/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F150e7398a93675156556a7998bca69e5.jpg)
Знайдено спосіб перетворити токсичні хімікати на цінний матеріал: що пропонують учені
В останні кілька років надходить дедалі більше тривожних сигналів про токсичний вплив "вічних хімікатів" на здоров'я людей і навколишнє середовище. Вчені знайшли спосіб розв'язання цієї проблеми — пропонують перетворювати токсичні хімікати на цінний матеріал.
Про це пише IFLScience.
Дослідники розробили рішення, яке видаляє всі вічні хімікати з води, а потім перетворює їх на цінний графен. Передбачається, що технологія дасть змогу переробляти шкідливі хімікати таким чином, щоб виробляти мінімум відходів і проблемних побічних продуктів.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Зазначимо, що вічні хімікати — загальна назва для пер- і поліфторованих алкільних речовин (PFAS), які являють собою групу синтетичних сполук, що трапляються в багатьох звичайних предметах нашого вжитку. З 1950-х років ці хімікати славляться своїми водо- і брудовідштовхувальними властивостями. У результаті їх часто використовували у якості покриттів у величезній кількості предметів, зокрема посуду, одягу, упаковки, меблів, електропроводки й піни для пожежогасіння. Вчені також припускають, що вічні хімікати також зустрічаються в деяких біорозкладних об'єктах, наприклад, паперових соломинках.
Через тривалу присутність у навколишньому середовищі та тілах живих організмів вічні хімікати й отримали свою назву. По суті, вони не розпадаються природним чином — простими словами, можуть зберігатися протягом століть.
Останніми роками з'являється все більше свідчень того, що вічні хімікати пов'язані з небезпекою для людського організму. Дослідники вважають, що ці речовини пов'язані з підвищеним ризиком розвитку раку і порушеннями імунної системи. Унаслідок цього вчені дедалі частіше зосереджують свою увагу на тому, щоб розв'язати проблему переробки вічних хімікатів.
У новому дослідженні команда з Університетів Райса, Г'юстону і Техасу розробили новий метод, здатний розв'язати ці проблеми. За словами провідного автора дослідження, професора хімії та матеріалознавства і наноінженерії Джеймса Тура, нова технологія не просто знищує небезпечні хімікати, а перетворює відходи на щось цінне.
Автори дослідження пропонують переробляти відпрацьований вуглець на графен за допомогою процесу, який не тільки екологічно вигідний, але також вигідний і економічно. Під час дослідження вчені використовували миттєвий джоулів нагрів. Вчені об'єднали гранульоване активоване вугілля (GAC), насичене PFAS, і мінералізаційні агенти, такі як солі натрію і кальцію, які потім піддали впливу високої напруги, щоб отримати температуру понад 3000 градусів за Цельсієм менш ніж за секунду.
Результати вказують на те, що інтенсивне тепло руйнує стабільні зв'язки вуглець-фтор у вічних хімікатах, перетворюючи їх на інертні та нетоксичні фторидні солі. У такий спосіб гранульоване активоване вугілля переробляється на графен — цінний матеріал, що використовується в електроніці та будівництві. Автори дослідження також зазначають, що їхня нова технологія показує неймовірну ефективність — понад 96%.
Раніше Фокус писав про те, що токсична злива наповнює хімікатами всі 5 Великих озер.