MY.UAНовини
Куди російські мародери вивозять награбовані товари з окупованих територій: «Від Білорусі до Вʼєтнаму»
Куди російські мародери вивозять награбовані товари з окупованих територій: «Від Білорусі до Вʼєтнаму»

Куди російські мародери вивозять награбовані товари з окупованих територій: «Від Білорусі до Вʼєтнаму»

Підприємства з новоокупованих територій України експортують свої товари в Білорусь, Казахстан, Узбекистан, а також у Вʼєтнам, Індію та Китай, повідомив керівник проєкту з розвитку регіонального бізнесу «Російського експортного центру» Сергій Агаєв. За його словами, вивозять насамперед аграрну продукцію та вироби металургії.

Що відомо про незаконний експорт із захопленої РФ частини півдня? Та як окупаційна влада намагається залучати іноземних інвесторів? Дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Біля Бердянського торговельного порту будують чотири склади для зберігання сипучих вантажів, насамперед це зернові, зернобобові та олійні культури, повідомив 1 квітня в ефірі підконтрольному окупантам телеканалу «ЗаТВ!» призначений Росією керівник порту Володимир Стельмаченко.

Порт Бердянська, архівне фото

Аграрна продукція – це те, що передовсім вивозять окупанти з захопленої ними частини українського півдня. Незаконний вивіз почався невдовзі після того, як російські військові окупували ці території, розповів «Новинам Приазовʼя» заступник постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим Денис Чистіков. Як правило, виробників змушували віддавати продукцію за безцінь, каже він.

«Ми знаємо, що Запорізька та Херсонська області є сільськогосподарськими. І саме вказану продукцію вони почали вивозити, при тому, що фактично можна вважати, що вона не була куплена у місцевого населення, а саме викрадена, оскільки максимум, що могло отримати сільське населення від окупаційної влади, це до 15% від реальної вартості вказаної продукції», – зауважив Чистіков.

«Використовують закриті порти Криму»

На першому етапі Росія використовувала порти анексованого Криму для вивозу продукції. Потім додала гавані в Бердянську та Маріуполі.

Потужності Севастопольського морського порту в Камишевій бухті, архівне, ілюстративне фото

«Вказана продукція також вивозилася спочатку на територію РФ. Надалі почали також фіксувати факти використання саме закритих портів тимчасово окупованого Криму для навантаження і вивезення продукції за кордон. Переважно це країни, які лояльно ставляться до РФ і які голосують на міжнародних майданчиках у підтримку РФ, саме в ці країни вивозилася продукція. Разом з тим, слід відзначити, що тут використовується низка схем, які приховують реальність походження цього товару. Переважно це те, що товарна партія оформлюється безпосередньо на території РФ. Зокрема, це порт «Кавказ» і вже при підході до Кримського півострова вони виключають системи навігаційні, які дають можливість відстежувати, й заходять вже в закриті кримські порти», – пояснив Чистіков.

«Можуть нагодувати весь світ»

За 2024 рік із підконтрольної окупаційній владі частини Запорізької області вивезли півтора мільйона тонн сільськогосподарської продукції, повідомляло в лютому 2025-го Міністерство сільського господарства Росії.

Вивіз зерна з окупованої території Кремль перетворив на пропагандистський проєкт. Незаконними операціями керують люди, наближені до чільних посадовців російської влади, стверджує директор «Агентства розвитку Приазовʼя» Костянтин Батозський.

Костянтин Батозський

«Це улюблений проєкт окупаційної влади. Саме цим зерном Путін хизується перед іноземними державами, коли каже, що «ми можемо нагодувати цілий світ». І саме це зерно вони використовують для експорту, насамперед для продажу за кордон. Раніше за цей напрям відповідав особисто син такої людини, як Микола Патрушев – одна з наближених до Путіна людина. І ось його син Патрушев-молодший очолював в попередньому уряді Мішустіна (голова уряду РФ Михайло Мішустін – ред.) Міністерство сільського господарства. І, власне, все, чим він займався, це легалізація і сприяння експорту зерна з наших окупованих територій. Тому що для них це показник того, що от вони повністю інтегрують окуповані території у свою структуру», – пояснив він.

Металобрухт із захоплених заводів

18 березня в окупованому Донецьку відбувся круглий стіл, учасники якого обговорювали підтримку експорту з так званих «нових територій», тобто тих, які Росія захопила після початку повномасштабного вторгнення. Представник «Російського експортного центру» Сергій Агаєв зазначив, що, крім продукції агропромислового комплексу, з окупованих регіонів вивозять вироби металургії.

«Новини Приазовʼя» звернулися до «Російського експортного центру» за додатковою інформацією. Там відповіли, що за 2024 рік установа підтримала 31 компанію з так званих «нових регіонів». Серед головних напрямків для експорту організація назвала країни СНД та Китай. До Китаю, зокрема, експортують і готову продукцію – кондитерські вироби, зазначено у відповіді.

«Російський експортний центр» не надав жодних додаткових подробиць. Зокрема, яку саме продукцію металургії вивозять з новоокупованих територій. Але, каже Костянтин Батозький, це перш за все металобрухт.

Зруйнований російськими обстрілами металургійний завод «Азовсталь» у нині окупованому Маріуполі, 16 лютого 2024 року

«Це те, на що перетворюються всі промислові підприємства, більшість із них. Можна сказати, що їх чекає така ж доля, як маріупольських великих заводів – «Азовсталі», МКК ім. Ілліча й «Азовмашу». Частина цехів там працює на ремонт, тобто по суті виконує функції станції технічного обслуговування ворожої техніки, а решта обладнання знищена і вивезена на металобрухт. І тут варто зазначити, що металобрухт цей вони також продають здебільшого на експорт, тому що в них досить багато власних потужностей з виробництва сталі, і вони жодним чином не зацікавлені в розвитку наших окупованих територій, у відновленні наших підприємств, тому що в них є власні підприємства, насамперед в галузі металургії й вугільної промисловості, і росіянам конкуренти інші не потрібні», – наголошує Батозський.

Як діє МЗС України?

Незаконний експорт з окупованих територій відстежують українські дипломати. Вони вивчають інформацією від спецслужб, дослідження на базі відкритих джерел та публікації в медіа, сказав «Новинам Приазовʼя» речник Міністерства закордонних справ України Георгій ТихийУ випадку, коли підозри підтверджуються, спілкуються з посадовцями іноземних держав та закликають не купувати крадене.

Георгій Тихий

«Такі неодноразові успішні випадки були, наприклад, з Єгиптом, якому Росія намагалася активно продавати вкрадене і завдяки дипломатичній роботі вдавалося запобігати такому продажу. Дипломати завжди намагаються зв’язатися з тими, кому Росія намагається продати ці крадені товари, щось незаконно зробити. Якщо не діє таке звернення напряму, то, власне, можна спілкуватися з партнерами про накладання санкцій, вторинних санкцій, взагалі, про різноманітні покарання. Зазвичай це теж лякає і компанії приватні, і уряди. Це теж один з інструментів, який можна використовувати для того, щоб запобігати таким речам. Коли йдеться про приватні компанії, звісно, тут складніше, але теж можна і з ними зв’язуватися, і з країнами, в яких вони розташовані. Тобто тут теж певний інструментарій є», – зауважив він.

«Хитрощі окупантів»

Росія намагається якомога сильніше ускладнити відстеження незаконного експорту. Але разом з тим потребує нових ринків збуту для продукції з окупованих територій. Тому окупантам доводиться вдаватися до хитрощів, каже Денис Чистіков.

Денис Чистіков

«З досвіду тимчасово окупованого Криму, вони намагаються використовувати різні міжнародні виставки, або у себе на території РФ, куди залучають іноземні країни, або в тих дружніх іноземних країнах, які позитивно ставляться до РФ. Серед російської продукції вони демонструють і продукцію з тимчасово окупованих територій за заниженою вартістю, намагаючись залучити нові ринки збуту. Слід відзначити, що воно їм не дуже вдається, а ті факти, які все ж вдаються, ми намагаємось фіксувати, комунікувати й в тому числі з залученням Міністерства закордонних справ, запобігати негативному розвитку вказаних ситуацій», – сказав він.

Зазначимо, що з огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Китайські та індійськи інвестори – це фейк»

Також Росія постійно намагається залучати іноземні компанії для діяльності на підконтрольних їй територіях України. 13 березня окупаційне керівництво Бердянського району повідомило, що лідери фармацевтичної промисловості Індії побудують на Бердянщині завод потужністю півтора мільйона упаковок на рік. Пресслужба окупаційної адміністрації опублікувала фотографії зустрічі нібито з індійськими бізнесменами.

Депутатка Верховної Ради України і секретарка групи з міжпарламентських звʼязків з Республікою Індія Юлія Сірко (Клименко) скептично сприймає повідомлення окупантів.

Юлія Клименко

«Ми зробили дослідження внутрішнє і, попитали всі можливі джерела. За нашими даними, жодна з шести фармацевтичних індійських компаній, яка працює на території Російської Федерації, не підписувала жодних угод на окупованих територіях, у тому числі в Бердянську. Ця інформація, яка була розміщена на сайті Бердянської окупаційної влади, вона, скоріш всього, фейкова і, власне кажучи, показує цю бурхливу активність, яку вони розвивають, щоб замилити очі населенню на окупованих територіях, а також подати фейкові новини в міжнародний простір. Нам невідома жодна індійська кампанія, яка працює на окупованих територіях. Тим більше, що Україна регулярно надсилає ноти всім посольствам щодо неможливості функціонування і розміщення ні нових, ні старих виробництв на окупованих територіях», – наголосила депутатка.

Поки що Росії вдається залучати до діяльності на окупованих територіях хіба що окремих іноземних підприємців, а не великі промислові групи чи держави. Це стосується також Китаю, підсумовує Костянтин Батозський.

«Насправді ворог використовував всі можливості, щоб затягнути на окуповану територію, якомога більшого ось таких приватних різних дрібних ініціатив. І там вже є якийсь американський фермер, який живе на території окупованої Донеччини. Є ось ці китайці, будуть там ще якісь люди. Але казати про те, що це є, наприклад, системною політикою Китаю або Індії, я б не став, бо ці країни не визнали окупацію Донеччини, Херсонщини й Запоріжжя, частини цих областей. Вони все ж таки виступають за Україну в її кордонах 1991 року. Скільки людей живе в Індії й Китаї? Рахунок йде на мільярди й проконтролювати кожного свого громадянина неможливо, тим більше, що величезна кількість громадян цієї країни навчаються в Росії, лишаються потім в Росії й стають такими якби подвійними громадянами, як саме ті люди, які ведуть видобуток щебеню на Донеччині», – наголосив він.

  • На окупованих Росією українських територіях знаходяться критичні ресурси на понад 350 мільярдів доларів, повідомила перша віцепремʼєр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко 23 лютого на форумі «Україна. Рік 2025».
  • Раніше президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв’ю для Reuters, що вартість корисних копалин України на територіях, які зараз контролює Росія, оцінюється у трильйони доларів.

Автор: Григорій Пирлик

Джерело: Радіо Свобода / Новини Приазов’я

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Флориді у результаті масової стрілянини 2 людей вбиті, Трамп назвав це «ганьбою»
Комсомольская правда
2025-04-18T04:37:39Z
"Чотири удари ракетами": РФ атакувала житлові багатоповерхівки Харкова, що відомо
Фокус
2025-04-18T04:30:52Z
Рік закону про мобілізацію: що змінилось
Комсомольская правда
2025-04-18T04:04:20Z
Окупанти вдарили по Харкову ракетами з касетними боєприпасами: є загиблі та десятки постраждалих
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T03:36:48Z
Трампу час припинити ганьбитися з Канадою і зайнятися більш привабливою метою
GlavRed
2025-04-18T03:27:55Z
Кремль відкрито погрожує Європі, щоб зірвати підтримку України – ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T02:57:10Z
Одна проста причина: чому Трамп боїться продавати Patriot Україні
24tv
2025-04-18T02:45:19Z
Опитування показало, скільки американців вважають Росію ворогом
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T02:06:11Z
США завдали удару по паливному порту єменських хуситів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T02:01:13Z
Чи можна пекти паски в Страсну п'ятницю: запам'ятайте це
24tv
2025-04-18T04:36:40Z
Укриття, пожежна безпека та приготування святкових страв: МВС дали поради напередодні Великодня
УкраинФорм
2025-04-18T04:21:24Z
Яке церковне свято у п'ятницю, 18 квітня: чому сьогодні не можна стригти волосся та нігті
24tv
2025-04-18T04:06:36Z
"Хіба це не Божий знак?": священник з Полтавщини молитвами рятує бійців на фронті
Telegraf
2025-04-18T04:00:42Z
«Ждуни» не сплять. Військовий експерт пояснив, як зменшити ризики прильотів «Іскандерів»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T03:54:16Z
Арсеній Свинаренко: Для українців у Фінляндії є реальна загроза русифікації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T03:45:27Z
Чи обов'язково святити паску на Великдень: що кажуть у церкві
GlavRed
2025-04-18T03:27:45Z
Страсна п'ятниця 2025: листівки, привітання у віршах і прозі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T03:09:24Z
Яке свято 18 квітня та чому заборонено влаштовувати розваги
Факти ICTV
2025-04-18T03:00:35Z
Атака на Харків: з’явилися відео руйнувань
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T04:39:42Z
Росіяни за добу 427 разів били по Запорізькій області
УкраинФорм
2025-04-18T04:33:52Z
У Києві та низці областей оголосили повітряну тривогу
УкраинФорм
2025-04-18T04:24:25Z
У Харкові вже понад 50 постраждалих, пошкоджено 20 багатоквартирних будинків
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T04:12:56Z
Новий графік автобусів на Дніпропетровщині: пасажирів попередили про зміни
Политека
2025-04-18T04:00:35Z
Комбінована атака по Україні, росіяни просунулися на Донеччині: хронологія 1150 дня війни
24tv
2025-04-18T03:54:26Z
З 1 червня у Подільському та Святошинському районах Києва планують демонтувати близько 800 МАФів - Кличко
УкраинФорм
2025-04-18T03:54:19Z
Ворожі кораблі у Чорному та Азовському морях відсутні
УкраинФорм
2025-04-18T03:46:03Z
Карта бойових дій на 18 квітня 2025 – ситуація на фронті
Факти ICTV
2025-04-18T03:18:36Z
"Покладала стільки надій": Меган Маркл зробила зізнання про викидень
GlavRed
2025-04-17T23:27:51Z
Чоловік Барбри Стрейзанд розкрив їхній "постільний" секрет
GlavRed
2025-04-17T23:27:28Z
"Мені треба, щоб вижити": Анна Трінчер розкрила проблеми зі здоров'ям
GlavRed
2025-04-17T22:27:55Z
"Це насолода": Суханов зробив відверте зізнання про романтичні вподобання
GlavRed
2025-04-17T21:27:02Z
Від епічної класики до комедій: 6 фільмів, які треба подивитися на Великдень
24tv
2025-04-17T20:57:02Z
"Нове кохання": Єфросиніна похвалилася сумкою за 65 тисяч
GlavRed
2025-04-17T20:27:25Z
Струнка Кароль показала незвичайну і стильну модель джинсів
GlavRed
2025-04-17T20:27:06Z
Захоплює глядачів ще з нульових: 4 найкращі ролі Дженніфер Гарнер
24tv
2025-04-17T19:39:51Z
Стиль Вікторії Бекхем: як зараз виглядає "та сама зі Spice Girls"
24tv
2025-04-17T19:30:37Z
Заява-розрахунок на лікарняні: ПФУ пояснив порядок подання
Хвиля
2025-04-18T04:21:23Z
Вчені заявляють про ефективність лікування хвороби Паркінсона за допомогою iPS-клітин
УкраинФорм
2025-04-18T02:27:43Z
"Зберігайте голову": лікарка назвала найкращий спосіб швидко впоратися зі стресом
Gazeta UA
2025-04-18T02:19:19Z
«Дитяча надія» від Київстар: Центр UNBROKEN отримав медичне обладнання для дітей з опіками
TSN
2025-04-18T02:14:45Z
В Україну надійшло 111 тисяч доз вакцини проти дифтерії та правця для дітей - МОЗ
УкраинФорм
2025-04-17T23:57:19Z
Порушують коровообіг і створюють мозолі: які шкарпетки краще викинути
Gazeta UA
2025-04-17T21:39:44Z
Не 12: скільки пасок та крашанок варто їсти на Великдень
Telegraf
2025-04-17T21:33:25Z
Вчені з’ясували, що золото може значно покращити зір людини
Portaltele
2025-04-17T18:16:53Z
Щоб спати міцно та солодко: 6 напоїв, від яких варто відмовитись перед сном
24tv
2025-04-17T17:39:23Z
Унаслідок ракетної атаки у Дніпрі пошкоджені фітнес-центр, готель та офіс
УкраинФорм
2025-04-18T04:39:42Z
Буковина: чоловік, який намагався спалити живцем тещу та ексдружину, отримав вирок
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T04:27:36Z
У Сумах три російські "шахеди" влучили по промисловості і вбили людину
Лига
2025-04-18T04:21:01Z
Росіяни знову вдарили по Дніпру. Над місцем вибуху здіймається дим, перші деталі
Telegraf
2025-04-18T03:18:20Z
Інтернет-шахрай обдурив українців на 50 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-18T03:06:03Z
На Херсонщині повідомили про підозру воячці «ДНР», яка на допиті приставила пістолет до голови немовляти
УкраинФорм
2025-04-18T02:57:06Z
У Сумах відразу три "шахеди" атакували одне підприємство, щонайменше одна людина загинула - мепія
ZN UA
2025-04-18T02:54:20Z
На півночі Чилі​ стався землетрус магнітудою 5,7
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T01:09:08Z
Виписував "інвалідність" за гроші: на Сумщині викрили шахрайську схему
Gazeta UA
2025-04-18T00:57:21Z
CEO відомої компанії поділився, яка якість гарантовано збільшить ваші шанси на кар'єрний успіх
24tv
2025-04-18T03:36:53Z
Гороскоп на завтра 19 квітня: Ракам - раптовий прибуток, Левам - приємна звістка
GlavRed
2025-04-18T03:27:11Z
Сухим не буде: як приготувати куряче філе з сирною начинкою у беконі
Telegraf
2025-04-18T03:15:04Z
Близнюкам треба розширити коло знайомств: гороскоп на 18 квітня
24tv
2025-04-18T02:03:50Z
Часто ці імена асоціюють з поганим настроєм: хто найзліший за версією штучного інтелекту
Telegraf
2025-04-17T23:30:57Z
Привітання з днем народження 11 років дівчинці: наймиліші побажання для юної іменинниці
Telegraf
2025-04-17T20:57:13Z
Секрети львівських господинь: коли потрібно змащувати паску яйцем
24tv
2025-04-17T20:45:22Z
Куди піти в Барселоні, щоб побачити роботи Ґауді: топ-5 шедеврів "Божого архітектора"
24tv
2025-04-17T20:15:24Z
Це головний тренд соцмереж, адже задоволення подвійне: мʼясна паска на Великдень 2025
24tv
2025-04-17T19:45:47Z
Стартап віцепрезидента США оцінили в $1,5 млрд
InternetUA
2025-04-18T04:37:32Z
Подорожчання продуктів перед Великоднем у Дніпрі: за що доведеться багато заплатити
Политека
2025-04-18T04:31:45Z
Зеленський підписав ключовий транспортний закон: що зміниться для перевізників
Хвиля
2025-04-18T04:03:13Z
З 1 травня всі українські АЗС додаватимуть до бензину спирт
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T03:39:57Z
Пенсіонери втратять надбавки: кого торкнеться у першу чергу
Знай
2025-04-18T03:30:00Z
Очільник Державної зернової корпорації отримав подарунок від мами вартістю 4 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T03:15:46Z
Індексація пенсій 2025: хто не отримав обіцяне підвищення та чому зменшують надбавки
Хвиля
2025-04-18T03:03:09Z
АЗС знизили ціни на бензин, дизель та автогаз: скільки заплатять водії за паливо
Хвиля
2025-04-18T02:07:59Z
Завод Rheinmetall в Україні суттєво перевищить заплановані 150 тисяч снарядів
Хвиля
2025-04-18T01:12:24Z
Манчестер Юнайтед — Ліон 5:4 Відео голів та огляд матчу Ліги Європи
Football.ua
2025-04-18T04:21:12Z
Провал Лаціо, божевільний камбек МЮ: результати 1/4 фіналу Ліги Європи та хто вийшов у півфінал
24tv
2025-04-17T22:09:28Z
Визначилися півфінальні пари Ліги Європи-2024/25
Football.ua
2025-04-17T22:00:54Z
Буде/Глімт впорався з Лаціо в серії пенальті та вийшов до півфіналу Ліги Європи
Football.ua
2025-04-17T22:00:36Z
Магуайр витягнув МанЮнайтед у півфінал Ліги Європи у гольовій рубці проти Ліона
24tv
2025-04-17T21:48:42Z
МЮ обіграв Ліон в шаленому матчі з 9 голами й вийшов в півфінал Ліги Європи
Football.ua
2025-04-17T21:45:38Z
Тоттенгем вдруге в історії вийшов до єврокубкового півфіналу
Football.ua
2025-04-17T21:31:54Z
Юргорден здолав Рапід в овертаймах і вийшов у півфінал Ліги Конференцій
Football.ua
2025-04-17T21:24:18Z
Мудрик зберігає шанс на трофей: результати матчів-відповідей 1/4 фіналу Ліги конференцій
24tv
2025-04-17T21:03:04Z
Українські дрони-авіаносці нового покоління: чому росіяни їх так бояться і як змінять хід війни
24tv
2025-04-18T04:06:43Z
Огляд ігрової мишки Logitech G PRO 2 Lightspeed: новий сенсор, але старі відчуття
ITC
2025-04-18T04:04:06Z
Sony випустить портативну версію PlayStation 6
InternetUA
2025-04-18T04:01:09Z
Звідки береться золото на Землі: вчені розкрили таємницю
GlavRed
2025-04-18T03:27:43Z
Яка буква захована на малюнку: лише геній помітить її за 5 секунд
GlavRed
2025-04-18T03:27:31Z
Шикарна страва на святковий стіл із фаршу: всі гості ахнуть
GlavRed
2025-04-18T03:27:12Z
У США можуть заборонити чат-бот DeepSeek
InternetUA
2025-04-18T03:03:59Z
Apple працює відразу над двома новими версіями гарнітури Vision Pro
InternetUA
2025-04-18T02:02:25Z
Марсохід NASA знайшов нові докази придатності Марса до життя в минулому
УкраинФорм
2025-04-18T00:36:23Z
Визначено найкращий автомобіль світу 2025 року: всі подробиці
ЗаРулем
2025-04-18T04:31:35Z
Останній V8 M3 від BMW: підтвердження, що вони вже не виготовляють такі, як раніше
Топ Жир
2025-04-18T01:30:15Z
Новий седан Lavida Pro від VW: модель, яку США ніколи не побачать
Топ Жир
2025-04-18T00:45:54Z
Цей невеликий двигун перетворює електромобілі на гібриди з бензиновим двигуном
Топ Жир
2025-04-18T00:15:19Z
Де Bugatti сховала секретний ключ швидкості для Tourbillon
Топ Жир
2025-04-17T23:30:16Z
Ford продовжує відкликати автомобілі, випускає ще 3 зразу
Топ Жир
2025-04-17T23:00:54Z
Феррарі на 218 тис. доларів зникло безслідно під час доставки одним кліком
Топ Жир
2025-04-17T22:15:38Z
У США помітили новий седан від Ford
Топ Жир
2025-04-17T21:30:12Z
Нова система безпеки Subaru захищає велосипедистів до того, як це зробить лобове скло
Топ Жир
2025-04-17T21:00:11Z