MY.UAНовини
Нові правила перетину кордону з ЄС: що зміниться для українців
Нові правила перетину кордону з ЄС: що зміниться для українців

Нові правила перетину кордону з ЄС: що зміниться для українців

Держави-члени Європейського Союзу нарешті визначилися з датою, коли запрацює Entry-Exit System (EES) – нова система, яка фіксуватиме перетин іноземцями зовнішніх кордонів ЄС. Її наслідки – як позитивні, так і негативні – відчують усі українці, які подорожують до ЄС.

Нові правила мають запрацювати від жовтня 2025 року, і у початковий період (орієнтовно у перші пів року) варто бути готовими до неприємних несподіванок – черг та затримок – і планувати свою подорож відповідно, пише Європейська правда.

Запровадження EES відкриє дорогу для наступних кроків, серед яких – запуск системи, що передбачає невеликий фінансовий збір з подорожуючих іноземців, у тому числі українців. Втім, до цієї зміни ще лишається понад 1,5 року.

Що це за система та навіщо вона ЄС

Entry-Exit System – давня ідея чи навіть мрія європейських прикордонників. Її розробка почалася задовго до повномасштабної війни (законодавчу базу схвалили ще у 2017 році!), тож вона взагалі не пов’язана зі зростанням після 2022 року потоку наших співгромадян, що перетинають кордон ЄС. І взагалі, це рішення – не про українців.

Його завдання – виправити системний недолік у контролі за кордоном Євросоюзу.

Попри те, що усі члени ЄС (за винятком острівних Ірландії та Кіпру) об’єднані в єдиний Шенгенський простір, у них досі немає інструменту, щоби відстежувати усі в’їзди та виїзди іноземців. Наприклад, якщо український громадянин в’їде до ЄС через польський кордон, а повернеться до України через угорський – то з електронної бази даних польської прикордонної служби виходитиме, що ця людина в’їхала до країни і "загубилася".

Звісно, це спрощена картина, але проблема для прикордонників є цілком реальною.

Ті, хто подорожував у ЄС до 2022 року, особливо через Польщу, напевно, стикалися з тим, що прикордонник або прикордонниця гортали паспорт у пошуку штампів про перетин кордону, щоби перевірити, чи не перевищила людина 90-денний термін перебування у ЄС за останні 180 днів. Це – саме про цю історію.

Ця проблема, до слова, давала змогу іноземцям, що мають право безвізового в’їзду, обходити правила і нелегально жити в одній з європейських держав – достатньо було мати два паспорти і користуватися різними маршрутами в’їзду, а за потреби – "губити" паспорт і замовляти собі новий.

Нова система нарешті створить єдину шенгенську базу перетинів кордону замість 29 національних.

Туди записуватимуть паспортні та біометричні дані людини, що подорожує (фото та/або відбитки пальців). А якщо людина з’являється на кордоні з новим паспортом – то система має ідентифікувати, що це той самий іноземець, лише документ інший, пояснили "ЄвроПравді" у профільному директораті Єврокомісії.

А оскільки база даних буде єдиною для всього периметра кордонів, то "схемки" з обходом обмежень, заміною документів тощо повинні перестати працювати.

Треба наголосити: все це тимчасово втратило актуальність для українців та українок, що подорожують до ЄС, адже зараз для громадян нашої держави діє виняток. Можна отримати "тимчасовий захист" у будь-якій країні ЄС, з яким 90-денне обмеження не діє: з українським паспортом і цим дозволом можна легально жити і працювати у Євросоюзі як мінімум до завершення війни.

Утім, є й інший, більш помітний наслідок, який зачепить не лише порушників правил.

Черги перехідного періоду

Отже, у базі даних ЄС має бути інформація про кожного українця, що перетинає кордон, включно з біометрикою.

Причому "скачати" з вашого паспорта відбитки пальців або фото польський або німецький прикордонник не може: Україна має свої ключі доступу до паспортного чипа. Словом, у людини, яка перетинає кордон уперше після запровадження EES або з новим документом, на кордоні мають зняти відбитки пальців та/або зробити фото подорожуючого для звірки цих даних.

Під час наступних перетинів цього вже не буде – прикордонник бачитиме, що ваш паспорт вже є у базі, і пропускатиме без додаткових процедур.

Однак це створює виклик у перші тижні роботи системи.

Уявіть, що буде, якщо кожну людину, яка перетинає кордон, відправлятимуть на фотографування та сканування пальців.

Прогнози ЄС кажуть, що ця процедура забирає "до 40 секунд на людину", та досвід проходження автором цих рядків польського кордону, де зараз у тестовому режимі збирають ці дані, свідчить, що затримки бувають суттєво довшими.

Десь їх вдасться уникати, десь вплив буде помітним. Наземні кордони з Україною, а передусім польський кордон, через його перевантаженість – на жаль, у групі ризику.

Звідси головний висновок: у перехідний період варто бути готовими до довших та повільніших черг на кордоні.

Треба визнати, що ЄС робить усе, щоб уникнути колапсу на кордоні.

Саме тому систему не запускають у повноцінну експлуатацію вже зараз. Технічно вона готова до роботи ще від минулого року, а на прикордонні пункти завезли необхідне обладнання, але кілька країн ЄС попросили додатковий час, бо бояться появи неконтрольованих черг.

Попередньо запуск планують на початок жовтня – такою є рекомендація Єврокомісії, за згоди Ради ЄС. Фінально дату ще має затвердити Європарламент.

А поки йдуть останні узгодження, прикордонники, у тому числі польські, вже збирають у систему дані частини подорожуючих – так, щоби і черги не виросли, і база поволі наповнювалася. Є сподівання, що це дозволить суттєво пом’якшити "шоковий удар" у перші дні запровадження системи, коли таке збирання даних стане обов’язковим.

Ще одна особливість, яка має радикально розвантажити кордон саме з Україною – це те, що за рішенням ЄС внесення до нової системи не вимагається для тих українців, які отримали документ про статус тимчасового захисту. Причому польські чи румунські прикордонники мають брати до уваги посвідку, видану в будь-якій державі Євросоюзу, окрім Ірландії та Кіпру – не обов’язково мати польську чи відповідно румунську довідку, запевнили "ЄвроПравду" у Єврокомісії.

Адже для цих українців – принаймні, поки ЄС зберігає програму тимчасового захисту, – не діє обмеження у 90 днів перебування в ЄС. А тому й контролювати їх не треба.

"Оскільки вони матимуть право залишатися на території держав-членів довше, то не підлягатимуть реєстрації в EES. Але вони повинні будуть довести, що вони є бенефіціарами програми тимчасового захисту. Якщо людина не може надати документ, що підтверджує цей факт – потрібна буде реєстрація в EES", – заявив у коментарі "ЄвроПравді" речник Єврокомісії.

Як довго триватиме перехідний період – неможливо спрогнозувати напевно, як і те, яку частку українців спершу доведеться відправляти на "довгу процедуру". Це буде зрозуміло лише восени. Очільник МВС Польщі Томаш Семоняк, який цього тижня очолював засідання міністрів щодо затвердження нових правил, у коментарі "ЄП" утримався від прогнозу навіть щодо того, як багато українців вдасться внести у базу до запуску системи, лише запевнив, що не чекає серйозних проблем.

Плюси також будуть

Варто додати, що за нової системи будуть і позитиви для подорожуючих. Передусім для тих, хто часто їздить через кордон.

Ті, хто змушений часто подорожувати з України до ЄС, знають, що через штампи прикордонників вільні сторінки у паспорті можуть закінчуватися суттєво швидше, ніж спливає термін дії документа. Тепер ця проблема – у минулому.

Оскільки тепер перетини кордону фіксуються у базі даних, то штампи у паспорті більше не мають сенсу. Тож від жовтня 2025 року – або від тієї дати, коли запрацюють нові правила, – прикордонні штампи скасовуються.

До певної міри це також прискорить обробку тих паспортів, які вже є у базі.

Ті, хто подорожує за кордон, могли звернути увагу, що паспорти громадян ЄС або тих, у кого є посвідка на проживання, прикордонник опрацьовує швидше – немає потреби перевіряти наявні штампи, або чи не стоїть у паспорті якась особлива відмітка від прикордонників іншої держави. Зрештою, немає потреби ставити свою печатку. Перші пів року після запуску EES за європейськими прикордонниками буде зберігатися обов’язок контролювати це, дублюючи те, що є у базі, але далі весь процес має бути автоматичним.

Понад те, Євросоюз передбачає, що українці та інших "безвізові" іноземці, документи яких є в EES, матимуть можливість використовувати також автоматичні пункти пропуску.

Зараз такі є лише в деяких європейських аеропортах і передбачені лише для громадян Євросоюзу; там зазвичай немає черг, на відміну від "кабінок" з прикордонниками. Після повноцінного запуску системи українці мають отримати можливість використовувати цей шлях, причому в Єврокомісії "ЄП" запевнили, що кількість таких пунктів зростатиме.

Як саме це працюватиме і чи потрібно буде використовувати якийсь додатковий сервіс – ще належить побачити, але ЄК готує і мобільний застосунок, і сайт, на якому можна перевірити статус свого документа. Зокрема, можна буде побачити, скільки днів з 90-денного періоду використала людина; зараз такої можливості немає в принципі (окрім як самостійно рахувати дати на штампах прикордонників).

І, нарешті, ще одна зміна, яка ще далекоглядніша і свого часу викликала чимало занепокоєнь (не завжди обґрунтованих) – це запровадження так званої системи авторизації поїздок ETIAS, яка зобов'яже українців, які їздять до ЄС, раз на три роки реєструватися у спеціальному сервісі та здебільшого платити збір за це.

Цю систему планували ще у "доковідну епоху", і багато разів її запуск відкладали – спершу через пандемію, потім через те, що її запровадження виявилося складнішою задачею, ніж думали… Однією з технічних перепон було те, що система ETIAS потребувала працюючої в усіх країнах Євросоюзу системи фіксації в’їздів іноземців, тобто EES. Тепер ця перепона нарешті буде знята.

Втім, усе це плани на майбутнє.

За планом Єврокомісії зі зміни інфраструктури контролю за кордоном, у разі запуску EES у жовтні 2025 року – до ETIAS черга дійде лише наприкінці 2026-го. А сплата збору (7 євро на три роки) може стати обов’язковою ще на пів року пізніше.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
За час повномасштабної війни в Україні загинули 201 митець та 103 медійники
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:35Z
Софія Єгорова – "Моє місто" – 3 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-02T21:10:39Z
Уперше заговорила про війну: Орбакайте визначилася з позицією
GlavRed
2025-05-02T20:25:16Z
Які містичні секрети приховує Київська фортеця: невідомі історії таємничого місця
Gazeta UA
2025-05-02T20:10:13Z
Зваблива дівчина українського футболіста вразила публіку вогняними фото
24tv
2025-05-02T19:48:56Z
Відкритий понад 120 років: що пропонує Національний художній музей сьогодні та скільки це коштує
Telegraf
2025-05-02T19:39:26Z
Що дивитися на Netflix у травні: 6 фільмів та серіалів, які вийдуть цього місяця
24tv
2025-05-02T19:33:11Z
Буде цікаво: 3 знаки зодіаку, які в травні відкриють у собі новий талант
24tv
2025-05-02T18:15:51Z
Під час концерту: Настя Каменських вперше відреагувала на чутки про розлучення з Потапом
24tv
2025-05-02T18:06:35Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Армія Ізраїлю завдала авіаударів по столиці Сирії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T23:39:01Z
РФ може захопити одразу кілька країн НАТО: хто перебуває в зоні ризику
GlavRed
2025-05-02T23:36:59Z
Фрік-шоу триває: Трамп закликав вигнати з Конгресу демократів, які хочуть його імпічменту
Украина Криминальная
2025-05-02T23:33:45Z
Санкції проти Росії на горизонті: чому Кремль має хвилюватися
GlavRed
2025-05-02T23:27:41Z
Зеленський відреагував на обстріл Харкова
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T23:22:47Z
«Це замаскована тиранія»: Рубіо прокоментував визнання AfD правоекстремістським рухом
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:20Z
У США ухвалили важливе рішення щодо F-16 для України
Хвиля
2025-05-02T23:22:18Z
Сигнал із закордону всім, – Зеленський відреагував на затримання сина Богуслаєва в Монако
24tv
2025-05-02T23:22:12Z
Через мита США ще один автозавод у Канаді скорочує працівників
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:21Z
General Motors скорочує сотні робочих місць у Канаді, щоб уникнути митних обмежень та задовольнити Трампа
Топ Жир
2025-05-02T21:00:24Z
Іспанські енергозбої напередодні блекауту викрили проблеми мережі — Reuters
iPress
2025-05-02T20:49:53Z
Temu припиняє прямі поставки з Китаю до США через нові мита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T20:27:44Z
Продажі Tesla впали більш ніж на 80% у Швеції – і це лише початок
Топ Жир
2025-05-02T20:15:30Z
"Укрзалізниця" отримала плацкартні вагони нової моделі вперше за часи незалежності
Комсомольская правда
2025-05-02T20:01:48Z
Найдешевша квартира у Дніпрі: де продають житло з євроремонтом за 16 тисяч, фото
Политека
2025-05-02T20:01:22Z
У Міністерстві агрополітики вразили заявою про урожай після заморозків: українці з ними не погодилися
Telegraf
2025-05-02T19:21:10Z
Яким чином виправити межі земельної ділянки
24tv
2025-05-02T19:03:41Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Сили оборони дронами знищили вісім російських гармат на Лиманському напрямку
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:56Z
На Запоріжжі працює ППО
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:17Z
В Армія+ запустили опитування про військові шпиталі
InternetUA
2025-05-02T23:01:22Z
Сили оборони відбивають спроби росіян висадитися на острові Бугаз та форсувати Дніпр
Хвиля
2025-05-02T22:12:46Z
У Польщі з братської могили воїнам УПА демонтували незаконні таблички
Детектор М
2025-05-02T21:57:49Z
Весь рік будете плакати: що категорично заборонено робити у свято 3 травня
Telegraf
2025-05-02T21:21:37Z
3 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T21:06:06Z
Без суржика: як українською сказати «взгрустнулось»
ZN UA
2025-05-02T21:04:36Z
У Києві автомобіль збив на смерть чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T23:36:00Z
Потужний вибух у порту Ірану: опубліковано супутникові знімки наслідків
ZN UA
2025-05-02T23:00:42Z
Майже 50 постраждалих: Росія вдарила по цивільних будівлях у Харкові, деталі
Фокус
2025-05-02T22:45:49Z
Майже пів сотні постраждалих, розтрощені будинки і машини: наслідки атаки на Харків
GlavRed
2025-05-02T22:28:16Z
Тернопільські поліцейські затримали ділка, який намагався заробити на військовому
Украина Криминальная
2025-05-02T21:09:19Z
Москву накрив рекордний за 116 років снігопад
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T21:00:09Z
Їх вбила Росія: в Укрзалізниці розповіли про пару залізничників, які загинули на Одещині
24tv
2025-05-02T20:16:43Z
Mercedes-"гелік" влетів у групу людей біля метро в центрі міста
TSN
2025-05-02T19:51:17Z
Росія тероризує Харків "Шахедами": у місті багато постраждалих
24tv
2025-05-02T19:48:35Z
Гіпертонія та діабет виявилися більш смертельними для чоловіків: учені дізналися чому
Фокус
2025-05-02T18:51:19Z
Львів’янин, який змінив хід історії: як науковець боровся з смертельною хворобою
GlavRed
2025-05-02T18:27:02Z
ТЦК не зважатиме на інвалідність: кого можуть мобілізувати навіть з фізичними вадами
Знай
2025-05-02T18:12:32Z
Альвеоліт після видалення зуба – чому виникає запалення та як його лікувати
24tv
2025-05-02T17:30:06Z
Що приготувати на вечерю швидко і легко: рецепти, які ви точно полюбите
24tv
2025-05-02T16:51:55Z
Залишилося 20% шлунку: Володимир Жогло пояснив причину різкого схуднення
Факти ICTV
2025-05-02T15:40:41Z
90-річна рекордсменка: аналіз літньої спортсменки розкрив секрет довголіття
24tv
2025-05-02T14:27:36Z
Півкола на нігтях: який колір та форма може вказувати на проблеми зі здоров'ям
24tv
2025-05-02T14:27:18Z
Справжня "полуничка": як на жінок та чоловіків впливає перша сезонна ягода
Gazeta UA
2025-05-02T14:03:44Z
Найогидніший будинок у кварталі: Mansory тепер займається нерухомістю
Топ Жир
2025-05-02T23:30:18Z
Там навіть наливають: таксист здивував українців сервісом
Telegraf
2025-05-02T22:33:46Z
Полуниця буде рости шалено: секрет лише в підливанні
24tv
2025-05-02T21:39:29Z
Його злизуватимуть з тарілки: простий рецепт нереально смачного полуничного тірамісу
24tv
2025-05-02T20:51:42Z
Категорично забудьте: чому не можна передавати гроші з рук у руки
24tv
2025-05-02T20:33:57Z
Як садити зелену цибулю у квартирі: є простий секрет
24tv
2025-05-02T20:03:25Z
Висадіть на ділянці чорнобривці: користь для городу важко переоцінити
24tv
2025-05-02T19:48:13Z
Витратите мінімум часу: як посадити кріп за допомогою звичайної пляшки
Telegraf
2025-05-02T19:48:04Z
Як привітати чоловіка с Днем народження: ваш коханий не зможе стримати сліз
24tv
2025-05-02T19:33:55Z
"Ракетна небезпека": у районі Кримського мосту пролунала серія вибухів
Фокус
2025-05-02T23:36:49Z
Від заморозків до +26°: вихідні в Україні будуть і з сонцем, і з дощем
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:54Z
Лінія фронту станом на 2 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T23:22:39Z
Вибухи лунають один за одним: Харків під масованим ударом Шахедів
GlavRed
2025-05-02T23:22:32Z
Унаслідок атаки дронів у Харкові постраждали 12 людей
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:27Z
У Криму лунають потужні вибухи, окупанти перекрили міст
24tv
2025-05-02T23:00:10Z
Родичі зниклих безвісти штурмовиків провели акцію-нагадування у Києві
ZN UA
2025-05-02T22:58:20Z
У Ростовській області горять будинки через падіння уламків БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T22:36:54Z
За збитки у понад ₴600 тис. під час ремонту вентиляції школи судитимуть керівника управління освіти Святошинської РДА
Украина Криминальная
2025-05-02T21:57:27Z
Вернидуб: Нам дуже пощастило, що Рух не забив
Football.ua
2025-05-02T21:37:45Z
Де Брюйне приніс Манчестер Сіті мінімальну перемогу над Вулвергемптоном
Football.ua
2025-05-02T21:36:56Z
Райо Вальєкано переграв Хетафе у мадридському дербі
Football.ua
2025-05-02T21:19:50Z
Торіно врятувався від поразки проти Венеції
Football.ua
2025-05-02T20:52:45Z
Гайденгайм і Бохум голів не забили
Football.ua
2025-05-02T20:43:41Z
Даніель Дюбуа пообіцяв перемогу над Усиком: що він готує для чемпіона
GlavRed
2025-05-02T20:25:38Z
Бразилія чекає рішення Анчелотті та Реала Мадрид щодо відходу італійця
Football.ua
2025-05-02T20:25:31Z
Промоутер Дюбуа запросив Володимира Зеленського в Лондон на бій проти Усика
24tv
2025-05-02T20:21:25Z
Бруну Фернандеш: На Олд Траффорд нам не слід забувати, що Атлетік – це дуже сильна команда
Football.ua
2025-05-02T19:55:15Z
Форд повідомив трьом власникам Lightning про можливу відсутність гайок у їхніх електромобілях
Топ Жир
2025-05-02T22:45:17Z
Lotus створив ретро-версію Emira з прихованою даниною поваги Джиму Кларку
Топ Жир
2025-05-02T22:30:26Z
Акіо Тойода стверджує, що електромобілі забруднюють навколишнє середовище більше, ніж вважають
Топ Жир
2025-05-02T21:15:14Z
Водіям розповіли, чи законно заряджати авто з вікна квартири
Хвиля
2025-05-02T19:24:11Z
Власник Volvo подав до суду через знецінення його гібридного авто після оголошення відкликання
Топ Жир
2025-05-02T19:15:59Z
BYD скопіювала дизайн Genesis настільки точно, що це вражає
Топ Жир
2025-05-02T19:15:13Z
Неймовірний міні-Бетмобіль власного виробництва викликає питання: як це взагалі можливо?
Топ Жир
2025-05-02T18:15:30Z
Зростаючі запаси Tesla Model Y Juniper тепер містять спеціальну стартову версію
Топ Жир
2025-05-02T17:30:15Z
У Києві покажуть раритетний автобус ЛАЗ
AutoCentre
2025-05-02T17:22:15Z
Microsoft переходить на акаунти «без паролів»
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:04Z
Знайшли невідоме поховання вікінгів
Gazeta UA
2025-05-02T22:39:09Z
Бази інопланетян існують на Землі та на Титані: ЦРУ розсекретило документи
Фокус
2025-05-02T21:37:22Z
Тім Кук прокоментував чутки про підвищення цін на гаджети Apple
InternetUA
2025-05-02T20:28:13Z
Microsoft розкрила головну загрозу для Windows: як захистити комп'ютер від нової небезпеки
InternetUA
2025-05-02T19:37:27Z
Вчені навчились "слухати" дерева: насправді вони мають систему комунікації
24tv
2025-05-02T19:18:40Z
Що зробити, щоб продовжити життя свого смартфона та заощадити гроші: 8 простих порад
24tv
2025-05-02T19:12:18Z
Вчені дізнались, як дерева діляться інформацією між собою
ТСН
2025-05-02T18:36:24Z
Археологи виявили стародавній камінь, який усіх здивував: у чому причина
GlavRed
2025-05-02T18:27:30Z