MY.UAНовини
За 100 років до зазіхань на Гренландію: як США купили у Данії острови
За 100 років до зазіхань на Гренландію: як США купили у Данії острови

За 100 років до зазіхань на Гренландію: як США купили у Данії острови

Історичні приклади експансії США з використанням м’якої та жорсткої сили

Імперіалізм – державна політика, практика і пропаганда розширення і панування держави шляхом прямого захоплення території або внаслідок отримання політичного та економічного контролю. Це усталене поняття, проте воно не повною мірою розкриває сутність імперіалістичної політики.

"Трампа не турбує, що кричать європейці"

Світові імперії включали до свого складу території інших держав (наприклад, такі імперії, як Римська, Візантійська, Османська) чи здебільшого сусідні території (як-от євроазійська Російська, що її продовженням був СРСР, і "демократична", а потім і путінська Росія), або ж колоніальні володіння на інших континентах – як Британська, Французька, Іспанська, Португальська, Німецька, Японська, Італійська…

У Радянському Союзі поняття "імперіалізм" завжди напряму пов’язували з капіталізмом, хоча всю політику Країни Рад і до Другої світової війни,і після її завершення, особливо в епоху холодної війни можна сміливо назвати імперіалістичною стосовно держав-сателітів з Варшавського блоку і багатьох країн третього світу.

Є ще таке поняття як "експансіонізм", завдяки якому і відбувається розширення влади держави-суб'єкта з імперськими амбіціями над державами-об’єктами. І часто ця реальна чи прикрита демагогією, історичними байками (як у випадку з Кремлем) агресія провадиться із використанням "м’якої сили" (дипломатичних зусиль, культурного варіанту імперіалізму) або "жорсткої сили" (військової та економічної потуги). Сучасна Росія використовує останні 17 років, починаючи з агресії проти Грузії, в першу чергу останній варіант агресії.

Процитуємо Джей Ді Венса, віцепрезидента США, держави, яка з часу початку вже широкомасштабної війни Росії проти України була нашим вірним, хоч і не зовсім послідовним союзником. Венс зовсім недавно, 23 березня, сказав: "Данія, яка контролює Гренландію, не виконує свою роботу, вона не є добрим союзником. Якщо це означає, що нам потрібно зайняти більше територіальних інтересів у Гренландії, то президент Трамп так і вчинить. Його не турбує, що кричать європейці, його хвилюють американці".

Як бачимо, у зовнішній політиці найбільшої світової потуги відбулися серйозні зміни. Демократична держава буквально в останні місяці, після перемоги на президентських виборах кандидата від Республіканської партії Дональда Трампа, стала непередбачуваним гравцем на світовій шахівниці, виставляючи агресивнітериторіальні претензії Канаді, Данії (Гренландія) та Панамі (повернення контролю над Панамським каналом). У політиці Білого дому стали яскраво проявлятися імперіалістичні нотки. Фактично на наших очах іде руйнація єдності демократичного Заходу.

Купівля Аляски, анексія Техасу і не лише

В історії цієї потужної держави є цікаві та повчальні приклади такої поведінки в не так вже й далекому минулому, з використанням і "жорсткої сили", і "м’якої сили"…

Коли завершувалася Громадянська війна в США (1861—1865), президент країни Авраам Лінкольн звернув увагу на найближчі острови в Карибському морі, які б могли виконувати роль військово-морської бази і станції для заправки пароплавів, які працювали на вугіллі. Три найбільші острови Навітряних островів в архіпелазі Малих Антильських островів, які належали Данії (вони мали назву Данська Вест-Індія) — Сент-Томас, Сент-Джон і Санта-Крус, — були привабливою ціллю. У Вашингтоні відзначали наявність широкої природної гавані біля міста Шарлотта-Амалія на острові Сент-Томас, добре захищеної від штормів і можливих нападів. Це був важливий транзитний порт на морських шляхах між Північною та Південною Америкою, де за часів панування данців процвітала работоргівля і виробництво цукру.

Гавань у місті Шарлотта-Амалія на острові Сент-Томас. Фото 1893 року

Отже, в 1867 році (вже за президентства Ендрю Джонсона) відбулися секретні переговори за участі державного секретаря США Вільяма Генрі Сьюарда та данського дипломата Вальдемара Рудольфа Растлоффа. Обговорювався на них продаж Копенгагеном поки що двох з трьох островів (Сент-Томас та Сент-Джон) архіпелагу. Острів Санта-Крус опинився за межею перемовин через те, що уряд Данії повинен був обговорювати це питання з колишніми господарями – французами.

Все йшло до ратифікації майбутньої угоди: 24 жовтня того ж року уряд Данії і король Крістіан VIII схвалили її цілому. Ціна питання виявилася чималою: 7,5 млн доларів золотом. Проте, вже коли були навіть підписані документи, острови постраждали від потужного урагану. Дату їхньої передачі постійно відкладали, а на початку 1870 року, за каденції нового президента — генерала Улісса Гранта — питання й зовсім поклали під сукно…

До речі, на той час це був не перший приклад імперіалістичної по суті поведінки новонародженої нації: спроба "яструбів" з Капітолія захопити Канаду під час англо-американської війни 1812—1815 років, фактично анексія Техасу, що знаходився під суверенітетом Мексики в 1845 році, нарешті кровопролитна американо-мексиканська війна 1846—1848 років, внаслідок якої Мексика втратила понад половину території на півночі.

Трохи забігаючи наперед, скажемо і про мирне вирішення неминучого конфлікту на Алясці (1518,8 кв. км, для порівняння: суверенна територія України 603,7 кв. км), яку за 7,2 млн доларів золотом американський уряд викупив у Російської імперії в травні 1867 року. Династія Романових після болючої та ганебної поразки в Кримській війні намагалася уникнути військового зіткнення з Великою Британією та, можливо, і з США (але ця дуже цікава історія з політико-економічним присмаком варта окремої розмови). Це придбання виявилося насправді "золотим" для американців…

Данське королівство на той час уже розпочало позбавлятися своїх колоній в різних частинах світу – в Індії, Африці та Північній Америці – через складнощі з їхнім утриманням. У 1850 році данська колонія "Золотий Берег" (сучасна Гана) в Західній Африці була продана Великій Британії за суто символічні 10 тисяч фунтів стерлінгів. Саме на цих землях, попри заборону на работоргівлю, місцеві племена продовжували її нелегально. Як і понад два століття до цього раби потрапляли через Атлантику якраз до Данської Вест-Індії, де рабство було заборонено лише 3 липня 1848 року. Там чорношкірі африканці – перша партія рабів прибула на острів Сент-Томас ще 1673 року – працювали в жахливих умовах на плантаціях цукрової тростини. Проте вже в середині XIX століття утримання островів остаточно стало економічно нерентабельним.

Робітники на цукровій плантації в Данській Вест-Індії, орієнтовно після 1910 року

Як британський шпигун ініціював продаж островів

Найпершу спробу позбутися колонії у Вест-Індії уряд Данії здійснив 1864 року під час мирних переговорів після програної Німецькому Союзу війни за Шлезвіг і Гольштейн. Проте прусські та австрійські дипломати відхилили цю пропозицію.

До питання продажу островів архіпелагу знову повернулися в 1896 році. Ініціатором був данський морський офіцер, дипломат, шпигун британської спецслужби MI6 (як виявилося згодом) та аферист і відомий дитячий (!) письменник Волтер Крістмас-Діркінк-Холмфельд. Його дід, данський адмірал Джон Крістмас в 1871—1873 роках обіймав посаду губернатора цієї колонії. Отже, онук був в курсі проблем Данської Вест-Індії.

Волтер Крістмас з дружиною Рагнхільд Юттою Вебер і донькою Аєю, який він присвячував свої дитячі оповідання. Різдво, близько 1890 року

Довгі переговори зі США на якийсь час перервалися, онук адмірала навіть звертався з аналогічною пропозицією в 1899 році до уряду Німецької імперії, проте без успіху. Волтер спробував діяти вже напролом, вийшовши на прямий контакт з президентом США Вільямом Мак-Кінлі, відомим своїм бажанням "зробити Америку сильною" (збільшив армію до 100 тисяч, вводив високі протекціоністські мита).

Передвиборчий плакат Вільяма Мак-Кінлі після першої каденції. Президент проводить кампанію на золотій монеті (золотий стандарт) за підтримки солдатів, бізнесменів, фермерів та чиновників, заявляючи про неминуче процвітання США у внутрішній політиці та перемогу у зовнішній, 1900 рік

Значну роль у зміні зовнішньополітичній стратегії США відіграла нашуміла книга майбутнього контрадмірала флоту Альфреда Таєра Мегена "Вплив морської сили на історію. 1660—1783", яка вийшла друком у 1890 році. Держава на деякий час відійшла від ізоляціонізму і стала активно діяти в першу чергу на морських комунікаціях. У 1898 році саме американці під час іспано-американської війни остаточно "добили" іспанську колоніальну імперію, розгорнувши бойові дії на Кубі і Філіппінах.

Отже, спритний данець бажав отримати 10% відступних з суми в п’ять мільйонів доларів. Це астрономічна як на ті часи сума. Проте розгорівся грандіозний скандал: його звинувачували у спробі підкупу членів уряду США; у Конгресі опозиціонери-демократи зажадали розслідування в рамках спеціальній комісії. Яке завершилося нічим – ювелірна робота професійного шпигуна, якого виправдали за всіма пунктами звинувачення, далася взнаки.

Вже у 1900 році продовжилися консультації, які ініціював новий державний секретар США Джон Хей. І знову було озвучено ціну в п’ять мільйонів доларів, але договір після майже двох років перемовин не ратифікував парламент у Копенгагені через низку нерозв'язаних питань: гарантії населенню колонії у проведенні референдуму, їхній правовий статус і безмитний експорт цукру до США. В Данії піднялася хвиля із захисту заокеанських територій, було проведено низку реформ у Вест-Індії…

Плантація Френчменс Бай на острові Сен-Томас, XIX століття

Трагічним і неоднозначним фактом, який, можливо, напряму пов’язаний із зовнішньополітичною діяльністю Білого дому наприкінці XIX століття, є те, що за кілька місяців, 6 вересня 1901 року, під час Панамериканської виставки у Баффало Леон Чолгош, анархіст польського походження, двічі стріляв у президента США, який помер від сепсису 14 вересня…

Ситуація кардинально змінилася з початком Першої світової війнив серпні 1914 році. США знову звернулися до уряду Данії, бо після відкриття 15 серпня судноплавства на контрольованому Вашингтоном Панамському каналі стратегічне значення трьох островів Данської Вест-Індії зросло. Кайзерівська Німеччина розпочала військові дії не тільки на континенті, але й на морі і в Атлантиці. Цього разу уряд європейської держави через наявність кордону з Німецькою імперією і свій нейтральний статус вже у 1915 році став домовлятися зі США про передачу островів на Карибах.

Процес продажу був утаємничений. І знову виник скандал, який вимусив правлячу коаліцію з соціал-демократів і партії "Венстре" оголосити референдум, на якому 64,2% голосів проголосували за продаж. До речі, це був перший референдум в королівстві, де брали участь жінки. Дуже важливо у світлі сьогоднішніх новин: США визнали право Данського королівства на Гренландію, а також не визнали претензії Норвезького королівства на незаселену частину Східної Гренландії. Своєю чергою Копенгаген не проводив референдум на островах (неофіційний пройшов, і на ньому абсолютна більшість проголосувала "за" продаж) і не оговорював тарифів і експорту цукру.

Останній парад данських моряків з оркестром на острові Санта-Крус (Сент-Круа), 16:00 31 березня 1917 року. Прапор Данії (Данеброг) за кілька хвилин буде замінений на прапор США

Президент США Вудро Вільсон і державний секретар Роберт Лансінг підписали договір 16 січня 1917 року. Ціна питання виявилася високою – 25 мільйонів доларів золотом. 31 березня того ж року о 16:00 Данеброг (національний прапор Данії) опустили на всіх трьох островах архіпелагу. Віргінські острови стали неінкорпорованою (залежною) територією, яка й сьогодні знаходиться під управлінням уряду США…

Теги за темою
Дональд Трамп
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Полезный трофей: ВСУ показали, как используют зенитную пушку времен войны во Вьетнаме
Фокус
2025-04-02T15:12:52Z
Первый этап реформы ВЛК завершен - Умеров сообщил, что изменится для военнообязанных
Gazeta UA
2025-04-02T15:07:08Z
В Литве нашли тело еще одного американского военного
Comments UA
2025-04-02T05:54:26Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Могут ли россияне снова начать наступление от границы с Беларусью: эксперт оценил перспективы
Новости Украины
2025-04-02T15:21:42Z
Уволенный судья-коррупционер Геннадий Лепеха, который был замечен в связях с "регионалами", и его сын псевдо-адвокат Константин строят новые мошеннические схемы
Новости Украины
2025-04-02T15:18:24Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Раскрылись детали нового соглашения Украины и США о полезных ископаемых
Известия Киев
2025-04-02T06:36:11Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
В приложении "Київ Цифровий" организовали опрос по переименованию 11 улиц
Gazeta UA
2025-04-02T15:09:39Z
Россияне удвоили количество атак на Харьков - мэр
Корреспондент
2025-04-02T15:06:58Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
2025-04-01T15:18:20Z
В Киеве заметили авто с "божественным" номером
Апостроф
2025-04-01T10:48:34Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Летняя резина и диски в Украине подорожали: подержанные колеса теперь стоят дороже новых
Знай
2025-04-02T15:21:53Z
Трамп объявит самые жесткие пошлины за 100 лет: глобальная торговля рискует потерять $33 трлн
Фокус
2025-04-02T15:21:44Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
Такие премии даже не снились: руководители убыточной "Укрпочты" получили миллионные выплаты
Comments UA
2025-04-02T15:21:18Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
"Как же это трогательно": Надя Дорофеева выступила для раненых военных/Певица посетила Superhumans Center
Апостроф
2025-04-02T15:24:42Z
Долгожданное продолжение "Домика на счастье": где и когда смотреть 6 сезон
Фокус
2025-04-02T14:51:15Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Эти сериалы очаровывают с первого кадра и держат в напряжении в финале
Comments UA
2025-04-02T14:51:02Z
Анна Неплях показала длинные ноги в ярком мини с розами
Gazeta UA
2025-04-02T14:03:33Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Итальянский топ-клуб определился с новым спортивным директором
Корреспондент
2025-04-02T14:54:07Z
Юный украинский футболист при загадочных обстоятельствах погиб в Германии
Telegraf
2025-04-02T14:25:39Z
Рух – Динамо: онлайн-трансляция матча 1/4 Кубка Украины
Факти ICTV
2025-04-02T11:51:57Z
Фьюри поделился новой порцией ярких фото из семейного отдыха
Gazeta UA
2025-04-02T10:48:47Z
Боец-путинист Емельяненко оказался в инвалидном кресле
Telegraf
2025-04-02T10:27:39Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Праздничный стол к Пасхе: стильные идеи, которые создадут уютную семейную атмосферу
Gazeta UA
2025-04-02T15:09:31Z
Вместо салона "воскресный душ": что это такое и чем он полезен
Знай
2025-04-02T14:51:53Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Как не сойти с ума в браке: 5 важных советов от семейной терапевтки
Comments UA
2025-04-02T14:42:47Z
Гороскоп на 3 апреля: Львам — испытания на гибкость, а Водолеям — новые знакомства
Telegraf
2025-04-02T14:03:45Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Россия ударила по предприятию в Кривом Роге: погибли три человека, есть раненые
Лига
2025-04-02T15:15:47Z
Пробыл 5 дней под завалами: в Мьянме из-под руин отеля после землетрясения спасли мужчину
Фокус
2025-04-02T14:51:17Z
Стали известны подробности резонансного убийства на Днепропетровщине
Корреспондент
2025-04-02T14:07:47Z
Российский дрон попал в 16-этажный дом в Харькове: есть раненые
ZN UA
2025-04-02T13:40:51Z
Работник одного из ТЦК Киева переправлял уклонистов через границу
Апостроф
2025-04-02T13:33:42Z
На Харьковщине раздался мощный взрыв: есть раненые
Comments UA
2025-04-02T13:12:41Z
Реформа ВВК: второй этап продлится до осени
Корреспондент
2025-04-02T14:45:45Z
Назван возраст, в котором резко ухудшается память
Comments UA
2025-04-02T13:48:39Z
Ежедневные прогулки на открытом воздухе очень полезны: советы экспертов
Comments UA
2025-04-02T13:00:02Z
Эти растения притягивают клещей, как магнит: их лучше избегать
Comments UA
2025-04-02T12:51:12Z
Что добавить в кофе, чтобы он был не только вкусным, но и очень полезным
UAToday
2025-04-02T12:03:45Z
Как время пробуждения влияет на психику: главные отличия "сов" и "жаворонков"
Comments UA
2025-04-02T11:51:36Z
Врачи убеждали женщину, что у нее стресс после развода, а оказалась смертельная болезнь
Comments UA
2025-04-02T11:42:28Z
Как предотвратить натирание пяток: легкий трюк для вашего комфорта
Comments UA
2025-04-02T11:00:14Z
Что произойдет с организмом, если регулярно есть семена чиа: диетологи дали ответ
UAToday
2025-04-02T09:00:28Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
У Сербії заморозок знищив до 95% абрикосів
AgroNews
2025-04-02T15:18:51Z
Nintendo Switch 2 стартует 5 июня по цене от $449 — в Японии консоль будет заблокирована регионально
GameMag
2025-04-02T15:09:55Z
Разработка дорожает: Nintendo поднимает цены на игры для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T15:09:18Z
FromSoftware анонсировала Elden Ring: Tarnished Edition для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T14:51:00Z
Могут питать БПЛА: передовые "рулонные" солнечные панели сворачиваются без потери КПД
Фокус
2025-04-02T14:30:38Z
Nitnedo анонсировала переиздания игры с Nintendo Switch для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T14:22:55Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Названы самые ликвидные и наименее ликвидные кроссоверы современности
Фокус
2025-04-02T07:30:15Z
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
2025-04-01T18:36:24Z
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:21:44Z
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
2025-04-01T15:51:37Z
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
2025-04-01T14:39:59Z
Штраф за красные указатели поворота 2025: размер и когда накладывается
Факти ICTV
2025-04-01T11:33:42Z
Сколько стоит самая дешевая страховка на авто в Украине в 2025 году и почему выросли цены
Факти ICTV
2025-04-01T10:42:48Z
Муж Маркаровой открыл очередную фирму в США, а посол купила TOYOTA SEQUOIA
Апостроф
2025-04-01T10:33:08Z