MY.UAНовини
Тарифна війна США: кого вдарять нові мита та що це означає для світу
Тарифна війна США: кого вдарять нові мита та що це означає для світу

Тарифна війна США: кого вдарять нові мита та що це означає для світу

США запроваджують митні збори щодо практично всіх держав світу. При цьому під найбільший удар потрапляють держави, що розвиваються, і... давні політичні партнери Вашингтона: ЄС, Японія, Ю. Корея і навіть Тайвань.

Але у списку немає, наприклад, Російської Федерації (хоча базові 10%, ймовірно, введуть). Нелогічно? Аж ніяк.

Суть не у питаннях світової торгівлі, а у логіці багатополярного світу і формуванню власної зони впливу. Давайте розбиратися разом.

Базова ситуація або повторення написаного.

Для початку тезисно повторю рамки, в яких сьогодні діє американська зовнішня політика:

• 1 •

Ключовим суперником на геополітичному полі США сприймають КНР. І тільки КНР. При цьому обидві держави станом на сьогодні взаємозалежні – вони є ключовими торговельними партнерами і є сфери, де американська економіка не обійдеться без китайських постачань, є напрямки, де китайським виробникам буде неможливо розвиватися без імпорту зі США.

• 2 •

Йде трансформація світової економіки. Де, з одного боку, різко зростає значущість володіння знаннями технологіями, а з іншого – є необхідність у створенні нової виробничої бази (на новому технологічному рівні). У рамках цього процесу держави світу розпадаються на 3 групи: ядро (володіють технологіями і виробничою базою), напівпериферія (культура виробництва на чужих технологіях), периферія – все інше. Причому для периферії варіантів розвитку не залишається – навіть варіант продажу «дешевої робочої сили» перестає бути механізмом економічного ривка.

• 3 •

Перелічені вище процеси ведуть до трансформації світової політичної системи. Точніше, її деконструкції. І тут є кілька варіантів поведінки. Для геополітичних лідерів (або претендентів на лідерство) вибір складається з двох опцій. Або намагатися акумулювати ресурси, оптимізувати витрати, не звертаючи уваги на обмеження старої системи. А, найчастіше, цілеспрямовано руйнуючи їх.

Або, навпаки, максимально довго використовувати можливості старої системи для свого посилення, не створюючи при цьому зайвих точок напруженості у відносинах з іншими державами. Китай, поки що, обирає другу модель поведінки. А ось США давно обрали першу (згадайте вихід з Афганістану, зміну механізмів науково-технічного співробітництва навіть із найближчими союзниками, стимулювання створення регіональних коаліцій замість своєї присутності). Просто за Трампа вибір став очевидним і публічним.

При цьому обидва претенденти на світове лідерство (чи то пак, майбутні полюси світу) активно формують (або намагаються сформувати) свою зону впливу, не вступаючи поки що у пряму конфронтацію один з одним. Принаймні, військову. Знову нелогічна теза? Аж ніяк – давайте з погляду перелічених трьох вступних оцінимо тарифні війни Трампа.

Логіка тарифних війн

Перше, що впадає в око при оцінці тарифів – дві категорії країн, щодо яких мита не такі великі. Це економічно слабкі держави (периферія, якій у Вашингтоні відводять роль сировинної бази), а також країни Південної Америки. Останнє важливо, оскільки США намагаються на новому витку відродити доктрину «Америка для американців» або доктрину Монро. Тобто посилення своїх позицій «в обох Америках» поєднану з певного роду політичним ізоляціонізмом щодо решти світу.

У цю логіку, до речі, вкладається попередній тиск на Мексику і Канаду (які не згадані у новому списку). Перша – потенційний регіональний лідер, який може створити конкуренцію США у розширенні впливу на Латинську Америку. Друга – загроза політиці ізоляціонізму і конкурент у перегонах за технологіями. Трампу потрібні «слухняні» Америки.

Друге – досить високі тарифи щодо держав, які прийнято вважати партнерами США. Насамперед це країни ЄС. І тут логічно – для Сполучених Штатів вкрай не вигідне перетворення Європейського Союзу на ще один геополітичний полюс. Складальний цех, технологічно зав'язаний на США – заради Бога. Конкурент у політиці та технологіях – категорично ні. Європі відводиться роль «напівпериферії».

Нові мита покликані стимулювати перенесення низки європейських виробництв (насамперед технологічних) у США, водночас залишаючи державам ЄС витрати з підтримки регіональної стабільності. До цієї ж групи держав можна віднести Японію, Південну Корею, Швейцарію, Малайзію, Індонезію, Індію.

Підхід аналогічний – спроба перетягнути технологічні виробництва «в обмін» за «парасольку безпеки», що йде. Мита щодо Тайваню можна назвати, швидше, стимулом до евакуації технологічних виробництв на територію США (як це робить TPMC). Вашингтон, природно, продовжує говорити про захист острова.

Але, з огляду на те, що серед місцевої спільноти немає консенсусу в питаннях незалежності і є впливові партії, які виступають за возз'єднання з КНР, єдиний механізм «захисту від Китаю» - окупація. Це не підходить, значить треба стимулювати процес перенесення технологій і виробництв на свою територію.

Третє – держави, які залишаються ключовими партнерами США для забезпечення присутності в ключових регіонах. Це Велика Британія, Австралія, Нова Зеландія, Ізраїль. А також можливі партнери Вашингтона.

Мита щодо КНР йдуть «окремою графою». З одного боку, це початок торгової війни між країнами. З іншого – запрошення Сі до діалогу на умовах Трампа. І я не здивуюся, якщо після американсько-китайського саміту, значна їх частина може бути переглянута.

Росія, «вісь зла» і потенційні партнери – дивовижна щедрість Трампа.

Почати варто з низьких мит для Туреччини, Єгипту, ОАЕ та низки інших держав. В умовах оптимізації своєї присутності в низці регіонів, Вашингтону потрібні «противаги» – держави, здатні стримувати посилення інших. Туреччина і Єгипет – це Близький схід. Точніше, Туреччина це ще й Чорноморський регіон, Центральна Азія (противага РФ і КНР). ОАЕ – країни Перської затоки. Ну і питання в необхідності існування території обміну технологіями, якою Емірати де-факто вже є.

Росія та Іран – дещо інша логіка. Вашингтон не сприймає Москву як потенційного претендента на світове лідерство. Та й у Кремлі це розуміють. Натомість Росія важлива для США як партнер з контролю за Арктикою, джерело ресурсів і партнер зі стримування одночасно КНР і ЄС. Іран – приблизно той самий функціонал щодо КНР і Туреччини у Центральній Азії. Але лише у разі укладення нової «ядерної угоди». До речі, у процес переговорів як посередник активно хоче увійти Москва.

Що це означає для нас?

Тарифна війна Трампа (точніше війна за економічні ресурси, до яких відносяться і технології, і виробництва, і логістика) в умовах працюючої системи міжнародних відносин закінчилася б, не розпочавшись.

Але коли світову систему де-факто вже зруйновано, кожна з держав намагатиметься шукати свої механізми виходу із ситуації, що склалася. Тобто частина партнерів наполягатиме на дзеркальній відповіді, а частина намагатиметься домовитися, йдучи на деякі поступки.

Що, до речі, несе ризики, зокрема й цілісності ЄС. Але у будь-якому разі, навіть посіявши хаос, Вашингтону вдасться сформувати якусь подобу зони свого домінування. Куди увійдуть обидві Америки і низка європейських країн.

Так само як це призведе і до зміцнення зони впливу КНР – Пекін використовує ситуацію, що склалася, для демонстрації своєї політики як адекватної і передбачуваної альтернативи фонтану ідей від нової американської адміністрації.

Для Європейського Союзу це виклик. ЄС змушений буде розв'язувати одразу кілька, тривалий час відкладених завдань. Зокрема:

  1. Власної позиції на світовій арені. Тобто реалізації підходу автономізації європейської політики.
  2. Але успіх за п. 1 без трансформації системи ухвалення рішень на рівні Союзу неможливий – група держав, що виробляє політику через консенсус, не може демонструвати швидку реакцію на зовнішні виклики. Тобто ЄС стикається з необхідністю розглянути, як мінімум, відкладену 8-9 років тому ідею «Європи різних швидкостей».
  3. Не допустити створення «внутрішніх коаліцій», які б були провідниками інтересів претендентів на глобальне лідерство. Або зводити до мінімуму вплив подібних «союзів» на загальноєвропейську політику. Йдеться як про проєкт «Тримор'я» (як проєкцію американських інтересів), так і про вибудовувану Китаєм вісь Румунія-Угорщина-Сербія. А також формування Туреччиною своєї зони впливу у Чорноморському регіоні (як мінімум до трансформації політики щодо Туреччини).
  4. Перегляд програм співпраці з ключовими партнерами поза США. Йдеться про країни Близького Сходу, Туреччину, Єгипет, Японію, Південну Корею та Індію.
  5. Вироблення власних (відв'язаних від позиції США) політик реагування на виникнення та посилення нових міжнародних коаліцій. Наприклад, БРІКС.

Таким чином, Україна опиняється в точці, де сходяться одразу кілька зон нестабільності. А саме:

  • Пошук Вашингтоном підходів до РФ щодо стримування КНР.
  • Формування регіональних європейських коаліцій і зон співробітництва: зона турецького впливу, вісі, що вибудовуються КНР, проєкт Тримор'я.
  • Загальний перегляд підходів до внутрішньої і зовнішньої політики країнами ЄС.
  • Формування сірої зони між сферами впливу КНР і США.

При цьому Україна поки що розглядається оточенням Трампа як країна периферії – тобто джерело ресурсів, яке може виконувати деяку роль противаги РФ. Незавидний, з погляду майбутнього, функціонал.

Але якщо подивитися на написане вище, регіональна система безпеки, система міжнародного співробітництва фактично зруйнована. І США не є архітектором нової. Є відразу кілька потенційних центрів сили і процесів формування нових систем.

Йдеться про регіональні союзи, позицію Туреччини, «Старої Європи» і тієї ж Польщі як драйвера проєкту «Тримор'я». Тобто за наявності активної, раціональної і у міру цинічної політики, Україна має шанс вибудувати систему власної співпраці у регіоні. Що дає шанс у майбутньому покинути зону «периферії» світової системи.

На жаль, але часу на це у нас не так багато = максимум 5-6 років.

Джерело матеріала
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
Стало известно, будет ли Трамп присутствовать на саммите НАТО
Корреспондент
Решение G7: арестованные активы не вернутся РФ до выплаты репараций Украине
Европейская правда
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
США, Великобритания и ЕС раскрыли операцию ГРУ против Украины
Корреспондент
Совет ЕС 27 мая обсудит лишение Венгрии права голоса в Евросоюзе
Европейская правда
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
Валерий Харчишин признался, общается ли с бывшими и что им оставил: "Ушел в носках"
TSN
Алла Пугачева неожиданно обратилась к Юрию Рыбчинскому в его юбилей
TSN
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
Шишка под кожей: когда это опасно?
UAToday
Малоподвижный образ жизни может уменьшать мозг - исследование
Корреспондент
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Гороскоп на пятницу 23 мая 2025 года
UAToday
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
Тельцам следует показывать свои преимущества, а Скорпионам следует позволить себе радоваться: астрологический прогноз на рунах на 19 мая 2025 года
TSN
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
23 мая: церковный праздник сегодня, что нельзя давать в долг в этот день
UAToday
В России дроны атаковали химический завод - соцсети
Корреспондент
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
Генштаб рассказал о ситуации с боями на фронте
Корреспондент
Оккупанты планируют снести 10 тысяч частных домов в Мариуполе
Корреспондент
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
Шахеды долетели до западных областей
Корреспондент
Россияне атаковали дроном женщину на Запорожье
Корреспондент
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
Мужчина получил повестку и с 2023 года скрывался от мобилизации: как это закончилось
TSN
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
Стефанишина: ЕС не закрывает рынок для украинских товаров
Корреспондент
В Украине стремительно дорожают яблоки
Корреспондент
"Рынок ЕС остается открыт для украинских товаров": Стефанишина о договоренности с Брюсселем
Европейская правда
Как аграрий из Киевской области спас свой бизнес после российского наступления
TSN
В Украине цены на популярную ягоду бьют рекорды: эксперт объяснила, что будет со стоимостью дальше
TSN
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
Xiaomi представила свой самый большой флагманский планшет
Корреспондент
AMD представила новую бюджетную игровую видеокарту
Корреспондент
Ученые обнаружили мощную силу, которая изнутри разрывает целый континент
UAToday
Фермер выкопал на собственном поле 150 тонн золота, но не получил ничего — что произошло
TSN
"Ядерная зима" в случае войны России и США: ученые просчитали сценарий
TSN
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
Peugeot-Citroen выпустила сверхдешевый электрический кроссовер в Китае
Корреспондент
Tesla начала принимать Cybertruck на обмен
Корреспондент
Mazda представила в Китае спортивный седан для молодежи
Корреспондент
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
НБА, плей-офф: Оклахома одержала вторую победу над Миннесотой
Корреспондент
Плей-офф НХЛ: уверенная победа Флориды над Каролиной
Корреспондент
Довбик сообщил, когда сможет снова выйти на поле после травмы
Корреспондент
Чемпион WBA спрогнозировал результат реванша между Усиком и Дюбуа
Корреспондент
Стала известна причина, почему Модрич уходит из Реала
Корреспондент