В НБУ пояснили нижче за очікуване зростання реального ВВП України
В НБУ пояснили нижче за очікуване зростання реального ВВП України
За остаточними підсумками 2024 року реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України виріс на 2,9%. Скорочення показників сільського господарства стало основною причиною слабшого зростання реального ВВП у порівнянні з прогнозами Нацбанку. Про це йдеться на сайті НБУ.
"Фактичні темпи зростання реального ВВП виявилися нижчими за оцінку Національного банку, оприлюднену в інфляційному звіті за січень 2025 року (3,4%). Це зокрема пов’язано з відновленням падіння ВВП у IV кварталі 2024 року (на 0,1 в.п.) через суттєве скорочення показників сільського господарства (на 30,3% р/р). Частковий вплив мало й підвищення бази порівняння внаслідок поліпшення ДССУ показника зростання економіки у ІV кварталі 2023 року у межах традиційного уточнення показника ВВП", – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що приватне споживання було головним драйвером економіки, і "забезпечило найбільший додатний внесок у зростання реального ВВП у 2024 році".
"Збільшення кінцевих споживчих витрат домогосподарств пришвидшилося до 6,8% і підтримувалося високими темпами зростання реальних зарплат, про це свідчать дані ДССУ. Хоча фіскальна політика минулого року залишалася м'якою, роль державного сектору в економіці поступово знижувалася. Так, за підсумками 2024 року кінцеві споживчі витрати сектору державного управління скоротилися на 4,5%", - вказали в НБУ.
Як прогнозують в НБУ, у 2025 році зростання економіки України триватиме. Цю тенденцію підтримають очікуване нарощення врожаїв, зменшення дефіциту електроенергії та пожвавлення зовнішнього попиту. Натомість економічне зростання і надалі обмежуватимуть наслідки війни, зокрема дефіцит робочої сили та пошкодження інфраструктури і виробничих потужностей.
Однак експерти іншої думки щодо зростання ВВП. Кажуть, що наразі вичерпалась сила впливу основного драйверу зростання – стимулювання споживання за рахунок держбюджету. України за два місяці поточного року визріс на 1,1%. Для порівняння, за перші два місяці 2024 року він виріс на 3,6%. Тобто темпи зростання уповільнились більше, ніж втричі. Отже зараз відсутні перспективи для помітних темпів зростання економіки.