/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2F416e75f2d4a3d965bd1d1f26a8c84f7a.jpg)
Вибух на старті: німецька ракета впала в море після запуску з Норвегії
Тестова ракета німецького стартапу Isar Aerospace зазнала аварії менш ніж за хвилину після старту. Це сталося під час першої спроби запуску орбітального носія з території Європи.
Ракета вибухнула після запуску в Норвегії
Безпілотна ракета Spectrum, розроблена компанією для виведення супутників на орбіту, злетіла з космодрому Andoya Spaceport у норвезькій Арктиці у неділю, 30 березня. Приблизно через 40 секунд після старту вона задимилася, впала в море та вибухнула.
Попри аварію, в Isar Aerospace заявили, що політ пройшов успішно. Компанія також повідомила, що стартовий майданчик не постраждав.
– Наш перший тестовий політ виправдав усі очікування та став великим успіхом. Ми мали чистий старт, 30 секунд польоту та змогли протестувати систему аварійного припинення польоту, – зазначив гендиректор та співзасновник стартапу Даніель Мецлер.
Ракета Spectrum має довжину 28 метрів і складається з двох ступенів. Вона не перевозила вантаж під час цього тестового запуску. Політ став першим запуском орбітального носія з Європейського континенту, профінансованим майже повністю приватним сектором.
Запуск неодноразово відкладали через погодні умови. Ще до старту в компанії застерігали, що не розраховують досягти орбіти.
– Кожна секунда польоту важлива, бо ми отримуємо дані та досвід. 30 секунд – це вже великий успіх, – казав Мецлер напередодні.
Він додав, що виходу на орбіту в компанії не очікують. За словами співзасновника Isar Aerospace, ще нікому не вдавалося запустити супутник на орбіту з першого ж разу.
Спроби запуску приватних супутників
Попередня спроба європейського приватного запуску орбітального носія була здійснена у 2023 році компанією Virgin Orbit британського підприємця Річарда Бренсона. Вона намагалася запустити ракету з борту літака Boeing 747 з південного заходу Англії, але зазнала невдачі. Згодом компанія збанкрутувала.
Німецький стартап Isar Aerospace діє незалежно від Європейського космічного агентства (ESA), яке фінансується 23 державами-членами. ESA вже давно запускає ракети з космодрому у Французькій Гвіані (Південна Америка) та з мису Канаверал у США.
Фото: скриншот з відео