MY.UAНовини
Трампономіка 2.0. Цього разу під ударом увесь світ
Трампономіка 2.0. Цього разу під ударом увесь світ

Трампономіка 2.0. Цього разу під ударом увесь світ

Трампономіка 2.0. Цього разу під ударом увесь світ

Дональд Трамп розширив збільшені мита на всю Земну кулю, включно із островами, де живуть лише пінгвіни. Оголошені Білим домом митні тарифи перевищили всі найсміливіші очікування та посіяли зрозуміле занепокоєння. Світ готується до глобальної рецесії, але панікувати рано.

Різка зміна курсу

Пояснення методології встановлення тарифів від адміністрації Трампа принципово зміщує акцент у мотивах тарифної війни США. Основна її мета тепер — змістити існуючі торгові баланси на користь Штатів. Країни, які мали додатне сальдо торгівлі з США (тобто продавали їм більше, ніж купували у них), отримали ставки, що становлять половину від співвідношення частки США у їхньому загальному експорті. Країни ж, що мали із США від'ємне або умовно рівне сальдо зовнішньої торгівлі, отримали фіксовані плюс 10%. Що, на переконання укладачів формули, має зрештою звести дефіцит зовнішньої торгівлі США до нуля.

Нагадаємо, на початках метою тарифної війни було стимулювати повернення американських виробників додому. Ми вже пояснювали, що основний продукт США — послуги, на виробництві яких і сконцентрувався внутрішній ринок, виробництва товарів натомість переносилися до інших країн із дешевшою робочою силою та логістично ближчою сировиною, передусім до Канади, Мексики та Китаю. Тож попередній задум Трампа полягав у перенесенні цих виробництв назад до США.

Та всі ми свідки, якраз найближчі Канада і Мексика уникнули чергового підвищення мит, і не тому, що вже отримали надбавку у 25% на ввезення всіх товарів. Адже потім адміністрація Трампа уточнила, що підвищене мито застосовуватиметься лише для товарів поза торговою Угодою між Сполученими Штатами, Мексикою та Канадою (USMCA). Угодою ж при цьому охоплені дуже місткі сектори — сільське господарство, автомобілебудування, фарма, ІТ тощо. Тож ці дві країни зрештою уникнули найгіршого сценарію, за якого розвалювалися всі існуючі ланцюги спільного виробництва та закривався основний ринок продажів, а США вже не так бояться ризиків товарного дефіциту на основні продукти споживання.

Натомість на перший план у тарифній війні вийшла боротьба із дефіцитом зовнішньої торгівлі, який у Штатах становить майже 4% ВВП і є постійним ще з 70-х років минулого століття. За хронічно від'ємних показників відчуття ошуканості зрозуміле. Як і ворог. Його Трамп визначив ще під час свого першого президентства, зауваживши, що частка Китаю у зовнішньоторговельному дефіциті Штатів із початку нульових впевнено зросла від п’ятої частини до половини. Мита підвищили ще тоді.

На 2024 рік частка товарів, що надходили до США без мит, у Мексики становила 99,9%, у Канади — 98,2, а у Китаю вже лише 38%. Але драконівськими мита не були, середній тариф на китайські товари, з урахуванням обсягів торгівлі, однаково ледь сягав 3%. Звісно, це відчутно більше за 0,12% у Канади, але з нинішніми 54% не порівняти.

Однак на торговий дефіцит жорсткіші умови для Китаю не вплинули, він зростав і надалі, бо китайські товари на американських полицях радо замістив імпорт з інших країн, зокрема з В'єтнаму, Південної Кореї та Індії.

Наступ широким фронтом

Тож цього разу Трамп пішов широким фронтом, ні про кого не забувши. Мита загалом накладені на 180 країн світу, з них 60 — отримали ставки, вищі за «універсальні» на 10%.

Власне, масштабність упровадження нових митних тарифів і викликає чимале занепокоєння у світі, аж до розмов про глобальну рецесію і порад американцям від цілком притомних аналітиків робити запаси мила та зубної пасти. Паніка зрозуміла: прогноз з урахуванням такої кількості країн, товарних операцій, виробничих ланцюгів і можливих дзеркальних відповідей неможливий навіть у часи активного використання ШІ.

Утім, дещо вже зараз ясніше ясного — основний удар США завдали по другій економіці світу.

Після впровадження 54% мит тільки прямі втрати Китаю від обмеженого доступу на ринок США можуть сягнути 510 млрд дол. Товари, за якими буде зафіксований найбільший мінус, ми змоделювали з допомогою Observatory of Economic Complexity (див. рис. 1). Як бачимо, це не сировина, а перелік доволі специфічної готової продукції, покупців на заміну для якої варто шукати лише у зрілих економіках, а зважаючи на китайські обсяги — у великих зрілих економіках. Тож навряд чи Китай зможе швидко й без проблем знайти заміну Штатам і точно матиме чималий клопіт. Особливо якщо на внутрішньому ринку у тебе наразі дефляція та спад попиту.

Китайські економісти впевнені, що катастрофи не станеться, у Goldman Sachs тим часом уже спрогнозували скорочення ВВП Піднебесної на 1,7%, зменшення загального експорту — на 4,5, а експорту до США — на 30%. Гіркого присмаку додає той факт, що чимало китайських виробників ще напередодні виборів у США почали переносити виробництва до В'єтнаму та Таїланду, але після того, як В’єтнам отримав мито у 46%, а Таїланд — у 36%, ці інвестиції виявилися марними.

Охочих замінити сам Китай у Штатах було б немало, але не всі вони відтепер у рівних умовах. З країн, які могли б доволі швидко вийти на американський ринок із аналогічними товарами (див. рис. 2), лишилися тільки Мексика та Канада, яким повернули USMCA.

Тож поки Східна Азія на чолі з Китаєм слабшатимуть, Північна Америка вочевидь ставатиме сильнішою.

Вплив на ЄС не буде таким драматичним, але непомітним його теж не назвеш. З-поміж країн Союзу основним торговим партнером США є Німеччина, до п'ятірки також входять Ірландія, Італія, Франція та Нідерланди. Відповідно, саме ці економіки Союзу найбільше постраждають від впровадження 20% мита з боку США. Німеччина та Італія в основному за рахунок поставок автомобілів, Ірландія — медикаментів, вакцин і хімікатів, Франція та Нідерланди — нафтопродуктів. Обсяги поставок порівняно невеликі, переспрямувати їх на інші ринки буде нескладно, але тимчасовий шок країни однаково відчують: Німеччина в обсязі 156 млрд дол., Ірландія — 71,6 млрд, Італія — 70,5 млрд, Франція — 51 млрд, Нідерланди — 32,9 млрд дол.

А що ж Україна? Будемо відверті, оголошені 10% мита навряд чи суттєво підірвуть українську економіку. Наша торгівля із США завжди була млявою, за рідкісними винятками не безмитною та здебільшого орієнтованою на металургійну продукцію, виробники якої після повномасштабного вторгнення в перманентній кризі. За рештою товарів (як-то рослинна олія, фруктові соки чи шоколад) поставки настільки незначні, що знайти на них інших покупців не буде проблемою. Та не спішіть радіти, світова криза навряд нас омине, адже цілком може знизити попит на український експорт у наших основних партнерів, якщо ті ослабнуть.

Ймовірно, посилиться і тиск з боку великих бізнесів щодо відкриття доступу на місткий і платоспроможний ринок РФ, наразі недоступний для більшості через санкції, але дуже ласий за нинішніх умов.

Торгівля зі Штатами для більшості основних торгових партнерів була ну дуже привабливою — середня ставка мит становила близько 3%, значна кількість товарів постачалася взагалі за нульовими ставками. І для всіх без винятку ці умови вже не діятимуть, що не минеться непомітно.

Глобальний струс

Після останніх митних рішень середня ефективна митна ставка у США з 3% зросте орієнтовно до 22%, за оцінками Bloomberg Economics, а за прогнозом президента Inflation Insights LLC Омайра Шаріфа — від 25 до 30%. Але навіть універсальні 10% — багато, якщо ваша країна активно торгувала з США.

Головний економіст Moody's Analytics Марк Занді зазначив, що нинішнє підвищення мит Штатами цілком порівнюване з імпортними митами, які країна запровадила в 1930-х роках і які сприяли Великій депресії. Наразі економіка США міцніша, тому про депресію не йдеться, але рецесія, тобто тривалий спад економічної активності в усіх секторах, і стагнація (відсутність економічного зростання) — головні наслідки нинішньої митної політики Білого дому, на переконання економіста Moody's.

Економіст Сем Томбс із Pantheon Macroeconomics підрахував, що за інших рівних показник інфляції у США може зрости із 2,8 до 4,8%. Нас такими цифрами не налякати, але для звиклих до стабільності американців це відчутне підвищення, у «ковідну» кризу найвищий зафіксований у США показник інфляції становив 5,6%.

Втім, із часом певна ринкова «компенсація» можлива — за рахунок скорочення обсягів імпорту долар зміцнюватиметься, що в перспективі може дещо здешевити імпорт для американців. Також американські аналітики сподіваються, що місцеві дистриб’ютори, які роками непогано заробляли на безмитних поставках, розділять із споживачами «тарифний тягар» і не закладатимуть у кінцеві ціни всі, пов'язані зі зростанням мит, витрати.

Є сподівання, що намагатиметься пом'якшити ситуацію і Федеральний резерв США, хоча його рішення простими не будуть.

З одного боку, підвищення інфляції вимагатиме від них жорсткої монетарної політики, тобто підвищення ключової ставки. Натомість підтримка економічного зростання та стримування безробіття потребуватимуть, з іншого боку, зниження ключової ставки та режиму монетарного пом'якшення.

Власне, вибір Федеральної резервної системи, крім іншого, визначить глибину глобальної кризи, адже облікова ставка ФРС напряму впливає на фондовий ринок США — букет глобальних компаній. Якщо ставка підвищується, то, з одного боку, зростають витрати компаній на обслуговування боргів, які всі вони мають, а значить, скорочуються прибутки, з іншого — ціни на акції компаній знижуються, адже здебільшого вони прив'язані до прогнозованих майбутніх грошових потоків. Власне, ринки вже відреагували легкою панікою: індекс Dow Jones втратив 2,7%, індекс S&P500 — понад 3,2, індекс Nasdaq — 4%.

Отже, маємо такі фактори, які потенційно можуть розхитати світову економіку: власне, безпрецедентний масштаб поширення мит і розміри ставок; імовірність стагнації у першій економіці світу, що вплине на всіх її партнерів; її опосередкований вплив на фондовий ринок і прибутки глобальних компаній; очікуваний спад у другій економіці світу та вплив на її основних партнерів; імовірні дзеркальні мита у відповідь від решти країн.

Охолодження буде стільки, що мало не здаватиметься, але панікувати зарано. Глобальні ринки переживали чимало потрясінь і завжди адаптувалися до нової реальності швидше, ніж очікували прогнозисти. Додаткова диверсифікація, як і незначне охолодження цілком можуть виявитися не тортурами, а оздоровчими процедурами. Тим паче що зухвалі мита Трампа, впроваджені без жодних передбачених консультацій із Світовою організацією торгівлі, ставлять на міжнародному економічному праві такий же жирний хрест, який вторгнення Путіна в Україну поставило на міжнародному праві. Тож загартовуватися давно час.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
Байден предоставляет услуги спикера на мероприятиях за $300 тысяч - СМИ
Gazeta UA
2025-04-18T08:51:50Z
Первая страна ЕС готова возобновить авиасообщение с Украиной
Хвиля
2025-04-18T08:51:09Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Украина и США подписали меморандум по соглашению о ископаемых: что известно
TSN
2025-04-18T08:46:00Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Можете проспать свое счастье: чего лучше избегать в Страстную пятницу
Gazeta UA
2025-04-18T03:36:04Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Информация о сокращении школьных каникул оказалась фейком: что говорят в МОН
Comments UA
2025-04-18T08:36:44Z
ТЦК проведет "ревизию" среди военнообязанных: поставили жесткий ультиматум
Знай
2025-04-18T08:30:45Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Пограничники прогнозируют большие очереди на границе: в чем причина
Comments UA
2025-04-17T13:16:58Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Сырский рассказал о планах российских оккупантов
Апостроф
2025-04-18T08:27:42Z
Стало відомо, чому на Сумщині дешевшає молочна сировина
AgroNews
2025-04-18T08:25:19Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Монатик впервые за долгое время поделился нежным фото с женой
Gazeta UA
2025-04-18T08:42:21Z
Екатерина Кузнецова ответила, почему не женится с любимым-россиянином и готова ли стать матерью
Gazeta UA
2025-04-18T08:07:00Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Установление инвалидности по новым правилам: будут безжалостными даже к детям
Знай
2025-04-18T07:30:59Z
Стоматологов оставят без работы: людей научат выращивать новые зубы – мы так долго этого ждали
Знай
2025-04-18T03:51:41Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Магнитная буря 17 апреля: какая будет ее активность
TSN
2025-04-18T02:19:57Z
Тихие враги нашего организма: пять привычек, которые медленно убивают здоровье
TSN
2025-04-18T02:17:54Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Нападение на журналиста Юрия Макарова: появилось фото пострадавшего в больнице
TSN
2025-04-18T07:18:34Z
В Страстную пятницу россияне ударили по жилому дому и цеху по выпеканию куличей
Comments UA
2025-04-18T07:12:10Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Забудьте о скучных завтраках: рецепт кабачковых маффинов с сыром и ветчиной
Знай
2025-04-18T07:51:36Z
Быстрый перекус в утреннее время: как приготовить постные палянички из картофеля
Gazeta UA
2025-04-18T06:48:12Z
Как сделать золотые пасхальные яйца: пошаговый рецепт
TSN
2025-04-18T02:17:48Z
Не только дата рождения, но и время влияет на судьбу
TSN
2025-04-18T02:17:37Z
Во Франции варят яйца только так: кулинарный трюк, чтобы скорлупа легко снималась одним движением
TSN
2025-04-18T02:16:35Z
Ягоды будут мелкими и кислыми: чем нельзя подкармливать малину
TSN
2025-04-18T02:16:06Z
Морковь взойдет через 3 дня: как правильно сажать семена
TSN
2025-04-18T02:15:16Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Украина нуждается в отсрочке во введении экологической пошлины СВАМ, чтобы иметь возможность модернизироваться – украинские металлурги
Апостроф
2025-04-18T08:51:13Z
В Украине растут цены на лук
Gazeta UA
2025-04-18T08:09:19Z
Прогноз курса доллара в Украине улучшили впервые за год
Gazeta UA
2025-04-18T07:51:44Z
С декабря 2024 года рынок альтоинов снизился на 41%
Gazeta UA
2025-04-18T07:48:25Z
Чехия впервые в истории полностью остановила импорт российской нефти
Известия Киев
2025-04-18T07:28:33Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Они очень разные: Месси охарактеризовал футбольные стили своих детей
Корреспондент
2025-04-18T08:51:15Z
Стали известны подробности ликвидации ВСУ бывшего украинского футболиста
ZN UA
2025-04-18T08:43:29Z
Джейк Пол объявил о бое с 39-летним экс-чемпионом мира
Корреспондент
2025-04-18T08:36:19Z
Испанские клубы доминируют в Лиге чемпионов 2025/26
Корреспондент
2025-04-18T08:30:36Z
Олимпийская чемпионка пришла на школьный забег мамочек: видео стало хитом в сети
Telegraf
2025-04-18T08:00:20Z
Тренер МЮ поделился впечатлениями после невероятного камбэка против Лиона
Корреспондент
2025-04-18T07:36:01Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Ubisoft не сдается: Skull and Bones получит новый контент, Кракена и даже наземные бои
Знай
2025-04-18T08:51:27Z
Земельні аукціони на Прозорро.Продажі: навчання для учасників
AgroNews
2025-04-18T08:34:50Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Убить машину проще простого во время прикуривания: что точно нельзя делать
Comments UA
2025-04-18T08:21:40Z
Китай запретил термины «автономное» и «умное» вождение в рекламе авто
ITC
2025-04-18T07:07:26Z
Cybertruck стал полным провалом: Tesla потеряла миллионы, а водители уже не хотят менять свои "титаники" даже на другие Тесла
Знай
2025-04-18T05:51:11Z
«Разборки» на все 100» – эксперты провели сравнительное исследование бензинов А-100
TSN
2025-04-18T02:14:21Z
Ford отзывает более 148 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-04-18T01:12:57Z
"Гробы на колесах": эксперты назвали пять худших танков США за всю историю
Фокус
2025-04-17T14:51:19Z
Даже если модели не было в списке: автовладельцев заставят уплатить налог и большой штраф
Telegraf
2025-04-17T12:18:14Z
Названы самые популярные в Украине импортированные подержанные авто
Корреспондент
2025-04-17T10:36:21Z