MY.UAНовини
Державні облігації програють валюті в боротьбі за заощадження. Що з цим робити
Державні облігації програють валюті в боротьбі за заощадження. Що з цим робити

Державні облігації програють валюті в боротьбі за заощадження. Що з цим робити

Державні облігації програють валюті в боротьбі за заощадження. Що з цим робити

Оскільки питання фінансування бюджету стоїть дуже гостро, а залежність України від зовнішньої фінансової допомоги — це суттєвий як економічний, так і політичний ризик, важливо вдосконалити існуючу систему внутрішніх запозичень, яка, на жаль, за 30 років так і не почала працювати на повну силу. Ринок облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), маючи значний потенціал для мобілізації національних заощаджень, досі не став повноцінною альтернативою зовнішньому фінансуванню навіть під час війни, коли за три роки населення витратило на купівлю іноземної валюти в дев’ять разів більше коштів, ніж інвестувало в ОВДП. Цей дисбаланс потребує системного аналізу та виважених рішень.

У березні 2025 року виповнилося 30 років від початку роботи ринку облігацій внутрішньої державної позики. За цей час на ринку урядом було розміщено ОВДП на суму понад 3,3 трлн грн. У перші роки функціонування цього ринку суми залучення коштів із нього були незначними (див. рис. 1). Однак у 1997–1998 роках обсяги валових розміщень ОВДП уже досягали 8% і 9,5% ВВП. Такі обсяги мали місце і в 2019–2020 і 2023–2024 роках. Тобто відносні розміри ринку ОВДП (при співставленні з ВВП країни) в останні шість років перебували лише на рівні 1997–1998 років. А обсяги нетто-запозичень у 2023-му і 2024 році (2,8–3,4% ВВП) навіть відставали від аналогічного показника 1997-го — 5,3% ВВП.

Найбільший розквіт ринку ОВДП спостерігався у 2012–2014 роках — до початку військової агресії Росії проти України. Суми валових запозичень досягли 16,2% ВВП у 2012-му і 14,5% ВВП у 2014 році. Передумовами для бурхливого розвитку ОВДП у цей період стали макроекономічна стабілізація, підвищення довіри інвесторів до державних цінних паперів, а також початок емісії валютних ОВДП та індексованих до змін валютного курсу ОВДП. Максимальний обсяг нетто-запозичень за всю історію ринку було зафіксовано 2012 року — 11,4% ВВП.

У період становлення ринку ОВДП частка дефіциту бюджету, що фінансувалася за рахунок залучень із цього ринку, поступово збільшувалася з 6% у 1995 році до 39% у 1996-му, далі — до 80% у 1997-му із поступовим зниженням у 1998–1999 роках (період азійської фінансової кризи). Показники «зрілого» ринку ОВДП є менш оптимістичними: частка бюджетного дефіциту, яка покривалася з цього ринку, становила 32–34% у 2021–2022 роках і 14–19% у 2023–2024 роках.

Тобто за 30-річний період існування внутрішній ринок державних позик, на жаль, не став домінуючим джерелом фінансування дефіциту бюджету. Причинами цього є як невисокий рівень національних заощаджень, так і дефіцит довіри суб’єктів ринку до надійності державних цінних паперів.

Унаслідок зазначених причин і під час війни головним джерелом покриття фінансових потреб уряду стали зовнішні позики і гранти, а не внутрішні позики. Зокрема, 2024 року до бюджету надійшло 256 млрд грн від нетто-запозичень на внутрішньому ринку та 1647 млрд грн від зовнішніх запозичень і грантів.

З теорії відомо, що місткий і ліквідний ринок внутрішніх боргових зобов’язань уряду створює умови для зниження ризиків боргової позиції держави (через усунення невідповідності між валютою зобов’язань і активів уряду) та скорочення вартості обслуговування боргу в тривалій перспективі. Зокрема, повноцінне функціонування внутрішнього ринку державних цінних паперів дає можливість зменшити валютні ризики, відсоткові ризики та ризики пролонгації боргу. Державні облігації часто відіграють роль ключового орієнтира для відсоткових ставок на різних сегментах фінансового ринку, що полегшує ціноутворення на всі види фінансових інструментів. Саме тому масштабний і дієвий ринок внутрішніх запозичень уряду зазвичай позитивно впливає на розвиток фінансової системи країни.

Суттєвим прогресивним кроком стало приєднання України 2019 року до міжнародної депозитарної системи Clearstream, що багатократно збільшило потенційну базу інвесторів в ОВДП і сприяло глибшій інтеграції українського ринку цінних паперів у світовий. Хоча вплив цього чинника зробив Україну більш вразливою до переливів іноземного спекулятивного капіталу.

Завдяки підтримці Світового банку, на сьогодні первинний ринок ОВДП відповідає найкращій міжнародній практиці організаційно-технічного супроводження процесів на цьому ринку. Зараз фізичні та юридичні особи України мають можливість купувати ОВДП як через уповноважені банки, так і через різноманітні цифрові майданчики, зокрема через «Дію». Протягом 2022–2024 років фізичні особи збільшили свій портфель ОВДП на 53,4 млрд грн.

Серед негативів маємо відзначити хронічно високу дохідність ОВДП у номінальному та реальному вимірах. Це зумовлено передусім високою ключовою ставкою НБУ і постійним підтягуванням ОВДП-ставки до рівня ставок за пасивними операціями Нацбанку. Крім того, має місце і нестабільність попиту на ОВДП з боку банків унаслідок функціонування конкуруючого ринку депозитних сертифікатів НБУ.

Висока дохідність ОВДП покладає значні витрати на бюджет воюючої країни. Видатки бюджету на сплату відсотків за внутрішнім боргом увесь час зростають: із 102 та 124 млрд грн у 2021–2022 роках до 206 млрд у 2023-му і 213 млрд грн у 2024-му. Для порівняння: 2024 року фінансування загального фонду держбюджету за програмою «розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання» становило 454 млрд грн (лише удвічі перевищувало відсоткові виплати за ОВДП).

Середньозважена номінальна ставка ОВДП при первинних розміщеннях 2022 року становила 12,7% річних, 2023-го — 18,7%, а 2024-го — 16% річних. Реальна дохідність гривневих ОВДП у перший рік великої війни була від'ємною, але з квітня 2023-го стала додатною і набула чітко визначеної висхідної траєкторії з досягненням аномальних значень дохідності. Максимальний рівень реальних ставок за ОВДП було зафіксовано у березні-квітні 2024 року — 14% річних. Надалі реальні ставки поступово знижувалися, але залишалися у зоні додатних значень (див. рис. 2).

Показово, що у розвинених країнах під час Другої світової війни номінальний рівень ставок за внутрішніми позиками урядів був доволі низьким і не перевищував 4% річних (Interwar Debt Database). Наприклад, у США в 1940–1945 роках відсоткові ставки за облігаціями строковістю один рік і більше перебували на рівні 2,1–2,2% річних, у Великій Британії — 2,7–3,0% річних. Навіть у Німеччині ставки коливалися від 3,6 до 4% річних. Крім того, реальні відсоткові ставки ex post за облігаціями (номінальні ставки мінус фактичні темпи інфляції) були від’ємними у Великій Британії, Бельгії, Франції, Японії та частково у США.

Висока вартість позичкових коштів в Україні знижує обороноспроможність держави, а також обмежує можливості уряду здійснювати стимулюючу політику підтримки реального сектора та підриває боргову стійкість державних фінансів.

Негативно позначаються на ринку ОВДП низький ступінь довіри українців до національної грошової одиниці та суттєва доларизація заощаджень. Так, від початку великої війни до березня 2025 року населення витратило 634 млрд грн на купівлю іноземної валюти. А на приріст строкових гривневих депозитів у банках і портфеля ОВДП населення спрямувало 132 млрд грн, у тому числі 69 млрд грн — в ОВДП. Тобто виведення домогосподарствами національного капіталу в іноземну валюту за три роки війни в дев’ять разів перевищило їхні вкладення в ОВДП.

Загалом фінансові активи підприємств і населення в гривневому еквіваленті досягнули 9,5 трлн грн станом на початок 2025 року. При цьому фінансові активи збільшилися з 90% ВВП у 2021 році до 123% ВВП у 2024-му. Однак структура фінансових активів є вкрай несприятливою: близько 60%, або 5,7 трлн грн, вкладено в готівкову іноземну валюту, тоді як в ОВДП — лише 3% активів, або 277 млрд грн (див. рис. 3). Крім ОВДП і валюти, на банківські депозити припадає 29% сумарних активів, а на готівкову гривню поза банками — 8%.

Склад інвесторів в ОВДП за весь період існування ринку став більш диверсифікованим. Структура ОВДП в обігу в розрізі їхніх утримувачів відображена на рис. 4. Від початку великої війни в цій структурі дещо зросла частка юридичних (на 3 в.п.) і фізичних осіб (на 1,8 в.п.). Найбільше скоротилася частка нерезидентів (на 6,7 в.п.) і незначною мірою — частка банків.

В абсолютному вимірі за три останні роки комерційні банки України збільшили власний портфель ОВДП на 342 млрд грн, юридичні особи (без Укрфінжитло) — на 96 млрд, а фізичні особи — на 53 млрд грн.

Важливо відзначити, що з кінця 2023 року правління НБУ двічі змінювало правила формування банками резервів під їхні пасиви, дозволяючи покривати їх за рахунок бенчмарк-ОВДП. Такі заходи допомагали підтримувати попит банків на ОВДП, запобігаючи їхньому повному переключенню на депсертифікати НБУ.

Щодо найближчих перспектив розвитку ринку ОВДП, то слід було б перш за все звузити сферу дії депозитних сертифікатів НБУ і перейти до використання виключно державних облігацій як засобу регулювання фінансового ринку. Це дало б змогу вирішити проблеми сегментації ринку державних цінних паперів, небажаної конкуренції для ОВДП, відсутності єдиного цінового орієнтира на фінансовому ринку. Немалозначущим є і те, що усунення конкуренції уряду та НБУ за залучення вільних коштів зменшило б вартість обслуговування внутрішнього державного боргу.

Тобто налагодження повноцінного і збалансованого ринку ОВДП потребує скасування строкових депозитних сертифікатів НБУ і значного зменшення «винагороди» банкам за утримання власної ліквідності в центральному банку. Разом з цим досягнення помірної вартості внутрішніх позик має спиратися на здійснення зваженої відсоткової політики Національним банком і зниження відсоткових ставок за новими випусками ОВДП до рівня, що наближається до прогнозованих темпів інфляції на найближчий рік.

Аби уникнути необґрунтованого завищення вартості державних позик в умовах нестабільної інфляції, доцільно було б розширити лінійку ОВДП за рахунок облігацій з дохідністю, прив’язаною до темпів інфляції (іnflation-linked bonds). Наразі такі облігації у своєму портфелі має лише НБУ.

Досвід країн із ринками, що формуються, переконує нас у тому, що запровадження таких інструментів сприяє розширенню ринку і подовженню термінів запозичень. Поряд з цим випуск державних облігацій із прив’язкою до темпів інфляції зменшував би і вартість державних запозичень, оскільки діючі нині фіксовані відсоткові ставки за ОВДП включають високі інфляційні премії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Президент нагородив 470 військових, 354 із них - посмертно
УкраинФорм
2025-05-01T18:28:04Z
В Україну відправили списані F-16 з "кладовища літаків": як їх можуть використати
Telegraf
2025-05-01T18:27:58Z
Що насправді означає радянська зірка - історик розкрив жахливу правду
GlavRed
2025-05-01T18:25:19Z
Навіть не на їжі та ліках: опитування показало, на чому доводиться економити українцям
Хвиля
2025-05-01T18:25:14Z
Французькі розробники інтегрували авіаційні бомби AASM Hammer в українські винищувачі МіГ-29
InternetUA
2025-05-01T18:13:40Z
Tortoise Media стало новим власником найстарішої у світі недільної газети The Observer UK
Детектор М
2025-05-01T18:10:10Z
Українські дрони за два місяці уразили понад 160 тисяч ворожих цілей - Сирський
УкраинФорм
2025-05-01T18:07:53Z
Студента відрахували з українського ЗВО через його місце проживання
24tv
2025-05-01T18:03:53Z
Патріарху української естради – 80
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T18:27:12Z
У Вінниці стартував мистецький проєкт «Моя хата не скраю»
УкраинФорм
2025-05-01T18:22:14Z
Переможниця "Холостяка-12" відповіла, чи піде на сезон з Цимбалюком
24tv
2025-05-01T18:15:05Z
У Києві знімають екшн-серіал про роботу служби 112
УкраинФорм
2025-05-01T17:34:13Z
"Не могли продати житло": Огнєвіч сказала, що сталося з її майном у Криму
GlavRed
2025-05-01T17:27:15Z
Відключені інструменти, живий вокал: соліст Ziferblat розкрив деталі виступу на Євробаченні-2025
24tv
2025-05-01T17:15:04Z
Скільки країн беруть участь у Євробаченні 2025: остаточний список
24tv
2025-05-01T17:09:24Z
Глава Мінкульту Словаччини похизувалась зустріччю з пропутінською співачкою Нетребко
Европейская правда
2025-05-01T17:07:47Z
На «Дія.Освіта» з'явився новий освітній серіал для військових
Детектор М
2025-05-01T17:01:48Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
У Білий дім про угоду щодо надр: свідчення, чому Трамп - головний майстер угод
Европейская правда
2025-05-01T18:25:44Z
Україна та Молдова відкривають перший переговорний кластер для вступу до ЄС
iPress
2025-05-01T18:22:05Z
Рубіо розповів главі МЗС Франції про прагнення Трампа зупинити війну в Україні
Европейская правда
2025-05-01T18:22:02Z
Суд обрав запобіжний захід у справі про постачання браку ЗСУ
360ua.news
2025-05-01T18:21:42Z
Умєров оголосив про початок реорганізації Держоператора тилу
УкраинФорм
2025-05-01T18:16:03Z
Замах на Стерненка, нові санкції РНБО. Головне за 1 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T18:15:33Z
Оман заявив про перенесення ядерних переговорів США та Ірану
Лига
2025-05-01T18:09:44Z
У Стамбулі затримали понад 400 людей за спробу пройти маршем 1 травня
iPress
2025-05-01T18:07:57Z
До суду скерували справу ексголови АРМА щодо “схеми” з активами
1News
2025-05-01T18:16:24Z
Укрзалізниця отримала від міжнародних партнерів 23 електростанції резервного живлення
УкраинФорм
2025-05-01T18:16:20Z
Китай натякає на можливість нових торгових переговорів із Вашингтоном – FT
iPress
2025-05-01T18:07:15Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Дніпрі: встановлено ціни з травня
Политека
2025-05-01T18:00:15Z
Надра залишаться українськими: Свириденко розкрила деталі угоди про копалини
24tv
2025-05-01T17:45:23Z
Гривню чекають вагання: експерт назвав 2 критичні дні на початку травня
Хвиля
2025-05-01T17:43:00Z
Нафтогаз показав високий чистий прибуток за минулий рік
ZN UA
2025-05-01T17:40:33Z
Фінансова система показала стійкість у третій рік повномасштабної війни - річний звіт НБУ
УкраинФорм
2025-05-01T17:34:14Z
В Укрбудінвестбанку виявили багаторічну махінацію
360ua.news
2025-05-01T17:13:42Z
При яких захворюваннях виникає запаморочення та як його побороти
24tv
2025-05-01T17:24:55Z
Пластик вбиває тихо: одна побутова речовина спричиняє тисячі смертей щороку
24tv
2025-05-01T16:12:41Z
ZF представляє інноваційне рішення для надання допомоги постраждалим у ДТП
AutoCentre
2025-05-01T16:07:20Z
Більше так не робіть: 6 речей, які ніколи не можна чистити содою
24tv
2025-05-01T16:04:52Z
Ніколи не їжте це перед літаком: експертка назвала продукти, які можуть зруйнувати переліт
24tv
2025-05-01T16:04:19Z
ШІ виявляє проблеми зору за 30 секунд: на Одещині та Чернігівщині протестували понад 800 пацієнтів з діабетом
Факти ICTV
2025-05-01T15:10:44Z
Що можна зробити з малини, крім варення: розкрита неймовірна користь плодів
GlavRed
2025-05-01T14:27:43Z
Кому шкідлива кориця: експерти розповіли, чим небезпечна популярна спеція
GlavRed
2025-05-01T14:27:34Z
Підлога буде блищати: чим її помити, щоб вона неймовірно пахнула
24tv
2025-05-01T14:06:46Z
Украв гроші та втік: у Львові чоловік зі зброєю напав на кур'єра
24tv
2025-05-01T18:27:32Z
Стерненко після замаху розкритикував заборону мати зброю для самозахисту
Комсомольская правда
2025-05-01T18:25:07Z
На Київщині затримано чоловіка, що спробував викрасти дитину
1News
2025-05-01T18:21:31Z
На Херсонщині ліквідували шість пожеж внаслідок ворожих атак
УкраинФорм
2025-05-01T18:16:28Z
В ОВА показали наслідки обстрілу Дніпропетровщини
1News
2025-05-01T17:57:22Z
Правоохоронці викрили шахрая, який видавав себе за військового і збирав гроші на сайті знайомств
InternetUA
2025-05-01T17:52:54Z
Нападниця на Стерненка володіла нелегальною зброєю
24tv
2025-05-01T17:12:47Z
У Копенгагені автомобіль в'їхав у натовп: десяток постраждалих
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T17:03:24Z
Жінка втратила 15 тисяч гривень, повіривши шахраю, який представився банкіром
InternetUA
2025-05-01T16:37:16Z
На Запоріжжі ворожий дрон влучив у авто
УкраинФорм
2025-05-01T18:07:08Z
Дивна "лицарська" вежа в Голосієві насправді має цілком прозаїчне призначення: для чого її зводили
Telegraf
2025-05-01T17:57:40Z
"Шахеди" з цвяхами: у 3-й ОШбр назвали небезпечну зброю ЗС РФ
Фокус
2025-05-01T17:57:27Z
Дощі та заморозки: українців попереджають про небезпечні погодні умови
GlavRed
2025-05-01T17:27:53Z
У Києві відбудеться Фестиваль інклюзивного футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T17:27:36Z
Графіки відключення світла в Запоріжжі на 2 травня: кому варто бути готовим
Политека
2025-05-01T17:16:37Z
Надгробки радянських поховань на Пагорбі Слави у Львові не відповідали захороненням - експерт
УкраинФорм
2025-05-01T17:16:25Z
В Україні знову вдарять заморозки: коли й у яких областях
24tv
2025-05-01T17:03:40Z
Прогноз погоди в Запоріжжі на 2 травня: для кого цей день може бути неприємним
Политека
2025-05-01T16:46:29Z
Як ефективно позбутися іржі: народні методи та хімічні засоби
GlavRed
2025-05-01T18:25:54Z
Що можна зробити з листів лазаньї: простий рецепт ідеального приготування
GlavRed
2025-05-01T18:25:33Z
На кого зі знаків зодіаку у травні очікують незабутні та яскраві побачення
24tv
2025-05-01T18:09:39Z
Чому не можна купатися в озері Несамовите
24tv
2025-05-01T18:09:08Z
Ніколи не пийте з чужої чашки: одиниці знають про небезпечну прикмету
24tv
2025-05-01T18:06:46Z
Хочете жити як улюбленець суперкарів? Brabus створює цілий острів спеціально для вас
Топ Жир
2025-05-01T18:00:38Z
Приваблюють шкідників у двір: яких помилок слід уникати, встановлюючи контейнер для компосту
24tv
2025-05-01T17:45:04Z
Де краще розташувати мікрохвильову на кухні: неочевидні ідеї для економії місця
GlavRed
2025-05-01T17:27:43Z
Молода картопля, запечена на вогні: зберігайте ідею суперфіналістки Мастершеф
Gazeta UA
2025-05-01T17:15:54Z
Фаджолі, Парізі та Комуццо — у стартовому складі Фіорентини на перший матч проти Бетіса
Football.ua
2025-05-01T18:16:29Z
Усик відверто розповів, чи залишиться у боксі після відходу на пенсію
24tv
2025-05-01T18:15:30Z
Рішарлісон, Ромеро та ван де Вен повернулись до стартового складу Тоттенгема на перший матч проти Буде/Глімт
Football.ua
2025-05-01T18:07:10Z
"Хотілося зникнути з лиця землі": У Росії досі не можуть відійти від гола Шевченка
Telegraf
2025-05-01T18:00:16Z
МЮ готовий активувати пункт про викуп Куньї
Football.ua
2025-05-01T17:43:51Z
Герой для свого народу, – Дюбуа несподівано похвалив Усика
24tv
2025-05-01T17:30:41Z
Хабі Алонсо зустрівся з президентом Реала Пересом
Football.ua
2025-05-01T17:22:59Z
Суддя пожалів Усика, – Льюїс шокував своїм висловлюванням про удар нижче пояса від Дюбуа
24tv
2025-05-01T17:09:49Z
Кнутсен перед матчем із Тоттенгемом: Маємо залишатися вірними своїй індивідуальності
Football.ua
2025-05-01T16:55:34Z
Чому поліція може зупинити навіть «ідеального» водія: ЗМІ розкрили подробиці
GlavRed
2025-05-01T18:25:50Z
Відкриття сезону RTR 2025
AutoCentre
2025-05-01T18:22:37Z
Як доживає свого віку рідкісний автобус «Дніпро»
AutoCentre
2025-05-01T17:15:56Z
Спеціальний пакет Catfish Camaro ідеально підходить для перегонів з Mustang
Топ Жир
2025-05-01T17:15:42Z
Повернення ZR1 на Інді 500: Чи вдасться уникнути зіткнення зі стіною цього разу?
Топ Жир
2025-05-01T16:45:38Z
Масовий мінівен Toyota перетворили на затишний автодім для двох
Фокус
2025-05-01T16:42:36Z
Ford Mustang GTD покращив свій результат на Нюрбургрингу та увійшов до п’ятірки найшвидших серійних авто
Топ Жир
2025-05-01T16:00:03Z
Випробування на бездоріжжі: як Nissan Armada Pro-4X показує себе у складних умовах
Топ Жир
2025-05-01T15:18:20Z
Отримай відповідь: чи можна заряджати електромобіль з вікна квартири
VGorode
2025-05-01T14:58:23Z
Прощавай, Skype: Microsoft переходить на Teams
Факти ICTV
2025-05-01T18:12:36Z
Не будьте як Волтц: як безпечно користуватися Signal
Telegraf
2025-05-01T18:09:24Z
Ілон Маск: ініціатива DOGE зі скорочення витрат поки що не є успішною, але все попереду
InternetUA
2025-05-01T17:49:08Z
Вчені знайшли "кришку", що стримує вибух супервулкана Єллоустоун
Telegraf
2025-05-01T17:49:05Z
На Землю звалиться радянський супутник розміром з автомобіль: коли це станеться і чим загрожує
Telegraf
2025-05-01T17:34:00Z
Інженери створили дрон зі складними крилами, як у білки-летяги: чим він стане нагоді ЗСУ
InternetUA
2025-05-01T17:31:39Z
Цикад перетворили на "музичні інструменти": на них учені зіграли класичну музику
Фокус
2025-05-01T17:13:50Z
Вікіпедія буде використовувати ШІ: чи замінить він людей
InternetUA
2025-05-01T17:13:11Z
Samsung запатентувала смартфон з модульною камерою та змінним об'єктивом
InternetUA
2025-05-01T16:43:45Z