MY.UAНовини
«Закон про Закарпаття». Як парламент без конституційної більшості намагається пошити нас і Зеленського в дурні
«Закон про Закарпаття». Як парламент без конституційної більшості намагається пошити нас і Зеленського в дурні

«Закон про Закарпаття». Як парламент без конституційної більшості намагається пошити нас і Зеленського в дурні

«Закон про Закарпаття». Як парламент без конституційної більшості намагається пошити нас і Зеленського в дурні

Парламент ухвалив скандальний закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання земельних ділянок для розбудови цифрової інфраструктури» (9549). По суті ввели особливі правила відчуження майна на Закарпатті. Кабмін за поданням військової адміністрації може просто так забирати в громадян майно.

Цю законодавчу ініціативу майже пів року тому ветував президент Володимир Зеленський. Перед тим нардепи подали 11 постанов, аби заблокувати власний закон, а громадяни — петицію, якою вимагали негайно накласти вето на документ.

Після вето парламент має два варіанти: врахувати правки президента чи долати вето конституційною більшістю. У картці проєкту зазначено, що аграрний комітет, який очолює народний депутат Олександр Гайду («Слуга народу»), зауваження Зеленського врахував. Та це звичайний обман. Стався унікальний випадок: зауваження президента проігнорували простою більшістю голосів.

І от що цікаво: минулого тижня нардепи подали п’ять постанов для блокування проєкту, але всі п’ять відкликали. Тобто закон після підпису Стефанчука піде знову на підпис Зеленському. З тими самими корупційними нормами.

Підлог. Як приховали невиконання пропозицій президента?

У випадку закону 9549 вимоги Регламенту було повністю проігнорованопропозиції президента до нього не розглядалися на пленарному засіданні. Комітет з питань аграрної та земельної політики навіть не подавав обов’язкової порівняльної таблиці з пропозиціями Зеленського та відповідними змінами ветованого закону в разі їх підтримання. Відбувся звичайний обман із ознаками службової підробки.

До обману вдалися, щоб уникнути обов’язкового за Регламентом голосування окремо за кожною пропозицією президента. Бо якби таке голосування відбулося, приховати неврахування більшості пропозицій було б неможливо. А якби наважилися відкрито відхилити пропозиції, не враховані під час доопрацювання в Комітеті, то для ухвалення закону з подоланням вето знадобилося б щонайменше 300 голосів, яких не було.

Звісно, в обмані такого розмаху брав участь не лише аграрний комітет. Не меншу роль в оборудці зіграв спікер Руслан Стефанчук, бо саме він свідомо без попереднього розгляду пропозицій президента поставив на голосування доопрацьований закон. І саме він мав упевнитись у врахуванні всіх пропозицій, бо від цього залежала необхідна кількість голосів для ухвалення рішення.

Це порушення не було чимось спонтаннимдо нього свідомо вдалися в парламенті від самого початку. Докази цього — в дискусії між заступницею міністра аграрної політики Людмилою Шемелинець та керівником секретаріату комітету Олександром Старинцем, із якою можна ознайомитись у стенограмі засідання комітету 29 листопада.

Хто є лобістом порушень?

Офіційним автором правок про відчуження земель та іншої нерухомості в Закарпатській області, які стали каменем спотикання, є голова аграрного комітету Гайду. Але на засідання комітету 20 серпня минулого року прийшов їх лобіювати голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.

Арахамія по суті правок обмежився загальними фразами про необхідність релокації підприємств із прикордонних із агресором територій, прикриваючись заявами про те, що більшість інформації — під грифом «цілком таємно». Але він запевняв, що все це узгоджено на вищому рівні й президент підпише закон із цими нормами за лічені дні після ухвалення.

Мабуть, інформація про реальні причини таких змін у законодавстві була настільки таємною, що про неї не знав навіть Верховний головнокомандувач. Бо як іще пояснити, чому Зеленський спокійно наклав вето на закон, а більшість його пропозицій була саме з вимогами прибрати відповідні норми?

Коли закон «доопрацьовували», на засідання Комітету 14 березня підтримувати норми про відчуження земель на Закарпатті знову прийшов Давид Арахамія. Він вибачився за свою попередню обіцянку щодо відсутності проблем і повідомив про певне непорозуміння між двома департаментами в ОП, що й призвело до вето. Далі він розповів, що нарешті з усіма департаментами пропрацювали, й він гарантує, що цього разу на закон фактично в тій самій редакції вже жодного вето накладено не буде, і взагалі президент прагне якнайшвидше його підписати.

Цього разу він пояснив необхідність ухвалення норм щодо Закарпаття меморандумами з німецькими компаніями, які вже мали почати будувати, але не можуть.

Наявна інформація дає змогу зробити висновки про певне протистояння двох груп на Банковій саме навколо норм про примусове відчуження земель та іншої нерухомості в Закарпатті. Обидві групи є достатньо впливовими — одна використовує голову фракції «Слуга народу» в ролі посильного, друга має можливості переконати Зеленського накласти вето. І поки ці дві групи домовлялися між собою майже п’ять місяців, заветований закон лежав без руху у ВР.

Найгірше, що ані ці групи впливу в ОП, ані «слуги» включно з головою фракції геть не переймаються стосовно удару по репутації Зеленського через їхні оборудки.

Зеленський наклав вето, пояснивши це тим, що норми закону 9549 порушують Конституцію, й офіційно надав ВР рекомендації. Після того, як це підписав, президент вже не може сказати: «Я не в курсі».

Парламент спочатку публічно помножив президента на нуль, не розглянувши поданих пропозицій. А тепер так само публічно намагається пошити його в дурні, бо повертає на підпис закон, де начебто все враховано, хоча більшість пропозицій проігноровано. Й парламентарі так роблять, бо в офісі президента їм пообіцяли, що ніхто не пояснюватиме Зеленському необхідність накласти вето на цю оборудку.

Чи мета виправдовує засоби і якою ж є справжня мета?

Навіть якщо Зеленський особисто погодився на таку гру з власним вето, він не може це визнати, пояснюючи все великою метою. Зараз не той час, аби президент дозволив собі виходити з позицією, що готовий порушувати Конституцію й підписувати антиконституційні закони.

Команда Зеленського у своїх діях мала керуватися необхідністю зберегти репутацію президента. Вирішили відіграти вето назад? Збирайте не менш як 300 голосів у ВР для його подолання й грайте в демократію, використовуючи це як козир проти ворожого наративу про Зеленського-диктатора.

Не можете зібрати 300 голосів? Врахуйте пропозиції президента, прибравши всі спірні норми, а потім окремим законом проводьте зміни до законодавства про відчуження землі та нерухомості під час воєнного стану. За ті п’ять місяців, протягом яких ішли торги навколо (не)виконання вето, можна було навіть двічі з нуля нові закони ухвалити.

Але є цікавіше питання: навіщо тягнути редакцію, що суперечить пропозиціям президента? З огляду на те, що спірні норми від самого початку з’явилися через правки до другого читання, немає офіційних пояснень їх необхідності на кшталт пояснювальної записки. Тому доведеться спиратися на заяви Арахамії, озвучені під час розглядів на аграрному комітеті, вирішити проблему з релокацією підприємств і будівництвом нових на безпечній території.

Під час засідання комітету в серпні Арахамія пояснив вибір лише Ужгородського району як чітко визначеної дискретної локації так: «Для того, щоб не наражати на ризики, що цим механізмом потім скористаються для якихось, знаєте, рейдерських схем чи якихось інших зловживань».

Вочевидь, такий підхід суперечить Конституції, бо створює нерівні умови для різних суб’єктів. Проблема із землею як для релокованих підприємств, так і для будівництва нових на відносно безпечних територіях, є актуальною для тисяч підприємств у багатьох областях. Президент рекомендував удосконалити законодавство для всієї території країни, а не локально. А для запобігання зловживанням установити як чітку послідовну процедуру ухвалення рішення про відчуження земель, так і критерії визначення територій і суб’єктів господарювання, на яких новий порядок розповсюджуватиметься.

Пропозиції повністю відповідають меті, задекларованій лобістами змін, і передбачають запобіжники від зловживань, якими так переймається Арахамія. Але ці пропозиції повністю проігнорували й протягнули старі норми.

Це дає змогу зробити перший висновок: вигодонабувачі від змін не зацікавлені у вирішенні проблеми загалом у країні, і їм потрібні вкрай корупціогенні процедури вибору без чітких правил у ручному порядку як ділянок для відчуження, так і осіб, в інтересах яких це відбуватиметься.

Закон 9549 передбачав виплату компенсації за відчужену в Ужгородському районі землю та будівлі в розмірі 360% від ринкової вартості, якщо власник добровільно погоджується підписати договір купівлі-продажу, і 300% від ринкової вартості, якщо добровільно не хоче й відчужують примусово.

Звідки такі розміри – невідомо. 41 стаття Конституції говорить про «повне відшкодування» вартості. Щодо досвіду міжнародних партнерів, то я з такою практикою не знайомий. То на якій підставі може бути 300 чи 360%? Цього ніхто не пояснює — просто взяли і написали, що держава в умовах війни викидає гроші на викуп землі та будівель у 3 чи 3,6 разу більше за ринкову вартість. Наразі правила загальні для всіх: має компенсуватися повна вартість відчуженого майна.

Президент пропонував прибрати цю дискримінацію, встановити справедливе й однакове для всіх відшкодування за відчужене майно та конкретизувати методику розрахунку такого відшкодування. Пропозицію проігнорували.

Звідси другий висновок: вигодонабувачі змін зацікавлені саме в можливості викуповувати бюджетним коштом відібрану в ручному режимі власність у рази дорожче за її ринкову вартість.

Закон 9549 установлював, що повернення відчуженої власності після війни не здійснюється. Президент запропонував установити гарантії повернення власнику примусово відчуженого майна, що зберігалося. Це більш ніж доцільно, бо навіщо державі викидати гроші на купівлю землі чи будівель за ціною, в рази вищою за ринкову, якщо вони не знадобилися й не були використані для розміщення релокованих чи нових підприємств?

І знову пропозицію проігнорували. Який сенс у невиконанні цієї пропозиції, якщо наявна норма корисна хіба що для використання фіктивних проєктів задля безповоротного викупу під них у потрібних людей землі державним коштом за завищеною ціною?

Залишилося тільки нагадати, як офіс президента настирливо намагався провести спрощений порядок зміни цільового призначення землі. Перша спроба з проєктом 8178-1 закінчилася невдачею, але проєкт 9627 був ухвалений ВР. Як у першому випадку, та і в другому були застереження щодо ризику побудови корупційної схеми на відчуженні для суспільних потреб вже не дешевої землі сільгосппризначення, а в десятки разів дорожчої землі промисловості.

Закон 9549, який протягнули завдяки махінаціям та обману про врахування пропозицій президента, дає змогу збільшити прибуток від цієї схеми ще в 3,6 раза. Тому якщо в когось вже є певний земельний банк в Ужгородському районі, або він може швидко викупити дешеву землю сільськогосподарського призначення в потрібному місці, бо знає деталі проєкту чи впливає на вибір місця його реалізації, то він отримає можливість продати її державі за божевільною ціною.

То, може, саме в цьому й полягає справжня мета цієї ганебної історії із законом?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Видобуток нафти у світі: ТОП країн з виробництва "чорного золота"
24tv
2025-07-14T15:33:57Z
Сигарети в Україні різко подорожчали через новий закон
Gazeta UA
2025-07-14T15:33:29Z
Ціни в Україні злетіли втричі: Держстат назвав "рекордсменів" з подорожчання
GlavRed
2025-07-14T15:27:49Z
В Україні рекордно подорожчали сигарети: що буде з цінами надалі
GlavRed
2025-07-14T15:27:17Z
Оренда квартир в Україні подорожчала: де найдорожче і найдешевше знімати однушку
GlavRed
2025-07-14T15:24:35Z
Уряд затвердив список ключових корисних копалин і родовищ України
TSN
2025-07-14T15:15:04Z
Українська земля сильно здорожчала: де за гектар беруть найдорожче
24tv
2025-07-14T15:06:17Z
Майбутнє меблевої індустрії: погляд експерта Віктора Соболевського на нові тренди
Фокус
2025-07-14T15:06:09Z
В Україні зростають обсяги незаконного ввезення автомобілів під виглядом гуманітарної допомоги
AutoCentre
2025-07-14T15:05:00Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Викрито схему розкрадання у МОЗ: поліція та прокуратура проводять обшуки – ЗМІ
Фокус
2025-07-14T15:18:58Z
Видалення катаракти та імплантація кришталика є безоплатними за Програмою медгарантій - МОЗ
УкраинФорм
2025-07-14T14:45:55Z
Навіщо кидати аспірин у пральну машинку: таблетка вирішить поширені проблеми
24tv
2025-07-14T14:30:45Z
Навіть сліду не залишиться: як знищити усі бур’яни лише за допомогою одного засобу
GlavRed
2025-07-14T13:27:07Z
Екстрена вакцинація знизила смертність від епідемій на 60% — дослідження
360ua.news
2025-07-14T13:03:28Z
Це дуже небезпечно: чому не варто спати зі смартфоном під подушкою
24tv
2025-07-14T12:54:47Z
Rheinmetall передала Україні черговий мобільний шпиталь Role 2
AutoCentre
2025-07-14T12:12:50Z
Прогноз магнітних бур на тиждень: коли потрібно бути особливо уважним до здоровʼя
24tv
2025-07-14T11:12:18Z
Трамп пообіцяв санкції проти Росії, якщо угоди не буде "за 50 днів"
Европейская правда
2025-07-14T15:46:20Z
У Польщі проросійський політик назвав фейком газові камери в Освенцимі - проти нього розпочали слідство
УкраинФорм
2025-07-14T15:45:49Z
Україна відчує, що вона сильніша: Трамп обіцяє направити Києву 17 систем Patriot
Фокус
2025-07-14T15:45:00Z
Трамп: НАТО та США досягли домовленості про постачання Україні зброї
Европейская правда
2025-07-14T15:39:58Z
Свириденко готується представити новий склад уряду
Gazeta UA
2025-07-14T15:39:05Z
Зеленський запропонував Свириденко очолити уряд України
Комсомольская правда
2025-07-14T15:36:32Z
НАТО платитиме за зброю для України, яку вироблятимуть Штати - Рютте
УкраинФорм
2025-07-14T15:33:58Z
Умєров та Келлог обговорили розвиток проєктів з локалізації виробництва зброї
Европейская правда
2025-07-14T15:33:54Z
Трамп пригрозив Росії тарифами, якщо вона не піде на угоду про мир в Україні
УкраинФорм
2025-07-14T15:33:14Z
У Миколаєві через відсутність водопостачання тимчасово закривають дитсадки
УкраинФорм
2025-07-14T15:45:21Z
Обмеження руху транспорту в Києві: українців попередили, на якій вулиці діятимуть незручності
Политека
2025-07-14T15:30:35Z
15 липня столичні тролейбуси №№ 6, 16, 18 курсуватимуть зі змінами
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T15:24:03Z
Квартири в Одесі: як війна та туристичний сезон впливають на ціни й що буде далі
24tv
2025-07-14T15:21:20Z
15–17 липня в Києві очікується надзвичайний рівень пожежної небезпеки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T15:06:58Z
Графік відключення газу в Київській області: жителям повідомили про тимчасове припинення послуг
Политека
2025-07-14T15:01:39Z
В Одеській області помітили смерч: у мережі поділилися відео явища природи
24tv
2025-07-14T15:00:47Z
Внаслідок обстрілу Златополя загинула жінка, 10 людей поранені, серед них дитина
Gazeta UA
2025-07-14T15:00:23Z
За тиждень ДТЕК повернув світло майже 139 тисячам домоволодінь після ворожих обстрілів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T14:54:49Z
Де зараз актори детективного серіалу "Ключі від правди", який наробив галасу в мережі
24tv
2025-07-14T15:42:31Z
Надя Дорофєєва налякала фанів знімком з лікарні: "Організм потрошки сиплеться"
24tv
2025-07-14T15:36:47Z
Ірина Білик виклала рідкісне фото сина після питань підписників
Gazeta UA
2025-07-14T15:36:16Z
Анна Саліванчук похизувалася пишними формами на пляжі й розбурхала уяву пікантними фото
TSN
2025-07-14T15:15:20Z
Нікіта Добринін кардинально схуд та розсекретив, як позбувся зайвої ваги: "Був пампушкою"
TSN
2025-07-14T15:15:00Z
Ольга Сумська здивувала архівним фото з чоловіком: який вигляд мала пара 20 років тому
24tv
2025-07-14T14:57:59Z
Фільм “Джонні Мнемонік” 1995 року передбачив технологічну реальність сьогодення
ZN UA
2025-07-14T14:42:54Z
Вагітна Ріанна влаштувала з синами справжній бум на червоній доріжці
Gazeta UA
2025-07-14T14:39:12Z
Реальні ігри на виживання: 7 фільмів, де все надто близько до "Гри в кальмара"
24tv
2025-07-14T14:30:32Z
«Гранатомет, що літає»: українські бійці показали нову зброю, яка знищує ворога з неба
InternetUA
2025-07-14T15:46:06Z
Відео з мережі врятувало дітей від горе-матері
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T15:30:19Z
Угорщина може втратити унікальну спадщину: чому тисячі книг опинились під загрозою у монастирі
24tv
2025-07-14T15:24:18Z
У вересні відбудеться спеціальна сесія для вступу в магістратуру та аспірантуру
УкраинФорм
2025-07-14T15:22:22Z
Мобілізацію в Україні хочуть подовжити ще на 90 днів — до 5 листопада
360ua.news
2025-07-14T15:21:22Z
Материнство у в’язниці: унікальні умови виховання дітей у двох колоніях України
TSN
2025-07-14T15:15:30Z
Буде друга хвиля в серпні, – полковник запасу припустив, до чого посилено готується Росія
24tv
2025-07-14T15:09:05Z
У Києві студенти протестували проти призначення Вітренка міністром освіти і науки
Telegraf
2025-07-14T15:06:19Z
Допомога українцям у Польщі: які виплати й пільги доступні
24tv
2025-07-14T15:06:01Z
Смак літа в банці: перевірений рецепт кабачків з печерицями та соусом сацебелі
GlavRed
2025-07-14T15:36:31Z
Де єнот: тільки геній впорається із загадкою за 5 секунд
GlavRed
2025-07-14T15:27:50Z
Стрижки для жінок за 60: добре тримають форму навіть у спеку та не потребують укладання
TSN
2025-07-14T15:15:44Z
Чи безпечно приміряти купальник на голе тіло - відповідь мікробіолога
TSN
2025-07-14T15:15:43Z
Домашні цілуватимуть вам руки: рецепт сніданку з кабачків та червоної риби
Telegraf
2025-07-14T14:36:39Z
Пальчики оближеш: найпростіше "Пташине молоко" – без випікання і тіста
24tv
2025-07-14T14:33:57Z
Як хитрі німці готують яйця: один спосіб вразить дивовижним результатом
GlavRed
2025-07-14T14:27:58Z
10 речей, які не можна зберігати на вулиці – навіть у гаражі чи на терасі
24tv
2025-07-14T14:27:46Z
Запечені кабачки з сиром: рецепт, який просять готувати знову і знову
TSN
2025-07-14T14:18:52Z
Детективи БЕБ викрили масштабну схему розкрадання бюджетних коштів у МОЗ
Комсомольская правда
2025-07-14T15:43:29Z
Смертельна ДТП на зупинці у Хмельницькому: суд виніс вирок водію
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T15:36:29Z
Вбив друга за шматок курки: в Індії стався інцидент на весіллі
TSN
2025-07-14T15:15:18Z
В Україні викрили групу хакерів, яка поцупила ₴4 мільйони з рахунків підприємств
УкраинФорм
2025-07-14T15:04:11Z
Затримали двох агенток РФ, які готували підриви суддів і волонтерів у Полтаві та Дніпрі
УкраинФорм
2025-07-14T14:54:16Z
На Харківщині в результаті атаки дронів загинула жінка, 10 постраждалих
Комсомольская правда
2025-07-14T14:49:10Z
Іспанію сколихнув землетрус після кількох днів повеней
УкраинФорм
2025-07-14T14:45:12Z
У Києві перед судом постане жінка, яка за $4 тис. обіцяла зняття з розшуку ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T14:39:06Z
Внаслідок падіння літака у британському аеропорту загинули чотири людини
Европейская правда
2025-07-14T14:37:58Z
Кричав ім'я Дюбуа на усю вулицю: Усик поглузував із Дюбуа посеред Лондона – кумедне відео
24tv
2025-07-14T15:42:31Z
Відбір ЧС-2026 з футболу. Визначено місце проведення матчу Ісландія - Україна
УкраинФорм
2025-07-14T15:39:47Z
Власники Бернлі придбали Еспаньйол
Football.ua
2025-07-14T15:37:23Z
Брентфорд розглядає Омарі Гатчінсона як заміну Мбемо
Football.ua
2025-07-14T15:28:57Z
Мбокані завершив кар’єру
Football.ua
2025-07-14T15:10:54Z
Довбик провів перше тренування під керівництвом Гасперіні
Football.ua
2025-07-14T15:05:10Z
Кліщук: Я почуваюся досить молодо, ніби мені 20 чи 23 роки
Football.ua
2025-07-14T14:48:57Z
Чемпіонат України з картингу: Новий раунд боротьби не «по-дитячому»
AutoCentre
2025-07-14T14:43:19Z
World Aquatics опублікувала прапори Росії у протоколах естафет чемпіонату світу з плавання
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T14:39:56Z
Чи можна говорити телефоном під час грози: несподівана відповідь
24tv
2025-07-14T15:45:09Z
Ілон Маск отримав 2 мільярди доалрів на розвиток Grok — від власної SpaceX
24tv
2025-07-14T15:27:53Z
Якщо не заряджається телефон: як почистити гніздо для зарядки в домашніх умовах
TSN
2025-07-14T15:15:35Z
5-річна дитина витратила $3000 по телефону, поки батьки спали: що вона купила
Фокус
2025-07-14T15:12:43Z
Єврокомісія посилює вимоги до онлайн-платформ щодо захисту дітей і перевірки віку
Европейская правда
2025-07-14T15:10:00Z
Журналісти назвали найімовірнішу причину, чому Лінда Яккаріно так раптово покинула X
24tv
2025-07-14T15:03:07Z
Ощадбанк запустив застосунок Samo
Детектор М
2025-07-14T15:01:48Z
Ілон Маск спрогнозував, коли штучний інтелект стане розумнішим за всіх людей
InternetUA
2025-07-14T15:01:21Z
Як загинув марсохід NASA: темрява, буря і незавершений кадр
360ua.news
2025-07-14T15:00:47Z
Як не угробити авто: для чого в машині антифриз і коли його потрібно терміново міняти
GlavRed
2025-07-14T15:27:33Z
Найпопулярніший електромобіль VW може з’явитися у зовсім новій версії
Топ Жир
2025-07-14T15:18:04Z
Революційний Jetour T1 незабаром з’явиться на дорогах України
AutoCentre
2025-07-14T14:57:33Z
Зміни в автомобільних номерних знаках: що означають нові коди
Знай
2025-07-14T14:51:54Z
Скандал з електромобілями в Китаї розкриває, наскільки просто було обдурити систему
Топ Жир
2025-07-14T14:48:43Z
Bentley представив концепт свого першого електрокару майбутнього у стилі 1930-х років
24tv
2025-07-14T14:09:47Z
Honda привезла в Гудвуд електричний концепт та інші новинки
AutoCentre
2025-07-14T14:03:19Z
Mitsubishi представила новий квадратний позашляховик, який може стати чимось більшим, ніж просто оновлення Pajero
Топ Жир
2025-07-14T14:03:09Z
Спортивний електромобіль Volkswagen ID.3 GTX отримав спецверсію родом з 90-х
AutoGeek
2025-07-14T13:30:54Z