MY.UAНовини
Золотий вік США повернеться, чи ні: що означають нові мита Трампа і як це вплине на світ
Золотий вік США повернеться, чи ні: що означають нові мита Трампа і як це вплине на світ

Золотий вік США повернеться, чи ні: що означають нові мита Трампа і як це вплине на світ

Торгівельна війна Дональда Трампа почалась з оголошень щодо мит проти Канади, Мексики та Китаю. Вже у березні мита цих країн набули чинності. Водночас кінцевим "днем визволення", на думку президента США, стала дата, коли було оголошено про введення мита на товари з усіх країн світу.

Тарифи стали безпрецедентними, адже базова ставка була встановлена на рівні 10%, а для тих, хто, на думку США, мав найбільш несправедливі торгівельні відносини зі США – у понад 30%. В Євросоюзі вже оскаржують рішення Трампа та попереджають про негативні наслідки для обох сторін.

24 Канал дізнавався, які мита ввели США проти усіх країни світу, що ці тарифи означають, як вони працюватимуть на ділі, а також, як вони вплинуть на економіку США та загалом світу.

Як в США пояснюють рішення щодо введення мит

Як розповів в ефірі 24 Каналу економіст Олег Пендзин, логіки у таких рішеннях Дональда Трампа немає. Однак у пояснювальній записці на сайті Білого дому щодо останніх рішень про введення мит зазначено, що "несправедливе співвідношення у зовнішній торгівлі призвело до того, що США втратили свої економічні потужності та виробничий комплекс й перетворилися на країну-боржника".

Олег Пендзин

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу

Згадано і про 1,3 трильйона доларів від'ємного сальдо торгівельного балансу зі світом, і те, що перекриття відбувається за рахунок дефіциту державного бюджету тощо. Тобто усе це вказано у якості аргументів щодо введення 10-відсоткового мита на всі країни.

Водночас по тих країнах, де, на думку США, присутній великий від'ємний торгівельний баланс, вводять особливі мита. Наприклад, щодо Китаю – це 34%.

Крім того, як пояснює Пендзин, Трамп має намір вводити по окремих товарних позиціях особливу митну процедуру. Таким чином, на завіз автомобілів вже ввели 25% мита.

Мене потішила позиція міністра фінансів США, який порекомендував всім тим, на якого введені мита, мовчати, видихнути та пристосовуватися до нової реальності,
– каже пан Олег.

Цікаво! Єдині країни проти, яких США не ввели тарифи, є Росія, Білорусь, Північна Корея та Куба. Це нібито через те, що США не торгує з ними. Однак як зауважує Пендзин, це не зовсім правда, адже між ними є понад 3 мільярди доларів торгівельного обороту щороку.

Проти кого і які мита введені

Канада, Мексика та Китай

Як відомо, у березні на товари з Канади та Мексики США ввели 25% мито, а на товари з Китаю – додаткові 20% до тих мит, які були встановлені ще раніше.

Ці країни не забарилися з відповіддю й ввели тарифи щодо США. Наприклад, Канада підвищила ціни на електроенергію для трьох штатів США. Трамп на це одразу "контратакував" і ухвалив рішення щодо тарифів на 25% знову – тобто загалом до 50%.

Європейські країни

У квітні ж під тарифи потрапили всі інші країни. Як повідомляють в BBC News, до нового списку з тарифами увійшли такі європейські країни:

  • Ліхтенштейн – 37%,
  • Швейцарія – 31%,
  • Європейський Союз – 20%,
  • Норвегія – 15%,
  • Косово, Велика Британія – 10%.

Крім того, під час своєї промови Трамп звинуватив Євросоюз у тому, що вони "дуже жорсткі трейдери".

Ви думаєте про Європейський Союз, дуже дружелюбний. Вони обдирають нас. Це так сумно бачити. Це так жалюгідно … Ми збираємося стягувати з них 20%,
– наголосив Трамп.

Одні із найвищих тарифів ввели проти таких кандидатів на вступ до ЄС, як-от Молдова, Сербія, Північна Македонія та Боснія:

  • Сербія – 37%,
  • Боснія – 35%,
  • Північна Македонія – 33%,
  • Молдова – 31%.

Країни Азії

Водночас проти азійських країн були введені такі ставки:

  • Китай – 34%,
  • Бангладеш – 37%,
  • Тайвань – 32%,
  • Південна Корея – 25%,
  • Японія – 24%,
  • Камбоджа – цілих 49%.

Важливо! Тут йдеться про індивідуальні тарифи, які запрацюють з 9 квітня. Водночас базовою ставкою тарифу для усіх країни є 10%, зокрема й для України. Набуде чинності цей тариф з 5 квітня.

Як митна політика Трампа вдарить по світовій економіці

Головним наслідком торгівельної політики Трампа може стати глибока рецесія, тобто сповільнення усіх торгівельних процесів на ринку. Податки із впроваджених мит сплачуватиме саме іноземний бізнес, який ввозитиме свої товари до США. Таким чином, перший вплив відчує саме споживач.

Про невідворотні наслідки наголошує й президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, яка заявила 3 квітня, що запровадження базового тарифу на товари для всіх країн, зокрема й для країн ЄС, є ударом по світовій економіці.

Глобальна економіка сильно постраждає. Невизначеність зросте і спричинить подальше зростання протекціонізму. Наслідки будуть жахливими для мільйонів людей у всьому світі. Також, для найбільш вразливих країн, які зараз підлягають одним із найвищих мит США,
– сказала Фон дер Ляєн.

Вона навела приклад негативних наслідків, що спричинять торгівельні війни Трампа: вищі рахунки на продукти, дорожчі ліки, транспорт, інфляція полізе вгору, отже зростання споживчих цін буде відчутним, постраждає як малий, так і великий бізнес.

Водночас Пендзин пояснює, що Трамп своїми діями докорінно міняє світовий порядок. І ці торгівельні війни – це саме той порядок, який він і бачить.

Як відреагували у Європі на дії США

Першим лідером країни ЄС, який відреагував на введення тарифів, була прем'єр-міністр Італії Джорджа Мелоні. Вона пояснила, що такий шлях не є правильним і не буде в інтересах обох сторін.

Ми зробимо все можливе, щоб працювати над угодою зі Сполученими Штатами з метою запобігання торгівельній війні, яка неминуче послабить Захід на користь інших глобальних гравців,
заявила Мелоні.

У Німеччині натомість повідомили, що Трамп "здасться під тиском", якщо Європа об'єднається через тарифи.

Трамп здасться під тиском, він виправить свої заяви. І цей тиск потрібно зараз розгорнути, від Німеччини, від Європи в альянсі з іншими країнами, і тоді побачимо, хто сильніший у цій боротьбі,
– сказав міністр економіки Німеччини Роберт Хабек під час пресконференції.

А із заяв прем'єр-міністра Франції Франсуа Байру, опублікованих у BFMTV та Le Figaro, відомо, що ці тарифи означатимуть катастрофу для світової економіки. Крім того, цей крок буде ще й катастрофою для США та їх громадян.

  • Як повідомляють в Politico, адміністрація Трампа вважає, що ЄС стягує з США 39% мита. Саме тому "добрими взаємними" тарифами у відповідь буде стягування з блоку 20%.
  • Насправді ж понад 70% імпорту до ЄС є безмитними, а за даними Світової організації торгівлі, на торгово-зваженій основі тарифи ЄС становлять у середньому лише 2,7%.
  • В Єврокомісії ще раніше погрожували, що дадуть відповідь одним ударом на взаємні тарифи Трампа та тарифи на автомобілі на додаток до своєї відповіді на мита США на сталь і алюміній, які вже діють.

Наслідки будуть відчутні й для США

Як розповів для 24 Каналу професор Олександр Савченко, гальмуватися буде економіка насамперед не лише жертв такої митної політики, але й тих, хто її спричинив.

Олександр Савченко

Ректор Міжнародного інституту бізнесу

В США зростуть ціни. Почнуть падати продажі товарів. І йдеться не лише про ріст цін на імпортні товари, але й про американські товари. Чому? Тому що багато комплектовання було із-за кордону. А тепер з'явилися мита. Ба більше, інші країни теж готуються до торгівельної війни.

За словами Савченка, Канада вже запровадила мита на експорт нафти до США й переорієнтовується на Євросоюз та Китай. Отже, американці можуть стикнутися ще й з дефіцитом енергоресурсів.

На жаль, Трамп не розуміє природу дефіциту зовнішньої торгівлі. Річ у тім, що суттєвий торгівельний дефіцит в США саме через те, що і американська сім'я, і американська корпорація, і країна в цілому живуть у борг. Тобто вони позичають дуже багато грошей з-за кордону, а ці гроші треба використати. Таким чином, Штати споживають набагато більше, ніж виробляють. І це корінь проблеми дефіциту,
– пояснює пан Олександр.

Очікується, що здорожчати в США можуть як продукти харчування, так і автомобілі. По-перше, чимало фруктів та овочів завозили саме з інших країн, а по-друге, коли з'явиться дефіцит якісних автівок, то американські виробництва також збільшать ціни на власні авто.

Дають попередню оцінку тарифної політики й від The Budget Lab Єльського університету, де зауважують, що запровадження мит серйозно вдарить по сім'ях з найнижчим доходом:

  • Середні річні витрати домогосподарств зростуть на 4% (приблизно 1 700 доларів) для бідніших американців і на 1,6% (близько 8 100 доларів) для найбагатших,
  • Ціни на споживчі товари зростуть на 2,3% у короткостроковій перспективі,
  • Ціни на одяг зростуть приблизно на 17%, продукти харчування – на 2,8%, автомобілі – на 8,4%,
  • Крім того, реальний ВВП США може скоротитися на 0,9% у 2025 році та на 0,1% у 2026 році.

До слова, раніші прогнози таких видань, як Bloomberg, The Wall Street Journal та Financial Times, передає Forbes, свідчили про те, що на тлі усіх новин про введення мит на всі країни індекси споживчої довіри від Мічиганського університету та Conference Board демонстрували зниження.

А у виданні Axios з посиланням на дані Evercore зауважують, що навіть при середньому розмірі тарифів у 29% імпортерам США доведеться сплачувати десь 1 трильйон доларів у вигляді мит.

Якщо тарифи США спричинять рецесію наших основних торгівельних партнерів, це знищить експорт США – 2,1 трильйона доларів на товари минулого року та ще 1,1 трильйона доларів на послуги. І це ще до того, як ці партнери почнуть запроваджувати відповідні тарифи,
– повідомляють аналітики.

Зауважте! Попри всі ризики Дональд Трамп безперервно каже про те, що після введення мит відбудеться тріумф американської економіки. Ще раніше були заяви, що саме такі тарифи нібито стануть джерелом доходу для США й водночас геополітичним важелем.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Конгесмени США підтримали продовження військової допомоги Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:18:35Z
Румунія і Німеччина поглиблюють оборонне партнерство
Европейская правда
2025-07-19T09:13:10Z
Трамп заявив, що БРІКС "згасає" після його погроз
Европейская правда
2025-07-19T09:01:55Z
Капітуляція? Про «перемовний трек» з Росією і завдання Умєрову
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:51:48Z
По всій Польщі пройдуть протести проти міграції
Европейская правда
2025-07-19T08:19:03Z
Скільки у росіян «Орєшніка». Українська розвідка розкрила секрет Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:00:39Z
ЗМІ: глава МЗС Туреччини обговорив із Рубіо ситуацію в Сирію
Европейская правда
2025-07-19T07:49:44Z
Фінляндія отримає від ЄС 1,6 млрд євро на утримання кордону з Росією
Европейская правда
2025-07-19T07:48:41Z
Литовська опозиція пропонує посилити імміграційну політику
Европейская правда
2025-07-19T07:31:58Z
Prometey виставив на продаж діючий елеватор на Дніпропетровщині
AgroPortal
2025-07-19T09:00:56Z
Світові ціни на фундук зростуть: причина — погода в Туреччині
AgroPortal
2025-07-19T08:30:36Z
В Україні прогнозують 29,26 млн т урожаю кукурудзи
AgroPortal
2025-07-19T07:30:25Z
Cargill та PepsiCo об'єднують зусилля для розвитку сталого землеробства
AgroPortal
2025-07-19T06:00:52Z
Чеддер дешевшає, а сухе молоко дорожчає — підсумки липневих торгів GDT
Agravery
2025-07-19T05:21:49Z
Світовий ринок пшениці: в яких умовах доведеться торгувати Україні
AgroPortal
2025-07-19T05:00:34Z
Reuters: Грецькі танкери продовжують постачати російську нафту попри санкції ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:36:23Z
Трамп підписав визначальний для ринку криптовалюти закон про стейблкоїни
УкраинФорм
2025-07-18T19:48:44Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
У клубі Києва під час вечірки вмикали російську музику
VGorode
2025-07-19T08:18:04Z
Російський командир наказав пристрелити власного пораненого бійця – перехоплення ГУР
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:12:41Z
«Атеш» виявив польовий госпіталь у бригаді морпіхів РФ в Севастополі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:18:30Z
Суд відмовився арештувати «будинок розпусти» у центрі Києва, пов'язаний з Кличком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:49Z
Виконував бойові завдання на рідній Лиманщині та в районі Авдіївки. Згадаймо Ярослава Труша
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:00:23Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:54:37Z
Продовольчі ярмарки у Києві 19-20 липня: де можна придбати фермерські продукти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:24:37Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 19 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:33:45Z
Царьов поскаржився на занепад Донецька: місто троянд перетворилося на «місто пакетів в унітазі»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:33:16Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Рік без Ірини Фаріон. Спогади найкращої подруги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:45Z
У Фінляндії можна безкоштовно отримати житло: як працює програма
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:44Z
Вступна кампанія 2025: майже 400 тис абітурієнтів вже готові до вступу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:54:42Z
Україна повернула з окупації 11 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:45:41Z
Літературознавиця, що викладає в західних університетах: Міф про «велику російську культуру» досі живий
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:00:38Z
Рік після загибелі Ірини Фаріон: Львів вшановує пам'ять
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:06:07Z
Чи правильно казати «зеесушник», «есбеушник»? 10 запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:15:26Z
19 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:21:32Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:48:40Z
В Іспанії на аукціоні продали найдорожчий сир у світі
AgroPortal
2025-07-19T06:30:18Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
У Німеччині через інцидент з феєрверками на ярмарку постраждали 19 осіб
Европейская правда
2025-07-19T08:37:27Z
Українські військові ліквідували міну, прибиту хвилями до узбережжя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:27:05Z
Атака на Павлоград: пошкоджено пожежну частину, підприємства, п’ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:45:18Z
Південна Корея бореться з паводками: понад сім тис людей покинули свої домівки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:48:58Z
«Дипломатичний» виїзд за $18 тис: у Львові викрили ексвикладача вишу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:06:03Z
Залишив напис і підпалив храм: на Закарпатті затримано підозрюваного
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:45:30Z
Людей виводили з палаючих квартир після атаки БпЛА: ДСНС показала фото з Одеси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:54Z
Рф вдарила по будинку у Одесі, є загибла та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:45:15Z
У Росії пролунали вибухи: деякі регіони опинилися під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:54:33Z
Головний бій року. Все, що потрібно знати про протистояння між Усиком та Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:42:05Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
В Туреччині розпочали перевірки Visa та Mastercard
Европейская правда
2025-07-19T07:13:58Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z