MY.UAНовини
Зміна орієнтирів: як інвесторам діяти, коли ринок США втрачає винятковість
Зміна орієнтирів: як інвесторам діяти, коли ринок США втрачає винятковість

Зміна орієнтирів: як інвесторам діяти, коли ринок США втрачає винятковість

Зовсім нещодавно американський ринок сприймався як безумовний лідер — найпотужніший, найстабільніший і найпередбачуваніший. Індекс S&P 500 зростав швидше за інші глобальні індекси, технологічні гіганти оновлювали історичні максимуми, а долар залишався основною резервною валютою.

Інвестори охоче вкладалися в американські активи, відчуваючи фундаментальну підтримку у вигляді сильної економіки та зрозумілої політичної траєкторії.

Однак дедалі частіше виникає відчуття, що ця модель втрачає актуальність. Замість упевненості прийшла невизначеність — геополітична, фіскальна, інституційна. Адміністрація США перемикнулася на нетрадиційні джерела наповнення бюджету: мита, протекціонізм, політичний тиск. Це вже не про стратегію — це про тактику виживання.

Інвестори це відчувають. Вихід із Big Tech, скорочення кредитного плеча, зниження апетиту до високоризикових історій — усе це ознаки того, що фондовий ринок США більше не сприймається як "виняткова гавань".

За останні тижні індекс S&P 500 просів більш ніж на 10%, а Nasdaq 100 — майже на 14% від пікових значень, зафіксованих менш як місяць тому. Це сьоме за масштабом падіння американських індексів з 1929 року — і сигнал того, що винятковість США як "гавані для капіталу" опинилася під сумнівом.

У таких умовах орієнтири змінюються. Замість безумовної ставки на американський ринок як єдиний локомотив глобального зростання — обережна переоцінка ризиків і пошук нових точок опори.

Чому економіка США — не така стійка, як здається, і як це відображається на ринках

На перший погляд, макроекономічні показники США все ще викликають оптимізм. Рівень безробіття залишається відносно низьким, квартальний прибуток найбільших компаній демонструє зростання, долар стабільний. Але за фасадом стабільності — системні тріщини.

Рівень прострочень за автокредитами, іпотекою та кредитними картками вже досяг рівнів 2008 року. Тоді це стало тригером глобальної кризи, сьогодні — лише черговий пункт у стрічці новин. Ринок наче припинив реагувати на сигнали, бо звик до того, що "якось воно буде".

Але борг неможливо ігнорувати вічно. США потрібно рефінансувати близько дев’яти трильйонів доларів протягом року. І зробити це доведеться в умовах високої інфляції та жорсткої монетарної політики. Знижувати процентні ставки немає куди — інфляційні очікування залишаються високими, а ФРС не може дозволити собі різких маневрів.

Це ставить економіку в позицію крихкої рівноваги. Формально рецесії немає, але й імпульсу для зростання теж не залишилося. Бюджетні стимули вичерпані, структура витрат тисне на систему. За таких умов ринок втрачає не стільки цифри, скільки впевненість. А разом із нею — і попередню модель поведінки інвесторів.

Як змінюється поведінка інвесторів: від Big Tech і S&P до mid-cap і диверсифікації

Фондовий ринок США тривалий час рухався вузькою групою компаній — технологічних гігантів із величезною капіталізацією та агресивною динамікою зростання. Їхні акції тягнули вгору весь індекс S&P 500, створюючи ілюзію загального підйому. Але сьогодні навіть найстійкіші з них втрачають привабливість.

Інвестори, особливо інституційні, почали скорочувати позиції в компаніях із надмірною концентрацією капіталу та завищеними мультиплікаторами. Знижується інтерес до Big Tech як до "вічних лідерів", і дедалі більше уваги приділяється компаніям середньої капіталізації, які мають збалансовану структуру, адекватну оцінку й меншу залежність від глобальних політичних ризиків.

Фокус зміщується від традиційного S&P 500 до так званих стратегій рівноваги (equal-weighted), де кожна компанія в індексі має однакову вагу. Такий підхід усуває перекіс на користь найбільших корпорацій і дозволяє краще збалансувати ризики.

Водночас загальна переоціненість американського ринку залишається помітною: станом на березень індекс S&P 500 торгується з форвардним мультиплікатором P/E 21, що вище за 79% усіх історичних значень. Dow Jones — на рівні 20, що відповідає 82-му перцентилю.

Окрім того, замість орієнтації на "гарячі" сектори — все більше уваги приділяється фундаментальним показникам конкретних компаній. Неважливо, до якого сектору належить бізнес — важливо, щоб у нього були чіткі грошові потоки, розумний рівень заборгованості та здатність витримувати волатильність.

Диверсифікація знову стає не просто рекомендацією, а необхідністю. Тільки тепер ідеться не про рівномірний розподіл між країнами чи секторами, а про здоровий глузд у виборі кожної окремої позиції.

Що робити зараз: кеш, облігації, вибір акцій за фундаментом, а не за секторальною належністю

Ринок більше не рухається лінійно. Тут немає чіткої точки входу, зручних патернів. Це вже не "купив і забув", а робота на незнайомій території, де важлива кожна деталь.

Перше, що варто визнати: зараз — не час ставити "все на ринок". Повноцінного тренду немає, зате є висока волатильність і переоціненість у ключових сегментах. Саме тому кеш знову став стратегічним активом. Це не ознака страху, а простір для маневру. Коли ринок скоригується сильніше, а економічна картина проясниться, кеш дасть змогу швидко зайти в цікаві позиції.

Облігації високого інвестиційного рівня — ще один спосіб знизити загальну волатильність портфеля. Вони не дадуть стрімкого зростання, але можуть зіграти роль стабілізаційного елементу. Особливо в умовах, коли дохідність короткострокових трежеріс уже перевищує ставки за багатьма дивідендними акціями.

З кінця лютого на ринку спостерігається інверсія кривої дохідності: дохідність тримісячних облігацій США перевищила дохідність десятирічних. Для порівняння, у 1990–2008 роках середній спред становив 160 базисних пунктів, сьогодні — менш як 100. Це тривожний сигнал, який ринок поки ігнорує.

Що ж до акцій — тут важливий вибір. Секторальна логіка втрачає актуальність. Захисні галузі теж можуть бути переоціненими, а циклічні компанії — виявитися у вигідному становищі, якщо в них сильна база. Тому варто дивитися на бізнес-модель, боргове навантаження, якість менеджменту, здатність адаптуватися до нестабільності.

І найголовніше — темп. Не варто заходити на ринок різко. Краще робити це поступово, спостерігаючи за реакцією ринку та перерозподілом капіталу. Це час не для агресивних ставок, а для тонкого налаштування і гнучкої тактики.

Як працювати в епоху турбулентності: спостерігати, зберігати гнучкість і не шукати "вічних фаворитів"

Інвестори, які заходять на ринок сьогодні, мають прийняти просту, але важливу істину: стабільності більше немає. Є події, реакція на події й висока невизначеність між ними. У такій реальності не виживають ті, хто шукає готові рецепти. Тут перемагають ті, хто вміє спостерігати, адаптуватися й ухвалювати рішення без ілюзій.

Фондовий ринок усе частіше рухається не від даних, а від новин. Одна заява — і весь сектор іде вниз. Одне політичне рішення — і колишній фаворит втрачає капіталізацію за тиждень. Приклади вже є: навіть Tesla, яку довго вважали недоторканною, втрачає позиції під тиском як фінансових, так і репутаційних ризиків.

Тому не варто покладатися на "вічні історії". Зараз немає акцій, які можна тримати без огляду на фундамент чи зовнішній контекст.

Що залишається? Здоровий глузд. Диверсифікація. Кеш у потрібний момент. Спостереження за фундаментальними зрушеннями, а не лише за графіками. Уміння вчасно вийти — так само як і вчасно зайти.

Лише за січень і лютий 2025 року з активно керованих фондів акцій США було виведено $50,5 млрд, тоді як у фонди грошового ринку надійшло $71 млрд. Це не тимчасовий сплеск, а відображення зміни інвестиційної поведінки.

Нас чекає ринок, у якому не буде чіткого тренду. Він буде різким, подієвим, фрагментованим. І це не катастрофа. Це просто нова реальність. І в ній можна заробляти — якщо відмовитися від старих моделей мислення та почати інвестувати по-новому: гнучко, вибірково і без ілюзій.

Хочете стати колумністом LIGA.net – пишіть нам на пошту. Але спершу, будь ласка, ознайомтесь із нашими вимогами до колонок.

Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Римі розпочинається конференція, присвячена відновленню України
1News
2025-07-10T02:19:24Z
Один із примарних проектів FCA нарешті закрили
Топ Жир
2025-07-10T00:48:08Z
Біткоїн оновив історичний максимум вище $112 тис
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T21:06:14Z
Nvidia першою у світі сягнула $4 трлн капіталізації на тлі буму ШІ
InternetUA
2025-07-09T20:04:37Z
Який мінімальний термін оренди землі можливий в Україні
24tv
2025-07-09T19:06:04Z
Ціна зростає вчетверо: як держава заробляє на прозорих аукціонах, скільки отримав бюджет
24tv
2025-07-09T18:57:21Z
В Україні у червні інфляція пригальмувала до 0,8% - Держстат
УкраинФорм
2025-07-09T18:45:51Z
«Укрпошта» запровадила пільги для мешканців сіл
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T18:39:12Z
Гряде нова пенсійна реформа: чого чекати мільйонам українців
GlavRed
2025-07-09T18:27:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як швидко позбутись похмілля: приготуйте цей диво-сніданок і все пройде
Gazeta UA
2025-07-10T00:58:07Z
Викликає ожиріння та провокує хвороби печінки: вчені назвали найнебезпечніший вид цукру
Знай
2025-07-09T20:51:35Z
Учені відкрили найрідкісніший тип крові на планеті: її виявили всього в однієї жінки
Фокус
2025-07-09T20:18:05Z
Ковбаса і сосиски - це зло. Аніта Луценко пояснила, чому
Gazeta UA
2025-07-09T19:54:47Z
Чотирилапі терапевти, як тварини допомагають мозку
360ua.news
2025-07-09T19:18:52Z
Епігеном, стрес і сон: як організм може сповільнити старіння
24tv
2025-07-09T18:45:54Z
Чим корисні сардини і чому їм варто дати шанс
360ua.news
2025-07-09T18:27:07Z
Експрезидента Південної Кореї вдруге заарештували у справі про воєнний стан
УкраинФорм
2025-07-10T02:16:59Z
Росіян чекає серйозний удар, постраждають мільйони - економіст розкрив план Кремля
GlavRed
2025-07-10T02:16:11Z
Мерц визнав напруженість із Францією щодо винищувача нового покоління
ZN UA
2025-07-10T02:16:07Z
Трамп підтримує санкції проти Росії, але є нюанс: чого вимагає президент США
Telegraf
2025-07-10T02:07:40Z
Politico: Трамп підтримає законопроєкт про жорсткі санкції проти РФ, але є умова
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T02:03:30Z
Нова Зеландія заборонить криптобанкомати у межах боротьби з відмиванням грошей
InternetUA
2025-07-10T02:01:36Z
Росія не здатна забезпечити достатньо бойової потужності на всіх ділянках фронту - експерт ISW
УкраинФорм
2025-07-10T01:55:10Z
Кулеба обговорив з єврокомісаркою Кос подальші кроки щодо вступу України в ЄС
УкраинФорм
2025-07-10T01:34:54Z
Як санкції проти Китаю можуть нашкодити Україні
24tv
2025-07-10T01:33:24Z
Столицю накрило димом після обстрілу: влада закликала зачинити вікна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T02:21:53Z
"Під час збиття шахеда": в Києві невідомі в прямому етері транслювали в Тік-Ток роботу ППО
Фокус
2025-07-10T02:10:14Z
Київ вдруге за ніч перебував під атакою: росіяни запустили по столиці крилаті ракети
Telegraf
2025-07-10T01:46:07Z
Гороскоп на завтра 11 липня: Овнам - далека подорож, Левам - захоплива ситуація
GlavRed
2025-07-10T00:46:44Z
У Часовоярській і Торецькій громадах на Донеччині залишаються 267 цивільних
УкраинФорм
2025-07-10T00:10:55Z
Київ атакують російські безпілотники, працює ППО
УкраинФорм
2025-07-09T23:25:37Z
У Києві пролунали вибухи в кількох районах: що відомо про атаку дронів
Telegraf
2025-07-09T23:04:10Z
Табун шахедів летить на Київ: в столиці лунають вибухи, працює ППО
GlavRed
2025-07-09T23:01:34Z
Атака на Київ: з'явилась інформація про перші наслідки в одному з районів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T23:01:01Z
Батьки школярів матимуть право працювати дистанційно: але є умови
Знай
2025-07-10T02:22:05Z
Одноразова екстрена допомога: як оформити гроші
Знай
2025-07-10T02:07:35Z
Леви крутитимуть колесо фортуни: гороскоп на 10 липня
24tv
2025-07-10T02:06:09Z
Гроші на догляд за пенсіонером в Харкові: хто з українців може отримати виплати, важливі нюанси
Политека
2025-07-10T02:01:00Z
Оператори дронів знищили мотоцикл та укриття росіян на Краматорському напрямку
УкраинФорм
2025-07-10T01:37:46Z
Українські біженці стали найбільшою групою безпритульних у Німеччині
Хвиля
2025-07-10T01:16:58Z
Компенсація за невикористані дні відпустки: чи можуть отримати військові
ZN UA
2025-07-10T01:01:17Z
Для українців продовжили пільгові тарифи на роумінг в ЄС
InternetUA
2025-07-10T01:01:01Z
До використання у ЗСУ допустили вітчизняний тренувальний комплект UF
УкраинФорм
2025-07-10T00:10:10Z
Які кольори спальні стали трендовими: добірка від дизайнерів
Gazeta UA
2025-07-10T01:43:22Z
Синонім брутальності на прогулянці: який зараз вигляд має "Техаський рейнджер" Чак Норріс
GlavRed
2025-07-09T23:25:38Z
Зібрав мільярди доларів та став культовим: який фільм є найкасовішим в історії кіно
24tv
2025-07-09T21:45:49Z
Розтину не буде: від чого насправді помер зірка "Убити Білла" Майкл Медсен
GlavRed
2025-07-09T21:27:54Z
Копія тата: Галкін показав сина Гаррі, який підріс
GlavRed
2025-07-09T21:27:12Z
10 найпопулярніших фільмів та серіалів на Netflix, що стали фаворитами українських глядачів
24tv
2025-07-09T21:00:06Z
"Хижак" на подіумі та копія молодого Ді Капріо: 5 найпопулярніших чоловіків-моделей
24tv
2025-07-09T19:39:28Z
Смерть Ігоря Поклада: українські артисти скорблять через втрату Маестро
GlavRed
2025-07-09T19:27:12Z
Ці джинси стали головним трендом 2025: не пропустіть новинку
24tv
2025-07-09T19:06:02Z
На чому правильно смажити яйця: вершковому маслі чи олії
GlavRed
2025-07-10T01:52:34Z
Мрії стануть реальністю: 5 знакам зодіаку неабияк пощастить в липні
GlavRed
2025-07-10T00:31:59Z
Вас спіткатиме бідність і самотність через стару сумку? Що кажуть прикмети
Telegraf
2025-07-10T00:25:44Z
Відчувають наперед: хто зі знаків зодіаку має справжнє шосте чуття
Gazeta UA
2025-07-09T21:39:56Z
Букет у вазі буде стояти набагато довше: додайте всередину чудо-засоби
24tv
2025-07-09T21:36:59Z
І не доведеться нічого вигадувати: котлети з кабачків, які нагодують всю сімʼю
24tv
2025-07-09T21:36:50Z
День ангела 10 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-09T21:18:05Z
Оптична загадка на 5 с: спробуйте знайти курку серед качок
Gazeta UA
2025-07-09T20:54:38Z
Щоб вийшла мʼякою, але не розварилася: скільки часу треба готувати кукурудзу
24tv
2025-07-09T20:12:51Z
У Києві зросла кількість постраждалих внаслідок атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T01:42:40Z
З'явились перші кадри наслідків ворожої атаки на столицю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T00:33:23Z
Київ атакували дрони та балістичні ракети: що відомо про перші наслідки, атака триває
Telegraf
2025-07-10T00:01:50Z
Київ у вогні: після удару РФ зайнялися пожежі у багатоповерхівках
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T23:30:12Z
Відомі брати-бізнесмени з Одеси, підозрювані у махінаціях, потрапили у розшук
Украина Криминальная
2025-07-09T22:45:50Z
Зевс "благословив"? У Великому Новгороді в Росії після удару блискавки спалахнула підстанція
Telegraf
2025-07-09T21:57:29Z
Армія РФ обстріляла вокзал у Херсоні, є пошкодження
УкраинФорм
2025-07-09T21:19:01Z
Жахлива ДТП на Тернопільщині: четверо людей загинули на місці
TSN
2025-07-09T21:09:16Z
Прокурором Києва став Ходаківський — фігурант дисциплінарного скандалу та тиску на бізнес, – Кочетков
Vlasti
2025-07-09T19:45:33Z
Найдоступніший GT від Ferrari виглядає як новий, але варто придивитися уважніше
Топ Жир
2025-07-10T01:18:23Z
Водіям потрібно перевірити одну деталь в авто, яке старше 3-4 років - причина
GlavRed
2025-07-10T01:07:36Z
Ви можете стати власником унікального Ferrari з V12, яке так і не вийшло у серію
Топ Жир
2025-07-10T00:03:03Z
Чи купили б ви електромобіль після закінчення податкових пільг?
Топ Жир
2025-07-09T23:18:24Z
Розкішний Land Cruiser за $98 тисяч продавали як новий, хоча на ньому вже було 8 тисяч кілометрів пробігу
Топ Жир
2025-07-09T22:48:26Z
Lamborghini оголосила неприємну новину для шанувальників електромобілів
Топ Жир
2025-07-09T22:03:15Z
BMW створив велосипед настільки жорсткий, що на його тлі M4 CSL здається м’якою іграшкою
Топ Жир
2025-07-09T21:18:13Z
Новий Nissan Leaf може зіткнутися з проблемами ще до виходу на ринок
Топ Жир
2025-07-09T20:48:53Z
Ford знову відкликає автомобілі, щоб уникнути повторення небезпечних ситуацій з пожею
Топ Жир
2025-07-09T20:03:52Z
В Uklon пояснили різкі стрибки цін на поїздки у додатку
Хвиля
2025-07-10T02:07:59Z
Лісовий хижак ніжився під вентилятором на дивані та насмішив мережу
Telegraf
2025-07-10T01:31:58Z
Гендиректорка соцмережі X оголосила про відставку
InternetUA
2025-07-10T00:01:35Z
Головоломка-тест на уважність: знайдіть собаку серед овець за 5 секунд
Gazeta UA
2025-07-09T23:04:11Z
Starlink отримав остаточний дозвіл на роботу в Індії - Reuters
InternetUA
2025-07-09T23:01:12Z
Археологи виявили дерев'яний зал, що передує Стоунхенджу
Gazeta UA
2025-07-09T22:42:20Z
Головний операційний директор Apple Джефф Вільямс іде у відставку — хто його замінить
InternetUA
2025-07-09T22:01:15Z
STALKER 2: Серце Чорнобиля готується до релізу на PlayStation 5
24tv
2025-07-09T20:48:44Z
Samsung презентувала нові покоління гнучких смартфонів та смарт-годинників
1News
2025-07-09T20:30:44Z
Пристрасті із сином Берлусконі, таємне весілля і чотири сини: історія кохання Шевченка та Пазік
24tv
2025-07-10T02:16:12Z
«Шахтар» сьогодні стартує у Лізі Європи УЄФА
УкраинФорм
2025-07-09T23:16:20Z
Відбулися стартові матчі першого раунду кваліфікації Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-07-09T22:09:59Z
Жіноче Євро-2025 з футболу. Англія перемогла Нідерланди, Франція - Вельс
УкраинФорм
2025-07-09T21:57:48Z
Манчестер Сіті продасть опорника до Комо за 13 млн євро
Football.ua
2025-07-09T21:22:46Z
Хто зіграє у фіналі Клубного чемпіонату світу-2025: дата та час початку матчу
24tv
2025-07-09T21:18:07Z
ПСЖ ефектно виніс Реал у півфіналі Клубного чемпіонату світу завдяки диким помилкам захисників
24tv
2025-07-09T21:09:23Z
ПСЖ із дублем Фабіана Руїса познущався з Реала в півфіналі КЧС-2025
Football.ua
2025-07-09T21:07:24Z
Ювентус відмовився задовольняти апетити Санчо щодо зарплати — Романо
Football.ua
2025-07-09T20:40:03Z