MY.UAНовини
«Коаліція нерішучих». Чому плани розміщення європейських військ в Україні буксують»
«Коаліція нерішучих». Чому плани розміщення європейських військ в Україні буксують»

«Коаліція нерішучих». Чому плани розміщення європейських військ в Україні буксують»

«Коаліція нерішучих». Чому плани розміщення європейських військ в Україні буксують»

Минулого тижня в Парижі відбувся саміт «коаліції охочих». Але значно точніше було б назвати його «коаліцією нерішучих».

У Києві паризьку зустріч розглядали як одну з можливостей заручитися гарантіями безпеки, здатними стримати Москву від нової агресії та забезпечити виконання майбутньої мирної угоди з Росією. Адже США дедалі більше відсторонюються від оборони Європи. Зі свого боку французький президент Емманюель Макрон і британський прем’єр Кір Стармер робили все, щоби переконати лідерів країн Європи виробити угоду про розміщення європейських сил стримування в повітрі, на воді й на суші в Україні.

 За словами Макрона, план полягає в тому, щоб направити європейські війська, основу яких становитимуть франко-британські підрозділи, не на лінію фронту, а в «певні стратегічні місця, заздалегідь обговорені з українцями». Вони справлятимуть «стримувальний ефект» на Росію навколо великих міст або важливих об’єктів, а також допомагатимуть навчати українські збройні сили. Французький президент припускає, що сили стримування можуть бути розгорнуті в центрі країни, вздовж Дніпра.

Але гора народила мишу: саміт закінчився з мінімальним результатом.

Лідери країн не вийшли з публічним зобов’язанням відправити свої військові підрозділи до України. Все, що вирішили в Парижі, — відправити до Києва групу, яка впродовж наступних тижнів визначатиме, скільки європейських військ буде потрібно та де їх варто розмістити. «Гадаю, що протягом трьох-чотирьох тижнів у нас буде вирішено наступні два питання: структура української армії, сил підтримки й досить точний план дій із зазначенням потреб, а також учасників», — заявив Макрон.

Після зустрічі в Парижі Володимир Зеленський повідомив, що в Києві протягом тижня у вузькому колі відбудеться «термінова зустріч» країн, які стовідсотково будуть готові відправити свої контингенти на територію України. За його словами, «коаліція охочих» має дати відповіді на такі запитання: які країни візьмуть участь у силах стримування? Де ці сили будуть розміщені? Коли вони з’являться в Україні — коли розпочнеться перемир’я чи після завершення війни? Як вони реагуватимуть у разі виникнення загрози?

Колишній командувач сил НАТО в Європі Веслі Кларк сповнений оптимізму й оцінює ймовірність появи в Україні британських і французьких військ у 70–80%. На сьогодні, крім Франції та Великої Британії, про готовність відправити свої війська до України твердо заявили лише кілька країн. Якщо країни Балтії та Чехія готові піти на цей крок, то Греція — за певних умов, Польща й Італія — категорично відмовляються, а Німеччина займає невизначену позицію.

Наприклад, Афіни готові брати участь у силах стримування в Україні лише за умов офіційної угоди про припинення вогню, заборони на розгортання військ на території Росії та наявності чіткого плану виходу в разі поновлення бойових дій.

Зі свого боку Рим пропонує поширити на Україну статтю 5 Договору НАТО, не приймаючи нашої країни до Альянсу: як вважає прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні, це було б «простіше та ефективніше, ніж інші ідеї, що нині на столі». Водночас очевидно, що пропозиція Мелоні є свідомо порожньою й провокативною, оскільки консенсусу щодо поширення статті 5 на Україну серед країн-членів НАТО немає й не передбачається.

Від рішення відправити свої підрозділи до України уряди європейських країн зупиняє неготовність їхніх армій брати участь у таких операціях. Занепокоєння щодо можливої реакції суспільства на можливу загибель солдатів. Побоювання спровокувати Росію, яка демонструє незгоду з цією ініціативою та всіляко їй протидіє. Та головна перешкода — страх перед ризиками, пов’язаними з небажанням США гарантувати підтримку європейських сил стримування.

У Європі поширена думка, що британо-французький план буде життєздатним лише за наявності американської підтримки у вигляді повітряного прикриття й розвідки. Водночас, як зазначає колишній командувач армії США в Європі Бен Годжес, майже немає шансів, що адміністрація Трампа забезпечить політичну та військову підтримку європейській місії. Тому європейські держави мають розраховувати тільки на себе. Але залишається незрозумілим, що вони зможуть зробити без прямої підтримки США.

«Для стримування росіян потрібна не моніторингова операція (peace monitoring), коли спостерігачі, озброєні максимум особистою стрілецькою зброєю, тільки фіксують порушення режиму припинення вогню. Потрібна операція категорії «примус до миру» (peace making) або щонайменше «підтримка миру» (peace enforcement). А для таких операцій необхідні повнокровні бойові частини та з’єднання на броньованій техніці з важким озброєнням і вогневою підтримкою з повітря хоча б ударними вертольотами», — сказав у коментарі ZN.UA ексміністр оборони Анатолій Гриценко.

 Попри рішучі заяви Макрона та Стармера, ймовірність появи місії з широким мандатом невелика. Останніми тижнями стало помітно, як здуваються амбітні плани. І якщо раніше  йшлося про те, щоб відправити до України у складі сил стримування 30 тисяч солдатів, то тепер у Парижі й Лондоні кажуть про 10 тисяч. Водночас зараз Стармер практично не згадує про наземну місію, зосереджуючись на повітряній і морській підтримці — розміщенні авіації в Румунії та патрулюванні Чорного моря.

З огляду на зазначене, Київ має політично та психологічно бути готовим до такого можливого сценарію, коли в нашій країні не буде розгорнуто сил стримування за участю країн-членів НАТО, на Україну не поширюватиметься стаття 5 Вашингтонського договору, а єдиною гарантією нашої безпеки буде українська армія. Тому нам не варто беззастережно відкидати ідею присутності в Україні миротворців ООН.

У ситуації, коли «коаліція охочих» перебуває на етапі формування й наразі незрозуміло, скільки країн готові відправити війська і яким буде їхній мандат, у Парижі та Лондоні вивчають різні варіанти, здатні забезпечити стійкий мир. За інформацією The Telegraph, Макрон, зокрема, розглядає можливість створення під егідою ООН місії для захисту України під час потенційної майбутньої мирної угоди.

Президент Фінляндії Александр Стубб так пояснив різницю між розгортанням військ «коаліції охочих» і миротворчих місій: «Необхідно розділяти два етапи: припинення вогню та мирну угоду. Перший вимагає гарантій безпеки, включно з підтримкою в повітрі, на морі та, можливо, на суші. Політичні рішення, ухвалені в Парижі, стосуються саме цього етапу. Мирна ж угода передбачає розгортання миротворчих сил із міжнародним мандатом. Ці процеси не можна змішувати».

Миротворчий контингент ООН — далеко не оптимальний варіант. Як зазначив Веслі Кларк, «блакитні каски» не підходять для забезпечення перемир’я, оскільки, якщо ворог його порушить, то потрібно буде давати відсіч. Не дивно, що в Києві на публікацію The Telegraph відреагували з обуренням, заявивши, що варіант із миротворцями не розглядається як альтернатива гарантіям безпеки. Однак миротворці ООН можуть узяти участь у комбінованому варіанті місії з підтримки миру в Україні.

За інформацією La Repubblica, європейські партнери розглядають можливість створення двох миротворчих місій. Перша може діяти під егідою ООН і складатися з військовослужбовців Індії, Бразилії, Індонезії та Саудівської Аравії, які будуть розташовані на російсько-українському кордоні. Друга місія, куди можуть увійти військові з Великої Британії, Франції, Німеччини та Канади, контролюватиме кордони України з ЄС. Цей план передбачає й стратегічну підтримку з боку США.

Водночас зовсім не очевидно, що Рада безпеки ООН погодиться на розміщення миротворчої місії ООН. А без схвалення РБ ООН, де Росія має право вето, така ініціатива приречена на провал. Також потрібно враховувати, що в разі появи в Україні європейських сил стримування Москва намагатиметься дискредитувати їх усіма можливими способами, спеціально створюючи конфліктні ситуації навколо місць їх розгортання, щоб продемонструвати беззубість Європи.

«Коли кажуть про місію під прапором ООН, то соромливо замовчують, що склад місії (військові підрозділи конкретних країн) має обов’язково бути схвалений обома сторонами конфлікту. Росія ж чітко сказала, що натовських військових там не буде. Тому розмови «коаліції» про місію ООН — блеф», — вважає Анатолій Гриценко.

Зараз на столі переговорів — різні пропозиції. Але поки триває обговорення, Києву вже сьогодні необхідно враховувати юридичні аспекти перебування іноземного військового контингенту на українській території й готувати зміни до законодавства. Зокрема прописати в Законі «Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України» підстави, умови та процедури перебування військовослужбовців із майбутніх сил стримування. Без чіткої правової бази будь-яка іноземна військова присутність буде предметом політичних спекуляцій.

Наразі ж питання розгортання європейських сил стримування в Україні як гарантій її безпеки залишається відкритим: попри зусилля Парижа та Лондона всередині ЄС немає консенсусу стосовно цього питання. Однак реальність у сфері безпеки така, що Україна та Європа постануть перед загрозою нової війни, якщо європейські політики не візьмуть на себе відповідальність і не зможуть подолати свої сумніви та страхи. Європа не має повторити помилки минулого, залишивши Україну наодинці з агресором.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Китай обмежує держзакупівлі медичного обладнання з ЄС
УкраинФорм
2025-07-06T16:09:57Z
Чому волосся випадає через стрес — і як його врятувати
360ua.news
2025-07-06T16:06:08Z
Низькокалорійний, солодкий і корисний: ідеальний фрукт існує
24tv
2025-07-06T15:30:57Z
Які овочі мають найменше цукру: дієтологиня назвала 12 найкращих варіантів
Фокус
2025-07-06T15:30:19Z
Дієтолог наполягає, що ці 5 продуктів не можна їсти перед сном
24tv
2025-07-06T14:51:31Z
Від яких хвороб лікує виноград – цінні поради
Gazeta UA
2025-07-06T14:21:00Z
Не купуйте таку ковбасу: як не нарватися на шкідливий продукт у магазині
Telegraf
2025-07-06T12:48:30Z
Ціна шокує: кілограм популярного продукту вже майже 600 гривень
Знай
2025-07-06T16:00:13Z
«Укрзалізниця» додала потяги з жіночими купе: коли будуть доступні квитки
TSN
2025-07-06T15:36:58Z
Ці виплати надають вже 2 роки – хто з українців може отримувати 5 000 гривень
24tv
2025-07-06T15:27:56Z
Шахраї маскуються під банки у Telegram: нова схема обману
InternetUA
2025-07-06T15:01:01Z
Нерухомість у Литві: які ціни та як українцям купити там квартиру
24tv
2025-07-06T14:24:33Z
Попит на кредити росте: хто і навіщо найчастіше бере позики Україні
24tv
2025-07-06T14:15:18Z
На монетці номіналом в 1 гривню можна добре заробити: на що варто звернути увагу
Telegraf
2025-07-06T14:06:09Z
Геополітична нестабільність: ЄС створить стратегічні запаси копалин, продуктів харчування та обладнань
ZN UA
2025-07-06T14:00:54Z
ОПЕК+ збільшує видобуток: що це означає для України та Росії?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T14:00:19Z
Олігарх-утікач Шор заявив, що єдиний порятунок для Молдови – це союз з Росією
Европейская правда
2025-07-06T16:10:04Z
Келлог про розмову Зеленського і Трампа: "Співчуття – ключова складова лідерства"
Европейская правда
2025-07-06T16:09:46Z
Чому Трамп уникає питання продажу зброї для України - в МЗС назвали нюанс
GlavRed
2025-07-06T16:09:20Z
Трамп оголосив надзвичайний стан у Техасі: що відбувається
TSN
2025-07-06T16:06:01Z
Президенти Литви та Німеччини обговорили підтримку України та тиск на Росію
УкраинФорм
2025-07-06T16:00:28Z
Велика гра Сі: аналітик розкрив три причини, навіщо Пекіну затяжна війна в Україні
GlavRed
2025-07-06T15:57:47Z
"Буде супервесело": Ілон Маск готується до першого з'їзду своєї партії
GlavRed
2025-07-06T15:57:03Z
Альтернативи немає: які переваги Україна отримає від вступу в Євросоюз
24tv
2025-07-06T15:51:49Z
Трампа просять дати зброю ЗСУ, два блоки Кремля у Молдові, ДТП з українцями: новини вихідних
Европейская правда
2025-07-06T15:48:11Z
BILD опублікував таємний список озброєння, що Україна запросила у Німеччини: що у ньому
Лига
2025-07-06T16:06:25Z
Що не можна викидати з дому після похорону
24tv
2025-07-06T15:51:50Z
Обіцяли курку - дали "Мівіну": гості на весіллі залишилися голодні, бо молодята вирішили "пожартувати"
Знай
2025-07-06T15:51:50Z
"Писати між рядків": як виживали журналісти в СРСР
Telegraf
2025-07-06T15:42:44Z
Відмовтеся від слова "садьба", "заміжжя" і "женітьба" для цієї важливої урочистості
24tv
2025-07-06T15:42:14Z
Британія зупинила виробництво винищувачів Typhoon через брак замовлень, – FT
24tv
2025-07-06T15:39:08Z
Батьки, запасайтеся терпінням: дитячі садки в Україні працюватимуть по-новому
Знай
2025-07-06T15:30:51Z
Як за прізвищем дізнатись історію свого роду - все вирішує кілька літер
GlavRed
2025-07-06T15:27:00Z
Це місто визнали найнебезпечнішим для водіїв у США
Топ Жир
2025-07-06T15:18:50Z
Ворог упродовж дня понад 30 разів атакував два райони Дніпропетровщини, є поранений
УкраинФорм
2025-07-06T16:12:44Z
Без бронетехніки: у ЗСУ пояснили, як окупанти змінили тактику на Торецькому напрямку
24tv
2025-07-06T16:03:30Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на тиждень з 7 по 13 липня: місто накриє хвиля спеки, синоптики назвали дати
Политека
2025-07-06T16:00:46Z
Росіяни просунулися біля чотирьох сіл — DeepState
ZN UA
2025-07-06T15:51:11Z
Звільнення з полону: які пільги передбачені для українських захисників і захисниць
24tv
2025-07-06T15:42:01Z
Графік відключення води на тиждень з 7 по 13 липня у Миколаївській області: де чекати тривалих обмежень
Политека
2025-07-06T15:30:50Z
Навіть не посоромилися: росіяни показали відео, як наводили дрони на рятувальників у Херсоні
24tv
2025-07-06T15:30:06Z
Україну накриває аномальна спека: синоптик здивував прогнозом на найближчі дні
GlavRed
2025-07-06T15:27:55Z
Графік відключення світла на тиждень 7–13 липня в Дніпропетровській області: зроблено попередження
Политека
2025-07-06T15:00:18Z
4 речі, які миттєво можуть змінити вигляд оселі
24tv
2025-07-06T16:15:41Z
Цей трюк знають не всі: приготуйте малосольні огірки в пакеті, і вони будуть хрумтіти, як ніколи
Telegraf
2025-07-06T15:54:21Z
Цю консервацію краще не купувати: корисно знати
24tv
2025-07-06T15:06:20Z
Такого Лондона ви не бачили: куди піти та що подивитися у столиці Британії
24tv
2025-07-06T14:45:16Z
Як зберегти огірки хрусткими: господині розповіли простий лайхфак
24tv
2025-07-06T14:45:14Z
Чому ми не пам’ятаємо сни: наукове пояснення і що з цим робити
GlavRed
2025-07-06T14:27:44Z
7 ритуалів, які допоможуть краще прокидатися вранці: це цікаво знати
24tv
2025-07-06T14:15:26Z
У що пограти біля басейну: топові ідеї для літнього відпочинку з родиною
24tv
2025-07-06T14:09:56Z
Як правильно збирати та зберігати насіння петуній: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-06T14:06:10Z
Рве на частини, – Джамала заспівала з батьком та довела мережу до сліз
24tv
2025-07-06T16:15:34Z
«ЛЮДИНА РОКУ-2024»: церемонія нагородження
УкраинФорм
2025-07-06T16:03:42Z
"Дякую вам": Оззі Осборн зіграв свій прощальний концерт
GlavRed
2025-07-06T15:27:47Z
Марк Фейгін офіційно уклав шлюб з українкою та розкрив правду про її характер
TSN
2025-07-06T14:48:22Z
Дмитро Гордон приголомшив фото з молодою Бужинською: як артистка змінилася до невпізнання
TSN
2025-07-06T14:48:21Z
Ікона бойовиків: 4 найкращі фільми з Сильвестром Сталлоне, які ви мусите побачити
24tv
2025-07-06T14:42:58Z
Оззі Осборн виступив востаннє разом з оригінальним складом Black Sabbath
360ua.news
2025-07-06T14:03:10Z
KHAYAT: Я мало слухаю української музики, бо мені це об’єктивно не подобається
Комсомольская правда
2025-07-06T14:00:28Z
Бейонсе запалила на концерті в Г'юстоні у шубі від українського бренду
24tv
2025-07-06T13:51:52Z
В РФ вибухнув танкер з аміаком: через пробоїни судно почало тонути
Фокус
2025-07-06T15:54:17Z
У Києві на Троєщині загасили пожежу, що спричинила вибух технічної ємності
УкраинФорм
2025-07-06T15:48:50Z
Ворог вдарив по будівлі Кременчуцького районного ТЦК та СП
24tv
2025-07-06T15:48:19Z
В Балтійське море впав вертоліт: люди врятувались на його корпусі
Европейская правда
2025-07-06T15:42:02Z
Все перекреслила трагедія: як виглядає нині покинутий супераквапарк на Тайвані
Фокус
2025-07-06T15:30:08Z
У Києві стався вибух в районі ТЕЦ: що каже влада
Фокус
2025-07-06T15:27:35Z
Чоловік із жінкою продавали фейкових корів та крали гроші у українців
InternetUA
2025-07-06T15:27:34Z
У Італії батько роками тримав двох дітей у лісовій хатині, побоюючись коронавірусу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T15:12:59Z
Поліція Мукачівщини встановлює обставини ДТП, у якій смертельно травмувався мотоцикліст
Украина Криминальная
2025-07-06T15:06:20Z
Фахівці назвали найбрудніші місця в салоні автомобіля та прості способи їх чищення
Gazeta UA
2025-07-06T16:15:11Z
Геймер перетворив авто Honda CR-V на контролер для Need for Speed ​​Underground
ITC
2025-07-06T16:01:29Z
Запасне колесо — у минулому, чи готові ви до ризику на дорозі?
360ua.news
2025-07-06T15:00:22Z
Nio випустила електрокросовер Onvo L90: 6 місць, холодильник, 600 км пробігу менш ніж за $42 тис
ITC
2025-07-06T12:25:36Z
Великовантажні автомобілі з нульовим рівнем викидів хочуть звільнити від дорожніх зборів до 2031 року
AutoCentre
2025-07-06T11:49:54Z
Ви будете вражені, наскільки дешево можна придбати Kia SUV у Китаї
Топ Жир
2025-07-06T11:48:15Z
Неможливо триматись за кермо, бо воно гаряче? Є один простий лайфхак, який спасе ваші руки у спеку
Telegraf
2025-07-06T11:15:58Z
Надзвичайна ситуація за кермом, як зупинити авто без гальм
360ua.news
2025-07-06T11:00:52Z
Tesla розкрила, як деградують батареї електромобілів: пробіг – не єдиний фактор
24tv
2025-07-06T08:06:15Z
Померла одна з найсильніших шахісток світу українка Лідія Семенова
24tv
2025-07-06T16:00:12Z
Болонья підписала контракт із захисником Спарти Вітіком
Football.ua
2025-07-06T15:54:12Z
Зоря – Єсеніце: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-06T15:33:28Z
"Шахтар" — "Словацко": онлайн-трансляція контрольного матчу
Telegraf
2025-07-06T15:15:47Z
Мамо, я вмію літати: Усик звернувся до найдорожчої людини напередодні битви з Дюбуа
24tv
2025-07-06T15:06:09Z
Мілан цікавиться захисником Гента Брауном
Football.ua
2025-07-06T15:03:37Z
Мілан поновив інтерес до нападника Удінезе – Ді Марціо
Football.ua
2025-07-06T14:54:01Z
Бандейра: Старанно тренуємось та працюємо над фізичними кондиціями
Football.ua
2025-07-06T14:42:31Z
Лемкін: В Європі спочатку двічі подумаєш, перш ніж сказати, що ти з Ізраїлю
Football.ua
2025-07-06T14:24:33Z
Як зберегти колонку в хорошому стані під час використання на природі: поради
InternetUA
2025-07-06T15:48:05Z
Не працює будильник на смартфоні Android: причини та способи вирішення проблеми
Gazeta UA
2025-07-06T15:30:39Z
Абонентам Lifecell: monobank показав, як поповнити рахунок без інтернету
Хвиля
2025-07-06T15:03:29Z
Жінка знайшла "дивний предмет" у своєму саду: в мережі назвали ймовірні версії
Фокус
2025-07-06T14:42:31Z
5 брехливих кліше про хакерів, які показують у кіно
InternetUA
2025-07-06T14:04:09Z
ШІ ChatGPT сів за штурвал космічного корабля — що з цього вийшло?
ITC
2025-07-06T13:40:36Z
На новітньому британському авіаносці встановили комп'ютерний клуб із ПК на RTX 4080
InternetUA
2025-07-06T13:33:45Z
На функцію оглядів штучного інтелекту від Google подали антимонопольну скаргу в ЄС
Детектор М
2025-07-06T13:24:14Z
У Шотландії 5G-роботи трансформують точне землеробство
AgroPortal
2025-07-06T13:00:59Z