MY.UAНовини
Суперкомп’ютери допомагають розкрити секрети відновлення ДНК
Суперкомп’ютери допомагають розкрити секрети відновлення ДНК

Суперкомп’ютери допомагають розкрити секрети відновлення ДНК

Дослідники використовують потужність найдосконаліших у світі суперкомп’ютерів, щоб симулювати внутрішню роботу клітинних механізмів, які відновлюють ДНК і допомагають запобігти небезпечним для життя захворюванням. Сонячні опіки та передчасне старіння є добре відомими наслідками впливу ультрафіолетового (УФ) випромінювання, тютюнового диму та інших канцерогенів. Але пошкодження виходить за межі поверхні – всередині організму ці шкідливі агенти можуть буквально розривати ДНК.

Розуміння того, як організм відновлює та захищає себе від цього пошкодження ДНК, має вирішальне значення для вдосконалення лікування генетичних розладів і таких небезпечних для життя захворювань, як рак. Проте, незважаючи на значні дослідження та медичний прогрес, багато аспектів молекулярних механізмів відновлення ДНК залишаються недостатньо вивченими.

Щоб пролити світло на цей процес, дослідники з Університету штату Джорджія протягом останніх кількох років використовували суперкомп’ютер Summit у Національній лабораторії Оук-Рідж Департаменту енергетики. Їхня мета: складний механізм відновлення ДНК, відомий як нуклеотидна ексцизійна репарація (NER). Цей шлях спирається на високоскоординований набір білкових комплексів, які ідентифікують і видаляють пошкоджену ДНК з надзвичайною точністю.

У своєму останньому дослідженні, опублікованому в Nature Communications , команда розробила детальну комп’ютерну модель ключового компонента NER, відомого як передрозрізний комплекс (PInC). PINC відіграє ключову роль у регулюванні відновлення ДНК на пізніх стадіях шляху NER. Розгадуючи, як PINC функціонує та вписується в ширшу послідовність відновлення, дослідники сподіваються виявити нові терапевтичні цілі для лікування раку та запобігання захворюванням, пов’язаним із пошкодженням ДНК і передчасним старінням.

«Нас цікавить те, як клітини відновлюють свій генетичний матеріал», — сказав провідний дослідник Івайло Іванов, професор хімії в Університеті штату Джорджія. «NER — це універсальний шлях, який відновлює всі види різних пошкоджень ДНК за допомогою триетапного процесу, який спирається на делікатно збалансований молекулярний механізм. На жаль, можуть розвинутися шкідливі мутації, які заважають цьому механізму та викликають важкі захворювання людини».

«Проте наслідки генетичних мутацій можуть разюче відрізнятися залежно від їхньої позиції в репараційних комплексах. У деяких випадках мутації призводять до чутливості пацієнтів до ультрафіолетового світла та надзвичайної схильності до раку. В інших випадках вони викликають аномальний розвиток і передчасне старіння», — сказав він. «Чому це відбувається, до кінця не зрозуміло на молекулярному рівні. Це таємниця, яку намагаються розгадати наші зусилля з комп’ютерного моделювання».

Три акти ремонту

NER розгортається в три окремі етапи: розпізнавання, перевірка та ремонт. Кожна стадія потребує різних груп білків для виконання певних функцій, подібно до того, як команда травматології має різних спеціалістів, необхідних для лікування поранених пацієнтів у відділенні невідкладної допомоги. Таким чином, обладнання NER може адаптуватися та змінювати свою форму залежно від поставленого завдання.

На першій стадії білок NER XPC (пігментна ксеродерма групи С) діє як особа, що першим реагує, яка знаходить місце пошкодженої ДНК або пошкодження, а потім закручує спіраль ДНК, щоб зробити пошкодження доступним. Потім XPC викликає інші білки відновлення, щоб допомогти ініціювати другий етап, який називається перевіркою пошкодження або скануванням пошкоджень.

Тут білковий механізм NER набуває нової форми. Коли XPC відступає, білковий комплекс, який називається фактором транскрипції IIH, або TFIIH (вимовляється як TF-2-H), переміщується на своє місце. TFIIH далі розкручує ділянку ДНК і сканує щойно відкритий ланцюг на наявність пошкоджень. Після цього він перебуває в руках хірурга — PINC — на третьому й останньому етапі відновлення.

Коли стан «пацієнта» стабілізований і підготовлений до операції, можна розпочинати операцію з видалення пошкодженої нитки ДНК. Два ферменти, XPF і XPG (пігментна ксеродерма, групи F і G), розташовуються точно з кожного боку ураження і діють як молекулярні ножиці, щоб вирізати пошкоджений сегмент ДНК. Після видалення ураження нова ДНК синтезується, щоб заповнити залишену прогалину. Нарешті кістяк ДНК запечатується, а пошкоджена ДНК відновлюється.

Читайте також -  Є просте рішення для захисту очей від екранів

«Ми хочемо знати, як формується PINC після фази сканування ураження», — сказав Іванов. «Як він контролює розташування двох ферментних субодиниць, які виконують подвійний розріз пошкодженого ланцюга ДНК? І, що важливо, чи є перехресні переговори між двома ферментами? Чи відчувають вони один одного?»

«Це має значення, тому що після того, як пошкоджений ланцюг ДНК розщеплено, життєво важливо завершити процес відновлення шляхом заповнення цієї прогалини», – додав він. «Інакше це призведе до загибелі клітини або до введення дволанцюгових розривів, які надзвичайно шкідливі для клітини».

Відповіді на ці запитання вимагали від дослідників розгадати структуру PINC. У біології розуміння структури білка має важливе значення для розуміння поведінки або функції білкових комплексів. Форми, розміри та взаємодія білків визначають, як вони поєднуються разом, утворюючи великі біомолекулярні збірки.

«Ми інтегрували структурну модель PINC, використовуючи дані різних біофізичних методів, зокрема кріоелектронної мікроскопії», — сказав Іванов. «Але зрештою обчислення — це те, що об’єднує все».

Подібно до частин головоломки, модель PINC потрібно було зібрати з відомих структур складових білків, і всі окремі частини потрібно було зібрати разом у 3D. Однак багато компонентів PINC не мали відомих експериментальних структур. Щоб подолати цю проблему, дослідники використали модель на основі нейронної мережі під назвою AlphaFold2, щоб передбачити невідомі структури та інтерфейси між білками, які утримують разом PINC.

Фінальні симуляції саміту

«З обчислювальної точки зору, коли ви збираєте PINC, симуляції молекулярної динаміки комплексу стають відносно простими, особливо на великих суперкомп’ютерах, таких як Summit», — сказав Іванов.

Nanoscale Molecular Dynamics, або NAMD, — це код молекулярної динаміки, спеціально розроблений для суперкомп’ютерів і використовується для моделювання рухів і взаємодії великих біомолекулярних систем, які містять мільйони атомів. Використовуючи NAMD, дослідницька група провела широке моделювання. Потужність 200-петафлопного суперкомп’ютера Summit, здатного виконувати 200 000 трильйонів обчислень за секунду, мала важливе значення для розкриття функціональної динаміки комплексу PINC у часовому масштабі в мікросекунди.

«Моделювання показало нам багато про складну природу механізму PINC. Воно показало нам, як ці різні компоненти рухаються разом як модулі, і підрозділи цього комплексу на динамічні спільноти, які утворюють рухомі частини цієї машини», — сказав Іванов.

Отримані дані важливі тим, що мутації в XPF і XPG можуть призвести до серйозних генетичних розладів людини. Вони включають пігментну ксеродерма, яка є станом, який робить людей більш сприйнятливими до раку шкіри, та синдром Кокейна, який може впливати на ріст і розвиток людини, призводити до погіршення слуху та зору та прискорювати процес старіння.

«Моделювання дозволяє нам зосередитися на цих важливих областях, оскільки мутації, які заважають функціонуванню комплексу NER, часто відбуваються на інтерфейсах спільноти, які є найбільш динамічними областями машини», — сказав Іванов. «Тепер ми набагато краще розуміємо, як і звідки проявляються ці розлади».

Більшість симуляцій молекулярної динаміки було виконано на Summit. Однак після 6 років виробництва Summit було знято з виробництва в кінці 2024 року. Забігаючи на майбутнє, Іванов і його команда планують використовувати наступника Summit, Frontier, суперкомп’ютер класу екзамасштабів, який дебютував як найпотужніший суперкомп’ютер у світі, коли він був доступний онлайн у 2022 році.

Їхня робота над Frontier включатиме вивчення NER, пов’язаного з транскрипцією, тобто процесу відновлення ДНК, який виправляє пошкодження в активно транскрибованих генах, щоб гарантувати продовження виробництва основних білків.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Будинок Дженніфер Лопес і Бена Аффлека продають дешевше, ніж подружжя за нього заплатило
24tv
2025-05-11T09:27:55Z
Євген Кот зворушив новими фото з підрослою донечкою, якій виповнилося 10 місяців
TSN
2025-05-11T09:23:43Z
Без ТЦК, але з "азовцями" на сцені: усі подробиці концерту "Без Обмежень" в Києві
ТСН
2025-05-11T09:22:50Z
Бужинська приїхала до Одеси та наробила пікантних фото у купальнику поблизу басейну
ТСН
2025-05-11T09:22:48Z
10-річна донька Юрія Ткача розсекретила, як у майбутньому хоче заробляти гроші: батько відреагував
TSN
2025-05-11T09:22:25Z
На Закарпатті анонсували дитячий театральний фестиваль «Золота китиця»
УкраинФорм
2025-05-11T09:16:38Z
"Так виглядає фенікс...": Віталій Козловський переспівав свій легендарний хіт, тепер уже вільно
Знай
2025-05-11T08:51:42Z
Лагідна українізація: ШІ уявив героїв серіалу "Величне століття" українцями
24tv
2025-05-11T08:45:35Z
4 українські зірки, які змінили свої імена у документах
24tv
2025-05-11T08:36:17Z
Макрон оцінив кількість іноземних військових, яких могли б розгорнути в Україні
Европейская правда
2025-05-11T09:31:51Z
Іран і США відновлюють переговори щодо ядерної програми
Европейская правда
2025-05-11T09:25:57Z
В Албанії проходять парламентські вибори
УкраинФорм
2025-05-11T09:25:23Z
Макрон відповів Путіну про Стамбул: Безумовному припиненню вогню не передують переговори
Лига
2025-05-11T09:25:22Z
РФ намагається прорватися до Дніпропетровської області - експерт назвав мету
ТСН
2025-05-11T09:24:28Z
Мерц пригрозив Росії санкціями, якщо мирні переговори проваляться
TSN
2025-05-11T09:24:00Z
"Коаліція охочих" разом із Трампом висунула РФ дедлайн для згоди на перемир'я
TSN
2025-05-11T09:23:54Z
Зеленський, Макрон, Туск, Стармер та Мерц провели телефонну розмову з Трампом: що обговорювали
ТСН
2025-05-11T09:23:53Z
Шестеро посадовців Нацгвардії відсторонено від посад: деталі від МВС
TSN
2025-05-11T09:23:34Z
США направили до Японії ескадрилью винищувачів F-35
InternetUA
2025-05-11T09:28:43Z
Яке завтра, 12 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
ТСН
2025-05-11T09:25:42Z
Німеччина засекретить постачання зброї до України — Spiegel
TSN
2025-05-11T09:23:24Z
Інна Мірошниченко показала прорив у розвитку названої 9-річної доньки: "Не було гарантій"
ТСН
2025-05-11T09:23:12Z
Лелеки Грицик і Одарка стали багатодітними батьками: неймовірні кадри зворушили всю Україну
TSN
2025-05-11T09:22:41Z
"Це не гра": Чмут пояснив, чому в армії не буде демобілізації
ТСН
2025-05-11T09:21:17Z
Скільки років є у росіян для війни: Чмут дав відповідь
ТСН
2025-05-11T09:20:55Z
"Місто сили" Гітлера: містичні місця нацистів тоді і зараз
ТСН
2025-05-11T09:20:52Z
На Київщині працюють сили ППО — КОВА
ТСН
2025-05-11T09:20:48Z
Коли висівати кавуни у відкритий ґрунт – корисні поради
ТСН
2025-05-11T09:23:55Z
Які продукти подовжують молодість: нові дослідження вчених
TSN
2025-05-11T09:23:39Z
Чим поливати часник навесні, щоб пізніше зібрати дуже великий урожай: розведіть це у воді
ТСН
2025-05-11T09:23:21Z
Які продукти потрібно їсти для зміцнення кісток
TSN
2025-05-11T09:23:01Z
Чи можна їсти яйця щодня: дієтологи розповіли про всі міфи, пов’язані з цим продуктом
TSN
2025-05-11T09:22:08Z
Магнітна буря 11 травня: як вберегти здоров’я
ТСН
2025-05-11T09:20:20Z
Що зробити, щоб цибуля не випускала стрілки: корисний лайфгак, про який ніхто не знає
ТСН
2025-05-11T09:19:54Z
Внутрішній годинник людини відстає на 17 хвилин: що переводить "стрілки" назад
Фокус
2025-05-11T08:57:21Z
Де на кухні найбільше бактерій та як від них уберегтися ‒ кілька порад
Gazeta UA
2025-05-11T08:51:51Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівки з КАМАЗом загинули троє чоловіків
Мій Харків
2025-05-11T09:28:49Z
На Полтавщині вибух забрав життя чоловіка — що відомо
TSN
2025-05-11T09:23:18Z
Горить магазин, – у ДСНС розповіли деталі про велику пожежу на Позняках у Києві
24tv
2025-05-11T09:19:48Z
Росіяни пошкодили електромережі у Херсоні. У Запорізькій області поранили жінку
Лига
2025-05-11T09:12:35Z
В Україні судили працівницю банку, яка привласнила майже пів мільйона гривень
InternetUA
2025-05-11T08:58:23Z
На Сумщині триває евакуація з прифронтових громад
УкраинФорм
2025-05-11T08:31:41Z
Росія цинічно вдарила "Шахедами" по Сумщині: виникли пожежі, пошкоджено нежитлові приміщення
24tv
2025-05-11T08:15:32Z
Атака дронів-камікадзе на Черкаси: помер 58-річний чоловік
ZN UA
2025-05-11T08:10:54Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 11 травня
Мій Харків
2025-05-11T07:31:21Z
Пенсіонери втратять понад 2000 грн: кому уріжуть виплати
Знай
2025-05-11T09:30:48Z
Нацбанк послабив діючі валютні обмеження: що змінилось
ТСН
2025-05-11T09:25:22Z
Коли висаджувати солодкий перець, томати і капусту в травні 2025 року: сприятливі дні
ТСН
2025-05-11T09:21:54Z
Яка буде пенсія, якщо зарплата 20 000 гривень
24tv
2025-05-11T09:03:22Z
Робочі місця та інвестиції: що отримає Україна від угоди про копалини
Факти ICTV
2025-05-11T09:01:54Z
Одні не можуть, інші не хочуть: зі сховищами для цибулі дивна ситуація
AgroPortal
2025-05-11T09:00:48Z
На 260 гривень дешевше. Де наразі можна купити каву по акції
Telegraf
2025-05-11T08:31:53Z
Запаси титану в Україні можуть сягати до 20% світових, - НАН
Комсомольская правда
2025-05-11T08:27:08Z
Перевірте свої гаманці: яку купюру євро ніколи не вдасться обміняти в Україні
24tv
2025-05-11T08:27:05Z
Топ-5 найдорожчих автомобілів світу, які перевищують вартість літака
Gazeta UA
2025-05-11T07:58:53Z
Водії Google Maps знайшли "рятівника" від штрафів: що потрібно терміново включити
Хвиля
2025-05-11T07:45:25Z
Чому важливо перевіряти тиск в колесах авто: справа не лише в економії пального
Gazeta UA
2025-05-11T07:19:13Z
Nissan замислився над випуском нової Maxima
AutoCentre
2025-05-11T07:10:17Z
Електромобілі Zeekr – офіційно в Україні: що потрібно знати про це
AutoGeek
2025-05-11T07:03:30Z
Здогадуються одиниці: для чого потрібні маленькі чорні крапки на склі в автомобілі
GlavRed
2025-05-11T03:27:52Z
Grok з’явиться в автомобілях Tesla
InternetUA
2025-05-11T00:01:54Z
Продавець виставив новенький Mercedes SUV і миттєво втратив тисячі
Топ Жир
2025-05-10T23:45:27Z
Яка особливість автомобіля відразу видає його застарілість?
Топ Жир
2025-05-10T22:00:54Z
Відключення води у Дніпрі на тиждень з 12 по 18 травня: кому перекриють доступ
Политека
2025-05-11T09:31:02Z
Переможниця "Битви екстрасенсів" розповіла, чи можливе припинення вогню
TSN
2025-05-11T09:23:44Z
Левам варто вибрати одну ціль, а Терезам слід захищати свої позиції: гороскоп за картами Таро на 10 травня 2025 року
ТСН
2025-05-11T09:23:40Z
Коли в Києві почнеться потепління: синоптикиня назвала дату початку справжнього літа
ТСН
2025-05-11T09:23:34Z
Ракам варто прислухатися до інтуїції, а Дівам слід продовжувати працювати над проєктами: астрологічний прогноз на рунах на 10 травня 2025 року
ТСН
2025-05-11T09:23:19Z
Заморозки та мокрий сніг: де в Україні зіпсується погода 11 травня
ТСН
2025-05-11T09:22:41Z
Радіація в укриттях: на Кіровоградщині шкільні сховища фонять радоном
ТСН
2025-05-11T09:21:44Z
На одному з напрямків армія РФ зменшила кількість штурмів: з чим це пов'язано
ТСН
2025-05-11T09:21:24Z
Ворог просунувся на Харківщині та Донеччині — DeepState
ТСН
2025-05-11T09:20:52Z
Китайський гороскоп на завтра 12 травня: Тиграм - стрес, Зміям - зневага
GlavRed
2025-05-11T09:25:42Z
Як часто слід змінювати насадку на швабру: чому це так важливо
ТСН
2025-05-11T09:23:18Z
Коли краще садити картоплю у травні: сприятливі дні за місячним календарем
TSN
2025-05-11T09:22:05Z
Ці два сорти огірків садять на Закарпатті: вони без проблем витримують холодні ночі і швидко дають великий урожай
TSN
2025-05-11T09:21:57Z
Як вивести бур’яни, які проросли між тротуарною плиткою: безкоштовний засіб, який працює краще за магазинні
TSN
2025-05-11T09:21:45Z
Вашому городу будуть заздрити: 11 речей, які потрібно зробити в травні
Telegraf
2025-05-11T09:20:33Z
7 простих речей, які допоможуть зміцнити сімейні стосунки: рекомендації експертів
ТСН
2025-05-11T09:19:47Z
"Австрійський люкс": чому квартири в таких будинках є чи не найдорожчими у Львові
24tv
2025-05-11T09:15:19Z
Як не треба клеїти шпалери: поради, що збережуть ваші нерви і гроші
Telegraf
2025-05-11T09:00:46Z
Ізраїльські розробники представили інноваційну систему радіоелектронної боротьби KETAK
InternetUA
2025-05-11T09:31:54Z
В Чорнобильській зоні помітили рідкісного хижого птаха та пташеня
TSN
2025-05-11T09:24:44Z
Космічний апарат СРСР вдарив по Землі: куди він впав
TSN
2025-05-11T09:23:45Z
Суперкомп’ютер передбачив точну дату, коли відбудеться кінець світу
ТСН
2025-05-11T09:19:10Z
З'явилися перші оцінки Doom: The Dark Ages – що кажуть критики
24tv
2025-05-11T08:48:40Z
Легкий спосіб захистити планету: чому людям слід користуватися посудомийною машиною
Фокус
2025-05-11T08:12:08Z
Магнітна буря затихла, але ненадовго: коли чекати наступного "удару"
Telegraf
2025-05-11T08:03:13Z
Google виявила новий російський шпигунський вірус LostKeys
Детектор М
2025-05-11T08:03:04Z
Месенджери під загрозою: як захистити себе від крадіжки акаунтів через фішингові платформи
InternetUA
2025-05-11T07:10:10Z
Гау
Football.ua
2025-05-11T09:25:00Z
Українець здобув блискавичну перемогу нокаутом в Італії
24tv
2025-05-11T09:12:13Z
Юрчец зіграє з перших хвилин проти Колоса
Football.ua
2025-05-11T09:07:56Z
Форвард Атлетіко знищив Сосьєдад, встановивши рекорд Ла Ліги: відео шаленого перфомансу
24tv
2025-05-11T09:03:57Z
Українець Овчаренко виграв парний трофей турніру ITF в Італії
УкраинФорм
2025-05-11T09:01:21Z
"Шахтар" - "Динамо": анонс, де і коли дивитися фінальний матч Кубка України
ZN UA
2025-05-11T08:52:16Z
Горін: Рух показав, що має кращі фізичні кондиції
Football.ua
2025-05-11T08:43:21Z
Мареска: Сподіваюся, гра проти Ньюкасла дозволить нам проявити свої найкращі якості
Football.ua
2025-05-11T08:40:07Z
Українські кадети із «золота» розпочали чемпіонат світу з тхеквондо
УкраинФорм
2025-05-11T08:39:49Z