/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2F6c29d70ad08772bcf1e52c17ee430ba1.png)
Китай знову запустив "штучне сонце" – і воно побило температурний рекорд
Китайські вчені досягли чергового прориву у сфері термоядерної енергетики: експериментальний реактор Huanliu-3 (HL-3), розташований у Ченду, встановив новий температурний рекорд, наблизившись до умов, необхідних для запуску самопідтримуваної термоядерної реакції.
Про це повідомляє SCMP.
Під час серії експериментів дослідникам вдалося подолати так званий “подвійний бар’єр нагрівання”: температури як електронної, так і іонної плазми перевищили 100 мільйонів градусів Цельсія.
Головний конструктор реактора Чжун Вулу зазначив, що досягнення такої температури – це ключовий крок на шляху до так званого “плазмового горіння” – стану, який дозволяє підтримувати стабільну термоядерну реакцію, подібну до тієї, що відбувається на Сонці.
Попередній рекорд у цій сфері належав французьким вченим, які раніше перевершили китайські досягнення.
Тепер же команда з Китаю знову вирвалася вперед.
Реактор HL-3 працює з 2020 року, раніше відомий як HL-2M.
У межах експериментів йому вже вдавалося досягати температур плазми з іонною компонентою у 117 мільйонів градусів і електронною — до 160 мільйонів.
Такі показники наближаються до умов, необхідних для запалювання термоядерного синтезу — процесу, що лежить в основі енергетики нашої зірки.
Учені також відзначили стабільність плазмового пучка, однак утрималися від розголошення деталей подальших експериментів.
Щоб запустити самопідтримувану термоядерну реакцію, потрібно не лише досягти екстремальних температур, а й забезпечити їх тривале збереження — це найскладніший виклик на шляху до створення повноцінного “штучного сонця”.
Очікується, що HL-3 зазнає модернізації у найближчі роки.
У майбутньому він може стати одним із перших реакторів у світі, здатних підтримувати постійний термоядерний синтез.