MY.UAНовини
«Від Білорусі до Вʼєтнаму»: куди Росія вивозить товари з окупованих територій?
«Від Білорусі до Вʼєтнаму»: куди Росія вивозить товари з окупованих територій?

«Від Білорусі до Вʼєтнаму»: куди Росія вивозить товари з окупованих територій?

«Запорізька та Херсонська області є сільськогосподарськими. І саме вказану продукцію окупанти почали вивозити».

«Почали фіксувати факти використання саме закритих портів тимчасово окупованого Криму для навантаження і вивезення продукції за кордон».

«Саме цим зерном Путін хизується перед іноземними державами, коли каже, що «ми можемо нагодувати цілий світ».

«Показують бурхливу активність, щоб замилити очі населенню на окупованих територіях, а також подати фейкові новини в міжнародний простір».

Підприємства з новоокупованих територій України експортують свої товари в Білорусь, Казахстан, Узбекистан, а також у Вʼєтнам, Індію та Китай, повідомив керівник проєкту з розвитку регіонального бізнесу «Російського експортного центру» Сергій Агаєв. За його словами, вивозять насамперед аграрну продукцію та вироби металургії.

Що відомо про незаконний експорт із захопленої РФ частини півдня? Та як окупаційна влада намагається залучати іноземних інвесторів? Дізнавався проєкт «Радіо Свобода» «Новини Приазовʼя».

Біля Бердянського торговельного порту будують чотири склади для зберігання сипучих вантажів, насамперед це зернові, зернобобові та олійні культури, повідомив 1 квітня в ефірі підконтрольному окупантам телеканалу «ЗаТВ!» призначений Росією керівник порту Володимир Стельмаченко.

Порт Бердянська
фото: radiosvoboda.org

Аграрна продукція – це те, що передовсім вивозять окупанти з захопленої ними частини українського півдня. Незаконний вивіз почався невдовзі після того, як російські військові окупували ці території, розповів «Новинам Приазовʼя» заступник постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим Денис Чистіков. Як правило, виробників змушували віддавати продукцію за безцінь, каже він.

«Ми знаємо, що Запорізька та Херсонська області є сільськогосподарськими. І саме вказану продукцію вони почали вивозити, при тому, що фактично можна вважати, що вона не була куплена у місцевого населення, а саме викрадена, оскільки максимум, що могло отримати сільське населення від окупаційної влади, це до 15% від реальної вартості вказаної продукції», – зауважив Чистіков.

«Використовують закриті порти Криму»

На першому етапі Росія використовувала порти анексованого Криму для вивозу продукції. Потім додала гавані в Бердянську та Маріуполі.

Потужності Севастопольського морського порту в Камишевій бухті
фото: radiosvoboda.org

«Вказана продукція також вивозилася спочатку на територію РФ. Надалі почали також фіксувати факти використання саме закритих портів тимчасово окупованого Криму для навантаження і вивезення продукції за кордон. Переважно це країни, які лояльно ставляться до РФ і які голосують на міжнародних майданчиках у підтримку РФ, саме в ці країни вивозилася продукція. Разом з тим, слід відзначити, що тут використовується низка схем, які приховують реальність походження цього товару. Переважно це те, що товарна партія оформлюється безпосередньо на території РФ. Зокрема, це порт «Кавказ» і вже при підході до Кримського півострова вони виключають системи навігаційні, які дають можливість відстежувати, й заходять вже в закриті кримські порти», – пояснив Чистіков.

«Можуть нагодувати весь світ»

За 2024 рік із підконтрольної окупаційній владі частини Запорізької області вивезли півтора мільйона тонн сільськогосподарської продукції, повідомляло в лютому 2025-го Міністерство сільського господарства Росії.

Вивіз зерна з окупованої території Кремль перетворив на пропагандистський проєкт. Незаконними операціями керують люди, наближені до чільних посадовців російської влади, стверджує директор «Агентства розвитку Приазовʼя» Костянтин Батозський.

Костянтин Батозський
фото: radiosvoboda.org

«Це улюблений проєкт окупаційної влади. Саме цим зерном Путін хизується перед іноземними державами, коли каже, що «ми можемо нагодувати цілий світ». І саме це зерно вони використовують для експорту, насамперед для продажу за кордон. Раніше за цей напрям відповідав особисто син такої людини, як Микола Патрушев – одна з наближених до Путіна людина. І ось його син Патрушев-молодший очолював в попередньому уряді Мішустіна (голова уряду РФ Михайло Мішустін – ред.) Міністерство сільського господарства. І, власне, все, чим він займався, це легалізація і сприяння експорту зерна з наших окупованих територій. Тому що для них це показник того, що от вони повністю інтегрують окуповані території у свою структуру», – пояснив він.

Металобрухт із захоплених заводів

18 березня в окупованому Донецьку відбувся круглий стіл, учасники якого обговорювали підтримку експорту з так званих «нових територій», тобто тих, які Росія захопила після початку повномасштабного вторгнення. Представник «Російського експортного центру» Сергій Агаєв зазначив, що, крім продукції агропромислового комплексу, з окупованих регіонів вивозять вироби металургії.

«Новини Приазовʼя» звернулися до «Російського експортного центру» за додатковою інформацією. Там відповіли, що за 2024 рік установа підтримала 31 компанію з так званих «нових регіонів». Серед головних напрямків для експорту організація назвала країни СНД та Китай. До Китаю, зокрема, експортують і готову продукцію – кондитерські вироби, зазначено у відповіді.

«Російський експортний центр» не надав жодних додаткових подробиць. Зокрема, яку саме продукцію металургії вивозять з новоокупованих територій. Але, каже Костянтин Батозький, це перш за все металобрухт.

Зруйнований російськими обстрілами металургійний завод «Азовсталь» у нині окупованому Маріуполі, 16 лютого 2024 року
фото: Reuters

«Це те, на що перетворюються всі промислові підприємства, більшість із них. Можна сказати, що їх чекає така ж доля, як маріупольських великих заводів – «Азовсталі», МКК ім. Ілліча й «Азовмашу». Частина цехів там працює на ремонт, тобто по суті виконує функції станції технічного обслуговування ворожої техніки, а решта обладнання знищена і вивезена на металобрухт. І тут варто зазначити, що металобрухт цей вони також продають здебільшого на експорт, тому що в них досить багато власних потужностей з виробництва сталі, і вони жодним чином не зацікавлені в розвитку наших окупованих територій, у відновленні наших підприємств, тому що в них є власні підприємства, насамперед в галузі металургії й вугільної промисловості, і росіянам конкуренти інші не потрібні», – наголошує Батозський.

Як діє МЗС України?

Незаконний експорт з окупованих територій відстежують українські дипломати. Вони вивчають інформацією від спецслужб, дослідження на базі відкритих джерел та публікації в медіа, сказав «Новинам Приазовʼя» речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий. У випадку, коли підозри підтверджуються, спілкуються з посадовцями іноземних держав та закликають не купувати крадене.

фото: radiosvoboda.org

«Такі неодноразові успішні випадки були, наприклад, з Єгиптом, якому Росія намагалася активно продавати вкрадене і завдяки дипломатичній роботі вдавалося запобігати такому продажу. Дипломати завжди намагаються зв'язатися з тими, кому Росія намагається продати ці крадені товари, щось незаконно зробити. Якщо не діє таке звернення напряму, то, власне, можна спілкуватися з партнерами про накладання санкцій, вторинних санкцій, взагалі, про різноманітні покарання. Зазвичай це теж лякає і компанії приватні, і уряди. Це теж один з інструментів, який можна використовувати для того, щоб запобігати таким речам. Коли йдеться про приватні компанії, звісно, тут складніше, але теж можна і з ними зв'язуватися, і з країнами, в яких вони розташовані. Тобто тут теж певний інструментарій є», – зауважив він.

«Хитрощі окупантів»

Росія намагається якомога сильніше ускладнити відстеження незаконного експорту. Але разом з тим потребує нових ринків збуту для продукції з окупованих територій. Тому окупантам доводиться вдаватися до хитрощів, каже Денис Чистіков.

Денис Чистіков
фото: radiosvoboda.org

«З досвіду тимчасово окупованого Криму, вони намагаються використовувати різні міжнародні виставки, або у себе на території РФ, куди залучають іноземні країни, або в тих дружніх іноземних країнах, які позитивно ставляться до РФ. Серед російської продукції вони демонструють і продукцію з тимчасово окупованих територій за заниженою вартістю, намагаючись залучити нові ринки збуту. Слід відзначити, що воно їм не дуже вдається, а ті факти, які все ж вдаються, ми намагаємось фіксувати, комунікувати й в тому числі з залученням Міністерства закордонних справ, запобігати негативному розвитку вказаних ситуацій», – сказав він.

Зазначимо, що з огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Китайські та індійськи інвестори – це фейк»

Також Росія постійно намагається залучати іноземні компанії для діяльності на підконтрольних їй територіях України. 13 березня окупаційне керівництво Бердянського району повідомило, що лідери фармацевтичної промисловості Індії побудують на Бердянщині завод потужністю півтора мільйона упаковок на рік. Пресслужба окупаційної адміністрації опублікувала фотографії зустрічі нібито з індійськими бізнесменами.

Депутатка Верховної Ради України і секретарка групи з міжпарламентських звʼязків з Республікою Індія Юлія Сірко (Клименко) скептично сприймає повідомлення окупантів.

Юлія Клименко
фото: uacrisis.org

«Ми зробили дослідження внутрішнє і, попитали всі можливі джерела. За нашими даними, жодна з шести фармацевтичних індійських компаній, яка працює на території Російської Федерації, не підписувала жодних угод на окупованих територіях, у тому числі в Бердянську. Ця інформація, яка була розміщена на сайті Бердянської окупаційної влади, вона, скоріш всього, фейкова і, власне кажучи, показує цю бурхливу активність, яку вони розвивають, щоб замилити очі населенню на окупованих територіях, а також подати фейкові новини в міжнародний простір. Нам невідома жодна індійська кампанія, яка працює на окупованих територіях. Тим більше, що Україна регулярно надсилає ноти всім посольствам щодо неможливості функціонування і розміщення ні нових, ні старих виробництв на окупованих територіях», – наголосила депутатка.

Поки що Росії вдається залучати до діяльності на окупованих територіях хіба що окремих іноземних підприємців, а не великі промислові групи чи держави. Це стосується також Китаю, підсумовує Костянтин Батозський.

«Насправді ворог використовував всі можливості, щоб затягнути на окуповану територію, якомога більшого ось таких приватних різних дрібних ініціатив. І там вже є якийсь американський фермер, який живе на території окупованої Донеччини. Є ось ці китайці, будуть там ще якісь люди. Але казати про те, що це є, наприклад, системною політикою Китаю або Індії, я б не став, бо ці країни не визнали окупацію Донеччини, Херсонщини й Запоріжжя, частини цих областей. Вони все ж таки виступають за Україну в її кордонах 1991 року. Скільки людей живе в Індії й Китаї? Рахунок йде на мільярди й проконтролювати кожного свого громадянина неможливо, тим більше, що величезна кількість громадян цієї країни навчаються в Росії, лишаються потім в Росії й стають такими якби подвійними громадянами, як саме ті люди, які ведуть видобуток щебеню на Донеччині», – наголосив він.

Григорій Пирлик

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Трампу предлагают более жесткую позицию по отношению к Путину, однако есть препятствие, - WSJ
Telegraf
2025-04-15T03:45:46Z
Трамп снова пригрозил Ирану военными ударами
Корреспондент
2025-04-15T03:37:36Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Россия активно привлекает украинских детей в оккупации к обучению по производству и управлению БпЛА, — ISW
Фокус
2025-04-15T03:39:32Z
Карта боевых действий на 15 апреля 2025 года – ситуация на фронте
Факти ICTV
2025-04-15T03:28:10Z
"Молот" на 200 кг: авиация ВСУ взорвала тайник пехоты ВС РФ в Селидово
Фокус
2025-04-13T14:27:52Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
В ОП рассказали о количестве новобранцев по Контракту 18-24
Корреспондент
2025-04-12T19:51:13Z
Впервые в истории истребитель F-35 собрали из двух разбитых самолетов
Корреспондент
2025-04-10T23:45:18Z
Мобилизация в Украине с 1 апреля: кто может остаться без брони
Факти ICTV
2025-04-01T17:03:20Z
Пасха-2025: как и когда печь паски и красить яйца по новому календарю, всего 2 дня
Знай
2025-04-15T03:21:02Z
В сети показали кадры из церкви в Сумах во время российского удара
Корреспондент
2025-04-15T03:12:09Z
Пенсионеры могут получить е-удостоверение - новый сервис от ПФУ
Новости Украины
2025-04-12T12:24:01Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Сотрудницу уволили за уход с работы на минуту раньше положенного: чем все закончилось
Фокус
2025-04-12T12:21:11Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Умер известный украинский режиссер Александр Муратов
Telegraf
2025-04-14T23:58:30Z
Экс-жена Дзидзьо рассекретила, кто ее новый возлюбленный-бизнесмен и вышла ли она во второй раз замуж
TSN
2025-04-14T22:18:21Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Установление инвалидности для военных: какие условия
ZN UA
2025-04-14T23:43:46Z
Какое растительное масло категорически не подходит для жарки
TSN
2025-04-14T22:17:40Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Ученые впервые вырастили человеческие зубы в лаборатории
TSN
2025-04-14T22:17:34Z
Как почистить светлую замшевую обувь: полезный лайфгак
TSN
2025-04-14T22:17:00Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Трагедия в Одессе: к супругам пришел знакомый и взорвал гранату
Telegraf
2025-04-11T19:21:23Z
Россияне атаковали Запорожскую область: возник пожар в девятиэтажке
TSN
2025-04-14T22:19:57Z
В Одессе ночью раздались взрывы — Труханов
TSN
2025-04-14T22:19:36Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Есть решение: как навсегда избавиться от статического электричества на одежде
Comments UA
2025-04-15T03:39:17Z
Гороскоп на сегодня 15 апреля: кому звезды принесут деньги во вторник, а кому - проблемы
Знай
2025-04-15T01:33:46Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Дефицит газа в Украине: будет ли проблемным следующий отопительный сезон
Знай
2025-04-15T03:06:58Z
Жилищная субсидия: кто может получать ее в неотапливаемый период
ZN UA
2025-04-15T02:22:59Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Хирн назвал боксеров, способных показать фантастический бокс
Корреспондент
2025-04-15T03:42:18Z
Благодаря Забарному Борнмут победил Фулхэм в матче АПЛ
Корреспондент
2025-04-14T21:18:57Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Редкая находка рассказала как древние люди согревались на территории Украины ледникового периода
Telegraf
2025-04-15T00:06:23Z
Стало известно, что было на место горячей пустыни
Gazeta UA
2025-04-14T22:39:34Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Как развиваются сети зарядки электрокаров в Украине и почему цены ЭЗС остаются высокими
Comments UA
2025-04-15T03:12:16Z
В Украине попал в аварию уникальный суперкар Porsche: не кадры, а слезы крокодила
Знай
2025-04-15T02:51:23Z
Мерседес стремится заключить мегаконтракт со звездным пилотом
Корреспондент
2025-04-14T16:06:02Z
Китайский электроседан Zeekr 007 GT вышел в серию: что известно о новинке
Gazeta UA
2025-04-14T14:31:26Z
Новинка Cadillac Escalade за 5 млн грн превращается в шикарный ресторан: ужин с ветерком
Знай
2025-04-14T12:51:28Z
Оскар Пиастри победил на Гран-при Бахрейна Формулы-1
Факти ICTV
2025-04-13T17:27:24Z
Пока жители экономят на свете, "Винницаоблэнерго" прикупает люксовый Jeep за 2,88 млн грн
Знай
2025-04-13T11:12:11Z