MY.UAНовини
США хочуть все, що у нас є. Розмова з геологом про проблеми можливої угоду з Трампом
США хочуть все, що у нас є. Розмова з геологом про проблеми можливої угоду з Трампом

США хочуть все, що у нас є. Розмова з геологом про проблеми можливої угоду з Трампом

Що саме в Україні може зацікавити Сполучені Штати, розповідаємо детальніше

Обговорення угоди про надра між Україною та США знову повернулося після тривалої паузи. Проте зараз проєкт угоди відрізняється і рідкісноземельні елементи — начебто вже не єдине, що цікавить Вашингтон.

Згідно з останніми даними, які публікували західні медіа та український нардеп Ярослав Железняк, США розширили свої апетити на контроль над мінеральними ресурсами, в тому числі нафтою, газом та ключовими енергетичними активами. Також не наводилося жодної згадки про гарантії безпеки для України.

Остаточного, або навіть єдиного верифікованого варіанта угоди наразі немає. "Телеграф" поспілкувався з геологом та співробітником Національного науково-природничого музею НАН України Євгеном Науменком, аби зрозуміти, що саме в Україні може зацікавити США. Та що стратегічно означає контроль над надрами для України.

Чи вигідна угода у тому стані, що є зараз

У ранніх варіантах угоди, яку адміністрація президента США Дональда Трампа пропонувала Україні в лютому 2025-го, не було згадок про гарантії безпеки, але пропонувалося створити фонд на суму в 500 млрд доларів. Це планувалося, щоб компенсувати допомогу США (що важливо, вона надавалася не як борг, а саме як допомога, яку не треба повертати). Важливо, що допомога насправді була набагато меншою за суму бажаної компенсації — за словами президента України Володимира Зеленського, за 3 роки повномасштабного вторгнення РФ Сполучені Штати надали Україні допомогу приблизно на 100 млрд доларів.

Наприкінці березня з’явилася інформація про "чернетку" вже нової угоди, ще більш невигідної для України. Там нібито передбачалося:

  • створення органу управління з 5 осіб, із яких троє — це представники США, кожен із правом вето.
  • угода безстрокова, охоплює всю територію України та передбачає видобуток усіх наявних і нових копалин як державними, так і приватними компаніями.
  • внеском США у реалізацію угоди вважається допомога, надана Україні з 2022 року. Всі кошти фонду одразу конвертуватимуться у валюту і виводитимуться за кордон, а якщо Україна не отримає передбачені виплати, уряд буде змушений компенсувати їх.

На думку Bloomberg, угода надасть США величезні повноваження контролювати інвестиції в Україну в проєкти, включаючи дороги та залізниці, порти, шахти, нафту і газ, а також видобуток корисних копалин. Угода надасть США першу претензію на прибутки, перераховані в спеціальний інвестиційний фонд реконструкції.

Оцінюючи угоду, геолог Євген Науменко зазначає "Телеграфу", що за наявною у відкритому доступі інформацією, для України ці угоди є невигідними. Також це несе опцію теоретичного ризику зупинки того видобування, яке вже ведеться.

"Виходячи з тої інформації, яку я отримав по цьому новому проєкту договору — це намагання пограбувати. Але я думаю, що в нас люди достатньо розумні та не будуть підписувати цього у тому вигляді, в якому воно подається Америкою", — каже Науменко.

Що може зацікавити США в Україні

  • Залізні та марганцеві руди (для сталі та інших сплавів).

Україна посідає перше місце в Європі та друге місце у світі після ПАР за запасами й ресурсами марганцевих руд. На Україну припадає близько 10% світового видобутку марганцевих руд. Основна сировинна база розташована в Нікопольському басейні (Дніпропетровська та Запорізька області).

Видобуток корисних копалин можливий лише за наявності дозволів, які видаються державними органами, такими як Державна служба геології та надр. За даними журналістів Bihus.info, на видобуток залізних руд видано більше двох десятків спецдозволів, а відповідні компанії належать відомим українським бізнесменам.

Хто контролює видобуток:

  1. Підсанкційний український бізнесмен, мільярдер та колишній депутат Костянтин Жеваго. Жеваго є співвласником металургійної групиFerrexpo, яка контролює Полтавський, Грівський та Біланівський гірничозбагачувальні комбінати. Ці комбінати мають дозвіл на видобуток руди. У березні 2025 року частка Жеваго у Полтавському ГЗК була передана до Агентства з розшуку та управління активами (АРМА).
  2. Найбагатша людина України Рінат Ахметов, що володіє інвестгрупою СКМ та енергохолдингом ДТЕК. Загалом його компанії мають 14 спецдозволів на видобуток залізної руди.
  3. Гірничо-металургійна компанія ArcelorMittal, яка має три спецдозволи. "АрселорМіттал Кривий Ріг" (АМКР) входить до "сталеливарної імперії" індійського підприємця Лакшмі Міттала.
  4. Компанії, пов'язані з Олександром Ярославським, власником фінансово-промислової групи DCH. Його бізнеси також мають два спецдозволи на видобуток залізної руди.
  5. Видобування марганцю контролює група компаній "Приват" (3 дозволи), за якою стоять бізнесмени Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов. ТОВ "Неотехінвест" Єлизавети Осіпової має ще один дозвіл.
  • Нафта і газ

За словами Науменка, мова про дуже серйозні обсяги.

"Доволі багато в нас дійсно видобувається нафти й газу. Найбільше у Харківській області, Полтавській, Івано-Франківській і Львівській", — каже експерт.

Хто контролює видобуток:

  1. Колишній міністр екології часів Януковича Микола Злочевський.
  2. Власник групи "Західнадра сервіс" Зіновій Козицький, який розвідує та видобуває нафтогазові ресурси на заході України. Має майже два десятки спецдозволів на видобуток.
  3. Група компаній Geo Alliance Віктора Пінчука володіє 12 дозволами на видобуток газу. Ці компанії продовжують активно працювати в цій сфері.
  4. Рінат Ахметов, чиї компанії як "ДТЕК Нафтогаз" мають дев'ять спецдозволів.
  5. Вугільний бізнесмен Віталій Кропачев також має бізнес, пов’язаний із видобутком нафти і газу. Його група володіє шістьма спецдозволами.
  6. Колишній керівник "Чорноморнафтогазу" Олександр Кацуба, який разом зі своїм братом володіє кількома спецдозволами.
  7. Підсанкційний бізнесмен Вадим Новинський має три спецдозволи на газ.
  • Мідні родовища

Американців теоретично могли б зацікавити мідні родовища, але в нас наразі є лише одне таке (якщо говорити про території, до яких є фізичний доступ), зазначає Науменко. Ще одне родовище, Берестянське, розташоване на окупованій території. Воно лише розбурене свердловинами й ніколи не розроблялося.

  • Вугілля

А ось вугільна промисловість США не дуже би зацікавила — річ в тому, що більшість родовищ залишилося на окупованій території. Десь ведуться бойові дії і говорити про функціонування цих шахт немає доцільності.

"Також наша вугільна промисловість була в більшості дотаційна. Собівартість підйому вугілля не дуже маленька. До того ж ці всі шахти потрібно обслуговувати в режимі нон-стоп: вентиляція, зневоднення, трапляються постійні завали, загибель шахтарів", — каже Науменко.

  • Літій

Літій — головний метал XXI століття, є основним для виготовлення акумуляторів у всій електроніці від планшетів та ноутбуків до електромобілів Tesla. За останні 15 років його видобуток у світі зріс втричі. Україна має одні з найбільших запасів літію в Європі, проте не видобуває його. Специфіка видобутку літію в Україні не така вже й проста як здається. Детальніше про це читайте у другій частині статті.

Хто може контролювати видобуток:

  1. В Україні лише одна компанія має дозвіл на видобуток літію і лише на Полохівському родовищі на Кіровоградщині. Це компанія ТОВ "Укрлітійвидобування" Сергія Табалова. Його батько Олександр Табалов та брат Андрій Табалов були народними депутатами.
  • Рідкісноземельні елементи

В Україні є рідкісноземельні родовища, загальний кошторис ресурсів, за різними оцінками, десь між 5 трильйонами й 14 трильйонами гривень (120 млрд доларів та 337 млрд доларів відповідно). Проте є кілька нюансів, зазначає Науменко: рідкісноземельні елементи часто бувають додатковим корисним компонентом в інших наших родовищахтитану, танталу, літію, цирконію.

"Але там проблема скоріше не у видобутку руди як такої, скільки у складності відокремлення рідкісноземельного компонента від інших, а особливо у розділенні їх між собою. Це дуже складні технології", — розповідає Науменко.

Окрім того, два перспективні родовища розташовані далеко на окупованій території. Азовське родовище розташоване у Нікольському районі Донецької області, а Петрово-Гнутовське — біля Маріуполя (на північний схід).

Хто може контролювати видобуток:

  1. Дозвіл на видобуток рідкісноземельних елементів був виданий у 2019 році компанії ТОВ "РМ МАЙНІНГЗ", власниками якої є батько нардепа від "Слуги народу" Павла Якименка Віталій Якименко та військовий, Герой України Олександр Настенко. Дозвіл стосувався родовища Рудне поле Анадольське у Донецькій обл. Воно зараз окуповане.
Родовище рідкісноземельних елементіві на окупованій частині Донецької області

Решта спецдозволів на надра:

  1. Рідкісний метал тантал може видобувати ТОВ "Фортіс-Груп", яка з 2018 року володіє дозволом на розробку Полохівського родовища у Кіровоградській області. Бенефіціарний власник компанії – Сергій Тітаренко.
  2. Видобуток титану в Україні контролюють кілька гравців: Group DF підсанкційногоДмитра Фірташа (Мотронівський комбінат, Межиріченський та Валки-Ільменіт), азербайджанський NEQSOL Holding Насіба Гасанова володіє Об'єднаною гірничо-хімічною компанією (має 3 дозволи на видобуток), компанія "Велта" Андрія Бродського (2 дозволи).
  3. Співвласник АТБ та засновник BGV Group Геннадій Буткевичмає дозвіл на видобуток берилію з Пержанського родовища на Житомирщині.

Чому для Києва важливо, аби надра були в надійних руках…і краще в українських

Важливо, аби у майбутньому Україна мала опцію налагодити власне виробництво (на випадок сценарію відсутності іноземної допомоги з боку США чи Європи). Приміром, дронів. Для цього потрібна певна ресурсна база і для України важливо її контролювати.

Ризик також полягає у тому, що теоретично інша країна зможе зупинити гірничовидобувну промисловість. Науменко зазначає, що не можна відкидати сценарій того, що рішення по гірничовидобувної промисловості прийматиме людина, лояльна до Росії.

Країна-агресор, до речі, чудово розуміє цінність ресурсів для України. Саме зараз ворог активно обстрілює марганцеві родовища (марганець підвищує міцність сталі), знищує міста Марганець та Нікополь, навмисне виганяючи звідти мешканців, каже геолог.

"Це свідома і систематична, цілеспрямована дія, яка має певну мету", — наголошує він.

Теги за темою
СШАДональд Трамп
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Працевлаштування ВПО: на роботу братимуть за новими правилами
Знай
2025-04-30T09:12:03Z
В Італії зацікавились долею 16 "зниклих" мігрантів, переданих до центру в Албанії
Европейская правда
2025-04-30T09:09:55Z
Виплати до Дня Незалежності: хто з українців може отримати тисячу гривень
24tv
2025-04-30T09:03:58Z
Вальпургієва ніч: містичні традиції країн Європи в ніч на 1 травня
24tv
2025-04-30T09:03:16Z
Росію атакували дрони: ймовірно, "прилетіло" по складах оборонного підприємства в Муромі
24tv
2025-04-30T08:54:03Z
Нові тарифи світлофори субсидії та мобілізаційні нововведення
360ua.news
2025-04-30T08:51:31Z
Український безпілотник Shark зацікавив чеських військових під час випробувань
InternetUA
2025-04-30T08:46:02Z
Самогубство у фюрербункері: якими були останні години життя Адольфа Гітлера та його останнє фото
Telegraf
2025-04-30T08:42:20Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
ЗМІ повідомили про масштабну кібератаку на систему державних реєстрів Польщі
Европейская правда
2025-04-30T09:13:11Z
Дружина прем’єра Шмигаля придбала дорогий Range Rover але він не вказаний в декларації
360ua.news
2025-04-30T09:12:40Z
Іран на тлі переговорів із США стратив чоловіка за шпигунство на користь Ізраїлю
ZN UA
2025-04-30T09:10:54Z
ЗМІ: Представники Франції, Німеччини та Британії проведуть зустріч з Іраном
Европейская правда
2025-04-30T09:06:40Z
Уночі РФ атакувала Україну понад 100 дронів – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T09:06:31Z
Путін може легко це влаштувати: полковник запасу сказав, до чого готуватися 9 травня
24tv
2025-04-30T09:03:02Z
Саме зараз час повертатися в Україну, а не тікати. Тут найбільші шанси на виживання
Telegraf
2025-04-30T09:00:58Z
У рукаві Трампа був козир, який той не використав. Тепер він благає Путіна припинити приниження — The Atlantic
ZN UA
2025-04-30T09:00:05Z
10 найпопулярніших фільмів на Netflix, які стали фаворитами українських глядачів
24tv
2025-04-30T09:03:44Z
З Віденської опери – на Євробачення 2025: що відомо про представника Австрії JJ
Факти ICTV
2025-04-30T09:01:20Z
Суміш «Дивних див» і «Пітьми»: вийшов український трейлер горору «Зброя»
ITC
2025-04-30T08:55:00Z
"Де слова безсилі": Настя Каменських зробила гучне публічне зізнання
GlavRed
2025-04-30T08:54:45Z
Весняні концерти, стендап і вистави: куди піти в Києві у травні 2025
Факти ICTV
2025-04-30T08:49:13Z
Аліна Шаманська розповіла про стосунки з ексчоловіком та подала позов на визначення місця проживання дитини
Комсомольская правда
2025-04-30T08:34:01Z
"Вийшов щоденник людини, яка добре знає, в якій кишені в неї Біблія, а в якій — віскі" - найцікавіші події травня
Gazeta UA
2025-04-30T08:24:53Z
Усик і «Скеля» готуються до бою: вийшов трейлер спортивної драми «Розгромна машина» про легенду UFC Марка Керра
ITC
2025-04-30T08:10:52Z
«Засуджений на страту» — книжка про часи Гетьманщини, людські пристрасті та світ на межі реальності й казки
Детектор М
2025-04-30T08:01:38Z
Засуджено експосадовців, причетних до заволодіння понад ₴98 млн. Укрзалізниці
Украина Криминальная
2025-04-30T09:03:23Z
США – головний антагоніст Китаю: як масштабні торгові війни впливатимуть на ринок нафти
24tv
2025-04-30T09:03:19Z
10 тисяч гривень за гектар: уряд підтримає фермерів, що вирощують бавовник
24tv
2025-04-30T09:03:06Z
Долар летить у прірву: який вплив Дональда Трампа на головну світову валюту
Фокус
2025-04-30T09:00:45Z
Ristone Holdings зробив ставку на соняшник
AgroPortal
2025-04-30T09:00:02Z
Золото дешевшає на тлі пом'якшення торговельної напруги
Хвиля
2025-04-30T08:57:39Z
Якщо відключили світло за борги: як прискорити підключення
Telegraf
2025-04-30T08:51:25Z
Ціни знову змінилися: скільки коштує оренда квартир у західних містах і де найдешевше
24tv
2025-04-30T08:45:09Z
У Китаї за кілька місяців може виникнути дефіцит критично важливого металу для світу, – FT
24tv
2025-04-30T08:33:34Z
Шість мирних мешканців постраждали внаслідок ворожих ударів по Харківщині
Мій Харків
2025-04-30T08:55:26Z
Шведська поліція затримала підозрюваного після стрілянини в Уппсалі
Европейская правда
2025-04-30T08:55:24Z
Обстріл РФ спричинив лісову пожежу: вогонь знищив сім будівель
Gazeta UA
2025-04-30T08:54:54Z
В Румунії стався вибух у лабораторії з випробування озброєння та боєприпасів
iPress
2025-04-30T08:46:43Z
"Аж зуби стукотіли": жителі Дніпра розповіли про нічний удар "Шахедів" ЗС РФ
Фокус
2025-04-30T08:36:08Z
Крадіжки телефонів в Україні: аналітики помітили обнадійливу тенденцію
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T08:30:52Z
Згорів склад готової продукції: в Муромі в РФ БПЛА атакував оборонний завод
Фокус
2025-04-30T08:30:22Z
Росіяни намагалися завербувати трьох дітей через Telegram для вчинення диверсій
InternetUA
2025-04-30T08:28:27Z
Нелегальний вилов під час нересту: у Житомирській області Держекоінспекція викрила рибалок на шкоді понад 250 тисяч гривень
Знай
2025-04-30T08:28:24Z
Вакцина проти прищів: французькі вчені створили нові ліки проти акне
24tv
2025-04-30T08:18:21Z
Пересадка калу допомогла людям побороти хронічний біль: важливе відкриття
24tv
2025-04-30T07:42:08Z
Конкуренція між аптеками в Україні робить ліки доступнішими, ніж в Європі
Факти ICTV
2025-04-30T07:40:13Z
У світі може з'явитись перша вакцина від акне
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T07:24:39Z
Олеся Єгоричева, яка схудла на 40 кг, назвала 5 головних правил здорового схуднення
Вива
2025-04-30T06:31:29Z
Готується 5 хвилин, а виходить поживним та ситним: як приготувати хумус з нуту та авокадо
Telegraf
2025-04-30T06:12:42Z
Швидкість клубочкової фільтрації: що це за аналіз та кому він потрібен
24tv
2025-04-30T05:03:45Z
Тренер радить саме ці 4 вправи, щоб спалювати жир на животі
24tv
2025-04-30T03:27:01Z
Знижує холестерин і покращить роботу серця: який горіх ефективний
Gazeta UA
2025-04-30T02:18:36Z
Весняне зариблення. У Білоцерківське водосховище випущено 25 тис. рибин
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T09:06:47Z
Погода грає на руку окупантам: в ЗСУ кажуть про посилення штурмів ЗС РФ під Покровськом
Фокус
2025-04-30T09:06:33Z
Прогноз погоди в Запоріжжі на травень: чим здивує останній місяць весни
Политека
2025-04-30T09:01:59Z
Сирський розповів про ситуацію біля Покровська
1News
2025-04-30T08:46:46Z
Столичний метрополітен судиться за будівлю, яка перешкоджає будівництву метро на Троєщину
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T08:39:59Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Полтаві з 1 травня: місцевих попередили про зміни
Политека
2025-04-30T08:31:38Z
Ситуація на Новопавлівському напрямку загострилась: ворог рветься на кордон трьох областей
Хвиля
2025-04-30T08:30:18Z
"Велика гра в шахи": Кузан сказав, де армія РФ завдасть нового удару
GlavRed
2025-04-30T08:27:51Z
ЗСУ потужним ударом на сході знищили штурмовиків РФ: названо напрямок
GlavRed
2025-04-30T08:27:46Z
625 метрів над прірвою: де розташований найвищий міст, що "обіймає" тріщину Землі
Фокус
2025-04-30T09:12:08Z
Турист, який побував у кожній країні світу, назвав ту, де є найсмачніша їжа
24tv
2025-04-30T08:54:43Z
Сильні та впливові особистості: 5 імен, які мають найхаризматичніші чоловіки
24tv
2025-04-30T08:33:25Z
Як українською буде пустушка: давні варіанти вас здивують
24tv
2025-04-30T08:33:06Z
Коли чекати немає сили: скільки просочується улюблений торт "Спартак"
24tv
2025-04-30T08:33:06Z
Китайський гороскоп на завтра 1 травня: Собакам - образа, Півням - розчарування
GlavRed
2025-04-30T08:27:41Z
Чому пече в лампі для гель-лаку: експертка розкрила небезпеку для нігтів
GlavRed
2025-04-30T08:27:20Z
Покладіть лавровий лист у цих 3 місцях: у домі завжди будуть водитися гроші
24tv
2025-04-30T07:39:32Z
Підошва взуття стане білосніжною: потрібен засіб, який коштує копійки
24tv
2025-04-30T07:27:22Z
Башич зіграє з перших хвилин догравання проти Інгульця
Football.ua
2025-04-30T09:10:22Z
Барселона вже вилітала від Інтера у півфіналі Ліги чемпіонів: історія зустрічей команд
24tv
2025-04-30T09:06:45Z
Спортдир Баєра — щодо оренди Степанова: Багатообіцяюча комбінація для всіх сторін
Football.ua
2025-04-30T08:52:14Z
Степанов наступний сезон проведе в оренді в Нюрнберзі
Football.ua
2025-04-30T08:34:13Z
Інтерв’ю з Гремом Сунессом: Сучасний футбол відштовхує — мені цікаво дивитись лише три команди
Football.ua
2025-04-30T08:10:15Z
Усик розповів, з ким хотів би провести останній бій у кар'єрі: потенційний суперник відреагував
24tv
2025-04-30T08:09:40Z
"Побачите іншого Усика": промоутер Короля хевівейту висловився про реванш із Дюбуа
24tv
2025-04-30T08:09:15Z
Баєр розглядає також і можливість призначення тен Гага
Football.ua
2025-04-30T08:01:37Z
Барселона — Інтер: прогноз букмекерів на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-04-30T07:49:26Z
На фоні спаду продажів електромобілів: Volvo різко скоротить витрати
AutoGeek
2025-04-30T09:12:59Z
Вживаний Skoda Yeti української збірки та всі його сюрпризи
ЗаРулем
2025-04-30T09:03:06Z
Aston Martin представив 700-сильну версію DBX
AutoCentre
2025-04-30T09:01:55Z
Гість із 80-х: виявлено культовий спорткар Mazda у новому стані
Фокус
2025-04-30T08:42:38Z
Новий Opel Movano прямує в Україну – німецький фургон за вигідною ціною!
AutoCentre
2025-04-30T08:42:17Z
На Шанхайському автосалоні презентували щось середнє між Cybertruck і Hummer EV
Топ Жир
2025-04-30T08:33:17Z
На хвилі популярності електромобілів: у Китаї склали рейтинг найбільш надійних авто
AutoGeek
2025-04-30T08:31:30Z
Шолом Айртона Сенни продано за рекордні 720 тисяч фунтів
360ua.news
2025-04-30T08:31:22Z
Нові патенти натякають на спортивний автомобіль Mazda з електричним двигуном
Топ Жир
2025-04-30T08:30:59Z
Загадка сім'ї Олександра Македонського: тепер зниклим безвісти вважається і тіло батька полководця
Фокус
2025-04-30T09:12:16Z
Шлях до чистої енергії відкрито: китайські вчені здійснили прорив у ядерній енергетиці
Фокус
2025-04-30T09:01:36Z
Відео мільйонів людей буде видалено: кого це торкнеться і що робити
Фокус
2025-04-30T09:00:58Z
Який бізнес можна відкрити без грошей: 7 ідей, які працюють
24tv
2025-04-30T08:45:02Z
"Дурні" телефони – порятунок в епоху цифрової перевантаженості, але чи проживуть вони до 2030
24tv
2025-04-30T08:33:45Z
Розробники Lockheed Martin інтегрують інноваційну сенсорну систему захисту у винищувач F-22
InternetUA
2025-04-30T08:31:50Z
У США знайдено шматок "стародавньої Землі" віком 3,6 млрд років: канадці не вражені
Фокус
2025-04-30T08:30:49Z
Японський рекорд: сонячні елементи зафіксували найвищу ефективність в історії
Фокус
2025-04-30T08:12:04Z
Американська ракета впала на Землю після невдалого польоту в космос: що відомо
Фокус
2025-04-30T08:12:02Z