/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F432%2F0f521e94f499993cfae168497884b8a1.png)
Як підзарядити себе та свою команду
Ми у Netpeak Group часто шукаємо прискіпливих, аналітичних людей зі структурним і критичним мисленням. Такі люди легко вміють бачити недоліки, вміють прораховувати кроки у випадку негативних сценаріїв.
Але вони ж схильні страждати від "синдрому самозванця" та "паралічу перфекціоніста". В якийсь момент це може призвести до того, що у людини зникає натхнення, енергія та мотивація щось робити. У цьому матеріалі – дам кілька порад, як цього уникнути.
1. Прийміть, що проблеми – це нормально
Щоб вибратися із пастки самокритики, перше, що треба зробити – усвідомити, що проблеми – це нормально. За 19 років у бізнесі я розробив та впровадив достатньо багато менеджерських принципів, які зібрав у курсі з 38 практичних уроків. У березні виклав їх у форматі стислих текстових та відеоуроків у своєму безкоштовному курсі для всіх охочих.
Тож, повертаючись до порад, прийміть, що:
1. Shit happens. Проблеми з'являються теж у всіх, а не тільки у вас.
2. Будь-яку проблему треба вирішувати максимально автономно та самостійно.
3. Потрібно одразу пропонувати рішення. Тобто якщо ви йдете до когось з проблемою, то одразу пропонуйте рішення. І те ж саме вимагайте від інших – від ваших колег, від ваших співробітників.
2. Робіть фокус на позитиві
Більш щасливими почувають себе ті люди, які вміють бачити позитив та грамотно реагувати на негатив. І навпаки – ті, хто фокусується на негативі, зазвичай менш щасливі.
Помічати позитив – це теж скіл. І цей скіл можна і треба прокачувати.
Будь-який менеджер постійно працює над вирішенням якихось проблем. В цьому оточенні проблем іноді складно помічати позитив. Тому я вважаю скіл навчитися помічати позитив важливим.
Як прокачати скіл "фокусуватися на позитиві"?
1. Створюйте чати з гарними новинами.
Позитив на роботі важливо бачити будь-якому співробітнику, а не тільки фаундеру, керівнику чи топменеджеру.
Для цього створіть чат у месенджері в якому ви спілкуєтеся по роботі (наприклад, у нас це Telegram). Назвіть його Good News/позитивні новини/помічати позитив або якось по-іншому, але щоб із назви було зрозуміло, що тут будуть гарні новини. Додайте в цей чат всіх співробітників компанії/департаменту/відділу і дайте їм можливість створювати там публікації.
2. Робіть раз на квартал пост з гарними новинами в соціальних мережах.
3. Ведіть щоденник позитиву.
Ідея в тому, щоб просто ручкою, в блокноті писати, що класного відбулося за день: що позитивного ви бачили, що класного було, що вам сподобалось. Наприклад, ви бачили, який класний був захід сонця, як кльово ви погралися з домашнім улюбленцем, прикольно провели час з другом, познайомились з цікавою людиною, здобули якісь нові результати на роботі, знайшли прикольну пісню. Тобто основна ідея – навчити мозок шукати позитив.
4. Зробіть так, щоб дашборди вашого відділу/департаменту/бізнесу допомагали помічати позитив.
Наприклад, у нас є шаблон дашборду за роками з різними показниками: ревеню, витрати, профіт. Тут видно, що в розрізі років відбуваються великі позитивні зміни, хоча раніше ми цього могли не помітити.
3. Практична табличка для наближення до work life harmony
Вважаю, що енергія працює так само як і гроші: є доходи та витрати, ми їх фіксуємо. Ідея цієї таблички – це усвідомити те, що дає вам енергію, що її забирає і зафіксувати це.
Ми у Netpeak Group вже назвали це PnL (profit and loss – прибуток та збитки) енергії.
Наприклад, ви пішли в спортивний зал і витратили фізичні сили, час і гроші на тренування – це пишемо у витрати. В доходах у вас буде ваше самопочуття під час і після тренування. Ось вам і ваш PnL.
Як працювати з табличкою?
У документі є дві таблиці: що мені дає енергію, що у мене забирає енергію.
1. У першому стовпчику таблиці Що мені надає енергію ви вказуєте "Що надає енергію?" (можливі варіанти: холодний душ, біг, позитивний фідбек мого виступу на конференції, навчився в експертів новим фішкам). Тобто тут ви маєте вписати все те, від чого ви кайфуєте і від чого заряджаєтеся енергією.
1.1. У першому стовпчику таблиці Що у мене забирає енергію ви вказуєте "Що забирає енергію?" (можливі варіанти: тривалі мітинги, чати сусідів, прильоти). Тобто тут ви маєте вписати все те, що вас дратує та емоційно виснажує.
2. У другому стовпчику обох таблиць потрібно вказати "До якої сфери життя це відноситься?" – бізнес, особисте життя, саморозвиток, інше.
3. У третьому стовпчику ви маєте позначити "У якій перспективі це дає/забирає енергію?" – довгостроково, короткостроково, середньостроково.
4. У четвертому стовпчику потрібно позначити "З ким конкретно це пов'язано?".
5. Далі ви у таблиці позначаєте чи була у цьому місяці у вас ця подія/дія з першого стовпчика "Що надає/забирає енергію?" – так або ні.
Я заповнив таку таблицю. І знаєте, що зрозумів? По-перше, речей, які в мене забирають енергію, ну дуже прям багато. По-друге, речі, які мені дають енергію, їх з'ясувалося, що немало, але вони дуже короткострокові. Тобто мало є речей, які мені дають середньострокову та довгострокову енергію. Таким чином я почав аналізувати та намагатися додавати те, що може мені дати "довгу" енергію.
4. Як дбати про себе та підзаряджати свою "батарейку"?
Головний проєкт у вашому житті – це ви самі. Ви самі маєте берегти себе, ви самі маєте підзаряджати вашу батарейку.
Якщо у вас "сіла внутрішня батарейка" – це нормально. Це можна вирулити. Це теж проблема, яку можна перетворити в таску. Але звісно, краще, щоб ви до цього не доводили. Я бачив багато профі й вони ніколи не доводять себе до такого стану. Вони заздалегідь розуміють, коли "батарейка сяд"" і відразу її "підзаряджають". Думаю, що це теж скіл, якому потрібно навчитись.
Бізнесово-менеджерські інструменти підзарядки батарейки:
1. Відпустка (навіть якщо вам здається, що вона вам не потрібна).
2. Тімбілдинг. Проведіть час із колегами без спілкування про роботу.
3. Нові проєкти, оновлення команди: може треба звільнити "токсиків", взяти більше людей, щоб вигрібати навантаження, чи, навпаки, щоб вигрібати – звільнити тих, хто тягне вниз.
4. Визнання: винагороди, потрапляння в престижні рейтинги, виступи на конференціях.
5. Сабатікал. Сабатікал – це тривала перерва в роботі, можливість вийти з повсякденної рутини, зосередитись на своєму благоустрої або професійному розвитку, подорожувати або пізнавати себе.
6. Зміна сфер відповідальності: взяти інші проєкти, інші команди в менеджмент.
Загальні інструменти підзарядки внутрішньої батарейки: фізична активність, здорове харчування, якісний сон, хобі та інтереси, соціальні зв’язки і організація свого часу та комфортного побуту.
Таким чином, ви маєте поради, які допоможуть вам самому подбати про себе та свою команду.
Хочете стати колумністом LIGA.net – пишіть нам на пошту. Але спершу, будь ласка, ознайомтесь із нашими вимогами до колонок.