MY.UAНовини
«Коаліція нерішучих». Чому плани розміщення європейських військ в Україні буксують»
«Коаліція нерішучих». Чому плани розміщення європейських військ в Україні буксують»

«Коаліція нерішучих». Чому плани розміщення європейських військ в Україні буксують»

«Коаліція нерішучих». Чому плани розміщення європейських військ в Україні буксують»

Минулого тижня в Парижі відбувся саміт «коаліції охочих». Але значно точніше було б назвати його «коаліцією нерішучих».

У Києві паризьку зустріч розглядали як одну з можливостей заручитися гарантіями безпеки, здатними стримати Москву від нової агресії та забезпечити виконання майбутньої мирної угоди з Росією. Адже США дедалі більше відсторонюються від оборони Європи. Зі свого боку французький президент Емманюель Макрон і британський прем’єр Кір Стармер робили все, щоби переконати лідерів країн Європи виробити угоду про розміщення європейських сил стримування в повітрі, на воді й на суші в Україні.

 За словами Макрона, план полягає в тому, щоб направити європейські війська, основу яких становитимуть франко-британські підрозділи, не на лінію фронту, а в «певні стратегічні місця, заздалегідь обговорені з українцями». Вони справлятимуть «стримувальний ефект» на Росію навколо великих міст або важливих об’єктів, а також допомагатимуть навчати українські збройні сили. Французький президент припускає, що сили стримування можуть бути розгорнуті в центрі країни, вздовж Дніпра.

Але гора народила мишу: саміт закінчився з мінімальним результатом.

Лідери країн не вийшли з публічним зобов’язанням відправити свої військові підрозділи до України. Все, що вирішили в Парижі, — відправити до Києва групу, яка впродовж наступних тижнів визначатиме, скільки європейських військ буде потрібно та де їх варто розмістити. «Гадаю, що протягом трьох-чотирьох тижнів у нас буде вирішено наступні два питання: структура української армії, сил підтримки й досить точний план дій із зазначенням потреб, а також учасників», — заявив Макрон.

Після зустрічі в Парижі Володимир Зеленський повідомив, що в Києві протягом тижня у вузькому колі відбудеться «термінова зустріч» країн, які стовідсотково будуть готові відправити свої контингенти на територію України. За його словами, «коаліція охочих» має дати відповіді на такі запитання: які країни візьмуть участь у силах стримування? Де ці сили будуть розміщені? Коли вони з’являться в Україні — коли розпочнеться перемир’я чи після завершення війни? Як вони реагуватимуть у разі виникнення загрози?

Колишній командувач сил НАТО в Європі Веслі Кларк сповнений оптимізму й оцінює ймовірність появи в Україні британських і французьких військ у 70–80%. На сьогодні, крім Франції та Великої Британії, про готовність відправити свої війська до України твердо заявили лише кілька країн. Якщо країни Балтії та Чехія готові піти на цей крок, то Греція — за певних умов, Польща й Італія — категорично відмовляються, а Німеччина займає невизначену позицію.

Наприклад, Афіни готові брати участь у силах стримування в Україні лише за умов офіційної угоди про припинення вогню, заборони на розгортання військ на території Росії та наявності чіткого плану виходу в разі поновлення бойових дій.

Зі свого боку Рим пропонує поширити на Україну статтю 5 Договору НАТО, не приймаючи нашої країни до Альянсу: як вважає прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні, це було б «простіше та ефективніше, ніж інші ідеї, що нині на столі». Водночас очевидно, що пропозиція Мелоні є свідомо порожньою й провокативною, оскільки консенсусу щодо поширення статті 5 на Україну серед країн-членів НАТО немає й не передбачається.

Від рішення відправити свої підрозділи до України уряди європейських країн зупиняє неготовність їхніх армій брати участь у таких операціях. Занепокоєння щодо можливої реакції суспільства на можливу загибель солдатів. Побоювання спровокувати Росію, яка демонструє незгоду з цією ініціативою та всіляко їй протидіє. Та головна перешкода — страх перед ризиками, пов’язаними з небажанням США гарантувати підтримку європейських сил стримування.

У Європі поширена думка, що британо-французький план буде життєздатним лише за наявності американської підтримки у вигляді повітряного прикриття й розвідки. Водночас, як зазначає колишній командувач армії США в Європі Бен Годжес, майже немає шансів, що адміністрація Трампа забезпечить політичну та військову підтримку європейській місії. Тому європейські держави мають розраховувати тільки на себе. Але залишається незрозумілим, що вони зможуть зробити без прямої підтримки США.

«Для стримування росіян потрібна не моніторингова операція (peace monitoring), коли спостерігачі, озброєні максимум особистою стрілецькою зброєю, тільки фіксують порушення режиму припинення вогню. Потрібна операція категорії «примус до миру» (peace making) або щонайменше «підтримка миру» (peace enforcement). А для таких операцій необхідні повнокровні бойові частини та з’єднання на броньованій техніці з важким озброєнням і вогневою підтримкою з повітря хоча б ударними вертольотами», — сказав у коментарі ZN.UA ексміністр оборони Анатолій Гриценко.

 Попри рішучі заяви Макрона та Стармера, ймовірність появи місії з широким мандатом невелика. Останніми тижнями стало помітно, як здуваються амбітні плани. І якщо раніше  йшлося про те, щоб відправити до України у складі сил стримування 30 тисяч солдатів, то тепер у Парижі й Лондоні кажуть про 10 тисяч. Водночас зараз Стармер практично не згадує про наземну місію, зосереджуючись на повітряній і морській підтримці — розміщенні авіації в Румунії та патрулюванні Чорного моря.

З огляду на зазначене, Київ має політично та психологічно бути готовим до такого можливого сценарію, коли в нашій країні не буде розгорнуто сил стримування за участю країн-членів НАТО, на Україну не поширюватиметься стаття 5 Вашингтонського договору, а єдиною гарантією нашої безпеки буде українська армія. Тому нам не варто беззастережно відкидати ідею присутності в Україні миротворців ООН.

У ситуації, коли «коаліція охочих» перебуває на етапі формування й наразі незрозуміло, скільки країн готові відправити війська і яким буде їхній мандат, у Парижі та Лондоні вивчають різні варіанти, здатні забезпечити стійкий мир. За інформацією The Telegraph, Макрон, зокрема, розглядає можливість створення під егідою ООН місії для захисту України під час потенційної майбутньої мирної угоди.

Президент Фінляндії Александр Стубб так пояснив різницю між розгортанням військ «коаліції охочих» і миротворчих місій: «Необхідно розділяти два етапи: припинення вогню та мирну угоду. Перший вимагає гарантій безпеки, включно з підтримкою в повітрі, на морі та, можливо, на суші. Політичні рішення, ухвалені в Парижі, стосуються саме цього етапу. Мирна ж угода передбачає розгортання миротворчих сил із міжнародним мандатом. Ці процеси не можна змішувати».

Миротворчий контингент ООН — далеко не оптимальний варіант. Як зазначив Веслі Кларк, «блакитні каски» не підходять для забезпечення перемир’я, оскільки, якщо ворог його порушить, то потрібно буде давати відсіч. Не дивно, що в Києві на публікацію The Telegraph відреагували з обуренням, заявивши, що варіант із миротворцями не розглядається як альтернатива гарантіям безпеки. Однак миротворці ООН можуть узяти участь у комбінованому варіанті місії з підтримки миру в Україні.

За інформацією La Repubblica, європейські партнери розглядають можливість створення двох миротворчих місій. Перша може діяти під егідою ООН і складатися з військовослужбовців Індії, Бразилії, Індонезії та Саудівської Аравії, які будуть розташовані на російсько-українському кордоні. Друга місія, куди можуть увійти військові з Великої Британії, Франції, Німеччини та Канади, контролюватиме кордони України з ЄС. Цей план передбачає й стратегічну підтримку з боку США.

Водночас зовсім не очевидно, що Рада безпеки ООН погодиться на розміщення миротворчої місії ООН. А без схвалення РБ ООН, де Росія має право вето, така ініціатива приречена на провал. Також потрібно враховувати, що в разі появи в Україні європейських сил стримування Москва намагатиметься дискредитувати їх усіма можливими способами, спеціально створюючи конфліктні ситуації навколо місць їх розгортання, щоб продемонструвати беззубість Європи.

«Коли кажуть про місію під прапором ООН, то соромливо замовчують, що склад місії (військові підрозділи конкретних країн) має обов’язково бути схвалений обома сторонами конфлікту. Росія ж чітко сказала, що натовських військових там не буде. Тому розмови «коаліції» про місію ООН — блеф», — вважає Анатолій Гриценко.

Зараз на столі переговорів — різні пропозиції. Але поки триває обговорення, Києву вже сьогодні необхідно враховувати юридичні аспекти перебування іноземного військового контингенту на українській території й готувати зміни до законодавства. Зокрема прописати в Законі «Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України» підстави, умови та процедури перебування військовослужбовців із майбутніх сил стримування. Без чіткої правової бази будь-яка іноземна військова присутність буде предметом політичних спекуляцій.

Наразі ж питання розгортання європейських сил стримування в Україні як гарантій її безпеки залишається відкритим: попри зусилля Парижа та Лондона всередині ЄС немає консенсусу стосовно цього питання. Однак реальність у сфері безпеки така, що Україна та Європа постануть перед загрозою нової війни, якщо європейські політики не візьмуть на себе відповідальність і не зможуть подолати свої сумніви та страхи. Європа не має повторити помилки минулого, залишивши Україну наодинці з агресором.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Дизайнер Зеленского рассказал, готов ли "переодеть" украинских военных
Telegraf
2025-07-27T15:21:24Z
Старлайт приходит на помощь молодёжи в трейлере второго сезона "Поколение «Ви»"
GameMag
2025-07-27T15:03:14Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Как ретроградный Меркурий сводит с ума… ваших питомцев: советы для хазяев котиков и собачек
Знай
2025-07-27T15:51:33Z
На замену дорогим деликатесам: готовим намазку из кабачков для вкусного перекуса
Telegraf
2025-07-27T15:30:32Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Четыре главных лайфхака перед авиаперелетом: советы бортпроводника
TSN
2025-07-27T15:21:10Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Безуглая ответила на упреки, что из-за синдрома Аспергера не может иметь доступ к гостайне
Комсомольская правда
2025-07-27T12:30:15Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Грибковая угроза: как микроорганизмы могут провоцировать болезнь Альцгеймера
TSN
2025-07-27T14:09:24Z
Япония на шаг к лечению синдрома Дауна, а США — к победе над раком
Comments UA
2025-07-27T13:36:49Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Лавров унизил Трампа после его угроз Путину
Comments UA
2025-07-15T18:10:38Z
Вучич после заявления министра отрицал возможность санкций против РФ
Апостроф
2025-07-27T15:51:01Z
"А Адаму когда?" Награждение Путина медалью вызвало шквал шуток в сети
Telegraf
2025-07-27T15:48:21Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
На границе установлен рекорд пассажиропотока – ГПСУ
ZN UA
2025-07-27T15:54:55Z
47-летняя Лидия Таран рассказала о трудностях обучения во Франции: "Первую сессию завалила"
TSN
2025-07-27T15:48:03Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В немецком Дуйсбурге взорвали 63-метровую высотку
Европейская правда
2025-07-27T12:43:35Z
Работник ТЦК избил мужчину - полиция взялась за дело
Gazeta UA
2025-07-27T12:27:33Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Жара и дожди: синоптики дали прогноз – какой погоды ждать в августе
Знай
2025-07-27T15:30:44Z
Россияне атакуют на 12 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-07-27T14:57:12Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Реакция тренера "Шахтера" на горячую украинку стала хитом в сети
Telegraf
2025-07-27T15:48:39Z
Мюллер уходит в Ванкувер: футболист продолжит карьеру в МЛС
Корреспондент
2025-07-27T15:27:19Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
На этапе Кубка вызова мира у Онофрийчук золото в упражнениях с булавой
Корреспондент
2025-07-27T15:12:49Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
В Польше будут бастовать работники железной дороги
Европейская правда
2025-07-27T14:00:15Z
Прибавку к пенсии дадут не всем: что должны сделать старики
Знай
2025-07-27T12:30:14Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
"Автор сценария — Нил Дракманн": The Last of Us скоро вернётся в виде книги
GameMag
2025-07-27T15:45:26Z
Дождались: Toxic Crusaders выходит 4 декабря
GameMag
2025-07-27T15:45:18Z
Скотт и Рамона отправляются в безумное приключение по Торонто: Геймплей Scott Pilgrim EX
GameMag
2025-07-27T15:15:43Z
Российский автосимулятор CarX Street вышел на PlayStation 5
GameMag
2025-07-27T15:15:26Z
10 вещей, которые следует сделать перед Солнечным затмением, чтобы "не слететь с орбиты"
Знай
2025-07-27T14:51:06Z
На Земле появился совершенно новый вид кислотных дождей, предупреждают ученые
Фокус
2025-07-27T13:42:18Z
Ежемесячно "отрывай" от зарплаты по 50 долларов и авто - твое. Сколько понадобится времени
Telegraf
2025-07-27T12:21:08Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z