MY.UAНовини
Великий перехід: з окопів до цивільного життя
Великий перехід: з окопів до цивільного життя

Великий перехід: з окопів до цивільного життя

Великий перехід: з окопів до цивільного життя

На нас чекає великий перехід від військової служби до цивільного життя. Скоро чи не дуже, але він станеться. Це буде найбільший перехід в історії України, й до нього потрібно готуватися.

Цей процес передбачає низку послідовних етапів, зокрема звільнення зі служби й адаптацію. Про це йшлося на презентації дослідження ГО «Принцип» «Перехід від військової служби до цивільного життя: контексти, досліди, рішення».

Трохи історії

Початок війни 2014 року змінив загальний контекст функціонування ЗСУ: вперше питання боєздатності та професійної підготовки військовослужбовців стали центральними елементами оборонної політики. Створення 2016 року Міністерства у справах ветеранів супроводжувалося розгорнутими експертними обговореннями та вивченням міжнародного досвіду, зокрема через взаємодію з профільними інституціями США. До липня 2018 року було сформовано базову інституційну структуру міністерства та визначено головні напрями його діяльності.

На Вельському саміті (4–5 вересня 2014 року) глави держав та урядів НАТО підтвердили важливість забезпечення підтримки військовослужбовців та членів їхніх сімей як у процесі несення служби, так і під час переходу до цивільного життя. Ключовим інструментом стала ініціатива цільового фонду НАТО—Україна з переходу військовослужбовців на цивільну кар’єру. Але розроблені підходи не отримали належного впровадження на національному рівні. Вільнюський саміт (середина липня 2023 року) заклав нову основу для впровадження євроатлантичних стандартів у сфері переходу військовослужбовців до цивільного життя.

Європейські союзники пообіцяли підтримувати Україну, але розійшлися в думках щодо введення військ — NYT

У березні 2024 року система професійного переходу військовослужбовців увійшла до Ukraine Facility — масштабної програми підтримки України з боку ЄС. У межах Ukraine Plan, документа, що окреслює понад сотню необхідних реформ для європейської інтеграції України, було визначено основні параметри реформування механізмів переходу від військової до цивільної кар’єри.

Запропонована реформа розглядає професійний перехід не лише як інструмент соціальної адаптації, а й як елемент підвищення привабливості військової служби через розширення гарантій для військовослужбовців. Розроблена система охоплює різні виміри переходу: від соціальної адаптації та професійного розвитку до правової та психологічної підтримки, з особливим акцентом на використанні військового досвіду в цивільній кар’єрі.

Впровадження реформи передбачає оновлення нормативно-правової бази та розроблення механізмів надання послуг через систему постанов Кабміну. Ключовими напрямами визначено розвиток реабілітаційної та медичної допомоги, програм професійної перепідготовки, створення умов для працевлаштування та підтримки ветеранського підприємництва. Помітну частку відповідальності з урахуванням локальних особливостей ринку праці було покладено на територіальні громади.

2024 року держава зробила важливі кроки у бік ветеранів. Було видано президентські укази щодо розроблення двох стратегічних документів: Стратегії ветеранської політики та Стратегії формування системи переходу від військової служби до цивільного життя.

Наприкінці року Кабінет міністрів схвалив другу стратегію разом із операційним планом на 2025–2027 роки. Але ж базова державна підтримка військовослужбовців, які, наприклад, звільняються після закінчення термінів служби, є доволі обмеженою та охоплює лише проїзд до місця проживання й право повернутися на цивільне місце роботи, де вони працювали до служби. Найменший обсяг пільг та гарантій — у строковиків. Натомість найзахищенішими в соціальному плані є ветерани військової служби, для яких передбачено окремий закон зі значним переліком пільг.

Сучасний стан

За загальним правилом, звільнені з військової служби особи не отримують жодної універсальної фінансової підтримки чи цільових виплат, які могли б допомогти їм адаптуватися в нових умовах. Одноразову грошову допомогу у зв’язку зі звільненням сплачують лише тим, хто звільняється за обмеженим колом підстав (стан здоров’я, сімейні обставини) або за умови десяти років вислуги. Також у разі звільнення допомогу виплачують мобілізованим та призваним резервістам із певними винятками.

До того ж після виходу з армії не передбачено часу на відпочинок або реабілітацію перед початком інтеграції до цивільного життя. Людина, яка звільнилася зі служби, відразу потрапляє в нове середовище без попередньої підготовки та підтримки, що змушує її самостійно вирішувати всі питання, пов’язані з пошуком роботи, житла, доступом до пільг або соціальних програм.

Чинне законодавство надає лише рамковий опис процесу звільнення військовослужбовців та базових механізмів їх підтримки надалі. Відсутність деталізації цього процесу створює значні труднощі на рівні практичної реалізації. На думку аналітиків, надавати такий супровід під час переходу мають відповідальні підрозділи військових частин, зокрема служби супроводу, соцпрацівники ТЦК та СП, а також органи місцевого самоврядування, надавачі послуг сфери зайнятості, системи охорони здоров’я, соціального захисту.

Загальна мобілізація: чи може вважатися військовозобов’язаною особа, яка була виключена з військового обліку

Але переважна більшість учасників переходу за умови належного інформування не потребуватиме супроводу, вважають аналітики ГО «Принцип». А от якісне інформування потрібне буде всім. Критичною для успіху програм переходу є побудова цифрових рішень, якісний облік даних, які спростять життя як військовослужбовцям, так і надавачам послуг.

Окрім соціальної підтримки під час звільнення, важливим завданням переходу є управління людським капіталом у Силах безпеки та оборони, зазначають у «Принципі». Держава має вчасно фіксувати досвід і збирати дані, щоб якісно комплектувати запас.

Що далі

Аналітики ГО «Принцип» запропонували конкретні практичні кроки, над якими держава може вже розпочати роботу:

  • провести пілотний проєкт переходу на шість місяців на базі декількох військових частин і на основі результатів розробити методички для роботи відповідальних за перехід структур;
  • переглянути програми підтримки, щоб вони відповідали актуальним потребам військових (виплати, пільги, соціальні послуги, супровід, інформування тощо);
  • навчити та підготувати персонал військових частин, ТЦК та СП і цивільних державних надавачів послуг, які будуть залучені до програми переходу, а також налагодити взаємодію між ними всіма;
  • налагодити вчасне та якісне інформування й навігацію для учасників переходу на різних його етапах;
  • проаналізувати та покращити облік кадрів у війську й удосконалити можливості цифрових систем для такого обліку та взаємодії різних систем між собою.

Інформація від Мінветеранів

За словами заступниці міністра у справах ветеранів, також ветеранки Юлії Кірілової, Кабмін схвалив Стратегію ветеранської політики до 2030 року, яка, в принципі, є операційним планом. «Ми зосереджуємося насамперед на зміцненні фізичного, ментального здоров’я наших ветеранів паралельно з посиленням їхніх економічних спроможностей. Пам’ятаю, що коли лежала в госпіталі після поранення, то розуміла: з армії мене звільнять і з роботи — теж. Не знала, що мені далі робити…» — зазначила заступниця міністра.

Згідно з даними дослідження, яке проводив Український ветеранський фонд, 64% ветеранів хочуть розвивати власну справу, близько 15% уже мають власну справу. «Ми розуміємо, що не всі в нас будуть підприємцями, але намагаємося їм у цьому сприяти», — наголосила Кирілова.

Вона також повідомила, що відбулося чергове засідання комітету Верховної Ради з доопрацювання законопроєкту про ветеранське підприємництво, де було визначено поняття ветеранського підприємництва та хто може бути ветеранами-підприємцями.

Щодо проблем медичного обслуговування ветеранів заступниця міністра повідомила: «Ми відшкодовуємо різницю в Програмі медичних гарантій. Лікарі кажуть: «Ну що мені ветеран? У нього поранення, травма, він набув хронічної хвороби або вона загострилася. Мені потрібно витратити на нього більше часу, а це лише п’ять гривень». Зараз ми контрактуємо сімейних лікарів, аби здійснювати доплату за ветеранів, тим самим мотивуючи цих лікарів, зокрема, надавати їм якісні послуги».

«Ну й, мабуть, найприємніше, — зазначила Юлія Кірілова. — 21 березня було ухвалено постанову Кабміну про реалізацію експериментального проєкту Мінветеранів, згідно з яким дітям ветеранів війни, котрі навчаються на контрактній основі у закладах фахової передвищої або вищої освіти, міністерство оплатить повну вартість навчання на відповідний навчальний рік. Ми охоплюємо дітей учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Ми також передбачили, що це будуть діти зниклих безвісти або полонених, які ще не встигли отримати статус.

Бюджетних місць на всіх не вистачає, тому ми беремо на себе таку відповідальність і підтримуємо не лише їхню економічну спроможність, а й їхні родини, бо це — та підтримка, якої їм бракує. «Я йду захищати свою родину, країну і хочу, щоб про мою родину в разі, якщо зі мною щось станеться, подбала держава», — кажуть наші захисники».

«Разом із Міносвіти ми розробляємо короткотермінові програми професійної адаптації. Дуже часто ветерани не готові отримувати вищу освіту, тому що їм потрібно заробляти гроші, утримувати свою родину — працювати тут і зараз. Ну й, звісно, ветерани-підприємці. У нас із 2022 року функціонує бюджетна установа «Український ветеранський фонд», яка на сьогодні підтримала вже близько тисячі ветеранських бізнесів. Ми надаємо грантову підтримку від 500 тисяч до 1,5 мільйона гривень. Також діють програми відшкодування: якщо ветеран-підприємець купив собі якесь обладнання, він може подати нам заяву з чеками, і ми йому відшкодуємо витрати в межах 20 тисяч гривень», — додала заступниця міністра.

Не можна втратити жодного ветерана через плутанину з обліком, необхідно надати можливість і допомогу кожному для адаптації в мирному житті, підсумували аналітики ГО «Принцип».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Мінкульт визнав критично важливою компанію Вакарчука «Суперсиметрія» і «Підпільний стендап»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T05:30:55Z
Україна на більш ніж 400 млрд збільшила витрати на оборону - до держбюджету вже внесено відповідні зміни
Известия Киев
2025-07-17T05:28:53Z
Уряд затвердив порядок відбору проб ґрунтів сільськогосподарських земель після розмінування
Agravery
2025-07-17T05:22:42Z
«Антонов» пояснив, який цивільний літак пролетів кілька днів тому над Києвом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T05:18:23Z
Пенсія українця зі стажем 31 рік: як розрахувати виплати
24tv
2025-07-17T05:06:48Z
Як приватизувати землю біля будинку: деталі процедури
24tv
2025-07-17T05:06:39Z
Переробка соняшнику в Україні скоротилася до рекордних показників
Хвиля
2025-07-17T05:06:38Z
Рис, гречка та макарони: де шукати найдешевші крупи цього літа
Хвиля
2025-07-17T03:27:29Z
Пошта та банки: як ПФУ розподіляє гроші на пенсії, субсидії та лікарняні у липні
Хвиля
2025-07-17T03:00:46Z
Трамп погрожує «друзям» Путіна: чи покарають Китай, Індію та інших за торгівлю з Росією
TSN
2025-07-17T05:30:45Z
Найжорстокіші санкції проти Росії: у Сенаті США повідомили, коли можуть ухвалити законопроєкти
TSN
2025-07-17T05:30:17Z
Невідомі дрони намагалися прорватися до Москви: у росіян істерика через вибухи
GlavRed
2025-07-17T05:27:26Z
50 днів від Трампа для Путіна. Це зрада чи перемога?
GlavRed
2025-07-17T05:27:19Z
Трамп заявив, що торговельна угода з ЄС "можлива", хоч він і "байдужий" до цього
Европейская правда
2025-07-17T05:19:39Z
У Рубіо відмовилися розповідати, скільки країн погодилися купувати американську зброю для ЗСУ
ZN UA
2025-07-17T05:03:22Z
Латвія закликала Трампа ввести санкції негайно
Лига
2025-07-17T05:01:32Z
Я думав, ми вже домовилися, – Трамп підрахував, скільки разів його "кинув" Путін
24tv
2025-07-17T04:30:50Z
Велика Британія та Німеччина готуються підписати оборонну угоду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T04:27:05Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Загроза для мозку: популярний підсолоджувач виявився небезпечним
TSN
2025-07-17T05:03:12Z
Сонячний удар: симптоми, перша допомога та чи врятує капелюх
24tv
2025-07-17T04:18:14Z
В Україні майже 1 000 медзакладів надають розширений пакет медпослуг ветеранам
УкраинФорм
2025-07-17T00:27:15Z
Чому для зумерів 35 років – це вже "поважний" вік: результати опитування
TSN
2025-07-16T19:52:42Z
Чи можна займатись сексом під час місячних
24tv
2025-07-16T19:18:27Z
Курячий бульйон проти застуди: наскільки ефективна ця страва
24tv
2025-07-16T18:22:26Z
В Україні викрили постачання ліків до Росії
360ua.news
2025-07-16T17:46:49Z
Варто забути про цю рибу влітку: поради, які збережуть вам життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T17:00:15Z
Боєць ГУР самотужки стримав російський штурм на Куп’янському напрямку
УкраинФорм
2025-07-17T05:30:45Z
Карта бойових дій в Україні станом на 17 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T05:24:05Z
Масована атака на Дніпропетровщину: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T05:06:42Z
Пізні культури на півдні і сході України страждають від спеки, на заході — від злив
AgroPortal
2025-07-17T05:00:58Z
На Херсонщині за добу через ворожі удари дістали поранення троє людей
УкраинФорм
2025-07-17T05:00:14Z
Новий графік поїздів на Дніпропетровщині: яких змін чекати місцевим
Политека
2025-07-17T05:00:00Z
Ліквідація російського генерала Гудкова: підозра впала на... главу генштабу Герасимова
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T04:54:12Z
Такої спеки вже не буде: коли до України завітає похолодання з дощами
Фокус
2025-07-17T04:51:36Z
Понад 600 ударів: загарбники за добу обстріляли 14 населених пунктах Запоріжжя
УкраинФорм
2025-07-17T04:39:06Z
Росіяни збільшують випуск антиукраїнських пропагандистських видань. Моніторинг роботи Держкомтелерадіо за перше півріччя 2025 року
Детектор М
2025-07-17T05:30:42Z
Дрони, перша допомога та боротьба з фейками: що тепер вивчають підлітки на уроках "Захист України"
Хвиля
2025-07-17T05:30:12Z
Житло майже безоплатно: які програми діють в Австралії для тих, хто потребує
24tv
2025-07-17T05:30:09Z
Безкоштовне житло для ВПО у Черкаській області: хто надасть дах над головою
Политека
2025-07-17T05:30:05Z
Мобілізація в Україні: як виключений з обліку може перевірити розшук від ТЦК
24tv
2025-07-17T05:27:30Z
"Підпільний стендап", телеканали та видавництва: які ще компанії отримали бронь від мобілізації
Фокус
2025-07-17T05:21:52Z
Правила перетину кордону з Румунією: які речі перевозити заборонено
Знай
2025-07-17T05:06:56Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів в Одесі: хто гарантовано отримає допомогу
Политека
2025-07-17T04:30:13Z
ТЦК викликає попри діючу відстрочку: коли можна анулювати повістку і як це зробити правильно
Знай
2025-07-17T04:06:09Z
Ви точно його пам’ятаєте: яке взуття було наймоднішим у 90-х
Telegraf
2025-07-17T04:03:58Z
Відомий український артист зізнався у почуттях до Злати Огнєвіч
GlavRed
2025-07-17T03:27:26Z
Буде тобі, враже, так, як відьма скаже: Укрпошта презентувала нову тематичну серію поштових марок
Взгляд
2025-07-17T03:00:29Z
Суд, штраф, заборона: Емма Вотсон виявилася злісною порушницею закону
GlavRed
2025-07-16T23:27:25Z
60-річна Елізабет Херлі розкрила свій головний секрет ідеальних фото
GlavRed
2025-07-16T23:27:25Z
Надя Дорофєєва показала доньку від Positiff: емоційний коментар співачки
GlavRed
2025-07-16T22:27:23Z
У Києві відбувся ексклюзивний показ «Операції Курськ»
УкраинФорм
2025-07-16T21:42:54Z
З високим рейтингом: 5 нових маловідомих серіалів, які ви могли пропустити
24tv
2025-07-16T21:36:39Z
Ексучасниця дуету "Алібі" показала дорослого сина
GlavRed
2025-07-16T20:27:25Z
Росія масовано атакувала Дніпро дронами: спалахнули пожежі, є жертва й постраждалі
24tv
2025-07-17T05:31:17Z
У Санкт-Петербурзі літали невідомі безпілотники: в аеропорту затримували рейси
24tv
2025-07-17T05:30:19Z
Заплатили до $9000 в криптовалюті незнайомцю з Telegram: на кордоні затримали групу «туристів»
InternetUA
2025-07-17T05:28:23Z
Атака дронів по Дніпру: одна людина загинула, ще п'ятеро постраждали
УкраинФорм
2025-07-17T05:24:26Z
У Білій Церкві водій на легковику збив дитину на пішохідному переході
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T05:18:41Z
Росіяни атакували з дрона чоловіка у Дніпровському районі Херсона
УкраинФорм
2025-07-17T04:27:50Z
Посадовицю "Київтелесервісу" підозрюють у переплаті 50 млн грн за мережеве обладнання
InternetUA
2025-07-17T04:27:06Z
Поблизу курортного Коблева на Миколаївщині військові виявили та знешкодили декілька якірних мін
УкраинФорм
2025-07-17T04:09:32Z
На Прикарпатті трьох осіб звинувачують в організації втечі ухилянтів до Румунії та Молдови
УкраинФорм
2025-07-17T03:57:22Z
Коли найкраще користуватися туалетом у літаку: стюардеса відкрила таємницю
24tv
2025-07-17T05:27:03Z
Швидка насолода: готуємо теплий азійський салат за 15 хвилин – рецепт Ектора
24tv
2025-07-17T04:54:23Z
Найкращі пряні парфуми для чоловіків на будь-який смак: добірка з 10 від Esquire
24tv
2025-07-17T04:00:35Z
Пролежить аж до весни: як правильно зберігати часник, щоб він не гнив
GlavRed
2025-07-17T03:27:01Z
Такі деруни вийдуть ще смачнішими: як їх приготувати із вершково-грибною начинкою
Telegraf
2025-07-17T03:18:31Z
Що насправді приховують публікації у соцмережах: ознаки низької самооцінки
Знай
2025-07-17T02:51:48Z
Проблеми стануть вашими друзями, якщо не викинете цю річ. Що може накликати біду
Telegraf
2025-07-17T00:33:10Z
Що не варто зберігати у пластикових контейнерах: 4 домашні предмети
24tv
2025-07-16T23:12:43Z
День ангела 17 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-16T23:12:17Z
Парма цікавиться півзахисником, який не потрібен Арсеналу
Football.ua
2025-07-17T05:22:13Z
"Не даю жодних шансів": ексчемпіон світу зробив категоричний прогноз на битву Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-17T05:06:18Z
Вердер домовився з нападником Ювентуса
Football.ua
2025-07-17T05:00:28Z
Ільвес — Шахтар. Напередодні
Football.ua
2025-07-17T04:45:46Z
Троянда за останні гроші і шкільна любов: історія кохання Олександра Усик та дружини Катерини
24tv
2025-07-17T04:18:58Z
До 5 тисяч доларів за бій: які зарплати можуть отримувати боксерські рефері
24tv
2025-07-17T03:54:35Z
Народилась у Росії та шкільна любов боксера: що відомо про неймовірну дружину Олександра Усика
24tv
2025-07-17T02:15:04Z
Мілан вибув із перегонів за Ніколасом Джексоном
Football.ua
2025-07-16T21:43:25Z
Лукман повідомив Аталанту про готовність перейти в Інтер
Football.ua
2025-07-16T21:21:36Z
Влетів в евакуатор і майже рік пробув у комі: як найстрашніша загибель пілота змінила Формулу-1
24tv
2025-07-17T04:15:19Z
Фірма з евакуації авто зловживала становищем, вимагаючи до 15 тисяч доларів за повернення машин
Топ Жир
2025-07-17T01:18:50Z
Subaru встановлює додаткову плату у 7000 доларів за нову гібридну версію Crosstrek
Топ Жир
2025-07-17T00:48:49Z
Штурмують ринок в Україні: експерти назвали ТОП-5 найнадійніших китайських авто
GlavRed
2025-07-17T00:27:34Z
“Екологічний” завод GM вироблятиме не лише електромобілі, а й великі бензинові авто
Топ Жир
2025-07-17T00:03:56Z
Найпопулярніша модель Mitsubishi перейде на гібридну версію до 2026 року
Топ Жир
2025-07-16T23:18:22Z
Унікальний Mazda RX-7 з фільму “Токійський дрифт” від Veilside був проданий за мільйон
Топ Жир
2025-07-16T23:03:24Z
Volvo почне виробляти позашляховики у США, щоб уникнути митних зборів Трампа
Топ Жир
2025-07-16T22:03:53Z
Порше ніколи не були дешевими, але тепер їх ціни значно зросли
Топ Жир
2025-07-16T20:33:39Z
ШІ проти людей. Дослідження показало, чиї робочі місця вже перебувають під загрозою
InternetUA
2025-07-17T05:22:58Z
Найбільший фрагмент Марса на Землі продано на аукціоні за $5,3 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T05:16:57Z
Магнітна буря 17 липня: яка її потужність
TSN
2025-07-17T05:03:13Z
Як очистити розʼєм зарядки смартфона без ризику
InternetUA
2025-07-17T05:01:02Z
Українські розробники інтегрували систему машинного зору у вітчизняні бойові дрони
InternetUA
2025-07-17T04:01:44Z
lifecell пояснив українцям, як врятувати eSIM та номер за 3 кроки
Хвиля
2025-07-17T03:51:34Z
Чоловік втратив 150 тисяч гривень, намагаючись купити смартфон онлайн
InternetUA
2025-07-17T03:16:11Z
ChatGPT перетвориться на онлайн-магазин: що відомо про співпрацю з Shopify
InternetUA
2025-07-17T02:03:38Z
Торік викиди вуглецю технологічного гіганта Amazon зросли вперше за три роки - Bloomberg
InternetUA
2025-07-17T01:01:17Z