MY.UAНовини
Тарифна війна Трампа — шанс для України: які можливості дає новий світовий порядок
Тарифна війна Трампа — шанс для України: які можливості дає новий світовий порядок

Тарифна війна Трампа — шанс для України: які можливості дає новий світовий порядок

Україна має свій геополітичний шанс у тому бурхливому процесі, який запускає Трамп своєю тарифною революцією, вважає аналітик Ігар Тишкевич. Він знаходить логіку в поведінці Трампа, яка багатьом здається божевіллям, і намагається передбачити розвиток подій, які так чи інакше торкнуться кожного з нас.

Тарифи США і багатополярний світ

США запроваджують митні збори щодо практично всіх держав світу. Водночас під найбільший удар потрапляють держави, що розвиваються, і… давні політичні партнери Вашингтона: ЄС, Японія, П. Корея і навіть Тайвань. Але в списку немає, наприклад, Російської Федерації (хоча базові 10%, ймовірно, введуть). Нелогічно? Аж ніяк. Суть не в питаннях світової торгівлі, а в логіці багатополярного світу і формуванні власної зони впливу. Давайте розбиратися разом.

Базова ситуація або повторення написаного

Для початку тезисно повторю рамки, в яких сьогодні діє американська зовнішня політика:

  1. Ключовим суперником на геополітичному полі США сприймають КНР. І тільки КНР. Водночас обидві держави станом на сьогодні взаємозалежні — вони є ключовими торговельними партнерами, і є сфери, де американська економіка не обійдеться без китайських постачань, є напрямки, де китайським виробникам буде неможливо розвиватися без імпорту зі США.
  2. Йде трансформація світової економіки. Де, з одного боку, різко зростає значущість володіння знаннями, технологіями, а з іншого, є необхідність у створенні нової виробничої бази (на новому технологічному рівні). У межах цього процесу держави світу розпадаються на 3 групи: ядро (володіють технологіями та виробничою базою), напівпериферія (культура виробництва на чужих технологіях), периферія — все інше. Причому для периферії варіантів розвитку не залишається — навіть варіант продажу "дешевої робочої сили" перестає бути механізмом економічного ривка.
  3. Перелічені вище процеси ведуть до трансформації світової політичної системи. Точніше її деконструкції. І тут є кілька варіантів поведінки. Для геополітичних лідерів (або претендентів на лідерство) вибір складається з двох опцій. Або намагатися акумулювати ресурси, оптимізувати витрати, не звертаючи уваги на обмеження старої системи. А, найчастіше, цілеспрямовано руйнуючи їх. Або, навпаки, максимально довго використовувати можливості старої системи для свого посилення, не створюючи водночас зайвих точок напруженості у відносинах з іншими державами. Китай поки що обирає другу модель поведінки. А от США давно обрали першу (згадайте вихід з Афганістану, зміну механізмів науково-технічного співробітництва навіть із найближчими союзниками, стимулювання створення регіональних коаліцій замість своєї присутності). Просто за Трампа вибір став очевидним і публічним.

Водночас обидва претенденти на світове лідерство (чи то пак майбутні полюси світу) активно формують (або намагаються сформувати) свою зону впливу, не вступаючи поки що в пряму конфронтацію один з одним. Принаймні військову. Знову нелогічна теза? Аж ніяк — давайте з погляду перелічених трьох вступних оцінимо тарифні війни Трампа.

Логіка тарифних війн

Перше, що впадає в око під час оцінки тарифів — дві категорії країн, щодо яких мита не такі великі. Це економічно слабкі держави (периферія, якій у Вашингтоні відводять роль сировинної бази), а також країни Південної Америки. Останнє важливо, оскільки США намагаються на новому витку відродити доктрину "Америка для американців", або доктрину Монро. Тобто посилення своїх позицій "в обох Америках", поєднане з певного роду політичним ізоляціонізмом щодо решти світу. У цю логіку, до речі, вкладається попередній тиск на Мексику і Канаду (які не згадані в новому списку). Перша — потенційний регіональний лідер, який може створити конкуренцію США в розширенні впливу на Латинську Америку. Друга — загроза політиці ізоляціонізму і конкурент у перегонах за технологіями. Трампу потрібні "слухняні" Америки.

Друге — досить високі тарифи щодо держав, які прийнято вважати партнерами США. Насамперед це країни ЄС. І тут логічно — для Сполучених Штатів украй невигідне перетворення Європейського Союзу на ще один геополітичний полюс. Складальний цех, технологічно зав'язаний на США — заради Бога. Конкурент у політиці та технологіях — категорично ні. Європі відводиться роль "напівпериферії". Нові мита покликані стимулювати перенесення низки європейських виробництв (насамперед технологічних) у США, водночас залишаючи державам ЄС витрати з підтримки регіональної стабільності. До цієї ж групи держав можна віднести Японію, Південну Корею, Швейцарію, Малайзію, Індонезію, Індію. Підхід аналогічний — спроба перетягнути технологічні виробництва "в обмін" на "парасольку безпеки", що йде. Мита щодо Тайваню можна назвати радше стимулом до евакуації технологічних виробництв на територію США (як це робить TSMC). Вашингтон, природно, продовжує говорити про захист острова. Але, з огляду на те, що серед місцевої спільноти немає консенсусу в питаннях незалежності і є впливові партії, які виступають за возз'єднання з КНР, єдиний механізм "захисту від Китаю" — окупація. Це не підходить, значить треба стимулювати процес перенесення технологій і виробництв на свою територію.

Тайванська армія: доведеться захищатися самим
Фото: Chiang Ying-ying

Третє — держави, які залишаються ключовими партнерами США для забезпечення присутності в ключових регіонах. Це Велика Британія, Австралія, Нова Зеландія, Ізраїль. А також можливі партнери Вашингтона.

Мита щодо КНР йдуть "окремою графою". З одного боку, це початок торгової війни між країнами. З іншого — запрошення Сі до діалогу на умовах Трампа. І я не здивуюся, якщо після американо-китайського саміту значна їх частина може бути переглянута.

Росія, "вісь зла" і потенційні партнери — дивовижна щедрість Трампа.

Почати варто з низьких мит для Туреччини, Єгипту, ОАЕ та низки інших держав. В умовах оптимізації своєї присутності в низці регіонів Вашингтону потрібні "противаги" — держави, здатні стримувати посилення інших. Туреччина і Єгипет — це Близький схід. Точніше, Туреччина — це ще й Чорноморський регіон, Центральна Азія (противага РФ і КНР). ОАЕ — країни Перської затоки. Ну, і питання в необхідності існування території обміну технологіями, якою Емірати де-факто вже є.

Росія та Іран — дещо інша логіка. Вашингтон не сприймає Москву як потенційного претендента на світове лідерство. Та й у Кремлі це розуміють. Натомість Росія важлива для США як партнер з контролю за Арктикою, джерело ресурсів і партнер зі стримування одночасно КНР та ЄС. Іран — приблизно той самий функціонал щодо КНР і Туреччини в Центральній Азії. Але лише в разі укладення нової "ядерної угоди". До речі, у процес переговорів як посередник активно хоче увійти Москва.

Що це означає для нас?

Тарифна війна Трампа (точніше, війна за економічні ресурси, до яких належать і технології, і виробництва, і логістика) в умовах системи міжнародних відносин, що працює, закінчилася б, не розпочавшись. Але коли світову систему де-факто вже зруйновано, кожна з держав намагатиметься шукати свої механізми виходу із ситуації, що склалася. Тобто частина партнерів наполягатиме на дзеркальній відповіді, а частина — намагатиметься домовитися, йдучи на деякі поступки. Що, до речі, несе ризики, зокрема, й цілісності ЄС. Але в будь-якому разі, навіть посіявши хаос, Вашингтону вдасться сформувати якусь подобу зони свого домінування. Куди увійдуть обидві Америки та низка європейських країн. Так само як це призведе і до зміцнення зони впливу КНР — Пекін використає ситуацію, що склалася, для демонстрації своєї політики як адекватної й передбачуваної альтернативи фонтану ідей від нової американської адміністрації.

Для Європейського Союзу це виклик. ЄС змушений буде вирішувати одразу кілька завдань, які тривалий час відкладалися. Зокрема:

  1. Власної позиції на світовій арені. Тобто реалізації підходу автономізації європейської політики.
  2. Але успіх за п. 1 без трансформації системи ухвалення рішень на рівні Союзу неможливий — група держав, що виробляє політику через консенсус, не може демонструвати швидку реакцію на зовнішні виклики. Тобто ЄС стикається з необхідністю розглянути як мінімум відкладену 8–9 років тому ідею "Європи різних швидкостей".
  3. Не допустити створення "внутрішніх коаліцій", які б були провідниками інтересів претендентів на глобальне лідерство. Або зводити до мінімуму вплив подібних "союзів" на загальноєвропейську політику. Йдеться як про проєкт "Тримор'я" (як проєкцію американських інтересів), так і про вибудовувану Китаєм вісь Румунія-Угорщина-Сербія. А також формування Туреччиною своєї зони впливу в Чорноморському регіоні (як мінімум до трансформації політики щодо Туреччини).
  4. Перегляд програм співпраці з ключовими партнерами поза США. Йдеться про країни Близького Сходу, Туреччину, Єгипет, Японію, Південну Корею та Індію.
  5. Вироблення власних (відв'язаних від позиції США) політик реагування на виникнення і посилення нових міжнародних коаліцій. Наприклад, БРІКС.

Отже, Україна опиняється в точці, де сходяться відразу кілька зон нестабільності. А саме:

  • пошук Вашингтоном підходів до РФ щодо стримування КНР;
  • формування регіональних європейських коаліцій і зон співробітництва: зона турецького впливу, осі, що вибудовуються КНР, проєкт Тримор'я;
  • загальний перегляд підходів до внутрішньої та зовнішньої політики країнами ЄС;
  • формування сірої зони між сферами впливу КНР і США.

Водночас Україна поки що розглядається оточенням Трампа як країна периферії — тобто джерело ресурсів, яке може виконувати деяку роль противаги РФ. Незавидний, з погляду майбутнього, функціонал. Але якщо подивитися на написане вище, регіональна система безпеки, система міжнародного співробітництва фактично зруйнована. І США не є архітектором нової. Є одразу кілька потенційних центрів сили та процесів формування нових систем. Йдеться про регіональні союзи, позицію Туреччини, "Старої Європи" і тієї ж Польщі як драйвера проєкту "Тримор'я". Тобто за наявності активної, раціональної та в міру цинічної політики, Україна має шанс вибудувати систему власної співпраці в регіоні. Що дає шанс у майбутньому покинути зону "периферії" світової системи. На жаль, але часу на це у нас не так багато — максимум 5–6 років.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Війна Китаю, мир друзям: чого домагається Трамп своїми тотальними тарифами
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зеленський розповів про реальну ситуацію на фронті
УкраинФорм
2025-04-19T22:27:46Z
Республіканець Вілсон у Конгресі США вважає великоднє перемир’я від Путіна фейковим
УкраинФорм
2025-04-19T22:27:44Z
США охопила нова хвиля протестів проти політики Дональда Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T22:18:09Z
Уряд Німеччини зупинив постачання винищувачів Туреччини через арешт мера Стамбула
ZN UA
2025-04-19T22:12:37Z
Путін оголосив великоднє перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T21:01:20Z
Незрозуміло, як Росія буде дотримуватись короткого перемир'я - глава МЗС Італії
УкраинФорм
2025-04-19T21:00:29Z
Посол України в Німеччині закликає Мерца виконати передвиборчу обіяцянку
ZN UA
2025-04-19T20:33:58Z
Адміністрація Трампа розсекретила документи про вбивство молодшого брата президента Кеннеді
УкраинФорм
2025-04-19T20:31:20Z
"Головний сором країни": військовий пропонує жорстку мобілізацію олігархів
Знай
2025-04-19T20:30:17Z
Три щасливчики гороскопу: які знаки отримають великий прибуток вже у квітні
GlavRed
2025-04-19T22:27:29Z
В Україні напрацюють правила перевезення тварин в автобусах
УкраинФорм
2025-04-19T22:18:37Z
Зеленський звернувся до українців з нагоди Великодня
24tv
2025-04-19T22:12:40Z
Американці дедалі прихильніше ставляться до Китаю, попри торговельну війну — опитування
ZN UA
2025-04-19T21:51:40Z
Світле Христове Воскресіння: що заборонено робити, щоб не втратити добробут та достаток
Telegraf
2025-04-19T21:21:01Z
У Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі розпочалось Великоднє богослужіння: трансляція
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T21:09:02Z
Великдень 2025: найщиріші привітання у прозі, віршах та яскравих листівках
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T21:00:11Z
Великдень 2025: онлайн-трансляція богослужінь ПЦУ, УГКЦ та РКЦУ
ZN UA
2025-04-19T20:57:58Z
Власникам тварин готують зміни: як перевозитимете своїх котиків і собачок
Знай
2025-04-19T20:51:50Z
3 анімаційні фільми, які варто переглянути з дітьми на Великдень
24tv
2025-04-19T20:30:45Z
Була на дні: українська співачка розповіла про залежність
GlavRed
2025-04-19T20:27:45Z
Уже продають нерухомість: Майкл Дуглас і Кетрін Зета-Джонс розлучилися
GlavRed
2025-04-19T19:27:04Z
Дженніфер Еністон розповіла, чого боїться найбільше на світі
GlavRed
2025-04-19T16:18:23Z
Куди сходити у Києві протягом 21-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:15:30Z
Пристрасна прем'єра від Otoy та емоційна пісня від Барських: 7 музичних новинок
24tv
2025-04-19T16:06:19Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Тарас Цимбалюк головний герой 14 сезону шоу Холостяк
360ua.news
2025-04-19T14:06:19Z
Їхали в одному автобусі: мама і син з "Азовсталі" зустрілися на обміні після 3 років полону
24tv
2025-04-19T22:51:56Z
"Мам, я все витримав, я протримався": неймовірно чутливі кадри з обміну полоненими
GlavRed
2025-04-19T22:42:49Z
Почув прізвище і зрозумів: зворушлива історія братів, які одночасно повернулися з полону
24tv
2025-04-19T22:24:38Z
Війна, день 1151. Зеленський заявив, що Україна готова долучитися до формату повного припинення вогню і діятиме дзеркально до дій рф
Football.ua
2025-04-19T22:01:11Z
На ТОТ Луганщини росіяни привласнили понад 114 тисяч об’єктів нерухомості
УкраинФорм
2025-04-19T22:00:56Z
Одеська поліція розшукує трьох малолітніх втікачів з реабілітаційного центру
Украина Криминальная
2025-04-19T21:57:01Z
Бійці батальйону «Корсар» дронами знищили дві БМП і танк росіян на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-19T21:10:40Z
"Великоднє перемир'я": що відбувається на різних ділянках фронту та чи є припинення вогню
Telegraf
2025-04-19T21:06:58Z
Розвідник випадково знайшов на війні батька, якого не бачив 28 років
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T20:51:41Z
Як полегшити біль в суглобах без ліків: знайшли новий спосіб
24tv
2025-04-19T17:06:11Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
На Вінниччині легковик зіткнувся з маршруткою - загинула людина, семеро травмовані
УкраинФорм
2025-04-19T21:39:48Z
Інтернет-аферисти ошукали трьох українців на 17 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-19T21:24:11Z
На Харківщині вогнеборці ліквідують пожежу на площі близько 10 гектарів
УкраинФорм
2025-04-19T19:39:01Z
Росіяни вдень обстріляли Комишани на Херсонщині, постраждав чоловік
УкраинФорм
2025-04-19T18:45:26Z
У США літак розбився в річці Платт
360ua.news
2025-04-19T18:21:40Z
Через падіння вертольота Мі-28 у Росії загинув пілот, який воював проти України
24tv
2025-04-19T17:36:17Z
Пропагував комуністичний режим — викрито палкого прихильника срср з Харківщини
InternetUA
2025-04-19T17:28:37Z
Протягом дня ворог 20 разів атакував дронами Нікопольський район
УкраинФорм
2025-04-19T15:52:36Z
У бельгійському місті невідомі розклали десятки Коранів на запаркованих авто
Европейская правда
2025-04-19T15:21:52Z
Всі будуть від них в захваті: добірка салатів на Великдень, які зроблять свято бездоганним
24tv
2025-04-19T19:33:58Z
Як це – любити кількох одразу: ось усе, що ви хотіли знати про поліаморію і поліаморні стосунки
24tv
2025-04-19T19:33:12Z
Перші туристи за 5 років: мандрівник розповів про подорож в ізольовану Північну Корею
24tv
2025-04-19T16:09:51Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
Не все так просто: як вибрати якісний SPF на літо
24tv
2025-04-19T14:03:53Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
СЗР України розкрила масштаби вугільної кризи РФ: простоюють сотні тисяч вагонів
Хвиля
2025-04-19T20:48:48Z
Скільки коштує найдорожча монета у світі: унікальні ознаки та фото
24tv
2025-04-19T19:24:52Z
Українським фермерам нагадали про загрозу занесення ящуру та блутангу з ЄС
360ua.news
2025-04-19T19:12:25Z
Google програла другий масштабний антимонопольний позов у США
24tv
2025-04-19T18:24:33Z
Меморандум про копалини підписано. За ким останнє слово в «мінеральній угоді»?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:00:34Z
Нацбанк придбав $10 млн за тиждень
Gazeta UA
2025-04-19T17:21:21Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T16:45:24Z
Рекордний експорт яєць з України: що буде з цінами вдома
Хвиля
2025-04-19T16:45:00Z
Подорожчання оренди квартир в Одесі: ціни стрімко пішли вгору
Политека
2025-04-19T16:31:28Z
Український ексчемпіон світу Гвоздик виграв бій нокаутом у США
ZN UA
2025-04-19T22:40:16Z
Закрив поразку: український "Цвях" знищив суперника на вечорі боксу в США
24tv
2025-04-19T22:03:12Z
Бенфіка з Трубіним здолала Гімарайнш
Football.ua
2025-04-19T21:30:45Z
Лас-Пальмас вирвав перемогу в Атлетіко в компенсований час
Football.ua
2025-04-19T21:04:29Z
Рома здобула чергову перемогу в Серії А та наблизилась до зони Ліги чемпіонів: як зіграв Довбик
24tv
2025-04-19T20:45:46Z
Рома з Довбиком не без проблем обіграла Верону
Football.ua
2025-04-19T20:43:36Z
Марлон Гомес записав своє ім'я в історію Шахтаря, забивши 1000-й гол бразильців
Football.ua
2025-04-19T20:19:45Z
Лунін відновився від травми та готовий до наступного матчу Реала в чемпіонаті Іспанії
24tv
2025-04-19T20:01:02Z
У Барселоні впевнені, що Левандовські пропустить менше трьох тижнів
Football.ua
2025-04-19T19:55:22Z
Розкопали театр, який довго шукали
Gazeta UA
2025-04-19T22:39:45Z
Google програла другий масштабний антимонопольний позов у США
InternetUA
2025-04-19T21:28:12Z
Користувачів роутерів Asus закликали оновити програмне забезпечення через небезпечну вразливість
InternetUA
2025-04-19T20:43:48Z
Власники GTA запатентували нову технологію анімації: що буде в новій частині гри
Фокус
2025-04-19T20:06:25Z
У Google Chrome пофіксили помилку, яку не помічали протягом 20 років: хакери могли вкрасти дані
InternetUA
2025-04-19T19:43:45Z
Як смартфони підслуховують користувачів та як можна захиститися
InternetUA
2025-04-19T17:16:35Z
У Китаї роботи бігли напівмарафон разом зі спринтерами: хто переміг у гонці
Фокус
2025-04-19T17:15:59Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей
InternetUA
2025-04-19T16:34:32Z
Справляються лише найрозумніші: треба знайти 3 відмінності за 11 секунд
GlavRed
2025-04-19T16:27:03Z
Китай заборонив рекламу та бета-тестування автономних автомобілів
Топ Жир
2025-04-19T22:15:16Z
Незважаючи на тарифи, яке імпортне авто варте своїх грошей?
Топ Жир
2025-04-19T20:45:05Z
Як Porsche Taycan втратив $56K вартості за 2 роки, надаючи покупцям вигоду
Топ Жир
2025-04-19T19:15:59Z
Біоетанол і бензин: водіїв попередили про ризик пошкодження автомобілів
Хвиля
2025-04-19T19:00:04Z
Якщо Mazda створила спортивний універсал з рядним шістим циліндром EZ-6?
Топ Жир
2025-04-19T17:45:09Z
Експерти назвали найкраще авто для власників собак: чотирилапі будуть у захваті
24tv
2025-04-19T16:54:52Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z
Огляд Ford Everest 2025: Популярний SUV, недоступний в Америці
Топ Жир
2025-04-19T15:00:37Z
Розкіш для обраних: представлено найдорожчий Bentley за $2,5 мільйона
Фокус
2025-04-19T13:45:48Z