MY.UAНовини
Радикальна трансформація. Важливий союзник України готується до розриву зі США Трампа
Радикальна трансформація. Важливий союзник України готується до розриву зі США Трампа

Радикальна трансформація. Важливий союзник України готується до розриву зі США Трампа

Радикальна трансформація. Важливий союзник України готується до розриву зі США Трампа

Чи стане Німеччина військовим лідером Європи?

Німеччина здебільшого не сприйняла змін у політичних і безпекових пріоритетах США, запроваджених новою адміністрацією Дональда Трампа. У цій атмосфері лідер ХДС Фрідріх Мерц, який, найімовірніше, стане новим канцлером, демонструє дистанціювання від 47-го президента США. Близький до Трампа під час його першої президентської каденції Джон Болтон навіть рекомендував Мерцу домогтися особистої зустрічі з ним іще до вступу на посаду канцлера, щоби знизити ризики недовіри у двосторонніх відносинах.

У питаннях, що мають індикативне значення для України, Німеччина не демонструє розриву зі США, однак розбіжності стають дедалі глибшими. Раніше США й Німеччина спільно блокували членство України в НАТО — це було індикатором узгодженого бачення широкого кола питань європейської безпеки. Опозиція вступу України до Альянсу залишається в силі, проте це питання втрачає актуальність на тлі формування європейської коаліції на підтримку України.

Німеччина досі потребує гарантій із боку США для можливого розгортання німецького контингенту в Україні. Водночас вона готова продовжувати фінансову й військову підтримку України задля подальшого опору російській агресії — попри прагнення США досягти миру за будь-яку ціну, навіть усупереч інтересам самої України.

Німеччина демонструє незгоду з наміром США послабити санкції проти Росії «авансом», тобто до досягнення чітких результатів. Ці санкції були введені за агресію Росії проти України. Фрідріх Мерц із цього питання особисто не висловлювався, однак у його партії ХДС спробу поставити під сумнів доцільність санкцій рішуче засудили.

Так само рішуче чинний федеральний уряд Німеччини заперечує проти ідеї відновлення роботи вцілілих гілок «Північного потоку» — одного з можливих пунктів «великої угоди» між Дональдом Трампом і Володимиром Путіним. Мерц публічно з цього приводу не висловлювався, однак навряд чи на посаді канцлера переглядатиме цей аспект німецької політики — особливо на тлі тарифної війни, розпочатої Трампом.

Розходження, що стає стратегічним

Опитування, проведені в Німеччині в попередні роки, свідчать, що до половини німців хотіли б зменшення чисельності американських військ, але лише чверть підтримує їх повне виведення. На зустрічі міністрів закордонних справ НАТО 3 квітня генеральний секретар Альянсу Марк Рютте та новопризначений посол США Метт Вітакер запевнили європейських партнерів у відсутності планів щодо раптового виведення американських сил із Європи. Втім в Німеччині вже активно готуються до «нераптового» скорочення військової присутності США.

Європейські країни, зокрема Німеччина, за останні роки значно збільшили імпорт американських озброєнь. За даними Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI), імпорт зброї до Європи зріс на 155% у 2020–2024 роках порівняно з 2015–2019 роками, й США залишаються головним постачальником. Проте зовсім не обов’язково Німеччина нарощує військові витрати саме для придбання американської зброї. У Берліні, як і в багатьох інших європейських столицях, вважають: купівля американської зброї та участь у спільних програмах є елементами союзницьких зобов’язань, які США мають виконувати у відповідь. Тобто немає гарантій — немає й політичного бажання закуповувати американське озброєння. Однак накопичена залежність від США є занадто великою. Німеччина не може одномоментно змінити свою політику в цій сфері, але може радикально змінити збройові пріоритети, що зрештою вплине на фінансові потоки в оборонній промисловості.

У Німеччині відбувається, можливо, найрадикальніша трансформація оборонної політики останніх десятиліть. Під впливом змін американського курсу, ініційованих Дональдом Трампом, скасовано так зване боргове гальмо, яке обмежувало бюджетний дефіцит, зокрема в частині оборонних витрат. Це дало змогу створити спеціальний оборонний фонд обсягом один трильйон євро на десятирічний період. Не виключено, що вже до 2027 року оборонні витрати Німеччини сягнуть 3,2% ВВП — більше, ніж у Франції та Великій Британії, які традиційно вважаються двома головними військовими силами Західної Європи.

Одним із символів цих змін стала нещодавня активація постійно розгорнутої німецької бригадив Литві. Це перший випадок постійної присутності Бундесверу на східному фланзі НАТО — в регіоні, який розглядається як потенційна наступна ціль російської агресії.

Німеччина також пришвидшує реалізацію мережі логістичних військових коридорів, погоджених на рівні ЄС. Вони з’єднують Західну Європу зі східним флангом, включно з Польщею, Румунією та країнами Балтії.

Розглядається можливість повернення до призову. Пропозиції включають не лише обов’язкову військову службу, а й альтернативні цивільні варіанти, головною метою яких є відновлення зв’язку між армією та суспільством.

Німецькі урядовці вже певний час обговорюють можливість створення автономного від США європейського ядерного стримування. Наразі неядерна Німеччина залучена до чинного механізму розширеного ядерного стримування США, що передбачає використання американської ядерної зброї. Формально американські ядерні зобов’язання перед Європою залишаються чинними. Проте на тлі зростання волатильності американської політики в них дедалі важче вірити.

Ці сумніви самі собою є підставою для зміни політики, адже ефективність стримування залежить від переконливості. Фрідріх Мерц висловив бажання провести переговори з Францією та Великою Британією щодо можливості спільного використання їхніх ядерних арсеналів на додачу до американського компонента. І хоча питання розміщення французької ядерної зброї на німецькій території (британський арсенал має лише морський компонент) наразі не порушується публічно, сама ідея створення «європейського компонента» ядерного захисту перестала бути табуйованою.

Політичні обмеження

Безпекова політика Німеччини, яку може реалізувати новий федеральний уряд, уже не виглядає просто як реакція на російсько-українську війну чи риторику Трампа. Це більше нагадує системне переосмислення ролі Німеччини в Європі та світі.

Проте попри високі амбіції трансформація німецької безпекової політики стикається з низкою обмежень. Найбільше з них — стан економіки. Німеччина перебуває на межі рецесії: 2024 року реальний ВВП скоротився на 0,3%, а за прогнозами, зробленими ще до початку тарифної війни Трампа, 2025 року економіка зросте лише на 0,2% — в умовах високої інфляції, скорочення експорту та зростання боргових витрат. Ключовими чинниками залишаються падіння промислового виробництва та зменшення зовнішнього попиту, особливо з боку США та Китаю. Нові тарифи, запроваджені адміністрацією Трампа, лише погіршують ситуацію.

1989 року, коли руйнувався Берлінський мур і наближалось об’єднання Німеччини, європейські країни були занепокоєні перспективою зростання ролі об’єднаної Німеччини — навіть попри те, що це означало завершення Холодної війни та зниження рівня загроз. Сьогодні готовність Німеччини брати на себе відповідальність за європейську безпеку сприймається без колишніх побоювань — однак досі стримано. Європейська обережність стосовно переозброєння Німеччини змістилася з геополітичної до економічної площини. Деякі країни ЄС розглядають нову фіскальну стратегію Берліна як несанкціоноване порушення спільної боргової дисципліни, закріпленої Маастрихтськими критеріями. Є побоювання щодо «фінансової фрагментації» ЄС — ситуації, в якій Німеччина модернізує армію за рахунок боргу, тоді як інші змушені дотримуватися жорсткої економії.

Усередині Німеччини підтримка нової оборонної політики є помірною. За даними опитування Forschungsgruppe Wahlen, лише 42% громадян вважають підвищення військових витрат пріоритетним, тоді як 51% виступає за спрямування коштів на охорону здоров’я, енергетику й освіту. На цьому тлі партія AfD із закликами до дружби з Дональдом Трампом і Володимиром Путіним зберігає стабільні 20–22% підтримки. Водночас ліві популісти мобілізують протестний електорат під гаслами «ні мілітаризації».

Новий федеральний уряд потребуватиме балансу між зовнішньою стратегічною ініціативою та досягненням коаліційного компромісу. Попри переконливу перемогу ХДС формування уряду потребує домовленостей із «Зеленими» або СДПН. Це означає поступки у сферах соціальної політики, «зеленого» переходу та фіскального регулювання. У коаліційній угоді оборонний курс, імовірно, буде збережено, але обмежено соціальними вимогами партнерів по коаліції.

Тарифна війна, розпочата Дональдом Трампом, радше консолідує німецький політичний простір, хоч і створює серйозні економічні ризики. Стає дедалі очевиднішим, що з Трампом неможливо домовитися — принаймні щодо базових економічних питань. Це, найімовірніше, послабить позиції правих сил, які сподівалися підвищити власну вагу в Європі завдяки особливим відносинам із американським лідером. Це стосується й AfD.

Після інавгурації Трампа рівень підтримки США серед європейських правих істотно зріс — на тлі зростання недовіри з боку центристів і лівих. Єдиним винятком залишалася Данія, де навіть праві не могли підтримати спробу Трампа анексувати Гренландію. Тепер і решта європейських правих можуть бути змушені підтримати власні уряди в торговельному протистоянні зі США. Адже тарифна політика Трампа є універсальною для всього ЄС, незалежно від політичних коаліцій у конкретних державах. Це не означає, що опозиція в Німеччині почне підтримувати нове оборонне будівництво чи військову допомогу Україні. Але ризик обструкції може знизитися.

Політика Німеччини стосовно фундаментальних питань європейської безпеки та відносин зі США не виглядає як така, що форсує події. Однак країна, безперечно, готується — й ця підготовка, найімовірніше, триватиме за нового федерального уряду — до ситуації, в якій розрив зі США може стати неминучим. Наразі не йдеться про те, що цей розрив буде остаточним — американська ворожість до Європи досі залишається волатильною. Але є висока ймовірність того, що в певний період часу Німеччина не зможе розраховувати на дружні відносини зі США. У такому разі вона буде змушена покладатися на власні сили та власні альянси — частиною яких може бути й Україна.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мобілізація в Україні: як відмітка про порушення впливає на дію військового документа
Политека
2025-04-06T04:01:48Z
Яке церковне свято у неділю, 6 квітня: чому сьогодні не можна носити чорний одяг
24tv
2025-04-06T04:00:59Z
Євген і Євгеній – одне ім'я чи різні: вчителька дала однозначну відповідь
GlavRed
2025-04-06T03:27:35Z
Притягнете нещастя: що не можна ламати 6 квітня, прикмети
GlavRed
2025-04-06T03:27:14Z
Пройшли ВЛК, а висновку немає: як змусити ТЦК вчасно внести дані в реєстр
Знай
2025-04-06T03:09:48Z
З Днем геолога України 2025: найгарніші картинки-привітання зі святом
24tv
2025-04-06T03:03:43Z
Яке свято на 6 квітня та як не накликати на себе біду
Факти ICTV
2025-04-06T03:01:59Z
Чому сьогодні заборонено обрізати яблуні: прикмети дня
Gazeta UA
2025-04-06T03:00:52Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-06T02:57:49Z
Командир армії РФ наказав стріляти у своїх ‒ перехоплення ГУР
ZN UA
2025-04-06T03:49:42Z
З'явилися перші кадри руйнувань у Києві: влада повідомила про наслідки ракетного удару
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T03:45:39Z
В Києві вибухи: росіяни атакували столицю балістичними ракетами
Telegraf
2025-04-06T03:42:00Z
Зима у квітні: синоптики попередили, коли Україну накриє арктичний холод зі снігом
Хвиля
2025-04-06T03:30:55Z
Подорожчання продуктів у Києві: що найбільше виросте в ціні перед Великоднем
Политека
2025-04-06T03:30:06Z
Похолодання посилиться, вдарять морози і сипатиме сніг: як довго триватиме холоднеча
GlavRed
2025-04-06T03:27:06Z
Дощ та мокрий сніг: прогноз погоди на 6 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T03:18:22Z
Столична влада повідомила про постраждалих внаслідок ракетної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T02:54:53Z
Кохання – головна тема дня: гороскоп на 6 квітня
24tv
2025-04-06T02:03:35Z
Екс-глава MI-6 закликав Британію "прокинутися" через погрози Путіна
Хвиля
2025-04-06T04:15:34Z
Руки геть від України: в Європі сотні людей також протестували проти Трампа
Лига
2025-04-06T04:09:23Z
Польща підняла у небо військову авіацію через ракетний удар РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T03:51:15Z
Росія атакувала "Шахедами" та запускала ракети по Україні: хронологія 1138 дня війни
24tv
2025-04-06T03:45:04Z
Росія атакувала Україну крилатими ракетами: де було чутно вибухи
Фокус
2025-04-06T03:36:35Z
"Батьки відповідають за це, не Путін": реакція мотиваторки Арестовича на удар по Кривому Рогу
GlavRed
2025-04-06T03:27:09Z
Український депутат добрався до розкішної вілли Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T03:24:34Z
Головне про масовану атаку 6 квітня: де лунають вибухи в Україні та які наслідки ударів
24tv
2025-04-06T03:21:40Z
ЗС РФ масовано атакували Київ балістикою: у місті зафіксовані пожежі
Фокус
2025-04-06T02:42:41Z
Зірковий ювілей: що відомо про життя Ірини Білик, якій виповнилось 55 років
24tv
2025-04-06T04:00:46Z
Чи щасливі у вас стосунки: щоб дізнатися, новий фільм Netflix радить поставити собі 4 запитання
24tv
2025-04-06T03:51:12Z
З Джаредом Лето у головній ролі: у Disney представили новий трейлер фільму "Трон: Арес"
Фокус
2025-04-05T22:12:46Z
Удар по Кривому Рогу: Ротару, Білик, Могилевська та інші зірки відреагували на трагедію
TSN
2025-04-05T21:40:59Z
Учасниця "Холостяка-12" зіграла весілля за кордоном і показала перші кадри з церемонії
TSN
2025-04-05T21:39:47Z
Дзідзьо відреагував на вагітність колишньої дружини та публічно звернувся до неї
TSN
2025-04-05T21:39:22Z
Емінем вперше став дідусем: який вигляд має його онук і як назвали
TSN
2025-04-05T21:39:00Z
Андрій Данилко показав себе 22-річного у Донецьку: продюсер Нікітін відреагував
TSN
2025-04-05T21:39:00Z
Анна Трінчер розкрила приховані сенси нової пісні "Зірочка палай" і звернулася до всіх дівчат
TSN
2025-04-05T21:38:57Z
Чоловік займався збутом психотропів через Telegram — як його покарали
InternetUA
2025-04-06T03:16:08Z
Росіяни вдарили по Куп'янську авіабомбою: є влучання у багатоповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T03:15:31Z
​У будівлі канадського парламенту забарикадувався чоловік: поліція веде переговори
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T01:09:34Z
У двох будинках вирує пожежа: Миколаїв атакували Шахеди
Факти ICTV
2025-04-05T22:16:08Z
Російські дрони атакували Миколаїв: Кім розповів про пожежі та постраждалих
ZN UA
2025-04-05T22:00:28Z
Рятувальники показали фото з наслідками атаки БпЛА на Миколаїв
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T21:57:42Z
Наслідки удару по Кривому Рогу та вибухи у РФ: головні новини ночі 5 квітня 2025 року
TSN
2025-04-05T21:41:48Z
Удар по Кривому Рогу: в тяжкому стані — двоє хлопчиків 8 і 9 років
TSN
2025-04-05T21:41:45Z
Гаряча ніч у РФ: невідомі безпілотники атакували Саранськ
TSN
2025-04-05T21:41:38Z
"Звір" побив "Джаггернаута": у вазі Усика відбувся великий бій
Telegraf
2025-04-05T22:21:45Z
Українські студенти вийшли у фінал світового турніру з міжнародного права
TSN
2025-04-05T21:37:25Z
Вінісіус наздогнав Роналдо в списку бразильських найкращих бомбардирів Реала
Football.ua
2025-04-05T21:31:51Z
Анчелотті – про Куртуа й Луніна: Думаю, на поєдинок з Арсеналом у нас будуть обидва варіанти
Football.ua
2025-04-05T20:58:45Z
Мілан виборов нічию, але залишився позаду Фіорентини
Football.ua
2025-04-05T20:52:36Z
Не вдалося вразити чемпіонів: хто покинув Мастер Шеф 15 у 6-му випуску
Факти ICTV
2025-04-05T20:52:19Z
Парма — Інтер 2:2 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-05T20:39:42Z
Схопив керманича Галатасарая за ніс: Моурінью покарали за неспортивну поведінку
Football.ua
2025-04-05T20:18:31Z
ЗСУ ліквідували ексгравця молодіжної збірної України з футзалу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T20:15:42Z
М’ясо та яйця стануть розкішшю: в Україну насувається харчова криза
Знай
2025-04-06T04:06:59Z
Більше жодної готівки: українців чекають важливі зміни
Знай
2025-04-06T03:36:49Z
Ціни на квартири у Харкові падають униз: скільки коштує у квітні
Политека
2025-04-06T03:01:17Z
Страхові виплати: за який період обчислюється заробітна плата при їх призначенні
ZN UA
2025-04-05T23:43:01Z
В Україні можуть з'явитися нові монети замість копійок
TSN
2025-04-05T21:41:50Z
Чого очікувати від валютного ринку в квітні: прогноз банкіра
TSN
2025-04-05T21:40:32Z
Великодній кошик 2025: скільки доведеться витратити на продукти
TSN
2025-04-05T21:39:41Z
Експосол Японії в Україні Мацуда Кунінорі приєднався до Дорадчої ради ДТЕК
TSN
2025-04-05T21:38:30Z
Німеччина хоче повернути свої 120 тисяч тонн золота зі сховищ США, – Politico
24tv
2025-04-05T21:00:55Z
Де 3 відмінності між дівчатами: лише одиниці знайдуть їх за 37 секунд
GlavRed
2025-04-06T04:15:24Z
Просто змішайте ці 2 спеції та отримайте оливкові яйця: рецепт благородного кольору для Великодня-2025
Знай
2025-04-06T02:54:14Z
День ангела 5 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-05T22:30:15Z
Що означають кольори кухонних дошок: виявляється це не просто яскравий дизайн
TSN
2025-04-05T21:39:54Z
Так готують в ресторанах: як зробити стейк соковитішим та смачнішим
TSN
2025-04-05T21:38:45Z
Фахівці поділилися порадами, як швидко навести лад в оселі перед Великоднем і зробити процес приємним
TSN
2025-04-05T21:38:03Z
Великодній тренд 2025 року: вітражна глазур для паски — як її зробити
TSN
2025-04-05T21:37:55Z
Стиль Rich Guy: ось секретні інгредієнти повсякденного образу мільйонера з "Білого лотосу"
24tv
2025-04-05T18:51:33Z
Ось коли потрібно сіяти горох навесні: урожаю зберете подвійну кількість
24tv
2025-04-05T17:09:51Z
Microsoft вважає, що ШІ може знижувати рівень критичного мислення
InternetUA
2025-04-06T04:01:30Z
Steam показав "залізо" середнього геймера: RTX 3060 у лідерах, AMD згори, а нові драйвери - катастрофа
Знай
2025-04-06T03:51:30Z
Засновник Arkane Studios розповів про скасовану Half-Life 3 за його авторством
InternetUA
2025-04-06T03:01:08Z
Apple заплатить штраф на 150 мільйонів євро за порушення правил захисту даних
InternetUA
2025-04-06T02:01:26Z
Samsung розробляє альтернативний спосіб заряджання кільця Galaxy Ring
InternetUA
2025-04-06T01:01:35Z
Творець Dishonored заявив, що не проти зробити третю частину
InternetUA
2025-04-06T00:01:32Z
Пошук Максима Кріппи: як зникає те, що не можна пояснити
Взгляд
2025-04-05T23:42:22Z
Microsoft розширює функціональність Copilot Vision на Windows та мобільні пристрої
InternetUA
2025-04-05T23:03:03Z
Римське поселення знайшли за межами імперії
Gazeta UA
2025-04-05T22:39:11Z
Комунальні пільги: які передбачені для пенсіонерів-медиків в сільській місцевості
ZN UA
2025-04-06T02:24:55Z
Рецепт тіста для пасок з найнасиченішим смаком та ароматом: ввечері замісили, вранці спекли
TSN
2025-04-05T21:39:59Z
Дієтологи назвали найкорисніші сири, які обов’язково слід додати до щоденного раціону
TSN
2025-04-05T21:39:37Z
Вихованці житимуть довше: за розумні гроші новий препарат для собак продовжить життя на 4 роки
Знай
2025-04-05T18:51:24Z
Що ефективніше для схуднення: інтервальне голодування чи дієта
24tv
2025-04-05T17:45:57Z
Гарячі та холодні обгортання: що ефективніше у боротьбі з целюлітом і як правильно їх робити
Знай
2025-04-05T15:51:15Z
Рання полуниця: не купуйте ягоди, якщо побачите ці ознаки
24tv
2025-04-05T13:36:25Z
В Україні скасують паперову медичну довідку для водіїв
360ua.news
2025-04-05T13:30:37Z
Як приготувати сирну каву: що для цього потрібно
24tv
2025-04-05T13:15:16Z
Агресори на водіїв Tesla забувають, що їх вчинки знімаються на камеру
Топ Жир
2025-04-06T01:30:32Z
Експерт назвав п'ять найкращих вживаних авто, які варто купити у 2025 році
GlavRed
2025-04-06T00:27:16Z
Гучний, жовтий і дивно привабливий Hertz Corvette ZHZ
Топ Жир
2025-04-05T23:30:20Z
Який автомобіль найкраще підходить для таксі або каршерінгу?
Топ Жир
2025-04-05T22:00:34Z
Dodge Charger все ще живе в минулому: змагання з найшвидшим електрокаром від Ford довели це безперечно
Топ Жир
2025-04-05T18:30:26Z
Як може виглядати Toyota Corolla Cross 2027: зовні електромобіль, усередині — розуміння як у Prius
Топ Жир
2025-04-05T16:45:03Z
Огляд Nissan Pathfinder Rock Creek 2025: 3-рядний позашляховик, що плаває між двома стільцями
Топ Жир
2025-04-05T15:15:50Z
В Україні в паливо додаватимуть спирт: має містити щонайменше 5% біоетанолу
Antikor
2025-04-05T15:12:15Z
В Японії представили роботизованого "мото-коня", на якому можна їздити
InternetUA
2025-04-05T14:31:08Z