/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F315d96abfc5f41b9094b8408a4caff45.jpg)
У ЦВК відповіли, чи вдасться провести вибори в Україні одразу після закінчення війни
Про це повідомляє 24 Канал з посиланням на слова заступника голови ЦВК Сергія Дубовика, які цитує Суспільне.
Що кажуть у ЦВК про термін, необхідний для виборів
Сергій Дубовик зазначив, що вибори після скасування воєнного стану будуть проведені своєчасно. Але необхідно підготувати не лише інфраструктуру, а повністю переформатувати виборчий процес і підлаштувати його під повоєнні реалії.
Потрібні зміни до законодавства. Над ними було б варто працювати вже зараз, не очікуючи завершення воєнного стану. Це стосується і порядку утворення закордонних виборчих дільниць, в такому випадку додаткових, які не тільки на повоєнних виборах,
– сказав посадовець.
Він наголосив, що зараз треба внести зміни до:
- голосування на закордонних дільницях, адже набагато більше українців залишаються за кордоном;
- голосування у військових частинах, адже після скасування воєнного стану армія зменшуватиметься поступово і частина людей залишатиметься у війську навіть під час виборів;
- технологічні питання, спрощення окремих процедур, комплектування виборчих комісій тощо.
За словами Дубовика, ЦВК ще у 2022 році наголошувала Верховній Раді щодо змін до законодавства. Та зараз жодного законопроєкту не внесли до зали голосування.
"Ми постійно в робочому порядку передаємо свої експертні напрацювання працівникам, органам державної влади й народним депутатам України, членам профільного комітету для того, щоб вони могли опрацьовувати майбутні законопроєкти, які ми від них чекаємо. Так само робить і громадськість", – сказав заступник голови ЦВК.
Він також наголошує, що без змін до законодавства з врахуванням реалій повоєнної України, кількістю людей в армії та закордоном "важко говорити" про терміни проведення виборів. Та, за його словами, пів року – це "розумний" термін, якщо врахують всі зміни до виборчого процесу.
Також Сергій Дубовик наголосив, що в будь-якому випадку виборчий процес не запуститься одночасно із припиненням російсько-української війни. Адже навіть воєнний стан не скасують "одразу".
Склалось законодавство воєнного стану. Для його припинення необхідно буде внесення змін до сотень нормативно-правових актів для того, щоб не обговорити процес державного управління в разі його негайного скасування. Тому ми всі будемо бачити цей підготовчий процес,
– наголосив він.
Після припинення воєнного стану, ЦВК має місяць на те, щоб оголосити виборчий процес.
Яка думка голови ЦВК щодо терміну виборів
Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко розповів в інтерв'ю УП, що чинне законодавство передбачає алгоритми того, як мають відбуватися вибори після завершення воєнного стану. Але через вплив повномасштабної війни є потреба у коригуванні тих процедур.
"Зараз, здається, є такий консенсус у суспільстві й серед політиків, що для підготовки виборів після завершення воєнного стану треба більший період часу, ніж той, який визначено законодавством", – сказав Діденко.
Він підкреслив, що якщо виходити з чинних норм, то протягом місяця після закінчення воєнного стану Центральна виборча комісія повинна оголосити парламентські вибори, і сам виборчий процес має тривати 60 днів.
Щодо виборів президента, то Верховна Рада має ухвалити рішення про їх призначення, знову ж таки впродовж місяця. Там виборчий процес триває 90 днів, а не 60.
Чи достатньо цього місяця для підготовки виборів? Якщо ми говоримо про голосування, яке буде демократичним і відповідатиме стандартам, то, мабуть, що ні. Всі це розуміють,
– пояснив Олег Діденко.
Він також зауважив, що Україні доведеться змінювати виборчий закон під час воєнного стану або після нього.