MY.UAНовини
Чи здатна Україна створити атомну бомбу? Що кажуть фізики-ядерники різних поколінь
Чи здатна Україна створити атомну бомбу? Що кажуть фізики-ядерники різних поколінь

Чи здатна Україна створити атомну бомбу? Що кажуть фізики-ядерники різних поколінь

Скандальна зустріч українського та американського президентів наприкінці лютого шокувала українців. І як завжди буває в критичних ситуаціях, люди починають діяти нестандартно. Співзасновник Monobank Олег Гороховський відразу ж відкрив збір коштів «на ядерку». Це рішення було відповіддю на суспільні запити на повернення Україні ядерної зброї на тлі погіршення відносин із США і відсутністю дієвих гарантій безпеки. Менш ніж за добу люди переказали на рахунок Гороховського понад 20 млн грн. Зрештою, збір було зупинено. Банкір пояснив, що пожартував, а збір влаштував, аби показати єдність українців. Пізніше Гороховський заявив, що перераховує усі кошти одному із благодійних фондів, що допомагає Збройним силам.

Тим не менше запит суспільства на те, щоби повернути Україні ядерну зброю, залишається. Більш того, навіть деякі українські дипломати змінили свою позицію щодо цього питання. Зокрема, колишній постійний представник України в ООН Володимир Єльченко, який довгі роки працював на питання роззброєння та без’ядерного статусу, розповів «Главкому», що тепер став прихильником повернення ядерної зброї. Радить Україні працювати над її повернення і перший міністр закордонних справ РФ Андрій Козирєв. Про це він сказав в інтерв’ю «Главкому». Важливо, що Козирєв був якраз одним із тих дипломатів, який працював над текстом Будапештського меморандуму, що фактично роззброїв Україну.

На початку 90-х з українського боку над цим питанням працювала ціла комісія. Експертом у ній був директор Науково технічного комплексу «Ядерний паливний цикл» Національного наукового центру «Харківського фізико-технічного інституту» Національної академії наук, кандидат фізико-математичних наук Володимир Красноруцький. У його біографії є ще цікавіший факт. Красноруцький навчався в одній із двох спецгруп Харківського фізико-технічного інституту (ХФТІ), які готували спеціалістів з розробки ядерної зброї. Офіційно спецгрупи були створені для навчання «спеціалістів задля вирішення ядерно-технічних питань». Важливо зазначити, що Харківський фізтех був першим університетом у СРСР (у 1940 р.), науковці якого подали керівництву заявку «Про використання урану як вибухової і отруйної речовини».

Проблему створення надкритичної маси урану (необхідної для вибуху) вони пропонували вирішити наступним чином: заповнити ураном посудину, розділену непроникними для нейтронів перегородками таким чином, щоби в ізольованій секції змогла поміститися кількість урану, що має масу, значно більшу, ніж критична. Це призведе до миттєвого виникнення уранового вибуху.

Проте частина учених заявили, що це не спрацює, оскільки, мовляв, створити в прийнятних габаритах стінки, «непроникні для нейтронів», неможливо. Тим не менше, визнають, що пропозиція харківських учених дала значний поштовх для подальших досліджень і виготовленню ядерної бомби у СРСР у 1949 році.

Тема української «ядерки» турбує не тільки українців. Спецпредставник президента США з особливих доручень Річард Ґренелл 25 березня написав у соцмережі X, що ядерна зброя, яку Україна віддала Росії насправді не належала Україні, а була російською. Але такі заяви спростовують українські фізики, які кажуть, що зброя насправді українська, і у разі потреби наша держава самостійно могла її використати, не озираючись на Москву.

Аби розібратися, чи є в Україні спроможності повернути ядерну зброю, які були напрацювання наших науковців з часів СРСР, як Москва приховувала ядерні розробки у Харкові і які кошти втратила Україна під час ядерного роззброєння «Главком» поспілкувався з двома фізиками-ядерниками різних поколінь: Володимиром Красноруцьким, який здобув фах якраз у напрямку розробки ядерної зброї, а також із Валерієм Зуйком (кандидатом фізико-математичних наук, фахівцем у радіаційній фізиці та ядерній безпеці), членом правління «Українського ядерного товариства».

Володимир Красноруцький: Зібрати спеціалістів і налаштувати їх на створення ядерної бомби – не проблема

Володимир Красноруцький
фото: Національна академія наук України

Перший проєкт ядерної бомби, розробку якої проводив Харківський фізико-технічний інститут (ХФТІ), був у 1940 році. Під час Другої світової війни роботи припинилися. Потім першу бомбу в СРСР все ж виготовили, але сталося це вже у Росії. А що було після війни у Харкові, наскільки інститут був долучений до створення цієї ядерної бомби?

Найскладніший момент у створенні ядерної бомби полягав у тому, щоби обґрунтувати можливості протікання ланцюгової ядерної реакції (яка би спричинила вибух). Є книги з історії ХФТІ (Харківського фізико-технічного інституту), де це все було трохи описано. Але описано мало, оскільки тема ядерної зброї була дуже сильно засекречена, ніякої інформації про це особливо й не було. Якраз у цей період йшла Друга світова війна, інститут перебував у евакуації.

Деякі супутні питання щодо створення бомби вирішувала робота нашого інституту. Перш за все, це питання зі збагачення урану. Це також питання забезпечення радіаційної стійкості і працездатності урану. Тобто в інституті виконувалася лише частина робіт, які стосуються розробки і створення ядерної зброї. Прямих робіт з розробок, тобто створення її конструкції, розрахунків, пов’язаних з отриманням плутонію, у нас в інституті не проводили. 

Перша у СРСР розробка ядерної бомби відбулася в Українському фізико-технічному інституті у 1940 році (пізніше ХФТІ). Тоді учені Віктор Маслов, Володимир Шпинель і Фрідріх Ланге подали заявку на винаходи, що охоплювали весь комплекс робіт, необхідних для створення ядерної бомби: «Про використання урану як вибухової й отруйної речовини», «Спосіб приготування уранової суміші, збагаченої ураном з масовим числом 235. Багатомірна центрифуга» і «Термоциркуляційна центрифуга». У заявці до керівництва вони запропонували схему вибуху.

Заявка потрапила на розгляд до академіка Віталія Хлопіна. Його висновок – заявка не має реального фундаменту. Крім того, по суті в ній дуже багато фантастичного. Дехто називає заявку харківських учених першим проєктом ядерної зброї в СРСР. Інші заперечують, мовляв, ідеться лише про теорію, до проєкту було ще дуже далеко. Так чи інакше, ХФТІ став чи не головним Інститутом у СРСР у сфері фундаментальних досліджень ядерної фізики і допоміг у майбутньому створити першу в Союзі ядерну зброю у 1949 році (творці Ігор Курчатов і Юлій Харитон).

Володимире Семеновичу, але яка насправді була причина в тому, що проєкт бомби, що розроблялася у Харкові, влада «зарізала»? 

Одразу хочу вас виправити. Некоректно називати це словом «проєкт». Від Інституту було подання на винахід атомної бомби, пропозиція з прорахунками ядерних і фізичних реакцій, якщо говорити простіше. Суто теоретична частина. Це подання не «зарізали», як ви кажете, а просто відклали у бік і сказали, що це маячня, та і все.

Врахуйте, що на той час такий винахід – це було дуже незвично. У той час (1940-й рік і після Другої світової війни) Ігор Курчатов активно брав участь у роботі нашого Інституту. Він у той час не був провідним у напрямку розробки такої зброї. Та і ядерна фізика не була провідною наукою тоді, хоча з точки зору, яка панувала у світі, її значення було високим і воно зростало. Завдяки цьому і наш інститут ставав все більше і більше відомим. Не тільки завдяки ядерній зброї, а й багатьом іншим дослідженням.

Ціла плеяда видатних фізиків у ті часи працювали в інституті, працювали у напрямку створення ядерної зброї, були дотичні до цього процесу. Вже далеко після війни цілий ряд фізиків ХФТІ працювали у різних напрямках щодо ядерних реакторів на АЕС, у тому числі брали участь у розрахунках обґрунтування критичних ланцюгових реакцій тощо.

Володимир Красноруцький після закінчення школи у 1954 році вступив до Харківського державного університету та у 1959 році закінчив навчання у складі спецгрупи фізико-математичного факультету за фахом «фізика». У 1974 році, після захисту кандидатської дисертації, був обраний керівником створеної лабораторії з дослідження та розробок ядерного палива із застосуванням металевих матеріалів для ядерних реакторів.

У лабораторії опрацьовувалися нові напрямки конструкцій та технологій твелів (тепловидільний елемент (твел) – головний конструктивний елемент активної зони ядерного реактора, в якому знаходиться ядерне паливо), були створені нові варіанти твелів для реакторів різного типу та призначення, зокрема твел з дисперсійним паливом для роботи у реакторах спецпризначення типу «Памір» та підводних човнах з ресурсом безперервної роботи більше 20 років. Після здобуття Україною незалежності, Красноруцький брав безпосередню участь у складі комісії, створеної Кабінетом міністрів щодо ядерного роззброєння.

Для збереження в Україні наукового потенціалу та проведення робіт по ядерному паливу у ННЦ ХФТІ (Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут») в 1994 році було створено окремий підрозділ – Науковий технічний комплекс «Ядерний паливний цикл» (НТК ЯПЦ), директором якого був призначений Красноруцький. Цей підрозділ є єдиним в Україні, який веде конструкторсько-технологічні роботи з розробки в Україні ядерного палива… 

Чому після Другої світової війни саме розробкою бомби займалися учені в Росії, чому Харківському фізтеху не довірили це, адже саме у Харкові були на той час вже значні напрацювання?

Не можна казати, що розробку забрала Росія. Тоді дуже велику увагу держава приділяла усім питанням, пов’язаним із ядерною зброєю. Само тому ХФТІ як був організований у Харкові, так і залишився у Харкові після війни. З цього приводу порадив би прочитати книжки: Щербаков В.А. «Лаборатория №1 и атомный проект СССР», Юрій Ранюк «Лабораторія №1. Ядерна фізика в Україні». Щодо ядерної зброї. Розробникам потрібно було отримати багато розрахунків фізичних даних, аби цю інформацію використати для конструювання атомної бомби. Це ядерні константи, ядерні характеристики. Ці розрахунки якраз і проводив ХФТІ. Для цих розрахунків в інституті був створений найпотужніший на той час лінійний прискорювач на 2 МеВ. Поза межами Харкова був створений для досліджень новий майданчик. Ще й корпус новий побудували. Все це задля розвитку у Харкові ядерної фізики і вирішення матеріалознавчих задач, результати вирішення яких, перш за все, йшли на створення ядерної зброї, а також для використання ядерної енергії у мирних цілях, зокрема на АЕС. 

Як оцінити значення дослідження ХФТІ у створенні першої в Радянському Союзі ядерної бомби у 1949 році? Воно було найбільшим, адже без цієї роботи ніякої бомби не створили би? 

Все ж таки основна робота проводилася у Курчатовському інституті (колишня назва «Лабораторія №2»), який було створено у Москві. А «Лабораторія №1» була створена на основі «Українського фізико-технічного інституту», який потім став Харківський фізико-технічний інститут (ХФТІ). Мета створення – для забезпечення виконання спеціальних завдань з реалізації створення у СРСР ядерної бомби (відділ фізики ядра атома). Назвали «Лабораторія» задля прикриття, аби затуманити мізки, і ніхто не здогадався, для чого вони були створені. Курчатов покладав дуже великі сподівання на фізичні дослідження у Харківському інституті. Але, все ж підкреслю, вони були допоміжними до тих, які проводилися в інших місцях, в тому числі у Росії. Це видобуток, збагачення урану, виділення чистого урану, виділення з нього плутонію і багато іншого. Усе це різні напрямки, які в різних республіках СРСР виконувалися. Наш інститут займався фундаментальними роботами. 

Той факт, що Курчатов і Синельников були друзями, не слід скидати, коли говоримо про успіхи роботи Харківського інституту, вони були зв’язані родинними зв’язками також (сестра Кирила Синельникова Марина Дмитрівна була дружиною Ігоря Курчатова). Ще до Другої світової війни вони між собою дружили, і закордоном бували. Їх багато що пов’язувало і Курчатов багато допомагав Харківському інституту, адже все з нуля починалося. В інституту були передові позиції у розвитку термоядерної фізики, досліджень атомної енергії. Харківський інститут був настільки комплексним у Радянському Союзі, що жоден інший інститут не міг з ним тягатися, оскільки проводилися фундаментальні теоретичні речі, які поєднувалися з конкретними практичними, зокрема, і у вивченні космосу. 

Після здобуття Україною незалежності Інститут брав участь у роботах з ядерного роззброєння України. Особисто я був експертом у комісії, яка цим займалася, яку очолював Юрій Костенко (керівник парламентської робочої комісії щодо ядерного роззброєння у 1992-1994 роках)

«Від Кравчука надходили жорсткі накази: «ліквідувати ядерну зброю»

Якщо ви зачепили тему ядерного роззброєння, не можна не поставити запитання, яке доводиться чути часто і від багатьох людей. Є розповсюджена думка, що Україна навіть якби дуже хотіла, все одно не могла би залишити у себе ядерну зброю, оскільки «червона кнопка» пуску ракет була у Москві. Чи насправді були у нас можливості самостійно використати ракети з ядерним боєзарядом? За яких умов?

Дійсно, ще якийсь час ми могли самі їх використовувати. Це питання якраз дуже жорстко вирішувалося на зустрічах комісії. Але слід знати, що експлуатація ракет з ядерними боєголовками вимагала подолання безлічі обмежень, слід було виконати безліч вимог. Для цього потрібно було мати у країні спеціалізовані організації моніторингу і контролю за цією зброєю, яких в Україні не було і немає зараз, вони є у Росії. Тому для такого озброєння був граничний час роботи. Ну а далі, коли він сплив, потрібно було вирішувати, що зі зброєю робити далі, адже вона у будь-який момент поза терміном експлуатації, могла вибухнути.

То скільки ще часу можна було використати ракети із ядерним боєзарядом, які були в України у наявності, і щоби це точно було безпечно для нас? 

У тактичної ядерної зброї є артилерійські снаряди, їх можна було дуже довго зберігати безпечно. А авіабомби всього 10-12 років, якщо я правильно пам’ятаю. Врахуйте, що на момент, коли Україна позбавлялася ядерної зброї, ці ракети уже ж якийсь час у нас перебували. Тому якраз про це і на комісії говорили. Рішення щодо стратегічної зброї ухвалював президент Леонід Кравчук. Ми тоді багато фінансово втратили (Україна не змогла зберегти ядерне паливо з ядерних ракет), оскільки жорстко надходили накази від президента: «ліквідувати ядерну зброю». Хоча тоді мали порахувати, як позбуваючись ядерної зброї, зберегти ядерне паливо, аби далі у мирних цілях його використовувати.  

Коли ви навчалися, а потім почали працювати, чи чули тоді прізвища перших розробників ядерної зброї Роберта Оппенгеймера, Георгія Кістяківського? Що взагалі про них тоді знали?

Так, чули, але не більше того. Нещодавно ми багато робіт виконали з диверсифікації ядерного палива України, працювали з компанією Westinghouse (компанія-виробник палива для АЕС). То я їздив у відрядження до США, відвідав ядерний реактор, на якому отримувався плутоній для першої ядерної бомби. Подивився на всі ці речі розробників, хто як працював, за яким робочим столом сидів, якою обчислювальною машинкою вони користувалися. Усе це мав нагоду побачити на власні очі. А у ті часи в СРСР ми цього всього не знали. Коли я навчався, «беріївщина» була, нам було заборонено навіть посилатися на закордонні джерела.

Я навчався в одній із двох спеціальних груп Харківського державного університету саме у напрямку фундаментальних питань ядерної фізики. Спецгрупи були створені саме для навчання спеціалістів задля вирішення ядерно-технічних питань. Звичайно, було дуже цікаво навчатися, хоча багато чого з того часу забулося.

Зараз в Україні популярна ідея повернення ядерного статусу. Зрозуміло, що для цього насамперед має бути політичне рішення, гроші і, головне, фахівці. То чи є сьогодні спеціалісти, які могли би взятися за повернення ядерної зброї, якби держава ухвалила таке рішення? Яка ситуація у нас в країні із ядерною фізикою, чи не повтікали фахівці?

Ситуація зі спеціалістами в Україні кожного року катастрофічно погіршується, гробиться фундаментальна наука. Просто подивіться, які зарплати у молодих співробітників, які приходять до інститутів Національної академії наук. Насправді ніхто з молодих не хоче іти і працювати в інститути. Тим не менше, рівень є таким, що якщо би сьогодні було потрібно зібрати спеціалістів і налаштувати їх на роботу зі створення ядерної бомби, то в цьому не було би проблем. Налаштувати швидко можна. Люди ще є.

Але от далі, з точки зору техніки, є проблеми, які так швидко не вирішиш. Ми можемо все своє робити сьогодні, і реактори атомні створювати, і паливо самі для цих реакторів робити. Але таких задач перед нами ніхто не ставить. Все кажуть, що ми купимо, зокрема у Westinghouse. Єдина надія у нас, учених, на те, що якось ситуація у країні стабілізується, і нам почнуть ставити задачі, аби у державі було власне виробництво. 

Якщо уявити, що є і політична воля, і гроші, і виробничі потужності, а також команда спеціалістів. Скільки часу потрібно буде в українських умовах створити ядерну бомбу? 

Аби зробити ядерну бомбу, треба створити відповідну промисловість в Україні. Ви так це кажете, ніби її зробити раз плюнути. Але це не так. З політичної точки зору, нам потрібно подолати вето на можливість роботи з високозбагаченим ураном, збагаченням вище 90%, і мати можливість отримувати плутоній. Поки що всього цього ми не маємо права робити. Спеціалістів, які вміють так збагачувати уран, дуже мало. Дійсно, у світі можна купити потрібне для необхідного збагачення устаткування. Але якщо ми, маючи вето, просто заявлятимемо бажання це устаткування купити, нам його навряд чи продадуть. Як бачите, перешкод чимало.

Знаєте, я і у Верховній Раді колись виступав, говорив, що потрібно підтримувати розвиток атомної енергетики. Бо коли вона розвиватиметься в країні, можна буде говорити і про інші різні аспекти використання ядерних технологій, у тому числі про ядерне озброєння. Наприклад, питання відцентрового збагачення урану можна було раніше закрити. Можна було раніше створити необхідні для збагачення урану центрифуги і працювати з ними. Але держава хрест на цьому поставила. За найкращого розвитку подій, коли буде і вказівка, і ми матимемо дозволи на всіх рівнях, і гроші, то за років 15, думаю, можна зробити ядерну зброю.

Валерій Зуйок: Ізраїлю вдалося створити ядерну зброю завдяки підтримці союзників і доступу до технологій 

фото: «Харкiвський фiзико-технiчний інститут»

У другій частині розмови про ядерну зброю і перспективи українських розробок «Главком» поговорив із представником молодшого покоління українських фізиків Валерієм Зуйком, кандидатом фізико-математичних наук у радіаційній фізиці та ядерній безпеці, членом правління «Українського ядерного товариства». Науковець пояснює, які можливості є в України, аби повернути ядерний статус, чи має під собою ґрунт розповсюджена думка, що відпрацьоване ядерне паливо можна використати для виготовлення атомної бомби, та як Ізраїлю вдалося непомітно створити ядерну зброю.

Пане Валерію, як фізики сприймають заяви про те, що Україні слід зайнятися розробкою ядерної зброї, слід повернути статус держави, що має ядерну зброю? 

Подібні заяви зустрічаються часто, а останнім часом кількість їх збільшується. Зовсім недавно співвласник одного з ключових банків України оголосив збір «На ядерку», до якого протягом доби долучилось понад 70 тис. людей та вдалося зібрати майже 23 млн грн. На мою думку, це свідчить, що це питання хвилює не лише блогерів та політиків, а й звичайних людей. 

Фізики та фахівці у сфері ядерних технологій зазвичай сприймають подібні заяви скептично, або навіть критично. Це пов’язано з кількома ключовими факторами:

  1. Технологічна складність. Розробка ядерної зброї – надзвичайно складний технологічний процес, що потребує значних грошових ресурсів, наукових кадрів, спеціалізованої інфраструктури та доступу до збагаченого урану або плутонію. Україні, яка все ще є країною з розвиненою наукою і промисловістю, необхідні десятиліття на подібні проєкти.
  2. Міжнародні зобов'язання. Україна підписала Будапештський меморандум та є учасницею Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), за яким вона відмовилася від ядерного арсеналу. Порушення цих зобов'язань може призвести до міжнародної ізоляції, санкцій і втрати підтримки від союзників. Розробка ядерної зброї може призвести до погіршення відносин з ключовими партнерами, включно з ЄС та США.
  3. Вартість і ресурси. Якщо Україна захоче стати ядерною державою, то володіння ядерною зброєю – це не лише її розробка. Необхідно забезпечити зберігання, модернізацію, систему доставки (ракети, авіація) і захист від несанкціонованого використання. Я не можу навіть припустити, скільки ще й на це потрібно коштів щорічно.

Блогери та люди без профільної освіти часто недооцінюють ці фактори, або спрощують питання до політичних гасел. Для фізиків ці заяви виглядають як прояв популізму, що не враховує реальних технологічних викликів.

Якщо узагальнити думку експертного середовища, то фахівці вважають, що на теперішній момент повернення до ядерного статусу не є реалістичним та ефективним рішенням для посилення безпеки України. Натомість необхідно зробити акцент на розвиток сучасних звичайних озброєнь та співпрацю з міжнародними партнерами.

Нині Україна не має ядерної зброї і не здійснює її розробку. Але уявімо, політичне рішення на розробку і виготовлення ухвалене, кошти знайшлися. В одному зі своїх текстів ви писали, що «в Україні немає науково-виробничої бази для відновлення ядерного арсеналу». Що під цим мається на увазі?

Для всіх видів зарядів необхідно щонайменше ядерне паливо, яким є збройовий уран (U) або плутоній (Pu).

Якщо рішення стосовно необхідності розробки такої зброї буде ухвалено, у  першу чергу необхідно сконцентруватись на технології збагачення урану, що вимагає виготовлення величезного парку газових центрифуг, оскільки придбати їх на ринку неможливо. А створення навіть однієї газової центрифуги – сам по собі складний технологічний процес. До речі, для України, яка має значні запаси уранових руд, налагодження власної технології збагачення урану (U-235) дозволить створити ядерне паливо для власних АЕС. Також необхідно розробити та побудувати хімічний комбінат для переробки відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) та виділення плутонію.

Якщо мова йде не про одну центрифугу, а про їх арсенал, то для розробки ефективної, наприклад, плутонієвої бомби, буде необхідне ще й напрацювання високоякісного плутонію Pu-239 збройової чистоти, що досить важко, або й навіть неможливо зробити в реакторах типу ВВЕР (водно-водяний енергетичний реактор), які працюють на АЕС України. Ці первинні завдання є технологічно складними, а на їхнє впровадження потрібен тривалий час. Більш того, всі ці види діяльності потрапляють під ДНЯЗ (Договір про нерозповсюдження ядерної зброї) та ретельно контролюються МАГАТЕ.

А чому газові центрифуги придбати на ринку неможливо? У чому складність, якщо Україна сама вирішить їх виготовити?

На ринку є центрифуги, у тому числі й для роботи з газами, але це зовсім інше обладнання призначене для хімії чи медицини. А я маю на увазі саме газові центрифуги, призначені для збагачення урану, зокрема для підвищення концентрації ізотопу U-235, який використовується як у цивільній енергетиці, так і в ядерній зброї. Створення таких систем є технологічно складним, дорогим і доступним лише для обмеженої кількості країн. ДНЯЗ та інші міжнародні угоди забороняють передавати технології, що можуть бути використані у військових цілях. Якщо у якоїсь країни з’явиться таке обладнання, то через деякий час виробник обладнання стане відомий. Провідні виробники ядерних технологій (наприклад, США, Росія, Франція, Велика Британія, Канада) суворо контролюють експорт обладнання та технологій, пов'язаних зі збагаченням урану. МАГАТЕ контролює ядерні технології та матеріали, щоб запобігти їх потраплянню до країн або організацій, які можуть створити ядерну зброю. Діють міжнародні режими контролю, такі як Група ядерних постачальників (NSG), які забороняють продаж подібних технологій без чітких гарантій мирного використання.

Таким чином, газові центрифуги не продають на відкритому ринку через серйозні питання безпеки, оскільки це критичний елемент для виготовлення ядерної зброї, і їхній обіг суворо контролюється на міжнародному рівні.

У СРСР Харківський фізико-математичний інститут був залучений до розробки ядерної зброї. Які лабораторні можливості збереглися з тих часів, які спроможності сьогодні має цей інститут для такого роду робіт?

ХФТІ, а в той час це був УФТІ, як найбільший та найстаріший науковий центр в Україні, певним чином був причетний до розробки ядерної бомби. Інститут запропонував проєкт атомної бомби задовго до початку Другої світової війни. У 1940 році саме співробітники УФТІ подали заявку на винахід ядерної бомби, а також методи збагачення по урану-235 в центрифугах. Уперше було запропоновано схему вибуху, яку згодом було прийнято, з використанням звичайної вибухівки для створення критичної маси з подальшим ініціюванням ланцюгової реакції. За часів СРСР було створено Лабораторію №1 для підтримки виробництва першої радянської ядерної бомби у 1946 році, що мала назву РДС-1. У відкритому доступі можна знайти книгу «Лабораторія №1 і Атомний проєкт СРСР» про цю лабораторію.

Наскільки мені відомо, основні технологічні процеси, необхідні для створення простого боєзаряду, такі як збагачення, виділення плутонію, виготовлення конструктивних елементів для обтиску та створення критичності, в УФТІ не проводили. ХФТІ, в першу чергу, є науковим центром, хоч він і займається проведенням досліджень з ядерної фізики та фізики твердого тіла. 

Україна має значні запаси уранової руди та видобуває природний уран для потреб власних АЕС. У природі уран складається переважно з урану-238, тоді як уран-235 становить менше 0,7%. Здатність ділитись має лише уран-235, тобто тільки він придатний для ядерної зброї. Для виготовлення ядерного заряду природний уран потрібно збагачувати до якнайбільшого вмісту уран-235, використовуючи газові центрифуги або дифузійні методи. Вважається, що з урану зі збагаченням менше 20% створити ядерну бомбу без використання додаткових пристроїв неможливо. В енергетичних ядерних реакторах України використовується ядерне паливо зі збагаченням у тому числі уран-235, але менше 5%. Уран зі збагаченням до 20% використовується в дослідницьких та експериментальних реакторах. Тож на сьогодні Україна не має жодної технології збагачення урану до рівня, необхідного для виготовлення ядерної зброї та не займається розробкою подібних систем.

На АЕС України експлуатуються реактори типу ВВЕР (водо-водяний енергетичний реактор), в яких використовується ядерне паливо зі збагаченням по уран-235 менше 5%, решта, тобто 95% – це уран-238. Опромінення такого палива призводить до утворення плутонію. У відпрацьованому ядерному паливі кількість непотрібного плутонію-240-242 більше 30% (для 45 Гігават доби на 1 тонну урану), що значно більше допустимої норми в 6%, щоб вважати реакторний плутоній збройовим.

Але в ЗМІ часто зустрічається інформація про використання відпрацьованого ядерного палива реакторів РБМК-1000, робота яких на ЧАЕС була призупинена ще у 2000 році, підійде для виготовлення ядерної бомби в Україні. Реактори РБМК-1000 – концептуальний розвиток промислових уран-графітових напрацьовувачів плутонію, на що й звертають увагу блогери. Але тут важливий не тип реактора, а режим його експлуатації. Під час Мангеттенського проєкту (Мангеттенський проєкт – кодова назва програми розробки ядерної зброї у США, здійснення якої формально почалося 13 серпня 1942 року) паливо з природного урану мало вигоряння всього 0,1 ГВт·доб/тU, таким чином виходив дуже високоякісний плутоній-239 (всього 0,9%-1% Pu-240, решта ізотопів ще в менших кількостях). Глибина вигоряння палива в реакторі РБМК (реактор великої потужності канальний) – 18,5-20,0 ГВт·доб/тU. Отримати збройовий плутоній з відпрацьованого ядерного палива реактора РБМК неможливо. Тобто реактор РБМК може бути використаний для напрацювання збройового плутонію, але тільки у спеціальних режимах експлуатації.

Для отримання збройового плутонію потрібен як реактор, за конструкцією наближений до конструкції реактора РБМК-1000, який повинен працювати у відповідному режимі експлуатації, так і хімічний комбінат для виділення плутонію у великій кількості. Декілька місяців тому у ЗМІ з широкою аудиторією обговорювалось питання щодо можливості виділення плутонію з відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) в гарячих камерах одного з дослідницьких інститутів НАНУ (Видання The Times пише про те, що Україна контролює дев’ять діючих реакторів, має багато відпрацьованого ядерного палива і досвід створення ядерної зброї з радянських часів. Отже, робить висновок видання, зробити просту ядерну зброю Україна в змозі). Але для ядерного заряду необхідно переробляти ВЯП не в пробірках та колбах, а у великих промислових масштабах з повнорозмірної ТВЗ (Тепловидільна збірка – набір тепловидільних елементів, зібраних в організовану пачку для спрощення обліку та переміщення атомного палива в реакторі) висота якої більше 4 метрів, вага біля 750 кг, а висота паливного стрижня 3,9 метра. Розібрати паливний стрижень не у гарячій камері також неможливо, оскільки під його оболонкою знаходяться високоактивні газоподібні продукти поділу. Подібні операції з паливом дають велику кількість радіоактивних відходів. 

До речі, переробка ВЯП, що містить у великій кількості уран та плутоній, які діляться, може бути цікавою для ядерної енергетики України. Постійне зростання ціни на уран змушує ядерні держави з розвиненою промисловістю замислюватись щодо використання МОХ палива (MOX – Mixed Oxide Fuel, змішане оксидне паливо) – це ядерне паливо, яке складається зі суміші оксидів урану (UO₂) та плутонію (PuO₂), до складу якого входять продукти переробки ВЯП.

В Україні є фахівці, які могли би зайнятися розробками ядерної зброї, принаймні так вважає ваш колега Володимир Красноруцький. Що конкретно потрібно для утворення виробничих потужностей? Скільки часу це може зайняти і яка ціна питання? 

Володимир Красноруцький фахівець, науковець-ядерник з величезним стажем, який брав участь як експерт у роботі комісії щодо ядерного роззброєння України. Якщо він стверджує, що «є фахівці», то так воно і є. Від себе скажу так: в Україні ще залишились фахівці…. На мою думку, багато науковців хотіли б отримати такий технологічний виклик (як участь у розробці ядерної зброї – «Главком») та втілити його у життя. Вирішення такого складного науково-технологічного завдання дозволить відродити науку в Україні, яка, як відомо, з кожним роком стає менш престижною та занепадає. Для сучасної науки та фахівців у ядерній галузі необхідне велике державне замовлення. Таким замовленням може бути, зокрема, створення повного циклу з виробництва ядерного палива – від видобування уранової руди до виготовлення паливного стрижня та ТВЗ.

Про ціну питання вам ніхто сказати не зможе. У випадку, коли політичне рішення щодо створення ядерної зброї буде ухвалено, буде розроблено щось типу «дорожньої карти», де буде проаналізовано всі шляхи досягнення мети та визначено пріоритетний тип боєприпасу для розробки.

Чи можливо адаптувати українські ракети (наприклад, «Грім-2», «Нептун») для доставки ядерного заряду? Які ключові особливості «адаптації»?

Маса бойової частини ракет «Грім-2» та «Точка-У» не більше 480 кг. Вага першої уранової бомби «Малюк» становила біля 4 т. Друга плутонієва бомба «Товстун» – 4,6 т. Радянська плутонієва бомба РДС-1 – 4,6 т. Існують сучасні боєзаряди вагою до 480 кг, в більшості це термоядерні, але не варто сподіватись, що Україна зможе за короткий термін створити саме такий високотехнологічний боєзаряд. Тим більш за відсутності плутонію збройової якості. На мою думку, станом на зараз, про адаптацію не варто навіть розмовляти.

Якщо говорити про ядерну зброю, яка є у ядерних держав. Яка вважається найефективнішою, чим вимірюється ефективність?

Якщо питання до мене як науковця, то ефективність ядерної зброї оцінюється щодо вихідної кількості матеріалу, що ділиться (ядерного палива), до матеріалу, що поділився та дав енергію. У більшості випадків ця кількість не перевищує 1,5%. Наприклад, перша уранова бомба «Малюк» містила 64 кілограми надзвичайно коштовного високозбагаченого урану (близько 90% U-235), з яких близько 700 грамів безпосередньо брало участь у ланцюговій ядерній реакції. Решта (99%) урану, ціна якого значно вище ціни золота, була розсіяна вибухом. У результаті прореагувати встиг лише 1% від урану, що знаходився в бомбі, після чого реакція загасла. Потужність ядерного вибуху становила від 13 до 18 кт (за різними оцінками).

Чи можливо створити, наприклад, «брудну бомбу» або інші нестандартні ядерні засоби? У чому різниця з класичною «атомною бомбою»? 

Окрім звичайних ядерних боєзарядів, часто до них відносять «брудну бомбу» та термоядерну. Термоядерний заряд (воднева бомба) – вид ядерної зброї, руйнівна сила якої заснована на використанні енергії реакції ядерного синтезу легких елементів у більш важкі, при якій виділяється енергія. У той час як для звичайного ядерного заряду – реакція ділення. У більшості випадків до складу бомби або боєголовки входять як ядерний, так і термоядерний заряд. Тобто така конструкція є більш складною. Термоядерні заряди мають ті ж фактори враження, що і ядерні. Це руйнівна ударна хвиля, електромагнітний імпульс, світлове випромінювання, проникаюча радіація та радіоактивне забруднення.

Найпростіша конструкція «брудної бомби» складається з контейнера з радіоактивною речовиною та вибухівки, яка руйнує контейнер та енергією вибуху поширює радіоактивну речовину. Тобто у конструкції «брудної бомби» використовуються радіоактивні матеріали, але не як джерело енергії, а як матеріал для забруднення місцевості. Матеріал енергії вибуху – це звичайна вибухівка. Бомба може бути підірвана у повітрі або на землі. Енергії вибуху вистачить те що, щоб забруднити велику ділянку місцевості. На відміну від ядерного або термоядерного заряду, «брудна бомба» використовує лише один уражаючий фактор – радіоактивне забруднення. Така зброя просто розповсюджує по поверхні землі та в атмосфері радіоактивні матеріали, які потім забруднюють повітря, воду та ґрунт. Мені важко оцінити ефективність та необхідність використання «брудної бомби» на полі бою у сучасній великій війні, але як стримувальний фактор – можливо.

Офіційно Ізраїль не має ядерної зброї. Але є підозри, що ця країна має таку зброю. Це означає, що країна цілком може приховано від очей решти світу створити таку зброю? Наскільки в принципі цей процес може бути непомітним?

Ізраїль є одним з прикладів країни, якій вдалося розробити ядерну зброю непомітно для міжнародної спільноти. За оцінками експертів, Ізраїлю вдалося це зробити завдяки підтримці союзників і доступу до технологій. Франція була ключовим партнером Ізраїлю у 1950-60-х роках. Під час спільного проєкту за участі Франції та Ізраїлю було побудовано ядерний реактор. Формально – для «мирних цілей». Офіційно Ізраїль називав реакторний комплекс у Дімоні «науково-дослідним центром». Незалежні фахівці підозрюють, що Франція передала Ізраїлю знання та технології і навіть допомогла з розробкою ядерних пристроїв. Для приховування масштабів виробництва використовували підземні лабораторії та структури, недоступні для зовнішніх спостерігачів. Також експерти наголошують на «мовчазній підтримці» з боку США.

На відміну від України, Ізраїль не є підписантом ДНЯЗ, що дозволило уникнути інспекцій МАГАТЕ на початкових етапах. Коли міжнародна спільнота почала підозрювати наявність ядерної програми, Ізраїль уже був близький до завершення розробки. На підприємствах України, які хоч якось дотичні до ядерних технологій, інспекції МАГАТЕ відбуваються регулярно.

Розробка та побудова комплексу зі збагачення або хімічного комбінату з виділення плутонію на території України потребує тривалого часу та залучення великої кількості працівників. Українська спільнота дещо розділена на тих, хто підтримує створення ядерної зброї, і на тих, хто категорично проти. А отже, ймовірність оприлюднення інформації стосовно створення ядерних технологій надто велика.

Михайло Глуховський, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Важную денежную помощь увеличили вдвое: кто получит до 30 000 гривен
Знай
2025-04-04T05:21:39Z
Стало известно, куда РФ перекидывает войска из Курщины для организации нового наступления
Comments UA
2025-04-04T04:15:31Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
В Україні подешавшала морква
AgroNews
2025-04-04T05:06:44Z
Готовьте больше денег: части потребителей могут прислать увеличенные счета за воду
Знай
2025-04-04T05:06:11Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
В ближайшее время есть шансы заставить Россию прекратить огонь – Зеленский
Comments UA
2025-04-03T15:24:35Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
Китай в ультимативной форме потребовал от Трампа немедленно отменить новые введенные пошлины
Известия Киев
2025-04-04T05:28:01Z
Трампа предостерегают от звонка Путину - СМИ
Корреспондент
2025-04-04T05:27:56Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Раскрылись детали нового соглашения Украины и США о полезных ископаемых
Известия Киев
2025-04-02T06:36:11Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Просто гадость: пузатый российский певец вытер сопли о поклонниц на концерте
Comments UA
2025-04-03T19:57:47Z
Жена Виктора Павлика показала, как выглядит после операции
GlavRed
2025-04-03T19:30:33Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Потап показал новую партнершу: что о ней известно
Comments UA
2025-04-03T18:00:56Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
НБА: Милуоки победило Филадельфию
Корреспондент
2025-04-04T05:27:16Z
Челси вырвал победу у Тоттенхэма в дерби Лондона
Корреспондент
2025-04-04T05:03:02Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Экс-тренер Манчестер Сити может возглавить сборную Бразилии
Корреспондент
2025-04-04T04:21:21Z
Челсі мінімально обіграв Тоттенгем у лондонському дербі
Football.ua
2025-04-03T21:06:38Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Цены на продукты: какими они будут в апреле
ZN UA
2025-04-04T05:00:37Z
В Украине собрались менять размер субсидии: кого это коснется в первую очередь
Знай
2025-04-04T04:36:43Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Итоги 03.04: Реакция на пошлины и больше F-16
Корреспондент
2025-04-04T04:24:54Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Проверенные советы: как вытирать экран телевизора, чтобы не было никаких разводов
Comments UA
2025-04-04T03:36:10Z
Приготовьте эту паску — и вы непременно будете в тренде: выпечка "Сникерс" понравится близким
Telegraf
2025-04-04T03:18:23Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Гороскоп на сегодня 4 апреля: неожиданная новость может перевернуть пятницу
Знай
2025-04-04T01:33:23Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Российский удар по Харькову: о каких последствиях пока известно
Апостроф
2025-04-04T05:21:03Z
Оккупанты ударили по Киевщине: произошел сильный пожар, есть раненые
Comments UA
2025-04-04T04:57:44Z
Москва сегодня содрогалась от взрывов: что известно
Comments UA
2025-04-04T04:36:36Z
Взрывы в Днепре: что известно о ночных ударах по городу
Comments UA
2025-04-04T04:30:08Z
БпЛА атаковали Москву и Липецк, в городах слышали взрывы
Gazeta UA
2025-04-04T03:06:20Z
Харьков под ударом дронов: есть погибшие и раненые
Хвиля
2025-04-04T02:18:19Z
Могут ли мобилизовать, если у вас больные легкие
Telegraf
2025-04-03T23:36:31Z
Какие позы для сна дают хорошо выспаться и не провоцируют морщинки
Знай
2025-04-03T18:51:32Z
Украинский производитель лекарств за год увеличил доход на 900 млн грн
Корреспондент
2025-04-03T16:15:18Z
Почему появляются темные круги под глазами: ТОП-10 причин
Comments UA
2025-04-03T16:12:44Z
В США одобрили первый тест, выявляющий у женщин половые инфекции
Факти ICTV
2025-04-03T15:40:46Z
Молодая женщина умирает от рака, потому что думала, что имеет проблемы из-за вегетарианства
Comments UA
2025-04-03T15:24:09Z
Мозг съедает сам себя во время марафонских забегов
ITC
2025-04-03T14:52:05Z
Назван возраст, в котором значительно ухудшается слух
Comments UA
2025-04-03T14:51:09Z
Помогут ли 10 тысяч шагов в день похудеть: тренеры дали однозначный ответ
UAToday
2025-04-03T12:03:11Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Утечка скриншотов раскрыла детали игры Star Wars от создателей XCOM
Знай
2025-04-04T04:51:35Z
Всего 18 тыс грн - играйся: Nintendo озвучила дату выхода Switch 2 и назвала характеристики
Знай
2025-04-04T03:51:45Z
Действительно ли под пирамидами есть скрытый город: ученые объяснили
Gazeta UA
2025-04-03T22:39:25Z
Снится ли компьютерам Матрица: Обзор I have no mouth, and I must scream
GameMag
2025-04-03T19:34:16Z
У Starlink появится конкурент: Amazon создает свой спутниковый проект
Gazeta UA
2025-04-03T19:00:19Z
Новый уровень производительности и впечатляющая графика: NVIDIA прокомментировала анонс консоли Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-03T18:21:35Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z
Hyundai представила обновленный водородный электромобиль
Корреспондент
2025-04-03T17:45:37Z
Вийшло важливе оновлення для серії Galaxy S20
Portaltele
2025-04-03T12:07:39Z
Как новые пошлины Трампа повлияют на рынок авто из США в Украине
Фокус
2025-04-03T10:36:05Z
Продажи автомобилей Tesla упали до трехлетнего минимума
Корреспондент
2025-04-03T10:30:17Z
Всего одно действие может стоить водителям почти 4 тысячи гривен: о чем следует знать
Знай
2025-04-03T02:51:43Z