MY.UAНовини
Переорієнтація США на Східну Азію: як зміниться НАТО за Трампа і чи вистоїть Європа
Переорієнтація США на Східну Азію: як зміниться НАТО за Трампа і чи вистоїть Європа

Переорієнтація США на Східну Азію: як зміниться НАТО за Трампа і чи вистоїть Європа

Сьогодні, 4 квітня, виповнюється 76 років від дня заснування Північноатлантичного альянсу, більш відомого як НАТО, що є головним військово-політичним союзом у світі.

І хоча НАТО з 1949 року є основою і головною системою євроатлантичної безпеки від Північної Америки до країн Балтії, сьогодні Альянс переживає не найкращі часи.

Перш за все це пов’язано із політикою головної країни блоку – Сполучених Штатів Америки – які невдовзі після повернення до Білого дому Дональда Трампа оголосили про те, що будуть зменшувати свій вплив у Європі. Хоча саме на європейському континенті триває найбільший конфлікт з часів Другої світової між Росією та Україною, і куди прикута увага усіх військових з країн НАТО протягом останніх трьох років.

Зараз дивляться

Про те, як може змінитись Організація північноатлантичного договору за умов, коли США змінюють свою зовнішню політику, та чи зможе Європа самотужки впоратись із тими викликами, які зустрічає на власному континенті – читайте на Фактах ICTV.

Чи справді США Трампа підриває НАТО і кидає Європу

Заяви Дональда Трампа щодо того, що європейські союзники Альянса мають значно збільшити видатки на оборону, на кшталт того, як це робить Польща, вже мають свій відгук в Європі. Так, нещодавно генсек НАТО Марк Рютте оголосив, що на найближчому саміті Альянсу країни будуть обговорювати підвищення обов’язкового оборонного внеску, що, як очікується, буде значно вище, ніж 3% від національного ВВП країн-членів. Протягом останніх років цей показник становив лише 2%, втім навіть і його виконували далеко не всі держави-учасники.

За словами політолога Володимира Фесенка, навряд чи сьогодні у Трампа є якийсь довготривалий проєкт щодо НАТО, а, скоріш, “є тенденція”.

– Тенденція більш прохолодного і критичного ставлення до Європи, як такої. І це, безумовно, підриває ту саму євроатлантичну солідарність, на якій тримається НАТО. Отут і є проблема. Плюс переорієнтація безпекових пріоритетів США з Європи на Східну Азію та Тихоокеанський регіон, про що свідчить і нещодавно опублікована нова зовнішня політична і безпекова стратегія США, – пояснює він.

Як пояснює експерт, такий розворот Сполучених Штатів був майже неминучим і міг статись за будь-якого президента США, про що казали й інші аналітики та оглядачі. Втім особливістю Дональда Трампа стало те, що американський лідер має скептичне і негативне ставлення до НАТО та його ефективності.

– Безумовно, це може певною мірою девальвувати, знизити значення НАТО як безпекового союзу. Це не відбудеться одномоментно і відразу. Показовим, я думаю, буде саміт НАТО, який відбудеться влітку.

Втім я думаю, до цього моменту і на цьому саміті буде якось більш зрозуміло, яким буде ставлення США до Альянсу. Можливо, поступово США при Трампі почнуть занижати свої зобов’язання в НАТО, можливо, виведуть частину військ. Тобто, можуть бути певні зміни всередині НАТО, – вважає аналітик.

У такому випадку, безумовно, виникне проблема із тим, а чи залишаться США реальною силою, яка може гарантувати безпеку європейських країн в разі виникнення якихось військових конфліктів, особливо з боку Росії. Втім враховуючи непередбачуваність Трампа та його загравання з Москвою, наразі чіткої відповіді на питання щодо ролі США у Альянсі немає, каже Фесенко.

Разом з тим, переконаний експерт, трансформація НАТО буде відбуватись в будь-якому випадку, враховуючи виклики у світі, які виникли протягом останніх років – з боку Росії, з боку Китаю та з боку поточної політики США.

– Якісь трансформації, можливо навіть деформації всередині НАТО можуть відбутися. Проте паралельно цим процесам з високою вірогідністю будуть відбуватися і зворотні процеси. Як ми вже бачимо, європейські країни НАТО будуть посилювати власну взаємодію і посилювати обороноздатність європейських країн, – вважає політолог.

Військові навчання НАТО в Арктиці / Getty Images

На його думку, у блоці може розпочатись формування так званої безпекової автономії європейського сегменту НАТО, внаслідок чого ті коаліції, які вже зараз формуються навколо підтримки України, можуть стати таким форматом, який дозволить зміцнювати єдність, кооперацію та взаємодії європейських країн всередині Альянсу. І це дозволить їм співпрацювати навіть за умов, навіть якщо роль США буде менша.

Втім цей шлях ще довгий, оскільки на ньому доведеться запровадити чимало змін. Зокрема, вважає Фесенко, Європі доведеться посилити технологічний сегмент, супутниковий сегмент. Також потрібно буде думати про системи ракетної зброї і протиракетного озброєння, а також створення загальноєвропейської системи ППО, що має дати незалежність від сучасних систем протиповітряної оборони, провідну роль в чому посідають США.

– Подібних питань багато, але будуть розвиватись два поступових процеси: зменшення ролі США в забезпеченні безпеки Європи і водночас посилення ролі європейського сегменту НАТО. Хтось навіть говорить про те, що замість НАТО виникне ETO – European Treaty Organization. Але, думаю, поки що зарано робити такі прогнози. Втім те, що всередині НАТО Європа стане поступово більш автономною, це досить вірогідно, – вважає експерт.

За словами Фесенка, в межах створення подібних європейських оборонних альянсів і посилення цієї європейської безпекої співпраці може виникнути шанси і для України, яка має приєднатись до подібних союзів і посилити свою координацію у питаннях безпеки, насамперед, з європейськими країнами.

Яскравим прикладом сьогодні є Коаліція охочих, яка активно почала розбудовуватися у зв’язку з відходом США з провідних ролей у НАТО та Європі.

Подібний формат взаємодії може стати для України певною альтернативою членства в Альянсі.

Чи існують альтернативи НАТО

Альтернативою, про яку відновились розмови останнім часом, є Збройні сили Європи. Про них нещодавно згадував, зокрема, і президент Володимир Зеленський, який закликав європейських партнерів діяти активніше паралельно із тим, як США змінюють свій вплив в Європі.

Також існують міжнаціональні та регіональні союзи, всередині яких країни також підписують безпекові зобов’язання чи то договори про співпрацю у сфері оборони.

Втім політолог і голова Громадської ліги Україна – НАТО Сергій Джердж каже, що сьогодні немає повністю життєздатних альтернатив таким блокам, як Північноатлантичний альянс.

– Двустороннє, багатостороннє співробітництво, воно може бути і позитивно розглядається, якщо укладаються якісь угоди. Це все позитив, але річ у тім, що ці союзи не випробовані часом і невідомо, як вони будуть працювати (в разі серйозних викликів, – Ред.), – каже він.

Джердж нагадує, що раніше в Україні була популярною думка про те, що за умов, коли членство в НАТО для української держави не здобути, то альтернативою може стати Балто-Чорноморська вісь, що мало б стати альтернативною потужною структурою.

– Справа в тому, що всі ті країни, які входили б в Балто-Чорноморську вісь, або з якими ми потенційно хочемо створити там якісь альянси, вони всі члени НАТО. Вони там (в Альянсі, – Ред.) себе чудово почувають і накриті безпековою парасолькою, що дає їм можливість паралельно розвивати якісь двосторонні стосунки, – пояснює експерт.

Втім одним з найважливіших факторів є те, що НАТО, на відміну від інших потенційних альтернативних альянсі, має працьований механізм за понад 70 років існування, в рамках якого були розвинуті різноманітні протоколи взаємодії, плани, взаємосумісність, стандарти тощо. Все це надбання стало можливим не за один день, а формувались протягом десятків років.

– І цей військовий інструмент, дійсно, який напрацьований, який є, він існує, він може працювати, це очевидно. А буде створено якесь об’єднання з декількох країн, там навіть поважних. Наскільки воно буде працювати? Чи будуть ці країни вкладатися в безпеку, як вони будуть діяти? Чи, умовно, вийшлють нам гуманітарну підтримку і на цьому все закінчиться? Тут, здається мені, це не найбільш оптимальний шлях для нас, – каже експерт.

Чи здатна Європа самостійно постояти за себе

Іншим питанням, яке виникає в разі розгляду подібного територіального об’єднання в Європі, є те, чи спроможні будуть власне самі європейські країни постояти за себе в разі, наприклад, збройного конфлікту.

На думку політолога Фесенка, наразі Європа не може стати самостійною силою у випадку, якщо сам-на-сам зіштовхнеться із Росією.

– Якщо це звичайна війна, конвенційна війна, для допомоги України, то тут, думаю, ще зможуть.

Але все рівно буде потрібна певна допомога з боку Сполучених Штатів, тому що зараз навіть основа спільного європейського військового контингенту НАТО – це американські війська. І якщо вони будуть зменшуватись, треба буде тоді посилювати власний європейський контингент спільних військ НАТО, – пояснює він.

На сьогодні Європа не може самостійно замінити такі безпекові елементи як система ППО та супутниковий зв’язок, який безпосередньо залежить від провідного гравця – США.

Так, у Європі є щонайменше дві країни, які мають ядерну зброю та можуть поширити свою безпекову парасольку на інші держави континенту. Втім ядерний арсенал тієї ж Франції неможливо порівнювати із тим, що має Росія, а дискусії про те, як Парижу поширити свою ядерну парасольку на інших союзників по НАТО, лише розпочались із заяви президента Еммануеля Макрона.

Фото: Getty Images

Водночас ядерний запас Великої Британії взагалі перебуває у підваженному стані, оскільки багато в чому британська ядерна зброя залежить від Сполучених Штатів – як у питанні носіїв, які обслуговують американські фахівці, так і у питанні навігації та координації ударів, що теж залежить від США.

– Я думаю, що повністю поки що замінити (США, – Ред.), на жаль, неможливо. Особливо це стосується ядерного щита НАТО. Є Франція, але не дай Бог, звичайно, якщо почнеться ядерна війна, то тут вже загальні обсяги ядерних арсеналів не так будуть критичні, і це може дуже швидко віийти з-під контролю.

Але тим не менш, навіть з точки зору стримування, то однієї ядерної зброї Франції недостатня для того, щоб стримувати Росію, а Велика Британія значно пов’язана з Сполученими Штатами, – каже він.

Втім якщо казати виключно про конвенційні війни, то протягом останніх років Європа значно посилила свою обороноздатність і наразі європейці разом із Україною здатні протистояти Росії, вважає Фесенко.

– Росії навіть важко буде вести війну одночасно проти європейських країн НАТО і проти України, якщо разом ця війна буде відбуватися. Але тоді виникне спокуса для росіян застосувати ядерну зброю. Тому потрібне посилення систем ППО, систем ПРО, систем раннього сповіщення для того, щоб стежити за балістичними ракетами тощо. Поки що, на великий жаль, повною мірою Європа себе самостійно захистити не може, – вважає політолог.

На думку експерта, сьогодні Європі “потрібен час час і більш активні, більш рішучі дії”, щоб самостійно забезпечити власну безпеку.

Територіальні конфлікти всередині НАТО

Після перемоги Дональда Трампа на виборах стало зрозуміло, що США тепер не просто будуть зменшувати свою роль в Європі. Ба більше, в очільника Білого дому з’явились територіальні претензії до країн, які перебувають в одному з Америкою військово-політичному блоці.

Чинний американський лідер після вступу на посаду регулярно зазіхав на територію Канади, яку оголошував 51 штатом США. Також він висував претензії щодо Гренландії, яка є автономною установчою державою в складі Данії, яка, як і Канада, є членом НАТО.

Територіальні конфлікти між країнами Альянсу не є чимось новим. Так, наприклад, Греція та Туреччина, які є членами союзу, є давніми противниками у питанні територій півночі Кіпру, що були окуповані турецькими військами з 1975 року. Або ж до таких конфліктих територій можна віднести Гібралтар, що є містом та британською заморською територією, щодо якої є суперечки з Іспанією.

Втім на думку українського політолога Володимира Фесенка такі розбіжності у територіях сьогодні не грають ключової ролі між членами Альянсу. І претензії Трампа до Канади чи Гренландії можуть так і залишитись на рівні риторики, не супроводжуючись якимись військовими діями.

Значно більші проблеми можуть створити такі члени НАТО, як Словаччина чи Угорщина, які хоч і входять до складу блоку, але регулярно підіграють Кремлю, який розв’язав війну з Україною і є офіційною загрозою для країн Альянсу.

Фото: Getty Images

– Більше небезпеки не в цих проблемних питаннях територій, а в тому, що є країни Європейського Союзу і НАТО, які зараз відверто орієнтуються на Росію і можуть підривати і євроатлантичну солідарність, і солідарність в середині Європи: Угорщина і Словаччина, – каже експерт.

За його словами, саме ці країни можуть заблокувати результативні дії 5 статті Статуту НАТО, якщо розпочнуться безпосередній військові дії проти однієї з країн союзу.

– Буде якийсь напад, наприклад, на країни Балтії. Там вже є війська НАТО і бойові дії почнуться самі собою. Але політично, щоб забезпечити роботу всієї машини НАТО, як цілісного блока, отут може виникнути проблема, оскільки навіть одна така країна, як Угорщина, може заблокувати якісь спільні рішення, – пояснює він.

Відповідно, дії таких країн можуть створювати нові виклики для функціонування військово-політичного блоку в екстренних ситуаціях, а тому в Брюсселі, де розташована штаб-квартира Альянсу, необхідно буде оперативно реагувати та ухвалювати рішення у випадку, коли одна з країн блокує 5 статтю НАТО.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
На виборах у Румунії перемагає проросійський кандидат, але буде другий тур – екзитполи
Европейская правда
2025-05-04T19:01:55Z
Фаворит виборів у Румунії обіцяє дати владу "дискваліфікованому" Джорджеску
Европейская правда
2025-05-04T18:54:11Z
Убивця двох своїх дітей скоїв напад на головного опозиціонера країни
ТСН
2025-05-04T18:48:25Z
Дехто блокує шлях України в ЄС, щоб мати кращі місця на трибуні на Червоній площі, – Зеленський
24tv
2025-05-04T18:46:14Z
Зеленський повідомив подробиці зустрічі з президентом Чехії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T18:42:21Z
Трамп заявив про готовність у певний момент знизити тарифи для Китаю
УкраинФорм
2025-05-04T18:37:40Z
Трамп заявив, що прагне повної ліквідації ядерної програми Ірану
УкраинФорм
2025-05-04T18:36:52Z
"Озброїти Україну до зубів": відомий пастор опублікував заяву про підтримку Києва
24tv
2025-05-04T18:36:44Z
Блогерка Алхім обурила тим, що закотила очі після прохання заспівати українською
Комсомольская правда
2025-05-04T18:40:58Z
Ziferblat поїхали на Євробачення, скандал навколо Білоуса триває: головні події тижня в шоубізі
24tv
2025-05-04T18:30:10Z
"Мені страшно, чесно": Кравець розповіла, що робить зі своїм обличчям і тілом
GlavRed
2025-05-04T18:27:26Z
Андре Тан назвав найкращі кольори літа 2025: їх захочуть носити всі
24tv
2025-05-04T18:15:11Z
Подружки Аріель: ШІ показав діснеївських принцес в образі русалок
24tv
2025-05-04T17:36:56Z
"Окрім вітру і темряви немає нічого": Біблів зізналася, чому схвалює бронь артистів
GlavRed
2025-05-04T17:27:09Z
Церква в Німеччині провела богослужіння за мотивами "Зоряних воєн"
Европейская правда
2025-05-04T17:13:34Z
Зірка "Ліги сміху" Ганін заявив, що зустрічається з іншими дівчатами, маючи стосунки: "Це не зрада"
TSN
2025-05-04T17:06:08Z
Для тих, хто шукає нову залежність: 4 серіали від Netflix, які затягують із першої серії
24tv
2025-05-04T16:03:12Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Чи можна оформити у власність город, яким ви користуєтесь
24tv
2025-05-04T19:06:42Z
Рівно два роки тому Україна вперше збила "незбивну" російську ракету "Кинджал": деталі операції
Фокус
2025-05-04T19:06:20Z
Виховують окупантів: у Росії влаштували цинічний парад "перемоги" за участі першокласників
24tv
2025-05-04T19:06:07Z
Приз – пів мільйона: в Україні відзначать найкращого вчителя математики
24tv
2025-05-04T19:00:59Z
Навіть у бомбосховищах: школи почали масово перевіряти на українську мову
Хвиля
2025-05-04T19:00:46Z
Ізраїльські розробники представили нову крилату ракету Wind Demon класу «повітря-поверхня»
InternetUA
2025-05-04T18:58:04Z
Жінка купила сукню Loius Vuitton у секонд-генді, а згодом була шокована справжньою ціною
Фокус
2025-05-04T18:36:14Z
Жорін: Держава не готова до кількості ветеранів, яка з’являється
ТСН
2025-05-04T18:33:13Z
Надходження від реструктуризованих кредитів зросли у 2,5 раза з 2022 року - Фонд гарантування
УкраинФорм
2025-05-04T18:51:14Z
Після індексації пенсій частина жителів Запоріжжя втратить субсидію на оплату комуналки: хто залишиться без виплат
Политека
2025-05-04T18:31:23Z
Шахраї від імені Ощадбанку попереджають про "борги" — деталі
InternetUA
2025-05-04T18:28:19Z
В уряді розповіли, чи можливо зараз підвищити зарплату учителям
24tv
2025-05-04T18:24:36Z
Українці отримують повідомлення про борги в одному банку: яка причина
GlavRed
2025-05-04T17:27:20Z
Гендиректору NVIDIA підвищили зарплату вперше за 10 років
24tv
2025-05-04T17:24:01Z
Чи змінився податок при картковому переказі у травні
24tv
2025-05-04T16:33:42Z
Перерахунок пенсії: що робити, якщо рішення Пенсійного фонду не влаштовує
24tv
2025-05-04T15:48:44Z
АРМА реалізовує арештоване білоруське скло
УкраинФорм
2025-05-04T15:00:21Z
У Херсоні внаслідок атаки російського дрона поранена жінка
УкраинФорм
2025-05-04T18:51:00Z
Поліція Франції врятувала батька криптовалютного мільйонера, викраденого заради викупу
Европейская правда
2025-05-04T16:55:27Z
Жінка втратила 38 тисяч гривень, повідомивши дані банківської картки псевдобанкіру
InternetUA
2025-05-04T16:28:09Z
На Закарпатті прикордонники натрапили на моторошну знахідку
24tv
2025-05-04T16:03:46Z
На Закарпатті виявили тіло поблизу кордону: що стало відомо про загиблого
ТСН
2025-05-04T15:36:11Z
На Харківщині внаслідок російських артобстрілів виникли масштабні лісові пожежі
УкраинФорм
2025-05-04T15:27:55Z
Загрожує ескалацією: Індія вперше за 65 років перекрила воду через греблю Багліхар
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T15:22:03Z
Була у квартирі, в яку влучив "Шахед": у Києві з пожежі врятували 17-річну кішку
24tv
2025-05-04T15:09:27Z
В Грузії затримали двох громадян України, підозрюють у наркозлочинах
Европейская правда
2025-05-04T15:09:23Z
Не просто бабусин напій: навіщо пити компот щодня
Знай
2025-05-04T18:51:13Z
Три дії, які треба робити у ліжку для кращого сну: поради психіатра
Gazeta UA
2025-05-04T18:36:45Z
Як зміцнити імунітет і рідше хворіти
360ua.news
2025-05-04T18:03:09Z
Чому не можна сміятися перед сном: запам'ятайте це
24tv
2025-05-04T16:12:03Z
Два овочі для контролю цукру – як їх правильно додавати в раціон
24tv
2025-05-04T16:03:43Z
Пластикові частинки в організмі людини: непомітна, але смертельна загроза
360ua.news
2025-05-04T16:03:16Z
У Празі відбудеться масштабна конференція щодо відновлення у сфері охорони здоров'я України
УкраинФорм
2025-05-04T15:42:49Z
Натуральний ключ до здоров’я кишківника та суглобів
360ua.news
2025-05-04T15:03:08Z
Імунотерапія відкрила шлях до безопераційного лікування раку прямої кишки
360ua.news
2025-05-04T14:33:23Z
Головна помилка при посадці картоплі: що потрібно зробити з ґрунтом заздалегідь
Telegraf
2025-05-04T18:30:34Z
Чим відмити сильну іржу у ванній: давно забутий, але дуже хороший спосіб
GlavRed
2025-05-04T18:27:57Z
Перекус на сходах, перевезення сиру і не лише: 10 дивних заборон Франції, за які можуть покарати
24tv
2025-05-04T18:24:44Z
Уже скоро травень принесе приємні несподіванки на роботі 3 знакам зодіаку
24tv
2025-05-04T18:18:58Z
Так не в кожному ресторані приготують: оригінальна спаржа з Дор блю – рецепт Ярославського
24tv
2025-05-04T18:12:50Z
Зірвуть справжній джекпот: чотирьом знакам усміхнеться фортуна
Gazeta UA
2025-05-04T17:09:00Z
Підошва праски знову стане як новенька: найпростіший спосіб її почистити
24tv
2025-05-04T16:45:36Z
Китайський гороскоп на завтра 5 травня: Бикам - розчарування, Собакам - ризик
GlavRed
2025-05-04T16:27:45Z
Куди поїхати в Карпати на один день: дивовижна локація з краєвидами, від яких аж дух захоплює
24tv
2025-05-04T16:21:59Z
Нацгвардійці вибили росіян із позиції на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-05-04T19:03:54Z
Травень буде неспокійним: РФ готує "великий наступ" на одному напрямку
GlavRed
2025-05-04T18:30:39Z
Різко вдарить похолодання з дощами та грозами: синоптики попереджають про небезпеку
GlavRed
2025-05-04T18:27:52Z
“Бавовна” у Криму, зміни біля Покровська та угода про надра: події фронту на тижні
Факти ICTV
2025-05-04T18:07:04Z
Прогноз погоди у Києві на тиждень з 5 по 11 травня: негода насувається на столицю, коли чекати сильних дощів
Политека
2025-05-04T18:00:53Z
Росія зосереджує сили біля Сумської області та готує прорив
Gazeta UA
2025-05-04T18:00:32Z
Україну накриють травневі дощі з грозами: Діденко попередила про холодний фронт
Хвиля
2025-05-04T17:30:37Z
"Це просто метал": захисник Маріуполя розповів про звання Героя України і "Золоту Зірку"
24tv
2025-05-04T17:30:15Z
Похолодання та опади очікуються майже в усіх регіонах України
360ua.news
2025-05-04T17:27:17Z
Зірка українського тенісу вразила ніжними фото з прогулянки перед турніром у Римі
24tv
2025-05-04T18:51:42Z
Рома у зоні Ліги чемпіонів: гол Довбика приніс "вовкам" важливу перемогу у Серії А
24tv
2025-05-04T18:37:56Z
Юнацька збірна України з футболу програла грекам на старті Турніру розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-04T18:36:11Z
Мареска: Ліверпуль показав, чому він виграв Прем'єр-лігу
Football.ua
2025-05-04T18:34:26Z
Антоні голом у компенсований час допоміг Бетісу вирвати звитягу над Еспаньйолом
Football.ua
2025-05-04T18:31:08Z
Дебютний трофей Гаррі Кейна: Баварія достроково стала чемпіоном Німеччини 2024-2025
24tv
2025-05-04T18:30:10Z
Гол Довбика приніс Ромі перемогу над Фіорентиною
Football.ua
2025-05-04T18:12:40Z
Зірковий боксер висловив впевненість у перемозі над абсолютним чемпіоном світу
24tv
2025-05-04T18:06:47Z
Кейн виграв перший трофей у кар'єрі
Football.ua
2025-05-04T18:06:18Z
Що таке знецінення? Porsche продали з прибутком у $63 тисяч після всього 2 тисяч миль
Топ Жир
2025-05-04T17:45:38Z
Які цікаві Volkswagen LT можна було побачити на дорогах України
AutoCentre
2025-05-04T17:34:19Z
Чи придбали б ви автомобіль у робота-продавця?
Топ Жир
2025-05-04T16:15:46Z
"Вершина ненадійності": автоблогерка назвала три авто, які варто оминати десятою дорогою
24tv
2025-05-04T14:48:44Z
Land Cruiser 1998 року отримує оновлення через чверть століття
Топ Жир
2025-05-04T13:45:29Z
У Києві помітили потужний спорткар Porsche із рідкісним тюнінгом
Фокус
2025-05-04T12:51:03Z
У США зібрали мотоцикл з колесами від трактора
360ua.news
2025-05-04T12:40:12Z
Бренд, який вирішив відмовитися від заднього скла, тепер має проблеми з камерами заднього виду
Топ Жир
2025-05-04T12:00:55Z
Цей жартівливий підроблений G-Class був проданий за справжні великі гроші
Топ Жир
2025-05-04T10:30:04Z
Ілон Маск створює місто навколо космодрому SpaceX
360ua.news
2025-05-04T18:34:40Z
Telegram отримає нову функцію
InternetUA
2025-05-04T18:07:36Z
6 речей, які краще не робити після придбання iPhone
InternetUA
2025-05-04T17:16:59Z
Як правильно користуватися телефоном на бойовому завданні: поради для військових
InternetUA
2025-05-04T16:31:47Z
May The 4th be with you: найпопулярніші ігри франшизи Star Wars, які варто зіграти фанатам
24tv
2025-05-04T16:27:31Z
Трамп на чверть збирається урізати бюджет NASA, але фінансувати проєкти Маска
InternetUA
2025-05-04T15:54:46Z
Ні краплі кремнію: у Китаї похвалилися, що створили найшвидший у світі транзистор
InternetUA
2025-05-04T15:46:11Z
Чи було життя на Землі старішим, ніж ми вважали? Нове відкриття про LUCA
360ua.news
2025-05-04T15:27:04Z
Хворобу Альцгеймера відтворили в лабораторії: для цього вчені створили унікальний білок
Фокус
2025-05-04T15:21:09Z