MY.UAНовини
Я йшов першим і наступив на міну: морпіх про контрнаступ, чотири ампутації і футбол на милицях
Я йшов першим і наступив на міну: морпіх про контрнаступ, чотири ампутації і футбол на милицях

Я йшов першим і наступив на міну: морпіх про контрнаступ, чотири ампутації і футбол на милицях

Військовий дивом вижив

"Граючи в футбол, ми взагалі забуваємо, що втратили кінцівки і що у нас чогось немає. Це дуже круто", – каже 27-річний захисник України з Львівщини Микола Гатала. Чоловік став на оборону країни з перших днів повномасштабного вторгнення. В складі бригади морської піхоти Микола пройшов бої за Авдіївку, Херсонщину, брав участь в контрнаступі ЗСУ на Запорізькому напрямку. Та одного дня ворожа протипіхотна міна зупинила звитяжний поступ захисника. Оговтавшись після важкого поранення та чотирьох (!) реампутацій, чоловік віднайшов натхнення в ампфутболі, а рідна команда стала для нього другою родиною. Свою історію ветеран розповів "Телеграфу".

"Я дивом вижив"

З 2017 по 2018 рік Микола Гатала проходив строкову службу в ЗСУ. Повернувшись до цивільного життя, чоловік працював на будівництві.

Напередодні "великої" війни знайомі Миколи в ЗСУ попереджали, що росіяни стягують війська до кордонів України не заради формальних навчань. Власне, і сам Микола відчував, що готується щось недобре, а 24 лютого 2022 року ці побоювання підтвердились.

– Того ранку я їхав до Львова на роботу в маршрутці, дрімав. Коли прокинувся, то побачив, що люди навколо стривожені, якась паніка, всі намагаються кудись додзвонитися, а не можуть, бо всі лінії операторів були перевантажені. Я навіть не міг зайти в інтернет, щоб прочитати новини. Та потім я, звісно, усвідомив що робиться, – пригадує чоловік.

Микола повернувся додому, а вже через декілька днів, разом з компанією друзів та однокласників пішов до військкомату.

– Читаючи ті всі новини, я розумів, що не можу так от просто сидіти. Потрібно було щось робити, тому я і пішов, – запевнив захисник.

З військкомату чоловік був відправлений на полігон, а звідти на південь.

– Вже в перший тиждень служби нам рознесли дві казарми. Були прильоти. Можна сказати, що я тоді дивом вижив, хоча ще ні дня не був на фронті, – пригадує військовий.

Микола потрапив до 36-ї бригади морської піхоти і в її складі боронив Херсонщину, Донеччину та брав участь у контрнаступі на Запорізькому напрямку.

– На початку, в тій же Херсонській області, ворог просто заїхав без жодної логістики і майже без нічого, навіть без їжі. Були буряти, які вийшли зі своїх лісів і раптом потрапили в цивілізацію. А от вже на Авдіївському напрямку проти нас стояли серйозні підрозділи. Просто у відкриту по полю на штурми вони не йшли. Там ми були до всього готові — розвідка працювала, – зазначив ветеран.

"Лікар запитав, чи згоден я на ампутацію"

Чоловік приймав активну участь в бойових діях до 28 червня 2023 року – день, коли під час одного зі штурмів ворожих позицій Микола отримав поранення.

– Ми зайшли в посадку. Ворог ніби вже відступив, і ми зачищали позиції. Я йшов першим і так вийшло, що наступив на протипіхотну міну та підірвався, – каже ветеран.

Захисник самотужки наклав собі турнікет і відповз до побратимів, які швидко витягли Миколу у більш безпечне місце до іншої посадки.

– Там хлопці знайшли якусь плащ-палатку, зламали дві гілки, зробили з цього усього ноші і винесли мене до автівки, – розповідає військовий.

Після першої допомоги в стабілізаційному пункті, Миколу евакуюють в Запоріжжя, де лікарям довелося поставити чоловіка перед важким вибором

– Гомілкова кістка у мене була роздроблена, адже я наступив п'ятою на міну. Були пошкоджені м'язові тканини від порохових газів. То ж лікар-хірург мене запитав, чи я даю згоду на ампутацію? А які в мене є варіанти? Він сказав, що стан ноги поганий, кістки немає. Можна поставити металеві пластини, але немає гарантій, що я зможу на тому всьому ходити, – каже боєць.

У підсумку чоловік погодився на ампутацію, та це було далеко не єдине випробування, яке військова доля приготувала для захисника. Через зараження кістки в травмованій кінцівці, медикам довелося ще чотири (!) рази робити реампутацію.

Микола зізнається, що дуже переймався тим, як звістку про поранення сприймуть батьки вдома, то ж зважився все розповісти їм тільки через тиждень після отримання травми.

– Я сам почав усвідомлювати реальність коли після операції вже став ходити на милицях. Я зрозумів, що це тепер мій спосіб пересування і не відомо на який час. Я тоді і уявлення не мав що таке бути з протезом. Було важко. Був смуток і усвідомлення, що це вже все… Та я намагався цього не показувати. У мене навпаки одразу була думка, що я мушу стати чим швидше на ноги і повернутися на службу. Це була моя перша мотивація, – зазначає ветеран.

Відтак, чоловік відчайдушно чекав на протез і постійно питав свого реабілітолога коли ж вже можна буде зателефонувати в протезний центр, щоб з нього зняли мірки.

– Коли ж протезист мені видав протез, я одразу його одягнув і пішов. Лікарі так на мене дивилися, мовляв, як таке може бути? А для мене насправді перші кроки були дуже легкі, я думав, що воно взагалі все просто. Та це було тільки на початку. При навантаженнях з кожним днем ходити ставало все важче: кукса міняла форму, щось десь натирало. Та це тривало перші два місяця. Хоч було і некомфортно, та я все одно намагався постійно ходити, – каже боєць.

Зрештою, воля до відновлення у Миколи виявилася настільки сильною, що чоловік навіть навчився бігати на своєму протезі, хоча його штучна кінцівка і не була спортивною.

Знайшов натхнення у футболі

Одного ж дня в реабілітаційний центр, де перебував ветеран, приїхали головний тренер та капітан команди з ампфутболу "Pokrova Lviv AMP". Це перша в Україні футбольна команда гравців з ампутаціями.

– Вони запропонували приїхати на тренування та спробувати. А під час реабілітації я шукав для себе фізичних навантажень. Реабілітологи, звичайно, давали вправи, та я відчував, що мені цього мало, я хотів більшого. Ну і це було для мене щось нове, хотілося спробувати. І вже на другому тренуванні команди був і я. Спробував. Мені сподобалося, – зазначив військовий.

"Роман" ветерана з футболом триває і донині, а кожне тренування – подія, на яку з нетерпінням чекає чоловік. Хоча як зізнається сам Микола, до поранення він взагалі особливо не цікавився цим видом спорту.

– На початку, звісно, було дуже важко. Плюс я був все життя правшею, а праву ногу відірвало і у моєму розпорядженні є тільки ліва. І перевчитися, щоб нормально вдарити по м'ячу лівою ногою також було дуже важко. Та футбол дуже допомагає в реабілітації. Після того, як тебе виписують з реабілітаційного центру, то ти вже роби що хочеш. А спорт це психологічна підтримка і розуміння, що ти не сам. Мої нові друзі – такі самі люди як я. Ми спілкуємось, допомагаємо один одному порадами, і це мотивує. Це як друга родина, – підкреслив ветеран.

Чоловік впевнений в перемозі України, бо вірить в побратимів і народ.

– Ми стоїмо за своє. Ми вдома і хочемо жити в спокої. А яка у ворога мотивація? Гроші? – резюмував Микола Гатала.

Отримати допомогу українцям з інвалідністю можна на сайті організації EnableMe Ukraine. Ви можете поставити запитання експерту та отримати безкоштовну допомогу у спільноті EnableMe.

Теги за темою
войнафутбол
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:58Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:54Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:53Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:45Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:31Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:22Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:20Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:20Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:16Z
Новая проблема Москвы: танкер "теневого флота" внезапно отказался от загрузки СПГ
UAToday
2025-12-15T13:09:42Z
Владельцам двухзонных счетчиков сообщили, что будет с ночным тарифом на электроэнергию с 1 января
UAToday
2025-12-14T19:09:54Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:54Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:37Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:27Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:26Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:24Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:23Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:21Z
Правительство Румынии пережило вотум недоверия
Европейская правда
2025-12-15T20:00:01Z
Зеленский о переговорах с США: думаю, у нас разные позиции по территориям
Европейская правда
2025-12-15T19:07:58Z
Премьер Испании преуменьшил проблемы своей партии и исключил возможность досрочных выборов
Европейская правда
2025-12-15T18:54:57Z
Новая глава британской разведки: Путин затягивает мирные переговоры по Украине
Европейская правда
2025-12-15T18:33:17Z
Премьер Эстонии: вопрос с замороженными россактивами нужно решить на этой неделе
Европейская правда
2025-12-15T18:18:38Z
Мерц: отказ использовать росактивы для Украины нанесет огромный ущерб ЕС
Европейская правда
2025-12-15T18:03:29Z
Разговор глав МИД ЕС с Уиткоффом и Кушнером был сорван из-за техпроблем
Европейская правда
2025-12-15T17:57:00Z
Зеленский о гарантиях безопасности для Украины: первые наработки выглядят неплохо
Европейская правда
2025-12-15T17:48:22Z
Беспилотники СБУ в третий раз ударили по нефтедобыче РФ на Каспии, - источники
UAToday
2025-12-15T17:27:04Z
Под Москвой слышны взрывы: россияне жалуются на атаку неизвестных дронов
UAToday
2025-12-14T20:33:12Z
В польском Жешуве в аварию попал автобус с туристами, есть пострадавшие
Европейская правда
2025-12-14T09:30:43Z
Россия под ударами дронов: в Урюпинске эвакуируют жителей из района нефтезавода – видео
Лига
2025-12-14T05:57:34Z
В ВМС рассказали, о последствиях атаки российского дрона на турецкий танкер
Лига
2025-12-14T00:00:16Z
В ВМС рассказали, о последствиях атаки российского дрона на турецкий танкер
Лига
2025-12-13T21:48:56Z
В ВМС рассказали, о последствиях атаки российского дрона на турецкий танкер
Лига
2025-12-13T21:48:51Z
В ВМС рассказали, о последствиях атаки российского дрона на турецкий танкер
Лига
2025-12-13T21:48:41Z
В ВМС рассказали, о последствиях атаки российского дрона на турецкий танкер
Лига
2025-12-13T21:48:37Z
В ВМС рассказали, о последствиях атаки российского дрона на турецкий танкер
Лига
2025-12-13T21:48:04Z
Украина запустит в Германии производство ударных дронов
Европейская правда
2025-12-15T17:15:05Z
Генштаб: по состоянию на 15 декабря общие потери вражеской армии в личном составе составили 1 189 470 солдат
UAToday
2025-12-15T13:09:22Z
Новая волна мобилизации в Украине: кто попадет в списки уже в январе 2026 года
UAToday
2025-12-14T19:09:41Z
Ванга и Нострадамус сделали много предсказаний на 2025 год: какие пророчества сбылись
UAToday
2025-12-14T19:09:09Z
В Польше обнаружили остатки "объекта, напоминающего дрон"
Европейская правда
2025-12-14T15:13:15Z
Военные в шоке с дронов от государства
Comments UA
2025-12-14T03:00:49Z
Военные в шоке с дронов от государства
Comments UA
2025-12-14T03:00:38Z
Военные в шоке с дронов от государства
Comments UA
2025-12-14T03:00:34Z
Военные в шоке с дронов от государства
Comments UA
2025-12-14T03:00:33Z
Вредно ли сладкое на ночь: диетологи объяснили, как сахар влияет на сон
UAToday
2025-12-15T15:03:24Z
Повышенное давление: Признаки того, что вам не хватает магния
UAToday
2025-12-15T13:09:22Z
С возрастом люди начинают просыпаться раньше: врачи рассказали, как это остановить
UAToday
2025-12-15T13:09:16Z
Как распознать отравление угарным газом и что делать дальше
UAToday
2025-12-14T19:09:14Z
Гвоздика: ее польза для вашего здоровья
UAToday
2025-12-14T19:09:12Z
От 3 до 50 тысяч: украинцам приготовили новую помощь – кто получит
Знай
2025-12-13T23:33:57Z
От 3 до 50 тысяч: украинцам приготовили новую помощь – кто получит
Знай
2025-12-13T23:33:53Z
От 3 до 50 тысяч: украинцам приготовили новую помощь – кто получит
Знай
2025-12-13T23:33:37Z
От 3 до 50 тысяч: украинцам приготовили новую помощь – кто получит
Знай
2025-12-13T23:33:34Z
Кондиционер в автомобиле зимой: эксперты рассказали, почему стоит время от времени его включать, а не ждать весны
Знай
2025-12-13T17:51:44Z
Кондиционер в автомобиле зимой: эксперты рассказали, почему стоит время от времени его включать, а не ждать весны
Знай
2025-12-13T17:51:36Z
Кондиционер в автомобиле зимой: эксперты рассказали, почему стоит время от времени его включать, а не ждать весны
Знай
2025-12-13T17:51:11Z
Кондиционер в автомобиле зимой: эксперты рассказали, почему стоит время от времени его включать, а не ждать весны
Знай
2025-12-13T17:51:02Z
Кондиционер в автомобиле зимой: эксперты рассказали, почему стоит время от времени его включать, а не ждать весны
Знай
2025-12-13T17:51:00Z
Пассажиры электромобилей массово жалуются на тошноту и головокружение: в чём причина
UAToday
2025-12-13T11:03:35Z
Ключи от автомобиля в холодильнике: зачем водители так делают и какие более удобные и надежные методы
Знай
2025-12-12T17:51:10Z
Почему даже новая батарея не спасает зимой: главная причина, о которой не догадываются водители
Comments UA
2025-12-12T14:45:45Z
Чтобы лобовое стекло не треснуло на морозе: эксперт рассказал об основных правилах
Знай
2025-12-12T11:51:02Z
Гороскоп на 16 декабря 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-12-15T16:27:05Z
Ситуация на фронте на утро 15 декабря 2025 года
UAToday
2025-12-15T13:09:42Z
"Шахеды" атаковали Днепропетровскую область: раненые люди, разрушенные здания и транспорт
UAToday
2025-12-15T13:09:02Z
Россия атакует Украину ударными БПЛА: направление движения
TSN
2025-12-14T00:48:38Z
Россия атакует Украину ударными БПЛА: направление движения
TSN
2025-12-14T00:48:36Z
Россия атакует Украину ударными БПЛА: направление движения
TSN
2025-12-14T00:48:35Z
Россия атакует Украину ударными БПЛА: направление движения
TSN
2025-12-14T00:48:35Z
Россия атакует Украину ударными БПЛА: направление движения
TSN
2025-12-14T00:48:32Z
Россия атакует Украину ударными БПЛА: направление движения
TSN
2025-12-14T00:48:22Z
Гороскоп на понедельник 15 декабря 2025 года
UAToday
2025-12-14T19:09:31Z
Как уберечь полотенца и коврики в ванной от неприятного запаха – несколько советов
UAToday
2025-12-14T19:09:25Z
Рецепт праздничных икорных шапочек: маленькая роскошь на вашем новогоднем столе для встречи 2026
Знай
2025-12-14T03:51:24Z
Как нельзя выходить из дома 14 ноября и зачем убирать квартиру сегодня: приметы и запреты на Филимонов день
Знай
2025-12-14T02:51:59Z
Как нельзя выходить из дома 14 ноября и зачем убирать квартиру сегодня: приметы и запреты на Филимонов день
Знай
2025-12-14T02:51:57Z
Как нельзя выходить из дома 14 ноября и зачем убирать квартиру сегодня: приметы и запреты на Филимонов день
Знай
2025-12-14T02:51:48Z
Как нельзя выходить из дома 14 ноября и зачем убирать квартиру сегодня: приметы и запреты на Филимонов день
Знай
2025-12-14T02:51:36Z
Как нельзя выходить из дома 14 ноября и зачем убирать квартиру сегодня: приметы и запреты на Филимонов день
Знай
2025-12-14T02:51:27Z
Как нельзя выходить из дома 14 ноября и зачем убирать квартиру сегодня: приметы и запреты на Филимонов день
Знай
2025-12-14T02:51:18Z
Из-за жёстких лимитов в лицензированных онлайн-казино бюджет Украины может терять до 4 млрд грн в год — FAVBET
MY.UA
2025-12-17T15:46:21Z
Компания SpaceX анонсировала обновление Starlink: что изменится в характеристиках уже в 2026 году
UAToday
2025-12-15T14:00:15Z
В Турции массово появляются гигантские провалы грунта, напоминающие библейские пророчества
UAToday
2025-12-15T13:09:10Z
На Солнце появилось гигантское пятно, которое может привести к катастрофе на Земле
TSN
2025-12-14T02:51:48Z
На Солнце появилось гигантское пятно, которое может привести к катастрофе на Земле
TSN
2025-12-14T02:51:28Z
На Солнце появилось гигантское пятно, которое может привести к катастрофе на Земле
TSN
2025-12-14T02:51:20Z
На Солнце появилось гигантское пятно, которое может привести к катастрофе на Земле
TSN
2025-12-14T02:51:15Z
На Солнце появилось гигантское пятно, которое может привести к катастрофе на Земле
TSN
2025-12-14T02:51:02Z
На Солнце появилось гигантское пятно, которое может привести к катастрофе на Земле
TSN
2025-12-14T02:48:52Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:50Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:45Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:34Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:27Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:19Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:17Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:05Z
Тяжелоатлет Даниил Чиняков - о трех золотых медалях чемпионата Европы, Rammstein и пельменях
Комсомольская правда
2025-12-13T12:06:43Z
Рэпер Snoop Dogg станет тренером сборной США на Олимпиаде
Фокус
2025-12-12T12:45:47Z