільному фонду з США - Мінекономіки
Gazeta UA
2025-05-02T04:57:12Z
Путін задумав "підірвати" Росію на 9 травня: ЗМІ розкрили підступний план Кремля
24tv
2025-05-02T04:51:00Z
США більше не будуть посередниками між РФ та Україною – речниця Держдепартаменту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T04:48:42Z
У Держдепі заявили, що США виходять з переговорів України та РФ
Комсомольская правда
2025-05-02T04:43:52Z
Геополітичний інструмент та приклад для інших: як в США розцінюють підписання з Україною угоди про копалини
Telegraf
2025-05-02T04:33:42Z
Онука Софії Ротару підкорила шанувальників новим знімком
GlavRed
2025-05-02T05:06:25Z
Європа аплодувала стоячи: хто був переможцем Євробачення з України
24tv
2025-05-02T04:06:30Z
"Ми дуже утискаємося": гурт Ziferblat зізнався, скільки коштів витрачає для участі у "Євробаченні"
Фокус
2025-05-02T03:36:27Z
"Казковий замок" у центрі міста: як мінявся один з головних символів Черкас
Telegraf
2025-05-02T02:06:03Z
MamaRika – "Зв’язок" – 5 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-01T21:21:43Z
10 найочікуваніших серіалів травня, які варто подивитися
24tv
2025-05-01T20:33:37Z
Не пропустіть ці новинки: 9 головних фільмів травня
24tv
2025-05-01T18:48:13Z
Патріарху української естради – 80
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T18:27:12Z
У Вінниці стартував мистецький проєкт «Моя хата не скраю»
УкраинФорм
2025-05-01T18:22:14Z
Прибутку від угоди про копалини може не бути ще понад 10 років - Reuters
УкраинФорм
2025-05-02T05:07:59Z
Угода про надра: США та Україна можуть десятиліття або більше чекати прибутку, — Reuters
Фокус
2025-05-02T05:06:32Z
Росія вдарила по локомотиворемонтному заводі у Запоріжжі
24tv
2025-05-02T05:01:53Z
Україна скорочує експорт агропродукції: виняток — рослинні олії
AgroPortal
2025-05-02T05:00:58Z
Визначено долю тарифу на світло для населення: скільки доведеться платити
Знай
2025-05-02T04:30:45Z
Українцям розповіли, чи чекати стрибків курсу долара на початку травня
Хвиля
2025-05-02T04:21:11Z
Пасажирів попереджають про тимчасові зміни руху поїздів через ремонт на польській залізниці
УкраинФорм
2025-05-02T04:04:18Z
Канада дозволила імпортувати яйця з України
УкраинФорм
2025-05-02T04:04:07Z
Урожай під загрозою: як заморозки вплинуть на фрукти та ягоди
Хвиля
2025-05-02T04:03:05Z
Росіяни вранці вдарили дроном по Очакову
УкраинФорм
2025-05-02T05:06:42Z
Пенсія в Полтаві: чоловіку не виплатити понад 107 тисяч, суд виніс рішення
Политека
2025-05-02T04:31:32Z
Атака на Запоріжжя 1 травня: постраждалих уже 29, серед них – дитина
Факти ICTV
2025-05-02T03:49:14Z
У Херсоні дитина випала із вікна багатоповерхівки: мати забрала сина та зачинила в квартирі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T03:18:33Z
У Львові чоловік напав на кур'єра: погрожував зброєю, відібрав гроші
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T02:30:41Z
Росіяни завдали по Запоріжжю щонайменше 10 ударів, під завалами є люди - Федоров
Gazeta UA
2025-05-02T00:57:33Z
Зросла кількість поранених внаслідок дронової атаки на Запоріжжя, в ДСНС показали наслідки удару
ZN UA
2025-05-02T00:33:09Z
На Миколаївщині суд арештував чоловіка, який кинув гранату в поліцейських
УкраинФорм
2025-05-01T22:52:12Z
У Запоріжжі з-під завалів дістали чоловіка, якого вважали загиблим
УкраинФорм
2025-05-01T22:00:15Z
Київщина отримала шість реанімобілів від Фундації Зеленської та ВООЗ
УкраинФорм
2025-05-01T23:42:53Z
Як правильно підживлювати огірки: найкращі добрива для різних етапів росту
GlavRed
2025-05-01T19:27:47Z
При яких захворюваннях виникає запаморочення та як його побороти
24tv
2025-05-01T17:24:55Z
Пластик вбиває тихо: одна побутова речовина спричиняє тисячі смертей щороку
24tv
2025-05-01T16:12:41Z
ZF представляє інноваційне рішення для надання допомоги постраждалим у ДТП
AutoCentre
2025-05-01T16:07:20Z
Більше так не робіть: 6 речей, які ніколи не можна чистити содою
24tv
2025-05-01T16:04:52Z
Ніколи не їжте це перед літаком: експертка назвала продукти, які можуть зруйнувати переліт
24tv
2025-05-01T16:04:19Z
ШІ виявляє проблеми зору за 30 секунд: на Одещині та Чернігівщині протестували понад 800 пацієнтів з діабетом
Факти ICTV
2025-05-01T15:10:44Z
Що можна зробити з малини, крім варення: розкрита неймовірна користь плодів
GlavRed
2025-05-01T14:27:43Z
1110 солдатів, 4 ППО та непомірно багато техніки: втрати ворога на 2 травня
24tv
2025-05-02T05:06:27Z
Чи буде у травні різке похолодання з сильними заморозками
24tv
2025-05-02T05:00:50Z
Новини ночі 2 травня: атака на Запоріжжя та “бавовна” у Криму
Факти ICTV
2025-05-02T04:52:03Z
Заморозки повертаються: синоптик Діденко попередила українців про стрибки температури
Хвиля
2025-05-02T04:45:38Z
Українські захисники знищили на сході російський ЗРК «Бук» за $45 мільйонів
УкраинФорм
2025-05-02T04:30:44Z
Агента ФСБ, який розвідував місця дислокації ЗСУ на Покровському напрямку, засудили до 15 років
InternetUA
2025-05-02T04:28:01Z
Карта бойових дій на 2 травня 2025 – ситуація на фронті
Факти ICTV
2025-05-02T04:07:00Z
Готують атаку чи ні? Чому росіяни вивели в Чорне море понад десяток кораблів
Telegraf
2025-05-02T04:06:48Z
Масований наліт дронів на Запоріжжя: кількість поранених зросла до 28
GlavRed
2025-05-02T04:06:35Z
Де число 230 на картинці: загадка, яка підкориться тільки найрозумнішим
GlavRed
2025-05-02T04:27:03Z
Ні яєць, ні молока, ні дріжджів: яблучний пиріг, в якому начинки більше, аніж тіста
24tv
2025-05-02T03:54:49Z
Найкращі парфуми для офісу: ось які чоловічі аромати підвищать вашу продуктивність
24tv
2025-05-02T03:45:36Z
Лише 2% проходять тест на IQ: знайдіть фальшиву принцесу за 6 секунд
GlavRed
2025-05-02T03:27:24Z
Без хімії та зайвих зусиль: як за лічені хвилини позбутися бурʼянів на подвірʼї
GlavRed
2025-05-02T03:27:16Z
Скорпіонам краще уникати сварок: гороскоп на 2 травня
24tv
2025-05-02T02:03:33Z
2 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T21:06:23Z
6 ознак того, що жінка більше потребує вас у своєму житті
24tv
2025-05-01T20:33:15Z
Ліс посеред міста і неймовірний захід Сонця: небанальні місця, які варто відвідати у Львові
24tv
2025-05-01T20:19:36Z
Юргорден — Челсі 1:4 Відео голів та огляд матчу Ліги конференцій
Football.ua
2025-05-02T05:01:36Z
Стартує 27-й тур футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2025-05-02T04:54:38Z
Індзагі та Чалханоглу дискваліфіковані у справі про зв'язки з мафією
Football.ua
2025-05-02T04:40:11Z
Світоліна завершила виступ у Мадриді за крок до фіналу турніру WTA 1000
УкраинФорм
2025-05-02T04:03:57Z
Світоліна програла першій ракетці світу битву за фінал у Мадриді
Telegraf
2025-05-01T22:15:28Z
Український боксер нокаутом програв чемпіонський бій за пояс WBC
Telegraf
2025-05-01T21:51:53Z
Атлетік — Манчестер Юнайтед 0:3 Відео голів та огляд матчу Ліги Європи
Football.ua
2025-05-01T21:51:16Z
Програла першій ракетці світу: Еліна Світоліна достойно вилетіла у півфіналі турніру в Мадриді
24tv
2025-05-01T21:45:14Z
Антоні оформив 10 результативних дій у Бетісі
Football.ua
2025-05-01T21:31:19Z
Українцям запропонували нову Skoda Octavia за спеціальними знижками
ЗаРулем
2025-05-02T04:31:02Z
Більшість водіїв не здогадується: чого не варто торкатися у спеку в авто
GlavRed
2025-05-02T03:27:39Z
Компанія Mattel відкриває магазин конструкторів, щоб обіграти Lego на їхньому полі
Топ Жир
2025-05-02T01:30:24Z
Продажі цієї моделі Subaru зросли на 86% минулого місяця
Топ Жир
2025-05-02T00:45:42Z
Продаж Dodge Black Ghost довів, що окремі Challenger мають вищу вартість
Топ Жир
2025-05-02T00:00:12Z
Торгівельні обмеження Трампа змусили Volvo випускати нову модель в США
Топ Жир
2025-05-01T23:30:01Z
Гібридні моделі сприяють рекордним продажам Hyundai
Топ Жир
2025-05-01T23:00:23Z
Mercedes створює нову модель спеціально для американського ринку, яку вироблятимуть у США
Топ Жир
2025-05-01T22:45:29Z
Mitsubishi Mirage продовжує витримувати, можливо, очікує оновлення
Топ Жир
2025-05-01T21:15:15Z
На них тримається ядерна енергетика і не тільки: що за 57 металів вписані в угоду зі США
Telegraf
2025-05-02T05:01:55Z
Огляд FIFINE Ampli 3: твій перший аудіоінтерфейс
ITC
2025-05-02T04:28:29Z
Apple доведеться змістити порт в iPhone 17 Air
InternetUA
2025-05-02T04:01:26Z
Windows 11 отримала функцію доступу до Android та iPhone прямо з меню “Пуск”
InternetUA
2025-05-02T03:00:20Z
Йеннефер може не повернутися до The Witcher 4: акторка не в курсі долі героїні
Знай
2025-05-02T02:51:16Z
The Sun: Радянський космічний апарат може впасти на Землю вже цього тижня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T01:36:50Z
Google вбудувала рекламу у діалоги чат-ботів сторонніх розробників
InternetUA
2025-05-02T01:04:51Z
Картинка у надвисокій якості — X дозволить користувачам завантажувати відео у 4K
InternetUA
2025-05-01T23:01:24Z
Apple попередила користувачів iPhone у 100 країнах про шпигунське ПЗ
iPress
2025-05-01T21:28:33Z