MY.UAНовини
Державні облігації програють валюті в боротьбі за заощадження. Що з цим робити
Державні облігації програють валюті в боротьбі за заощадження. Що з цим робити

Державні облігації програють валюті в боротьбі за заощадження. Що з цим робити

Державні облігації програють валюті в боротьбі за заощадження. Що з цим робити

Оскільки питання фінансування бюджету стоїть дуже гостро, а залежність України від зовнішньої фінансової допомоги — це суттєвий як економічний, так і політичний ризик, важливо вдосконалити існуючу систему внутрішніх запозичень, яка, на жаль, за 30 років так і не почала працювати на повну силу. Ринок облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), маючи значний потенціал для мобілізації національних заощаджень, досі не став повноцінною альтернативою зовнішньому фінансуванню навіть під час війни, коли за три роки населення витратило на купівлю іноземної валюти в дев’ять разів більше коштів, ніж інвестувало в ОВДП. Цей дисбаланс потребує системного аналізу та виважених рішень.

У березні 2025 року виповнилося 30 років від початку роботи ринку облігацій внутрішньої державної позики. За цей час на ринку урядом було розміщено ОВДП на суму понад 3,3 трлн грн. У перші роки функціонування цього ринку суми залучення коштів із нього були незначними (див. рис. 1). Однак у 1997–1998 роках обсяги валових розміщень ОВДП уже досягали 8% і 9,5% ВВП. Такі обсяги мали місце і в 2019–2020 і 2023–2024 роках. Тобто відносні розміри ринку ОВДП (при співставленні з ВВП країни) в останні шість років перебували лише на рівні 1997–1998 років. А обсяги нетто-запозичень у 2023-му і 2024 році (2,8–3,4% ВВП) навіть відставали від аналогічного показника 1997-го — 5,3% ВВП.

Найбільший розквіт ринку ОВДП спостерігався у 2012–2014 роках — до початку військової агресії Росії проти України. Суми валових запозичень досягли 16,2% ВВП у 2012-му і 14,5% ВВП у 2014 році. Передумовами для бурхливого розвитку ОВДП у цей період стали макроекономічна стабілізація, підвищення довіри інвесторів до державних цінних паперів, а також початок емісії валютних ОВДП та індексованих до змін валютного курсу ОВДП. Максимальний обсяг нетто-запозичень за всю історію ринку було зафіксовано 2012 року — 11,4% ВВП.

У період становлення ринку ОВДП частка дефіциту бюджету, що фінансувалася за рахунок залучень із цього ринку, поступово збільшувалася з 6% у 1995 році до 39% у 1996-му, далі — до 80% у 1997-му із поступовим зниженням у 1998–1999 роках (період азійської фінансової кризи). Показники «зрілого» ринку ОВДП є менш оптимістичними: частка бюджетного дефіциту, яка покривалася з цього ринку, становила 32–34% у 2021–2022 роках і 14–19% у 2023–2024 роках.

Тобто за 30-річний період існування внутрішній ринок державних позик, на жаль, не став домінуючим джерелом фінансування дефіциту бюджету. Причинами цього є як невисокий рівень національних заощаджень, так і дефіцит довіри суб’єктів ринку до надійності державних цінних паперів.

Унаслідок зазначених причин і під час війни головним джерелом покриття фінансових потреб уряду стали зовнішні позики і гранти, а не внутрішні позики. Зокрема, 2024 року до бюджету надійшло 256 млрд грн від нетто-запозичень на внутрішньому ринку та 1647 млрд грн від зовнішніх запозичень і грантів.

З теорії відомо, що місткий і ліквідний ринок внутрішніх боргових зобов’язань уряду створює умови для зниження ризиків боргової позиції держави (через усунення невідповідності між валютою зобов’язань і активів уряду) та скорочення вартості обслуговування боргу в тривалій перспективі. Зокрема, повноцінне функціонування внутрішнього ринку державних цінних паперів дає можливість зменшити валютні ризики, відсоткові ризики та ризики пролонгації боргу. Державні облігації часто відіграють роль ключового орієнтира для відсоткових ставок на різних сегментах фінансового ринку, що полегшує ціноутворення на всі види фінансових інструментів. Саме тому масштабний і дієвий ринок внутрішніх запозичень уряду зазвичай позитивно впливає на розвиток фінансової системи країни.

Суттєвим прогресивним кроком стало приєднання України 2019 року до міжнародної депозитарної системи Clearstream, що багатократно збільшило потенційну базу інвесторів в ОВДП і сприяло глибшій інтеграції українського ринку цінних паперів у світовий. Хоча вплив цього чинника зробив Україну більш вразливою до переливів іноземного спекулятивного капіталу.

Завдяки підтримці Світового банку, на сьогодні первинний ринок ОВДП відповідає найкращій міжнародній практиці організаційно-технічного супроводження процесів на цьому ринку. Зараз фізичні та юридичні особи України мають можливість купувати ОВДП як через уповноважені банки, так і через різноманітні цифрові майданчики, зокрема через «Дію». Протягом 2022–2024 років фізичні особи збільшили свій портфель ОВДП на 53,4 млрд грн.

Серед негативів маємо відзначити хронічно високу дохідність ОВДП у номінальному та реальному вимірах. Це зумовлено передусім високою ключовою ставкою НБУ і постійним підтягуванням ОВДП-ставки до рівня ставок за пасивними операціями Нацбанку. Крім того, має місце і нестабільність попиту на ОВДП з боку банків унаслідок функціонування конкуруючого ринку депозитних сертифікатів НБУ.

Висока дохідність ОВДП покладає значні витрати на бюджет воюючої країни. Видатки бюджету на сплату відсотків за внутрішнім боргом увесь час зростають: із 102 та 124 млрд грн у 2021–2022 роках до 206 млрд у 2023-му і 213 млрд грн у 2024-му. Для порівняння: 2024 року фінансування загального фонду держбюджету за програмою «розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання» становило 454 млрд грн (лише удвічі перевищувало відсоткові виплати за ОВДП).

Середньозважена номінальна ставка ОВДП при первинних розміщеннях 2022 року становила 12,7% річних, 2023-го — 18,7%, а 2024-го — 16% річних. Реальна дохідність гривневих ОВДП у перший рік великої війни була від'ємною, але з квітня 2023-го стала додатною і набула чітко визначеної висхідної траєкторії з досягненням аномальних значень дохідності. Максимальний рівень реальних ставок за ОВДП було зафіксовано у березні-квітні 2024 року — 14% річних. Надалі реальні ставки поступово знижувалися, але залишалися у зоні додатних значень (див. рис. 2).

Показово, що у розвинених країнах під час Другої світової війни номінальний рівень ставок за внутрішніми позиками урядів був доволі низьким і не перевищував 4% річних (Interwar Debt Database). Наприклад, у США в 1940–1945 роках відсоткові ставки за облігаціями строковістю один рік і більше перебували на рівні 2,1–2,2% річних, у Великій Британії — 2,7–3,0% річних. Навіть у Німеччині ставки коливалися від 3,6 до 4% річних. Крім того, реальні відсоткові ставки ex post за облігаціями (номінальні ставки мінус фактичні темпи інфляції) були від’ємними у Великій Британії, Бельгії, Франції, Японії та частково у США.

Висока вартість позичкових коштів в Україні знижує обороноспроможність держави, а також обмежує можливості уряду здійснювати стимулюючу політику підтримки реального сектора та підриває боргову стійкість державних фінансів.

Негативно позначаються на ринку ОВДП низький ступінь довіри українців до національної грошової одиниці та суттєва доларизація заощаджень. Так, від початку великої війни до березня 2025 року населення витратило 634 млрд грн на купівлю іноземної валюти. А на приріст строкових гривневих депозитів у банках і портфеля ОВДП населення спрямувало 132 млрд грн, у тому числі 69 млрд грн — в ОВДП. Тобто виведення домогосподарствами національного капіталу в іноземну валюту за три роки війни в дев’ять разів перевищило їхні вкладення в ОВДП.

Загалом фінансові активи підприємств і населення в гривневому еквіваленті досягнули 9,5 трлн грн станом на початок 2025 року. При цьому фінансові активи збільшилися з 90% ВВП у 2021 році до 123% ВВП у 2024-му. Однак структура фінансових активів є вкрай несприятливою: близько 60%, або 5,7 трлн грн, вкладено в готівкову іноземну валюту, тоді як в ОВДП — лише 3% активів, або 277 млрд грн (див. рис. 3). Крім ОВДП і валюти, на банківські депозити припадає 29% сумарних активів, а на готівкову гривню поза банками — 8%.

Склад інвесторів в ОВДП за весь період існування ринку став більш диверсифікованим. Структура ОВДП в обігу в розрізі їхніх утримувачів відображена на рис. 4. Від початку великої війни в цій структурі дещо зросла частка юридичних (на 3 в.п.) і фізичних осіб (на 1,8 в.п.). Найбільше скоротилася частка нерезидентів (на 6,7 в.п.) і незначною мірою — частка банків.

В абсолютному вимірі за три останні роки комерційні банки України збільшили власний портфель ОВДП на 342 млрд грн, юридичні особи (без Укрфінжитло) — на 96 млрд, а фізичні особи — на 53 млрд грн.

Важливо відзначити, що з кінця 2023 року правління НБУ двічі змінювало правила формування банками резервів під їхні пасиви, дозволяючи покривати їх за рахунок бенчмарк-ОВДП. Такі заходи допомагали підтримувати попит банків на ОВДП, запобігаючи їхньому повному переключенню на депсертифікати НБУ.

Щодо найближчих перспектив розвитку ринку ОВДП, то слід було б перш за все звузити сферу дії депозитних сертифікатів НБУ і перейти до використання виключно державних облігацій як засобу регулювання фінансового ринку. Це дало б змогу вирішити проблеми сегментації ринку державних цінних паперів, небажаної конкуренції для ОВДП, відсутності єдиного цінового орієнтира на фінансовому ринку. Немалозначущим є і те, що усунення конкуренції уряду та НБУ за залучення вільних коштів зменшило б вартість обслуговування внутрішнього державного боргу.

Тобто налагодження повноцінного і збалансованого ринку ОВДП потребує скасування строкових депозитних сертифікатів НБУ і значного зменшення «винагороди» банкам за утримання власної ліквідності в центральному банку. Разом з цим досягнення помірної вартості внутрішніх позик має спиратися на здійснення зваженої відсоткової політики Національним банком і зниження відсоткових ставок за новими випусками ОВДП до рівня, що наближається до прогнозованих темпів інфляції на найближчий рік.

Аби уникнути необґрунтованого завищення вартості державних позик в умовах нестабільної інфляції, доцільно було б розширити лінійку ОВДП за рахунок облігацій з дохідністю, прив’язаною до темпів інфляції (іnflation-linked bonds). Наразі такі облігації у своєму портфелі має лише НБУ.

Досвід країн із ринками, що формуються, переконує нас у тому, що запровадження таких інструментів сприяє розширенню ринку і подовженню термінів запозичень. Поряд з цим випуск державних облігацій із прив’язкою до темпів інфляції зменшував би і вартість державних запозичень, оскільки діючі нині фіксовані відсоткові ставки за ОВДП включають високі інфляційні премії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
Мониторинговые каналы сообщили о вылетах вражеских Ту-95мс: когда ждать ракеты
TSN
2025-04-06T00:30:04Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
6 апреля: церковный праздник сегодня, что разрешено и что под запретом в этот день
UAToday
2025-04-06T04:00:04Z
Идентификация: как можно ее пройти пенсионеру
ZN UA
2025-04-06T03:43:29Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Маск: Европе грозит волна терактов
Корреспондент
2025-04-05T20:39:38Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Гороскоп на воскресенье 6 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-05T15:30:24Z
В Дрогобыче из-за задержания водителя остановилось движение автобусов: как это объяснили в ТЦК
UAToday
2025-04-06T04:15:26Z
В результате российской атаки на Киев есть пострадавшие
TSN
2025-04-06T03:42:39Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Трамп хотел "соскочить" с переговоров, но оказался в ловушке: эксперт
TSN
2025-04-05T22:30:33Z
Две европейские страны призывают избегать импульсивных решений в ответ на пошлины Трампа
ZN UA
2025-04-05T23:51:32Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Буданов сделал жесткое заявление относительно некоторых украинцев в тылу
UAToday
2025-04-06T04:15:46Z
Россия снова лжет об энергетике - Генштаб
UAToday
2025-04-06T04:15:44Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Из оккупации, России и Беларуси удалось вернуть 45 украинцев
Лига
2025-04-05T20:31:50Z
Что вновь пошло не так: в чем США обвинили Зеленского
Comments UA
2025-04-05T13:03:58Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Невеста Стейтема показала идеальную фигуру в облегающем топе и лосинах
Gazeta UA
2025-04-06T01:12:01Z
Телеведущий оконфузился с поздравлением певицы Ирины Билык с юбилеем/Константин Грубич сообщил, что почему-то именинница не взяла трубку
Апостроф
2025-04-05T21:37:15Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Появились фото последствий удара РФ по Николаеву
Корреспондент
2025-04-06T00:27:14Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве раздались взрывы: в нескольких районах зафиксированы пожары, есть пострадавшие
Gazeta UA
2025-04-06T04:15:23Z
Дроны атаковали Николаев: есть пострадавшие
TSN
2025-04-06T00:30:04Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Барселона зіграла внічию проти Бетіса та лише частково скористалась хибою Реала Мадрид
Football.ua
2025-04-05T21:01:31Z
Шевадзуцкий проиграл олимпийскому чемпиону, нарушив рекорд его побед
Корреспондент
2025-04-05T20:51:42Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Мясо и яйца станут роскошью: в Украину надвигается продовольственный кризис
Знай
2025-04-06T04:06:17Z
Кто планирует на Пасху шашлык – пора копить деньги: как изменились цены на ключевые продукты
Знай
2025-04-06T03:21:00Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Гороскоп на сегодня 6 апреля готовит много сюрпризов: внимание, ссоры и деньги
Знай
2025-04-06T01:33:23Z
Зодиакальная совместимость: какие знаки зодиака лучше всего подходят для успешных отношений
Comments UA
2025-04-05T22:00:38Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Гороскоп на 6 апреля: вы почувствуете потребность в расслаблении
Новости Украины
2025-04-05T20:15:40Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
"Вовсю трудимся": Insomniac Games напомнила о разработке PS5-эксклюзива Marvel's Wolverine
GameMag
2025-04-05T23:07:16Z
В следующей Battlefield может появиться платная подписка
GameMag
2025-04-05T23:07:00Z
Что нужно знать покупателям переизданий игр с первой Switch на Switch 2 — появилось важное уточнение от Nintendo
GameMag
2025-04-05T20:42:03Z
"Планируете купить новую консоль Nintendo?": Sony отреагировала на анонс Switch 2 опросом для владельцев PlayStation 5
GameMag
2025-04-05T19:52:45Z
"Большей помойки не найти": в СНБО Украины распекли соцсеть Маска
Апостроф
2025-04-05T19:06:07Z
Буданов назвал наиболее безопасный мессенджер
Апостроф
2025-04-05T16:06:34Z
Худеть во время сна: какой продукт сжигает калории ночью
Gazeta UA
2025-04-05T21:39:40Z
Почему после обеда хочется сладкого: о чем сигнализирует организм
Comments UA
2025-04-05T21:27:14Z
Это точно поможет от длительных запоев: действенные заговоры от пьянства и алкоголизма
Знай
2025-04-05T19:51:10Z
Нужно ли мыть мандарины? Разбираемся в вопросе раз и навсегда, ответ может удивить
Знай
2025-04-05T13:51:07Z
Можно ли похудеть без тренировок - объяснение звездного тренера
Gazeta UA
2025-04-05T12:30:23Z
Почему надо пить воду при высокой температуре
UAToday
2025-04-05T12:03:42Z
Что будет, если есть по 100 грамм кабачковой икры регулярно: польза продукта и кому запрещено употреблять
Знай
2025-04-05T10:51:39Z
В Украине начал существенно снижаться уровень заболеваемости гриппом и простудой
Известия Киев
2025-04-05T09:31:38Z
Как похудеть без ежедневного подсчета калорий: исследователи нашли эффективный метод
UAToday
2025-04-05T09:00:05Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Британская компания остановила поставки авто в США
ZN UA
2025-04-06T01:13:06Z
У знаменитого Шумахера родилась внучка
Корреспондент
2025-04-05T20:21:52Z
У Михаэля Шумахера случилось долгожданное радостное событие
GlavRed
2025-04-05T19:33:36Z
Водителей ждут радикальные изменения: строгие проверки только начало, всех "прогонят" через "Оберег"
Знай
2025-04-05T19:30:34Z
Культовый грузовик Chevrolet 1935 года удалось запустить "пинком": ржавчина на скорость не влияет
Знай
2025-04-05T14:51:04Z
Nissan прекращает прием заказов на мексиканские Infiniti в США из-за пошлин
Корреспондент
2025-04-04T17:24:15Z
У монстра теперь два "сердца": легендарную Honda превратили в мощный спорткар
Знай
2025-04-04T12:51:49Z
Продажи автомобилей Tesla в мире резко упали из-за одиозной политики Илона Маска
Известия Киев
2025-04-04T10:30:07Z