MY.UAНовини
"Ми профукали всі геополітичні можливості з 1991-го, тепер вони б’ють нас по голові": Юрій Гудименко про право сильного, Трампа і Європу
"Ми профукали всі геополітичні можливості з 1991-го, тепер вони б’ють нас по голові": Юрій Гудименко про право сильного, Трампа і Європу

"Ми профукали всі геополітичні можливості з 1991-го, тепер вони б’ють нас по голові": Юрій Гудименко про право сильного, Трампа і Європу

Політик і ветеран назвав ключові завдання України, які допоможуть їй впоратися з будь-якими викликами

Юрій Гудименко – ветеран, голова громадської антикорупційної ради при Міноборони України, лідер партії "Демократична Сокира", громадський діяч ділився думками в інтерв'ю "Телеграфу" в межах програми "Лінія спротиву".

На думку Гудименка, Трамп симпатизує Путіну та тисне на Україну, навіть не заглибившись у конфлікт. Ветеран порівнює світ із "небезпечним спальним районом, куди поліція більше не приїжджає", де без сильної армії чи міжнародного впливу країни почнуть порушувати угоди і ескалувати конфлікти, діючи за принципом "право сильного". Переговори про перемир’я знецінюють і без того тяжку мобілізацію в Україні. Війська Європи, попри посилення озброєння, не готові до реальної війни. А Польща — союзник України, який в перспективі може стати дуже жорстким конкурентом.

Трамп тисне на Україну і шукає слабких ворогів

Попри перемовини щодо перемир’я, Росія і Україна продовжують взаємні ракетно-дронові атаки, і це, згідно з заявами у пресі, дуже дратує Трампа. Як ви оцінюєте позицію Трампа щодо війни в Україні?

— Президент США явно симпатизує одній зі сторін — Росії. Це не гіпотези, про це пише світова преса, це обговорюють на всіх рівнях. Історія знає чимало людей, які намагалися вирішити проблему найпростішим шляхом, і рано чи пізно реальність наздоганяє їх — їхні рішення обертаються проти них. Легше натиснути на Україну та змусити її погодитися на невигідні умови, ніж добиватися справедливості у війні. І, судячи з усього, Трамп навіть не намагався заглиблюватися в суть питання. Можливо, він не читав Макіавеллі, але його поведінка ідеально вписується в канон: "Мета виправдовує засоби".

Трамп створює прецедент для інших країн. Як це впливає на міжнародну стабільність?

— Політика США до Трампа була складною, багаторівневою. Це не означає, що вона була ідеальною, але в ній хоча б існували певні правила. Було розуміння, що якщо десь у світі відбувається відвертий геноцид чи злочини проти людяності, то США рано чи пізно можуть втрутитися. Це не було гарантованим, але така загроза існувала, і багато диктаторів у світі це враховували. Зараз усе змінилося. Планета дедалі більше нагадує небезпечний спальний район, де поліція більше не приїжджає і можна робити все, що завгодно. Не працюють домовленості, не діють міжнародні угоди — залишається лише право сильного. А для цього навіть не треба бути найсильнішим у світі. Достатньо бути сильнішим за свого сусіда, щоб забрати все, що захочеш. Саме це ми спостерігаємо з 2014 року.

Нещодавно в Саудівській Аравії відбулися переговори між Україною та США щодо захисту енергетичної інфраструктури. Саудівська Аравія як сторона перемовин дійсно може бути нейтральною?

— Я б не відволікався на те, хто, де і коли виступає посередником. Сам факт переговорів розслабляє суспільство. Люди починають думати, що війна ось-ось закінчиться, і це впливає на мобілізацію. Вони уникають повісток, бо вважають, що війна вже закінчена, і бояться потрапити на фронт "за кілька хвилин до перемир’я". А наші проблеми не зникають.

Головне — це підсилення армії та побудова сильної економіки. Якщо ці два чинники є, все інше відходить на другий план. Сильна економіка забезпечує армію, а сильна армія гарантує існування країни. За таких умов можна впоратися з будь-якими викликами. Ключове — це сильна армія та сильна економіка.

Чи можливий імпічмент Трампу?

— Я дивився їхню останню соціологію. Не дуже вони обурені.Зменшення рейтингу Трампа — це стандартний процес, як і у Байдена чи будь-якого іншого президента після того, як він прийняв присягу. Ніякої катастрофи в цьому немає. Тому в імпічмент я не вірю.

Юрій Гудименко: "Сам факт переговорів розслабляє суспільство. Люди починають думати, що війна ось-ось закінчиться"

Чи може Трамп змістити фокус США з Європи на інші регіони?

— У політиці працює принцип: хочеш підняти рейтинг — знайди "зручного" ворога. США залишаються найпотужнішою військовою силою на глобальній арені світу. Але вони, як правило, не зосереджуються на боротьбі з великими конкурентами, а шукають слабших.

Європа ж після холодної війни розслабилася. Політики скорочували армії, бо це давало короткострокові політичні бали — краще будувати дороги й школи, ніж вкладатися в військову промисловість. Це призвело до того, що зараз, коли в Україні почалася війна, Європа виявила, що не має ресурсів для швидкої реакції. Вони намагаються виправити ситуацію, але цього недостатньо. Навіть десятої частини необхідного не зроблено.

Слабка Європа втратила вплив у світі

Нещодавно ви написали, що "окрім України Європи не залишилося". Тобто європейські цінності виявилися лише деклараціями, єдиною рушійною силою в Європі є Україна, поразка або перемога України визначать долю Європи?

— Не буду говорити як політик – скажу як історик. Європа історично тяжіла до експансії, захоплення більшої території: починаючи від грецької колонізації, завоювань Олександра Македонського, Римської імперії, колонізації Америки, Африки та Азії. Та після двох світових воєн, що двічі викосили молодь, зруйнували економіки та долі, призвели до розпаду імперій, Європа пішла варитися у власному котлі. Вона боролася за свої принципи, зокрема, права людини та соціальну політику всередині себе. Але разом із цим – втрачала силу в світі.

Зараз Україна є компіляцією старої енергії Європи та нових гуманістичних принципів, і це передусім тому, що ми самі сформували своє бачення Європи. Довгий час ми вважали Європу ідеальною, але зрештою зрозуміли, що вона не є монолітом, а складається з різних країн з різними цінностями. Водночас Україна чітко сформулювала свої принципи і готова їх відстоювати.

Політик Юрій Гудименко та журналістка Вікторія Кушнір під час інтерв'ю

А чи готові громадяни Європи захищати свої цінності так, як це робить Україна?

— Ми як нація любимо посипати голову попелом. Обожнюємо. Постійно критикуємо себе, зокрема за питання мобілізації. Однак соціологічні дослідження, наприклад, в Польщі 2023 року, показують, що в разі агресії значна частина європейців воювати не готова. Це, звісно, лише опитування, та, можливо, ми побачимо, як різні народи реагуватимуть на загрози. Проте в будь-якій країні Євросоюзу відсоток тих, хто уникає служби в армії, був би вищий. Я в цьому абсолютно впевнений.

Польща — союзник, в перспективі – жорсткий конкурент, але не друг!

Європа нарощує військове виробництво, активно озброюються Польща, Румунія. Багато грошей у Польщу вкладає Америка. До чого конкретно вони готуються?

— Поки вкладає. Очевидно, Захід готується до чогось серйозного. Я б сказав, що вони роблять лише 10% від того, що потрібно для ефективної оборони.

Польща нам союзник чи конкурент?

— Сьогодні Польща — союзник, але не друг. Це дуже різні речі. Максимально різні. А в перспективі — жорсткий конкурент. Сильна країна — це або потужна економіка, або армія. Якщо є обидва фактори — це глобальний гравець. Довгий час Україна не мала ні того, ні іншого. Але війна змінила ситуацію. Ми будуємо сильну армію, а значить — нас уже не можна ігнорувати. Ми стаємо серйозним гравцем принаймні у Східній Європі.

Чи Захід розуміє загрозу, яку несе ситуація в Україні?

— Європа розуміє, що розслабилась після холодної війни. Вона абсолютно занедбала свою військову промисловість і армії. Щобільше, політики розглядали скорочення армій як політичний крок для досягнення короткострокових вигод. Вони отримували політичні бали за це, бо у мирний час, коли бюджет завжди обмежений, набагато легше пообіцяти побудувати школи чи лікарні, ніж інвестувати в оборону.

Чому політики ухвалюють рішення, які йдуть врозріз з посиленням обороноздатності?

— Ідея модернізації армії, підвищення зарплат військовим чи розробка нових видів озброєння не отримують популярної підтримки серед громадян. Люди хочуть побачити конкретні результати, наприклад, нові дороги чи школи. Військові програми здаються складними і менш привабливими, бо вони не дають миттєвих результатів. І значить — рейтингів.

Їхня (європейська. Ред.) армія була ослаблена, і тепер, коли на їхніх кордонах виникла загроза, вони змушені діяти швидко. Україна – кордон Європи — це абсолютний факт. І тепер вони починають судорожно шукати рішення, але вже запізно.

Україна має формувати власний порядок денний

Як саме сильна армія змінює нашу роль в Європі?

— Ми більше не можемо просто спостерігати, як Росія запалює пожежі навколо наших кордонів —у Придністров’ї,Білорусі, ще десь. Ми профукали всі – без виключення всі — геополітичні можливості з 1991 року. І тепер вони, кожна, б’ють нас по голові. Білорусь стала диктатурою — ми не відреагували. Хоча могли. Ми не можемо удавати, що нас це не стосується, хоча їхні інтереси заходять глибоко в зону наших. Нам доведеться почати впливати, говорити, діяти. Не диктувати, але принаймні формувати порядок денний у регіоні.

Якими конкретними кроками Україна може формувати власний порядок денний в Європі та впливати на ситуацію в сусідніх країнах?

— Так само, як Росія роками впливала на нас. Вона інвестувала кошти, підтримувала лояльних людей, створювала медіаармію, запрошувала політтехнологів. Це приносило результат протягом 10 років.

Юрій Гудименко. Фото: ЗМІ

Чому Україна не використала геополітичні можливості після отримання незалежності?

— Ми могли це робити, хоча б намагатися. Це не фантазії. Ми просто ігнорували такі можливості. Як наслідок, ми отримали цілі регіони, які десятиліттями були під російським інформаційним впливом. Я пам’ятаю Запоріжжя, де партія регіонів мала 60% голосів у міськраді, а ще 15% — комуністи. Це була більшість, більша за конституційну! І це теж результат російської роботи. Зараз у Запоріжжі є вулиця Героя УПА. Але за це ми заплатили величезну ціну.

Нам потрібно діяти активніше. Не чекати, поки нам скажуть, що робити. Не грати роль жертви. Впливати. Не для того, щоб нав’язувати комусь, як жити, а для нашої власної безпеки.

Це як у 2008 році, коли Росія пішла проти Грузії, а ми "були занепокоєні"?

— У 2008 році ми втратили Грузію. Ми могли допомогти. У нас була зброя. У нас було її більше, ніж у грузинів. Вони її просили. Але наш парламент це заблокував. І що сталося далі? Росія закріпилася в регіоні, Захід промовчав, а через шість років вона прийшла до нас. Ми тоді не втрутилися — і за це розплачуємося досі. Великий привіт Юлії Володимирівні Тимошенко, яка дуже активно долучилася до того рішення. І що ми маємо тепер? Грузія — країна, де величезна частина населення ставиться до нас добре. Багато грузинів приїхали в Україну, воюють за нас, підтримують нас, донатять. А грузинська влада — проросійська. І тепер ми фактично не можемо на це вплинути. Ми втратили можливість, хоча Грузія могла бути нашим союзником. Ми просто втратили цей момент.

Як і з Молдовою…

— Так, дуже довго ми не звертали уваги на Молдову, хоча це важливий сусід.

Ми втратили важливий шанс. Ключовий. І ця тенденція продовжувалася. Це довга, сумна історія…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Bloomberg: ЄС розглядає створення фонду на €100 мільярдів для підтримки України
Хвиля
2025-07-09T14:36:23Z
НБУ опускає курс євро нижче 49 гривень
24tv
2025-07-09T14:36:04Z
Оператор ГТС України отримав повний склад наглядової ради
УкраинФорм
2025-07-09T14:36:04Z
Конкуренція штучних інтелектів: хто пожне плоди четвертої промислової революції
Лига
2025-07-09T14:36:03Z
В росії історично впало виробництво алкоголю
iPress
2025-07-09T14:31:51Z
Пенсійний фонд тепер платить соцдопомогу: що буде з виплатами в липні
GlavRed
2025-07-09T14:27:32Z
600 тис. грн за квартиру: де в Україні продається найдешевше житло
Фокус
2025-07-09T14:15:36Z
Україна минулого сезону експортувала 46,7 мільйона тонн зернових та олійних
УкраинФорм
2025-07-09T14:12:04Z
В Україні у червні інфляція пригальмувала до 0,8% - Держстат
УкраинФорм
2025-07-09T14:10:59Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Помилки та гендерні упередження: ось чому не варто просити медичних порад в ШІ
24tv
2025-07-09T14:36:35Z
Один з найпопулярніших напоїв може назавжди "вкрасти" зір: шокувальні результати дослідження
TSN
2025-07-09T14:33:07Z
LG розробила оновлену ШІ-модель для медицини
InternetUA
2025-07-09T14:01:49Z
Що таке тепловий удар під час спеки: симптоми і як уберегтися
Gazeta UA
2025-07-09T13:00:21Z
Ось чому псуються ваші закрутки — який оцет не підходить для консервування
TSN
2025-07-09T12:51:30Z
Учені запропонували лікувати астму думками: як можна налаштувати мозок для боротьби з хворобою
Фокус
2025-07-09T12:42:26Z
Чим замінити каву: напої, які виводять токсини, допомагають схуднути та заряджають енергією
TSN
2025-07-09T12:36:17Z
Чому Оксана Маркарова залишає посаду посла у США і хто її замінить
Комсомольская правда
2025-07-09T14:37:01Z
Політолог припустив, кому вигідна поява "зливу" запису Трампа, де він обіцяв розбомбити Москву
24tv
2025-07-09T14:36:17Z
Польщу на конференції з відновлення України представлятимуть шестеро міністрів
УкраинФорм
2025-07-09T14:33:42Z
"Трамп заслуговує на в'язницю": учасник штурму Капітолію зробив несподівану заяву
TSN
2025-07-09T14:33:14Z
Євросоюз з осені запускає нову систему в’їзду-виїзду
iPress
2025-07-09T14:31:54Z
ЄП закликає ЄС конфіскувати заморожені активи рф для оборони та відбудови України
iPress
2025-07-09T14:31:34Z
Канцлер Німеччини очікує торговельну угоду між ЄС і США вже найближчими днями
iPress
2025-07-09T14:31:33Z
Генпрокурор закрив близько 20% кримінальних справ проти бізнесу
AgroPortal
2025-07-09T14:30:51Z
Інтернет-магазин Leader-Books заблокували через торгівлю книгами з РФ і Білорусі
УкраинФорм
2025-07-09T14:28:09Z
Росіяни готуються відновити активні штурми на Запоріжжі та Херсонщині - Волошин
УкраинФорм
2025-07-09T14:33:34Z
На Харківщині вирують 26 пожеж в екосистемах, із них п'ять - лісові
УкраинФорм
2025-07-09T14:33:26Z
Град і смерч: на Львівщині вирувала стихія - місцевих попередили про небезпеку
GlavRed
2025-07-09T14:27:48Z
"Там у росіян є кілька баз": експерт розповів, де РФ може відкрити новий фронт
GlavRed
2025-07-09T14:27:40Z
У Києві до осені планують повністю прибрати покинуті автомобілі - КМВА
УкраинФорм
2025-07-09T14:19:12Z
Військові РФ минулої доби вбили трьох жителів Донеччини
1News
2025-07-09T14:10:20Z
Старий лічильник – зайві витрати: що чекає тих, хто не замінить прилад обліку води
24tv
2025-07-09T14:09:13Z
Комбриг «Люті» Максим Казбан - гість програми «Командири нашої перемоги»
УкраинФорм
2025-07-09T14:07:48Z
Росіяни активно наступають на кількох ділянках фронту в Харківській області
ZN UA
2025-07-09T14:07:19Z
Зірки на Bloggers Awards 2025: Олена Тополя в мінісукні, Антоніна Хижняк з оголеною спиною
Вива
2025-07-09T14:30:23Z
Допитливі, але ще не відходять від матусь: на Житомирщині показали підрослих диких оленят
Telegraf
2025-07-09T14:30:09Z
Мобілізація в момент бронювання: роботодавці вимагають усунути "лазівку" для ТЦК
Фокус
2025-07-09T14:21:49Z
Американці поліпшили зенітну ракету Patriot PAC-3 MSE: деталі модернізації
Фокус
2025-07-09T14:21:27Z
Міф про тупий український народ: кому вигідно представляти населення країни якимось "не таким"
Фокус
2025-07-09T14:21:26Z
На Дніпропетровщині виявили старовинний надгробок із загадковим написом
TSN
2025-07-09T14:21:12Z
Розмиває силует на загальному фоні: в Україні створили антитепловізійне пончо для ЗСУ
Фокус
2025-07-09T14:21:04Z
ДБР: Колишній високопосадовець Міноборони завдав збитків на 340 млн грн через недбалість
Лига
2025-07-09T14:18:04Z
Помер Ігор Поклад: коли й де відбудеться прощання з легендарним композитором
24tv
2025-07-09T14:15:29Z
Ось 5 зачісок, які роблять чоловіка зіркою цього літа
24tv
2025-07-09T14:36:54Z
"Я точно бі": Тіна Кароль здивувала зухвалим зізнанням
GlavRed
2025-07-09T14:36:49Z
Відома українська радіоведуча закрутила роман з Героєм України: як усе почалося й чи було освідчення
TSN
2025-07-09T14:21:43Z
Мама соліста нашумілого хору "Гомін" показала його будинок і приголомшила, як він почав співати
TSN
2025-07-09T14:21:19Z
Бейонсе виступила в кольорах "російського прапору", але є нюанс
Фокус
2025-07-09T14:10:08Z
Як змінились легендарні актори найпопулярнішого турецького серіалу "Величне століття: Роксолана"
24tv
2025-07-09T14:09:19Z
Прощання з композитором Ігорем Покладом відбудеться 11 липня у Національній філармонії
Комсомольская правда
2025-07-09T14:07:22Z
Надя Дорофєєва та Позитив вперше за п'ять років возз'єдналися та заінтригували дуетом
TSN
2025-07-09T13:24:58Z
Найкрутіші українські дизайнери, про яких мають знати всі
24tv
2025-07-09T13:21:54Z
Ідеальне доповнення до збалансованої вечері: готуємо салат, після якого на шлунку легко
24tv
2025-07-09T14:36:34Z
Яку траву найкраще посадити в курнику: ці види рослин домашні птахи люблять найбільше
TSN
2025-07-09T14:33:04Z
Бюджетне рішення: як зробити штори з підручних тканин
24tv
2025-07-09T14:30:13Z
В Іспанії продали найдорожчий сир у світі за €36 тисяч
360ua.news
2025-07-09T14:24:43Z
Натовпи відпочиваючих залишилися у минулому: на що росіяни перетворили популярний курорт
Telegraf
2025-07-09T14:24:00Z
У кого завтра буде непростий день – відповідь у гороскопі
24tv
2025-07-09T14:15:29Z
Чому господині кладуть сіль у пральну машинку: дізнайтеся французький лайфхак
24tv
2025-07-09T14:09:48Z
Від білих грибів до "королівських" трюфелів: секретні місця Закарпаття, про які знають тільки місцеві
Telegraf
2025-07-09T13:27:42Z
Той самий квас: рецепт бочкового "швидкого" квасу
GlavRed
2025-07-09T13:27:39Z
Киянин за завданням псевдопрацівників СБУ підпалив двері квартири «зрадника»
Украина Криминальная
2025-07-09T14:37:03Z
Масштабна пожежа поблизу Марселя: понад 100 постраждалих і евакуація через вогонь
iPress
2025-07-09T14:31:03Z
Масштабні обшуки на митницях. Правоохоронці повідомили результати
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T14:30:36Z
Аномальна спека забрала життя у понад 2 тисяч людей у Європі
Европейская правда
2025-07-09T14:30:32Z
Хусити поновили атаки в Червоному морі: два грецькі судна затонули, є загиблі та поранені
TSN
2025-07-09T14:21:04Z
У Гватемалі за кілька годин сталися 37 землетрусів, є загиблі
УкраинФорм
2025-07-09T14:18:40Z
На Херсонщині росіяни вбили однорічного хлопчика
1News
2025-07-09T14:15:35Z
У Києві серійного крадія, який обікрав 20 установ на ₴16 млн, засудили до 11 років ув’язнення
Украина Криминальная
2025-07-09T14:03:48Z
У Гімалаях собака врятував 67 людей від зсуву, що зруйнував село
Фокус
2025-07-09T14:00:50Z
Вологі серветки нищать автомобіль: що ними не можна протирати
GlavRed
2025-07-09T14:27:20Z
Всюдихід MAN TGS в Україні оснастили потужним краном-маніпулятором XCMG
AutoCentre
2025-07-09T14:19:08Z
Понад 1200 км на одному заряді — Lucid Air Grand Touring встановив рекорд Гіннеса
ITC
2025-07-09T14:04:03Z
Люсід встановив неймовірний світовий рекорд за відстанню на одному заряді
Топ Жир
2025-07-09T14:03:52Z
AC анонсувало новинку за ціною Ferrari
AutoCentre
2025-07-09T13:40:17Z
Ford пропонує нову вигідну акцію замість знижок для співробітників
Топ Жир
2025-07-09T13:18:45Z
Новий суббренд Buick анонсував свій перший седан, але він призначений не для всіх
Топ Жир
2025-07-09T12:48:54Z
Toyota представила болід GR Rally на водні
AutoCentre
2025-07-09T12:01:29Z
Ця брудована електрична Renault 5 має стати реальністю
Топ Жир
2025-07-09T11:48:15Z
Втекти від реальності: новий тренд "кемпінгу у ванній" стає популярним серед зумерів
Фокус
2025-07-09T14:36:59Z
Радари аеропортів можуть попереджати про інопланетян на відстані 200 світлових років
Portaltele
2025-07-09T14:07:58Z
Galaxy Unpacked 2025: Samsung представить нові Galaxy Z Fold 7, Z Flip 7 та смартгодинники
AIN
2025-07-09T14:07:52Z
Знесе кілька міст: у США готується вивергнутися вулкан. який спав 1000 років
Фокус
2025-07-09T14:06:12Z
Боротьба за таланти в ШІ-індустрії: OpenAI переманила топфахівців із Tesla, xAI і Meta
AIN
2025-07-09T13:51:19Z
Starlink отримав остаточний дозвіл на роботу в Індії - Reuters
УкраинФорм
2025-07-09T13:51:19Z
За дизайн Apple тепер відповідатиме Тім Кук
InternetUA
2025-07-09T13:46:02Z
Користувач Reddit знайшов секретну Wi‑Fi‑функцію Samsung
InternetUA
2025-07-09T13:34:02Z
Одне з найбільших: у нещодавно виявленому поселенні кельтів знайшли понад 13 000 артефактів
Фокус
2025-07-09T13:21:33Z
Скільки триватиме це свавілля, – Захарова публічно наїхала на Бідного
24tv
2025-07-09T14:36:39Z
Капітан іспанського клубу вдруге переміг рак і відновив кар'єру
ZN UA
2025-07-09T14:12:52Z
Гендерсон покине Аякс вільним агентом
Football.ua
2025-07-09T14:01:54Z
Трамп вперше під час президентства у США відвідає футбольний матч
24tv
2025-07-09T13:54:19Z
Українські судді працюватимуть на матчі кваліфікації Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-07-09T13:48:33Z
Роналду домовився про фантастичну зарплату в "Аль-Насрі"
Gazeta UA
2025-07-09T13:48:14Z
Обамеянг може повернутися в Марсель
Football.ua
2025-07-09T13:43:45Z
Бій Усик – Дюбуа: які події відбуватимуться перед вечором боксу
Фокус
2025-07-09T13:36:31Z
ПСЖ — Реал: найцікавіші дуелі матчу 1/2 фіналу КЧС
Football.ua
2025-07-09T13:12:50Z