MY.UAНовини
Тарифи США та багатополярний світ
Тарифи США та багатополярний світ

Тарифи США та багатополярний світ

США вводять митні збори щодо практично всіх держав світу. При цьому під найбільший удар потрапляють держави, що розвиваються, і... давні політичні партнери Вашингтона: ЄС, Японія, Південна Корея і навіть Тайвань. Але в списку немає, наприклад, Російської Федерації (хоча базові 10%, ймовірно, введуть). Нелогічно? Аж ніяк. Суть не в питаннях світової торгівлі, а в логіці багатополярного світу та формуванні власної зони впливу. Давайте розбиратися разом.

Базова ситуація або повторення написаного.

Для початку тезисно повторю рамки, в яких сьогодні діє американська зовнішня політика:

  1. Ключовим суперником на геополітичному полі США сприймають КНР. І тільки КНР. При цьому обидві держави станом на сьогодні взаємозалежні — вони є ключовими торговельними партнерами і є сфери, де американська економіка не обійдеться без китайських поставок, є напрямки, де китайським виробникам буде неможливо розвиватися без імпорту зі США.
  2. Йде трансформація світової економіки. Де, з одного боку, різко зростає значущість володіння знаннями, технологіями, а з іншого є необхідність у створенні нової виробничої бази (на новому технологічному рівні). В рамках цього процесу держави світу розпадаються на 3 групи: ядро (володіють технологіями і виробничою базою), напівпериферія (культура виробництва на чужих технологіях), периферія — все інше. Причому для периферії варіантів розвитку не залишається — навіть варіант продажу «дешевої робочої сили» перестає бути механізмом економічного ривка.
  3. Перераховані вище процеси ведуть до трансформації світової політичної системи. Точніше, її деконструкції. І тут є кілька варіантів поведінки. Для геополітичних лідерів (або претендентів на лідерство) вибір складається з двох опцій. Або намагатися акумулювати ресурси, оптимізувати витрати, не звертаючи увагу на обмеження старої системи. А, часто, цілеспрямовано руйнуючи їх. Або, навпаки, максимально довго використовувати можливості старої системи для свого посилення, не створюючи при цьому зайвих точок напруженості у відносинах з іншими державами. Китай поки вибирає другу модель поведінки. А от США давно вибрали першу (згадайте вихід з Афганістану, зміну механізмів науково-технічного співробітництва навіть з найближчими союзниками, стимулювання створення регіональних коаліцій замість своєї присутності). Просто за Трампа вибір став очевидним і публічним.

При цьому обидва претенденти на світове лідерство (або майбутні полюси світу) активно формують (або намагаються сформувати) свою зону впливу, не вступаючи поки в пряму конфронтацію один з одним. Принаймні, військову. Знову нелогічна теза? Аж ніяк — давайте з точки зору перерахованих трьох вступних оцінимо тарифні війни Трампа.

Логіка тарифних воєн

Перше, що кидається в очі при оцінці тарифів — дві категорії країн, щодо яких збори не так великі. Це економічно слабкі держави (периферія, якій у Вашингтоні відводять роль сировинної бази), а також країни Південної Америки. Останнє важливо, оскільки США намагаються на новому витку відродити доктрину «Америка для американців» або доктрину Монро. Тобто посилення своїх позицій «в обох Америках», поєднане з певного роду політичним ізоляціонізмом щодо решти світу. У цю логіку, до речі, вкладається попередній тиск на Мексику і Канаду (які не згадані в новому списку). Перша — потенційний регіональний лідер, який може створити конкуренцію США в розширенні впливу на Латинську Америку. Друга — загроза політиці ізоляціонізму і конкурент у гонці за технологіями. Трампу потрібні «слухняні» Америки.

Друге — досить високі тарифи щодо держав, які прийнято вважати партнерами США. В першу чергу це країни ЄС. І тут логічно — для Сполучених Штатів вкрай невигідно перетворення Європейського Союзу в ще один геополітичний полюс. Складальний цех, технологічно зав'язаний на США — заради Бога. Конкурент у політиці й технологіях — категорично ні. Європі відводиться роль «напівпериферії». Нові збори покликані стимулювати перенесення ряду європейських виробництв (у першу чергу технологічних) в США, при цьому залишаючи державам ЄС витрати з підтримки регіональної стабільності. До цієї ж групи держав можна віднести Японію, Південну Корею, Швейцарію, Малайзію, Індонезію, Індію. Підхід аналогічний — спроба перетягнути технологічні виробництва «в обмін» за «парасольку безпеки», що відходить. Збори щодо Тайваню можна назвати, скоріше, стимулом до евакуації технологічних виробництв на територію США (як це робить TSMC). Вашингтон природно продовжує говорити про захист острова. Але, враховуючи, що серед місцевої спільноти немає консенсусу в питаннях незалежності й існують впливові партії, що виступають за возз'єднання з КНР, єдиний механізм «захисту від Китаю» — окупація. Це не підходить, значить треба стимулювати процес перенесення технологій і виробництв на свою територію.

Третє — держави, які залишаються ключовими партнерами США для забезпечення присутності в ключових регіонах. Це Велика Британія, Австралія, Нова Зеландія, Ізраїль. А також можливі партнери Вашингтона.

Збори щодо КНР йдуть «окремим рядком». З одного боку, це початок торговельної війни між країнами. З іншого — запрошення Сі до діалогу на умовах Трампа. І я не здивуюся, якщо після американо-китайського саміту значна їх частина може бути переглянута.

Росія, «вісь зла» та потенційні партнери — дивовижна щедрість Трампа.

Почати варто з низьких зборів для Туреччини, Єгипту, ОАЕ та ряду інших держав. В умовах оптимізації своєї присутності в ряді регіонів, Вашингтону потрібні «противаги» — держави, здатні стримувати посилення інших. Туреччина і Єгипет — це Близький Схід. Точніше, Туреччина це ще й Чорноморський регіон, Центральна Азія (противага РФ і КНР). ОАЕ — країни Перської затоки. Ну і питання в необхідності існування території обміну технологіями, якою Емірати де-факто вже є.

Росія та Іран — дещо інша логіка. Вашингтон не сприймає Москву як потенційного претендента на світове лідерство. Та й у Кремлі це розуміють. Зате Росія важлива для США як партнер з контролю за Арктикою, джерело ресурсів і партнер зі стримування одночасно КНР і ЄС. Іран — приблизно той же функціонал щодо КНР і Туреччини в Центральній Азії. Але лише в разі укладення нової «ядерної угоди». До речі, у процес переговорів як посередник активно хоче увійти Москва.

Що це означає для нас?

Тарифна війна Трампа (точніше війна за економічні ресурси, до яких належать і технології, і виробництва, і логістика) в умовах працюючої системи міжнародних відносин закінчилася б не почавшись. Але коли світова система де-факто вже зруйнована, кожна з держав буде намагатися шукати свої механізми виходу зі створеної ситуації. Тобто частина партнерів буде наполягати на дзеркальній відповіді, а частина намагатиметься домовитися, йдучи на деякі поступки. Що, до речі, несе ризики в тому числі цілісності ЄС. Але в будь-якому випадку, навіть посіявши хаос, Вашингтону вдасться сформувати певну подобу зони свого домінування. Куди увійдуть обидві Америки і ряд європейських країн. Так само як це призведе і до зміцнення зони впливу КНР — Пекін використовує створену ситуацію для демонстрації своєї політики як адекватної та передбачуваної альтернативи фонтану ідей від нової американської адміністрації.

Для Європейського Союзу це виклик. ЄС змушений буде вирішувати відразу кілька довго відкладуваних завдань. Зокрема:

  1. Власної позиції на світовій арені. Тобто реалізації підходу автономізації європейської політики.
  2. Але успіх по п.1 без трансформації системи прийняття рішень на рівні Союзу неможливий — група держав, що виробляє політику через консенсус, не може демонструвати швидку реакцію на зовнішні виклики. Тобто ЄС стикається з необхідністю розглянути, як мінімум, відкладену 8-9 років тому ідею «Європи різних швидкостей».
  3. Не допустити створення «внутрішніх коаліцій», які б були провідниками інтересів претендентів на глобальне лідерство. Або зводити до мінімуму вплив подібних «союзів» на загальноєвропейську політику. Йдеться як про проект «Тримор'я» (як проєкції американських інтересів), так і про осі, що вибудовуються Китаєм: Румунія-Угорщина-Сербія. А також формування Туреччиною своєї зони впливу в Чорноморському регіоні (як мінімум до трансформації політики щодо Туреччини).
  4. Перегляд програм співпраці з ключовими партнерами поза США. Йдеться про країни Близького Сходу, Туреччину, Єгипет, Японію, Південну Корею та Індію.
  5. Вироблення власних (відв'язаних від позиції США) політик реагування на виникнення і посилення нових міжнародних коаліцій. Наприклад, БРІКС.

Таким чином, Україна опиняється в точці, де сходяться відразу кілька зон нестабільності. А саме:

  • Пошук Вашингтоном підходів до РФ щодо стримування КНР.
  • Формування регіональних європейських коаліцій і зон співпраці: зона турецького впливу, осі, що вибудовуються КНР, проект Тримор'я.
  • Загальний перегляд підходів до внутрішньої і зовнішньої політики країнами ЄС.
  • Формування сірої зони між сферами впливу КНР і США.

При цьому Україна поки що розглядається оточенням Трампа як країна периферії — тобто джерело ресурсів, яке може виконувати певну роль противаги РФ. Незавидний, з точки зору майбутнього, функціонал. Але якщо подивитися на написане вище, регіональна система безпеки, система міжнародного співробітництва фактично зруйнована. І США не є архітектором нової. Є відразу кілька потенційних центрів сили і процесів формування нових систем. Йдеться про регіональні союзи, позиції Туреччини, «Старої Європи» і тієї ж Польщі як драйвера проекту «Тримор'я». Тобто за наявності активної, раціональної та в міру цинічної політики, Україна має шанс вибудувати систему власного співробітництва в регіоні. Що дає шанс у майбутньому покинути зону «периферії» світової системи. На жаль, але часу на це у нас не так багато — максимум 5-6 років.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
Апостроф
2025-04-06T15:09:00Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Воины бригады "Хищник" уничтожили тайник российской техники. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-07T05:24:53Z
За сутки Россия более 270 раз ударила по Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-07T05:18:23Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Спикер Воздушных сил ВСУ уточнил свое заявление о Patriot
Апостроф
2025-04-06T16:45:07Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
G7 осудила учения Китая возле Тайваня
Корреспондент
2025-04-07T05:27:26Z
Россияне продвинулись в Курской и Сумской областях: в ВСУ оценили вероятность масштабного вторжения - ISW
ZN UA
2025-04-07T05:09:44Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Путин должен сделать больше для прекращения войны в Украине - Рютте
Gazeta UA
2025-04-07T05:03:26Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Трамп хотел "соскочить" с переговоров, но оказался в ловушке: эксперт
TSN
2025-04-05T22:30:33Z
Владимир Зеленский заявил, что давления западных союзников на рф все еще недостаточно
Известия Киев
2025-04-07T05:24:14Z
В Раде заметили большие проблемы у водоканалов: как это отразиться на кошельках украинцев
Знай
2025-04-07T05:21:36Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Кривой Рог. РФ лжет о "встрече военных" в ресторане – там был форум и день рождения
Лига
2025-04-05T14:31:33Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Пышногрудая велосипедистка показала аппетитные формы в бикини
Gazeta UA
2025-04-07T01:15:42Z
"Minecraft в кино" разрывает американский прокат
GameMag
2025-04-06T21:10:29Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Невеста Стейтема показала идеальную фигуру в облегающем топе и лосинах
Gazeta UA
2025-04-06T01:12:01Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Россияне сбросили УАБ на село в Харьковской области: погиб мужчина
Корреспондент
2025-04-07T05:36:25Z
Россияне сбросили авиабомбу на Харьковщину: есть погибшие
Comments UA
2025-04-07T05:09:56Z
Появились фото последствий удара РФ по Николаеву
Корреспондент
2025-04-06T00:27:14Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Продвижение россиян в Украине тормозится: в ISW назвали причины
Новости Украины
2025-04-07T05:30:24Z
Если пенсия ниже 10 000 грн: какие доплаты могут получать пенсионеры
Знай
2025-04-07T05:06:43Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Сонник: К чему снятся крысы и мыши
Comments UA
2025-04-07T05:24:57Z
Славянский гороскоп на апрель 2025: кого ждут неожиданные перемены и судьбоносные встречи
Знай
2025-04-06T19:30:33Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
14 откровенных мыслей, по которым женщины понимают, что начали стареть
Gazeta UA
2025-04-06T18:15:41Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
«Путинская проститутка»: новоиспеченному рекордсмену NHL припомнили политический бэкграунд
Апостроф
2025-04-07T05:27:20Z
Трубин помог Бенфике одолеть Порту
Корреспондент
2025-04-07T04:42:04Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Психологам пора нервничать, людям – возвращать тысячи в кошельки: ИИ-бот справляется с депрессией за 8 недель
Знай
2025-04-07T03:51:54Z
Фиксируется незаконная активность: Bungie показала геймплейный тизер Marathon
GameMag
2025-04-07T01:46:56Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Nintendo раскрыла еще один секрет Switch 2 — как устроена обратная совместимость с играми для Switch на новой консоли
GameMag
2025-04-06T21:10:39Z
Почему не следует покупать смартфоны и другие гаджеты с витрины
Gazeta UA
2025-04-06T20:42:00Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Назван анализ, который нужно сдавать каждому после 20 лет
Comments UA
2025-04-07T03:45:43Z
Проверка больничного: когда работодатель может ее провести
ZN UA
2025-04-07T02:24:48Z
Новый эликсир здоровья: ученые назвали фрукт, который бьет рекорды по витамину С
Gazeta UA
2025-04-07T00:01:20Z
Какие орехи способны контролировать артериальное давление
Gazeta UA
2025-04-06T20:57:48Z
Больше бактерий, чем на сидении унитаза: как часто нужно стирать постельное белье
Gazeta UA
2025-04-06T20:33:21Z
Будут богаче и умнее: дети, выросшие без братьев и сестер, психически здоровее, — исследование
Фокус
2025-04-06T19:06:53Z
Почему перед сном следует заниматься сексом
Gazeta UA
2025-04-06T18:27:56Z
Ветеринарка не советует заводить дома породистую собаку: в чем причина
Фокус
2025-04-06T15:36:35Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Электромобили превратятся в тяжесть: тарифы на зарядку и пошлины вырастут почти на 200%
Знай
2025-04-06T20:51:56Z
Ферстаппен прокомментировал триумф на гран-при Японии
Корреспондент
2025-04-06T13:18:01Z
Легендарный гонщик "Формулы-1" Михаэль Шумахер стал дедушкой
Фокус
2025-04-06T12:51:31Z
Счастливый болид Шумахера Ferrari F2001 продают за 400 млн грн: "ласточка" покорила Гран-при Монако
Знай
2025-04-06T09:51:25Z
Развивает 270 км/ч: в Киеве засветился редкий заряженный Opel
Фокус
2025-04-06T08:30:45Z
Британская компания остановила поставки авто в США
ZN UA
2025-04-06T01:13:06Z
У знаменитого Шумахера родилась внучка
Корреспондент
2025-04-05T20:21:52Z
У Михаэля Шумахера случилось долгожданное радостное событие
GlavRed
2025-04-05T19:33:36Z