MY.UAНовини
Зберегти картини Пимоненка. Як у Сумах евакуюють цінні музейні об’єкти на тлі новин про наступ
Зберегти картини Пимоненка. Як у Сумах евакуюють цінні музейні об’єкти на тлі новин про наступ

Зберегти картини Пимоненка. Як у Сумах евакуюють цінні музейні об’єкти на тлі новин про наступ

Зміст:
  1. Чому всі заговорили про музеї?
  2. Як експонати мають евакуювати
  3. Як евакуюють експонати у Тростянці
  4. Як евакуюють експонати в Сумах
  5. Що з усім цим робити?

З початком березня ситуація на кордоні Сумщини й Курщини лише загострилася. Росіяни щодня обстрілюють місто й область, а президент Володимир Зеленський заявив, що навесні вони планують наступ на весь регіон. Часто їхніми цілями стають заклади мистецтва.

За останніми даними, росіяни зруйнували 113 українських музеїв і галерей, зокрема і з Сумщини, та викрали звідти 480 000 творів мистецтва. За словами керівниці Коаліції дієвців культури Ольги Сагайдак, на кінець 2024 року із Сумської області евакуювали лише 1,3 % експонатів.

У спільному проєкті сумське видання Цукр і Liga.net розібралися, як музеї регіону насправді ховають або вивозять твори мистецтва, чи дієві інструкції, які вони отримують від влади, та як закладам можуть допомогти сум’яни.

Чому всі заговорили про музеї?

За кілька днів до початку повномасштабного вторгнення, коли чутки про наступ росіян лунали звідусіль, директор музейно-виставкового центру "Тростянецький", а нині сержант ЗСУ Євген Маловічко намагався знайти спосіб урятувати колекцію свого центру. Зателефонував у профільний відділ Міністерства культури та стратегічних комунікацій — але конкретної відповіді не почув, лише розмите: "Питанням евакуації мають зайнятися влада і засновник закладу, а рішення ухвалити має ОДА. Незабаром проведемо нараду, очікуйте вказівок".

24 лютого, щойно почалося вторгнення, працівники "Тростянецького" прибігли на роботу, щоб власноруч сховати найбільш цінні експонати у сейфи — це були предмети археології, монети, картини. А вже за кілька годин росіяни окупували Тростянець.

"Після цього я зачинив музей і не повертався туди аж до деокупації. Як виявилося пізніше, росіяни частково нас пограбували: забрали комп’ютерну техніку й переважно монети, щоб, імовірно, здати й заробити гроші. Також вони виламали двері у сейфовій кімнаті й кабінеті зберігача фондів. Та відкривати сейфи росіяни, на щастя, не стали", — пригадує Євген.

На кінець 2024 року із понад 220 000 експонатів державного музейного фонду Сумщини евакуювали 1,3%. За словами голови правління Коаліції дієвців культури Ольги Сагайдак, це один із найнижчих відсотків евакуйованих експонатів серед усіх прифронтових областей. Та з початком березня ситуація на Сумщині лише загострюється: росіяни щодня обстрілюють місто й область, а президент Володимир Зеленський заявив, що навесні вони, ймовірно, планують наступ на весь регіон.

Сумський обласний краєзнавчий музей. Фото: Андрій Мозговий

Наприкінці лютого 2025 року дієвці написали відкритого листа міністру культури та стратегічних комунікацій, де закликали відреагувати на проблему й почати щось робити.

"Далі ми зустрілися з міністром. Розповіли, чим саме можемо допомогти як представники громадського сектору — наприклад, долучити донорів або експертів. Пізніше у відповідь отримали лише офіційний коментар, який просто повторював те, що ми й так знаємо", — розповідає Ольга Сагайдак.

Суспільний розголос допоміг зрушити справу з мертвої точки. Причому не лише на Сумщині. Музейні експонати почали вивозити, і вже наприкінці лютого Міністерство культури та стратегічних комунікацій (МКСК) повідомило, що із 59 закладів культури 11 прифронтових регіонів, серед яких і Сумщина, евакуювали понад 540 000 предметів державної частини Музейного фонду України.

"Відповідальні за збереження й евакуацію культурних цінностей — обласні та Київська міська військові адміністрації, органи місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ та організацій. Координує евакуацію МКСК. Відповідно до законодавства її проводять, зважаючи на безпекову ситуацію, а також залучають Міністерство внутрішніх справ", — йдеться в коментарі Міністерства.

Як експонати мають евакуювати

Міністерство координує евакуацію культурних цінностей, але планують весь процес та організовують логістику місцеві органи влади, зокрема обласні військові адміністрації

"Обласна військова адміністрація має отримати вказівку від військового керівництва, якщо регіону щось загрожуватиме, і попросити музеї підготувати списки експонатів на евакуацію: кожен пронумерувати, описати, поставити спеціальні позначки, а потім правильно запакувати", — пояснює Ольга.

Поки заклади готують такий перелік, ОВА має знайти музей чи інше приміщення, де можна зберігати експонати, у більш безпечному регіоні. Наприклад, на заході України чи за кордоном. Окрім того, місцева влада повинна визначити день евакуації, організувати транспорт і супровід. Після цього Міністерство затверджує готовий план музею. За словами Ольги Сагайдак, ця послідовність складна і довга, але дієва. Крім того, її, зазвичай, дотримуються.

Експозиція Сумського обласного художнього музею імені Онацького до повномасштабного вторгнення. Фото: Агенція промоції "Суми"

"Нещодавно Коаліція дієвців культури спілкувалася з представниками музеїв Сумщини та Департаментом культури Сумської ОВА. Усі процедури евакуації вони знають і проводять її із 2022 року. Також нас запевнили, що проблем із транспортом і супроводом немає. Проте у відповідь на це я озвучила дані, які отримала: із 15 музеїв Сумщини наприкінці 2024 року евакуювали 1,3% експонатів", — розповідає голова правління Коаліції дієвців культури.

Проблема в тому, що ніхто не бере на себе відповідальність наказувати музеям терміново евакуюватися у разі російського наступу. І навіть зараз, коли Сумщину щодня обстрілюють, такої вказівки ніхто не дає, вважає Ольга Сагайдак. Деякі заклади мистецтва Сумщини на зустрічі з Коаліцією запевняли, що у їхньому місті працює лікарня, школа, тож вони разом із міською владою вважають, що і музеї мають працювати, адже люди хочуть культури.

"Поки такої вказівки не буде, музеї евакуйовуватимуть усе у невеликій кількості. Фонд художнього музею в Сумах — це 17 000 предметів, краєзнавчого — 45 000, у регіоні — 10 000 чи 12 000 зазвичай мають. Проте зараз, за моїми даними, вони вивезли до тисячі предметів", — говорить Ольга.

Як евакуюють експонати у Тростянці

Після деокупації Тростянця музейно-виставковий центр "Тростянецький" завдяки краєзнавцям знайшов дублікати монет, викрадених росіянами, тож колекцію відновили, говорить виконувачка обов’язків директора закладу Аліна Толстих. Тоді ж заклад отримав перші вказівки від Міністерства, як евакуювати фонди й уберегти їх, якщо загроза повториться. Та, здавалося, деякі з цих інструкцій створювали ті, хто ніколи не жив в окупації, пояснює Аліна Толстих. Зокрема, їм рекомендували позначати об’єкти культурної спадщини, написавши фарбою на будівлі відповідні слова.

"На території нашого центру є Садиба Кеніга, поруч із нею через бої лишилася величезна вирва. Хоч це і пам’ятка архітектури, росіянам це не завадило поставити пізніше у баштах важку артилерію та звідти обстрілювати сусідні населені пункти. Тепер думаю, а ті великі яскраві написи на нашому музейно-виставковому центрі хіба їх зупинили б?" — пригадує Аліна Толстих.

Так виглядав музейно-виставковий центр після деокупації Тростянця. Фото: Євген Маловічко

Від міської й обласної влади заклад не отримав матеріалів, щоб пакувати експонати. У цьому їм допомогли благодійники з Центру допомоги мистецтву України від Німеччини.

Зараз ситуація в Тростянці стабільна, тому евакуйовувати всі експонати керівництво музейно-виставкового центру поки не збирається. Натомість вони підготували списки з предметами й запакували їх, говорить Аліна Толстих. Періодично музей надсилає детальний план евакуації Сумській ОВА — там його щоразу погоджують.

"Ми склали два списки із чергами вивезення, де у кожній понад 200 предметів, також визначили транспорт і тих, хто його супроводжуватиме. Та треба враховувати, що у нашому музеї не так багато пам’яток національного значення, адже маємо переважно предмети побуту, знахідки археології, кілька ікон — їх ми переважно й спакували".

Музейно-виставковий центр у Тростянці має працювати далі, а не все евакуювати й повністю зупинитися на час війни, говорить Аліна Толстих. Хоч краєзнавча експозиція схована, тут люди можуть відвідати музей шоколаду або картинну галерею.

"Ми вже пережили евакуацію, тому розуміємо, як діяти. Тоді росіянам не потрібні були наші "прядки", вони крали комп’ютери й монети. До того ж я часто думаю про те, скільки ще часу експонати не бачитимуть тростянчани, як ми повертатимемо їх назад? Та відповіді поки не знаходжу", — говорить Аліна Толстих.

Як евакуюють експонати в Сумах

Працівники Сумського обласного художнього музею імені Онацького у лютому 2022 року пакували свої експонати у газети та все, що було під рукою, адже іншого варіанта не мали. У своїх колекціях заклад зберігає роботи видатних митців, наприклад, Миколи Пимоненка, Василя Кричевського чи Григорія Гавриленка. Уже у травні 2022 року музей отримав першу допомогу від громадських організацій, пригадує Ольга Плохута, головна зберігачка фондів закладу. Їм привезли пакування. З того часу, за словами Ольги, евакуацію робіт не припиняють.

"Тоді ми перепакували наші твори вже в якісний матеріал. У 2023 році Сумська ОВА допомагала нам з облаштуванням укриттів, де можна зберігати експонати: там усунули вологість, зробили ремонт, каналізацію. Певні колекції ми поступово відправляємо у партнерські музеї на заході України. Зазвичай ці партії налічують до тисячі одиниць", — розповідає Ольга Плохута.

Сумський обласний художній музей імені Онацького до повномасштабного вторгнення. Фото: Агенція промоції "Суми"

На стінах другого поверху музею зараз немає картин, лише експонати ужиткового мистецтва: рушники, глечики, ікони й народне вбрання. Та на початку березня 2025 року до закладу завітала київська артменеджерка Тетяна Шатц і побачила на стінах картини відомих митців, зокрема, триптих "Літо" Григорія Гавриленка, "Дівчина з відрами" Миколи Пимоненка. Тетяна обурилася, що ці твори не сховали.

Ольга Плохута розповідає, що візит Тетяни збігся з днями, коли музей святкував 105-річчя.

"Тоді в місті була більш безпечна ситуація, ніж зараз. Ми розпакували кілька робіт на три-чотири дні, щоб провітрити їх і щоб подивитися на наші надбання у це свято. Після цього все спакували та сховали знову. Нині картини Пимоненка, Гавриленка й інші вивезуть у наступну чергу евакуації", — пояснює Ольга Плохута.

Розголос про евакуацію експонатів, що трапився нещодавно, лише шкодить музеям, вважає Ольга. З 2022 року вони не припиняли вивозити роботи, просто робили це тихо. Якщо називати кількість експонатів, місця і час, куди їх везуть, це може використати ворог, пояснює працівниця музею.

"Хоч і найкращі надбання ми сховали, на першому поверсі експонуємо роботи сучасних митців із Сумщини й інших регіонів. Зараз можна подивитися роботи митця з Одеси, які нещодавно до нас привезли. Музей має працювати, адже до нього ходять і військові, і цивільні, а в такі часи заклад діє на них, як арттерапія", — розповідає Ольга Плохута.

Експонати, які зараз виставлені в музеї імені Онацького. Фото: Анна Шпурік

Із Сумського обласного краєзнавчого музею також ховають музейні предмети у більш безпечні місця від початку повномасштабного вторгнення. Це працівники закладу роблять власними можливостями, а ще їм допомагають благодійники.

Інструкцій для роботи музею у воєнний час достатньо, адже їх розробляли ще з 2014 року. Краєзнавчий музей використовує рекомендації міжнародних організацій, зокрема ЮНЕСКО, та досвід збереження культурної спадщини в умовах інших конфліктів.

"Зараз ми займаємося убезпеченням експонатів: пакуємо, ховаємо в укриттях чи вивозимо в музеї більш безпечних регіонів", — говорить виконувач обов’язків директора музею Владислав Терентьєв.

Називати кількість уже евакуйованих експонатів, не можна, розповідає директор Департаменту культури, туризму та релігій Сумської ОВА Юрій Гладенко. Це інформація з обмеженим доступом ще з 2020 року.

"Із початку 2022 року ми постійно готуємо експонати до переміщення. Це кропітка робота: пакування предмета, оцифрування, визначення вартості. Коли музей готовий перемістити предмети, наш департамент організовує все інше. Чим більше предметів убезпечимо, тим краще", — пояснює Юрій Гладенко.

Сумський обласний краєзнавчий музей. Фото: Цукр

На сьогодні під координацією ОВА за межі області евакували предмети у шести закладах культури: чотири обласні та два місцеві музеї. Ще певну кількість експонатів перемістили у більш безпечні місця Сумщини, пояснює директор департаменту.

"Для цього залучаємо і кошти місцевих бюджетів, і громадських інституцій, які займаються порятунком культурної спадщини. На сьогодні департамент уклав меморандуми про співпрацю з ГО "Агенція стійкості культури" із Києва, "Мюзеюм фор чендж" з Одеси", — відповідає Юрій Гладенко.

Сум’яни можуть допомагати музеям вберегти об’єкти, пояснює директор департаменту: не знімати й не поширювати фото чи відео під час завантаження, чи розвантаження машин біля культурних закладів, донатити кошти на рахунки музеїв чи благодійних організацій, які займаються збереженням культурної спадщини.

Що з усім цим робити?

Те, що росіяни не повністю знищили важливі колекції в музеях у Тростянці чи Сумах, — просто випадковість, вважає Ольга Сагайдак. Адже в Херсоні, Маріуполі чи Бердянську в мистецьких закладах вони знищували предмети української ідентичності, натомість викрадали вироби із металів. Окрім того, експонати можуть постраждати не лише від окупації, а й від російського обстрілу.

21 березня Міністерство культури разом із музеями й ОВА провело нараду, щоб посилити евакуацію музейних предметів із прифронтових регіонів. Про якісно нові рішення, ухвалені на цій нараді, Міністерство не повідомляло.

Коаліція дієвців культури вважає, чим більшим буде розголос навколо ситуації з евакуацією з музеїв, тим більша ймовірність залучити до неї іноземних партнерів.

Ольга продовжує: цьому розголосу можуть допомогти й сум’яни. Наприклад, прийти в улюблені музеї й закликати музейників евакуювати дорогі колекції, аби їх можна було вберегти. Також люди можуть запропонувати допомогти з вивезенням, завантаженням у машини чи зібрати донати на спеціальне пакування, в яких експонати не псуватимуться.

"Культурна спадщина кожного містечка чи села Сумщини, яку зберігають у музеях, береже ідентичність усього регіону. Кролевецькі рушники зберігають переважно в музеї ткацтва на Сумщині чи у майстринь-ткаль, які їх роблять. Якщо росіяни прийдуть це забирати або знищать обстрілом, ми вже ніколи не побачимо ці твори наживо", — говорить Ольга.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
SpaceX відправить Starship у дев’ятий політ з першим щаблем, що вже літав
Portaltele
2025-04-04T08:09:13Z
Жена Мирошниченко пожаловалась на серьезные проблемы со здоровьем
Gazeta UA
2025-04-04T08:06:46Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Россияне ударили по Харькову дронами: среди пострадавших есть дети
Корреспондент
2025-04-03T19:57:48Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Податкова зупинила експорт волоського горіха з України
AgroNews
2025-04-04T08:07:57Z
Подработка для пенсионеров: выбирайте удобную смену и работайте в центре Киева
Telegraf
2025-04-04T07:57:40Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
В ближайшее время есть шансы заставить Россию прекратить огонь – Зеленский
Comments UA
2025-04-03T15:24:35Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Что думают о сильной позиции Украины Соединенные Штаты и в чем они согласны с Россией - спецпредставитель РФ
ZN UA
2025-04-04T08:22:00Z
Запрет русского языка может усложнить движение Украины в Европейский Союз, — нардеп
Фокус
2025-04-04T08:21:31Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Кипр на Евровидении 2025: кто такой Тео Эван и о чем его песня Shh
Факти ICTV
2025-04-04T08:22:03Z
Дэвид Швиммер признался, почему долго не мог слушать песню из Друзей
Корреспондент
2025-04-04T08:21:56Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Умерла звезда Болливуда Манодж Кумар/У него было прозвище "Сын Индии"
Апостроф
2025-04-04T08:18:49Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Бущан рассказал об уровне чемпионата Саудовской Аравии
Корреспондент
2025-04-04T08:15:32Z
Литовские болельщики на матче против сербов поддержали Украину
ZN UA
2025-04-04T08:01:04Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
ВСУ ликвидировали российского спортсмена с нарушением интеллекта
ZN UA
2025-04-04T07:46:30Z
Топ-клуб АПЛ может подписать бразильского игрока
Корреспондент
2025-04-04T07:33:13Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Пенсии и субсидии: украинцы должны предоставить важную справку
Новости Украины
2025-04-04T08:24:31Z
Цена на нефть закрепилась ниже 70 долларов
Корреспондент
2025-04-04T08:09:38Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Цены на яйца в Украине растут: будет дополнительное подорожание к Пасхе
Новости Украины
2025-04-04T08:03:34Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Почему профессиональные повара выбирают газовые варочные поверхности?
VGorode
2025-04-04T07:48:18Z
Прекратите выливать воду после варки яиц – есть гениальный способ ее использовать
Апостроф
2025-04-04T06:57:59Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Как приготовить яичницу в панировочных сухарях: попробуйте интересный вариант завтрака
Gazeta UA
2025-04-04T06:39:51Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Дроновый террор РФ: в Харькове возросло количество жертв
Comments UA
2025-04-04T08:09:36Z
Атака на Харьков: число жертв возросло до пяти
Корреспондент
2025-04-04T07:51:24Z
Кто такой Юрий Федько и правда ли его авто взорвали в Днепре
Апостроф
2025-04-04T07:48:11Z
Взорвали авто жены? Кто такой Юрий Федько, который мог пострадать из-за взрыва в Днепре
Telegraf
2025-04-04T07:24:04Z
Более 240 пассажиров элитного круизного лайнера Queen Mary 2 заразились норовирусом
Comments UA
2025-04-04T06:36:59Z
Россия атаковала дронами Киев, Харьков и еще четыре области: есть погибшие и раненые
BigMir
2025-04-04T06:36:52Z
Почему старшие люди постоянно мерзнут: названы главные причины
Comments UA
2025-04-04T08:12:50Z
Где хранить покрышки: названо самое худшее, хоть и очень популярное место
Comments UA
2025-04-04T07:24:38Z
Могут ли мобилизовать, если у вас больные легкие
Telegraf
2025-04-03T23:36:31Z
Какие позы для сна дают хорошо выспаться и не провоцируют морщинки
Знай
2025-04-03T18:51:32Z
Украинский производитель лекарств за год увеличил доход на 900 млн грн
Корреспондент
2025-04-03T16:15:18Z
Почему появляются темные круги под глазами: ТОП-10 причин
Comments UA
2025-04-03T16:12:44Z
В США одобрили первый тест, выявляющий у женщин половые инфекции
Факти ICTV
2025-04-03T15:40:46Z
Молодая женщина умирает от рака, потому что думала, что имеет проблемы из-за вегетарианства
Comments UA
2025-04-03T15:24:09Z
Мозг съедает сам себя во время марафонских забегов
ITC
2025-04-03T14:52:05Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Загадка решена: огромная черная дыра уничтожает центр Млечного Пути, что происходит
Фокус
2025-04-04T07:45:33Z
Как хакеры атаковали госучреждения и критическую инфраструктуру Украины
Известия Киев
2025-04-04T07:28:19Z
Валентин Широбоков: "ИИ умнеет быстрее, чем мы успеваем внедрять его в бизнес"
Знай
2025-04-04T07:03:50Z
Вещество, покрывающее всю Луну, может обеспечить энергией будущие города: каким образом
Фокус
2025-04-04T06:45:47Z
В Вене нашли массовое захоронение римских воинов возрастом 2000 лет
Корреспондент
2025-04-04T06:45:46Z
Марсоход Perseverance стал невольным свидетелем "каннибализма": кто кого "съел"
Фокус
2025-04-04T06:30:43Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z
Hyundai представила обновленный водородный электромобиль
Корреспондент
2025-04-03T17:45:37Z
Вийшло важливе оновлення для серії Galaxy S20
Portaltele
2025-04-03T12:07:39Z
Как новые пошлины Трампа повлияют на рынок авто из США в Украине
Фокус
2025-04-03T10:36:05Z
Продажи автомобилей Tesla упали до трехлетнего минимума
Корреспондент
2025-04-03T10:30:17Z
Всего одно действие может стоить водителям почти 4 тысячи гривен: о чем следует знать
Знай
2025-04-03T02:51:43Z