/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Fb5a2a8abeacc2c1c073b1ac6ca2da0f6.jpg)
Нові мита Трампа: які ніші може охопити Україна в ЄС замість США
Оголошені президентом Сполучених Штатів Америки Дональдом Трампом нові мита суттєво вплинуть на Європейський Союз. ЄС має суттєвий профіцит в торгівлі зі США.
Як мита США вплинуть на Європу
Доктор економічних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, глава Advanter Group, співзасновник Центру економічного відновлення Андрій Длігач розповів журналістці програми Факти ICTV Христині Гавриш про те, як запровадження мит США вплине на економічну ситуацію за кордоном та в Україні.
– Економіка Європейського Союзу крихка, залежна від глобальних процесів, що власне було відображено у звіті Маріо Драґі, а тепер знайшло відображення в європейській стратегії підвищення конкурентоспроможності. Тарифна війна суттєво вплине на ЄС. ЄС має суттєвий профіцит в торгівлі зі США. Переорієнтувати європейський експорт буде доволі складно, – вважає експерт.
На його думку, для ЄС можуть настати важкі часи. Він припускає, що може бути рецесія в Європейському Союзі та падіння у середньому на 2% ВВП в річному вимірі.
Проте експерт висловив переконання, що ЄС впорається з цим. Він вважає, що цей виклик змусить ЄС дебюрократизуватися, стати більш дерегульованим, зробити більше можливостей для інвесторів.
– Вже зараз ми бачимо, що відтік інвесторів відбувається з ринків, зокрема фондових, США в європейські ринки. Я думаю, що цей процес дозволить Європейському Союзу залишитися на плаву, – стверджує економіст.
Які ніші може зайняти Україна в ЄС замість США
На думку експерта, запроваджені США мита – це виклик для України, тому що Європейський Союз змушений буде більше орієнтуватися на внутрішні проблеми. Внаслідок цього буде меншим фокус уваги на Україну, припустив він.
– Можливо, Україні потрібно буде долучитися до процесів підвищення конкурентоспроможності європейської економіки та внаслідок цього отримати гроші, необхідні на відновлення, модернізацію української економіки та посилення нашої обороноздатності, – сказав економіст.
За його словами, Європейський Союз тримався роками на дешевій енергетиці з Росії, доступних товарах з Китаю і безпековій парасольці зі США. Тепер Україна може перебрати на себе цю роль, звернув увагу експерт.
Зокрема, забезпечити Європейський Союз дешевшою та “зеленою” електричною енергією. Він зазначив, що Україна може допомогти, зокрема з критичними матеріалами.
На думку експерта, це можуть бути спільні проєкти, які не потребують рішень Трампа щодо рідкісноземельних чи інших критичних матеріалів.
Він вважає, що Україна може розгортати проєкти з Європейським Союзом, адже вже де-факто є парасолькою безпеки ЄС.
– Все, що стосується дешевих товарів, Україна — це найкращий майданчик для того, щоб Китай, Індія, інші країни Південно-Східної Азії розміщували тут логістичні, збиральні, кастомізовані та інші виробничі потужності, формуючи вже кінцеві продукти для європейського ринку, – сказав він.
Як зазначив економіст, логістика з Індії та Китаю довга, а європейцям потрібні швидкі постачання, менші партії для супермаркетів та швидше оновлення асортименту.
Все це Україна спільно з індійськими бізнесменами може дати вже в короткий проміжок часу, резюмував експерт.