MY.UAНовини
Як вижити Австралії без альянсу зі США: потрібно більше самостійності
Як вижити Австралії без альянсу зі США: потрібно більше самостійності

Як вижити Австралії без альянсу зі США: потрібно більше самостійності

Звісно ж Австралія є членом військового альянсу AUKUS, куди також входять США та Велика Британія. Однак якщо взяти до уваги реакцію адміністрації Трампа на ситуацію в Україні, виникає питання — чи може Австралія розраховувати на подальшу військову підтримку американців. Про це пише генерал-лейтенант у відставці Джон Фрюен у своїй статті, яку переклав Фокус.

Наше і так непросте стратегічне становище тільки погіршилося.

Надійність США як союзника під великим сумнівом на тлі таких дій адміністрації Трампа, як заклик до анексії Канади, погроза розформувати або покинути НАТО і раптове припинення підтримки України. У Стратегічному огляді оборони 2023 року стратегічне становище Австралії було визнано найгіршим з часів Другої світової війни.

Австралія терміново намагається зміцнити свої оборонні можливості та суверенний потенціал, зокрема шляхом придбання атомних підводних човнів, зброї великої дальності, збільшення військових резервів і придбання нових технологій, тоді як наш ключовий союзник упродовж понад 70 років став украй непередбачуваним.

У регіоні, що сусідить з Австралією, виникають три ключові питання. Чи може Австралія розраховувати на військову підтримку США, зокрема на постачання атомних підводних човнів у рамках угоди AUKUS? Чи продовжать Сполучені Штати розвивати і дотримуватися угоди про безпеку з Японією? І чи допоможуть США Тайваню перед обличчям потенційної китайської агресії? Це далеко не повний список проблем, що хвилюють австралійський уряд і представників оборонного відомства.

Ми маємо бути обережними, щоб через поточну адміністрацію США не виплеснути наш засадничий союз разом із купіллю. Але нам варто терміново задуматися, що робити, якщо нам знадобиться велика оборонна самостійність. Це передбачає певну підготовку вже зараз.

Як мовиться у старому жарті, якби Австралія попросила вказати їй шлях до самодостатньої оборонної політики, то відповідь була б такою: "Ну, для початку не варто ставити таке запитання". Але ми його ставимо.

Австралійський фрегат HMAS Perth
Фото: wiki

Поки що не до кінця зрозуміло, наскільки ізоляціоністським буде уряд Трампа. Його реакція на ситуацію в Україні та в Газі місцями дуже суперечлива. Важливо пам'ятати, що після початку Першої та Другої світових воєн США дотримувалися ізоляціоністських поглядів і схилялися до невтручання. Зрештою вони вступили в обидва конфлікти на одному боці з Австралією. Зв'язки, що утворилися між австралійськими та американськими військовими в цих конфліктах, глибокі і міцні, і на них часто посилаються як політики, так і військові. На головній будівлі австралійського штабу оборони в Канберрі височіє стилізований орел, що символізує подяку Австралії за допомогу США під час війни на Тихому океані і пам'ять про понад 100 тисяч американців, загиблих під час бойових дій. Америка часом непередбачувана, і вона повільно реагує на те, що відбувається, але в найвідповідальніші моменти вона стає на захист вільного світу.

Незважаючи на деякі заяви Трампа, що нервують, у довгостроковій перспективі роль США є більш передбачуваною і позитивною для глобальних інтересів Австралії. Австралія виграє від американського впливу, навіть непередбачуваного, оскільки він допомагає підтримувати взаємовигідний статус-кво. Крім військових переваг, наш альянс зі США надає найважливіші розвідувальні дані в рамках партнерства "П'ять очей". Масштаб і широту цього партнерства буде практично неможливо повністю замінити в будь-якій новій угоді.

Мені не хочеться уявляти собі оборонну позицію Австралії без альянсу з Америкою, але я розумію, що необхідно розглянути таку можливість. Без США як стратегічного союзника Австралія зіткнеться з украй нестабільним світом. Вважати, що Росія, Китай, Північна Корея або Іран заповнять порожнечу, залишену Америкою, — це видавати бажане за дійсне. У такому світі стримування застосування сили як варіант політики залишиться першорядним. Стримування досягається за допомогою надійного військового потенціалу, політичної рішучості та, найчастіше, альянсів, що ускладнюють і пригнічують можливість застосування сили. Стримування є відправною точкою для будь-якої оборонної національної стратегії.

Китайські субмарини (ілюстративне фото)
Фото: Відкриті джерела

Самодостатня Австралія отримає вибір із різних методів досягнення стримування. Спектр варіантів стримування простягається від нейтралітету до ядерної зброї. Найвідомішим прикладом нейтралітету є збройний нейтралітет Швейцарії. Його підтримують понад 90% населення країни, а витрати на оборону становлять менше 1% ВВП. Попри те, що в геополітичному сенсі підхід Швейцарії працює й досі, під час криз він стикається з тиском з боку союзників, які вимушені долучатися, наприклад, до санкцій проти Росії, а також з новими загрозами безпеці, такими як кібернетичні.

Ядерна зброя і політика взаємно гарантованого знищення сприяли тому, що з 1945 року не було жодного глобального конфлікту. Погрози Росії застосувати ядерну зброю, схоже, стримали подальшу ескалацію з боку інших країн в Україні. Похмура реальність така, що ядерна зброя залишається основним засобом стримування. Однак її створення та утримання обходяться дорого, а рішення про створення ядерної зброї вельми непросте.

Австралія може розглянути кожен із цих варіантів. Питання про те, як нейтральну або ядерну Австралію сприймуть у нашому регіоні, залишається відкритим. Можливість переконати австралійську громадськість піти тим чи іншим шляхом виглядає сумнівною. Швидше за все, громадська думка залишиться десь посередині. Австралії буде потрібна більша самодостатність або перегляд рамок альянсу без американського військового потенціалу як опори. Оборонна самодостатність не коштуватиме дешево і недосяжна без оборонного бюджету в 3% ВВП і більше. Неможливо визначити точні цифри, але вельми протверезливим є той факт, що оборонний бюджет Австралії в 1942-43 роках становив 34% ВВП.

Перегляд рамок альянсу може допомогти знизити витрати. Це дасть свої переваги у вигляді поділу тягаря, більшої маси і широти, а також серйозніших стратегічних ускладнень для супротивників. Крім США, нашими традиційно найближчими і найбільш передбачуваними військовими партнерами є Нова Зеландія і Папуа — Нова Гвінея. Однак кожна з них витрачає на оборону менше 1% ВВП. Вони мають обмежений практичний потенціал як у плані масштабу, так і в плані стримування. Індонезія залишиться важливим партнером, але наші відносини з нею з історичних і культурних причин продовжать слабшати.

Ще далі знаходиться Японія, тісно пов'язана з нашим регіоном і зацікавлена в статусі-кво. Вона володіє серйозними збройними силами, а наші міждержавні та військові відносини з Японією активно розвиваються. Тут є хороший потенціал для створення альтернативного альянсу. Наші відносини з Індією менш розвинені. Стратегічний світогляд Індії також меншою мірою збігається з нашим, ніж у випадку Японії. У відносинах з Індією є потенціал, але побудова довірчих стосунків з нею, найімовірніше, просуватиметься повільно.

Ми могли б розглянути можливість тіснішої співпраці з Сінгапуром, який добре озброєний для свого 6-мільйонного населення і має великий досвід регіонального лідерства. Наш колишній найближчий союзник, Велика Британія, залишається надійним і потужним партнером, але вона перебуває далеко від нашого регіону і повинна, як і раніше, приділяти увагу європейським проблемам.

Це лише кілька очевидних варіантів нової структури альянсу. Жодна комбінація не замінить глобального охоплення і масштабу збройних сил США (включно з їхнім ядерним потенціалом) або здатності до стримування. Новий альянс також не зможе в розумні терміни замінити розвідувальний апарат "П'яти очей". Відносна позиція Австралії у сфері безпеки погіршиться без військової підтримки США.

Що ж має стати пріоритетом в оборонній політиці Австралії, якщо вона вирішить, що США більше не є надійним союзником?

Два ключові елементи військового потенціалу — це здатність захищатися (оборонятися) і завдавати ударів (нападати). Для ефективності кожного з них необхідний третій елемент — розвідка. Щоб стати більш самодостатньою, Австралії доведеться вдосконалити всі три елементи. Жоден із них не коштуватиме дешево ні в доларах, ні в робочій силі. Як правило, на створення цих можливостей йдуть десятиліття. Їх нарощування потребуватиме згоди всіх партій протягом усіх наступних термінів повноважень уряду. У всіх трьох випадках нам було б краще зберегти альянс з Америкою. Але давайте уявимо, що б ми робили, якби не були впевнені в альянсі.

Для розвідки знадобляться нові надійні партнери і додаткові технічні та людські можливості для збору та аналізу інформації. Тут прийде на допомогу ШІ, який потребуватиме дедалі більших суперкомп'ютерів і центрів обробки даних. Робоча сила спеціалізована, і її складно масштабувати, особливо швидко. За наявності державної волі ми зможемо розвинути наші можливості вже через десять років.

Що стосується захисту, то зі стратегічного погляду нам доведеться вирішувати, де захищатися — попереду (у найближчому регіоні) чи позаду (на наших власних берегах). І те, й інше матиме наслідки для наших найближчих сусідів.

Незалежно від вибору доведеться посилити підготовку, яку ми вже ведемо. Критично важлива інфраструктура та об'єкти вже потребують захисту від фізичних і кіберзагроз. Нам потрібні перевірені засоби протиповітряної та протиракетної оборони, такі як Patriot і THAAD (обидві системи, до речі, американські), і здатність інтегрувати їх. У політичному і координаційному сенсі нам потрібна національна система оповіщення про повітряні та ракетні загрози і розширені можливості з протидії саботажу, диверсіям і шпигунству всередині Австралії. Усе це стане ще важливішим, якщо союз зі США виявиться ненадійним.

Комплекс протиракетної оборони THAAD
Фото: Aviationweek

Так само необхідні додаткові можливості нанесення ударів і запаси зброї, і це буде тим більше необхідно, якщо ми станемо більш самодостатніми. Поточна програма зі створення керованої зброї та боєприпасів, спрямована на розширення вітчизняного виробництва боєприпасів, потребує додаткового фінансування і прискорення.

Ключовими факторами є далекобійність, особливо для нанесення ударів по цілях з повітря і моря, і здатність вести тривалі бойові дії. Закупівля додаткових озброєнь і платформ (таких як літаки і кораблі), а також реальне розширення вітчизняного виробництва потребуватимуть великих витрат. Збільшення внутрішнього виробництва необхідне на вчора, а для більшої самодостатності буде потрібно ще більше.

Атомні підводні човни мають найважливіше значення для нашого потенціалу стримування, оскільки вони роблять найвагоміший внесок у розвідку, захист і нанесення ударів. Їхню повну вартість поки не визначено, але вони ускладнюють стратегічні й тактичні плани ворога більше, ніж будь-який інший вид платформ. Відмова від зусиль з придбання ядерних підводних човнів (якби ми пішли на це) підірвала б наш головний фактор стримування.

Якщо ми маємо намір домогтися більшого морського охоплення і впливу, слід повернутися до обговорення австралійських авіаносців. Знову ж таки, вартість цих кораблів буде істотною, а наявність союзника, який може розмістити кілька кораблів у нашому регіоні, була б вельми доречною.

Автономні повітряні та морські системи пропонують потенційно більш економічно ефективні варіанти спостереження, прикриття і нанесення ударів. Нам уже необхідно терміново впроваджувати більше таких систем. Ще більша їхня кількість стане частиною австралійських сил оборони, яким, можливо, доведеться обходитися без США.

Ми вже живемо у світі, де майже нічого не відбувається без здатності підтримувати наші операції з космосу. Супутники і здатність їх захищати стають дедалі важливішими (і дорожчими) можливостями, в які ми недостатньо інвестуємо. Відмова від альянсу зі США вимагатиме дуже серйозних інвестицій у цю сферу.

Це лише кілька найважливіших областей, які необхідно розглянути для створення більш самодостатньої оборонної позиції Австралії. Якщо ми з якоїсь причини розірвемо наш союз зі США, нам доведеться значно збільшити витрати на оборону, щоб зберегти гідні сили стримування.

І останнє, на чому слід наголосити: одна нестабільна адміністрація США не повинна стати причиною відмови від нашого більш ніж 70-річного союзу і військового партнерства, заснованого під час Першої світової війни. Негативні наслідки для Австралії будуть величезними.

Про автора

Джон Фрюен — генерал-лейтенант у відставці, старший науковий співробітник ASPI. З 2021 по 2024 рік він був командиром Групи об'єднаних можливостей Сил оборони Австралії.

Теги за темою
оборона
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
В Швеции дрон "атаковал" посольство России
Корреспондент
2025-05-25T15:45:18Z
В КНДР начались аресты после аварии эсминца Ким Чен Ына
Корреспондент
2025-05-25T15:21:51Z
Трамп напомнил, что "ненавидит" Тейлор Свифт и сказал, что она "не горячая"
Корреспондент
2025-05-16T20:54:33Z
Разведка США раскрыла планы Путина на 2025 год
Корреспондент
2025-05-24T16:33:54Z
Совет ЕС 27 мая обсудит лишение Венгрии права голоса в Евросоюзе
Европейская правда
2025-05-22T16:00:45Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Ирина Билык показалась с двумя сыновьями и раскрыла подробности личной жизни
TSN
2025-05-25T07:48:32Z
На войне погиб актер Назар Малик
Корреспондент
2025-05-25T03:12:56Z
У Меркьюри была внебрачная дочь - Daily Mail
Корреспондент
2025-05-23T21:57:00Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
2025-05-24T17:52:42Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Почему лаванда смертельно опасна для кошек: как защитить своего любимца
TSN
2025-05-25T10:18:28Z
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
2025-05-24T12:06:20Z
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
2025-05-24T09:03:02Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
2025-05-23T12:36:34Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 25 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-24T15:27:13Z
Чем обработать картошку перед посадкой, чтобы защитить от колорадского жука
TSN
2025-05-24T17:51:36Z
В Испании хотят бороться с наплывом туристов новым налогом на аренду жилья
Европейская правда
2025-05-23T16:02:21Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
С начала суток произошло 100 боев – Генштаб
Корреспондент
2025-05-25T14:00:41Z
Потепление и грозы: прогноз погоды на начало недели
Корреспондент
2025-05-25T11:15:18Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
25 мая — какой церковный праздник, почему нельзя резать, рубить или использовать острые лезвия
TSN
2025-05-25T03:06:24Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Угроза повторной атаки: что говорят Воздушные силы
Корреспондент
2025-05-25T13:00:09Z
Германия планирует перенять миграционную модель Дании
Корреспондент
2025-05-25T08:06:48Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
2025-05-24T13:03:34Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Атака РФ: подробности гибели детей в Житомирской области
Корреспондент
2025-05-25T12:39:41Z
Ночной удар по Киеву: ГСЧС назвало количество жертв и показало кадры разрушений
TSN
2025-05-25T05:18:52Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
2025-05-24T13:06:02Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Итальянская Giamaro Automobili представила свои первые гиперкары
Корреспондент
2025-05-23T20:15:02Z
Dodge представила обновленный Charger Daytona 2026 модельного года
Корреспондент
2025-05-23T17:15:08Z
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
2025-05-22T18:57:39Z
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-22T18:45:00Z
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
2025-05-22T12:24:30Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z
Немецкий банк заблокировал Шредеру выплаты из России
Корреспондент
2025-05-25T14:45:13Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Пенсионный фонд увеличил выплаты за последний месяц
Корреспондент
2025-05-24T09:45:46Z
Россия заключит с Бахрейном трехлетний контракт на поставку СПГ
Корреспондент
2025-05-23T17:48:58Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
В Украине благодаря содействию ПРООН установлено более 450 МВт генерации
Корреспондент
2025-05-23T17:39:25Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Nvidia выпустит бюджетный чип с искусственным интеллектом для Китая - СМИ
Корреспондент
2025-05-25T09:09:07Z
В Украине разработали дрон Батяр, похожий на "шахед"
Корреспондент
2025-05-23T21:18:31Z
ИИ Microsoft предсказывает погоду и природные катастрофы точнее людей
Корреспондент
2025-05-23T20:24:24Z
Anthropic представила новые ИИ-модели Claude 4
Корреспондент
2025-05-23T20:03:19Z
Apple планирует выпустить умные очки в 2026 году - СМИ
Корреспондент
2025-05-23T17:27:20Z
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
2025-05-24T17:00:58Z
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
2025-05-24T17:33:32Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
Покер Атлетико в матче в Жироной: Крапивцов и Цыганков участвовали в матче
Корреспондент
2025-05-25T15:54:52Z
Еще одной украинке покорился первый круг Ролан Гаррос
Корреспондент
2025-05-25T15:06:45Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z