MY.UAНовини
Тарифна війна Трампа — шанс для України: які можливості дає новий світовий порядок
Тарифна війна Трампа — шанс для України: які можливості дає новий світовий порядок

Тарифна війна Трампа — шанс для України: які можливості дає новий світовий порядок

Україна має свій геополітичний шанс у тому бурхливому процесі, який запускає Трамп своєю тарифною революцією, вважає аналітик Ігар Тишкевич. Він знаходить логіку в поведінці Трампа, яка багатьом здається божевіллям, і намагається передбачити розвиток подій, які так чи інакше торкнуться кожного з нас.

Тарифи США і багатополярний світ

США запроваджують митні збори щодо практично всіх держав світу. Водночас під найбільший удар потрапляють держави, що розвиваються, і… давні політичні партнери Вашингтона: ЄС, Японія, П. Корея і навіть Тайвань. Але в списку немає, наприклад, Російської Федерації (хоча базові 10%, ймовірно, введуть). Нелогічно? Аж ніяк. Суть не в питаннях світової торгівлі, а в логіці багатополярного світу і формуванні власної зони впливу. Давайте розбиратися разом.

Базова ситуація або повторення написаного

Для початку тезисно повторю рамки, в яких сьогодні діє американська зовнішня політика:

  1. Ключовим суперником на геополітичному полі США сприймають КНР. І тільки КНР. Водночас обидві держави станом на сьогодні взаємозалежні — вони є ключовими торговельними партнерами, і є сфери, де американська економіка не обійдеться без китайських постачань, є напрямки, де китайським виробникам буде неможливо розвиватися без імпорту зі США.
  2. Йде трансформація світової економіки. Де, з одного боку, різко зростає значущість володіння знаннями, технологіями, а з іншого, є необхідність у створенні нової виробничої бази (на новому технологічному рівні). У межах цього процесу держави світу розпадаються на 3 групи: ядро (володіють технологіями та виробничою базою), напівпериферія (культура виробництва на чужих технологіях), периферія — все інше. Причому для периферії варіантів розвитку не залишається — навіть варіант продажу "дешевої робочої сили" перестає бути механізмом економічного ривка.
  3. Перелічені вище процеси ведуть до трансформації світової політичної системи. Точніше її деконструкції. І тут є кілька варіантів поведінки. Для геополітичних лідерів (або претендентів на лідерство) вибір складається з двох опцій. Або намагатися акумулювати ресурси, оптимізувати витрати, не звертаючи уваги на обмеження старої системи. А, найчастіше, цілеспрямовано руйнуючи їх. Або, навпаки, максимально довго використовувати можливості старої системи для свого посилення, не створюючи водночас зайвих точок напруженості у відносинах з іншими державами. Китай поки що обирає другу модель поведінки. А от США давно обрали першу (згадайте вихід з Афганістану, зміну механізмів науково-технічного співробітництва навіть із найближчими союзниками, стимулювання створення регіональних коаліцій замість своєї присутності). Просто за Трампа вибір став очевидним і публічним.

Водночас обидва претенденти на світове лідерство (чи то пак майбутні полюси світу) активно формують (або намагаються сформувати) свою зону впливу, не вступаючи поки що в пряму конфронтацію один з одним. Принаймні військову. Знову нелогічна теза? Аж ніяк — давайте з погляду перелічених трьох вступних оцінимо тарифні війни Трампа.

Логіка тарифних війн

Перше, що впадає в око під час оцінки тарифів — дві категорії країн, щодо яких мита не такі великі. Це економічно слабкі держави (периферія, якій у Вашингтоні відводять роль сировинної бази), а також країни Південної Америки. Останнє важливо, оскільки США намагаються на новому витку відродити доктрину "Америка для американців", або доктрину Монро. Тобто посилення своїх позицій "в обох Америках", поєднане з певного роду політичним ізоляціонізмом щодо решти світу. У цю логіку, до речі, вкладається попередній тиск на Мексику і Канаду (які не згадані в новому списку). Перша — потенційний регіональний лідер, який може створити конкуренцію США в розширенні впливу на Латинську Америку. Друга — загроза політиці ізоляціонізму і конкурент у перегонах за технологіями. Трампу потрібні "слухняні" Америки.

Друге — досить високі тарифи щодо держав, які прийнято вважати партнерами США. Насамперед це країни ЄС. І тут логічно — для Сполучених Штатів украй невигідне перетворення Європейського Союзу на ще один геополітичний полюс. Складальний цех, технологічно зав'язаний на США — заради Бога. Конкурент у політиці та технологіях — категорично ні. Європі відводиться роль "напівпериферії". Нові мита покликані стимулювати перенесення низки європейських виробництв (насамперед технологічних) у США, водночас залишаючи державам ЄС витрати з підтримки регіональної стабільності. До цієї ж групи держав можна віднести Японію, Південну Корею, Швейцарію, Малайзію, Індонезію, Індію. Підхід аналогічний — спроба перетягнути технологічні виробництва "в обмін" на "парасольку безпеки", що йде. Мита щодо Тайваню можна назвати радше стимулом до евакуації технологічних виробництв на територію США (як це робить TSMC). Вашингтон, природно, продовжує говорити про захист острова. Але, з огляду на те, що серед місцевої спільноти немає консенсусу в питаннях незалежності і є впливові партії, які виступають за возз'єднання з КНР, єдиний механізм "захисту від Китаю" — окупація. Це не підходить, значить треба стимулювати процес перенесення технологій і виробництв на свою територію.

Тайванська армія: доведеться захищатися самим
Фото: Chiang Ying-ying

Третє — держави, які залишаються ключовими партнерами США для забезпечення присутності в ключових регіонах. Це Велика Британія, Австралія, Нова Зеландія, Ізраїль. А також можливі партнери Вашингтона.

Мита щодо КНР йдуть "окремою графою". З одного боку, це початок торгової війни між країнами. З іншого — запрошення Сі до діалогу на умовах Трампа. І я не здивуюся, якщо після американо-китайського саміту значна їх частина може бути переглянута.

Росія, "вісь зла" і потенційні партнери — дивовижна щедрість Трампа.

Почати варто з низьких мит для Туреччини, Єгипту, ОАЕ та низки інших держав. В умовах оптимізації своєї присутності в низці регіонів Вашингтону потрібні "противаги" — держави, здатні стримувати посилення інших. Туреччина і Єгипет — це Близький схід. Точніше, Туреччина — це ще й Чорноморський регіон, Центральна Азія (противага РФ і КНР). ОАЕ — країни Перської затоки. Ну, і питання в необхідності існування території обміну технологіями, якою Емірати де-факто вже є.

Росія та Іран — дещо інша логіка. Вашингтон не сприймає Москву як потенційного претендента на світове лідерство. Та й у Кремлі це розуміють. Натомість Росія важлива для США як партнер з контролю за Арктикою, джерело ресурсів і партнер зі стримування одночасно КНР та ЄС. Іран — приблизно той самий функціонал щодо КНР і Туреччини в Центральній Азії. Але лише в разі укладення нової "ядерної угоди". До речі, у процес переговорів як посередник активно хоче увійти Москва.

Що це означає для нас?

Тарифна війна Трампа (точніше, війна за економічні ресурси, до яких належать і технології, і виробництва, і логістика) в умовах системи міжнародних відносин, що працює, закінчилася б, не розпочавшись. Але коли світову систему де-факто вже зруйновано, кожна з держав намагатиметься шукати свої механізми виходу із ситуації, що склалася. Тобто частина партнерів наполягатиме на дзеркальній відповіді, а частина — намагатиметься домовитися, йдучи на деякі поступки. Що, до речі, несе ризики, зокрема, й цілісності ЄС. Але в будь-якому разі, навіть посіявши хаос, Вашингтону вдасться сформувати якусь подобу зони свого домінування. Куди увійдуть обидві Америки та низка європейських країн. Так само як це призведе і до зміцнення зони впливу КНР — Пекін використає ситуацію, що склалася, для демонстрації своєї політики як адекватної й передбачуваної альтернативи фонтану ідей від нової американської адміністрації.

Для Європейського Союзу це виклик. ЄС змушений буде вирішувати одразу кілька завдань, які тривалий час відкладалися. Зокрема:

  1. Власної позиції на світовій арені. Тобто реалізації підходу автономізації європейської політики.
  2. Але успіх за п. 1 без трансформації системи ухвалення рішень на рівні Союзу неможливий — група держав, що виробляє політику через консенсус, не може демонструвати швидку реакцію на зовнішні виклики. Тобто ЄС стикається з необхідністю розглянути як мінімум відкладену 8–9 років тому ідею "Європи різних швидкостей".
  3. Не допустити створення "внутрішніх коаліцій", які б були провідниками інтересів претендентів на глобальне лідерство. Або зводити до мінімуму вплив подібних "союзів" на загальноєвропейську політику. Йдеться як про проєкт "Тримор'я" (як проєкцію американських інтересів), так і про вибудовувану Китаєм вісь Румунія-Угорщина-Сербія. А також формування Туреччиною своєї зони впливу в Чорноморському регіоні (як мінімум до трансформації політики щодо Туреччини).
  4. Перегляд програм співпраці з ключовими партнерами поза США. Йдеться про країни Близького Сходу, Туреччину, Єгипет, Японію, Південну Корею та Індію.
  5. Вироблення власних (відв'язаних від позиції США) політик реагування на виникнення і посилення нових міжнародних коаліцій. Наприклад, БРІКС.

Отже, Україна опиняється в точці, де сходяться відразу кілька зон нестабільності. А саме:

  • пошук Вашингтоном підходів до РФ щодо стримування КНР;
  • формування регіональних європейських коаліцій і зон співробітництва: зона турецького впливу, осі, що вибудовуються КНР, проєкт Тримор'я;
  • загальний перегляд підходів до внутрішньої та зовнішньої політики країнами ЄС;
  • формування сірої зони між сферами впливу КНР і США.

Водночас Україна поки що розглядається оточенням Трампа як країна периферії — тобто джерело ресурсів, яке може виконувати деяку роль противаги РФ. Незавидний, з погляду майбутнього, функціонал. Але якщо подивитися на написане вище, регіональна система безпеки, система міжнародного співробітництва фактично зруйнована. І США не є архітектором нової. Є одразу кілька потенційних центрів сили та процесів формування нових систем. Йдеться про регіональні союзи, позицію Туреччини, "Старої Європи" і тієї ж Польщі як драйвера проєкту "Тримор'я". Тобто за наявності активної, раціональної та в міру цинічної політики, Україна має шанс вибудувати систему власної співпраці в регіоні. Що дає шанс у майбутньому покинути зону "периферії" світової системи. На жаль, але часу на це у нас не так багато — максимум 5–6 років.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Війна Китаю, мир друзям: чого домагається Трамп своїми тотальними тарифами
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Мясо снова подорожало: сколько стоят говядина, буженина и бекон в супермаркетах
Хвиля
2025-07-18T05:06:13Z
Почти втрое дороже, чем в прошлом году: сколько стоят яблоки нового урожая
ZN UA
2025-07-18T05:01:21Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Диктатор почувствовал силу: озвучен неоднозначный прогноз действий Путина за 50 дней, предоставленных Трампом
Comments UA
2025-07-18T05:12:17Z
Стало известно о еще одном подарке Трампа Путину: что заявила посол ЕС
Comments UA
2025-07-18T05:12:07Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Употребление этих 14 продуктов существенно улучшит здоровье мозга и память
Comments UA
2025-07-18T04:21:23Z
Стоит ли покупать резаный арбуз: врач предостерегла от страшной ошибки
Знай
2025-07-18T04:21:21Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
В Україні зростають експортні ціни на пшеницю
AgroNews
2025-07-18T05:07:20Z
РФ попала в жилой сектор Чугуева: есть раненые
Корреспондент
2025-07-18T04:49:50Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Норм или стрем: брать деньги у мужа за домашнюю работу
Comments UA
2025-07-17T21:57:44Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Один ритуал на счастье: что сделать в народный праздник 18 июля
UAToday
2025-07-18T05:06:42Z
19 июля — какой церковный праздник, почему не следует солить огурцы
TSN
2025-07-18T05:03:23Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Без гостей, платья и лишнего шума: дочь Оли Поляковой сыграла тайную свадьбу – кто избранник
Знай
2025-07-18T03:51:20Z
Им стоит сделать ребут: Трейлер фильма «Мортал Комбат II»
GameMag
2025-07-17T23:10:08Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Плохая новость для любителей сыра: ученые обнаружили вредные "добавки"
TSN
2025-07-18T04:45:05Z
Успеете приготовить к приезду гостей: рецепт домашних конфет "Тирамису" за 10 минут
Telegraf
2025-07-18T03:18:28Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Россияне сбросили УАБы на Запорожскую область: есть погибший
Корреспондент
2025-07-18T05:03:19Z
Много взрывов: в российском Дзержинске жалуются на налет дронов
Корреспондент
2025-07-18T04:33:41Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Первые медали для Украины на Универсиаде: достижения Максименко и Конрад
Корреспондент
2025-07-18T04:48:31Z
Рекордное предложение: Винисиус может стать самым дорогим трансфером
Корреспондент
2025-07-18T04:09:35Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Экс-защитник Барселоны снова будет играть в Ла Лиге
Корреспондент
2025-07-18T03:27:13Z
Погиб экстремал Феликс Баумгартнер
Gazeta UA
2025-07-18T02:09:18Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Digital Foundry: PlayStation 6, скорее всего, получит 24 ГБ оперативной памяти — этого хватит на улучшенный рейтрейсинг и ИИ
GameMag
2025-07-18T05:03:37Z
Ученые показали крупнейшую в мире змею, жившую после динозавров: как выглядит
TSN
2025-07-18T04:18:54Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z