MY.UAНовини
Нові правила перетину кордону з ЄС: що зміниться для українців
Нові правила перетину кордону з ЄС: що зміниться для українців

Нові правила перетину кордону з ЄС: що зміниться для українців

Держави-члени Європейського Союзу нарешті визначилися з датою, коли запрацює Entry-Exit System (EES) – нова система, яка фіксуватиме перетин іноземцями зовнішніх кордонів ЄС. Її наслідки – як позитивні, так і негативні – відчують усі українці, які подорожують до ЄС.

Нові правила мають запрацювати від жовтня 2025 року, і у початковий період (орієнтовно у перші пів року) варто бути готовими до неприємних несподіванок – черг та затримок – і планувати свою подорож відповідно, пише Європейська правда.

Запровадження EES відкриє дорогу для наступних кроків, серед яких – запуск системи, що передбачає невеликий фінансовий збір з подорожуючих іноземців, у тому числі українців. Втім, до цієї зміни ще лишається понад 1,5 року.

Що це за система та навіщо вона ЄС

Entry-Exit System – давня ідея чи навіть мрія європейських прикордонників. Її розробка почалася задовго до повномасштабної війни (законодавчу базу схвалили ще у 2017 році!), тож вона взагалі не пов’язана зі зростанням після 2022 року потоку наших співгромадян, що перетинають кордон ЄС. І взагалі, це рішення – не про українців.

Його завдання – виправити системний недолік у контролі за кордоном Євросоюзу.

Попри те, що усі члени ЄС (за винятком острівних Ірландії та Кіпру) об’єднані в єдиний Шенгенський простір, у них досі немає інструменту, щоби відстежувати усі в’їзди та виїзди іноземців. Наприклад, якщо український громадянин в’їде до ЄС через польський кордон, а повернеться до України через угорський – то з електронної бази даних польської прикордонної служби виходитиме, що ця людина в’їхала до країни і "загубилася".

Звісно, це спрощена картина, але проблема для прикордонників є цілком реальною.

Ті, хто подорожував у ЄС до 2022 року, особливо через Польщу, напевно, стикалися з тим, що прикордонник або прикордонниця гортали паспорт у пошуку штампів про перетин кордону, щоби перевірити, чи не перевищила людина 90-денний термін перебування у ЄС за останні 180 днів. Це – саме про цю історію.

Ця проблема, до слова, давала змогу іноземцям, що мають право безвізового в’їзду, обходити правила і нелегально жити в одній з європейських держав – достатньо було мати два паспорти і користуватися різними маршрутами в’їзду, а за потреби – "губити" паспорт і замовляти собі новий.

Нова система нарешті створить єдину шенгенську базу перетинів кордону замість 29 національних.

Туди записуватимуть паспортні та біометричні дані людини, що подорожує (фото та/або відбитки пальців). А якщо людина з’являється на кордоні з новим паспортом – то система має ідентифікувати, що це той самий іноземець, лише документ інший, пояснили "ЄвроПравді" у профільному директораті Єврокомісії.

А оскільки база даних буде єдиною для всього периметра кордонів, то "схемки" з обходом обмежень, заміною документів тощо повинні перестати працювати.

Треба наголосити: все це тимчасово втратило актуальність для українців та українок, що подорожують до ЄС, адже зараз для громадян нашої держави діє виняток. Можна отримати "тимчасовий захист" у будь-якій країні ЄС, з яким 90-денне обмеження не діє: з українським паспортом і цим дозволом можна легально жити і працювати у Євросоюзі як мінімум до завершення війни.

Утім, є й інший, більш помітний наслідок, який зачепить не лише порушників правил.

Черги перехідного періоду

Отже, у базі даних ЄС має бути інформація про кожного українця, що перетинає кордон, включно з біометрикою.

Причому "скачати" з вашого паспорта відбитки пальців або фото польський або німецький прикордонник не може: Україна має свої ключі доступу до паспортного чипа. Словом, у людини, яка перетинає кордон уперше після запровадження EES або з новим документом, на кордоні мають зняти відбитки пальців та/або зробити фото подорожуючого для звірки цих даних.

Під час наступних перетинів цього вже не буде – прикордонник бачитиме, що ваш паспорт вже є у базі, і пропускатиме без додаткових процедур.

Однак це створює виклик у перші тижні роботи системи.

Уявіть, що буде, якщо кожну людину, яка перетинає кордон, відправлятимуть на фотографування та сканування пальців.

Прогнози ЄС кажуть, що ця процедура забирає "до 40 секунд на людину", та досвід проходження автором цих рядків польського кордону, де зараз у тестовому режимі збирають ці дані, свідчить, що затримки бувають суттєво довшими.

Десь їх вдасться уникати, десь вплив буде помітним. Наземні кордони з Україною, а передусім польський кордон, через його перевантаженість – на жаль, у групі ризику.

Звідси головний висновок: у перехідний період варто бути готовими до довших та повільніших черг на кордоні.

Треба визнати, що ЄС робить усе, щоб уникнути колапсу на кордоні.

Саме тому систему не запускають у повноцінну експлуатацію вже зараз. Технічно вона готова до роботи ще від минулого року, а на прикордонні пункти завезли необхідне обладнання, але кілька країн ЄС попросили додатковий час, бо бояться появи неконтрольованих черг.

Попередньо запуск планують на початок жовтня – такою є рекомендація Єврокомісії, за згоди Ради ЄС. Фінально дату ще має затвердити Європарламент.

А поки йдуть останні узгодження, прикордонники, у тому числі польські, вже збирають у систему дані частини подорожуючих – так, щоби і черги не виросли, і база поволі наповнювалася. Є сподівання, що це дозволить суттєво пом’якшити "шоковий удар" у перші дні запровадження системи, коли таке збирання даних стане обов’язковим.

Ще одна особливість, яка має радикально розвантажити кордон саме з Україною – це те, що за рішенням ЄС внесення до нової системи не вимагається для тих українців, які отримали документ про статус тимчасового захисту. Причому польські чи румунські прикордонники мають брати до уваги посвідку, видану в будь-якій державі Євросоюзу, окрім Ірландії та Кіпру – не обов’язково мати польську чи відповідно румунську довідку, запевнили "ЄвроПравду" у Єврокомісії.

Адже для цих українців – принаймні, поки ЄС зберігає програму тимчасового захисту, – не діє обмеження у 90 днів перебування в ЄС. А тому й контролювати їх не треба.

"Оскільки вони матимуть право залишатися на території держав-членів довше, то не підлягатимуть реєстрації в EES. Але вони повинні будуть довести, що вони є бенефіціарами програми тимчасового захисту. Якщо людина не може надати документ, що підтверджує цей факт – потрібна буде реєстрація в EES", – заявив у коментарі "ЄвроПравді" речник Єврокомісії.

Як довго триватиме перехідний період – неможливо спрогнозувати напевно, як і те, яку частку українців спершу доведеться відправляти на "довгу процедуру". Це буде зрозуміло лише восени. Очільник МВС Польщі Томаш Семоняк, який цього тижня очолював засідання міністрів щодо затвердження нових правил, у коментарі "ЄП" утримався від прогнозу навіть щодо того, як багато українців вдасться внести у базу до запуску системи, лише запевнив, що не чекає серйозних проблем.

Плюси також будуть

Варто додати, що за нової системи будуть і позитиви для подорожуючих. Передусім для тих, хто часто їздить через кордон.

Ті, хто змушений часто подорожувати з України до ЄС, знають, що через штампи прикордонників вільні сторінки у паспорті можуть закінчуватися суттєво швидше, ніж спливає термін дії документа. Тепер ця проблема – у минулому.

Оскільки тепер перетини кордону фіксуються у базі даних, то штампи у паспорті більше не мають сенсу. Тож від жовтня 2025 року – або від тієї дати, коли запрацюють нові правила, – прикордонні штампи скасовуються.

До певної міри це також прискорить обробку тих паспортів, які вже є у базі.

Ті, хто подорожує за кордон, могли звернути увагу, що паспорти громадян ЄС або тих, у кого є посвідка на проживання, прикордонник опрацьовує швидше – немає потреби перевіряти наявні штампи, або чи не стоїть у паспорті якась особлива відмітка від прикордонників іншої держави. Зрештою, немає потреби ставити свою печатку. Перші пів року після запуску EES за європейськими прикордонниками буде зберігатися обов’язок контролювати це, дублюючи те, що є у базі, але далі весь процес має бути автоматичним.

Понад те, Євросоюз передбачає, що українці та інших "безвізові" іноземці, документи яких є в EES, матимуть можливість використовувати також автоматичні пункти пропуску.

Зараз такі є лише в деяких європейських аеропортах і передбачені лише для громадян Євросоюзу; там зазвичай немає черг, на відміну від "кабінок" з прикордонниками. Після повноцінного запуску системи українці мають отримати можливість використовувати цей шлях, причому в Єврокомісії "ЄП" запевнили, що кількість таких пунктів зростатиме.

Як саме це працюватиме і чи потрібно буде використовувати якийсь додатковий сервіс – ще належить побачити, але ЄК готує і мобільний застосунок, і сайт, на якому можна перевірити статус свого документа. Зокрема, можна буде побачити, скільки днів з 90-денного періоду використала людина; зараз такої можливості немає в принципі (окрім як самостійно рахувати дати на штампах прикордонників).

І, нарешті, ще одна зміна, яка ще далекоглядніша і свого часу викликала чимало занепокоєнь (не завжди обґрунтованих) – це запровадження так званої системи авторизації поїздок ETIAS, яка зобов'яже українців, які їздять до ЄС, раз на три роки реєструватися у спеціальному сервісі та здебільшого платити збір за це.

Цю систему планували ще у "доковідну епоху", і багато разів її запуск відкладали – спершу через пандемію, потім через те, що її запровадження виявилося складнішою задачею, ніж думали… Однією з технічних перепон було те, що система ETIAS потребувала працюючої в усіх країнах Євросоюзу системи фіксації в’їздів іноземців, тобто EES. Тепер ця перепона нарешті буде знята.

Втім, усе це плани на майбутнє.

За планом Єврокомісії зі зміни інфраструктури контролю за кордоном, у разі запуску EES у жовтні 2025 року – до ETIAS черга дійде лише наприкінці 2026-го. А сплата збору (7 євро на три роки) може стати обов’язковою ще на пів року пізніше.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Командование оккупантов «обнуляет» своих военных на Херсонском направлении
Comments UA
2025-04-04T06:45:40Z
Николай Томенко возмутился преподаванием истории: "Школьный учебник или ЗЕ-партийная агитка"
Знай
2025-04-04T06:45:33Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
В Литве нашли тело еще одного американского военного
Comments UA
2025-04-02T05:54:26Z
Россияне ударили по Харькову дронами: среди пострадавших есть дети
Корреспондент
2025-04-03T19:57:48Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
В момент выстрела украинские бойцы уничтожили танки. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-04T06:39:30Z
Воду по часам могут внедрить по всей Украине: коммунальщики угрожают графиками
Знай
2025-04-04T06:30:53Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
В ближайшее время есть шансы заставить Россию прекратить огонь – Зеленский
Comments UA
2025-04-03T15:24:35Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Пошлины Трампа угрожают защитникам США - СМИ
Корреспондент
2025-04-04T06:48:25Z
Трампа предостерегают от звонка Путину - СМИ
Корреспондент
2025-04-04T06:42:37Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Мишель Уильямс стала мамой вчетвертых
Корреспондент
2025-04-04T06:39:54Z
Санта Димопулос поделилась, как отдыхает с сыном от Джеджулы в Дубае
Gazeta UA
2025-04-04T06:36:43Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Второй трейлер фильма «Аудитор 2»
Кино-Театр
2025-04-04T06:03:32Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Моуринью оказался под угрозой дисквалификации
Корреспондент
2025-04-04T06:36:01Z
НХЛ: Победы Монреаля и Бостона
Корреспондент
2025-04-04T06:15:40Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
НБА: Милуоки победило Филадельфию
Корреспондент
2025-04-04T05:27:16Z
Челси вырвал победу у Тоттенхэма в дерби Лондона
Корреспондент
2025-04-04T05:03:02Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T06:39:31Z
Джей Ди Вэнс сделал заявление о новых тарифах Трампа на фоне падения рынков в США
Comments UA
2025-04-04T06:06:27Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
Новые тарифы Трампа: что будет с курсом доллара в Украине
ZN UA
2025-04-04T06:04:41Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Как приготовить яичницу в панировочных сухарях: попробуйте интересный вариант завтрака
Gazeta UA
2025-04-04T06:39:51Z
Проверенные советы: как вытирать экран телевизора, чтобы не было никаких разводов
Comments UA
2025-04-04T03:36:10Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Приготовьте эту паску — и вы непременно будете в тренде: выпечка "Сникерс" понравится близким
Telegraf
2025-04-04T03:18:23Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Более 240 пассажиров элитного круизного лайнера Queen Mary 2 заразились норовирусом
Comments UA
2025-04-04T06:36:59Z
Россия атаковала дронами Киев, Харьков и еще четыре области: есть погибшие и раненые
BigMir
2025-04-04T06:36:52Z
В Днепре утром произошел взрыв: взорвали авто чиновника
Comments UA
2025-04-04T06:24:22Z
Много взрывов и план "Кавьер" в аэропортах: Москву и Липецк атакуют неизвестные беспилотники
Новости Украины
2025-04-04T06:24:06Z
Российские дроны подожгли автосалон на Киевщине, а в КГВА рассказали, как пережила ночную атаку столица
ZN UA
2025-04-04T06:10:45Z
В Житомире произошел масштабный пожар
Апостроф
2025-04-04T06:09:33Z
Могут ли мобилизовать, если у вас больные легкие
Telegraf
2025-04-03T23:36:31Z
Какие позы для сна дают хорошо выспаться и не провоцируют морщинки
Знай
2025-04-03T18:51:32Z
Украинский производитель лекарств за год увеличил доход на 900 млн грн
Корреспондент
2025-04-03T16:15:18Z
Почему появляются темные круги под глазами: ТОП-10 причин
Comments UA
2025-04-03T16:12:44Z
В США одобрили первый тест, выявляющий у женщин половые инфекции
Факти ICTV
2025-04-03T15:40:46Z
Молодая женщина умирает от рака, потому что думала, что имеет проблемы из-за вегетарианства
Comments UA
2025-04-03T15:24:09Z
Мозг съедает сам себя во время марафонских забегов
ITC
2025-04-03T14:52:05Z
Назван возраст, в котором значительно ухудшается слух
Comments UA
2025-04-03T14:51:09Z
Помогут ли 10 тысяч шагов в день похудеть: тренеры дали однозначный ответ
UAToday
2025-04-03T12:03:11Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Вещество, покрывающее всю Луну, может обеспечить энергией будущие города: каким образом
Фокус
2025-04-04T06:45:47Z
В Вене нашли массовое захоронение римских воинов возрастом 2000 лет
Корреспондент
2025-04-04T06:45:46Z
Марсоход Perseverance стал невольным свидетелем "каннибализма": кто кого "съел"
Фокус
2025-04-04T06:30:43Z
На Вінниччині зафіксовано новий спалах АЧС
AgroNews
2025-04-04T06:16:47Z
Утечка скриншотов раскрыла детали игры Star Wars от создателей XCOM
Знай
2025-04-04T04:51:35Z
Всего 18 тыс грн - играйся: Nintendo озвучила дату выхода Switch 2 и назвала характеристики
Знай
2025-04-04T03:51:45Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z
Hyundai представила обновленный водородный электромобиль
Корреспондент
2025-04-03T17:45:37Z
Вийшло важливе оновлення для серії Galaxy S20
Portaltele
2025-04-03T12:07:39Z
Как новые пошлины Трампа повлияют на рынок авто из США в Украине
Фокус
2025-04-03T10:36:05Z
Продажи автомобилей Tesla упали до трехлетнего минимума
Корреспондент
2025-04-03T10:30:17Z
Всего одно действие может стоить водителям почти 4 тысячи гривен: о чем следует знать
Знай
2025-04-03T02:51:43Z