MY.UAНовини
Українські соя та горох готуються до нових правил експорту
Українські соя та горох готуються до нових правил експорту

Українські соя та горох готуються до нових правил експорту

Ринок сої в Україні сьогодні переживає не лише зростання виробництва, а й активне переосмислення своїх стратегій — від переробки до експорту.

Це підтвердила конференція Soybean and Meal Market, організована  27 березня в Києві ГС «Українська бобово-соева асоціація» та ІА «АПК-Інформ», що зібрала провідних гравців ринку, представників влади, аналітиків і трейдерів.

У центрі уваги — перспективи експорту соєвого шроту до Китаю, виклики сертифікації під нову директиву ЄС, розвиток не-ГМО сегменту, а також внутрішня переробка як ключ до збільшення прибутковості аграрного бізнесу.

Додана вартість має залишатися в Україні

Відкриваючи конференцію, заступниця міністра аграрної політики та продовольства України Оксана Осьмачко наголосила: держава розглядає сектор як один із пріоритетних для створення доданої вартості всередині країни.

«Якщо говорити про 2024 рік, уже є чим пишатися — вироблено 6 мільйонів тонн сої та майже 500 тисяч тонн гороху. Це дійсно суттєві цифри. А тема сьогоднішньої конференції — збільшення прибутковості — є надзвичайно актуальною. Для Міністерства важливо, щоб додана вартість залишалася в країні, а не вивозилася у вигляді сировини. Ми хочемо, щоб більше переробки відбувалося саме в Україні, щоб ви могли збільшувати свої потужності й експортувати вже продукцію з доданою вартістю. Це критично важливо для економіки. І в цьому ми готові до партнерства з аграріями та переробниками. У фокусі — стабільний розвиток ринку та підтримка експорту з високою маржинальністю», - зазначила Оксана Осьмачко.

Китайський ринок відкриває нові горизонти

Однією з головних новин конференції стала офіційна зацікавленість Китаю у закупівлі українського соєвого шроту. За словами Антоніни Скляренко, президентки ГС «Українська бобово-соева асоціація», мова йде про перспективу, яка може змінити експортну географію всієї галузі.

«Китай офіційно підтвердив свою зацікавленість у закупівлі українського соєвого шроту. Нам потрібно лише відкрити процедуру та почати працювати – і цей ринок стане реальністю. Як стало відомо сьогодні на заході, Держпродспоживслужба вже розпочала процес. Ми будемо робити все можливе, щоб прискорити відкриття, адже мова йде про серйозну експортну перспективу для України. Також не менш важливим для нас залишається європейський ринок. Українська соя затребувана в ЄС — у нас коротке логістичне плече, швидкий обіг коштів. І Польща — перша ланка цього ланцюга. Це відкриває додаткові шанси для середніх та дрібних виробників, яким важливо отримувати оплату в короткі строки», - розповіла Антоніна Скляренко.

Разом із соєю у фокусі — і горох, який Україна планує поставляти до Китаю вже цього року. Але шлях цей не буде простим.

Китай ставить вимоги: як не втратити шанс

Як пояснив заступник голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів  Вадим Чайковський, підписаний з Китаєм протокол щодо експорту гороху має незвично жорсткі умови.

«Протокол по гороху підписаний не як завжди, не як всі попередні — не просто: все дозволено і вперед. У ньому чітко прописано: перед початком торгівлі генеральна митниця Китаю має провести дистанційну відеоінспекцію потужностей, на яких вирощують, переробляють і зберігають горох. Тобто перед нами ще один дуже важливий крок. Ми шукаємо некомерційну історію — підприємство, яке зможемо показати китайській стороні. Всі учасники ланцюга постачання мають бути зареєстровані: виробник, експортер, переробник і зберігач. Якщо підприємство не буде в реєстрі, вантаж буде повернено або знищено. І я прошу всіх — не зволікайте, повідомте Держпродспоживслужбу про ваші площі, про поля. Ми готові до співпраці, аби вчасно провести інспекції та розпочати експорт», - повідомив Вадим Чайковський.

Перспективи — у сертифікації

Паралельно з китайськими вимогами, українським виробникам варто готуватись і до запровадження директиви ЄС щодо боротьби з розлісненням.

До дискусії долучилися й представники великих аграрних холдингів, які вже сьогодні впроваджують принципи сталого виробництва і мають практичний досвід взаємодії з європейськими вимогами. Своїм баченням поділилася Тетяна Алавердова, керівник управління продажів зернових, олійних, бобових культур та нішевих продуктів МХП:

«Як великий холдинг, МХП вже давно перебуває у процесі переходу до сталого виробництва. Ми розуміємо, що для малих виробників цей шлях наразі є складним, саме тому ми тут — щоб допомагати, пояснювати, куди рухатися, як діяти. Також очікуємо подальших поступових роз’яснень від Європейської комісії, і готові передавати ці знання нашим постачальникам. Значна роль у цьому профільних асоціацій.  Українська соєво-бобова асоціація вже зараз активно працю’ над тим, щоб допомогти виробникам впроваджувати вимоги EUDR».

Ігнорування норм EUDR може коштувати виробникам втрачених контрактів.

«Нашим виробникам варто вже зараз почати готуватись: збирати геокоординати, документи на землю, підтвердження соціальної відповідальності. Це допоможе уникнути ризиків, коли директива ЄС запрацює. Вимоги будуть суворі, і без належної підготовки можна втратити доступ до європейського ринку. Без підтримки трейдерів та асоціацій буде важко, але разом це під силу. Ми в компанії вже активно працюємо над відповідністю новим нормам. Це процес, який потребує залученості всього ланцюга — від фермера до експортера», — зазначила Олена Богушева, керівник групи систем менеджменту якості, Кернел.

Не-ГМО соя — рентабельна ніша

Частина українських компаній уже активно працює з преміальним сегментом ринку — не-ГМО соєю, сертифікованою за європейськими стандартами. Таку стратегію успішно реалізує агрохолдинг ТАС Агро.

«У нашому портфелі соя зайняла друге місце по рентабельності після соняшнику. Ми працюємо виключно з не-ГМО соєю, тому що бачимо в ній перспективи — як мінімум з точки зору реалізації і отримання додаткової премії. Ми готові до будь-якого формату сертифікації по розлісненню. Аналізували по нашому холдингу: з 80 тисяч гектарів менше 1% – це землі, які були розліснені, і то ще до 2003 року. Ми вже продавали врожай 2024 року як такий, що відповідає європейському регламенту. Упевнені, що зможемо надати всі необхідні документи. Ринок змінюється, і сертифікована продукція — це вже не тренд, а вимога», — поділився Антон Жемердєєв, заступник генерального директора з комерційних питань агрохолдингу «ТАС Агро».

Ціни, площі та переробка: аналітика сезону

Попри рекордний урожай минулого року, 2025-й несе нові виклики. Зокрема, через зниження цін і зростання витрат частина аграріїв скорочуватиме площі під соєю.

«Ми очікуємо, що площі під соєю в Україні скоротяться на 10–13% — до приблизно 2,3–2,35 млн га. Якщо минулого року соя була однією з найдорожчих культур, то цього — однією з найдешевших. Водночас попит на українську сою залишається високим — як на внутрішньому ринку, так і на експорт. Це підтримує активність у секторі переробки, де вже встановлено рекорд: за першу половину сезону перероблено майже 1,5 млн тонн. Частка сої в загальній структурі переробки олійних культур може вперше досягти 14%. Але в другій половині сезону ситуація може ускладнитися через вихід на ринок дешевшої південноамериканської продукції та можливе повернення частини переробників до соняшнику», — зазначила Світлана Киричок, аналітик ІА «АПК-Інформ».

Українська соя — частина глобального ринку

Підсумки конференції Soybean and Meal Market засвідчили: український соєвий сектор демонструє зрілість, гнучкість і готовність працювати за найвищими стандартами. Ключ до подальшого зростання ефективності — у розвитку переробки, відкритті нових ринків і прозорості ланцюга поставок. І головне — у синергії: аграріїв, переробників, трейдерів, асоціацій і держави.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Хто покинув МастерШеф 15 у 10-му випуску: репетиція фіналу та кулінарний крокодил
Факти ICTV
2025-05-03T20:40:02Z
DISCOMAN - "Фантастична" – 2 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-03T20:31:25Z
Олена Кравець зізналася, як ставиться до скандального Винника та його позиції: "Емоційні тортури"
TSN
2025-05-03T20:14:08Z
Відома блогерка Анна Алхім зганьбилася ставленням до української мови: "Головне — набита вишиванка"
TSN
2025-05-03T20:13:45Z
39-річна вдова Г'ю Гефнера виходить заміж удруге: хто став її новим нареченим і як він освідчився
ТСН
2025-05-03T20:13:37Z
Онуфрійчук показала підрослого сина та який конфуз трапився на його першому дні народженні
TSN
2025-05-03T20:13:33Z
Дружина Решетніка виїхала з України без чоловіка та дітей і назвала причину
TSN
2025-05-03T20:12:54Z
Відомий художник ХІХ століття зобразив на картині жінку з «ґаджетом» у руках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T20:12:35Z
48-річна Олена Кравець розкрила секрети догляду за собою та які процедури краси робить
TSN
2025-05-03T20:12:16Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
ООН запланувала масштабну реформу на тлі кризи фінансування - Reuters
Хвиля
2025-05-03T21:15:10Z
Ізраїль розсилає повістки, плануючи розпочати новий наступ у Газі – Reuters
Факти ICTV
2025-05-03T21:09:03Z
Зустріч Зеленського з Трампом у Ватикані вийшла вдалою через один момент – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T21:03:28Z
Кабмін зареєстрував законопроєкт про внесення змін до Бюджетного кодексу - цього потребує угода про надра
ZN UA
2025-05-03T20:45:11Z
Росія стоїть на порозі кризи: українська розвідка розкрила подробиці
ТСН
2025-05-03T20:33:48Z
Україна готова до припинення вогню хоч сьогодні, якщо РФ згодна на дзеркальні кроки
Комсомольская правда
2025-05-03T20:24:34Z
Адміністрація Трампа скорочує 1 200 посад у ЦРУ: яку загрозу несе масштабна реорганізація розвідки США
TSN
2025-05-03T20:15:52Z
Хто може очолити Раду нацбезпеки США: Трамп розглядає свого радника як фаворита
TSN
2025-05-03T20:15:30Z
В Україні стрімко здешевшав салатний овоч
TSN
2025-05-03T21:12:16Z
США підтримали продаж Україні засобів для F-16 на $310 млн
ТСН
2025-05-03T20:15:28Z
Курс валют на вихідні, 3-4 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-03T20:14:20Z
Угодою про копалини Україна прискорить інвестиції в енергетику - гендиректор ДТЕК Тімченко для FOX
ТСН
2025-05-03T20:11:30Z
Чим відрізняються "старі" й "нові" долари та чому це важливо
24tv
2025-05-03T19:06:44Z
Чи повинні платити податок на землю люди з 3 групою інвалідності
24tv
2025-05-03T19:06:26Z
Найдешевша квартира в Одесі: як виглядає житло менше, ніж за 8 тисяч доларів
Политека
2025-05-03T18:30:18Z
Подорожчання продуктів в травні в Одесі: що зросло в ціні найбільше
Политека
2025-05-03T18:01:32Z
Китайські виробники страждають через торгівельну війну
InternetUA
2025-05-03T17:49:30Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
День ангела 3 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-03T21:21:27Z
Ситуація на фронті: чи існує озброєння, яке може змінити хід бойовий дій – розповів Гендальф
ТСН
2025-05-03T21:21:02Z
Гра м'язами: Пакистан випробував балістичну ракету на тлі загрози війни з Індією
24tv
2025-05-03T21:06:47Z
У Литві росіян позбавлятимуть посвідок на проживання: з якої причини
TSN
2025-05-03T20:54:02Z
Не лише гарний атестат: українські виші встановили додатковий критерій для зарахування
Знай
2025-05-03T20:51:52Z
У ЗСУ спростили підготовку для логістів і медиків з обмеженою придатністю
ZN UA
2025-05-03T20:42:42Z
Розкриті технічні характеристики індонезійського бойового корвета KRI Bung Hatta
InternetUA
2025-05-03T20:22:50Z
Дівам варто готуватися до нового етапу у житті, а на Раків чекають несподівані відкриття: астрологічний прогноз на рунах на 3 травня 2025 року
ТСН
2025-05-03T20:15:34Z
На Закарпатті влаштували п’яний "салют" з гранатою: поліція повідомила про наслідки
ТСН
2025-05-03T21:21:41Z
На Івано-Франківщині трагічно загинув 10-річний хлопчик
ТСН
2025-05-03T21:21:13Z
Частину України охопила повітряна тривога: що відомо
ТСН
2025-05-03T21:21:02Z
Не витримали нерви через плач: на Одещині жінка вбила 9-місячну доньку
Факти ICTV
2025-05-03T21:09:43Z
У Черкасах прогриміли вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T20:48:43Z
В Ірані стався потужний вибух біля АЕС: у найближчих містах перебої зі світлом
Telegraf
2025-05-03T20:33:12Z
Вночі 3 травня росіяни атакували Україну ударними дронами: де пролунали вибухи
ТСН
2025-05-03T20:15:48Z
Наслідки атаки Росії на Харків — майже 50 людей отримали поранення, 8 постраждалих опинилися у лікарнях
TSN
2025-05-03T20:15:38Z
Масована атака дронів на Харків: кількість постраждалих стрімко зросла
TSN
2025-05-03T20:15:22Z
Що краще для здоров’я — гірчиця чи кетчуп: лікарка дала остаточну відповідь
TSN
2025-05-03T20:12:36Z
Як позбутися плісняви на стінах: ефективні поради
TSN
2025-05-03T20:10:07Z
Зробіть це негайно: як підготувати шкіру до літнього сезону
24tv
2025-05-03T18:03:29Z
Учені знайшли причину ожиріння десятків мільйонів людей: нею виявилися певні препарати
Фокус
2025-05-03T16:42:45Z
Який найкращий час для народження дитини
24tv
2025-05-03T15:15:09Z
Гарні новини: вчені знайшли спосіб рятувати важкохворих немовлят завдяки свинячим серцям
Фокус
2025-05-03T15:06:08Z
Гриби проти хвороби Паркінсона: вчені заявили, що псилоцибін може боротися із захворюванням
Фокус
2025-05-03T14:36:54Z
Зниження цін на ліки: Держпродспоживслужба відзвітувала про результати перевірок аптек
ZN UA
2025-05-03T12:37:36Z
Чому смородину треба обприскувати содою: ріст ягід буде шаленим
24tv
2025-05-03T12:18:38Z
Як почистити фільтр у пральній машині: вона одразу почне працювати краще
ТСН
2025-05-03T21:21:59Z
Ця ягода повинна бути всюди: рецепт оригінального салату з полуницею від переможниці "МастерШеф"
24tv
2025-05-03T20:36:37Z
На Дів чекає оновлення, а Левам слід надихати: гороскоп за картами Таро на 3 травня 2025 року
ТСН
2025-05-03T20:15:21Z
Домашні засоби, які очистять шампури і сітку гриль за дві секунди: відмиєте навіть застарілий жир
ТСН
2025-05-03T20:13:04Z
Чи можна їсти шоколад з білим нальотом: про що він говорить
ТСН
2025-05-03T20:12:41Z
Як правильно висадити троянду навесні
TSN
2025-05-03T20:11:36Z
Чим підживити троянди, щоб вони рясно квітнули: розчиніть у воді одну речовину
ТСН
2025-05-03T20:11:28Z
Залишитесь без урожаю: ці рослини в жодному разі не можна садити поряд з картоплею
ТСН
2025-05-03T20:10:58Z
Ці три квітки є ідеальними для озеленення могил: пишно зацвітуть вже до наступної Радониці
TSN
2025-05-03T20:10:13Z
Бійці "Азову" вшанували пам'ять загиблих побратимів на Полі почесних поховань у Львові
24tv
2025-05-03T21:21:30Z
Продовжували штурм: солдати ЗС РФ проривались через протитанковий рів з драбиною
Фокус
2025-05-03T21:00:29Z
Хронологія війни – день 1165: росіяни запускають безпілотники та активувалися на ще одному напрямку
Telegraf
2025-05-03T21:00:19Z
Загарбники обстріляли Херсон: одна людина загинула — ОВА
TSN
2025-05-03T20:57:50Z
Лінія фронту станом на 3 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T20:54:41Z
Україна за добу знищила два літаки, – Зеленський розповів деталі операцій
24tv
2025-05-03T20:54:18Z
«Це лише прелюдія». Чубаров звернувся до мешканців Криму з попередженням
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T20:33:46Z
Чому не вистачає людей на фронті: Чмут розповів про розпорошення ресурсів
TSN
2025-05-03T20:18:02Z
У Ростовській області РФ та окупованій Керчі є "прильоти" — що трапилося
ТСН
2025-05-03T20:15:48Z
Барселона насилу здолала Вальядолід
Football.ua
2025-05-03T21:01:18Z
Інтер не без проблем обіграв Верону
Football.ua
2025-05-03T20:51:48Z
Турецький клуб планує підписати Довбика на фоні його нестабільності в Ромі
24tv
2025-05-03T20:45:27Z
Фірміно — перший в історії переможець Ліги чемпіонів УЄФА та Ліги чемпіонів АФК
Football.ua
2025-05-03T20:19:32Z
Верес у меншості не впорався з Оболонню
Football.ua
2025-05-03T20:10:54Z
Ді Лоренцо — про скудетто Наполі: Ми не відчуваємо тиску
Football.ua
2025-05-03T20:04:53Z
Українець Забарний допоміг "Борнмуту" сенсаційно обіграти "Арсенал" в АПЛ
ZN UA
2025-05-03T19:40:55Z
Буяльський — про лаву запасних Динамо: Їм зайнятися немає чим було
Football.ua
2025-05-03T19:36:27Z
Ще один любитель кривавих грошей: ексгравець Дніпра зіграє у гала-матчі московського ЦСКА
24tv
2025-05-03T19:30:48Z
Чи настав час, щоб автовиробники повернулися до випуску простих автомобілів без зайвих функцій?
Топ Жир
2025-05-03T19:15:38Z
Формула-1: особистий залік пілотів та команд у 2025 році
Факти ICTV
2025-05-03T18:42:40Z
Genesis GV90 кидає виклик BMW та Cadillac завдяки потужності електромобіля
Топ Жир
2025-05-03T16:48:26Z
Люкс від Lucid обернувся для власника лише розчаруванням та кошмарами
Топ Жир
2025-05-03T16:30:26Z
Реєстрація авто по-новому: ключові зміни для водіїв та штрафи 2025 року
Хвиля
2025-05-03T15:00:07Z
Водії "полиняють" майже на 500 гривень: штрафуватимуть за фари
Знай
2025-05-03T13:51:36Z
У Києві відкрився фестиваль старовинних і ексклюзивних автомобілів Old Car Land
Фокус
2025-05-03T13:45:52Z
ТОП-10 найдешевших нових авто до 16 тисяч доларів: що можна купити в Україні
GlavRed
2025-05-03T13:27:03Z
Іспанія опинилася у темряві, але електромобілі допомогли повернути світло
Топ Жир
2025-05-03T13:15:17Z
Конфлікт тягнеться роками. Цукерберг згадав, як Apple заважала зростанню Meta
InternetUA
2025-05-03T21:22:31Z
Трамп на чверть збирається урізати бюджет NASA, але фінансувати проєкти Маска
ZN UA
2025-05-03T21:19:23Z
Хакери атакують відомі британські бренди
InternetUA
2025-05-03T21:12:01Z
Україну 3 травня накрила потужна магнітна буря: як уберегти себе
ТСН
2025-05-03T20:14:37Z
Сенсаційне відкриття в глибинах океану: вперше зафіксовано активне підводне виверження
ТСН
2025-05-03T20:12:25Z
Українські полярники зафіксували потужний землетрус
ТСН
2025-05-03T20:12:18Z
Як відеоігри впливають на ветеранів: оприлюднені цікаві результати дослідження
ТСН
2025-05-03T20:11:28Z
Блекаут в Іспанії з космосу: NASA показало дивовижні знімки
ТСН
2025-05-03T20:10:19Z
Космічні "фабрики золота": вчені стверджують, що розгадали ще одну загадку Всесвіту
ТСН
2025-05-03T20:10:15Z